Ухвала від 19.11.2025 по справі 523/20141/25

Справа №523/20141/25

Провадження №1-кс/523/7857/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 листопада 2025 року Пересипський районний суд міста Одеси в складі:

слідчого судді - ОСОБА_1 ,

секретаря - ОСОБА_2 ,

за участю прокурора - ОСОБА_3 ,

захисника - ОСОБА_4 ,

підозрюваного - ОСОБА_5 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Одесі клопотання прокурора Одеської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону ОСОБА_6 у кримінальному провадженні № 42025164110000071 від 24.04.2025 року про продовження запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту у відношенні

ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженку м. Болград, Одеської області, громадянку України, українку, зареєстровану за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючу за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судиму,

підозрювану у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27 ч. 4 ст. 409 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

До провадження слідчого судді Пересипського районного суду міста Одеси надійшло клопотанння прокурора Одеської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону ОСОБА_6 у кримінальному провадженні № 42025164110000071 від 24.04.2025 року, за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 409 КК України та ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27 ч. 4 ст. 409 КК України, про продовження запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту у відношенні ОСОБА_7 .

Відповідно до даного клопотання, Досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 09.08.2016 № 312-ОС ОСОБА_5 був прийнятий на військову службу за контрактом, зарахований у списки особового складу, поставлений на всі види забезпечення та призначений на посаду патрульного за рахунок посади інспектора прикордонної служби 3 категорії-дозиметриста відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ІІ категорії (тип Б) ІНФОРМАЦІЯ_2 , присвоєно військове звання «солдат».

В останній раз, відповідно до витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 25.10.2024 № 709-ОС ОСОБА_5 був призначений на посаду інспектора прикордонної служби 2 категорії - механіка-водія першого відділення інспекторів прикордонної служби (тип С) прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_1 прикордонного загону іменні полковника ОСОБА_8 «у військовому звані штаб сержант».

Законом України «Про державну прикордонну службу України» визначено правові основи організації та діяльності ІНФОРМАЦІЯ_4 , її загальну структуру, чисельність, функції та повноваження.

Відповідно до ст. ст. 2, 10 Закону України «Про державну прикордонну службу України», основними функціями ІНФОРМАЦІЯ_4 окрім іншого є: охорона державного кордону України на суші, морі, річках, озерах та інших водоймах з метою недопущення незаконної зміни проходження його лінії, забезпечення дотримання режиму державного кордону та прикордонного режиму; здійснення в установленому порядку прикордонного контролю і пропуску через державний кордон України та до тимчасово окупованої території і з неї осіб, транспортних засобів, вантажів, а також виявлення і припинення випадків незаконного їх переміщення. Органи охорони державного кордону безпосередньо виконують поставлені перед ІНФОРМАЦІЯ_5 завдання щодо забезпечення недоторканності державного кордону України. Прикордонний загін є основною оперативно-службовою ланкою ІНФОРМАЦІЯ_4 , на яку покладаються охорона певної ділянки державного кордону самостійно чи у взаємодії з іншими органами охорони державного кордону та ІНФОРМАЦІЯ_6 , забезпечення дотримання режиму державного кордону і прикордонного режиму, а також здійснення в установленому порядку прикордонного контролю і пропуску через державний кордон України та до тимчасово окупованої території і з неї осіб, транспортних засобів, вантажів. До складу прикордонного загону можуть входити прикордонні комендатури, відділи прикордонної служби, прикордонні застави, контрольно-пропускні пункти, відділення прикордонного контролю. Окремий контрольно-пропускний пункт є оперативно-службовою ланкою ІНФОРМАЦІЯ_4 , на яку покладається здійснення в установленому порядку прикордонного контролю і пропуску через державний кордон України осіб, транспортних засобів, вантажів. До складу окремого контрольно-пропускного пункту можуть входити інші підпорядковані йому контрольно-пропускні пункти, відділення прикордонного контролю і контролерські пости.

