61022, м. Харків, пр. Науки, 5
іменем України
21.11.2025 м. Харків Справа №905/668/22
Господарський суд Донецької області у складі судді Ніколаєвої Л.В.,
розглянувши справу №905/668/22
за позовом Акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Придніпровська залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця»
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Збагачувальна фабрика «Свято-Варваринська»
про стягнення 67 800 грн,
без повідомлення (виклику) сторін,
Суть спору: АТ «Укрзалізниця» в особі РФ «Придніпровська залізниця» АТ «Укрзалізниця» звернулося до Господарського суду Донецької області з позовом про стягнення з ТОВ «Збагачувальна фабрика «Свято-Варваринська» штрафу в розмірі 67 800 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неправильне зазначення відповідачем у залізничній накладній № 53785341 маси відправленого у вагоні № 60371754 вантажу, про що складено комерційний акт № 467004/436 від 10.07.2022.
07.09.2022 господарським судом постановлено ухвалу, якою прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, встановлено сторонам строки для подання заяв по суті справи.
20.09.2022 за вх.№07-10/1184/22 господарський суд одержав відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог з посиланням на те, що:
- перевірка маси вантажу та складання комерційного акту відбулись за заявкою отримувача вантажу після передання вагону на відповідальність останнього - 10.07.2022 о 09:15, що суперечить п. 23 Правил видачі вантажів;
- залізнична накладна в паперовому вигляді складена з порушенням вимог абз. 4 п. 1.1, абз. 3 п. 1.2 Правил оформлення перевізних документів, п. 31 Правил видачі вантажів, та не відповідає залізничній накладній в електронному вигляді, зокрема, розд. 49 залізничної накладної в паперовому вигляді заповнений кульковою ручкою невстановленою особою, а розд. 49 залізничної накладної в електронному вигляді - не заповнений;
- комерційний акт підписаний особами, які не мали права на його підписання з огляду на вимоги п. 10 Правил складання актів, зокрема, заступником начальника станції Ясінською О.Ю., яка мала право на підписання акту лише за відсутності начальника станції Великого П.В., прийомоздавальником ОСОБА_1 , а не начальником вантажного району (завідувачем вантажного двору, складу, контейнерного відділу, контейнерного майданчику, сортувальної платформи), делегування повноважень якого не передбачено цими Правилами, агентом комерційним ОСОБА_2 , який особисто не здійснював перевірку маси вантажу, оскільки у зважуванні вагону приймав участь вагар ПП «Стіл Сервіс» Надточій Н.В., який не є працівником станції;
- зважування вантажу 10.07.2022 проводилось на технічно непридатному засобі вимірювання всупереч вимогам абз. 2 п. 22 Правил видачі вантажів та абз. 5 п. 5 Правил приймання вантажів до перевезення, оскільки згідно з технічним паспортом засобу вимірювальної техніки № 0290 на ваги вагонні тензометричні 200т станції Кривий Ріг - Головний, належних ПАТ «Арселор Міттал Кривий Ріг» (заводський № 10042), інтервал між оглядами - перевірками ваг повинен становити 3 місяці, міжповірочний інтервал - 6 місяців, у той час як з цього паспорту та акту результатів огляду - перевірки вагонних ваг для зважування вантажів, що перевозяться залізницями, від 28.02.2022 вбачається, що останні повірка та огляд - перевірка ваг здійснені 29.11.2021 та 28.02.2022 відповідно, а термін їх експлуатації визначений до 22.05.2022.
Того ж дня за вх.№07-10/1182/22 господарський суд одержав клопотання відповідача про зменшення розміру штрафу до однієї провізної плати, у випадку якщо суд дійде висновку про законність штрафних санкцій. Відповідач зазначає, що розмір штрафу, який заявлений позивачем до стягнення, є завищеним та необґрунтованим, порушення відповідача не завдало позивачу та третім особам ніяких збитків та не створило небезпеки на залізничному транспорті.
06.10.2023 за вх.№01-35/3268/22 господарський суд одержав відповідь на відзив, в якій позивач не погоджується з доводами відповідача, з огляду на те, що:
- комісійне зважування вагону та складання комерційного акту здійснено на підставі заявки ПП «Стіл Сервіс» за вих. № 12 від 10.07.2022, в якій останнє просило направити представника залізниці для участі у видачі (переважуванні) вантажу, що прибув поїздом №3605 10.07.2022 о 08:15, та яка була прийнята нарочно старшим прийомоздавальником вантажу та багажу ОСОБА_1 10.07.2022 о 08:40. Оскільки заявка надана раніше, ніж вагон переданий на відповідальність одержувача - 10.07.2022 о 09:15, вона є такою, що надана в момент приймання вантажу. При цьому, складання комерційного акту за результатами перевірки маси вантажу відбулось в день здачі вантажу одержувачу, що відповідає п. 4 Правил складання актів;
- відмітка про складений комерційний акт зроблена у залізничній накладній від руки, оскільки вона пред'явлена одержувачем після її розкредитування, що технічно унеможливлювало проставлення будь-яких електронних відміток. При цьому, проставлення відповідної відмітки до пред'явлення одержувачем залізничної накладної не є обов'язком залізниці з огляду на п. 31 Правил видачі вантажів;
- комерційний акт підписано заступником начальника станції Ясінською О.Ю., старшим прийомоздавальником вантажу та багажу ОСОБА_1 з причин відсутності на роботі начальника станції та начальника вантажного району згідно з табелями обліку використання часу за липень 2022 року, а також агентом комерційним ОСОБА_3 , якою проводилась видача вантажу (здійснювалась перевірка у складі комісії). При цьому, в комерційному акті були допущені технічні помилки щодо посади Стасюкевич А.А., зокрема, помилково вказано «Прзд» (прийомоздавальник) замість «агент комерційний», а також щодо її ініціалів - замість «А.А.» вказано «А.О.». Одночасно, в комерційному акті наявний один підпис представника одержувача - прийомоздавальника ПП «Стіл Сервіс» ОСОБА_4 , що узгоджується з п. 10 Правил складання актів;
- постановою КМУ №412 від 05.04.2022 установлено, що усі позитивні результати періодичної, позачергової повірки та повірки після ремонту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки строк дії яких закінчився у період воєнного і надзвичайного стану, вважаються чинними на період воєнного і надзвичайного стану та протягом трьох місяців після його припинення чи скасування на всій території України або в окремих її місцевостях. Незважаючи на чинність довоєнних повірок, 27.05.2022 було проведено повірку ваг та їх профілактичне обслуговування, що підтверджується свідоцтвом №338956 та актом виконаних робіт з профілактичного обслуговування вагового обладнання від 27.05.2022. При цьому, згідно з приміткою до додатку 3 Інструкції про порядок застосування засобів ваговимірювальної техніки на залізничному транспорті України, якщо час проведення огляду-перевірки збігається з часом проведення повірки, то перед повіркою виконується лише профілактичне технічне обслуговування.
Крім того, позивач заперечив проти зменшення розміру штрафу, оскільки в цьому випадку штрафна санкція не є договірною, а випливає з положень Статуту залізниць України, яким чітко визначено розмір штрафу та який не передбачає можливості його зменшення.
Заперечення на відповідь на відзив відповідачем не подано. Зважаючи на те, що у відповідача було достатньо часу для подання заперечень на відповідь на відзив і їх подання залежало виключно від його волевиявлення, суд визнав за можливе вирішити даний спір за наявними у справі матеріалами.
На підставі ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України (далі ГПК України) 21.11.2025 господарським судом підписано рішення без його проголошення.
Щодо строку розгляду справи.
Справа розглянута з перевищенням строку, встановленого ст. 248 ГПК України, з об'єктивних причин, пов'язаних з дією воєнного стану на території України, поточною ситуацією у м. Харкові, особливим режимом роботи суду в умовах воєнного стану (дистанційний (віддалений) режим роботи суду або в приміщенні суду (за необхідності та в умовах безпеки), обмежений доступ до приміщення суду).
Розглянувши матеріали справи, господарським судом встановлено наступне.
08.07.2022 зі станції відправлення Удачна Донецької залізниці на станцію призначення Кривий Ріг-Головний Придніпровської залізниці відправником ТОВ «Збагачувальна фабрика «Свято-Варваринська» на адресу одержувача ПАТ «Арселор Міттал Кривий Ріг» відправлено вантаж концентрат вугільний, концентрат вугілля кам'яного для коксування марки К-100 у вологому стані (насипом), в т.ч. у вагоні №60371754, що підтверджується залізничною накладною №53785341 та відомістю вагонів до неї.
Відповідні відмітки вантажовідправника у залізничній накладній та відомості вагонів до неї свідчать, що вантаж завантажений відправником, маса вантажу визначена відправником на вагонних вагах (150 т) заводський № ВВЕТ-150№071201300ВВЕТ-150№088 та становить 3 070 100 кг, в т.ч. у вагоні №60371754 - 70 000 кг. Правильність внесених у накладну відомостей підтверджена відправником.
10.07.2022 на станції призначення Кривий Ріг-Головний Придніпровської залізниці за заявкою вантажоодержувача №12 від 10.07.2022 на перевірку маси вантажу, згідно ст. 52 Статуту залізниць України, в присутності представника вантажоодержувача, прийомоздавальника ПП «Стіл Сервіс» ОСОБА_4 , вагаря ПП «Стіл Сервіс» Надточій Н.В., старшого прийомоздавальника ст. Кривий Ріг-Головний (Східно-Сортувальна) Звягинцевої Я.О. та агента комерційного ст. Кривий Ріг-Головний (Східно-Сортувальна) Стасюкевич А.О., відбулось зважування вагона №60371754 з вантажем - концентрат вугільний на справних 200 тонних електричних тензовагах вантажоодержувача ПАТ «Арселор Міттал Кривий Ріг» №10042, які пройшли повірку 27.05.2022 ДП «Кривбасстандартметрологія».
За результатами перевірки складено комерційний акт №467004/436 від 10.07.2022, в якому встановлено: по документу тара - 22 100 кг, нетто - 70 000 кг, після зважування виявлено: брутто - 93 250 кг, тара з документа - 22 100 кг, нетто - 71 150 кг, тобто більше на 1 150 кг. На момент зважування ознак крадіжки та втрати вантажу не було. Навантаження в вагоні рівномірне на рівні бортів. Вантаж маркований катком-ущільнювачем та поперечними смугами 1,5-2 м. Двері у вагоні суцільнометалеві, люки щільно зачинені. Течі вантажу немає. З моменту прибуття і до зважування вагон з вантажем знаходився під охороною УВВО ПАТ «Арселор Міттал Кривий Ріг» згідно Правил перевезення вантажів р. 12 п. 4.6.
Комерційний акт підписано заступником начальника станції Ясінською О.Ю., старшим прийомоздавальником вантажу та багажу ОСОБА_1 , прийомоздавальником ОСОБА_2 , а також одержувачем ОСОБА_4 .
При цьому, за змістом письмових пояснень агента з розшуку вантажу та багажу ОСОБА_5 на ім'я начальника станції Кривий Ріг-Головний Великого П.В., складених 06.10.2022, при набиранні тексту розд. Д комерційного акту №467004/436 від 10.07.2022 нею допущено технічні помилки в частині посади та ініціалів агента комерційного Стасюкевич А.А., а саме вказано посаду «прзд» (що розшифровується як «прийомоздавальник») замість «агент комерційний» та ініціали «А.О.» замість «А.А.».
Результати зважування вагону №60371754 відображені у відомості №802.
Відповідно до технічного паспорту засобу ваговимірювальної техніки №0290 станції Кривий Ріг-Головний (який надано позивачем разом із клопотанням за вх. № 01-35/3281 від 07.10.2022), акту результатів огляду-перевірки вагонних ваг для зважування вантажів, що перевозяться залізницями, від 28.02.2022, акту виконаних робіт з профілактичного обслуговування вагового обладнання від 27.05.2022, свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №338956 від 27.05.2022, найменування ЗВВТ - ваги вагонні заводський №10042, вид ЗВВТ - тензометричні, модифікація ваг - DGW-V-200sp(3), міжповірочний інтервал ЗВВТ становить 1 раз в 6 місяців, інтервал між оглядами-перевірками - 1 раз в 3 місяці. Огляд-перевірку ваг проведено 28.02.2022, технічне обслуговування та метрологічну повірку ваг - 27.05.2022, ваги відповідають ДСТУ EN 45501:2007 Прилади неавтоматичні зважувальні. Загальні технічні вимоги та методи випробувань (EN 45501:1992, IDT), є придатними до зважування вантажів.
Згідно з розрахунком позивача, штраф за неправильно зазначену у залізничній накладній №53785341 від 08.07.2022 масу вантажу у вагоні №60371754 становить 67 800 грн, виходячи із п'ятикратної вартості провізної плати цього вантажу, яка зазначена у накладній (відомість вагонів) та складає 13 560 грн.
Проаналізувавши наявні у справі докази та надавши їм правову оцінку, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з наступних мотивів.
Згідно з ч. 2 ст. 908 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) загальні умови перевезення визначаються цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них. Умови перевезення вантажу, пасажирів і багажу окремими видами транспорту, а також відповідальність сторін щодо цих перевезень встановлюються договором, якщо інше не встановлено цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них.
Відповідно до ст. 909 ЦК України за договором перевезення вантажу одна сторона (перевізник) зобов'язується доставити довірений їй другою стороною (відправником) вантаж до пункту призначення та видати його особі, яка має право на одержання вантажу (одержувачеві), а відправник зобов'язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату. Договір перевезення вантажу укладається у письмовій формі. Укладення договору перевезення вантажу підтверджується складенням транспортної накладної (коносамента або іншого документа, встановленого транспортними кодексами (статутами). Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору перевезення вантажу.
Накладна - це основний перевізний документ встановленої форми, оформлений відповідно до цього Статуту та Правил і наданий залізниці відправником разом з вантажем. Накладна є обов'язковою двосторонньою письмовою формою угоди на перевезення вантажу, яка укладається між відправником та залізницею на користь третьої сторони - одержувача. Накладна одночасно є договором на заставу вантажу для забезпечення гарантії внесення належної провізної плати та інших платежів за перевезення. Накладна супроводжує вантаж на всьому шляху перевезення до станції призначення (ст. 6 Статуту залізниць України, затв. постановою КМУ від 06.04.1998 №457 (далі Статут залізниць України).
З огляду на викладене, наявна у матеріалах справи залізнична накладна №53785341 від 08.07.2022 свідчить про укладення між позивачем (перевізником) і відповідачем (вантажовідправником) договору перевезення вантажу на користь вантажоодержувача.
Згідно зі ст. 23 Статуту залізниць України відправники повинні надати станції навантаження на кожне відправлення вантажу заповнену накладну (комплект перевізних документів). Форма накладної і порядок її заповнення, а також форма квитанції затверджуються Мінтрансом.
Відповідно до ст. 37 Статуту залізниць України під час здавання вантажів для перевезення відправником має бути зазначена у накладній їх маса. Маса вантажів визначається відправником. Спосіб визначення маси зазначається у накладній.
У п. 2.1 Правил оформлення перевізних документів, затв. наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000 №644 (зар. в Міністерстві юстиції України 24.11.2000 за № 863/5082) (далі - Правила оформлення перевізних документів), визначено, що відправник заповнює відповідні графи накладної згідно з додатком 3 до цих Правил. У додатку 3 до цих Правил встановлено, що графа «маса вантажу, визначена відправником» заповнюється, якщо маса вантажу визначена відправником, вказуються маса у кілограмах брутто вантажу, загальна маса відправки (прописом); у графі «спосіб визначення маси» зазначається спосіб визначення маси вантажу (на вагах, за стандартом, за трафаретом, за обміром, за розрахунками, умовно), тип ваг (товарні, вагонні, елеваторні тощо), їх вантажопідйомність та ким було визначено масу вантажу (залізницею/ відправником); у графі «ким завантажено вантаж у вагон (контейнер)» зазначається: відправником або залізницею; у графі «правильність внесених відомостей підтверджую» представник відправника засвідчує правильність відомостей, указаних ним у перевізному документі. В електронній накладній накладається електронний цифровий підпис відправника.
Відомості, які внесені у залізничну накладну №53785341 від 08.07.2022 та відомість вагонів до неї, відправником вантажу та правильність внесення яких підтверджена його підписом (ЕЦП майстра Травкіної О.М.) у гр. 55 накладної, свідчать, що маса вантажу визначена відправником та становить у вагоні №60371754 - 70 000 кг. Спосіб визначення маси на вагонних вагах (150 т), заводський № ВВЕТ-150№071201300 ВВЕТ-150№088. Завантаження вантажу у вагон здійснено вантажовідправником.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.24 Статуту залізниць України вантажовідправники несуть відповідальність за всі наслідки неправильності, неточності або неповноти відомостей, зазначених ними у накладній. Залізниця має право перевіряти правильність цих відомостей, а також періодично перевіряти кількість та масу вантажу, що зазначаються у накладній.
Згідно зі ст. 129 Статуту залізниць України встановлено, що обставини, що можуть бути підставою для матеріальної відповідальності залізниці, вантажовідправника, вантажоодержувача, пасажирів під час залізничного перевезення, засвідчуються комерційними актами або актами загальної форми, які складають станції залізниць. Комерційний акт складається для засвідчення, зокрема, невідповідності найменування, маси і кількості місць вантажу, багажу чи вантажобагажу натурою з даними, зазначеними у транспортних документах. Залізниця зобов'язана скласти комерційний акт, якщо вона сама виявила зазначені вище обставини або якщо про існування хоча б однієї з них заявив одержувач або відправник вантажу, багажу чи вантажобагажу. В усіх інших випадках обставини, що виникли в процесі перевезення вантажу, багажу і вантажобагажу і які можуть бути підставою для матеріальної відповідальності, оформляються актами загальної форми. Порядок складання комерційних актів та актів загальної форми встановлюється Правилами.
Аналогічні приписи містяться у п.2 Правил складання актів, затв. наказом Міністерства транспорту України від 28.05.2002 №334 (зар. в Міністерстві юстиції України 08.07.2002 за № 567/6855) (далі Правила складання актів).
Обставини, які встановлені в комерційному акті №467004/436 від 10.07.2022, свідчать, що по прибуттю вагона №60371754 на станцію призначення Кривий Ріг-Головний Придніпровської залізниці за заявкою вантажоодержувача №12 від 10.07.2022 на перевірку маси вантажу, згідно ст. 52 Статуту залізниць України, здійснено зважування вагона №60371754 з вантажем - концентрат вугільний на справних 200 тонних електричних тензовагах вантажоодержувача ПАТ «Арселор Міттал Кривий Ріг» №10042, які пройшли повірку 27.05.2022 ДП «Кривбасстандартметрологія».
За результатами перевірки виявлено: по документу тара - 22 100 кг, нетто - 70 000 кг, після зважування виявлено: брутто - 93 250 кг, тара з документа - 22 100 кг, нетто - 71 150 кг, тобто більше на 1 150 кг. На момент зважування ознак крадіжки та втрати вантажу не було. Навантаження в вагоні рівномірне на рівні бортів. Вантаж маркований катком-ущільнювачем та поперечними смугами 1,5-2 м. Двері у вагоні суцільнометалеві, люки щільно зачинені. Течі вантажу немає. З моменту прибуття і до зважування вагон з вантажем знаходився під охороною УВВО ПАТ «Арселор Міттал Кривий Ріг» згідно Правил перевезення вантажів р. 12 п. 4.6.
Згідно з п.27 Правил видачі вантажів, затв. наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000 №644 (зар. в Міністерстві юстиції України 24.11.2000 за № 862/5083) (далі - Правила видачі вантажів) надлишок вантажу порівняно з масою, вказаною в накладній, вважається таким, що не перевищує норму, якщо він не виходить за межу граничного розходження визначення маси нетто, яке становить 0,2%. Норми недостачі або надлишку маси для вантажів, які перевозяться без тари й упаковки, розраховуються від маси нетто.
З огляду на те, що маса вантажу у вагоні №60371754 складає 70 000 кг (п.10 відомості вагонів до залізничної накладної №53785341) та 0,2% від неї складає 140 кг, а в комерційному акті зафіксовано перевантаження вагона на 1 150 кг, надлишок вантажу перевищує норму.
Відповідно до ст.122 Статуту залізниць України та п.5.5 Правил оформлення перевізних документів за неправильно зазначені у накладній масу, кількість місць вантажу, його назву, код та адресу одержувача з відправника, порта стягується штраф у розмірі згідно із статтею 118 цього Статуту. При цьому відправник несе перед залізницею відповідальність за наслідки, які виникли. У ст.118 Статуту залізниць України передбачено стягнення штрафу у розмірі п'ятикратної провізної плати за всю відстань перевезення.
Розрахунок штрафу, який здійснений позивачем за неправильне зазначення відповідачем у залізничній накладній маси вантажу виходячи із п'ятикратної вартості провізної плати цього вантажу - 13 560 грн, яка зазначена у накладній (відомість вагонів) щодо кожного вагону та згідно з яким розмір штрафу становить 67 800 грн, перевірено судом та встановлено, що він є арифметично правильним (13 560 грн х 5 = 67 800 грн).
Отже, позивачем доведені обставини неправильного зазначення відповідачем маси вантажу у залізничній накладній, що в силу вимог ст.ст.118,122 Статуту залізниць України є підставою для покладення на відповідача відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 67 800 грн.
Щодо посилання відповідача про порушення порядку складання комерційного акту.
Статтею 52 Статуту залізниць України передбачено, що на станціях призначення залізниця зобов'язана перевірити масу, кількість місць і стан вантажу, зокрема, у разі прибуття вантажів у вагонах навалом і насипом за вимогою одержувача у розмірах, передбачених Правилами.
Відповідно до п. 23 Правил видачі вантажів вимога щодо перевірки маси вантажу у вагонах, що подаються на під'їзну колію, може бути заявлена в момент приймання вагонів у пункті, встановленому договором.
Згідно з п. 4 Правил складання актів комерційні акти складаються: при вивантаженні на місцях незагального користування - у день здачі вантажу одержувачу, у цьому разі перевірка повинна здійснюватись до вивантаження або в процесі вивантаження чи зразу ж після нього.
Зі змісту заявки № 12 від 10.07.2022 за підписом працівника (прийомоздавальника) ПП «Стіл Сервіс» ОСОБА_6 , яка діяла від імені вантажоодержувача ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» на підставі довіреності № 14-34юр від 31.01.2022, вбачається, що у відповідності до ст. 52 Статуту залізниць України вантажоодержувач звернувся до залізниці з вимогою про направлення її представника для участі у видачі (переважуванні) вантажу, що прибув поїздом № 3605 10.07.2022 о 8:15, зокрема, у вагоні № 60371754, та видачу комерційного акту за результатами перевірки згідно з Правилами.
Заявка прийнята старшим прийомоздавальником вантажу та багажу ОСОБА_1 нарочно 10.07.2022 о 8:40 (про що свідчить відповідна відмітка на заявці), а вагон № 60371754 віднесений на відповідальність вантажоодержувача 10.07.2022 о 9:15 (про що свідчить довідка ГІВЦ УЗ про дислокацію вагону № 60371754).
Отже, вимога щодо перевірки маси вантажу у вагоні № 60371754, що був поданий на під'їзну колію вантажоодержувача, заявлена раніше, ніж вагон був віднесений на його відповідальність, та фактично є такою, що заявлена в момент приймання вагону.
Одночасно, зважаючи на те, що вагон віднесений на відповідальність вантажоодержувача та вантаж виданий вантажоодержувачу 10.07.2022 (гр. 52 накладної) та комерційний акт складений 10.07.2022, то він є таким, що складений у день здачі вантажу вантажоодержувачу, при цьому перевірка маси вантажу здійснена до його вивантаження (11.07.2022 о 18:10 згідно з довідкою ГІВЦ УЗ про дислокацію вагону № 60371754).
З огляду на викладене, комерційний акт складений у відповідності до п. 4 Правил складання актів, а тому посилання відповідача про протилежне відхилені судом.
Щодо посилання відповідача про порушення порядку підписання комерційного акту.
Відповідно до п.10 Правил складання актів комерційний акт підписує начальник станції (його заступник), начальник вантажного району (завідувач вантажного двору, складу, контейнерного відділу, контейнерного майданчика, сортувальної платформи) і працівник станції, який особисто здійснював перевірку, а також одержувач, якщо він брав участь у перевірці. Крім того, у разі необхідності, до перевірки вантажу і підписання акта можуть бути залучені також інші працівники залізниці.
З наведеного вбачається, що п. 10 Правил складання актів визначено перелік осіб-працівників залізниці, які мають право підписувати комерційні акти в силу їх посадового становища (начальник станції (його заступник) і начальник вантажного району (завідувач вантажного двору, складу, контейнерного відділу, контейнерного майданчика, сортувальної платформи)), а також працівники залежно від обставин їх особистої участі у перевірці вантажу, який прибув на станцію залізниці. За наявності трьох підписів зазначених працівників залізниці комерційний акт вважатиметься таким, що складений згідно з вимогами п. 10 Правил складання актів.
Таким чином, у цьому пункті імперативно визначено суб'єктний склад працівників залізниці, які є уповноваженими особами на підписання комерційних актів, однак зазначена норма не виключає можливості залучення до складання комерційного акта й інших працівників залізниці поряд з особами, підписи яких є обов'язковим реквізитами комерційного акта.
За змістом ч.ч. 1, 3 ст. 64 та ч. 3 ст.65 Господарського кодексу України (далі ГК України) (який був чинний на момент складання комерційного акту) підприємство як організаційна форма господарювання, може складатися з виробничих структурних підрозділів (виробництв, цехів, відділень, дільниць, бригад, бюро, лабораторій тощо) та самостійно визначає свою організаційну структуру, чисельність працівників та штатний розпис. Керівництво підприємством здійснюється його керівником, який призначається (обирається) власником (власниками) безпосередньо або через уповноважені органи чи наглядову раду такого підприємства (у разі її утворення) та відповідно до статуту є посадовою особою цього підприємства з правом розподілу обов'язків між працівниками підприємства.
Одночасно, якщо в штаті структурного підрозділу залізниці не передбачено посади начальника вантажного району (завідувач вантажного двору, складу, контейнерного відділу, контейнерного майданчика, сортувальної платформи), то на підставі наказу начальника такого підрозділу залізниці чи відповідно до робочої (посадової) інструкції іншого працівника залізниці має бути уповноважено на підписання від імені залізниці комерційних актів для забезпечення вимоги щодо їх оформлення за підписом трьох осіб, перелік яких визначено п. 10 Правил складання актів.
Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного суду від 13.11.2018 у справі № 916/2450/17, від 21.08.2019 у справі № 905/2360/18.
Комерційний акт № 467004/436 від 10.07.2022 підписано заступником начальника станції Ясінською О.Ю., старшим прийомоздавальником вантажу та багажу ОСОБА_1 , агентом комерційним ОСОБА_3 (із врахуванням письмових пояснень агента з розшуку вантажу та багажу ОСОБА_5 від 06.10.2022 щодо допущення технічних помилок в частині посади та ініціалів агента комерційного Стасюкевич А.А. під час набирання тексту комерційного акту), одержувачем ОСОБА_4
Ясінська О.Ю. є заступником начальника станції, її завдання та обов'язки, права, відповідальність тощо визначені посадовою інструкцією №ДС-10/2021 від 01.04.2021, затв. начальником Криворізької дирекції залізничних перевезень 01.04.2021.
У п. 1 наказу начальника станції Кривий Ріг-Головний Придніпровської залізниці від 30.12.2021 №311/ДС «Про призначення відповідальних осіб, які мають право підписувати комерційні акти» визначено, що за відсутності начальника станції право підпису комерційних актів має, зокрема, його заступник.
При цьому, за змістом пояснень начальника станції ОСОБА_7 від 16.08.2022 комерційний акт складений 10.07.2022, що є вихідним днем (неділею), в який він не працював, оскільки посада начальника станції належить до посад, що має 40-годинний робочий тиждень з 5-ти робочими днями. Відповідальною у вихідний день по станції була заступник начальника станції Ясінська О.Ю.
Отже, враховуючи наведене, а також те, що начальник станції Великий П.В. в день складання комерційного акту 10.07.2022 не працював, про що свідчить табель обліку використання робочого часу за липень 2022 року, Ясінська О.Ю. мала повноваження на підписання комерційного акту.
ОСОБА_1 є старшим прийомоздавальником вантажу та багажу 4-го розряду, її завдання та обов'язки, права, відповідальність тощо визначені посадовою інструкцією №ДС-34/2020 від 01.06.2020, затв. начальником станції Кривий Ріг-Головний 01.06.2020.
У пп. 2.2 п. 2 наказу начальника станції Кривий Ріг-Головний Придніпровської залізниці від 30.12.2021 №311/ДС «Про призначення відповідальних осіб, які мають право підписувати комерційні акти» визначено, що при складанні комерційних актів в філії товарної контори на під'їзній колії ПАТ «Арселор Міттал Кривий Ріг» станції Східно-Сортувальна (замість начальника вантажного району (завідувача вантажного двору, складу, контйнерного відділу, контейнерного майданчика, сортувальної платформи)) право їх підпису має, зокрема, старший прийомоздавальник вантажу та багажу ОСОБА_1 .
При цьому, за змістом пояснень начальника станції Великого П.В. від 16.08.2022 станція Кривий Ріг-Головний має два місця роботи - зони обслуговування працівниками господарства вантажної та комерційної роботи, які територіально віддалені один від одного та знаходяться на різних станціях. Перша зона роботи - це станція Кривий Ріг - Головний, до якої входять безпосередньо станція Кривий Ріг-Головний та вантажний район, який примикає до станції Кривий Ріг-Головний (усі комерційні акти, що складаються на території станції та вантажного району підписуються начальником району (вантажного)). Друга зона роботи - це під'їзна колія ПАТ «Арселор Міттал Кривий Ріг», робочі місця працівників вантажного господарства розташовані на станції Східно-Сортувальна. Стація Східно-Сортувальна з'єднана зі станцією Кривий Ріг-Головний перегоном, що обслуговується поїзним локомотивом, а подавання вагонів на під'їзну колію ПАТ «Арселор Міттал Кривий Ріг» часто здійснюється не через станцію Кривий Ріг-Головний, а через станцію Новоблочна. Приймально - здавальні операції здійснюються безпосередньо на під'їзній колії після подавання. Круг обов'язків начальника вантажного району не розповсюджується на робочі місця, що розташовані на під'їзній колії ПАТ «Арселор Міттал Кривий Ріг». Тому наказом начальника станції Кривий Ріг-Головний № 311/ДС від 30.12.2021 визначені особи (старші прийомоздавальники та агенти комерційні), які мають право підпису комерційних актів, які складаються на під'їзній колії ПАТ «Арселор Міттал Кривий Ріг» замість начальника вантажного району.
Отже, враховуючи наведене, а також те, що комерційний акт складений на під'їзній колії вантажоодержувача, Звягінцева Я.О. мала повноваження на підписання комерційного акту.
Стасюкевич А.А. є агентом комерційним, її завдання та обов'язки, права, відповідальність тощо визначені посадовою інструкцією №ДС-112/2019 від 17.10.2019, затв. начальником станції Кривий Ріг-Головний 17.10.2019.
У п. 3 наказу начальника станції Кривий Ріг-Головний Придніпровської залізниці від 30.12.2021 №311/ДС «Про призначення відповідальних осіб, які мають право підписувати комерційні акти» визначено, що право підпису комерційних актів має, зокрема, агент комерційний, який проводив видачу вантажу.
Отже, враховуючи наведене, а також прийняття участі у комісійному зважуванні вагону та видачі вантажу, Стасюкевич А.А. мала повноваження на підписання комерційного акту.
Дупляк Л.Г. є працівником (прийомоздавальником) ПП «Стіл Сервіс», діяла від імені вантажоодержувача ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» на підставі довіреності № 14-34юр від 31.01.2022 та приймала участь у перевірці вантажу, а отже мала повноваження на підписання комерційного акту.
При цьому, п. 10 Правил складання актів не вимагає підписання комерційного акту всіма представниками вантажоодержувача, які приймали участь у перевірці вантажу.
З огляду на викладене, комерційний акт підписаний повноважними особами у відповідності до п. 10 Правил складання актів, а тому посилання відповідача про протилежне відхилені судом.
Щодо посилання відповідача про порушення повірки засобів вимірювання.
Інструкцією про порядок застосування засобів ваговимірювальної техніки на залізничному транспорті України, затв. наказом Міністерства інфраструктури України від 31.07.2012 № 442 (зар. у Міністерстві юстиції України 11.10.2012 за № 1716/22028) (далі Інструкція) (втратила чинність 16.08.2022) визначено, що ЗВВТ повинні відповідати вимогам чинних нормативно-правових актів, у тому числі цієї Інструкції, і нормативних документів (п.1.7).
Згідно з п.п. 2.1, 2.3 Інструкції ЗВВТ, які перебувають у власності як залізниць, так і організацій, які не належать до сфери управління Укрзалізниці (далі - сторонні організації), підлягають обліку залізницями. Якщо ЗВВТ відповідають вимогам цієї Інструкції, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, вони беруться на облік ревізором вагового господарства дирекції, який відповідно до вимог пункту 2.2 розділу 2 Правил технічної експлуатації залізниць України, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 20 грудня 1996 року № 411, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 25 лютого 1997 року за № 50/1854 (далі - ПТЕ), оформлює технічний паспорт засобу ваговимірювальної техніки (далі - технічний паспорт ЗВВТ) згідно з додатком 1 до цієї Інструкції. У технічному паспорті ЗВВТ робиться запис про повірку або державну метрологічну атестацію, вказується нормована похибка для різних режимів зважування згідно з вимогами пункту 1.9 розділу I цієї Інструкції, зазначається можливість зважування небезпечних вантажів згідно з наданими документами та робиться запис про придатність ЗВВТ для зважування відповідних вантажів, що перевозяться залізничним транспортом. У технічному паспорті електронних ЗВВТ записуються також заводські номери датчиків, вагопроцесора, у разі потреби - контрольне число фіскальної реєстрації регулювання ЗВВТ, зазначене в експлуатаційних документах виробника ЗВВТ, яке визначає його технічний стан. Технічний паспорт ЗВВТ надається начальнику станції, на якій будуть оформлятися перевізні документи за результатами зважування на цих ЗВВТ. Технічні паспорти ЗВВТ повинні зберігатися в місці, визначеному розпорядчим документом начальника станції, який забезпечує їх схоронність. На прохання власника ЗВВТ йому може бути надано копію технічного паспорта ЗВВТ. Технічні паспорти ЗВВТ, які зберігаються у начальника станції, є документами, згідно з якими розглядаються претензії, пов'язані з визначенням маси вантажу.
Згідно з п.п. 4.1, 4.2, 4.5, 4.6, 5.33 Інструкції на ЗВВТ за результатами зважування, згідно з якими оформляються перевізні документи під час перевезень залізничним транспортом, поширюється метрологічний нагляд. ЗВВТ підлягають повірці або державній метрологічній атестації. Повірка чи державна метрологічна атестація ЗВВТ проводиться у порядку, встановленому ДСТУ 2708:2006 «Метрологія. Повірка засобів вимірювальної техніки. Організація та порядок проведення» та ДСТУ 3215-95 «Державна система забезпечення єдності вимірювань. Метрологічна атестація засобів вимірювальної техніки. Організація та порядок проведення». Використання ЗВВТ, які не пройшли повірку або державну метрологічну атестацію, забороняється. Позитивні результати повірки або державної метрологічної атестації ЗВВТ засвідчують відбитком повірочного тавра в місцях, передбачених експлуатаційною документацією або свідоцтвом про державну метрологічну атестацію. Результати повірки або державної метрологічної атестації державні повірники записують також у контрольному примірнику технічного паспорта ЗВВТ. При цьому для електронних ЗВВТ, які мають програмне забезпечення, записують також контрольне число фіскальної реєстрації регулювання ЗВВТ. Повірка та державна метрологічна атестація ЗВВТ здійснюються згідно з вимогами Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність». Повірка та обслуговування ЗВВТ повинні проводитися відповідно до інтервалів, наведених в додатку 3 до цієї Інструкції.
Відповідно до технічного паспорту засобу ваговимірювальної техніки №0290 станції Кривий Ріг-Головний на ваги вагонні заводський №10042 (який надано позивачем разом із клопотанням за вх. № 01-35/3281 від 07.10.2022) міжповірочний інтервал ЗВВТ становить 1 раз в 6 місяців, інтервал між оглядами-перевірками - 1 раз в 3 місяці.
Відмітки, які містяться в цьому технічному паспорті, а також в акті результатів огляду-перевірки вагонних ваг для зважування вантажів, що перевозяться залізницями, від 28.02.2022, акті виконаних робіт з профілактичного обслуговування вагового обладнання від 27.05.2022, свідоцтві про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №338956 від 27.05.2022, свідчать, що огляд-перевірку ваг проведено 28.02.2022, технічне обслуговування ваг та їх метрологічну повірку - 27.05.2022, ваги відповідають ДСТУ EN 45501:2007 Прилади неавтоматичні зважувальні. Загальні технічні вимоги та методи випробувань (EN 45501:1992, IDT), є придатними до зважування вантажів.
При цьому, у додатку № 3 Інструкції зазначено, що якщо час проведення огляду-перевірки збігається з часом проведення повірки, то перед повіркою виконується лише профілактичне технічне обслуговування.
Крім того, постановою КМУ від 05.04.2022 № 412 «Деякі питання повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки в умовах воєнного стану» (втратила чинність 04.06.2023) установлено, що позитивні результати періодичної, позачергової повірки та повірки після ремонту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, засвідчені відбитком повірочного тавра на таких засобах чи записом з відбитком повірочного тавра у відповідному розділі експлуатаційних документів та/або оформлені свідоцтвом про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки, строк дії яких закінчився у період воєнного і надзвичайного стану та протягом місяця після його припинення чи скасування, чинні на період воєнного і надзвичайного стану та протягом трьох місяців після його припинення чи скасування на всій території України або в окремих її місцевостях.
З огляду на викладене, ваги, на яких здійснювалась перевірка маси вантажу, були придатними до застосування, а тому посилання відповідача про протилежне відхилені судом.
Щодо посилань відповідача про порушення порядку заповнення накладної.
Відповідно до п. 8 Правил складання актів комерційні акти складаються у трьох примірниках на бланках установленої форми і заповнюються на друкарській машинці або чорнилами чітко, без будь-яких виправлень. На кожному акті проставляється штемпель станції. Другий примірник акта видається одержувачу на його вимогу. Якщо комерційний акт складається на станції відправлення або на попутній станції, то другий примірник акта додається до перевізних документів. Про складений комерційний акт проставляється відмітка у перевізних документах у порядку, визначеному правилами оформлення перевізних документів.
Згідно з п.п. 1.1, 4.2, 4.3, 5.1 Правил оформлення перевізних документів на кожне відправлення вантажу, порожніх власних, орендованих вагонів та контейнерів відправник надає станції відправлення перевізний документ (накладну) за формою, наведеною у додатку 1 до цих Правил. Накладна згідно з цими Правилами може оформлятися і надаватися в електронному вигляді (із накладенням електронного цифрового підпису (ЕЦП)). Порядок здійснення електронного документообігу під час перевезення вантажів залізничним транспортом у внутрішньому сполученні регламентується додатком до договору про організацію перевезень вантажів і проведення розрахунків за перевезення та надані залізницею послуги. Електронний перевізний документ та його паперова версія мають однакову юридичну силу.
Під час перевезення передбачені цими Правилами відмітки зазначаються у графі 49 «Відмітки залізниці». У разі складання акта в графі 49 «Відмітки залізниці» зазначаються його номер і коротко причина, з якої його складено (наприклад, «про нестачу _____ місць», «про нестачу маси _____ кг», «про відсутність пломб» тощо).
Заповнення накладної на станції призначення здійснюється згідно з додатком 3 до цих Правил. За наявності в договорі між залізницею і вантажоодержувачем положень про електронний обмін документами на вантаж, що прибув за електронною накладною (із накладенням ЕЦП), одержувачу надається накладна в електронному вигляді у порядку, визначеному договором. За відсутності таких положень у договорі одержувачу видається накладна у паперовому вигляді, роздрукована на підставі електронної накладної та засвідчена календарним штемпелем станції призначення.
За змістом пояснень щодо заповнення накладної, які є додатком № 3 до цих Правил, графа 49 накладної заповнюється залізницею та в ній зазначаються у т.ч. відмітки про результати перевірки вантажу під час видачі, складання актів із зазначенням станції, яка склала акт.
У п.п. 1.5, 1.8 Порядку застосування електронного перевізного документа під час перевезення вантажів залізничним транспортом, затв. наказом Міністерства транспорту та зв'язку України № 800 від 01.11.2010 (зар. в Міністерстві юстиції України 18.04.2011 за № 478/19216 визначено, що електронні перевізні документи (далі - ЕПД) - сукупність електронних документів (далі - ЕД), що визначені ЗУ «Про електронні документи та електронний документообіг», в яких зафіксована інформація у вигляді електронних даних, включаючи обов'язкові реквізити документа. Електронний документ може бути створений, переданий, збережений і перетворений електронними засобами у візуальну форму. Візуальною формою подання електронного документа є відображення даних, які він містить, електронними засобами або на папері у формі, придатній для приймання його змісту людиною. ЕПД повинні містити інформацію, визначену для накладної (яка на кожне відправлення вантажу повинна подаватися відправником станції навантаження) Правилами перевезення вантажів. Візуальні форми подання ЕД (відображення даних, які вони містять на папері у формі, придатній для приймання їх змісту людиною), роздруковані на папері, засвідчені в установленому законодавством порядку, є паперовими копіями ЕПД.
У гр. 49 залізничної накладної № 53785341, яка є паперовою копією цього електронного документу та яка надана позивачем, міститься запис від руки: «складено ком. акт № 467004/436 від 10.07.22 на вагон № 60371754 - більше на 1 150 кг АРВБ» з проставленням підпису залізниці.
У гр. 49 залізничної накладної № 53785341, яка є паперовою копією цього електронного документу та яка надана відповідачем, запис про комерційний акт відсутній.
Оскільки оформлення перевезення за залізничною накладною № 53785341 здійснювалося в електронному вигляді, то в разі складання комерційного акту, в гр. 49 «Відмітки залізниці» електронного перевізного документу мала бути зроблена саме електронна відмітка про це.
За змістом п. 31 Правил видачі вантажу зазначено, що про видачу вантажу станція на вимогу одержувача зобов'язана зробити в накладній відмітку такого змісту: у разі оформлення наслідків перевірки вантажу комерційним актом - зазначається про що складено акт, номер та дата його складання. Вказана відмітка засвідчується підписом начальника станції або уповноваженого ним працівника із зазначенням його посади. Одержувач повинен пред'явити накладні для внесення в них такої відмітки у день видачі вантажу або на протязі трьох діб з моменту видачі вантажу. Відмітки про надлишки маси й місць проставляються станцією в обов'язковому порядку незалежно від вимоги вантажоодержувача.
Отже, відмітка про надлишок вантажу (який встановлено комерційним актом) проставляється в накладній в обов'язковому порядку, незалежно від наявності/відсутності вимоги вантажоодержувача, а тому посилання позивача про протилежне відхилені судом.
Одночасно, за доводами позивача, які викладені у відповіді на відзив та не спростовані відповідачем, проставлення залізницею такої відмітки від руки пов'язано з пред'явленням одержувачем накладної для внесення відмітки після розкредитування накладної (гр. 53 накладної), що технічно унеможливлювало проставлення будь-яких електронних відміток.
В будь-якому випадку, певні недоліки щодо заповнення електронного провізного документу, зокрема, гр. 49 залізничної накладної щодо проставлення відмітки про комерційний акт, самі по собі не спростовують складання комерційного акту, як і обставини, що ним встановлені, та не впливають на його доказове значення, а лише можуть свідчити про недотримання перевізником Правил оформлення перевізних документів.
Щодо клопотання відповідача про зменшення розміру штрафу.
Відповідно до ч.3 ст.551 ЦК України розмір неустойки може бути зменшений за рішенням суду, якщо він значно перевищує розмір збитків та за наявності інших обставин, які мають істотне значення.
Згідно зі ст.233 ГК України (який був чинний на момент звернення відповідача з клопотанням про зменшення розміру штрафу) якщо належні до сплати штрафні санкції надмірно великі порівняно зі збитками кредитора, суд має право зменшити розмір санкцій; при цьому повинно бути взято до уваги: ступінь виконання зобов'язання боржником; майновий стан сторін, які беруть участь у зобов'язанні; не лише майнові, але й інші інтереси сторін, що заслуговують на увагу. Якщо порушення зобов'язання не завдало збитків іншим учасникам господарських відносин, суд може з урахуванням інтересів боржника зменшити розмір належних до сплати штрафних санкцій.
