Справа № 953/11833/25
н/п 1-кс/953/7393/25
"20" листопада 2025 р. м. Харків
Київський районний суд м. Харкова у складі:
слідчого судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря - ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань у приміщенні Київського районного суду м. Харкова клопотання прокурора Київської окружної прокуратури м. Харкова ОСОБА_3 у кримінальному провадженні №42025222010000148 від 03.10.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, про надання дозволу на тимчасовий доступ до речей та документів,
13 листопада 2025 року до Київського районного суду м. Харкова надійшло клопотання прокурора Київської окружної прокуратури м. Харкова ОСОБА_3 у кримінальному провадженні №42025222010000148 від 03.10.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, про надання дозволу на тимчасовий доступ до речей та документів, зазначених у клопотанні, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , що розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
Клопотання обґрунтовано тим, що у провадженні СВ ХРУП №1 ГУНП в Харківській області перебувають матеріали досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42025222010000148 від 03.10.2025, за ознаками кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.
Під час досудового розслідування встановлено, що 30.08.2024 ІНФОРМАЦІЯ_2 оголошено тендер на «Капітальний ремонт скатної покрівлі чотириповерхової частини Адміністративного навчального корпусу літ. «А-1,2,3,4» ІНФОРМАЦІЯ_2 , розташованого за адресою: АДРЕСА_2 » на суму 1 089 000,70 грн. Переможцем цього тендеру був визначений ФОП ОСОБА_4 .
За результатами моніторингу публічних закупівель через електронну систему « ІНФОРМАЦІЯ_3 » встановлено, що посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_4 (Код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), разом із посадовими особами ФОП ОСОБА_4 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) організували схему шахрайства при здійсненні електронних публічних закупівель з використанням суб'єктів господарювання з ознаками фіктивності, з подальшим відмиванням грошових коштів.
Так, посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_2 під час закупівлі послуг з «Капітального ремонту скатної покрівлі чотириповерхової частини Адміністративного навчального корпусу літ. «А-1,2,3,4» ІНФОРМАЦІЯ_2 , розташованого за адресою: АДРЕСА_2 », за попередною змовою з посадовими особами ФОП ОСОБА_4 провели закупівлю послуги за завищеною ціною, та можливо зовсім не виконували роботу, в результаті чого заволоділи бюджетними коштами в особливо великих розмірах.
Встановлено, що на теперішній час у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 перебувають документи щодо укладання договору №625 від 30.08.2024 на виконання «Капітального ремонту скатної покрівлі чотириповерхової частини Адміністративного навчального корпусу літ. «А-1,2,3,4» ІНФОРМАЦІЯ_2 , розташованого за адресою: АДРЕСА_2 » з ФОП ОСОБА_4 .
На адресу ІНФОРМАЦІЯ_2 09.10.2025 старшим слідчим СВ Харківського РУП №1 ГУНП в Харківській області в порядку ст. 93 КПК України направлено запит щодо витребування зазначеної документації, на який отримано відповідь, датована 30.10.2025, відповідно до якої ІНФОРМАЦІЯ_2 посилаються на необхідність отримання ухвали слідчого судді про дозвіл на проведення тимчасового доступу як на єдиний порядок отримання доказів при розслідуванні.
Згідно наказу ІНФОРМАЦІЯ_5 від 01.11.2012 №281 «Про затвердження кошторисних норм України у будівництві», «Кошторисні норми України. Настанова з визначення вартості будівництва» та «Кошторисні норми України. Настанова з визначення вартості проектних, науково-проектних, вишукувальних робіт та експертизи проектної документації на будівництво» є основними документами для визначення вартості будівництва та пов'язаних робіт. Вони обов'язкові для застосування при визначенні вартості будівництва об'єктів, що споруджуються за рахунок бюджетних коштів, коштів державних і комунальних підприємств, установ та організацій, а також кредитів, наданих під державні гарантії. Так, зазначені настанови містять низку вимог до методології визначення вартості будівництва та вартості проектних, науково-проектних, вишукувальних робіт та експертизи проектної документації.
Крім того, Закон України «Про публічні закупівлі» встановлює низку обов'язкових вимог до замовників, учасників та самої процедури проведення закупівель. Ці вимоги спрямовані на забезпечення прозорості, ефективності та конкуренції. Так, тендерна документація є основним документом, що визначає умови закупівлі, і має містити вичерпну інформацію про предмет закупівлі (детальний опис предмета закупівлі, включаючи технічні, якісні та кількісні характеристики, а також необхідну технічну специфікацію), кваліфікаційні критерії (вимоги до учасників щодо їхньої відповідності кваліфікаційним критеріям, наприклад, наявність обладнання, досвіду, фінансової спроможності), порядок підготовки та подання тендерних пропозицій, включаючи перелік необхідних документів, умови майбутнього договору про закупівлю, тощо.
