Постанова від 12.11.2025 по справі 479/1191/25

№479/1191/25

№3/479/520/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 листопада 2025 року смт.Криве Озеро

Суддя Кривоозерського районного суду Миколаївської області Репушевська О.В., розглянувши матеріали справ про адміністративне правопорушення, які надійшли від Відділення поліції №3 Первомайського районного відділу поліції Головного управління національної поліції в Миколаївській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, паспорт НОМЕР_1 від 18 лютого 2004 року Кривоозерським РВ УМВС, зареєстрованого в АДРЕСА_1 , раніше до адміністративної відповідальності не притягувався,

- ч.2 ст.173-8 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИЛА:

До Кривоозерського районного суду Миколаївської області надійшла справа про адміністративне правопорушення за ч.2 ст.173-8 КУпАП відносно ОСОБА_1 (протокол серія ВАД №723134 від 07 серпня 2025 року).

Дослідивши матеріали адміністративної справи, вважаю, що дана адміністративна справа підлягає поверненню для доопрацювання у відповідності до вимог ст.256 КУпАП, виходячи з наступного.

Статтею 24 Закону "Про запобігання та протидію домашнього насильства" передбачено, що до спеціальних заходів щодо протидії домашньому насильству належать: 1) терміновий заборонний припис стосовно кривдника; 2) обмежувальний припис стосовно кривдника; 3) взяття на профілактичний облік кривдника та проведення з ним профілактичної роботи; 4) направлення кривдника на проходження програми для кривдників.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 01 серпня 2018 року №654 затверджено Порядок винесення уповноваженими підрозділами органів Національної поліції України термінового заборонного припису стосовно кривдника (далі - Порядок № 654).

Відповідно до п.2 ч.1 ст.278 КУпАП, орган та (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.

У відповідності до вимог ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка складала протокол; відомості про особу порушника, місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, інші відомості, необхідні для вирішення справи.

Частина 2 ст.173-8 КУпАП передбачає невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений.

Згідно з п.3 ч.1 ст.1 Закону України "Про запобігання та протидію домашньому насильству" від 17 січня 2019 року домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.

Відповідно до ч.2 ст.3 вищевказаного Закону дія законодавства про запобігання та протидію домашньому насильству незалежно від факту спільного проживання поширюється на таких осіб: 1)подружжя; 2)колишнє подружжя; 3)наречені; 4)мати (батько) або діти одного з подружжя (колишнього подружжя) та інший з подружжя (колишнього подружжя); 5)особи, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у шлюбі між собою, їхні батьки та діти; 6)особи, які мають спільну дитину (дітей); 7)батьки (мати, батько) і дитина (діти); 8)дід (баба) та онук (онука); 9)прадід (прабаба) та правнук (правнучка); 10) вітчим (мачуха) та пасинок (падчерка); 11)рідні брати і сестри; 12) інші родичі: дядько (тітка) та племінник (племінниця), двоюрідні брати і сестри, двоюрідний дід (баба) та двоюрідний онук (онука); 13)діти подружжя, колишнього подружжя, наречених, осіб, які мають спільну дитину (дітей), які не є спільними або всиновленими; 14)опікуни, піклувальники, їхні діти та особи, які перебувають (перебували) під опікою, піклуванням; 15)прийомні батьки, батьки-вихователі, патронатні вихователі, їхні діти та прийомні діти, діти-вихованці, діти, які проживають (проживали) в сім'ї патронатного вихователя.

Згідно з ч.3 ст.3 Закону України "Про запобігання та протидію домашньому насильству" від 17 січня 2019 року дія законодавства про запобігання та протидію домашньому насильству поширюється також на інших родичів, інших осіб, які пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки, за умови спільного проживання, а також на суб'єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству.

З матеріалів адміністративної справи не вбачається і для суду неможливо встановити, чи є ОСОБА_1 суб'єктом відповідальності за вчинене адміністративне правопорушення згідно з ч.3 ст.3 Закону України "Про запобігання та протидію домашньому насильству", а саме: відсутні будь-які докази в підтвердження того, що правопорушник ОСОБА_1 є співмешканцем ОСОБА_2 ..

Крім того, в матеріалах справи відсутня копія тимчасового заборонного припису кривдника АА609634 від 07 серпня 2025 року.

Слід зауважити, що суд не вправі самостійно змінювати на шкоду особі фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка визначає межі розгляду справи судом, оскільки є викладом обставин вчинення адміністративного правопорушення, що ставиться у вину особі, винуватість якої у скоєнні правопорушення має доводитися в суді, а не судом; суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі Конвенція).

Вищевказані недоліки унеможливлюють розгляд справи по суті, тому приходжу до висновку про повернення справи про адміністративне правопорушення для доопрацювання.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.247, 251, 252, 256, 284 КУпАП, суддя, -

ПОСТАНОВИЛА:

Повернути матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст.173-8 Кодексу України про адміністративні правопорушення, до відділення поліції №3 Первомайського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Миколаївській області для доопрацювання.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя: