Ухвала від 19.11.2025 по справі 204/12145/25

Справа № 204/12145/25

Провадження № 1-кс/204/3262/25

ЧЕЧЕЛІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА ДНІПРА

49006, м. Дніпро, проспект Лесі Українки 77-б тел. (056) 371 27 02, inbox@kg.dp.court.gov.ua

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 листопада 2025 року слідчий суддя Чечелівського районного суду міста Дніпра ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши клопотання слідчого СВ ВП № 3 ДРУП № 1 ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_3 про дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, подане в рамках кримінального провадження № 42025042000000106 від 27 жовтня 2025 року, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

13 листопада 2025 року до суду надійшло клопотання слідчого СВ ВП № 3 ДРУП № 1 ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором Західної окружної прокуратури міста Дніпра Дніпропетровської області ОСОБА_4 про дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, подане в рамках кримінального провадження № 42025042000000106 від 27 жовтня 2025 року, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.

В обґрунтування клопотання зазначено, що Слідчим відділом ВП №3 ДРУП №1 ГУНП в Дніпропетровській області проводиться досудове розслідування у кримінальному проваджені № 42025042000000106 відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 27.10.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України. Досудовим розслідуванням встановлено, що під час опрацювання інформації розміщеної на офіційному веб-порталі публічних закупівель « ІНФОРМАЦІЯ_1 » щодо проведених процедур публічних закупівель товарів, робіт та розпорядниками бюджетних коштів встановлено можливі ознаки заволодіння бюджетними коштами шляхом зловживання службовим становищем. Так, ІНФОРМАЦІЯ_2 на офіційному порталі публічних закупівель ( ІНФОРМАЦІЯ_1 розміщено оголошення № ІНФОРМАЦІЯ_3 про проведення відкритих торгів за предметом закупівлі «Газове паливо» (природний газ) з очікуваною вартістю предмета закупівлі 7 950 600,00 грн. За результатами проведення процедури закупівлі, 08.02.2021 між ІНФОРМАЦІЯ_2 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » укладено договір №0802-1 на постачання природного газу споживачу на загальну суму 5 825 972,52 грн. Згідно пункту 3.2 договору встановлено, що ціна газу за 1 куб метр становить 5.1294 грн з ПДВ. Пунктом 3.4 договору встановлено, що ціна, зазначена в п. 3.2.договору, може змінюватись протягом дії договору у випадках, передбачених ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», але не раніше, ніж через 30 календарних днів з дня укладання договору, та не частіше одного разу на місяць. Відповідно до п.2 ч.5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії. Встановлено, що проректор ІНФОРМАЦІЯ_5 в порушення вимог п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» та 1.3.4 договору за відсутності документального підтвердження коливання ціни на ринку природного газу України, безпідставно уклав та підписав додаткові годи № 3, № 4, № 5, № 6, № 7, № 9, № 13, №14 до договору № 0802-1 від 18.02.2021 на постачання природного газу, відповідно до яких значно ідвищено ціни на природний газ, а саме: Додатковою угодою № 3 від 12.02.2021 до договору №№ 0802-1 від 08.02.2021, підвищено ціну за 1 кубічний метр газу до 5,641824 грн. з ПДВ. Додатковою угодою № 4 від 15.02.2021 до договору № 0802-1 від 08.02.2021, підвищено ціну за 1 кубічний метр газу до 6,205428 гриз ПДВ. Додатковою угодою № 5 від 17.02.2021 до договору № 0802-1 від 08.02.2021, підвищено ціну за 1 кубічний метр газу до 6,825348 грн. з ПДВ. Додатковою угодою № 6 від 19.02.2021 до договору № 0802-1 від 08.02.2021, підвищено ціну за 1 кубічний метр газу до 7,5072 гри.з ПДВ. Додатковою угодою № 7 від 22.02.2021 до договору №№ 0802-1 від 08.02.2021, підвищено ціну за 1 кубічний метр газу до 8,00 грн.