Рішення від 11.11.2025 по справі 924/832/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29607, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1, e-mail: inbox@km.arbitr.gov.ua, тел.(0382)71-81-84

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"11" листопада 2025 р. Справа № 924/832/25

м. Хмельницький

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Шевчук О.І., за участі секретаря судового засідання Демчук М.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали

за позовом Акціонерного товариства "Хмельницькобленерго", м. Хмельницький

до Приватного малого підприємства "Кліринг", м. Хмельницький

про стягнення 48 664,01 грн. вартості необлікованої електричної енергії

Представники сторін:

від позивача: Кундиловська М.М. згідно довіреності №1720 від 24.12.2024

від відповідача: не з'явився

Відповідно до ст.240 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення у справі.

Процесуальні дії по справі, стислий виклад позицій сторін

До Господарського суду Хмельницької області 15.08.2025 надійшла позовна заява Акціонерного товариства "Хмельницькобленерго" (29018, м. Хмельницький, вул. Храновського, 11А, ЄДРПОУ 22767506) до Приватного малого підприємства "Кліринг" (29000, м. Хмельницький, вул. Довженка, 12, кв.16, ЄДРПОУ 23839998) про стягнення 48 664,01 грн. збитків, завданих внаслідок безоблікового використання електроенергії.

Ухвалою суду від 20.08.2024 позовну заяву залишено без руху, встановлено позивачу 10-денний строк з дня вручення ухвали для усунення зазначених у ній недоліків.

26.08.2025 ухвалою суду позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі для її розгляду в порядку загального позовного провадження, призначено підготовче засідання та встановлено сторонам строки подання заяв по суті спору.

Ухвалою суду від 07.10.2025 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті спору на 24.10.2025.

24.10.2025 ухвалою суду за клопотанням позивача судове засідання відкладено на 11.11.2025.

Позивач - Акціонерне товариство "Хмельницькобленерго" (далі - АТ "Хмельницькобленерго", оператор системи розподілу, ОСР, позивач) наполягає на задоволенні позовних вимог, в обґрунтування яких посилається на порушення Приватним малим підприємством "Кліринг" пункту 5.5.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії (далі - ПРРЕЕ), що виразилось у втручанні в роботу розрахункового приладу обліку електроенергії типу НІК 2301 АП1 №0063697 шляхом впливу на лічильник сильного магнітного поля, про що свідчить спрацювання індикатору впливу магнітного поля №М9734628, що виявлено уповноваженими представниками АТ "Хмельницькобленерго" 25.09.2019 на об'єкті споживача "Автомайстерня" за адресою: м.Хмельницький, вул. Озерна, 2 та зафіксоване в акті про порушення ПРРЕЕ №В000021 від 25.09.2019. Перевірка проведена за участі представника споживача - директора Приватного малого підприємства "Кліринг" Слугоцького І.Е., у присутності якого складено акт про порушення.

Індикатор дії впливу постійного (змінного) магнітного поля №М9734628 на лічильнику типу НІК 2301 АП1 №0063697 установлено актом №3945 пломбування засобу обліку електроенергії від 13.12.2016.

Акт про порушення ПРРЕЕ №В000021 від 25.09.2019 розглянуто на засідання комісії 09.10.2019, установлено правомірність його складення та причетність споживача до виявленого порушення, а також нараховано згідно п.8.4.8.1 ПРРЕЕ з дня останнього контрольного зняття показів з 13.06.2019 по 25.09.2025 за формулою, передбаченою п.8.4.10 ПРРЕЕ №4 14 861 кВт/год необлікованої електроенергії, вартість якої склала 48664,01 грн. з ПДВ.

Також позивач вказує, що 19.09.2008 між позивачем та Приватним малим підприємством "Кліринг" укладено договір про постачання електричної енергії юридичним та фізичним особам-суб'єктам підприємницької діяльності по об'єкту за адресою: м.Хмельницький, вул. Озерна, 2.

Внаслідок допущених порушень позивачеві завдано 48664,01 грн. збитків у розмірі вартості необлікованої електроенергії, що підлягає стягненню з відповідача.

У наданих суду 24.09.2025 додаткових письмових поясненнях позивач вказує на допущення у документах, зокрема акті про порушення ПРРЕЕ №В000021 від 25.09.2019, протоколі засідання Комісії по розгляду актів про порушення від 09.10.2025 та договорі про постачання електричної енергії споживачу від 19.09.2008 технічної описки в назві юридичної особи - споживача, яку слід вважати правильною Приватне мале підприємство "Кліринг".

Також стверджує, що споживач в особі директора Приватного малого підприємства "Кліринг" Слугоцького І.Е. був присутнім на засіданні комісії Хмельницького РЕМ по розгляду актів про порушення ПРРЕЕ, що підтверджується змістом протоколу від 09.10.2019 та підписом вказаної особи на першій сторінці протоколу, та отримав копію протоколу засідання Комісії по розгляду актів про порушення ПРРЕЕ від 09.10.2019, розрахунок визначення обсягу та вартості електричної енергії необлікованої внаслідок порушення ПРРЕЕ та рахунок на оплату по акту про порушення. Відсутність підпису споживача в протоколі комісії обумовлена недоліками роботи секретаря та членів Комісії при оформленні протоколу від 09.10.2019 та заповненні всіх необхідних граф та даних, що передбачені встановленою формою-бланком протоколу засідання Комісії по розгляду актів про порушення.

Відповідач - Приватне мале підприємство "Кліринг" (далі - ПМП "Кліринг", споживач, відповідач) не скористався правом участі в судових засіданнях, письмового відзиву на позов не подав, причин неявки в судові засідання не повідомив; належним чином повідомлений про дати, час та місце розгляду справи шляхом надіслання йому ухвал суду поштовими відправленнями за адресою місцезнаходження, зареєстрованою в установленому законом порядку, згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (29000, м. Хмельницький, вул. Довженка, 12, кв.16, ЄДРПОУ 23839998). Ухвали суду від 26.08.2025, 07.10.2025, 24.10.2025 повернуто на адресу суду з відміткою відділення поштового зв'язку "адресат відсутній за вказаною адресою". Ухвала суду від 16.09.2025 повернута на адресу суду з відміткою відділення поштового зв'язку "за закінченням терміну зберігання".

Суд враховує положення п.5 ч.6 ст.242 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), відповідно до якого днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, у цьому випадку суду (аналогічний висновок викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25.04.2018 у справі №800/547/17, постановах Верховного Суду від 27.11.2019 у справі №913/879/17, від 21.05.2020 у справі №10/249-10/19, від 15.06.2020 у справі №24/260-23/52-б, від 21.01.2021 у справі №910/16249/19, від 19.05.2021 у справі №910/16033/20, від 20.07.2021 у справі №916/1178/20).

Відповідно до ратифікованої Законом України від 17.07.2007 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод (п.1 ст.6) кожен має право на справедливий та публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.

Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, яка застосовується судом при розгляді справ як джерело права, обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору (рішення у справі "Смірнова проти України" від 08.11.2005 та ін.). Разом з тим, гарантованому праву особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку кореспондує обов'язок добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (рішення від 07.07.1989 у справі "Uniуn Alimentaria Sanders SA v. Spain").

Сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження (рішення від 03.04.2008 у справі "Пономарьов проти України"). Така позиція кореспондує висновку у рішенні від 16.02.2017 у справі "Каракуця проти України", де, серед іншого, зазначено, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.

Відповідно до ч.4 ст.13 ГПК України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій. У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч.9 ст.165, ч.2 ст.178 ГПК України).

З огляду на наведене, зважаючи на належне повідомлення ПМП "Кліринг" про дати, час та місце розгляду справи, вимоги розумності строку судового розгляду, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за наявними у ній матеріалами, а неявка відповідача не призводить до неможливості вирішення спору по суті.

Розглядом матеріалів справи встановлено таке.

Приватне мале підприємство "Кліринг" зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань як юридична особа, ідентифікаційний код 23839998, та з 14.04.1997 здійснює господарську діяльність. Основним видом діяльності підприємства є технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів. Керівником юридичної особи є Слугоцький Ігор Едуардович.

19.09.2008 між ВАТ ЕК "Хмельницькобленерго", як постачальником, та ПМП "Клірінг", як споживачем, укладено договір №3945 про постачання юридичним та фізичним особам-суб'єктам підприємницької діяльності (далі - Договір), згідно п.1.1 якого постачальник продає електричну енергію для забезпечення потреб електроустановок споживача з приєднаною потужністю 30 кВт, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору та додатками до нього, що є його невід'ємними частинами. Точка продажу електричної енергії - згідно додатку №5.

Пунктом 2.3 Договору визначено обов'язки споживача, зокрема, споживач зобов'язується дотримуватись режиму споживання електричної енергії згідно з умовами розділу 5 цього договору та режиму роботи електроустановки (п.п.2.3.2); оплачувати постачальнику вартість електричної енергії згідно з умовами додатків 10, 3 "Порядок розрахунків" та "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії" (п.п.2.3.4); забезпечувати безперешкодний доступ уповноважених представників постачальника за пред'явленням службового посвідчення до засобів (систем) обліку електроенергії, вимірювання потужності та контролю показників якості електроенергії (п.п.2.3.5).

Відповідно до п.3.1 Договору постачальник має право, серед іншого, вимагати відшкодування збитків, завданих постачальнику внаслідок порушення споживачем умов цього договору (п.п.3.1.4); доступу до засобів (систем) обліку електроенергії, вимірювання потужності, контролю показників якості електроенергії споживача для контролю дотримання встановлених режимів споживання енергії у будь-який час доби (п.п.3.1.5).

Пунктом 4.2.3 Договору передбачено, що споживач сплачує постачальнику вартість недоврахованої електроенергії, розраховану виходячи із приєднаної потужності струмоприймачів та кількості годин їх використання відповідно до Методики обчислення обсягу електричної енергії, недоврахованої унаслідок порушення споживачем - юридичною особою Правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 05.12.2001 №1197, за тарифами, що діяли протягом споживання електричної енергії з порушенням (далі - Методика), у разі таких дій споживача: самовільного внесення змін у схеми обліку електроенергії; пошкодження засобів обліку електроенергії, втручання в їх роботу, зняття пломб з засобів обліку; споживання електроенергії поза засобами обліку; інших умов, визначених Методикою.

За умовами п.7.1 Договору облік електроенергії, спожитої споживачем та (або) субспоживачами, приєднаними до електричних мереж споживача, здійснюється згідно з вимогами ПУЕ та ПКЕЕ відповідно до додатку 2 "Перелік місць установки розрахункових електролічильників". У разі порушення споживачем вимог нормативно - технічних документів щодо встановлення та експлуатації засобів обліку, їх покази не використовуються при розрахунках за спожиту електроенергію засобів обліку, а обсяги спожитої електроенергії визначаються постачальником розрахунково згідно з вимогами додатка 10 "Порядок розрахунків".

Договір підписаний сторонами та скріплений їх печатками.

До цього договору позивачем надано однолінійну схему постачання електроенергії споживачу на об'єкт по вул. Озерна, 2.

У Додатку №2 до Договору "Перелік місць установки розрахункових електролічильників" зазначено найменування об'єкта (площадки вимірювання) - ПМП "Клірінг", автомайстерня, вул. Озерна, 2; місце установки обліку - щитова; номер розрахункового лічильника - 0063697; тип лічильника - НІК-2301

У Додатку №7 до Договору "Величина приєднаної та дозволеної до використання потужності" визначено 30 кВт як величину приєднаної та дозволеної до використання потужності по об'єкту (площадці вимірювання) споживача ПМП "Клірінг" - автомайстерня, вул. Озерна, 2.

АТ "Хмельницькобленерго" відповідно до Закону України "При ринок електричної енергії" з 01.01.2019 здійснює розподіл електричної енергії на території Хмельницької області в межах розташування системи розподілу електричної енергії, що перебуває у власності АТ "Хмельницькобленерго", та електричних мереж інших власників, які приєднані до мереж ліцензіата (з якими укладені відповідні договори згідно з законодавством), виконує функції, має права і обов'язки оператора системи розподілу на підставі отриманої ліцензії на провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, згідно з постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 13.11.2018 № 1410 "Про видачу АТ "Хмельницькобленерго" ліцензії з розподілу електричної енергії та анулювання ліцензій з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами і постачання електричної енергії за регульованим тарифом".

13.12.2016 працівником АТ "Хмельницькобленерго" за участі представника споживача за договором №3945 директора ПМП "Клірінг" Слугоцького І.Е. на об'єкті споживача за адресою: вул. Озерна, 2, складено акт №3945 пломбування засобів обліку електричної енергії, згідно якого на збереження споживача передано пломби на лічильнику №0063697 типу НІК 2301 АП1 з показами 011269, а саме: Держспоживстандарту 1 шт. на корпусі лічильника з тавром І кв. 08 р.; шифр територіального органу ПТ; індивідуальний знак повірника Я; РЕМ 1 шт. на затисній кришці лічильника з тавром 1493177; індикатори магнітного поля "МагнеТ" №М7370900 на корпусі лічильника, №М9734628 на корпусі лічильника; ВА - С34032970. У даному акті зазначено, що споживач несе відповідальність за цілісність лічильника, збереження пломб Держспоживстандарту, оператора системи розподілу, пломб-індикаторів магнітного поля та пломб-наклейок та повинен негайно письмово повідомляти РЕМ про випадки відсутності чи пошкодження пломб.

Акт підписаний працівником АТ "Хмельницькобленерго" та представником споживача Слугоцьким І.Е.

25.09.2019 працівниками АТ "Хмельницькобленерго" проведено перевірку об'єкта споживача ПМП "Кліренг" - автомайстерні за адресою: м. Хмельницький, вул. Озерна, 2, за наслідками якої 25.09.2019 о 14 год. 10 хв. за участі споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача) Слугоцького Ігоря Едуардовича складено акт про порушення №В000021 (далі - акт).

В акті зазначено про виявлення в ході проведення перевірки порушення обліку електричної енергії за п.5.5.5 ПРРЕЕ, а саме: втручання в роботу розрахункового приладу обліку електроенергії тип НІК 2301 АП1 №0063697, покази 017257, шляхом впливу на лічильник сильного магнітного поля, про що свідчить спрацювання індикатору впливу магнітного поля №М9734628. Схема електроживлення споживача згідно додатку до договору.

В акті зафіксовані дані для визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення:

- у п.1 акта зазначено відомості про засоби вимірювання електричної енергії споживача на дату складання акта про порушення: заводський номер 0063697; тип НІК 3001 АП1; покази 017257; дата повірки 2008; номінальний струм 5/100А, місце встановлення - ВРП споживача; позначення на схемі місця встановлення - Wh;

- у п.2 акта зафіксовано місце, кількість та тавро установлених пломб (індикаторів) згідно з актом про пломбування та/або актом про збереження пломб, їх стан: оператора системи: клемна кришка 1493177 - ціла; від.автом. С34032970 - ціла; інших заінтересованих осіб - НВК/Е ціла; про повірку засобу вимірювання: ПТ 08 Я І квартал; індикаторів дії впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів: М7370900 - ціла, М9734628 - спрацювала, М2411959, М2411960 - цілі;

- у п.3 акта вказані відомості про комутаційні апарати та/або запобіжники, задіяні в схемі електроживлення споживача: тип комутаційного апарата та/або запобіжника - Moeller PL4 C-40; місце встановлення - ВРП споживача; позначення на схемі місця встановлення - не зазначено; опломбування оператором системи - так; струм спрацювання - 40А;

- у п.4 акта не зазначено результати проведення вимірів параметрів схеми електроживлення споживача на дату складення акта про порушення;

- у п.5 акту "Перелік струмоприймачів, приєднаних споживачем до електричної мережі, та режим роботи" відмічено, що до обстеження не допущено, виміри провести неможливо. Дозволена потужність відповідно до умов договору - 30 кВт;

- у п.6 акта "Самовільне підключення виконано споживачем приховано, не приховано (непотрібне закреслити", який заповнюється у разі виявлення самовільного підключення, не зазначено інформації;

- у п.7 акта не вказано, що схема обліку електричної енергії відновлена, не відновлена;

- у п.8 акта "Перелік об'єктів або струмоприймачів, відключених від електроживлення" інформації не вказано;

- у п.9 акта "Заходи яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення порушення" зазначено, що заходи будуть вжиті на комісії;

- у п.10 акта зафіксовано вилучення лічильника НІК 2301 АП1 №0063697, пок.017257, пломб №1493177, М737090, М9734628, М2411959, М2411960; пакет опломбований пломбою №С52116893 та вилучений представниками оператора системи; акт про пломбування від 25.09.2019 №3165.

У акті зазначено про те, що комісія оператора системи з розгляду складеного акта про порушення буде проводити засідання 09.10.2019 о 10:00 за адресою: м. Хмельницький, вул. Свободи, 57/2, каб. 203. На засідання комісії запрошується споживач або уповноважена ним особа. У разі неявки на засідання комісії, цей акт розглядається без участі споживача або уповноваженої особи.

Акт підписаний трьома представниками оператора системи.

З актом про порушення ознайомлений споживач (представник споживача або інша особа, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача) Слугоцький І.Е., що стверджується підписом.

Акт зауважень не містить.

Як зазначено в акті, до нього додається фотоматеріал.

До матеріалів справи надано зображення на 1 арк. без будь-яких пояснювальних написів, на якому зображені 3 індикатори с написами ХОЕ М2411960, ХОЕ М2411959, МагнеТ М9734628.

Позивачем також до матеріалів справи надано акт пломбування, складений 25.09.2019 представником Хмельницького МРЕМ, у якому зафіксовано час відображення даних в засобах обліку - 14 год. 10 хв.; договір №3945; об'єкт споживача ПМП "Клірінг" по вул. Озерній, 2, про те, що в присутності представника споживача Слугоцького Ігоря Едуардовича проведено опломбування у зв'язку з актом про порушення №В00021, встановленого електролічильника R НІК 2301АП №0063697, покази 017257, а також зазначено номер лічильника №0063697, виконано пломбування: пакет №С52116893, корпус ел. М2411959, М2411960, М9734628, М7370900.

09.10.2019 комісією ХМ РЕМ АТ "Хмельницькобленерго" проведено засідання з розгляду акта про порушення ПРРЕЕ від 25.09.2019 №В000021, за результатами якого прийнято рішення, які оформлені відповідним протоколом.

Як зазначено у протоколі, комісія вирішила: 1) акт про порушення ПРРЕЕ (п. 5.5.5) від 25.09.2019 №В000021 складений правомірно, споживач причетний до виявленого порушення пункту 8.4.2 ПРРЕЕ, яке здійснив шляхом втручання в роботу розрахункового приладу обліку електроенергії тип НІК 2301 АП1 №0063697, покази 017257, шляхом впливу на лічильник сильного магнітного поля, про що свідчить спрацювання індикатору впливу магнітного поля №М9734628; 2) згідно з п.8.4.8.1 ПРРЕЕ провести розрахунок за період з дня останнього контрольного зняття показів з 13.06.2019 по 25.09.2019; 3) розрахунковий добовий обсяг споживання електричної енергії (W доб) здійснити згідно п.8.4.10 ПРРЕЕ за формулою №4; 4) згідно п.8.4.9 ПРРЕЕ розрахунок по акту зменшити на обсяг електричної енергії, спожитий споживачем у цьому періоді з 13.06.2019 по 25.09.2019; 6) до цього протоколу додається розрахунок за актом та рахунок для оплати. Нараховано за актом 14 861 кВт/год на суму 40 553,34 грн., крім того ПДВ 8110,67 грн., всього до оплати 48664,01 грн.

Протокол підписаний членами комісії.

Відомостей про ознайомлення споживача з протоколом, отримання ним копії протоколу, розрахунку і рахунку протокол не містить.

За наявним у матеріалах справи розрахунком недоврахованої електроенергії ПМП "Клірінг" по акту №В000021 від 25.09.2019, що є додатком до протоколу засідання комісії від 09.10.2019, розрахунок здійснено з урахуванням потужності 30 кВт; години роб. - 8 год.; коеф. - 0,6; добове спо 144 кВт/год. Нараховано споживачу 14 861 кВт/год необлікованої електроенергії вартістю 48 664,01 грн. з ПДВ.

Інших доказів, що стосуються предмету спору, матеріали справи не містять.

Дослідивши обставини справи та оцінивши надані докази по суті спору, суд бере до уваги таке.

Згідно зі ст.ст.15, 16 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Реалізуючи передбачене статтею 55 Конституції України, статтею 4 ГПК України право на судовий захист, звертаючись до суду, особа вказує в позові власне суб'єктивне уявлення про порушене право чи охоронюваний інтерес та спосіб його захисту. Своєю чергою суд має перевірити доводи, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, у тому числі щодо матеріально-правового інтересу у спірних відносинах.

Оцінка предмета заявленого позову, а відтак наявності підстав для захисту порушеного права та/або інтересу позивача, про яке ним зазначається в позовній заяві, здійснюється судом, на розгляд якого передано спір, крізь призму оцінки спірних правовідносин та обставин (юридичних фактів), якими позивач обґрунтовує заявлені вимоги (такий правовий висновок Верховного Суду викладений у постановах від 19.09.2019 у справі №924/831/17, від 28.11.2019 у справі №910/8357/18, від 22.09.2022 у справі №924/1146/21, від 06.10.2022 у справі №922/2013/21, від 17.11.2022 у справі №904/7841/21).

Відповідно до пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення. Водночас, зазначені норми не означають, що кожний позов, поданий до суду, має бути задоволений. Якщо позивач не довів порушення його права чи безпосереднього інтересу, в позові слід відмовити. Близький за змістом правовий висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 28.09.2021 у справі №761/45721/16-ц.

Аналіз наведених норм свідчить, що підставою для звернення особи до суду є наявність у неї порушеного права та/або законного інтересу. Таке звернення здійснюється особою, якій це право належить, і саме з метою його захисту. Відсутність обставин, які підтверджували б наявність порушення права та/або законного інтересу особи, за захистом якого вона звернулася, є підставою для відмови у задоволенні такого позову.

У справі, що розглядається, предметом позову є вимога про стягнення з ПМП "Кліринг" 48 664,01 грн. вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок втручання в роботу розрахункового приладу обліку електроенергії шляхом впливу на лічильник сильного магнітного поля, про що свідчить спрацювання індикатору впливу магнітного поля.

Суд враховує пояснення позивача щодо допущення у документах, зокрема акті про порушення ПРРЕЕ №В000021 від 25.09.2019, протоколі засідання Комісії по розгляду актів про порушення від 09.10.2025 та договорі про постачання електричної енергії споживачу від 19.09.2008 технічної описки в назві юридичної особи - споживача, яку слід вважати правильною Приватне мале підприємство "Кліринг".

Відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище регулюються, зокрема, Законом України "Про ринок електричної енергії", Правилами роздрібного ринку електричної енергії (далі - ПРРЕЕ), затвердженими постановою НКРЕКП №312 від 14.03.2018, Кодексом комерційного обліку електричної енергії (далі - ККОЕЕ), затвердженим постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №311 (у редакції постанови НКРЕКП від 20.03.2020 №716), а також іншими нормативно-правовими актами України.

Електрична енергія - енергія, що виробляється на об'єктах електроенергетики і є товаром, призначеним для купівлі-продажу; ринок електричної енергії - система відносин, що виникають між учасниками ринку під час здійснення купівлі-продажу електричної енергії та/або допоміжних послуг, передачі та розподілу, постачання електричної енергії споживачам (ст. 1 Закону України "Про ринок електричної енергії").

ПРРЕЕ регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами. Учасниками роздрібного ринку є: електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, у тому числі оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов'язані з постачанням електричної енергії споживачу з метою використання ним електричної енергії на власні потреби. Правила є обов'язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку (п.1.1.1 ПРРЕЕ).

Розподіл електричної енергії здійснюється оператором системи розподілу (ч.1 ст. 45 Закону України "Про ринок електричної енергії").

Оператор системи розподілу - юридична особа, відповідальна за безпечну, надійну та ефективну експлуатацію, технічне обслуговування та розвиток системи розподілу і забезпечення довгострокової спроможності системи розподілу щодо задоволення обґрунтованого попиту на розподіл електричної енергії з урахуванням вимог щодо охорони навколишнього природного середовища та забезпечення енергоефективності (ст.1 Закону України "Про ринок електричної енергії").

АТ "Хмельницькобленерго" відповідно до Закону України "При ринок електричної енергії" з 01.01.2019 здійснює розподіл електричної енергії на території Хмельницької області в межах розташування системи розподілу електричної енергії, що перебуває у власності АТ "Хмельницькобленерго", та електричних мереж інших власників, які приєднані до мереж ліцензіата (з якими укладені відповідні договори згідно з законодавством), виконує функції, має права і обов'язки оператора системи розподілу на підставі отриманої ліцензії на провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, згідно постанови НКРЕКП від 13.11.2018 №1410.

Споживач електричної енергії - фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання; споживання електричної енергії - користування споживачем відповідно до укладених договорів електричною енергією за допомогою струмоприймача (струмоприймачів) для задоволення його потреб, у тому числі для здійснення діяльності з надання послуг із зарядки електромобілів на електрозарядних станціях (п.1.1.2 ПРРЕЕ).

За вимогами ч.3 ст.58 Закону України "Про ринок електричної енергії" споживач зобов'язаний, зокрема, сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів, дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів.

Як встановлено судом, 19.09.2008 між ВАТ ЕК "Хмельницькобленерго", як постачальником, та ПМП "Клірінг", як споживачем, укладено договір №3945 про постачання юридичним та фізичним особам-суб'єктам підприємницької діяльності (далі - Договір), згідно п.1.1 якого постачальник продає електричну енергію для забезпечення потреб електроустановок споживача з приєднаною потужністю 30 кВт, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору та додатками до нього, що є його невід'ємними частинами.

У Додатку №2 до Договору "Перелік місць установки розрахункових електролічильників" зазначено найменування об'єкта (площадки вимірювання) - ПМП "Клірінг", автомайстерня, вул. Озерна, 2; місце установки обліку - щитова; номер розрахункового лічильника - 0063697; тип лічильника - НІК-2301.

Як вбачається з позову, спірні правовідносини між сторонами виникли з підстав втручання в роботу розрахункового приладу обліку електроенергії типу НІК 2301 АП1 №0063697 шляхом впливу на лічильник сильного магнітного поля, про що свідчить спрацювання індикатору впливу магнітного поля №М9734628, у зв'язку з чим позивач за первісним позовом просить стягнути з нього 48 664,01 грн. збитків в розмірі вартості необлікованої електричної енергії.

За змістом п.п.1, 2, 4, 5, 6, 8, 12, 13, 19, 20 пункту 5.5.5 ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов'язаний, зокрема, користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів); сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів; здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору; дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів; забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України; забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об'єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування; забезпечувати доступ представникам оператора системи (після пред'явлення ними службових посвідчень) до об'єкта споживача для проведення технічної перевірки засобу комерційного обліку (засобів вимірювальної техніки), електроустановок, у тому числі генеруючих установок, установок зберігання енергії та їх налаштувань, та електропроводки, вимірювання показників якості електричної енергії, контролю за рівнем споживання електричної енергії а також для виконання відключення та обмеження споживання електричної енергії споживачу (субспоживачу) в установленому цими Правилами порядку та виконувати їх обґрунтовані письмові вимоги щодо усунення виявлених порушень; забезпечити безперешкодний доступ представникам постачальника послуг комерційного обліку, електропостачальника та/або оператора системи (після пред'явлення ними службових посвідчень) до розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії, що встановлені на об'єктах споживача, для візуального або автоматизованого зняття показів розрахункових засобів комерційного обліку; своєчасно вживати відповідних заходів для усунення виявлених порушень; не допускати безоблікового використання електричної енергії або використання електричної енергії для професійної та/або господарської діяльності на об'єктах, які розраховуються за електричну енергії за тарифом побутових споживачів, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового використання електричної енергії.

Статтею 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" передбачено, що учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку електричної енергії є, зокрема, недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії; крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку; пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра тощо.

Відповідно до п.п.3 п.5.1.1 ПРРЕЕ оператор системи має право проводити (за пред'явленням представником службового посвідчення) обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза засобами вимірювання та інших порушень, що викликають неправильне вимірювання обсягів споживання електричної енергії.

Як вбачається з матеріалів справи, 25.09.2019 працівниками АТ "Хмельницькобленерго" проведено перевірку об'єкта споживача ПМП "Кліренг" - автомайстерні за адресою: м. Хмельницький, вул. Озерна, 2, за наслідками якої 25.09.2019 о 14 год. 10 хв. за участі споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача) Слугоцького Ігоря Едуардовича складено акт про порушення №В000021. В акті зазначено про виявлення в ході проведення перевірки порушення обліку електричної енергії за п.5.5.5 ПРРЕЕ, а саме: втручання в роботу розрахункового приладу обліку електроенергії тип НІК 2301 АП1 №0063697, покази 017257, шляхом впливу на лічильник сильного магнітного поля, про що свідчить спрацювання індикатору впливу магнітного поля №М9734628. Схема електроживлення споживача згідно додатку до договору.

Пунктом 1.1.2 ПРРЕЕ визначено, що індикатор дії впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів (далі - індикатор) - пристрій, встановлений на/у лічильнику електричної енергії, призначений для фіксації впливу на лічильник постійного (змінного) магнітного або електричного полів, що призвів до змін у роботі лічильника.

Необлікована електрична енергія - обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом в електромережі, що належать іншим власникам електричних мереж, але не врахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно.

Акт про порушення - це документ установленої форми, який складається для фіксації факту порушення на об'єкті споживача цих Правил та який є підставою для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії.

У разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу (п.8.2.4 ПРРЕЕ).

Згідно п.8.4.3 ПРРЕЕ оператором системи з метою запобігання розкраданню електричної енергії можуть бути встановлені індикатори на лічильники електричної енергії споживача. Індикатори встановлюються споживачу безоплатно.

Індикатори мають бути сертифіковані (атестовані у разі встановлення лічильників із вмонтованим індикатором) в установленому порядку та мають фіксувати вплив на лічильник полів, силові характеристики яких перевищують такі порогові значення: для постійних магнітних полів - 100 мТл; для змінних магнітних полів - 30 мТл; для електричних полів - 5 кВ.

Факт установлення індикаторів та їх стан мають бути зафіксовані в акті про пломбування або в іншому документі, що підтверджує факт установлення таких індикаторів на/у лічильниках (у тому числі передбачених виробником лічильника), відповідність їх стану (неспрацьований) та передачу цих лічильників, пломб та індикаторів на збереження, який складається у двох примірниках представниками оператора системи у присутності споживача (власника або користувача об'єкта) або уповноваженої ним особи та підписується ними.

13.12.2016 працівником АТ "Хмельницькобленерго" за участі представника споживача за договором №3945 директора ПМП "Клірінг" Слугоцького І.Е. на об'єкті споживача за адресою: вул. Озерна, 2, складено акт №3945 пломбування засобів обліку електричної енергії, згідно якого на збереження споживача передано пломби на лічильнику №0063697 типу НІК 2301 АП1 з показами 011269, а саме: Держспоживстандарту 1 шт. на корпусі лічильника з тавром І кв. 08 р.; шифр територіального органу ПТ; індивідуальний знак повірника Я; РЕМ 1 шт. на затисній кришці лічильника з тавром 1493177; індикатори магнітного поля "МагнеТ" №М7370900 на корпусі лічильника, №М9734628 на корпусі лічильника; ВА - С34032970. У даному акті зазначено, що споживач несе відповідальність за цілісність лічильника, збереження пломб Держспоживстандарту, оператора системи розподілу, пломб-індикаторів магнітного поля та пломб-наклейок та повинен негайно письмово повідомляти РЕМ про випадки відсутності чи пошкодження пломб.

Згідно п.6.4.1 ККОЕЕ учасники ринку та споживачі несуть відповідальність відповідно до законодавства за використання електричної енергії без приладів обліку (якщо використання приладів обліку обов'язкове) або вплив на роботу засобів комерційного обліку електричної енергії (далі - ЗКО), пошкодження ЗКО, пошкодження або зрив установлених на них пломб, пломбувального матеріалу та індикаторів, порушення схеми комерційного обліку чи в будь-який інший спосіб, що має явні або підтверджені результатами експертизи ознаки втручання в роботу ЗКО.

У пункті 6.5.3 ККОЕЕ визначено, що під час здійснення контрольного огляду вузлів обліку та ЗКО має бути виконаний комплекс робіт (без використання спеціальних технічних засобів) щодо візуального обстеження цілісності засобів комерційного обліку (корпусу, скла, кріплення тощо), цілісності встановлених згідно з актом про пломбування пломб та пломбувального матеріалу та наявності відбитків їх тавр, проведені візуальна перевірка стану індикаторів магнітного та/або електричного полів, встановлених на/у ЗКО, виявлення самовільних підключень, а також зняття показів засобів комерційного обліку та перевірка часу годинників інтервальних засобів комерційного обліку.

Згідно п.6.5.4 ККОЕЕ технічна перевірка вузлів обліку у споживачів здійснюється оператором системи у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), та відповідного ППКО (за рішенням споживача).

Під час здійснення технічної перевірки вузлів обліку та ЗКО має бути виконаний комплекс робіт щодо визначення відповідності стану та схем підключення ЗКО та іншого обладнання вузлів обліку відповідним проєктним рішенням (проєкту), виявлення їх пошкодження, пошкодження або зриву встановлених пломб та індикаторів, порушення схеми підключення, перевірка стану індикаторів магнітного та/або електричного полів, встановлених на/у ЗКО, виявлення наявності пристроїв впливу або інших ознак втручання в роботу ЗКО, зчитування показів та інформації, що зберігається в первинній базі даних лічильників електричної енергії, перевірка та, у разі потреби, синхронізація або установлення часу годинника інтервальних лічильників електричної енергії, а також перевірка (з використанням спеціальних технічних засобів та, за необхідності, частковим демонтажем будівельних конструкцій або оздоблювальних матеріалів) стану електропроводки та електроустановок від межі балансової належності до точки вимірювання для виявлення позаоблікових підключень або підключень, що можуть призвести до спотворення результатів вимірювання та/або комерційного обліку електричної енергії (п.6.5.5 ККОЕЕ).

Результати технічної перевірки оформлюються актом технічної перевірки, а у разі виявлення порушень - актом про порушення (п.6.5.7 ККОЕЕ).

Згідно п.6.5.13 ККОЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, мережами якого передається/розподіляється електрична енергія споживачу, порушень цього Кодексу або Правил роздрібного ринку, зокрема фактів безоблікового споживання електричної енергії, пошкодження чи зриву пломб, пломбувального матеріалу та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про збереження пломб, або пошкодження відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження ЗКО, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення відповідно до Правил роздрібного ринку.

Відповідно до п.8.2.5 ПРРЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил.

Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень.

В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням, ЕІС код площадки комерційного обліку, за якою виявлено порушення (за наявності), та у разі виявлення порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.

Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення та пред'являти документ, що посвідчує його особу, про що зазначається в акті про порушення.

В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення. Якщо графи та рядки акта про порушення не стосуються виявленого порушення, у них проставляються прочерки.

В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.

Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.

Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки.

До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті.

Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов'язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.

Як уже зазначалось та встановлено судом, в акті про порушення ПРРЕЕ №В000021 від 25.09.2019 зазначено про виявлення в ході проведення перевірки порушення обліку електричної енергії за п.5.5.5 ПРРЕЕ, а саме: втручання в роботу розрахункового приладу обліку електроенергії тип НІК 2301 АП1 №0063697, покази 017257, шляхом впливу на лічильник сильного магнітного поля, про що свідчить спрацювання індикатору впливу магнітного поля №М9734628.

В акті зафіксовані такі дані для визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення: у п.1 акта зазначено відомості про засоби вимірювання електричної енергії споживача на дату складання акта про порушення: заводський номер 0063697; тип НІК 3001 АП1; покази 017257; дата повірки 2008; номінальний струм 5/100А, місце встановлення - ВРП споживача; позначення на схемі місця встановлення - Wh; у п.2 акта зафіксовано місце, кількість та тавро установлених пломб (індикаторів) згідно з актом про пломбування та/або актом про збереження пломб, їх стан: оператора системи: клемна кришка 1493177 - ціла; від.автом. С34032970 - ціла; інших заінтересованих осіб - НВК/Е ціла; про повірку засобу вимірювання: ПТ 08 Я І квартал; індикаторів дії впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів: М7370900 - ціла, М9734628 - спрацювала, М2411959, М2411960 - цілі; у п.3 акта вказані відомості про комутаційні апарати та/або запобіжники, задіяні в схемі електроживлення споживача: тип комутаційного апарата та/або запобіжника - Moeller PL4 C-40; місце встановлення - ВРП споживача; позначення на схемі місця встановлення - не зазначено; опломбування оператором системи - так; струм спрацювання - 40А; у п.4 акта не зазначено результати проведення вимірів параметрів схеми електроживлення споживача на дату складення акта про порушення; у п.5 акту "Перелік струмоприймачів, приєднаних споживачем до електричної мережі, та режим роботи" відмічено, що до обстеження не допущено, виміри провести неможливо. Дозволена потужність відповідно до умов договору - 30 кВт; у п.6 акта "Самовільне підключення виконано споживачем приховано, не приховано (непотрібне закреслити", який заповнюється у разі виявлення самовільного підключення, не зазначено інформації; у п.7 акта не вказано, що схема обліку електричної енергії відновлена, не відновлена; у п.8 акта "Перелік об'єктів або струмоприймачів, відключених від електроживлення" інформації не вказано; у п.9 акта "Заходи яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення порушення" зазначено, що заходи будуть вжиті на комісії; у п.10 акта зафіксовано вилучення лічильника НІК 2301 АП1 №0063697, пок.017257, пломб №1493177, М737090, М9734628, М2411959, М2411960; пакет опломбований пломбою №С52116893 та вилучений представниками оператора системи; акт про пломбування від 25.09.2019 №3165.

Акт підписаний трьома представниками оператора системи.

З актом про порушення ознайомлений споживач (представник споживача або інша особа, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача) Слугоцький І.Е., що стверджується підписом.

Акт зауважень не містить.

Як зазначено в акті, до нього додається фотоматеріал.

До матеріалів справи надано зображення на 1 арк. без будь-яких пояснювальних написів, на якому зображені 3 індикатори с написами ХОЕ М2411960, ХОЕ М2411959, МагнеТ М9734628.

Відповідно до п.8.2.6 ПРРЕЕ акт про порушення розглядається комісією з розгляду актів про порушення, що створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників оператора системи.

Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.

Оператор системи повинен вести журнал реєстрації засідань комісії з розгляду актів про порушення, у якому зазначаються дата проведення засідання; номер протоколу; склад комісії; склад запрошених на засідання комісії (представники Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів); відмітка про присутність або відсутність споживача; перелік питань, які розглядалися на засіданні комісії; час розгляду кожного з питань, зміст окремої думки учасників комісії (у разі її наявності) та стислий зміст рішення.

Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.

Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.

У протоколі комісії зазначається ЕІС код точки/точок комерційного обліку, за якою(ими) виявлено порушення (за наявності).

У разі причетності споживача до порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу, у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. У такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.

Судом встановлено, що 09.10.2019 комісією ХМ РЕМ АТ "Хмельницькобленерго" проведено засідання з розгляду акта про порушення ПРРЕЕ від 25.09.2019 №В000021, за результатами якого прийнято рішення, які оформлені відповідним протоколом.

Як зазначено у протоколі, комісія вирішила: 1) акт про порушення ПРРЕЕ (п. 5.5.5) від 25.09.2019 №В000021 складений правомірно, споживач причетний до виявленого порушення пункту 8.4.2 ПРРЕЕ, яке здійснив шляхом втручання в роботу розрахункового приладу обліку електроенергії тип НІК 2301 АП1 №0063697, покази 017257, шляхом впливу на лічильник сильного магнітного поля, про що свідчить спрацювання індикатору впливу магнітного поля №М9734628; 2) згідно з п.8.4.8.1 ПРРЕЕ провести розрахунок за період з дня останнього контрольного зняття показів з 13.06.2019 по 25.09.2019; 3) розрахунковий добовий обсяг споживання електричної енергії (W доб) здійснити згідно п.8.4.10 ПРРЕЕ за формулою №4; 4) згідно п.8.4.9 ПРРЕЕ розрахунок по акту зменшити на обсяг електричної енергії, спожитий споживачем у цьому періоді з 13.06.2019 по 25.09.2019; 6) до цього протоколу додається розрахунок за актом та рахунок для оплати. Нараховано за актом 14 861 кВт/год на суму 40 553,34 грн., крім того ПДВ 8110,67 грн., всього до оплати 48664,01 грн.

Протокол підписаний членами комісії.

Відомостей про ознайомлення споживача з протоколом, отримання ним копії протоколу, розрахунку і рахунку протокол не містить.

Пунктом 8.2.7 ПРРЕЕ передбачено, що кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи. Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).

У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.

Позивачем не надано, а матеріали справи не містять доказів виконання позивачем свого обов'язку, визначеного п.8.2.6 ПРРЕЕ в частині надання споживачу копії протоколу засідання комісії з розгляду актів про порушення, яким оформлено прийняті рішення, розрахунку обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 ПРРЕЕ та розрахункових документів для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.

Більше того, позивачем не надано до справи розрахункових документів для оплати необлікованої електричної енергії на суму 48 664,01 грн.

Твердження позивача про отримання директором ПМП "Кліринг" Слугоцьким І.Е. копії протоколу засідання від 09.10.2019, розрахунку визначення обсягу та вартості електричної енергії необлікованої внаслідок порушення ПРРЕЕ та рахунку на оплату по акту про порушення, суд відхиляє як необґрунтовані. Наявність підпису на першій сторінці протоколу засідання комісії не свідчить про ознайомлення споживача з цим протоколом та отримання представником споживача його копії та інших вказаних документів нарочно в день засідання або будь-яким іншим способом, в т.ч. засобами поштового зв'язку.

