Постанова від 20.11.2025 по справі 522/23883/25

№522/23883/25, 3/522/8258/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20.11.2025 року суддя Приморського районного суду м. Одеси Гаєва Л.В.,

за участю секретаря Говорової А.М.,

за участю прокурора Муравйова П.Г.,

за участі особи, яка притягається

до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,

розглянувши матеріали справи, які надійшли із Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Одеси, громадянки України, головного спеціаліста з питань внутрішнього аудиту апарату Одеської районної державної (військової) адміністрації, яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , яка раніше не притягалась до адміністративної відповідальності,

за скоєння адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП,

ВСТАНОВИЛА:

05.02.2024 року відповідно до розпорядження Одеської районної державної (військової) адміністрації № 19/к-2024 від 02.02.2024 року ОСОБА_1 було призначено на посаду головного спеціаліста з питань внутрішнього аудиту апарату Одеської районної державної (військової) адміністрації, та присвоєно 9 ранг державного службовця в межах категорії «В» посад державної служби.

26.04.2024 року відповідно до розпорядження Одеської районної державної (військової) адміністрації № 90/к-2024 від 25.04.2024 року ОСОБА_1 було звільнено з посади головного спеціаліста з питань внутрішнього аудиту апарату Одеської районної державної (військової) адміністрації.

Таким чином, головний спеціаліст з питань внутрішнього аудиту апарату Одеської районної державної (військової) адміністрації ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування та суб'єктом на яку поширюється дія Закону відповідно п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону та Примітки до ст. 172-6 КУпАП, зобов'язана виконувати вимоги Закону, в тому числі визначені ст. 45 вказаного Закону.

Відповідно до питання 1 «Які види декларацій існують, коли їх слід подавати і який звітний період вони охоплюють?» Роз'яснення Національного агентства з питань запобігання корупції №4 від 13.11.2023 «Щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку)» визначено, що обов'язок подавати щорічну декларацію виникає в суб'єкта декларування: наступного року після припинення діяльності, яка передбачає обов'язок подання декларації, або перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності (щорічна декларація (після звільнення)). Для цього у розділі І «Вид декларації та звітний період» декларації слід обрати позначку «я припинив(ла) виконувати функції держави або органу місцевого самоврядування (після звільнення)».

На виконання вище зазначених вимог законодавства ОСОБА_1 , зобов'язана була подати щорічну декларацію особи, яка припинила діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік не пізніше 31.03.2025 року.

Проте, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, яка повинна бути обізнана щодо обов'язку, способу, та терміну подачі такого типу декларації, припинивши 26.04.2024 року діяльність на посаді головного спеціаліста з питань внутрішнього аудиту апарату Одеської районної державної (військової) адміністрації, за відсутності поважних причин, в порушення абзацу 2 ч. 2 ст. 45 Закону, подала декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, лише 05.04.2025 р. о 16 год. 47 хв., що встановлено відповідно до відкритих загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

ОСОБА_1 не виконала вимоги ч. 2 ст. 45 Закону, які виникли у неї як у головного спеціаліста з питань внутрішнього аудиту апарату Одеської районної державної (військової) адміністрації, тобто місцем вчинення правопорушення є - Одеська районна державна (військова) адміністрація, яка розташована за адресою: м. Одеса, проспект Шевченка, 4.

Датою і часом вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією ОСОБА_1 , є фактичний час і дата несвоєчасної подачі декларації особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, тобто 05.04.2025р. о 16 год. 47 хв.

Датою виявлення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією є дата завершення збору доказів, встановлення особою, уповноваженою на складання протоколу про адміністративне правопорушення, фактичних даних для висновку про наявність в діях особи вини у вчиненні правопорушення, встановлення складу адміністративного правопорушення та складання протоколу за участю особи - ОСОБА_1 , а саме 29.10.2025 року.

Таким чином, ОСОБА_1 , припинивши 26.04.2024 року діяльність на посаді головного спеціаліста з питань внутрішнього аудиту апарату Одеської районної державної (військової) адміністрації, являючись суб'єктом на яку поширюються дії ЗУ «Про запобігання корупції», несвоєчасно 05.04.2025, без поважних причин, подала шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, чим порушила вимоги абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону, та вчинила правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст.172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Такожголовного спеціаліста з питань внутрішнього аудиту апарату Одеської районної державної (військової) адміністрації ОСОБА_1 , як особа, яка припиняє 26.04.2024 року діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, була зобов'язана подати декларацію за період неохоплений раніше поданими деклараціями, до 00 годин 00 хвилин 26.05.2024 року.