Пунктами 4, 5, 6, 8 ст. 19 Закону України «Про державну прикордонну службу України» визначено, що на Державну прикордонну службу України відповідно до визначених законом завдань зокрема покладаються: участь у виконанні заходів територіальної оборони, а також заходів, спрямованих на додержання правового режиму воєнного і надзвичайного стану; організація запобігання кримінальним та адміністративним правопорушенням, протидію яким законодавством віднесено до компетенції ІНФОРМАЦІЯ_4 , їх виявлення та припинення, здійснення провадження у справах про адміністративні правопорушення згідно із законами; здійснення прикордонного контролю і пропуску в установленому порядку осіб, транспортних засобів, вантажів в разі наявності належно оформлених документів після проходження ними митного та за потреби інших видів контролю; запобігання та недопущення перетинання державного кордону України особами, яким згідно із законодавством не дозволяється в'їзд в Україну або яких тимчасово обмежено у праві виїзду з України.

Частиною 1 ст. 24 Закону України «Про державну прикордонну службу України» визначено, що військовослужбовці та працівники ІНФОРМАЦІЯ_4 під час виконання покладених на них обов'язків є представниками влади.

Відповідно до ст. 23 Закону України «Про державну прикордонну службу України», законні вимоги і розпорядження військовослужбовців та працівників ІНФОРМАЦІЯ_4 , які відповідно до їх службових повноважень залучені до оперативно-службової діяльності, є обов'язковими для виконання громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, посадовими і службовими особами.

Відповідно ч. 3 ст. 18 КК України службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом. Таким чином, ОСОБА_5 займаючи посаду інспектора прикордонної служби 2 категорії - механіка-водія першого відділення інспекторів прикордонної служби (тип С) прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_1 прикордонного загону іменні полковника ОСОБА_8 », є службовою особою, оскільки обіймаючи вказану посаду був наділений виконанням адміністративно-господарських функцій.

У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022 та Закону України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-ІX введено воєнний стан на всій території України із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року.

Одночасно з цим, Указом Президента України «Про загальну мобілізацію» № 65/2022 від 24 лютого 2022 року оголошено проведення загальної мобілізації.

Окрім того, Указами Президента України та відповідними законами воєнний стан та загальна мобілізація неодноразово продовжувався.

В останній раз, відповідно до Закон України від 15.07.2025 №4524-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», яким воєнний стан в Україні продовжують з 05 години 30 хвилин 07 серпня 2025 року строком на 90 діб.

Відтак, з 24.02.2022 по теперішній час діє воєнний стан та загальна мобілізація.

Згідно ст. 1 Закону України «Про оборону України», воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України

ІНФОРМАЦІЯ_7 обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, зобов'язані: уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів.

Так, відповідно до п. 2 Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» Військовому командуванню ( ІНФОРМАЦІЯ_8 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, ІНФОРМАЦІЯ_4 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , ІНФОРМАЦІЯ_14 , ІНФОРМАЦІЯ_15 ) разом із ІНФОРМАЦІЯ_16 , іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України "Про правовий режим воєнного стану" заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

Крім того, п. 3 вказаного Указу зазначено, що у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 33 Конституції України, тобто право кожному хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.

Окрім того, відповідно до Правил перетинання державного кордону громадянами України затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57, у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану перетинати державний кордон мають право вичерпний перелік військовозобов'язаних осіб віком 18-60 років.

Однак, діючи в порушення вимог вищезазначених нормативних актів, ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення проти встановленого порядку несення військової служби (військового кримінального правопорушення), за наступних обставин.

Так, на початку лютого 2025 року, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 10.02.2025, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_17 , який на той момент проходив військову службу за контрактом на посаді інспектора прикордонної служби 2 категорії - механіка-водія першого відділення інспекторів прикордонної служби (тип С) прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_18 «у військовому звані штаб сержант», звернувся до ОСОБА_7 , яка є інвалідом ІІ групи, з проханням у сприянні останньому в ухиленні від проходження військової служби шляхом іншого обману, а саме шляхом укладення шлюбу з метою подальшого звільнення в запас Збройних Сил України за підпунктом «г» (через такі сімейні обставини або інші поважні причини, якщо військовослужбовець не висловив бажання продовжувати військову службу, необхідність здійснювати постійний нагляд за дружиною (чоловіком) з числа осіб з інвалідністю І чи ІІ групи) пунктом 3 частиною 5 статтею 26 із застосуванням підпункту 3 частини 12 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу, для безперешкодного виїзду за кордон.

