вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
"03" листопада 2025 р. м. Київ Справа № 911/1344/24
Господарський суд Київської області у складі головуючого судді Янюк О.С. за участю секретаря судового засідання Батуріної Я.Я. розглянувши у судовому засіданні
заяву Антимонопольного комітету України
про визнання грошових вимог до боржника у справі
про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю «Ексон ОІЛ» (08301, Київська обл., м. Бориспіль, вул. Київський Шлях, 73, ідентифікаційний код 43969245)
Учасники справи у судове засідання не з'явилися
1. У провадженні Господарського суду Київської області (далі - суд) перебуває справа № 911/1344/24 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю «Ексон ОІЛ» (далі - ТОВ «Ексон ОІЛ», боржник) на стадії судової процедури - ліквідація боржника, яку на підставі постанови суду від 12.12.2024 здійснює арбітражний керуючий Кучерявий Дмитро Владиславович (свідоцтво № 1963 від 15.10.2020, далі - ліквідатор).
2. 21.08.2025 через електронний кабінет в системі «Електронний суд» до суду звернувся Антимонопольний комітет України (далі - Комітет, заявник) із заявою від 21.08.2025 (вх. № 6896), в якій просить визнати грошові вимоги до боржника у розмірі 22 600,00 грн та включити їх до реєстру вимог кредиторів. Також просить покласти на ТОВ «Ексон ОІЛ» судовий збір, сплачений за подання заяви.
В обґрунтування зазначає, що 09.07.2024 Тимчасовою адміністративною колегією Комітету (далі - ТАК Комітету) прийнято рішення від № 18-р/тк (далі - рішення № 18-р/тк), яким, за порушення, передбачене п. 14 ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», на ТОВ «Ексон ОІЛ» накладений штраф у розмірі 22 600,00 грн.
18.03.2025, на виконання вказаного рішення, видано наказ від 18.03.2025 № 37-Ю/25 про стягнення боржника штрафу у розмірі 22 600,00 грн у дохід загального фонду Державного бюджету України, який був пред'явлений до Бориспільського відділу державної виконавчої служби у Бориспільському р-ні Київської обл. Проте, вказаний наказ був повернутий Комітету на підставі п. 3 ч. 4 ст.4 Закону України «Про виконавче провадження», оскільки ТОВ «Ексон ОІЛ» визнано банкрутом. Зазначає, що оскільки документи, які підтверджують сплату боржником вказаного штрафу відсутні, в останнього наявна заборгованість у розмірі 22 600,00 грн перед Державним бюджетом України.
2.1. Ухвалою суду від 16.09.2025, після усунення заявником недоліків його заяви, останню призначено до розгляду у судове засідання на 03.11.2025.
2.2. 28.10.2025 через електронний кабінет в підсистемі «Електронний суд» від ліквідатора ТОВ «Ексон ОІЛ» надійшло повідомлення (вх. № 14977/25) про розгляд заяви кредитора з грошовими вимогами до боржника, в якому зазначає, що оскільки рішення № 18-р/тк винесено 09.07.2024, а провадження у справі № 911/1344/24 про банкрутство ТОВ «Ексон ОІЛ» відкрито 11.07.2024, то вказані вимоги Комітету є конкурсними. Також зазначає, що заявлені конкурсні вимоги мають достатнє нормативне та документальне обґрунтування, а тому визнаються ліквідатором в повному обсязі у розмірі 28 656,00 грн, з яких: 22 600,00 грн - штраф - 6 черга задоволення вимог кредитора; 6 056,00 грн - судовий збір за подання заяви в межах справи № 911/1344/24 - 1 черга задоволення вимог.
2.3. Будь-яких заяв/клопотань чи письмових пояснень/заперечень щодо заявлених кредиторських вимог від інших учасників справи до суду не надходило.
2.4. У судове засідання 03.11.2025 представник Комітету та ліквідатор не з'явилися, проте подали через електронний кабінет в системі «Електронний суд» заяву про розгляд справи без участі заявника від 24.10.2025 (вх. № 14790/25) та клопотання про проведення засідання без участі ліквідатора від 28.10.2025 (вх. № 14977/25), які суд з урахуванням ст.42 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) вважає за можливе задовольнити та провести судове засідання без участі зазначених учасників справи.
3. Розглянувши заяву Комітету та дослідивши надані до неї докази суд зазначає наступне.
