20 листопада 2025 року Справа №160/20104/24
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Савченко А.В., розглянувши заяву представника ОСОБА_1 , яка подана у порядку статті 382 КАС України у справі № 160/20104/24,
установив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, у якому просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у проведенні індексації пенсії позивача із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14, у розмірі 1,197 та у розмірі 1,0796;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок (індексацію) та виплату пенсії позивачу відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003 шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 9118,81 грн на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14 з 01.03.2022 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 з 01.03.2023 відповідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 з 01.03.2024 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» та у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 01.03.2022.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 січня 2025 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 03.04.2025р. апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково. Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 січня 2025 року у справі № 160/20104/24 скасовано та прийнято нову постанову про часткове задоволення позову, а саме:
- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у проведенні індексації пенсії ОСОБА_1 у 2022 році із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14, у 2023 році із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197.
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 24 січня 2024 року індексацію пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірах 1,14, 1,197 та у зв'язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 24 січня 2024 року.
- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у проведенні індексації пенсії ОСОБА_1 у 2024 році із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796.
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01 березня 2024 року індексацію пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796 та у зв'язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01 березня 2024 року.
Позовні вимоги заявлені до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з 01.03.2022 по 23.01.2024 - залишено без розгляду.
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду 05.09.2025 р. надійшла заява від представника ОСОБА_1 , яка подана у порядку статті 382 КАС України у справі № 160/20104/24.
В обгрунтування заяви, позивач зазначає, що представник позивача звернувся з адвокатським запитом до відповідача щодо надання інформації про виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 03.04.2025 у справі №160/20104/24. Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у відповідь на запит щодо надання інформації про виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 03.04.2025 у справі №160/20104/24 листом від 10.06.2025 №0400-010307-8/110097 повідомив, що не здійснює послідовне збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 9118,81 грн. на коефіцієнти збільшення 1,14, 1,197 та 1,0796, посилаючись на те, що в судом не зобов'язано проводити заявнику перерахунок (індексацію) пенсії шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.. З огляду на зазначене, ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, на виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 03.04.2025 у справі №160/20104/24 проводить індексацію пенсії ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 9118,81 грн. з 15.01.2023 року на коефіцієнти збільшення 1,14 та 1,197 (9118,81 *1,14 *1,197 = 12 443,34), з 01.03.2024 року на коефіцієнт збільшення 1,0796 (9118,81 *1,0796 = 9 844,67). Також, з наведеної відповіді слідує, що оскільки судом не зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснювати перерахунок пенсії з 01.03.2024 з урахуванням коефіцієнтів збільшення 1,14 та 1,197, для проведення з 01.03.2024 розрахунку пенсії із середньомісячного заробітку у розмірі 34011,38 грн немає підстав. Таким чином, станом на день подання цієї заяви Відповідач не виконує належним чином постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 03.04.2025 у справі №160/20104/24. З огляду на встановлені обставини, судом за результатами розгляду справи зобов'язано відповідача здійснити індексацію пенсії позивача з 24.01.2024 із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії. Водночас індексацію пенсії позивача станом на день подання цієї заяви відповідач не здійснив так, як про це зазначено у судовому рішенні. Проте, саме шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 9118,81 грн на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14 згідно з Постановою КМУ №118, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 згідно з Постановою КМУ № 168, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 згідно з Постановою КМУ № 185, пенсія буде збільшуватись. Відтак, правильний розрахунок індексації на виконання постанови суду має бути наступним: - з 24.01.2024 - 9118,81**1,14*1,197 = 12 443,34; - з 01.03.2024 - 12 443,34*1,0796 = 13 433,82. Тому саме показник 13 433,82 повинен братись для обчислення пенсії Клієнта на виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 14.04.2025 у справі № 160/19014/24. У рішенні суду міститься вимога щодо здійснення індексації пенсії з 24.01.2024 саме із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії. Отже, відповідно до висновків суду, викладених у постанові Третього апеляційного адміністративного суду від 03.04.2025 у справі №160/20104/24 індексація пенсії Позивачу повинна здійснюватися шляхом підвищення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 9118,81 грн на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14, установлений Постановою КМУ № 118, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197, установлений Постановою КМУ № 168, починаючи з 24.01.2024, та на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14, установлений Постановою КМУ № 118, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197, установлений Постановою КМУ № 168, та на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796, установлений Постановою КМУ № 185, починаючи з 01.03.2024.