У свою чергу, ОСОБА_7 за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання розуміючи, що ОСОБА_5 проходить військову службу за контрактом в ІНФОРМАЦІЯ_19 надала свою добровільну згоду ОСОБА_5 у сприянні останньому в ухиленні від військової служби, виконуючи роль пособника, та на прохання ОСОБА_5 надала йому свої персональні соціально-біографічні дані з метою фіктивного укладення шлюбу, та оформлення документів, які надають підстави звільнитися з військової служби, у зв'язку з необхідністю здійснювати постійний догляд за дружиною з числа осіб з інвалідністю IІ групи.

В подальшому, 15.03.2025 ІНФОРМАЦІЯ_20 зареєстровано шлюб між ОСОБА_5 та ОСОБА_7 про що в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян внесено актовий запису про шлюб №13 та видано свідоцтво про шлюб серії НОМЕР_2 .

Після чого, 18.04.2025 ОСОБА_5 усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання подав на ім'я першого заступника коменданта начальника штабу прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_21 рапорт про звільнення за підпунктом «г» (через такі сімейні обставини або інші поважні причини, якщо військовослужбовець не висловив бажання продовжувати військову службу, необхідність здійснювати постійний нагляд за дружиною (чоловіком) з числа осіб з інвалідністю І чи ІІ групи) пунктом 3 частиною 5 статтею 26 із застосуванням підпункту 3 частини 12 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу долучивши до нього копії: (свідоцтва про шлюб, акт огляду медико-соціальної експертної комісії №493980, висновок лікарсько-консультаційної комісії №2/202, акт встановлення факту здійснення догляду №253 та висновок №2/202 про наявність порушення функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної допомоги з догляду на професійні основі).

За результатами розгляду рапорту ОСОБА_9 відповідно до витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_21 від 06.06.2025 №400-ОС між ОСОБА_5 та ІНФОРМАЦІЯ_5 розірвано контракт та звільнено з військової служби за підпунктом «г» (через такі сімейні обставини або інші поважні причини, якщо військовослужбовець не висловив бажання продовжувати військову службу, необхідність здійснювати постійний нагляд за дружиною (чоловіком) з числа осіб з інвалідністю І чи ІІ групи) пунктом 3 частиною 5 статтею 26 із застосуванням підпункту 3 частини 12 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу.

Відповідно до витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_21 від 20.06.2025 №440-ОС ОСОБА_5 з 20.06.2025 виключено із списків особового складу, та всіх видів забезпечення, та направлено на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_3 , де останньому була надана довідка від 21.08.2025 №34/25-64 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на підставі абзацу (за наявності) пункту 11 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» строком дії до 05.11.2025.

Після чого, з метою доведення свого злочинного умислу, направленого на ухилення від військової служби та подальшого перетину державного кордону України до кінця, близько 19 години 30 хвилин 24.09.2025 ОСОБА_5 та ОСОБА_7 , яка діяла у якості пособника, а саме яку, як особу з числа осіб з інвалідністю IІ групи супроводжував ОСОБА_5 , усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання прибули на пункт пропуску « ІНФОРМАЦІЯ_22 » за адресою: Одеська область, Болградський район, с. Табаки з метою перетину державного кордону України до Республіки Молдова.

Водночас, довести свій злочинний план направлений на ухилення від проходження військової служби та перетину державного кордону країни ОСОБА_5 та ОСОБА_7 , яка діяла у якості пособника, не змогли, оскільки ОСОБА_5 був затриманий правоохоронним органом за вчинення кримінального правопорушення в порядку ст. 208, 615 КПК України, а його злочинна діяльність припинена.

Враховуючи викладене, на підставі зібраних доказів та їх відповідності визначеному практикою Верховного Суду та ЄСПЛ критерію «обґрунтована підозра», у межах кримінального провадження № 42025164110000071 від 24.04.2025, слідчим за погодженням з прокурором 24.09.2025 повідомлено про підозру ОСОБА_7 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 27 ч. 4 ст. 409 КК України.

