Справа № 646/11512/25
Провадження № 3/646/3055/2025
18.11.2025 м. Харків
Основ'янський районний суд міста Харкова у складі судді Серпутько Д.Є., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов від Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності у відношенні:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 140 КУпАП,
07.11.2025 до Основ'янського районного суду міста Харкова надійшов адміністративний матеріал, який містить протокол про адміністративне правопорушення від 31.10.2025 року ААД № 222338 відповідно до якого, 31.07.2025 року об 11:30 год за адресою: м. Харків, вул. Деповська, буд. 14 ОСОБА_1 , будучи посадовою особою відповідальною за експлуатаційний стан контактної мережі тролейбуса, не вжив своєчасних заходів, пов'язаних із ремонтом та утриманням контактної мережі, що забезпечує безпеку дорожнього руху, що стало супутньою причиною дорожньо-транспортної пригоди за участі транспортного засобу Volkswagen Tiguan, д.н.з. НОМЕР_1 , заподіяно механічних пошкоджень та завдано матеріальних збитків. Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 4 ст. 140 КУпАП.
Перевіривши матеріали справи, суддя приходить до висновку про необхідність закриття провадження в справі про адміністративне правопорушення за вказаним адміністративним матріалом.
Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (ст. 1 КУпАП).
Положення ч.ч. 1, 2 ст.7 КУпАП передбачають, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Адміністративна відповідальність за ч. 4 ст. 140 КУпАП настає в разі вчинення порушення, передбаченого частинами першою, другою або третьою цієї статті, що спричинили створення аварійної обстановки або пошкодження транспортних засобів, вантажів, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Відповідно до ч. 1 ст. 140 КУпАП адміністративна відповідальність настає у разі порушення правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху при утриманні автомобільних доріг і вулиць, залізничних переїздів, інших дорожніх споруд, невжиття заходів щодо своєчасної заборони або обмеження руху при виникненні умов, які загрожують безпеці руху, або неприйняття своєчасних заходів до відновлення безпечних умов для руху.
Частиною 2 ст. 38 КУпАП передбачено, що якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частині третій цієї статті.
Як вбачається із долученого до матеріалів справи протоколу про адміністративне правопорушення від 31.10.2025 із дати вчинення правопорушення 31.07.2025 минуло більш як три місяці. Вказане правопорушення не є триваючим.
Крім того, адміністративні матеріали направлені ДПП УПП в Харківській області 06.11.2025 та надійшли до суду 07.11.2025, тобто після закінчення строку накладення судом адміністративного стягнення за ст. 140 КУПАП.
Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП "Обставини, що виключають провадження в справі про адміністративне правопорушення" - провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 КУпАП.
Враховуючи, що провадження у даній справі підлягає закриттю у зв'язку із закінченням строків, передбачених ст. 38 КУпАП, відповідно, судовий збір стягненню не підлягає.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 256, 278, 280 КУпАП, суд
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 4 ст. 140 КУпАП, закрити у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги до Харківського апеляційного суду.
Суддя Д.Є. Серпутько