3.1. Відповідно до ч. 1 ст. 1 КУзПБ , зокрема, кредитор - юридична або фізична особа, а також контролюючий орган, уповноважений відповідно до Податкового кодексу України здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у межах своїх повноважень, та інші державні органи, які мають вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника, а також адміністратор за випуском облігацій, який відповідно до Закону України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки» діє в інтересах власників облігацій, які мають підтверджені у встановленому порядку документами вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника; забезпечені кредитори - кредитори, вимоги яких до боржника або іншої особи забезпечені заставою майна боржника; конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника; поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли після відкриття провадження у справі про банкрутство.
Грошове зобов'язання (борг), згідно абз. 5 ч. 1 ст. 1 КУзПБ - це зобов'язання боржника сплатити кредитору певну грошову суму відповідно до цивільно-правового правочину (договору) та на інших підставах, передбачених законодавством України. До грошових зобов'язань належать також зобов'язання щодо сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування; зобов'язання, що виникають внаслідок неможливості виконання зобов'язань за договорами зберігання, підряду, найму (оренди), ренти тощо та які мають бути виражені у грошових одиницях. До складу грошових зобов'язань боржника, у тому числі зобов'язань щодо сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування, не включаються неустойка (штраф, пеня) та інші фінансові санкції, визначені на дату подання заяви до господарського суду, а також зобов'язання, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю і здоров'ю громадян, зобов'язання з виплати авторської винагороди, зобов'язання перед засновниками (учасниками) боржника - юридичної особи, що виникли з такої участі. Склад і розмір грошових зобов'язань, у тому числі розмір заборгованості за передані товари, виконані роботи і надані послуги, сума кредитів з урахуванням відсотків, які зобов'язаний сплатити боржник, визначаються на день подання до господарського суду заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність), якщо інше не встановлено КУзПБ. При поданні заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) розмір грошових зобов'язань визначається на день подання до господарського суду такої заяви.
Згідно з ч. 1 ст. 45 КУзПБ конкурсні кредитори за вимогами, що виникли до дня відкриття провадження у справі про банкрутство, зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.
Вимоги кредиторів, заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, розглядаються господарським судом у порядку черговості їх отримання у судовому засіданні, яке проводиться після попереднього засідання господарського суду (абз. 3 ч. 6 ст. 45 КУзПБ).
Додатково суд бере до уваги правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 14.06.2023 у справі № 904/5743/20, яка полягає у тому, що норми КУзПБ не містять заборони кредитору заявляти конкурсні вимоги до боржника у ліквідаційній процедурі.
3.2. Відповідно до ст. 1 Закону України «Про Антимонопольний комітету України» (далі - Закон) Комітет є державним органом із спеціальним статусом, метою діяльності якого є забезпечення державного захисту конкуренції у підприємницькій діяльності та у сфері публічних закупівель.
Частиною 1 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 3 Закону передбачає як основне завдання Комітету участь у формуванні та реалізації конкурентної політики, зокрема, в частині здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції на засадах рівності суб'єктів господарювання перед законом та пріоритету прав споживачів, запобігання, виявлення і припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції.
Комітет та його органи для реалізації основного завдання, визначеного у ст. 3 Закону в частині здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції на засадах рівності суб'єктів господарювання перед законом та пріоритету прав споживачів, запобігання, виявлення і припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції (п. 1 ст. 3) в межах своїх дискреційних повноважень, визначених у ч. 4 ст. 4 Закону здійснює державний контроль та вчиняє відповідні дії з метою додержання законодавства про захист економічної конкуренції, захисту інтересів суб'єктів господарювання та споживачів від його порушень у підприємницькій діяльності та у сфері медіа.
У силу наведених нормативно-правових актів захист економічної конкуренції в Україні покладено на Комітет, які останній реалізує шляхом виявлення, припинення та притягнення до відповідальності за порушення антимонопольного законодавства в рамках адміністративної процедури - розгляду справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції.
Частиною 1 ст. 48 вказаного Закону визначено, що за результатами розгляду справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції органи Комітету приймають рішення, в тому числі про визнання вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу.
Відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції» рішення та розпорядження органів Комітету, голів його територіальних відділень є обов'язковими до виконання. Рішення та розпорядження органу Комітету набирають чинності з дня їх прийняття.
Згідно з ч. 3 ст. 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції» особа, на яку накладено штраф рішенням органу Антимонопольного комітету України, сплачує його у двомісячний строк з дня одержання рішення про накладення штрафу. Встановлені у рішенні органу Комітету зобов'язання, передбачені ст. 48 цього Закону, підлягають виконанню у двомісячний строк з дня одержання рішення органу Комітету, якщо інше не передбачено законом або цим рішенням.
