17.11.2025 Справа №607/23383/25 Провадження №1-кс/607/6662/2025
м. Тернопіль
Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , слідчого ОСОБА_3 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_3 , яке погоджено прокурором Тернопільської окружної прокуратури ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей та документів у кримінальному провадженні №12025210000000596 від 24.07.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України,
07.11.2025 старший слідчий в ОВС СУ ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_3 за погодженням із прокурором Тернопільської окружної прокуратури ОСОБА_4 звернувся до слідчого судді із клопотанням у кримінальному провадженні, дані про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12025210000000596 від 24.07.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України, про тимчасовий доступ до речей та документів.
Клопотання обґрунтовано тим, що у провадженні СУ ГУНП в Тернопільській області перебувають матеріали кримінального провадження, дані про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12025210000000596 від 24.07.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України.
Досудовим розслідуванням установлено, що 22.12.2014 між ІНФОРМАЦІЯ_1 (Орендодавець) на підставі п.4 ст.122 Земельного кодексу України та Положення про ІНФОРМАЦІЯ_1 , затвердженого наказом ІНФОРМАЦІЯ_2 від 05.06.2013 №243, в особі начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 , з одного боку та Орендарем - фізичними особами-підприємцями ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 укладено договір №187-СГ, відповідно до п.1 якого, Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку площею 1,0493 га для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості із земель державної власності сільськогосподарського призначення (землі запасу), яка розташована за межами населеного пункту на території Залужанської сільської ради Збаразького району Тернопільської області. Відповідно до п.2 Договору, передається в оренду земельна ділянка площею 1,0493 га, у тому числі 1,0493 га угіддя - землі промисловості, кадастровий номер 6122483000:01:002:0628 із земель державної власності сільськогосподарського призначення (землі запасу) під господарськими будівлями та дворами. п.4 Договору №187-СГ визначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки на базовий (звітний) період становить 21 030,91 грн, що встановлюється з урахуванням нормативної грошової оцінки ріллі по області, яка складає 20 042,81 гривень. Розділом «Орендна плата» (п.8 Договору) встановлено, що орендна плата вноситься виключно у грошовій формі в розмірі 5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки чинної на базовий (звітний період), яка застосовується з урахуванням коефіцієнта індексації відповідно до вимог чинного законодавства. Відповідно до п.7 договору №187-СГ передбачено, що орендар має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі). У цьому разі він зобов'язаний повідомити про це Орендодавця не пізніше ніж за 30 календарних днів до спливу строку договору з поданням проекту додаткової угоди. У випадку, якщо орендар продовжує користуватись земельною ділянкою по закінченню строку договору і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення Орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі, такий договір вважається поновленим на такий самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. п.9 Договору №187-СГ встановлено, що «у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до вимог чинного законодавства до застосування для розрахунку орендної плати підлягає нова нормативна грошова оцінка земельної ділянки чинна на початок поточного бюджетного періоду (календарного року) без внесення змін та доповнення до даного Договору». Відповідно до п.26 Договору №187-СГ, Орендодавець зобов'язаний інформувати орендаря про зміни нормативної грошової оцінки земель.