Аналіз приписів ст.ст. 551 ЦК України, 233 ГК України свідчить, що право суду зменшити заявлені до стягнення суми штрафних санкцій пов'язане з наявністю виняткових обставин, встановлення яких вимагає надання оцінки; господарський суд повинен надати оцінку поданим учасниками справи доказам та обставинам, якими учасники справи обґрунтовують наявність підстав для зменшення штрафних санкцій, так і заперечення інших учасників щодо такого зменшення. Вирішуючи питання про зменшення розміру пені, яка підлягає стягненню зі сторони, що порушила зобов'язання, суд повинен з'ясувати наявність значного перевищення розміру неустойки порівняно з розміром збитків, а також об'єктивно оцінити, чи є цей випадок винятковим, виходячи з інтересів сторін, які заслуговують на увагу, ступеня виконання зобов'язань, причин неналежного виконання або невиконання зобов'язання, незначності прострочення у виконанні зобов'язання, невідповідності розміру пені наслідкам порушення, негайного добровільного усунення винною стороною порушення та його наслідків та ін. При цьому обов'язок доведення існування обставин, які можуть бути підставою для зменшення розміру заявленої до стягнення суми пені, покладається на особу, яка заявляє відповідне клопотання (постанова Верховного Суду від 03.07.2019 у справі № 914/1517/18).
Положення ст.ст. 233 ГК України та 551 ЦК України при вирішенні питання про зменшення розміру штрафних санкцій є універсальними у правозастосуванні (п. 8.26. постанови Верховного Суду від 09.03.2023 у справі № 902/317/22).
Реалізуючи свої дискреційні повноваження, які передбачені ст.ст. 551 ЦК України та 233 ГК України щодо права зменшення розміру належних до сплати штрафних санкцій, суд, враховуючи загальні засади цивільного законодавства, передбачені ст. 3 ЦК України (справедливість, добросовісність, розумність) має забезпечити баланс інтересів сторін, та з дотриманням правил ст. 86 ГПК України визначати конкретні обставини справи (як-то: ступінь вини боржника, його дії щодо намагання належним чином виконати зобов'язання, ступінь виконання зобов'язання боржником; майновий стан сторін, які беруть участь у зобов'язанні; не лише майнові, але й інші інтереси сторін, дії/бездіяльність кредитора тощо), які мають юридичне значення, і з огляду на мотиви про компенсаційний, а не каральний характер заходів відповідальності з урахуванням встановлених обстави справи не допускати фактичного звільнення від їх сплати без належних правових підстав (п. 88 постанови Верховного Суду від 02.03.2023 у справі № 905/1409/21).
При цьому, згідно з останньою правовою позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 27.03.2023 у справі №904/934/22, відсутність у Статуті залізниць України норми про можливість зменшення неустойки за клопотанням боржника не може обмежувати право останнього на звернення до суду з клопотанням на підставі ч. 3 ст. 551 ЦК України та ч.1 ст.233 ГК України. Суд має розглянути таке клопотання з урахуванням наведених заявником доводів та конкретних обставин справи.
Наведене свідчить про можливість зменшення штрафних санкцій відповідно до норм ч.3 ст.551 ЦК України та ст.233 ГК України, які визначені законодавством, яке регулює перевезення вантажів на залізниці (Статуту залізниць України), у зв'язку з чим посилання позивача про протилежне відхилені судом.
Слід зазначити, що положення ст.24 Статуту залізниць України встановлюють чіткі вимоги до відправника щодо оформлення вантажу та покликані забезпечити дисциплінованість учасників господарських відносин та визначають критерії обґрунтованості в подальшому будь-яких претензій залізниці до учасників господарських відносин (відправника та одержувача).
Заявлена до стягнення штрафна санкція має позадоговірну правову природу і випливає із положень Статуту залізниць України.
Відтак, недотримання вимог, визначених Статутом залізниць України, який є спеціальним нормативним актом, що визначає обов'язки, права і відповідальність залізниць, а також підприємств, організацій, установ і громадян, які користуються залізничним транспортом, покладає на порушника відповідальність, яка в цьому випадку передбачена ст.ст. 118, 122 Статуту залізниць України.
При цьому, зазначений штраф, відповідно до ст.ст. 118, 122 Статуту залізниць України, стягується з вантажовідправника незалежно від наявності збитків та наслідків.
Підстави вважати такий штраф надмірно великим у порівнянні з допущеним правопорушенням у суду немає, оскільки штраф має стягуватися з вантажовідправника незалежно від наявності збитків та наслідків.
Аналогічна за змістом правова позиція міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду від 12.02.2018 у справі №906/434/17, від 05.02.2019 у справі №914/2339/17.
Допущене відповідачем порушення (неправильне зазначення у залізничній накладній маси відправленого вантажу), за висновком суду, є наслідком суб'єктивної поведінки учасника господарських правовідносин, а не виникнення обставин непереборної сили (іншого відповідачем не доведено).
Одночасно, навантаження вагону здійснено відповідачем з перевищенням його вантажопідйомності (яка складає 70т згідно з відомістю вагонів до залізничної накладної) і це фактично загрожувало безпеці руху поїздів. Тобто, штраф за неправильно зазначену масу вантажу у випадку перевищення вантажопідйомності дисциплінує учасників цих відносин та має кінцеву мету забезпечення безпеки на транспорті.
Крім того, матеріали справи не містять жодних доказів, які підтверджують наявність об'єктивних причин (в т.ч. наявного незадовільного фінансового стану), які б перешкоджали відповідачу сплатити суму нарахованого штрафу, зокрема, документів фінансової звітності, які б відображали загальний стан матеріального становища підприємства та його активів за певний обліковий період.
З огляду на викладене, за відсутністю доказів винятковості обставин, підстави для задоволення клопотання відповідача про зменшення розміру штрафу відсутні.
За таких обставин, господарський суд дійшов висновку про обґрунтованість та правомірність позовних вимог про стягнення з відповідача штрафу в розмірі 67 800 грн, а отже і про їх задоволення.
На підставі ст.129 ГПК України, у зв'язку з задоволенням позову, витрати позивача щодо сплати судового збору в розмірі 2 481 грн покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 129, 232, 233, 236-238, 240, 241, 247-252 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позов Акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Придніпровська залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця» задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Збагачувальна фабрика «Свято-Варваринська» (85333, Донецька обл., Покровський р-н, с. Сергіївка (Сергіївська с/р), пров. Верхній, 44, ідент. код 36975983) на користь Акціонерного товариства «Українська залізниця» (03150, м. Київ, вул. Єжи Ґедройця, 5, ідент. код 40075815) в особі регіональної філії «Придніпровська залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця» (49602, Дніпропетровська обл., м. Дніпро, пр. Дмитра Яворницького, 108, ідент. код. 40081237) штраф у розмірі 67 800 (шістдесят сім тисяч вісімсот) грн, судовий збір у розмірі 2 481 (дві тисячі чотириста вісімдесят один) грн.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку ст.241 Господарського процесуального кодексу України і може бути оскаржено в апеляційному порядку до Східного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 20 днів з дня складання повного рішення.
Повне рішення складено 21.11.2025.
Суддя Л.В. Ніколаєва