Ухвала від 13.10.2025 по справі 331/5958/25

13.10.2025

Справа № 331/5958/25

Провадження № 2/331/3470/2025

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

13 жовтня 2025 року місто Запоріжжя

Суддя Олександрівського районного суду міста Запоріжжя Яцун О.О., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про розірвання шлюбу,

ВСТАНОВИВ:

11 жовтня 2025 року до Олександрівського районного суду міста Запоріжжя надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про розірвання шлюбу.

Дослідивши позовну заяву та додані до неї матеріали, суддя приходить до висновку, що зазначена позовна заява підлягає залишенню без руху з наступних підстав.

Так, відповідно до акта про втрату документів або перепідшивання справи, відсутність вкладень або порушень цілісності, пошкодження конверта (пакування) № 29 від 10 жовтня 2025 року, складеного старшим секретарем суду Котляр А.П., секретарем суду Кіт Ю.В., секретарем суду Калініною О.В., при реєстрації позовної заяви про розірвання шлюбу, яка надійшла до Олександрівського районного суду міста Запоріжжя засобами поштового зв'язку було виявлено, що замість копії свідоцтва про шлюб було долучено актовий запис про шлюб.

Відповідно до ч. 1 ст. 177. ЦПК України, позивач повинен додати до позовної заяви її копії та копії всіх документів, що додаються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб.

Згідно ч. 5 ст. 177 ЦПК України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Так, позивачем не додано до позовної заяви копію свідоцтва про шлюб, а саме: замість копії свідоцтва про шлюб було долучено актовий запис про шлюб, який було сформовано на запит позивача у застосунку «Дія».

Відповідно до пунктів 4), 5) частини 3 статті 175 ЦПК України, згідно з якими позовна заява повинна містити:зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.

Відповідно до пункту 4 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про право на шлюб, розірвання шлюбу, визнання його недійсним та поділ спільного майна подружжя» № 11 від 21 грудня 2007 року, до позовної заяви про розірвання шлюбу додаються: свідоцтво про реєстрацію шлюбу, копії свідоцтв про народження дітей, довідки щодо розміру заробітку та інших доходів, а також усі необхідні документи відповідно до заявлених вимог.

Як вбачається із матеріалів позовної заяви, позивач звернулася до суду з позовом про розірвання шлюбу із ОСОБА_2 , зазначивши при цьому, що шлюб між сторонами було укладено 03 жовтня 2020 року. На підтвердження реєстрації шлюбу позивач надала суду копію актового запису про шлюб № 1125, який було сформовану на запит позивача у застосунку «Дія». В той же час, позивач не надала суду оригінал або ж копію свідоцтва про шлюб, засвідчену належним чином.

Суд звертає увагу, що у випадку відсутності у позивача оригіналу свідоцтва про шлюб, позивач не позбавлена можливості звернутися до відповідного органу із заявою про отримання повторно свідоцтва про шлюб.

Порядок повторної видачі свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану регулюється Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» та Правилами державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затвердженими наказом Міністерства юстиції України № 52/5 від 18.10.2000 року, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 18.10.2000 року за № 719/4940.

Отже, зважаючи на вищевикладене, позивач має право звернутися до відділу ДРАЦС та повторно отримати свідоцтво про укладення шлюбу.

Таким чином, зазначені вище обставини перешкоджають відкриттю провадження у цивільній справі.

Відповідно до вимог частин 1, 2 статті 185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 175, 177, 185, 258, 260, 352-354 ЦПК України,

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про розірвання шлюбу залишити без руху.

Надати позивачу строк п'ять днів з дня отримання позивачем копії ухвали, для усунення недоліків позовної заяви.

Роз'яснити позивачу, що у випадку невиконання ним вимог, викладених в ухвалі, заява буде визнана неподаною та повернута позивачеві. Повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню із заявою до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для повернення заяви.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя О.О. Яцун

Попередній документ
131943467
Наступний документ
131943469
Інформація про рішення:
№ рішення: 131943468
№ справи: 331/5958/25
Дата рішення: 13.10.2025
Дата публікації: 24.11.2025
Форма документу: Ухвала
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Олександрівський районний суд міста Запоріжжя
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи позовного провадження; Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них; про розірвання шлюбу
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Розглянуто: рішення набрало законної сили (11.02.2026)
Дата надходження: 10.10.2025
Предмет позову: про розірвання шлюбу
Розклад засідань:
09.12.2025 08:30 Жовтневий районний суд м. Запоріжжя
11.02.2026 10:20 Жовтневий районний суд м. Запоріжжя