20 листопада 2025 рокуСправа № 160/17343/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рянської В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження в місті Дніпрі у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, в якій позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області № 047150025673 від 14.02.2024 про відмову у призначенні ОСОБА_1 дострокової пенсії за віком;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити та виплачувати ОСОБА_1 дострокову пенсію за віком, як матері особи з інвалідністю з дитинства відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з наступного дня після досягнення нею 50-річного віку, тобто з 06.03.2024.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначила, що її син - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є особою з інвалідністю з дитинства. 06.02.2024 позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», до якої додала необхідні документи, які підтверджують встановлення інвалідності її сину у віці до 18 років. За результатами її розгляду було прийнято рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області № 047150025673 від 14.02.2024 про відмову у призначенні дострокової пенсії за віком, як матері особи з інвалідністю з дитинства, у зв'язку з відсутністю висновку лікарсько-консультаційної комісії про наявність у сина позивача медичних показань для визнання дитиною з інвалідністю до досягнення шестирічного віку. На звернення позивача щодо документів, необхідних для призначення пенсії відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 09.04.2024 було повідомлено про необхідність надання висновку лікарсько-консультаційної комісії про наявність у дитини медичних показань для визнання дитиною з інвалідністю до досягнення шестирічного віку. Позивач вважає оскаржуване рішення протиправним і таким, що підлягає скасуванню. Зазначає, що вимога підтвердження факту наявності медичних показань для визнання її сина особою з інвалідністю з дитинства до досягнення шестирічного віку є необґрунтованою.
Ухвалою від 08.07.2024 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановлено учасникам справи строки для подання заяв по суті справи, витребувано докази у Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
У відзиві Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, який надійшов до суду 25.07.2024, відповідач-2 просив відмовити в задоволенні позову. Обґрунтовуючи заперечення проти позовних вимог, зазначив, що 06.02.2024 ОСОБА_1 звернулася із заявою про призначення дострокової пенсії за віком відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Заяву за принципом екстериторіальності було розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області. Згідно з наданими документами страховий стаж ОСОБА_1 становить 28 років 02 місяці 14 днів. За результатами розгляду заяви та доданих до неї документів прийнято рішення № 047150025673 від 14.02.2024 про відмову у призначенні пенсії за віком відповідно до ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з відсутністю інформації про те, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , має медичні показання для визнання його особою з інвалідністю з дитинства до досягнення 6-річного віку. У рішенні зазначено, що в матеріалах справи наявний медичний висновок № 13/14 від 16.06.2011 на ОСОБА_2 , якого визнано дитиною з інвалідністю після досягнення шестирічного віку. Для призначення дострокової пенсії за віком ОСОБА_1 мала надати висновок лікарсько-консультаційної комісії про те, що дитина мала медичні показання для визнання її дитиною з інвалідністю до досягнення шестирічного віку. Однак, такі документи не було надано.
Копія ухвали від 08.07.2024 вважається врученою Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області 10.07.2024, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.
01.08.2024 до суду надійшло клопотання Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області (відповідача-1) про долучення до матеріалів справи витребуваних доказів.
Станом на час розгляду справи від відповідача-1 до суду відзив не надійшов. Відповідно до частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також КАС України) у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Зважаючи на те, що відповідача-1 було належним чином повідомлено про відкриття провадження у справі, своїм правом на подання відзиву відповідач-1 не скористався, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній матеріалами.
Станом на час розгляду справи інших заяв по суті справи не надійшло. Згідно з ч. 4 ст. 159 КАС України подання заяв по суті справи є правом учасників справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Дослідивши матеріали справи та надані докази, проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов таких висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є матір'ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 . Зміна прізвища позивача з « ОСОБА_3 » на « ОСОБА_4 » підтверджується копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 від 13.12.2012.
06.02.2024 ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком.