Враховуючи вищевикладене, з метою подальшого досудового розслідування та встановлення всіх осіб, які причетні до скоєння злочину, виникла необхідність у тимчасовому доступі до речей і документів, які містять фактичні дані, на підставі яких можливо встановити наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.
В судове засідання прокурор не з'явилась, повідомлялась належним чином про дату, час та місце розгляду клопотання.
Представник особи, у володінні якої знаходиться інформація про дату, час та місце розгляду клопотання повідомлений належним чином у встановленому законом порядку, засобами електронного зв'язку, проте в судове засідання не з'явився з невідомих причин, письмових пояснень не надав. Доказів вірогідності знищення чи змінення інформації слідчим не надано. Відповідно до ч. 4 ст. 163 КПК України слідчий суддя визнав за можливе проводити розгляд клопотання без участі особи, у володінні якої знаходиться інформація, яка повідомлена відповідно до вимог ч. 1 ст. 163 КПК України.
На підставі ст. 107 ч. 4 КПК України, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження не здійснюється у разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб.
Дослідивши клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, додатки до цього клопотання, слідчий суддя доходить висновку про задоволення клопотання, виходячи з наступного.
СВ ХРУП №1 ГУНП в Харківській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №№42025222010000148 від 03.10.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.
Відповідно до ч.1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає в наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитись з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до ч. 1 ст. 160 КПК України встановлено, що сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Згідно ст. 163 КПК України слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей та документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Відповідно до ч.6 ст.165 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Відповідно до ч. 7 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Дане клопотання є обґрунтованим та підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, тому беручи до уваги вищевикладене, прокурором доведено наявність достатніх підстав вважати, що вказані документи перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; відомості, що містяться в цих речах і документах, можуть бути використані як докази, іншими способами неможливо довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Керуючись ст. ст. 160, 163, 164, 309 КПК України, слідчий суддя, -
Надати дозвіл прокурору Київської окружної прокуратури м. Харкова ОСОБА_3 та старшому слідчому СВ ХРУП №1 ГУНП в Харківській області майору поліції ОСОБА_5 на проведення тимчасового доступу до речей і документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , з можливістю вилучення належним чином завірених копій документів, а саме:
- положення (статут) ІНФОРМАЦІЯ_2 , накази про призначення на посаду, посадові інструкції посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_2 : директора, керівника (контракт), співробітників, якими складено доповідні, службові записки, щодо необхідності «Капітального ремонту скатної покрівлі чотириповерхової частини Адміністративного навчального корпусу літ. «А-1,2,3,4» ІНФОРМАЦІЯ_2 , розташованого за адресою: АДРЕСА_2 », службової особи, якою складено дефектні акти, підписано договори, додаткові угоди, акти приймання - передачі робіт, послуг, ТМЦ, та особи відповідальної за виконання вказаних робіт, що дійсні у період 2024-2025 років;
- доповідні, службові записки, висновки робочої групи, дефектні акти замовника щодо необхідності закупівлі робіт з «Капітального ремонту скатної покрівлі чотириповерхової частини Адміністративного навчального корпусу літ. «А-1,2,3,4» ІНФОРМАЦІЯ_2 , розташованого за адресою: АДРЕСА_2 », та документи закупівлі робіт у 2024- 2025 роках;
- фінансовий (річний) план закупівель на 2024-2025 роки, документи, що підтверджують фінансування робіт за договором № 625 від 30.08.2024;
- проектні роботи (затверджені текстові та графічні матеріали, якими визначаються об'ємно-планувальні, архітектурні, конструктивні, технічні, технологічні рішення, техніко-економічні обґрунтування, техніко-економічні розрахунки, ескізні проекти), пов'язані зі створенням проектної документації по «Капітальному ремонту скатної покрівлі чотириповерхової частини Адміністративного навчального корпусу літ. «А-1,2,3,4» ІНФОРМАЦІЯ_2 , розташованого за адресою: АДРЕСА_2 », висновки експертиз, повторних експертиз по проектній документації;
