20.11.2025
Єдиний унікальний номер 389/4113/25
провадження №3/389/1334/25
20 листопада 2025 року м. Знам'янка
Суддя Знам'янського міськрайонного суду Кіровоградської області Український Віталій Валентинович, розглянувши матеріали, які надійшли від відділу поліції №1 (м.Знам'янка) Кропивницького РУП ГУНП в Кіровоградській області про притягнення до відповідальності
ОСОБА_1 ,
ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП суду не повідомлено, паспорт громадянина України НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , не працює,
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ст.124, ч.1 ст.130 КУпАП,
ОСОБА_1 , 31.10.2025 о 19:40 годині, на автошляху Т 1211 Кропивницького району Кіровоградської області автошлях Т1211, керуючи транспортним засобом «FADA», без державного номерного знаку, не впевнився в безпечності, не дотримався безпечного бокового інтервалу та допустив зіткнення з причіпом GRAS, державний номерний знак НОМЕР_2 , транспортного засобу MAN-TGX 18/480, державний номерний знак НОМЕР_3 , під керуванням ОСОБА_2 , який здійснював маневр обгону, внаслідок чого транспортний засіб «FADA», отримав механічні ушкодження із матеріальними збитками, чим порушив п.13.3 ПДР, тобто вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст.124 КУпАП. По даному факту складено протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №499725 від 31.10.2025, з яким ОСОБА_1 ознайомлений, права роз'яснені.
Крім того, ОСОБА_1 , 31.10.2025 о 19:45 годині, на автошляху Т 1211 Кропивницького району Кіровоградської області, керував транспортним засобом «FADA», без державного номерного знаку, в стані алкогольного сп'яніння, чим порушив п.2.9(а) Правил дорожнього руху, тобто вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП. За вказаним фактом складено протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №499750 від 31.10.2025, з яким ОСОБА_1 ознайомлений, права роз'яснені.
ОСОБА_1 до суду з'явився, вину у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст.124, ч.1 ст.130 КУпАП, не визнав, вказав, що потужність «FADA» до 500 Вт, відтак останній не є транспортним засобом відповідно до Правил дорожнього руху, відтак протоколи складено неправомірно.
В силу п.п.1.3.-1.5.,1.10. Правил дорожнього руху, учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими. Кожний учасник дорожнього руху має право розраховувати на те, що й інші учасники виконують ці Правила. Дії або бездіяльність учасників дорожнього руху та інших осіб не повинні створювати небезпеку чи перешкоду для руху, загрожувати життю або здоров'ю громадян, завдавати матеріальних збитків. Транспортний засіб - пристрій, призначений для перевезення людей і (або) вантажу, а також встановленого на ньому спеціального обладнання чи механізмів.
Пункт 2.9.(а) Правил дорожнього руху забороняє водієві керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до п.13.3 Правил дорожнього руху, під час обгону, випередження, об'їзду перешкоди чи зустрічного роз'їзду необхідно дотримувати безпечного інтервалу, щоб не створювати небезпеки для дорожнього руху.
Стаття 124 КУпАП передбачає відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, та тягне за собою накладення штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від шести місяців до одного року.
Частина перша статті 130 КУпАП передбачає відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, - та тягне за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб - накладення штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Дослідивши матеріали справи, а саме: протоколи про адміністративні правопорушення серії ЕПР1 №499725 від 31.10.2025, серії ЕПР1 №499750 від 31.10.2025, акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів та висновок спеціального технічного засобу газоаналізатора ALCOTEST 6820 від 31.10.2025, відповідно до якого ОСОБА_1 , 31.10.2025 о 22:16 годині, перебував у стані алкогольного сп'яніння - 1,57 ‰, не використане направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції до КНП «Знам'янська лікарня імені А.В. Лисенка», довідки інспектора САП Кропивницького РУП, якими описано технічні характеристики транспортного засобу «FADA», яким керував ОСОБА_1 та повідомлено, що, відповідно до підсистеми «ГЦС Посвідчення водія» ІКС ІПНП, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , посвідчення водія будь-якої категорії не отримував, рапорт від 31.10.2025, письмові пояснення ОСОБА_2 , довідку №45 про фіксацію тілесних ушкоджень ОСОБА_1 від 31.10.2025, схему місця ДТП, оглянувши відеозапис, вважаю, що надані докази є належними та допустимими і вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.130, ст.124 КУпАП, доведена у повному обсязі.