Проте, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, яка повинна бути обізнана щодо обов'язку, способу, та терміну подачі такого типу декларації, за відсутності поважних причин, в порушення абз.1 ч.2 ст.45 Закону, подала відповідну декларацію за період неохоплений раніше поданими деклараціями, лише 27.05.2024 р. о 21 год. 48 хв., що встановлено відповідно до відкритих загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

ОСОБА_1 не виконала вимоги п. 1 ч. 2 ст. 45 Закону, які виникли у неї як у головного спеціаліста з питань внутрішнього аудиту апарату Одеської районної державної (військової) адміністрації, тобто місцем вчинення правопорушення є - Одеська районна державна (військова) адміністрація, яка розташована за адресою: м. Одеса, проспект Шевченка, 4.

Датою і часом вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією ОСОБА_1 , є фактичний час і дата несвоєчасної подачі декларації особи, яка припиняє діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період неохоплений раніше поданими деклараціями, тобто 27.05.2024р. об 21 год. 48 хв.

Датою виявлення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією є дата завершення збору доказів, встановлення особою, уповноваженою на складання протоколу про адміністративне правопорушення, фактичних даних для висновку про наявність в діях особи вини у вчиненні правопорушення, встановлення складу адміністративного правопорушення та складання протоколу за участю особи -ОСОБА_1 , а саме 29.10.2025 року.

ОСОБА_1 , припиняючи з 26.04.2024 року діяльність на посадіголовного спеціаліста з питань внутрішнього аудиту апарату Одеської районної державної (військової) адміністрації, будучи державним службовцем 9 рангу та суб'єктом декларування відповідно до п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон), суб'єктом згідно Примітки ст. 172-6 КУпАП, несвоєчасно 27.05.2024 року, без поважних причин, подала шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за період, неохоплений раніше поданими деклараціями, чим порушила вимоги абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону, та вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Прокурор Муравйов П.Г у судовому засіданні просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, та призначити їй стягнення штраф.

ОСОБА_1 у судовому засіданні визнала вину у скоєнні адміністративних правопорушень.

Вислухавши думку учасників судового провадження, дослідивши надані матеріали, суд приходить до наступного.

Згідно ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Відповідно до п. 9 ст. 1 Закону правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Згідно частини першої, пункту 1, підпункту «в» ст. 3 Закону, суб'єктами, особами, на яких поширюються дія цього Закону - є державні службовці.

Відповідно до ч. 2 ст. 1 Закону України «Про державну службу», посадова особа державної служби - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті) (далі - державний орган), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов'язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.

Згідно п. 9 ст. 8 Закону України «Про державну службу» державний службовець зобов'язаний додержуватися вимог законодавства у сфері запобігання і протидії корупції.

Згідно ст. 1 Закону, державний орган - орган державної влади, в тому числі колегіальний державний орган, інший суб'єкт публічного права, незалежно від наявності статусу юридичної особи, якому згідно із законодавством надані повноваження здійснювати від імені держави владні управлінські функції, юрисдикція якого поширюється на всю територію України або на окрему адміністративно-територіальну одиницю.

Згідно абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону, особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" п. 2 ч. 1 ст. 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

12.10.2023 року набрав чинності Закон України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким відновлено обов'язок подання декларацій суб'єктів, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно листа за підписом в.о. керівника Управління проведення спеціальних перевірок та моніторингу способу життя Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_2 (вихідний № 47-09/27771/21 від 26.04.2021), Закон не передбачає затвердження Національним агентством обґрунтованого висновку або повідомленні із встановленим фактом порушення вимог фінансового контролю у разі виявлення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, за частинами першою, другою статті ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Згідно з ч. 1 ст. 172-6 КУпАП відповідальність за вказаною статтею настає за умови несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

ОСОБА_1 , припинивши з 26.04.2024 року діяльність на посаді головного спеціаліста з питань внутрішнього аудиту апарату Одеської районної державної (військової) адміністрації, будучи державним службовцем 9 рангута суб'єктом декларування відповідно до п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон), суб'єктом згідно Примітки ст. 172-6 КУпАП, несвоєчасно 05.04.2025, без поважних причин, подала шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, чим порушила вимоги ч. 2 ст. 45 Закону, та вчинила правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст.172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до Роз'яснення Національного агентства з питань запобігання корупції №4 від 13.11.2023 «Щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного фонду» визначено, що декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону протягом 30 календарних днів з дня припинення діяльності.

Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності, яка передбачає обов'язок подання декларації, перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності.

Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру, крім декларації кандидата на посаду.

Днем припинення діяльності є останній день виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у пп. «а», «в» - «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону, у тому числі перебування на посадах, зазначених у п. 1, пп. «а», «в» - «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону.

Відлік строку подання декларації при звільненні починається з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення діяльності.

Частина перша статті 241-1 КЗпП України «Обчислення строків, передбачених цим Кодексом» визначає, що строки виникнення і припинення трудових прав та обов'язків обчислюються роками, місяцями, тижнями і днями. Частина п'ята вказаної статті встановлює, що коли строки визначаються днями, то їх обчислюють з дня, наступного після того дня, з якого починається строк.

Таким чином, строком перебування особи в часі як такої що «припиняє діяльність», зазначеного в абзаці першому ч. 2 ст. 45 Закону, є останній день перебування працівника в трудових правах та обов'язках визначених у наказі про звільнення, а з наступного дня особа вважається звільненою, тобто такою що припинила трудові права та обов'язки.

Також, згідно відповіді на запит за підписом керівника управління інформаційно-аналітичних систем та захисту інформації Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_3 (вихідний № 71-03/4127/20 від 06.02.2020), зазначено, що усі документи, які суб'єкт декларування подав до інформаційно - телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (далі - ІТС Реєстр), зберігаються в ІТС Реєстр й автоматично оприлюднюються (за винятком конфіденційної інформації) у публічній частині ІТС Реєстр відповідно до цього Порядку. Дата в публічній частині ІТС Реєстру відповідає фактичній даті подання документів суб'єктами декларування.

Згідно листа за підписом Голови Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_4 (вихідний № 44-01/8418/19 від 06.02.2019 року), Закон не передбачає затвердження Національним агентством обґрунтованого висновку або повідомленні із встановленим фактом порушення вимог фінансового контролю у разі виявлення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, за частинами першою, другою статті 172-6 КУпАП.

Згідно із ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, відповідальність за вказаною статтею настає за умови несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

ОСОБА_1 , припиняючи з 26.04.2024 діяльність на посадіголовного спеціаліста з питань внутрішнього аудиту апарату Одеської районної державної (військової) адміністрації, будучи державним службовцем 9 рангу та суб'єктом декларування відповідно до п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон), суб'єктом згідно Примітки ст. 172-6 КУпАП, несвоєчасно 27.05.2024, без поважних причин, подала шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за період, неохоплений раніше поданими деклараціями, чим порушила вимоги абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону, та вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Суд вважає, що винність ОСОБА_1 у скоєнні указаних адміністративних правопорушень підтверджується:

- 05.02.2024 року відповідно до розпорядження Одеської районної державної (військової) адміністрації № 19/к-2024 від 02.02.2024 року ОСОБА_1 було призначено на посаду головного спеціаліста з питань внутрішнього аудиту апарату Одеської районної державної (військової) адміністрації, та присвоєно 9 ранг державного службовця в межах категорії «В» посад державної служби,

- 26.04.2024 року відповідно до розпорядження Одеської районної державної (військової) адміністрації № 90/к-2024 від 25.04.2024 року ОСОБА_1 було звільнено з посади головного спеціаліста з питань внутрішнього аудиту апарату Одеської районної державної (військової) адміністрації,

- протоколом про адміністративне правопорушення №888 від 29.10.2025 року,

- протоколом про адміністративне правопорушення №889 від 29.10.2025 року.

Обставинами, що пом'якшують відповідальність, суд враховує те, що ОСОБА_1 раніше до адміністративної відповідальності не притягалась, визнала вину у скоєнні адміністративних правопорушень.

Обставини, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 , згідно ст.35 КУпАП, відсутні.

Під час розгляду адміністративної справи судом не було встановлено поважних причин, які свідчать про те, що ОСОБА_1 не мала можливості своєчасно подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, так як у неї було достатньо часу для подачі указаної декларації, у справі відсутні відомості про будь - які стихійні лиха у цей період, та вона не перебувала на лікарняному.

Винність ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП в суді доведена, та підтверджується вище зазначеними доказами.

Керуючись ст.ст.40-1, 221, 283, п.1 ч.1 ст.284 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 /одна тисяч сімсот/ грн. на користь держави України.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 605 грн. 60 коп. на користь держави України.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя: Гаєва Л.В.