- проектно - кошторисну документацію на закупівлю робіт з «Капітального ремонту скатної покрівлі чотириповерхової частини Адміністративного навчального корпусу літ. «А-1,2,3,4» ІНФОРМАЦІЯ_2 , розташованого за адресою: АДРЕСА_2 »;
- локальні, об'єктні та зведені кошторисні розрахунки разом із підтверджуючими документами, зокрема, які підтверджують середньо-ринкові ціни та ринкові коливання вартості товарів, послуг; довідками, актами, іншими документами, які підтверджують, що вартість робіт, послуг, матеріалів була ретельно перевірена та контрольована на всіх етапах виконання робіт з «Капітального ремонту скатної покрівлі чотириповерхової частини Адміністративного навчального корпусу літ. «А-1,2,3,4» ІНФОРМАЦІЯ_2 , розташованого за адресою: АДРЕСА_2 »;
- договори на розробку проектно-кошторисної документації, акти надання приймання наданих послуг, взаєморозрахунки з «Капітального ремонту скатної покрівлі чотириповерхової частини Адміністративного навчального корпусу літ. «А-1,2,3,4» ІНФОРМАЦІЯ_2 , розташованого за адресою: АДРЕСА_2 »;
- договори, що укладенні ІНФОРМАЦІЯ_2 з інженерами технічного нагляду, акти приймання передачі послуг з технічного нагляду, взаєморозрахунки, договори авторського нагляду, акти приймання передачі послуг та документи, щодо взаєморозрахунків, експертні висновки, щодо проведення робіт з «Капітального ремонту скатної покрівлі чотириповерхової частини Адміністративного навчального корпусу літ. «А-1,2,3,4» ІНФОРМАЦІЯ_2 , розташованого за адресою: АДРЕСА_2 »;
- договір № 625 від 30.08.2024 з «Капітального ремонту скатної покрівлі чотириповерхової частини Адміністративного навчального корпусу літ. «А-1,2,3,4» ІНФОРМАЦІЯ_2 , розташованого за адресою: АДРЕСА_2 », з усіма додатками та специфікаціями, актами приймання виконаних робіт, КБ-2в, КБ-2, з локальними кошторисами, відомостями ресурсів, розрахунками, довідками вартості виконаних робіт, журналами виконання робіт, акти прихованих робіт (акти на закриття прихованих робіт), акти надання послуг, акти приймання передачі ТМЦ, товарно-транспортні накладні, щодо придбання, поставки ТМЦ, необхідних для виконання робіт за кожним договором окремо, податкові, прибуткові (видаткові) накладні, платіжні доручення, виписки банку, акти взаєморозрахунків, щодо перерахування грошових коштів на рахунки ФОП ОСОБА_4 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) від замовника послуг;
- прибуткові, видаткові, податкові накладні, рахунки фактура, ТТН, що підтверджують придбання та використання товарно-матеріальних цінностей, будівельних матеріалів, які фактично використані під час виконання робіт за договором № 625 від 30.08.2024 з «Капітального ремонту скатної покрівлі чотириповерхової частини Адміністративного навчального корпусу літ. «А-1,2,3,4» ІНФОРМАЦІЯ_2 , розташованого за адресою: АДРЕСА_2 », сертифікати якості та відповідності, висновки державної експертизи до них;
- листування ІНФОРМАЦІЯ_2 з ФОП ОСОБА_4 ЄДРПОУ НОМЕР_2 , щодо надання перепусток на транспортні засоби, перепустки транспортних засобів з будівельними матеріалами, працівниками, при супроводі та допуски працівників ФОП на територію університету, до місця проведення робіт за договором № 625 від 30.08.2024 за період з 30.08.2024 по 20.11.2025;
- технічний паспорт будівлі - навчального корпусу літ. «А-1,2,3,4» ІНФОРМАЦІЯ_2 , що розташований за адресою АДРЕСА_2 , та документи, щодо власності, передачу в оперативне управління, користування, баланс, тощо, що дійсні у період 2024-2025 років.
Строк дії ухвали про дозвіл на тимчасовий доступ до документів та інформації становить два місяці з дня її постановлення.
Ухвала підлягає виконанню одноразово.
Перед початком виконання ухвали слідчого судді особі, яка зазначена в ухвалі як володілець речей і документів, а за її відсутності - іншій присутній особі, повинна бути пред'явлена ухвала і надана її копія.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до документів та їх тимчасового вилучення слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів, має право постановити ухвалу про проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Особа, яка пред'являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і оригіналів або копій документів, зобов'язана залишити володільцю речей і оригіналів або копій документів опис речей і оригіналів або копій документів, які були вилучені на виконання ухвали слідчого судді, суду.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя
Київського районного суду
м. Харкова ОСОБА_1