У клопотанні вказано, що на момент укладання Договору №187-СГ земельна ділянка перебувала у державній власності, обліковувалась в землях запасу, розташованих за межами населеного пункту (с. Ліски) Залужанської сільської ради, і повноваження щодо її передачі у власність та/або користування належали ІНФОРМАЦІЯ_1 (пункт 4 статті 122 Земельного кодексу України). У зв'язку із затвердженням і введенням в дію Генерального плану с. Ліски Збаразького району Тернопільської області, земельна ділянка введена в межі населеного пункту та Рішенням 29 сесії 7 скликання ІНФОРМАЦІЯ_3 від 14.07.2019 №1205 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель с. Ліски, яка введена в дію з 01.01.2020. Рішенням 2 сесії 8 скликання №VІІІ/2/9 від 15.12.2020 ІНФОРМАЦІЯ_4 прийнято рішення почати процедуру реорганізації (припинення) юридичних осіб шляхом приєднання до ІНФОРМАЦІЯ_5 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), в тому числі ІНФОРМАЦІЯ_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , адреса: Україна, 47306, Тернопільська обл., Збаразький р-н, село Залужжя). Відповідно до п.2 вказаного рішення, ІНФОРМАЦІЯ_6 є правонаступником всього майна, прав та обов'язків ІНФОРМАЦІЯ_3 . Законом України від 28 квітня 2021 року №1423-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» внесено зміни до розділу Х (перехідні положення) Земельного кодексу України та доповнено пунктом 24, відповідно до якого з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад. Таким чином, з 27.05.2021 ІНФОРМАЦІЯ_6 в силу закону набула у комунальну власність земельну ділянку із кадастровим номером 6122483000:01:002:0628. Відповідно до п.288.1 ст.288 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. №2755-VI зі змінами та доповненнями, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулись зазначені зміни. Форма надання інформації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики. Форма Переліку орендарів, з якими укладено договори оренди землі державної або комунальної власності затверджена наказом ІНФОРМАЦІЯ_7 від 17.09.2015 №783 «Про затвердження форм Переліку орендарів, з якими укладено договори оренди землі державної або комунальної власності».
Крім того, слідчий у клопотанні вказує, що відповідно до ст.289 Податкового кодексу України (Стаття 289 із змінами, внесеними згідно із Законами № 5083-VI від 05.07.2012, № 71-VIII від 28.12.2014, № 1797-VIII від 21.12.2016, № 466-IX від 16.01.2020; в редакції Закону № 1914-IX від 30.11.2021), для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), на 1 січня поточного року. У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель. ІНФОРМАЦІЯ_8 коефіцієнт індексації земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за 2023 рік встановлено на рівні 1,051, за 2022 - 1,15, за 2021 - 1,1. Таким чином, виходячи із розробленої нормативної грошової оцінки земельної ділянки та коефіцієнта індексації земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення, нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 6122483000:01:002:0628 у 2024 році становить 2 065 756,91 гривень та у 2023 році 1 965 515,61 грн. Відповідно до Розпорядження №138 від 02.10.2006 Збаразького міського голови, на посаду начальника ІНФОРМАЦІЯ_9 в порядку переведення з посади спеціаліста І-ї категорії - землевпорядника призначено ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_10 . Рішенням №1922 від 12.02.2010 двадцять третьої сесії п'ятого скликання ІНФОРМАЦІЯ_5 затверджено положення про відділи міської ради. Відповідно до положення про ІНФОРМАЦІЯ_9 затвердженого рішенням сесії міської ради від 12.02.2010, ІНФОРМАЦІЯ_9 відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» утворюється радою, є підзвітним та підконтрольним раді, підпорядкованим її виконавчому комітету, міському голові. Відділ у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, Указами Президента, Постанова ми Верховної ради України та Кабінету Міністрів України, нормативними актами Державного Комітету України з будівництва та архітектури, рішеннями міської ради та виконавчого комітету, розпорядженнями міського голови, іншими нормативними актами та цим положенням. Відділ очолює начальник, який призначається на посаду та звільняється з посади міським головою відповідно до чинного законодавства. До завдань і повноважень відділу входить проведення державної політики в галузі використання та охорони земель, природних ресурсів і охорони довкілля на підвідомчій міській раді території; розробляє та забезпечує виконання затверджених в установленому Законом порядку програм раціонального використання земель, що перебувають у комунальній власності; бере участь у розробці і погодженні перспективних програм використання земель, які перебувають у комунальній власності, забезпечує реалізацію громадянами, юридичними особами територіальної громади міста створення рівних можливостей в набутті права власності на земельні ділянки та права користування землею, в тому числі здійснення підприємницької діяльності. Відповідно до п.1.1. посадової інструкції начальника відділу містобудування та земельних відносин м.Збаража, затвердженої міським головою 03.10.2006, начальник відділу проводить державну політику в галузі використання та охорони земель, природних ресурсів і охорони довкілля на підвідомчій міській раді території; здійснює свою діяльність по впровадженню в життя рішень міської ради, її виконавчого комітету, головного управління земельних ресурсів, керуючись при цьому діючим законодавством і нормативними актами (п.1.2. Інструкції). Відповідно до розділу 3 посадової інструкції, до функціональних обов'язків начальника відділу містобудування та земельних відносин входить участь у розробці і погодженні перспективних програм використання земель. Рішенням №VIII/22/30 від 26.04.2023 двадцять другої сесії восьмого скликання ІНФОРМАЦІЯ_5 , назву ІНФОРМАЦІЯ_9 змінено на земельний відділ ІНФОРМАЦІЯ_5 , та затверджено положення про відділ. Розпорядженням голови ІНФОРМАЦІЯ_5 №160-ос від 01.05.2023, ОСОБА_10 в порядку переведення призначено на посаду начальника земельного відділу ІНФОРМАЦІЯ_5 з 02 травня 2023 року.