Строки, передбачені абз.1 цієї частини, зупиняються на час розгляду судом справи про оскарження рішення органу Комітету у справі про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, а також на час проведення перевірки чи перегляду рішення у справі про порушення законодавства про захист економічної конкуренції органом Комітету.
3.2.1. Із матеріалів заяви вбачається, що 09.07.2024 ТАК Комітету прийняла Рішення № 18-р/тк, яким за порушення, передбачене п. 14 ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», на ТОВ «Ексон ОІЛ» накладений штраф у розмірі 22 600,00 грн.
Оскільки доказів оскарження вищевказаного Рішення № 18-р/тк учасниками справи надано не було, то вказане рішення є таким, що набрало законної сили в день його прийняття, а саме 09.07.2024.
Отже, зобов'язання зі сплати розміру вказаного штрафу виникло у боржника до відкриття провадження у справі про банкрутство.
На виконання вказаного рішення, Комітетом виданий наказ від 18.03.2025 № 37-Ю/25 про стягнення боржника штрафу у розмірі 22 600,00 грн у дохід загального фонду Державного бюджету України, який був пред'явлений до Бориспільського відділу державної виконавчої служби у Бориспільському р-ні Київської обл.
Супровідним листом від 16.07.2025 № 109159 старшим державним виконавцем Бориспільського відділу державної виконавчої служби у Бориспільському р-ні Київської обл. Черенок Юлією Євгенією направлено Комітету повідомлення про повернення виконавчого документа стягувачу без прийняття до виконання на підставі п. 3 ч. 4 ст.4 Закону України «Про виконавче провадження», оскільки ТОВ «Ексон ОІЛ» визнано банкрутом, та повернуто вказаний наказ.
3.2.2. Оскільки доказів погашення зазначеної заборгованості повністю або частково учасниками справи суду надано не було, суд вважає кредиторські вимоги Комітету у розмірі 22 600,00 грн обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають визнанню.
3.3. Відповідно до п. 2 ч. 2-1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до господарського суду у справі про банкрутство (неплатоспроможність): заяви кредиторів, які звертаються з грошовими вимогами до боржника після офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність), а також після офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом ставка судового збору встановлюються у таких розмірах: 2 розміри прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
При цьому судом береться до уваги положення ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», якою визначено, що при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Так, Законом України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» установлено у 2025 році розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 1 січня 3 028,00 грн. Отже судовий збір за подання заяви про визнання кредиторських вимог становить 6 056,00 грн.
Ураховуючи те, що заява з вимогами до боржника подана заявником через електронний кабінет у підсистемі «Електронний суд», то сума судового збору, який підлягає сплаті становить 4 844,80 грн (3 028,00 *2*0,8).
За таких обставин, розмір судових витрат за подачу відповідної заяви, який підлягає відшкодуванню становить 4 8440,80 грн.
4. Відповідно до ч. 4 ст. 45 КУзПБ для кредиторів, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, усі дії, вчинені у судовому процесі, є обов'язковими так само, як вони є обов'язковими для кредиторів, вимоги яких були заявлені протягом встановленого строку.
Вимоги кредиторів, заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, задовольняються в порядку черговості, встановленої КУзПБ.
Кредитори, вимоги яких заявлені після завершення строку, визначеного частиною першою цієї статті, є конкурсними, однак не мають права вирішального голосу на зборах та комітеті кредиторів.
Якщо кредитор заявив вимоги після здійснення розрахунків з іншими кредиторами, то сплачені таким кредиторам кошти поверненню не підлягають.
Підсумовуючи викладене, керуючись ст.ст. 2, 45-46, 61 КУзПБ, ст.ст. 12, 234-235 ГПК України, суд
1. Заяву Антимонопольного комітету України від 21.08.2025 (вх. № 6896) про визнання грошових вимог задовольнити.
2. Визнати вимоги (з правом дорадчого голосу) Антимонопольного комітету України (ідентифікаційний код 00032767) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ексон ОІЛ» у загальному розмірі 27 444,80 грн, з яких: 4 844,80 грн - судові витрати, 22 600,00 грн - штрафні санкції.
Відповідно до ч. 4 ст. 9 КУзПБ ухвала набрала законної сили 03.11.2025 та окремо від рішення оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду, яка подається у порядку, визначеному ст. 257 ГПК України.
Суддя О.С. Янюк
Ухвалу підписано 21.11.2025.