з ПДВ. Додатковою угодою № 9 від 12.04.2021 до договору № 0802-1 від 08.02.2021, підвищено ціну за 1 кубічний метр газу до 8,79918 грн. з ПДВ. Додатковою угодою № 13 від 14.06.2021 до договору № 0802-1 від 08.02.2021, підвищено ціну за 1 кубічний метр газу до 10,64502 грн. з ПДВ. Додатковою угодою № 14 від 24.06.2021 до договору №0802-1 від 08.02.2021, підвищено ціну за 1 кубічний метр газу до 11,7084 грн. з ПДВ. Додатковою угодою №15 від 30.06.2021 до договору № 0802-1 від 08.02.2021, зменшено обсяги постачання та суму договору до 3 802 973, 13 гривень. (три мільйони вісімсот дві тисячі дев'ятсот сімдесят три грн. 13 коп.) з ПДВ. У подальшому на підставі актів приймання-передачі природного газу, які разом з розрахунковими рахунками на оплату передано до ІНФОРМАЦІЯ_6 , відповідно до яких з лютого по червень 2021 року ІНФОРМАЦІЯ_2 прийнято від ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » природний газ у кількості 511 148, 70 м?, та сплачено 3 802 973, 13 грн. (три мільйони вісімсот дві тисячі дев'ятсот сімдесят три грн. 13 коп.). Оператором газорозподільної системи згідно договору № 0802-1 від 08.02.2021 року визначено АТ « ІНФОРМАЦІЯ_7 »». Загальний обсяг постачання газу відповідно до зазначених договорів та додаткових угод становить: з моменту підписання договору до 11.02.2021 р. - 13 062,09 м? за ціною-5.1294 грн з ПДВ; з 12.02.2021 р. по 14.02.2021 р. - 52 870, 99 м? за ціною- 5,641824 грн. з ПДВ; з 15.02.2021 р. по 16.02.2021 р. - 37655, 21 м? за ціною -6,205428 грн. з ПДВ; з 17.02.2021 р. по 18.02.2021р.-38 455, 94 м? за ціною -6,825348 грн. з ПДВ; з 19.02.2021 р. по 21.02.2021р. -53732, 79 м? за ціною -7,5072 грн. з ПДВ; з 22.02.2021 р. по 31.03.2021 р. -305005, 22 м?, за ціною -8,00 грн. з ПДВ; з 01.04.2021 р. по 30.04.2021р. - 4465, 65 м?, за ціною -8,79918 грн. з ПДВ; з 01.05.2021 р. по 09.05.2021 р. -1 166,00 м?, за ціною -8,79918 грн. з ПДВ; з 10.05.2021р. по 11.06.2021 р. - 3176, 81 м?, за ціною -8,79918 грн. з ПДВ; з 12.06.2021 р. по 23.06.2021р-400, 00 м?, за ціною -10,64502 грн. з ПДВ; з 24.06.2021р. по 30.06.2021р - 1 158,00 м?. за ціною 11,7084 грн. з ПДВ. Різниця між сумою перерахованих Національної металургійною академією коштів за природний газ на адресу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » по договору від 08.02.2021 та вартістю фактично отриманого природного газу попередньо становить 1 181 094,00 грн. Таким чином, є достатні підстави вважати, що проректор ІНФОРМАЦІЯ_5 будучи службовою особою, яка наділена адміністративно-господарськими та організаційно-розпорядчими функціями, діючи умисно, з метою отримання неправомірної вигоди для ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », використовуючи службове становище всупереч інтересам служби, у порушення вимог п.3.4 договору № 0802-1 від 08.02.2021 та п.2 ч.5 ст.41 Закону України «Про публічні закупівлі» за відсутності документального підтвердження коливання ціни на ринку природного газу України, безпідставно уклав та підписав додаткові угоди № 3, № 4, № 5, № 6, № 7, № 9, № 13, №14 до договору №0802-1 від 08.02.2021 на постачання природного газу, відповідно до яких придбав природний газ за цінами, які значно перевищували початкові договірні ціни, чим спричинив збитки державі на понад 1 млн гривень. Враховуючи вищевикладене, у органу досудового розслідування виникла необхідність у призначенні судової економічної експертизи для встановлення суми збитку. Разом з тим, для проведення судової економічної експертизи направленої на встановлення суми заподіяних збитків необхідні оригінали документів. У ході проведення досудового розслідування, згідно даних, наявних у відкритих джерелах мережі «Інтернет» встановлено, що юридична особа - ІНФОРМАЦІЯ_8 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , перебуває в стадії припинення в результаті реорганізації та приєднання до ІНФОРМАЦІЯ_9 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 . З урахуванням отриманих відомостей у кримінальному провадженні, на даний час виникла необхідність у тимчасовому доступі до речей і документів, що