У клопотанні також зазначено, що відповідно до п.1 розділу 1 Положення про ІНФОРМАЦІЯ_9 (далі відділ), є структурним підрозділом ІНФОРМАЦІЯ_5 , утворюється міською радою відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Відділ у своїй діяльності користується Конституцією України та законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, наказами міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, рішеннями ІНФОРМАЦІЯ_5 та її виконавчого комітету, розпорядженнями міського голови, цим Положенням та іншими нормативними актами (п.3 розділу 1 Положення). Відповідно до розділу 3 Положення, завданнями відділу є: 1.Забезпечення реалізації повноважень ІНФОРМАЦІЯ_5 у галузі земельних відносин відповідно до законодавства України (п.1). Організація та здійснення землеустрою, обліку земель, проведення інвентаризації земель та земельних ділянок усіх форм власності, регулювання земельних відносин щодо володіння, користування та розпорядження землями в межах Збаразької міської територіальної громади (п.2). Організація та здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у порядку, встановленому законом на території Збаразької міської територіально громади (п.3). Здійснення ефективного управління землями комунальної власності територіально громади (п.4). Відповідно до розділу 4 Положення відділ відповідно до покладених на нього завдань: бере участь у підготовці тa прийнятті регуляторних актів (встановлення ставок податків та ін.) (п.4); 5. Веде банк даних договорів оренди (продажу) земельних ділянок, укладених з міською радою, проводить аналітичну роботу з питань, пов?язаних з строками користування земельними ділянками та повнотою надходження коштів від користувачів, здійснює підготовку договорів оренди землі та додаткових угод до них (п.5). Відповідно до п.2 розділу 6 Положення, відділ очолює начальник, який призначається на посаду і звільняється з посади міським головою відповідно до норм чинного законодавства. Відповідно до п.3 розділу 6 Положення, начальник Відділу: - здійснює керівництво діяльністю Відділу, несе персональну відповідальність за виконання покладених на Відділ завдань (функцій); вносить пропозиції щодо розгляду на засіданнях виконавчого комітету міської ради, сесіях міської ради питань, що належать до компетенції Відділу, бере участь у їх засіданнях; вносить пропозиції міському голові щодо застосування заходів дисциплінарних стягнень щодо працівників Відділу; забезпечує у межах своєї компетенції контроль за станом справ у сфері діяльності Відділу, вживає заходів до його поліпшення; вносить пропозиції міському голові щодо структури і штату працівників Відділу; розробляє посадові інструкції працівників Відділу та розподіляє обов?язки між ними, визначає функції та ступінь відповідальності працівників Відділу; планує роботу Відділу, вносить пропозиці до планів роботи виконавчого комітету міської ради; представляє Відділ у відносинах з виконавчими органами міської ради, місцевими органами виконавчої влади, іншими органами місцевого самоврядування, підприсмствами, установами, організаціями та об?єднаннями громадян; здійснює інші повноваження, передбачені законодавством та положенням про Відділ. Відповідно до п.1 розділу 7 Положення, Всю повноту відповідальності за належне та своєчасне виконання покладених цим Положенням на Відділ завдань функцій несе начальник Відділу. Відповідно до ст.33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (Повноваження у сфері регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища), до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: а) власні (самоврядні) повноваження: 1) підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо встановлення ставки земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, вилучення (викупу), а також надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад; визначення в установленому порядку розмірів відшкодувань підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності за забруднення довкілля та інші екологічні збитки; встановлення платежів за користування комунальними та санітарними мережами відповідних населених пунктів; б) делеговані повноваження: 3) координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів (Підпункт 3 пункту "б" частини першої статті 33 в редакції Закону № 1377-IV від 11.12.2003) 5) вирішення земельних спорів у порядку, встановленому законом; 8) підготовка висновків щодо надання або вилучення в установленому законом порядку земельних ділянок, що проводиться органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; 9) організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою (Підпункт 9 пункту "б" частини першої статті 33 в редакції Закону № 1377-IV від 11.12.2003); 10) здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у межах та порядку, встановлених законом (Підпункт 10 пункту "б" частини першої статті 33 в редакції Законів № 1377-IV від 11.12.2003, № 1423-IX від 28.04.2021); 15) надання податковим органам у строки та в порядку, встановлені Податковим кодексом України, інформації щодо власників та користувачів, у тому числі на правах оренди (суборенди), емфітевзису, земельних ділянок сільськогосподарського призначення, розташованих на території відповідної сільської, селищної, міської ради, ради об'єднаної територіальної громади, що створена згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, а також іншої інформації, визначеної Податковим кодексом України (Пункт "б" частини першої статті 33 доповнено пунктом 15 згідно із Законом № 465-IX від 16.01.2020; із змінами, внесеними згідно із Законом № 1914-IX від 30.11.2021). Відповідно до ч.1 ст. 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Таким чином, відділ містобудування та земельних відносин, а також земельний відділ є виконавчим органом ради та виконує обов'язки в галузі земельних відносин, які належить до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_10 , з 02.10.2006 будучи начальником ІНФОРМАЦІЯ_9 та з 02.05.2023 начальником ІНФОРМАЦІЯ_11 , постійно обіймала в органах місцевого самоврядування посаду, на якій виконувала організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функцій, а також будучи наділена такими функціями законом, відповідно до ст.18 КК України була службовою особою, та в період з 01.01.2023 по 24.01.2024 неналежно виконала свої службові обов'язки, що виразилось у неналежному виконанні вимог п.228.1 ст.288 Податкового кодексу України в частині подання інформацію про чинну нормативну грошову оцінку земельної ділянки кадастровий номер 6122483000:01:002:0628, що спричинило істотну шкоду охоронюваним законом інтересам юридичної особи - ІНФОРМАЦІЯ_5 за наступних обставин. ОСОБА_10 , перебуваючи у невстановленому органом досудового розслідування місці та за невстановлених обставин, в період з 01.01.2023 року по 24.01.2024 року, діючи із злочинною недбалістю, не передбачаючи можливості настання суспільно-небезпечних наслідків свого діяння, хоча повинна була та могла їх передбачити, маючи реальну можливість виконати належним чином, проте неналежно виконуючи свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, не дотримуючись ст.ст.11, 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», п.8 та п.28 Договору №187-СГ, п.288.1 ст.288 та ст.289 Податкового кодексу України, наказу ІНФОРМАЦІЯ_7 від 17.09.2015 №783, положення про ІНФОРМАЦІЯ_9 затвердженого рішенням від 12.02.2010 №1922, п.3 розділу 1, пп1-4 розділу 3, п.5 розділу 4, п.3 розділу 6 Положення про ІНФОРМАЦІЯ_9 затвердженого рішенням від 26.04.2023 №VІІІ/22/30, а саме неналежно здійснюючи керівництво діяльністю Відділу, який відповідно до ч.1 ст.11 Закону України про місцеве самоврядування в Україні» є виконавчим органом ради до відання якого входять повноваження у сфері регулювання земельних відносин, несучи відповідно до п.3 розділу 6 Положення персональну відповідальність за виконання покладених на Відділ завдань (функцій), не забезпечила виконання обов'язку закріпленого пп.15 п. «б» частини 1 ст.33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», п.288.1 ст.288 Податкового кодексу України, в частині забезпечення до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулись зазначені зміни за Формою затвердженою наказом ІНФОРМАЦІЯ_7 від 17.09.2015 №783, внаслідок чого 30.01.2023 до ІНФОРМАЦІЯ_12 подано неправдиву інформацію про нормативну грошову оцінку земельної ділянки кадастровий номер 612248300:01:002:0628 в сумі 21 030,92 грн, при тому що станом на 30.01.2023 фактична нормативно грошова оцінка такої ділянки становила 1 965 515,61 грн., та 24.01.2024 до ІНФОРМАЦІЯ_12 подано неправдиву інформацію про нормативну грошову оцінку земельної ділянки кадастровий номер 612248300:01:002:0628 в сумі 21 030,92 грн, при тому що станом на 24.01.2024 фактична нормативно грошова оцінка такої ділянки становила 2 065 756,91 грн. Враховуючи ставку орендної плати 5%, передбачену п.8 Договору №187-СГ, до сплати орендарями, з врахування індексації нормативної грошової оцінки земельної ділянки кадастровий номер 6122483000:01:002:0628, у 2023 році підлягала до сплати орендна плата в загальній сумі 98 275,78 грн та у 2024 році в загальній сумі 103 287,85 гривень. В подальшому, в результаті подання неактуальної інформації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки кадастровий номер 612248300:01:002:0628, за період з 01.01.2023 по 31.12.2024 орендарями до бюджету ІНФОРМАЦІЯ_5 сплачено орендну плату за користування земельною ділянкою кадастровий номер 612248300:01:002:0628 в загальній сумі 5 245,33 грн, хоча підлягало до нарахування і сплати в загальній сумі 201 563,63 грн, внаслідок чого бюджетом ІНФОРМАЦІЯ_5 недоотримано грошових коштів в загальній сумі 196 318,3 грн, що спричинило матеріальні збитки на вказану суму. Отже, у результаті неналежного виконання ОСОБА_10 своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них ІНФОРМАЦІЯ_13 спричинено матеріальні збитки на загальну суму 196 318,3 грн. (сто дев'яності шість тисяч триста вісімнадцять гривень тридцять копійок), які у сто і більше разів перевищують неоподатковуваний мінімум доходів громадян та відповідно до примітки 3 до ст. 364 КК України є істотною шкодою.
Слідчий у клопотанні зазначає, що 31.10.2025 ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , яка обіймає посаду начальника земельного ІНФОРМАЦІЯ_5 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України.
За наведеного та з метою всебічного, повного та неупередженого дослідження обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні під час досудового розслідування, слідчий у клопотанні вказав на необхідність у тимчасовому доступі до документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_5 (код за ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , та стосуються роботи ІНФОРМАЦІЯ_9 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , а також користування земельною ділянкою за кадастровим номером 612248300:01:002:0628, а саме: оригіналів листів ІНФОРМАЦІЯ_5 до орендарів земельної ділянки кадастровий номер 612248300:01:002:0628, а саме листа вих.№03-3023/2.6 від 26.12.2023, листа вих.№2872/03-04 від 12.11.2024, листа вих.№2873/03-04 від 12.11.2024, листа вих.№2874/03-04 від 12.11.2024, листа вих.№2875/03-04 від 12.11.2024, листа №3303/03-04 від 31.12.2024, а також документів АТ « ІНФОРМАЦІЯ_14 », які підтверджують надсилання таких листів; оригіналів листів ІНФОРМАЦІЯ_5 до ІНФОРМАЦІЯ_12 вих.№3302/03-04 від 31.12.2024, №199/03-04 від 24.01.2024 та №03-249/2.6 від 30.01.2023 (з додатками); копії рішення 29 сесії 7 скликання ІНФОРМАЦІЯ_3 №1205 від 14 липня 2019 року «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель с. Ліски Збаразького району Тернопільської області», копію додатків Е та Ж5 з Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель с. Ліски Збаразького району Тернопільської області, затвердженої рішенням ІНФОРМАЦІЯ_3 №1205 від 14.07.2019; оригіналу розпорядження міського голови Збаража від 02.10.2006 №138 «Про призначення ОСОБА_10 на посаду начальника ІНФОРМАЦІЯ_9 »; оригіналу положення про ІНФОРМАЦІЯ_9 , затвердженого рішенням сесії міської ради від 12.02.2010; оригіналу розпорядження Збаразького міського голови від 01.05.2023 №160-ос «Про переведення ОСОБА_10 »; оригіналу попередження ОСОБА_10 про зміну істотних умов праці №03-929/2.6 від 01.05.2023; оригіналу посадової інструкції начальника земельного відділу ІНФОРМАЦІЯ_5 на ім'я ОСОБА_10 , який затверджено 01.05.2023; оригіналу положення про ІНФОРМАЦІЯ_9 , затвердженого рішення ІНФОРМАЦІЯ_5 від 26.04.2023 №VІІІ/22/30.