За результатами розгляду заяви Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області за принципом екстериторіальності прийнято рішення № 047150025673 від 14.02.2024 про відмову у призначенні пенсії відповідно до ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». У рішенні зазначено, зокрема, що страховий стаж заявниці становить 28 років 02 місяці 14 днів. Заявницею не подано документів, передбачених п. 2.18 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якого у разі якщо дитина визнана дитиною з інвалідністю після досягнення шестирічного віку або особою з інвалідністю з дитинства після досягнення вісімнадцятирічного віку, надається висновок лікарсько-консультаційної комісії про те, що вона мала медичні показання для визнання її дитиною з інвалідністю до досягнення шестирічного віку, та/або висновок про час настання інвалідності. У матеріалах справи міститься медичний висновок № 13/14 від 16.06.2011 на дитину - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , якого визнано дитиною з інвалідністю після досягнення шестирічного віку.
Копію зазначеного рішення направлено позивачу відділом обслуговування громадян № 13 (сервісним центром) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з повідомленням № 0400-010216-8/33313 від 19.02.2024.
На заяву позивача від 04.03.2024 листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 21480-12479/К-01/8-0400/24 від 09.04.2024 повідомлено, що документами, які підтверджують право на призначення дострокової пенсії за віком матерям осіб з інвалідністю з дитинства, які виховали їх до шестирічного віку, є документи про народження дитини, виховання її до шестирічного віку, про визнання дитини заявника особою з інвалідністю з дитинства або дитиною з інвалідністю. У разі якщо дитина визнана дитиною з інвалідністю після досягнення шестирічного віку, надається висновок лікарсько-консультаційної комісії про те, що вона мала медичні показання для визнання її дитиною з інвалідністю до досягнення шестирічного віку. Відповідно до медичного висновку № 13/14 від 16.06.2011 ОСОБА_2 визнаний дитиною з інвалідністю після досягнення шестирічного віку.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд дійшов такого висновку.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Надане вищевказаною статтею право деталізоване у Законі України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII) та Законі України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
Згідно зі ст. 1 Закону № 1788-XII громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV право на призначення дострокової пенсії за віком мають жінки, які народили п'ятьох або більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, матері осіб з інвалідністю з дитинства та тяжко хворих дітей, яким не встановлено інвалідність, які виховали їх до досягнення зазначеного віку, - після досягнення віку 50 років та за наявності не менше ніж 15 років страхового стажу. При цьому особами з інвалідністю з дитинства вважаються також діти з інвалідністю віком до 18 років.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 № 13-1).
Згідно з абзацом 4 підпункту 6 пункту 2.1 розділу ІІ Порядку № 22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи, які підтверджують право на призначення дострокової пенсії за віком: жінкам, які народили п'ятьох або більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, матерям осіб з інвалідністю з дитинства та тяжко хворих дітей, яким не встановлено інвалідність, які виховали їх до зазначеного віку, - документи про народження дітей (дитини), виховання їх (її) до шестирічного віку, про визнання дитини заявника особою з інвалідністю з дитинства або дитиною з інвалідністю, тяжко хворою дитиною, якій не встановлено інвалідність.
Відповідно до абзацу 1 пункту 2.18 розділу ІІ Порядку № 22-1 визнання особою з інвалідністю з дитинства або дитиною з інвалідністю засвідчується випискою з акта огляду в МСЕК, медичним висновком закладу охорони здоров'я, посвідченням одержувача допомоги. У разі якщо дитина визнана дитиною з інвалідністю після досягнення шестирічного віку або особою з інвалідністю з дитинства після досягнення вісімнадцятирічного віку, надається відповідно висновок лікарсько-консультаційної комісії про те, що вона мала медичні показання для визнання її дитиною з інвалідністю до досягнення шестирічного віку, та/або висновок МСЕК про можливість настання інвалідності до досягнення особою вісімнадцятирічного віку (висновок про час настання інвалідності).
Відповідно до медичного висновку № 13/14 від 16.06.2011 на дитину (підлітка) - інваліда дитинства віком до 18 років у ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , наявне захворювання, яке відповідає розділу ІІ пункту 3 підпункту 3.3 Переліку медичних показань, які дають право на отримання соціальної пенсії дітям-інвалідам віком до 18 років, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.11.2001 № 454/471/516. Висновок дійсний до 21.04.2022, дата переогляду 21.03.2022.