стали підставою для укладання вищезазначеного договору: № 0802-1 від 08.02.2021 та додаткових угод до них а саме актів, їх виконання та перерахування за ними бюджетних грошових коштів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_9 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , оригіналів (або завірених належним чином копій) а саме актів прийому-передачі електричної енергії, укладені між ІНФОРМАЦІЯ_2 та постачальниками. Акти прийому-передачі дозволяють визначити структуру зміни ціни природнього газу за договором про постачання (закупівлю) природнього газу № 0802-1 від 08.02.2021. Без даних актів не можливо визначити точний обсяг завищення державної закупівлі природного газу постачальником ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » з урахуванням пункту 2 частини 5 статті 41 ЗУ «Про публічні закупівлі». З урахуванням отриманих відомостей у кримінальному провадженні, на даний час виникла необхідність у тимчасовому доступі до речей і документів, що стали підставою для укладання вищезазначених договорів № 0802-1 від 08.02.2021 року разом з додатковими угодами, а також актами, їх виконання та перерахування за ними бюджетних грошових коштів, ті які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_9 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , оригіналів (або завірених належним чином копій) а саме актів прийому-передачі природнього газу, складені між ІНФОРМАЦІЯ_5 та постачальником ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », код ЄДРПОУ: НОМЕР_3 та платіжних доручень за поставленого природнього газу. Акти прийому передачі дозволяють визначити структуру зміни ціни природнього газу за вищевказаними договорами про постачання (закупівлю) природнього газу, без актів не можливо визначити точний обсягів можливого завищення вартості державної закупівлі природнього газу у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », код ЄДРПОУ: НОМЕР_3 , з урахуванням пункту 2 частини 5 статті 41 ЗУ «Про публічні закупівлі». Крім того, згідно рішення № 922/2321/22 ІНФОРМАЦІЯ_10 , що відповідно до пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону 922-VIII ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору. Так, споживач розраховується з Постачальником за природній газ за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни природнього газу, згідно з комерційними пропозиціями у вищезазначених договорах, де зазначено, що ціна за одиницю товару не може змінюватися після підписання Договору про закупівлю (далі - Договір) до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків відповідно до ч.5 ст.41 Закону України «Про публічні закупівлі» шляхом підписання додаткової угоди про внесення змін до Договору у разі: п. 1.2.3. збільшення ціни за одиницю товару до 10% пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в Договорі. Постачальник здійснює коригування шляхом збільшення ціни на природний газ до 10% у разі збільшення ціни на природний газ за одиницю товару на ринку, пропорційно до такого збільшення ціни на природний газ, але не більше 10% від попередніх змін, внесених до Договору, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в Договорі. Сторони узгодили (у вищевказаних договорах), що Постачальник має право здійснити коригування ціни природнього газу для здійснення остаточних розрахунків та змінити ціну на наступний розрахунковий період, в разі зміни ринкової ціни за підсумками відповідного періоду від попередніх даних. Всупереч умовам договору та положенням Закону України «Про публічні закупівлі», після укладення договорів про поставку природнього газу сторонами укладено ряд вищевказаних додаткових угод, якими необґрунтовано підвищено ціну за одиницю товару більше ніж на 10 відсотків. Тобто, передбачена законодавством про публічні закупівлі норма застосовується, якщо відбувається значне коливання (зростання) ціни на ринку, яке робить для однієї сторони договору його виконання вочевидь невигідним, збитковим. Для того, щоб за таких обставин не