Доводи позивача про те, що відсутність підпису споживача в протоколі комісії обумовлена недоліками роботи секретаря та членів Комісії при оформленні змісту протоколу від 09.10.2019, суд не бере до уваги, позаяк будь-яких доказів наведеної обставини позивачем не надано.

Суд зауважує, що недотримання позивачем обов'язку щодо надання споживачу копії протоколу засідання комісії з розгляду актів про порушення від 09.10.2019, яким оформлено прийняті рішення, розрахунку обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 ПРРЕЕ та розрахункових документів для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків, не лише позбавило споживача можливості ознайомитися з прийнятими рішеннями та реалізувати свої права, а й унеможливило виконання ним своїх обов'язків, в т.ч. визначених п.8.2.7 ПРРЕЕ. Наведені обставини позивачем не спростовані.

Пунктом 8.4.1 ПРРЕЕ визначено, що оператор системи визначає обсяг та вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення цих Правил та/або виявлення фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об'єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки, відповідно до вимог цієї глави.

Відповідно до п.8.4.2 ПРРЕЕ визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень:

1) порушення цілісності пломб, цілісності пломбувального матеріалу, на якому встановлені пломби (дріт, кордова нитка тощо), порушення цілісності гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал (далі - пошкодження пломб), або відсутність на засобах вимірювальної техніки пломб з відбитками тавр про їх повірку чи пломб з відбитками тавр оператора системи або інших заінтересованих сторін, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, установленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки, установлених пломб, та за умови втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки);

2) пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах вимірювальної техніки (вузлах обліку) (крім пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії), та/або пристроїв (шафи обліку, захисної панелі тощо), на яких встановлені такі пломби та які закривають доступ до струмоведучих частин схеми (вузла) обліку (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб);

3) пошкодження (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу лічильника тощо) або відсутність засобів вимірювальної техніки (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, установленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує передачу на збереження засобів вимірювальної техніки, та у разі пошкодження засобів вимірювальної техніки за умови втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки), інші дії споживача, які призвели до зміни показів засобів вимірювальної техніки (використання фазозсувного трансформатора, постійних магнітів (у разі невстановлення на/в лічильник індикаторів), пристрою випромінювання електромагнітних полів тощо);

4) фіксація індикаторами впливу на лічильник електричної енергії постійного (змінного) магнітного або електричного полів (далі - фіксація індикаторами впливу фізичних полів), пошкодження або відсутність індикаторів (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує факт встановлення та передачі на збереження індикаторів);

5) самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі без порушення схеми обліку;

6) самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку;

7) самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку;

8) використання "штучного нуля", що призвело до споживання необлікованої електричної енергії;

9) пошкодження або відсутність пломб на засобах вимірювальної техніки, що вимірюють обсяг електричної енергії, розподіленої мережами споживача (основного споживача), пошкодження (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу лічильника тощо) зазначених засобів вимірювальної техніки (за наявності акта про пломбування, складеного в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб), інші дії споживача, які призвели до зміни показів цих засобів вимірювальної техніки.

Відповідно до п.8.4.4 ПРРЕЕ факт пошкодження пломб та/або індикаторів, та/або засобів вимірювальної техніки, факт втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки, крім випадків спрацювання індикаторів (фіксації індикаторами впливу фізичних полів), має бути підтверджений експертизою, проведеною спеціалізованою організацією (підприємством), яка має право на її проведення відповідно до законодавства (далі - експертиза). До отримання оператором системи результатів експертизи положення цієї глави не застосовуються для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, за винятком випадків, передбачених цим пунктом.

У разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 2-4 пункту 8.4.2 цієї глави (у частині відсутності засобів вимірювальної техніки, пломб, індикаторів та фіксації впливу фізичних полів індикатором), обсяг та вартість необлікованої електричної енергії визначається оператором системи відповідно до положень цієї глави без проведення відповідної експертизи.

Згідно п.п.1 п.8.4.8 ПРРЕЕ (у редакції, чинній на час розгляду акту про порушення на Комісії) кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил) у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1-3 (у частині пошкодження засобів вимірювальної техніки та/або пломб) або у підпункті 4 пункту 8.4.2 цієї глави, - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.

За рішенням комісії ХМ РЕМ АТ "Хмельницькобленерго", оформленого протоколом від 09.10.2019, розрахунок проведено за період з дня останнього контрольного зняття показів з 13.06.2019 по 25.09.2019.

Суд звертає увагу, що доказів проведення контрольного огляду засобу вимірювальної техніки на об'єкті споживача 13.06.2019, під час якого здійснено зняття показів матеріали справи не містять.

Згідно з п.8.4.10 ПРРЕЕ у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 1-5 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу (Wдоб, кВт·год) розраховується за формулою 4: Wдоб = Р·tдоб·Кв, де:

Р - потужність (кВт), визначена як: 1) сумарна максимальна потужність наявних у споживача на час складення акта про порушення струмоприймачів відповідно до їх паспортних даних (за умови, якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначену в договорі з оператором системи); 2) потужність, обчислена виходячи зі струму навантаження електроустановки споживача при підключенні всіх наявних на час складення акта про порушення струмоприймачів на максимальну потужність, визначеного на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології (за умови відсутності паспортних даних усіх струмоприймачів, наявних у споживача на час складення акта про порушення, та якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначену в договорі з оператором системи); 3) дозволена потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначена в договорі з оператором системи (за умови, якщо потужність, визначена відповідно до положень підпунктів 1 або 2 цього пункту, перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, ненадання споживачем інформації щодо паспортних даних струмоприймачів, недопуску представників оператора системи на свою територію для перевірки інформації щодо сумарної максимальної потужності струмоприймачів, відмови споживача від вимірювання струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність);

tдоб - тривалість роботи обладнання протягом доби, що визначається на підставі договору з оператором системи (год). У разі відсутності в договорі даних про тривалість роботи обладнання споживача tдоб приймається рівним 8 год;

Кв - коефіцієнт використання струмоприймачів (приймається рівним 0,6).

З системного аналізу вказаних вище норм вбачається, що під час складення акта про порушення ПРРЕЕ та прийняття оператором системи рішення з розгляду такого акта, оператор системи зобов'язаний діяти обґрунтовано, однозначно мотивувати свої висновки щодо належної кваліфікації дій споживача, що призвели до такого порушення, та визначення конкретного порушення, передбаченого ПРРЕЕ, зокрема у пункті 8.4.2, адже застосування тієї чи іншої формули та, відповідно, її показників для визначення, зокрема, величини розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії та, як наслідок, розрахунку вартості необлікованої електричної енергії залежить від виду вчиненого порушення.

В акті про порушення ПРРЕЕ №В000021 від 25.09.2019 зазначено про виявлення в ході проведення перевірки порушення обліку електричної енергії за п.5.5.5 ПРРЕЕ, а саме: втручання в роботу розрахункового приладу обліку електроенергії тип НІК 2301 АП1 №0063697, покази 017257, шляхом впливу на лічильник сильного магнітного поля, про що свідчить спрацювання індикатору впливу магнітного поля №М9734628.