Обґрунтованість підозри ОСОБА_7 в інкримінованому їй кримінальному правопорушенні підтверджується наступними доказами:

- матеріалами відділу внутрішньої та власної безпеки по ІНФОРМАЦІЯ_23 від 24.04.2025 №16.3/31225-25;

- матеріалами відділу внутрішньої та власної безпеки по ІНФОРМАЦІЯ_23 від 07.05.2025 №16.3/34410-25;

- протоколом за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - «зняття інформації з електронних інформаційних систем»

- протоколом затримання ОСОБА_5 в порядку ст. 208 КПК України, від 24.09.2025;

- протоколом огляду предмета від 17.10.2025;

- іншими матеріалами кримінального провадження у своїй сукупності.

Ухвалою слідчого судді Пересипського районного суду міста Одеси від 26.09.2025 ОСОБА_7 застосовано запобіжний захід у вигляді домашнього арешту строком на два місяці до 26.11.2025 із забороною їй залишати місце фактичного проживання з 24 год. 00 хв. до 05 год. 00 хв. наступного дня, із можливістю відвідування у нічний час медичних закладів та в разі оголошення повітряної тривоги бомбосховища та покладено обов'язки передбачені п.п. 1, 2, 3, 4, 8, ч. 5 ст. 194 КПК України.

Ухвалою Одеського апеляційного суду від 16.10.2025 скасовано ухвалу Пересипського районного суду міста Одеси від 26.09.2025 та застосовано до підозрюваної запобіжний захід у вигляді домашнього арешту за адресою: АДРЕСА_2 , у період доби з 24 години по 05 годину наступної доби, строком до 23 листопада 2025 року, в межах строку досудового розслідування з покладенням обов'язків, передбачених п.п. 4, 8, ч. 5 ст. 194 КПК України, а саме:

- утримуватися від спілкування з підозрюваним ОСОБА_5 ;

- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.

Надалі, 17.11.2025 виконувачем обов'язків керівника Одеської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону ОСОБА_10 , за клопотанням старшого слідчого в ОВС Другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Одесі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Миколаєві ОСОБА_11 , продовжено строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42025164110000071, до трьох місяців, тобто до 24.12.2025.

Водночас, для складання та направлення до суду обвинувального акту у кримінальному провадженні необхідно провести значну кількість слідчих (процесуальних) дій, що неможливо зробити протягом часу, який залишився до закінчення двомісячного строку досудового розслідування, в той час, як для завершення досудового розслідування, необхідно виконати наступне:

- розсекретити та долучити до матеріалів кримінального провадження протоколи за результатами проведення негласних слідчих (розшукових) дій;

- розсекретити ухвали ІНФОРМАЦІЯ_24 за результатами розгляду внесених клопотань, доручення оперативному підрозділу на проведення негласних слідчих (розшукових) дій та інші супровідні документи;

- здійснити тимчасовий доступ та вилучити інформацію у оператора мобільного зв'язку та провести її аналіз;

- вирішити питання щодо наявності підстав для повідомлення підозрюваним про зміну раніше повідомленої підозри;

- виконати інші слідчі дії з метою всебічного, повного та неупередженого дослідження обставин кримінального провадження, виявлення тих обставин, які викривають, так і тих, що виправдовують підозрюваного, пом'якшують чи обтяжують покарання;

- в установленому законом порядку повідомити осіб, відносно яких проводились негласні слідчі (розшукові) дії, про вказаний факт;

- виконати з підозрюваними та їх захисниками вимоги ст. 290 КПК України;

- скласти та направити до суду обвинувальний акт і реєстр матеріалів досудового розслідування.

Відомості, які будуть отримані в результаті перелічених слідчих (розшукових) та інших процесуальних дій, мають значення доказів у кримінальному провадженні, оскільки підтвердять або спростують причетність підозрюваного до вчинення кримінального правопорушення за обставинами кримінального провадження.

Результати вищевказаних слідчих (розшукових) дій мають значення для досудового розслідування, а тому завершити його та прийняти законне процесуальне рішення у двомісячний строк не представляється об'єктивно можливим, у зв'язку із складністю даного кримінального провадження та необхідністю повного та всебічного дослідження усіх обставин вчинення кримінального правопорушення.