був розірваний вже укладений договір і щоб не проводити новий тендер, закон дає можливість збільшити ціну, але не більше як на 10%. Інше тлумачення відповідної норми Закону «Про публічні закупівлі» нівелює, знецінює, робить непрозорою процедуру відкритих торгів. Обмеження 10% застосовується як максимальний ліміт щодо зміни ціни, визначену в договорі, незалежно від того, як часто відбуваються такі зміни (кількість підписаних додаткових угод). Згідно з роз'ясненням ІНФОРМАЦІЯ_11 , викладених у листах «Щодо зміни істотних умов договору про закупівлю» №3302-05/11398-07 від 07.04.2015, «Щодо зміни істотних умов договору» №3302-6/34307-06 від 27.10.2016, внесення змін до договору про закупівлю повинно бути обґрунтованим та документально підтвердженим. Разом з тим, у вищевказаних додаткових угодах не міститься інформація про коливання ціни природнього газу на ринку (не наведено розрахунок вартості природнього газу станом на попередні календарні дати, у тому числі на дату подання цінової пропозиції, дату укладення Договору, не наведено динаміку зміни ціни в бік збільшення або зменшення). Отже, додаткові угоди у вищевказаних договорах, щодо збільшення ціни природного газу суперечать вимогам Закону України «Про публічні закупівлі». Зазначені вище фактичні обставини кримінального правопорушення підтверджуються проведеними під час досудового розслідування у кримінальному провадженні слідчими (розшуковими) діями та вжитими процесуальними заходами, зокрема: документами та інформацією, оглядом комп'ютерних даних, що містяться на вебсайті «Spending» - офіційному державному вебпорталі з відкритими даними про використання розпорядниками та одержувачами публічних коштів державного та місцевих бюджетів; оглядом комп'ютерних даних, що містяться на вебпорталі публічних закупівель « ІНФОРМАЦІЯ_1 ». Враховуючи вищевикладене, у органу досудового розслідування виникла необхідність у призначенні судової економічної експертизи для встановлення суми збитку. Разом з тим, для проведення судової економічної експертизи направленої на встановлення суми заподіяних збитків необхідні оригінали документів. На підставі вищевикладеного, у органу досудового розслідування виникла необхідність у тимчасовому доступі до речей і документів, що стали підставою для укладання вищезазначеного договору № 0802-1 від 08.02.2021 року разом з додатковими угодами, а також актами, їх виконання та перерахування за ними бюджетних грошових коштів, ті які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_9 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , оригіналів (або завірених належним чином копій) а саме актів прийому-передачі природнього газу, складені між ІНФОРМАЦІЯ_2 та постачальником ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », код ЄДРПОУ: НОМЕР_3 та платіжних доручень за поставлений природний газ. Акти прийому передачі та платіжні доручення дозволяють визначити структуру зміни ціни природнього газу за договорами про постачання (закупівлю) природнього газу № 0802-1 від 08.02.2021 року без вказаних актів не можливо визначити точний обсягів завищення державної закупівлі природнього газу постачальниками з урахуванням пункту 2 частини 5 статті 41 ЗУ « Про публічні закупівлі». Враховуючи положення чинного законодавства України, єдиним можливим способом отримання даних документів є отримання ухвали суду про тимчасовий доступ до оригіналів речей і документів. З огляду на наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення такої інформації, розгляд даного клопотання необхідно проводити без виклику особи, у володінні якої знаходиться інформація, на підставі ч. 2 ст. 163 КПК України. Беручи до уваги, що зазначені документи необхідні для встановлення обставин, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, а відомості в них можуть бути використані як докази, з метою швидкого, повного та неупередженого досудового розслідування і судового розгляду кримінального провадження. Тому, слідчий звертається до суду з даним клопотанням.