Рішенням комісії по розгляду актів про порушення, оформленим протоколом від 09.10.2019, визнано правомірність складеного акта про порушення ПРРЕЕ (п.5.5.5) від 25.09.2019 №В000019 та причетність споживача до виявленого порушення пункту 8.4.2 ПРРЕЕ, яке здійснено шляхом втручання в роботу розрахункового приладу обліку електроенергії тип НІК 2301 АП1 №0063697, покази 017257, шляхом впливу на лічильник сильного магнітного поля, про що свідчить спрацювання індикатору впливу магнітного поля №М9734628.

За наявним у матеріалах справи розрахунком недоврахованої електроенергії ПМП "Клірінг" по акту №В000021 від 25.09.2019, що є додатком до протоколу засідання комісії від 09.10.2019, розрахунок здійснено з урахуванням потужності 30 кВт; години роб. - 8 год.; коеф. - 0,6; добове спо 144 кВт/год. Нараховано споживачу 14 861 кВт/год необлікованої електроенергії вартістю 48 664,01 грн. з ПДВ.

Суд звертає увагу, що за змістом акта про порушення, споживач вчинив порушення, передбачене п.5.5.5 ПРРЕЕ. Комісією по розгляду актів про порушення самостійно здійснено кваліфікацію зафіксованого в акті №В000021 від 25.09.2019 порушення за п.8.4.2 ПРРЕЕ без конкретизації підпункту п.8.4.2 ПРРЕЕ, яким передбачено 9 самостійних різновидів порушень.

В силу п.8.2.5 ПРРЕЕ акт про порушення має містити зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти ПРРЕЕ, в текст акта повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення.

Суд враховує, що незначні дефекти акта не можуть спростовувати наявність допущеного споживачем порушення, якщо цей факт відображено у сукупності інших доказів. Отже, у кожному конкретному випадку суд має надавати оцінку тим обставинам наскільки значними є відповідні дефекти та чи відображено факт порушення у сукупності інших наявних у матеріалах справи доказів.

У постанові від 11.05.2023 у справі №922/539/22 Верховний Суд визнав значним дефектом викладення акту таким чином, що призводить до подвійного тлумачення його змісту.

Вказані у акті про порушення №В000021 від 25.09.2019 дії споживача неможливо однозначно віднести до одного з вказаних у підпунктах 1-9 п.8.4.2 ПРРЕЕ порушень, позаяк зміст акта про порушення не лише не містить посилання на відповідні положення ПРРЕЕ, а й при визначенні виду порушення, як втручання в роботу розрахункового приладу обліку електроенергії шляхом впливу на лічильник сильного магнітного поля, про що свідчить спрацювання індикатору впливу магнітного поля, одночасно містить такі кваліфікуючі ознаки як "втручання в роботу розрахункового приладу обліку" та "вплив на лічильник сильного магнітного поля". Зазначений в акті п.5.5.5 ПРРЕЕ визначає обов'язки споживача та не є кваліфікуючим в розрізі передбачених підпунктами 1-9 пункту 8.4.2. ПРРЕЕ порушень.

Як уже зазначено судом індикатор - пристрій, встановлений на/у лічильнику електричної енергії, призначений для фіксації впливу на лічильник постійного (змінного) магнітного або електричного полів, що призвів до змін у роботі лічильника.

Тобто, індикаторами здійснюється фіксація такого впливу на лічильник фізичних полів, що призвів до змін у роботі лічильника.

Будь-яких відомостей щодо явного або підтвердженого результатами експертизи ознак втручання в роботу ЗКО, що призвели до змін у роботі лічильника типу НІК 2301 АП1 №0063697 матеріали справи не містять.

Отже, в даному випадку зміст акта про порушення викладено таким чином, що призводить до подвійного його тлумачення в розрізі кваліфікації виявленого порушення, а отже не є незначним дефектом акту про порушення. Відтак, складений акт про порушення №В000021 від 25.09.2019 не відповідає в цій частині вимогам п.8.2.5 ПРРЕЕ як документ установленої форми, який складається для фіксації факту порушення споживачем ПРРЕЕ та який є підставою для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії.

Самостійна кваліфікація зафіксованого Комісією по розгляду актів про порушення в акті про порушення - втручання в роботу розрахункового приладу обліку електроенергії тип НІК 2301 АП1 №0063697, покази 017257, шляхом впливу на лічильник сильного магнітного поля, про що свідчить спрацювання індикатору впливу магнітного поля №М9734628 за п.8.4.2 ПРРЕЕ не свідчить про дотримання позивачем за первісним позовом вимог нормативного регулювання при визначенні обсягу та вартості необлікованої електричної енергії.

Отже, на думку суду, позивач за первісним позовом не довів наявності порушень, зазначених у підпунктах 1 - 9 пункту 8.4.2 ПРРЕЕ.

Під час розгляду даної справи судом не встановлено обставин, які об'єктивно перешкоджали представникам позивача 25.09.2019 провести перевірку об'єкта споживача та у разі виявлення порушень п.5.5.5 та п.8.2.4 ПРРЕЕ оформити акт про порушення відповідно до вимог п.8.2.5 ПРРЕЕ та п. 6.5.13 ККОЕЕ. Доказів зворотного матеріали справи не містять.

Враховуючи зазначене, судом встановлено недотримання представниками АТ "Хмельницькобленерго" під час складання акту про порушення №В000021 від 25.09.2019 вимог п.8.2.5 ПРРЕЕ, а тому він не міг бути предметом розгляду на комісії з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ АТ "Хмельницькобленерго" та належною правовою підставою для прийняття цією комісією рішення від 09.10.2019 про нарахування вартості необлікованої електричного енергії, що оформлено протоколом від 09.10.2019, адже акт про порушення від 21.02.2024 не може слугувати доказом виявлення порушення споживачем.

Беручи до уваги наведені вище положення закону, враховуючи встановлені судом факти та зміст позовних вимог, суд дійшов висновку про необґрунтованість позивачем порушення його прав відповідачем, а відтак і підстав для судового захисту таких прав шляхом стягнення з відповідача 48 664,01 грн. збитків, завданих внаслідок безоблікового використання електроенергії, та, відповідно, відмову у позові.

Статтею 14 ГПК України передбачено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно із положеннями ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Судом кожному учаснику справи була надана розумна можливість представити справу в таких умовах, які не ставлять цього учасника в суттєво невигідне становище відносно другої сторони, в т.ч. подати докази на підтвердження своїх вимог та заперечень, обґрунтувати перед судом переконливість поданих доказів та позицій по справі, скористатись іншими процесуальними правами.

За змістом частин 1-3 ст.86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Суд зазначає, що у викладі підстав для прийняття рішення суду необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення (правова позиція, викладена у постанові Верховного Суду від 28.05.2020 у справі №909/636/16).

Щодо розподілу судових витрат між сторонами, суд зазначає таке.

Відповідно до ст.ст. 123, 129 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на позивача у зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст.ст.2, 20, 24, 73, 74, 86, 123, 129, 232, 233, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

У позові відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення Господарського суду Хмельницької області подається до Північно-західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено скорочене (лише вступну та резолютивну частини) рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 20.11.2025.

Суддя О.І. Шевчук