Обставинами, що перешкоджали здійснити вищевказані процесуальні дії раніше, є складність даного кримінального провадження та необхідність повного та всебічного дослідження усіх обставин вчинення кримінального правопорушення, великий обсяг досліджуваних доказів у кримінальному провадженні та інші обставини.

Прокурор в судовому засіданні клопотання підтримав в повному обсязі, просив задовольнити, вказавши при цьому, що вважає необхідним застосування саме такого запобіжного засобу з підстав, що зазначені у вищевказаному клопотанні.

Захисник та підозрювана заперечували стосовно задоволення клопотання в частині заборони спілкування із чоловіком.

Слідчий суддя вважає, що клопотання прокурора підлягає задоволенню, у зв'язку з наступним.

Так, ОСОБА_7 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 409 КК України, відповідальність за вчинення якого передбачає позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років, що згідно ч. 5 ст. 12 КК України відноситься до тяжких злочинів.

Так, існує реальний ризик переховування ОСОБА_7 від органів досудового розслідування або суду, з метою уникнення кримінальної відповідальності, враховуючи тяжкість вчиненого ним кримінального правопорушення та тяжкість покарання, яке їй загрожує у разі визнання її винуватою у вказаному кримінальному правопорушенні, у вчиненні якого вона обґрунтовано підозрюється.

У зв'язку із вищевикладеним, існує ризик передбачений п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України та наявні підстави вважати, що будь-який з інших більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти настанню вказаного ризику та належному виконанню останнім своїх процесуальних обов'язків.

У разі обрання відносно підозрюваної ОСОБА_7 запобіжного заходу, не пов'язаного з домашнім арештом, остання, може знищити, сховати або спотворити речові докази, місцезнаходження яких їй на даний час відоме, в яких наявні відомості стосовно вчинення вищевказаного кримінального правопорушення та викривити відомості, які мають істотне значення для встановлення його обставин.

Крім того, відповідно до матеріалів, доданих до клопотання, наявні підстави вважати, що підозрювана ОСОБА_7 може незаконно впливати на свідків, потерпілих, експертів та інших осіб причетних до викриття вказаного кримінального правопорушення у цьому ж кримінальному провадженні, шляхом залякування, підкупу, шантажу, погроз, тощо до дачі неправдивих показів та викривлення обставин, які підлягають доказуванню.

Так, перебування підозрюваного ОСОБА_7 , навіть під нічним домашнім арештом, не виключає можливості здійснення впливу на вказаних осіб.

Також, існує ризик, передбачений п. 4 ч. 1 ст. 177 КПК України перешкоджання кримінальному провадженню іншим чином, оскільки з метою уникнення від кримінальної відповідальності підозрювана ОСОБА_7 , спроможна за допомогою зв'язків, знайомств, самостійно або із залученням інших осіб переслідувати свідків вчинення нею кримінального правопорушення, з метою схилення останніх до зміни показань у кримінальному провадженні, а також перешкоджати їх прибуттю до органу досудового розслідування або до суду, що вказує на існування ризику, передбаченого п. 5 ч. 1 ст. 177 КПК України.

Відповідно до усталеної практики Європейського суду з прав людини, право людини на свободу є основоположним, але не абсолютним та може бути обмежено з огляду на суспільний інтерес.

Крім того, відповідно до практики Європейського суду з прав людини, суд своїм рішенням повинен забезпечити не тільки права підозрюваного, а й високі стандарти охорони загальносуспільних прав та інтересів. Забезпечення таких стандартів, як підкреслює Європейський суд з прав людини, вимагає від суду більшої суворості в оцінці порушень цінностей суспільства.

На даний час, підозрювана ОСОБА_7 , також достатньо обізнана зі змістом отриманих результатів проведених слідчих (розшукових) дій стосовно неї, іншими доказами у кримінальному провадженні, що створює додатковий ризик переховування від органів досудового розслідування та суду, у зв'язку з чим, застосування більш м'якого запобіжного заходу не є виправданим.

Також, підозрювана ОСОБА_7 проживаючи поряд з державним кордоном, може вжити заходи для безперешкодного проходження пунктів пропуску та здійснити виїзд на непідконтрольні Україні території, а також у напрямку Республіки Молдова.

Наведені вище обставини дають достатні підстави вважати про наявність ризику втечі з метою ухилення від кримінальної відповідальності та переховування від органів досудового розслідування та суду підозрюваного.