Заперечення ОСОБА_1 в частині того, що «FADA» не є транспортним засобом, оскільки має потужність до 500 Вт, не приймаються до уваги, виходячи з наступного.Довідка інспектора САП Кропивницького РУП, якою описано технічні характеристики транспортного засобу «FADA», свідчить про те, останній має максимальну потужність 800 Вт, а не 500 Вт. Крім того, в силу п.1.10. Правил дорожнього руху, транспортний засіб - пристрій, призначений для перевезення людей і (або) вантажу, а також встановленого на ньому спеціального обладнання чи механізмів, а учасник дорожнього руху - особа, яка бере безпосередню участь у процесі руху на дорозі як пішохід, водій, пасажир, погонич тварин, велосипедист, а також особа, яка рухається в кріслі колісному.
Згідно ст.36 КУпАП, справи відносно однієї і тієї ж особи, що вчинила кілька правопорушень розглядаються одночасно і стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
При накладенні стягнення враховую характер вчиненого, особу ОСОБА_1 , що останній не працює, відсутність відомостей щодо обставин, які обтяжують та пом'якшують відповідальність, та вважаю за необхідне призначити останньому безальтернативне стягнення в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, що є достатнім для його виховання в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчинення нових правопорушень, як ним, так і іншими особами.
Згідно ст.40-1 КУпАП, ЗУ «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення особами, стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом сплачується судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу, станом на 1 січня календарного року. Відповідно до ст.15 ЗУ «Про виконавче провадження», за рішеннями про стягнення в дохід держави коштів або вчинення інших дій на користь чи в інтересах держави, прийнятими у справах про адміністративні правопорушення, стягувачем виступає державний орган, який прийняв відповідне рішення або за матеріалами якого судом прийнято відповідне рішення. За рішеннями про стягнення судового збору, про накладення штрафу (як засобу процесуального примусу) стягувачем є Державна судова адміністрація України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.36,40,126,130,283-285 КУпАП, ЗУ «Про судовий збір», ЗУ «Про виконавче провадження», суддя
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст.124, ч.1 ст.130 КУпАП, та накласти стягнення у виді штрафу у дохід держави в розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) грн 00 коп з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Реквізити для сплати (стягнення в разі несплати в строки, передбачені ч.1 ст.307 КУпАП) адміністративного штрафу у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху: стягувач відділ поліції №1 (м.Знам'янка) Кропивницького РУП ГУНП в Кіровоградській області (вул.Київська,25 місто Знам'янка Кіровоградська область, 27406); ОТРИМУВАЧ КОШТІВ: ГУК у Кіров.обл./Кіров.обл./21081300, КОД ОТРИМУВАЧА (код за ЄДРПОУ): 37918230, БАНК ОТРИМУВАЧА: Казначейство України (ЕАП), КОД БАНКУ ОТРИМУВАЧА (МФО): 899998, РАХУНОК ОТРИМУВАЧА: UA658999980313000149000011001, КОД класифікації доходів бюджету: 21081300.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в дохід держави в сумі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп., який зарахувати до спеціального фонду Державного бюджету України, стягувач - Державна судова адміністрація України (вул.Липська, 18/5, м.Київ, інд. 01021, код ЄДРПОУ 26255795), ОТРИМУВАЧ КОШТІВ: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, КОД ОТРИМУВАЧА (код за ЄДРПОУ): 37993783, БАНК ОТРИМУВАЧА: Казначейство України (ЕАП), КОД БАНКУ ОТРИМУВАЧА(МФО): 899998, РАХУНОК ОТРИМУВАЧА: UA908999980313111256000026001, КОД класифікації доходів бюджету: 22030106.
Роз'яснити порушнику, що відповідно до ч.1 ст.307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через 15 днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніше як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до ст.308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у вказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з порушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного даною постановою; витрати на облік зазначених правопорушень, розмір яких визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова про позбавлення права керування транспортними засобами виконується посадовими особами органів Національної поліції.
Строк пред'явлення даної постанови до примусового виконання - протягом трьох місяців, з наступного дня після набрання постановою законної сили.
Постанова може бути оскаржена, протягом десяти днів з дня винесення, через Знам'янський міськрайонний суд Кіровоградської області до Кропивницького апеляційного суду.
Суддя В.В. Український