Ухвало Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.09.2025р. заяву про встановлення судового контролю у справі №160/20104/24 задоволено. Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області місячний строк з моменту отримання копії даної ухвали для подання до суду звіту про виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 03.04.2025 у справі №160/20104/24.
20 жовтня 2025 року від відповідача до суду надійшов звіт про виконання рішення суду у справі №160/17596/22 у якому просить: 1. Прийняти та затвердити звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 03.04.2025 по адміністративній справі № 160/20104/24. 2. Звільнити керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від сплати штрафу на підставі доказів, які підтверджують виконання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 03.04.2025 по адміністративній справі № 160/20104/24. 3. У разі відмови в затвердженні звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області продовжити строк для подання звіту про виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 03.04.2025 по адміністративній справі № 160/20104/24.
У звіті відповідач зазначає, що Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 03.04.2025 по справі № 160/20104/24 апеляційну скаргу Позивача задоволено частково. Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.01.2025 у справі № 160/20104/24 - скасовано та прийнято нову постанову про часткове задоволення позову. Зобов'язано Головне управління здійснити з 24 січня 2024 року індексацію пенсії Позивача із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірах 1,14, 1,197 та у зв'язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 24 січня 2024 року. Зобов'язано Головне управління здійснити з 01 березня 2024 року індексацію пенсії Позивача із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796 та у зв'язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01 березня 2024 року. Позовні вимоги заявлені до Головного управління з 01.03.2022 по 23.01.2024 - залишено без розгляду. Постанова Третього апеляційного адміністративного суду від 03.04.2025 по справі № 160/20104/24 набрала законної сили 03.04.2025 та була направлена на виконання. На виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 03.04.2025 по справі № 160/20104/24 Головним управлінням проведено перерахунок пенсії Позивача з 24.01.2024 та з 01.03.2024. За результатами перерахунку: з 24.01.2024 проведено індексацію пенсії Позивача із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2018-2020 роки (9118,81 грн), та який враховується для обчислення пенсії, у розмірах 1,14, 1,197, що становить 12443,34 грн; з 01.03.2024 проведено індексацію пенсії Позивача із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, за 2018-2020 роки (9118,81 грн), з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796, що становить 9844,67 грн. Доплата за період з 24.01.2024 по 31.05.2025 в сумі 21126,94 грн виплачена Позивачу в червні 2025 року на банківську установу ПАТ “ПУМБ». Таким чином, покладені судом зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 виконані Головним управлінням у порядку, встановленому судовим рішенням, та в межах повноважень, покладених на управління Фонду.
30 жовтня 2025 року від представника позивача надійшла заява, в якій зазначає, що він не погоджується з діями Відповідача, вчиненими на виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 03.04.2025 у справі №160/20104/24, які полягають у не здійсненні послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, на коефіцієнти у розмірі 1,14 у розмірі 1,197 та у розмірі 1,0796. З огляду на зазначене, ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, проводить індексацію пенсії Позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 9118,81 грн. з 24.01.2024 року на коефіцієнти збільшення 1,14 та 1,197 (9118,81 *1,14 *1,197 = 12 443,34), з 01.03.2024 року на коефіцієнт збільшення 1,0796 (9118,81 *1,0796 = 9 844,67). Під час виконання постанови суду відповідач неправильно його інтерпретує та не здійснює послідовне збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 9118,81 грн. на коефіцієнти збільшення 1,14, 1,197 та 1,0796. Проте, саме шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 9118,81 грн на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14 згідно з Постановою КМУ № 118, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 згідно з Постановою КМУ № 168, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 згідно з Постановою КМУ № 185, пенсія буде збільшуватись. Відтак, правильний розрахунок індексації на виконання постанови суду має бути наступним: - з 24.01.2024 - 9118,81 *1,14 *1,197 = 12 443,35; - з 01.03.2024 - 12 443,35*1,0796 = 13 433,84. Тому саме показник 13 433,84 повинен братись для обчислення пенсії Клієнта на виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 03.04.2025 у справі №160/20104/24.