Крім того, слідчий у клопотанні просить надати дозвіл на тимчасовий доступ до вказаних документів з можливістю вилучення їх оригіналів, посилаючись на необхідність у проведенні судових почеркознавчих експертиз цих документів у кримінальному провадженні №12025210000000596 від 24.07.2025.
З урахуванням викладених слідчим у клопотанні обставин, слідчий суддя вважає за можливе розглянути клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів без виклику у судове засідання представника особи, у володінні якої вони знаходяться, що не суперечить вимогам ч. 2 ст. 163 КПК України.
В судовому засіданні слідчий ОСОБА_3 клопотання підтримав та просив задовольнити з наведених у ньому підстав.
Заслухавши пояснення слідчого щодо клопотання, дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя доходить висновку, що вказане клопотання підлягає задоволенню, з таких підстав.
Слідчим суддею встановлено, що СУ ГУНП в Тернопільській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12025210000000596 від 24.07.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України.
У клопотанні слідчий зазначив, що інформація, яка міститься у запитуваних документах, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_5 (код за ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , та стосуються роботи ІНФОРМАЦІЯ_9 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , а також користування земельною ділянкою за кадастровим номером 612248300:01:002:0628, та до яких просить надати тимчасовий доступ, мають суттєве значення для встановлення обставин, що підлягають доказуванню у даному кримінальному провадженні.
Частиною 2 ст. 9 КПК України встановлено, що прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий зобов'язані всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження.
Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Пунктом 5 ч. 2 ст. 131 КПК України передбачений такий вид заходів забезпечення кримінального провадження як тимчасовий доступ до речей і документів.
За змістом ст. ст. 2, 131, 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів, як захід забезпечення кримінального провадження, застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження, в тому числі, забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду, та полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Згідно із загальними правилами застосування заходів забезпечення кримінального провадження. встановлених ч. ч. 3, 5 ст. 132 КПК України, застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, дізнавач, прокурор не доведе, що: 1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; 2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, дізнавача, прокурора; 3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, дізнавач, прокурор звертається із клопотанням.
Під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.
Згідно з ч. 1 ст. 160 КПК України, сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього кодексу.
Подане до суду клопотання відповідає вимогам, регламентованим ч. 2 ст. 160 КПК України.
Враховуючи зміст клопотання, перелік документів, до яких орган досудового розслідування планує отримати тимчасовий доступ, та додані до нього матеріали, слідчий суддя вважає, що стороною кримінального провадження доведено наявність достатніх підстав вважати, що документи, до яких слідчий просить надати тимчасовий доступ, перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_5 (код за ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Вирішуючи клопотання в частині наявності підстав для надання органу досудового розслідування дозволу на тимчасовий доступ до оригіналів зазначених у клопотанні документів з можливістю їх вилучення, слідчий суддя бере до уваги, що вилучення документів, до яких слідчий просить надати тимчасовий доступ, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_5 (код за ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), обґрунтовано необхідністю проведення судових почеркознавчих експертиз у даному кримінальному провадженні, а тому з урахуванням пункту 1.1 глави 1 розділу I Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 за №53/5, згідно з яким для проведення почеркознавчих досліджень рукописних записів та підписів надаються оригінали документів, вбачає підстави для надання дозволу на тимчасовий доступ до вказаних у клопотанні документів з можливістю вилучення їх оригіналів.