Водночас, варто зауважити, що ризик переховування від суду та слідства зростає в умовах воєнного стану.

Відтак, вищеописані обставини є достатніми для переконання того, що не продовження запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту, строків дії раніше покладених на підозрювану обов'язків чи застосування більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти доведеним і наголошеним ризикам та забезпечити виконання підозрюваною покладених на неї процесуальних обов'язків під час досудового розслідування та подальшого можливого судового розгляду.

Відповідно до ч. 2 ст. 177 КПК України, підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті.

Відповідно до ч. 2 ст. 8 КПК України, принцип верховенства права у кримінальному провадженні застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини. Згідно з ч. 5 ст. 9 КПК України, кримінальне процесуальне законодавство України застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.

Метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам здійснити дії, передбачені п. п. 1 - 5 ч. 1 ст. 177 КПК.

Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені згаданими вище пунктами.

Статтею 178 КПК України регламентовано, що у кожному випадку розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд, вирішуючи питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у ст. 177 КПК України, на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов'язаний оцінити в сукупності всі обставини, у тому числі: вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; тяжкість покарання, що загрожує відповідній особі у разі визнання підозрюваного, обвинуваченого винуватим у кримінальному правопорушенні, у вчиненні якого він підозрюється, обвинувачується; наявність у підозрюваного, обвинуваченого постійного місця роботи або навчання.

Відповідно до ч. 6 ст. 181 КПК України строк дії ухвали слідчого судді про тримання особи під домашнім арештом не може перевищувати двох місяців. У разі необхідності строк тримання особи під домашнім арештом може бути продовжений за клопотанням прокурора в межах строку досудового розслідування в порядку, передбаченому ст. 199 КПК України. Сукупний строк тримання особи під домашнім арештом під час досудового розслідування не може перевищувати шести місяців. По закінченню цього строку ухвала про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту припиняє свою дію і запобіжний захід вважається скасованим.

Крім цього, відповідно до ч. 7 ст. 194 КПК України, обов'язки, передбачені частинами п'ятою та шостою цієї статті, можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців.

У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу. Після закінчення строку, на який на підозрюваного, обвинуваченого були покладені відповідні обов'язки, ухвала про застосування запобіжного заходу в цій частині припиняє свою дію і обов'язки скасовуються.

Вислухавши думку учасників процесу, вивчивши матеріали справи, приймаючи до уваги, що виконувачем обов'язків керівника Одеської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону ОСОБА_10 , за клопотанням старшого слідчого в ОВС Другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Одесі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Миколаєві ОСОБА_11 , продовжено строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42025164110000071, до трьох місяців, тобто до 24.12.2025 року, з метою всебічного, повного і неупередженого дослідження обставин кримінального провадження, надання їм належної правової оцінки та забезпечення прийняття законних, обґрунтованих і неупереджених процесуальних рішень у розумні та/або передбаченні КПК України строки, слідчий приходить до висновку, що ризики, наведені у клопотанні обґрунтовані та клопотання підлягає задоволенню.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 132, 176, 177, 178, 181 КПК України, слідчий суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання прокурора Одеської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону ОСОБА_6 у кримінальному провадженні № 42025164110000071 від 24.04.2025 року про продовження запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту стосовно ОСОБА_7 - задовольнити.

Продовжити у відношенні ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваної у скоєнні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27 ч. 4 ст. 409 КК України, запобіжний захід у вигляді домашнього арешту із забороною їй залишати місце фактичного проживання з 24 год. 00 хв. до 05 год. 00 хв. наступного дня, із можливістю відвідування у нічний час медичних закладів та в разі оголошення повітряної тривоги бомбосховища та покладено обов'язки передбачені п.п. 1, 2, 3, 4, 8, ч. 5 ст. 194 КПК України, строком до 17.12.2025 року включно.

Покласти на ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , наступні обов'язки:

- утримуватися від спілкування стосовно вищезазначеного кримінального провадження з підозрюваним ОСОБА_5 ;

- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.

Апеляційна скарга на ухвалу слідчого судді може бути подана протягом п'яти днів з моменту її проголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_1