Розглянувши звіт про виконання рішення суду, суд зазначає таке.
З 19.12.2024 набрав чинності Закон України від 21.11.2024 №4094 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень» (далі - Закон №4094), яким статтю 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) викладено у новій редакції, а КАС України доповнено статтями 381-1, 382-1, 382-2, 382-3.
Відповідно до норм ст.ст. 14, 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Згідно частини 2 статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом. Судові рішення не можуть бути переглянуті іншими органами чи особами поза межами судочинства, за винятком рішень про амністію та помилування (частина четверта та сьома статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів").
Як вбачається зі змісту постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 03.04.2025, суд апеляційної інстанції зобов'язав відповідача здійснити з 24.01.2024 індексацію пенсії позивача із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні у розмірах 1,14 та 1,197, а з 01.03.2024 - із застосуванням коефіцієнта 1,0796, та у зв'язку з цим провести перерахунок і виплату пенсії.
При цьому судом зобов'язано здійснити індексацію шляхом підвищення показника середньої заробітної плати, яка враховується для обчислення пенсії, шляхом послідовного застосування передбачених постановами КМУ коефіцієнтів збільшення.
З поданого відповідачем звіту та наведених у ньому розрахунків вбачається, що з 24.01.2024 показник середньої заробітної плати 9118,81 грн був збільшений із застосуванням коефіцієнтів 1,14 та 1,197 (що дало значення 12443,34 грн), однак з 01.03.2024, всупереч вищевикладеним висновкам апеляційного суду, коефіцієнт 1,0796 було застосовано не до вже проіндексованого показника 12443,34 грн, а знову до первісного показника 9118,81 грн.
За таких обставин суд доходить висновку, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо визначення показника середньої заробітної плати для обчислення пенсії позивача виходячи з 9844,67 грн з 01.03.2024 не відповідають способу та порядку виконання судового рішення, визначеному постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 03.04.2025 у справі №160/20104/24, а тому не можуть бути визнані правомірними.
Враховуючи зазначене, підстави для прийняття звіту про виконання рішення суду відсутні.
Відповідно до ч. 5 ст. 382-3 КАС України Суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
За таких обставин, суд ураховує, що керівником відповідача вчинено дії, спрямовані на виконання постанови апеляційного суду, зокрема проведено перерахунок пенсії з 24.01.2024 та подано звіт у встановлений строк, що свідчить про часткове виконання судового рішення і відсутність умисного ухилення від нього, а тому відповідно до ч.5 ст.382-3 КАС України наявні підстави для звільнення керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від сплати штрафу, водночас, оскільки наведені у звіті розрахунки не відповідають способу виконання рішення у частині послідовного застосування коефіцієнтів індексації, суд відмовляє у прийнятті такого звіту та з метою забезпечення повного й належного виконання постанови суду зобов'язує відповідача подати новий звіт про виконання рішення.
З урахуванням наведеного, та враховуючи те, що рішення суду залишається поністю не виконаним, суд вважає за необхідне встановити відповідачу новий строк для надання звіту про виконання судового рішення на тридцять днів з дня отримання цієї ухвали суду.
Керуючись ст. ст. 248, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ухвалив:
У прийнятті та затвердженні звіту Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області про виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 03.04.2025 у справі №160/20104/24 - відмовити.
Встановити Головному управлінню ПФУ в Дніпропетровській області строк у 30 днів для подання звіту про виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 03.04.2025 у справі №160/20104/24.
Звільнити керівника Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області від сплати штрафу відповідно до частини 3 статті 382-3 КАС України за наслідком відмови у прийнятті звіту про виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 03.04.2025 у справі №160/20104/24.
Роз'яснити Головному управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, що відповідно до ч.3,10 ст.382-3 КАС України у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до ч.3 ст.382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення. У разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до ч.3 ст.382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надати до суду відомості про керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення (- прізвище, ім'я, по-батькові; - реєстраційний номер облікової картки платника податків керівника; - зареєстроване місце його проживання).
Ухвала набирає законної сили у порядку та у строки, встановлені ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статтею 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А.В. Савченко