У судове засідання слідчий не з'явився, але надав суду заяву, в якій клопотання підтримав, просив розглядати без його участі.

У зв'язку з не прибуттям в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, фіксування кримінального провадження за допомогою технічних засобів не здійснювалося, що відповідає положенням ч. 4 ст. 107 КПК України.

Вивчивши матеріали клопотання, слідчий суддя прийшов до висновку, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді.

Згідно ч. 7 ст. 163 КПК України, слідчий суддя в ухвалі про тимчасовий доступ до речей і документів може дати розпорядження про можливість вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей і документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.

Відповідно до ст. 165 КПК України, особа, яка зазначена в ухвалі слідчого судді, суду про тимчасовий доступ до речей і документів як володілець речей або документів, зобов'язана надати тимчасовий доступ до зазначених в ухвалі речей і документів особі, зазначеній у відповідній ухвалі слідчого судді, суду. Зазначена в ухвалі слідчого судді, суду особа зобов'язана пред'явити особі, яка зазначена в ухвалі як володілець речей і документів, оригінал ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів та вручити її копію. Особа, яка пред'являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів, зобов'язана залишити володільцю речей і документів опис речей і документів, які були вилучені на виконання ухвали слідчого судді, суду. На вимогу володільця особою, яка пред'являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів, має бути залишено копію вилучених документів.

У судовому засіданні встановлено, що в провадженні Слідчого відділення Відділу поліції № 3 Дніпровського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області перебуває кримінальне провадження № 42025042000000106 від 27 жовтня 2025 року, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.

Як вбачається з матеріалів клопотання, слідчим доведені обставини, передбачені ч. 5 ст. 163 КПК України, а саме те, що у володінні ІНФОРМАЦІЯ_9 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , юридична адреса: АДРЕСА_1 , знаходяться відомості та інформація, яка має істотне значення для встановлення істини у провадженні та всебічного дослідження усіх обставин скоєння вказаного кримінального правопорушення.

Також, слідчим доведено те, що іншими способами отримати вищевказані документи, неможливо, що узгоджується з ч. 6 ст. 163 КПК України.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 159-166 КПК України, -

УХВАЛИВ:

Клопотання слідчого СВ ВП № 3 ДРУП № 1 ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_3 про дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, подане в рамках кримінального провадження № 42025042000000106 від 27 жовтня 2025 року, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України - задовольнити.

Надати слідчому СВ ВП № 3 ДРУП № 1 ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_3 , прокурорам групи прокурорів, дозвіл на тимчасовий доступ до інформації, яка перебуває у володінні ІНФОРМАЦІЯ_9 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , юридична адреса: АДРЕСА_1 , а саме: договору про постачання (закупівлю) природнього газу № 0802-1 від 08.02.2021 року, а також всіх додаткових угод укладених під час дії вказаного договору, актів приймання-передачі, рахунків та платіжних доручень про сплату природнього газу за договором № 0802-1 від 08.02.2021, тобто, документів які дозволяють визначити структуру ціни природнього газу за договором про постачання (закупівлю) природнього газу № 0802-1 від 08.02.2021 року укладеним з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », код ЄДРПОУ: НОМЕР_3 з урахуванням пункту 2 частини 5 статті 41 ЗУ «Про публічні закупівлі», з можливістю вилучення належним чином завірених копій відповідних документів.

Строк дії ухвали два місяці з дня її постановлення.

У разі невиконання ухвали слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених документів.

Ухвала набирає чинності негайно та оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1