Вказаний висновок було видано після досягнення ОСОБА_2 семирічного віку.
Згідно з довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААГ № 186781 від 06.06.2023, ОСОБА_2 після проходження повторного огляду встановлено ІІІ групу інвалідності з 01.05.2023, причина інвалідності - з дитинства, інвалідність встановлено на строк до 01.05.2024, дата чергового переогляду 10.04.2024.
У довідці № 62 від 31.01.2024, виданій Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Інгулецької районної у місті ради, зазначено, що ОСОБА_5 перебувала на обліку і одержала державну соціальну допомогу на дитину з інвалідністю з дитинства - сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , призначену з 08.07.2011 до 31.05.2022 включно.
Вказані документи було додано до заяви ОСОБА_1 від 06.02.2024 про призначення пенсії, що підтверджується розпискою повідомленням.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 15.05.2019 у справі № 330/2181/16-а дійшла висновку, що для призначення пенсії на підставі Закону № 1058-IV має значення не факт установлення інвалідності, а термін (момент) настання інвалідності у дитини, що повинен мати місце протягом періоду життя дитини з моменту народження і до інвалідності у дитини до досягнення шестирічного віку, оскільки виховання дитини-інваліда у віці до 6 років створює для жінки більше перешкод для участі у суспільно-корисній діяльності, наслідком якої є отримання заробітної плати і страхового стажу, що зумовлюється сплатою страхувальником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Висновок лікарсько-консультаційної комісії дає можливість опосередковано підтвердити факт догляду матері за дитиною, яка мала право на отримання статусу дитини-інваліда до досягнення шестирічного віку, як це передбачено положеннями Закону № 1058-IV.
У вказаній постанові Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що позивач не має права на призначення дострокової пенсії за віком як матері інваліда з дитинства, оскільки вона не надала Управлінню ПФУ висновок лікарсько-консультативної комісії, що дитина мала медичні показання для визнання її дитиною-інвалідом до досягнення шестирічного віку.
Верховний Суд у постанові від 19.01.2022 у справі № 636/2618/17 у подібних правовідносинах не знайшов підстав для відступу від вищезазначених правових висновків.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
За відсутності висновку лікарсько-консультаційної комісії та інших доказів на підтвердження тієї обставини, що син позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_2 мав медичні показання для визнання його дитиною з інвалідністю до досягнення шестирічного віку, суд дійшов висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області № 047150025673 від 14.02.2024 про відмову у призначенні позивачу дострокової пенсії за віком є правомірним, оскільки були відсутні підстави для призначення позивачу такого виду пенсії.
Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не здійснювало розгляд заяви позивача від 06.02.2024 про призначення пенсії, його рішення, дії або бездіяльність не є предметом оскарження у цій справі.
На підставі системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, з урахуванням наведених висновків Верховного Суду, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про визнання протиправним та скасування оскаржуваного рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області не підлягають задоволенню.
Оскільки суд відмовляє у задоволенні основної позовної вимоги про визнання протиправним та скасування рішення про відмову у призначенні пенсії, підстави для задоволення похідної вимоги про зобов'язання призначити і виплачувати пенсію відсутні.
Позивачем за подання до суду позовної заяви було сплачено судовий збір у сумі 1211,20 грн, що підтверджується квитанцією № 0654-1159-2646-9175 від 25.06.2024.
У зв'язку з відмовою в задоволенні позову розподіл витрат позивача зі сплати судового збору відповідно до статті 139 КАС України не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Позивач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 .
Відповідач-1: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, місцезнаходження: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, код ЄДРПОУ 21910427.
Відповідач-2: Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, місцезнаходження: 76018, м. Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців, буд. 15, код ЄДРПОУ 20551088.
Повний текст рішення складено 20.11.2025.
Суддя В.В. Рянська