Відповідно до положень ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
За наведеного, та враховуючи додані до клопотання матеріали, пояснення слідчого, слідчий суддя дійшов висновку, що стороною обвинувачення доведено необхідність застосовування такого заходу забезпечення кримінального провадження як тимчасовий доступ до речей та документів, до яких слідчий просить надати тимчасовий доступ, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_5 (код за ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , та стосуються роботи ІНФОРМАЦІЯ_9 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , а також користування земельною ділянкою за кадастровим номером 612248300:01:002:0628, які в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні відповідно до ст. 91 КПК України та необхідні для проведення судових почеркознавчих експертиз у даному кримінальному провадженні.
За таких обставин, клопотання слідчого підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 131, 132, 159, 163, 164, 309 КПК України, слідчий суддя
Клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_3 , яке погоджено прокурором Тернопільської окружної прокуратури ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей та документів у кримінальному провадженні №12025210000000596 від 24.07.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України - задовольнити.
Надатистаршому слідчому в ОВС СУ ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_3 , старшому слідчому в ОВС ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_11 , слідчому СУ ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_12 , старшому слідчому СУ ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_13 , старшому слідчому СУ ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_14 , старшому слідчому СУ ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_15 та старшому слідчому СУ ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_16 дозвіл на тимчасовий доступ до документів, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_5 (код за ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , та стосуються роботи ІНФОРМАЦІЯ_9 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , а також користування земельною ділянкою кадастровий номер 612248300:01:002:0628, з можливістю вилучення вказаних документів, а саме:
- оригіналів листів ІНФОРМАЦІЯ_5 до орендарів земельної ділянки кадастровий номер 612248300:01:002:0628, а саме листа вих.№03-3023/2.6 від 26.12.2023, листа вих.№2872/03-04 від 12.11.2024, листа вих.№2873/03-04 від 12.11.2024, листа вих.№2874/03-04 від 12.11.2024, листа вих.№2875/03-04 від 12.11.2024, листа №3303/03-04 від 31.12.2024, а також документів АТ « ІНФОРМАЦІЯ_14 », які підтверджують надсилання таких листів;
- оригіналів листів ІНФОРМАЦІЯ_5 до ІНФОРМАЦІЯ_12 вих.№3302/03-04 від 31.12.2024, №199/03-04 від 24.01.2024 та №03-249/2.6 від 30.01.2023 (з додатками);
- копії рішення 29 сесії 7 скликання ІНФОРМАЦІЯ_3 №1205 від 14 липня 2019 року «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель с.Ліски Збаразького району Тернопільської області», копію додатків Е та Ж5 з Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель с.Ліски Збаразького району Тернопільської області, затвердженої рішенням ІНФОРМАЦІЯ_3 №1205 від 14.07.2019;
- оригіналу розпорядження міського голови Збаража від 02.10.2006 №138 «Про призначення ОСОБА_10 на посаду начальника ІНФОРМАЦІЯ_9 »;
- оригіналу положення про ІНФОРМАЦІЯ_9 , затвердженого рішенням сесії міської ради від 12.02.2010;
- оригіналу розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_15 від 01.05.2023 №160-ос «Про переведення ОСОБА_10 »;
- оригіналу попередження ОСОБА_10 про зміну істотних умов праці №03-929/2.6 від 01.05.2023
- оригіналу посадової інструкції начальника земельного відділу ІНФОРМАЦІЯ_5 на ім'я ОСОБА_10 , який затверджено 01.05.2023;
- оригіналу положення про ІНФОРМАЦІЯ_9 , затвердженого рішення ІНФОРМАЦІЯ_5 від 26.04.2023 №VІІІ/22/30.
Строк дії ухвали встановити по 31.12.2025, тобто в межах строку досудового розслідування.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями Кримінального процесуального кодексу України з метою відшукання та вилучення вказаних речей та документів.
Ухвала є остаточною, оскарженню не підлягає, заперечення проти неї може бути подане під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1