Справа № 947/39640/25
Провадження № 1-кс/947/17599/25
19.11.2025 року м.Одеса
Слідчий суддя Київського районного суду міста Одеси ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , представника ТОВ «УКРАЇНСЬКА СОКО-ОЦТОВА КОМПАНІЯ» - адвоката ОСОБА_4 , розглянувши у судовому засіданні в режимі відеоконференції в м.Одесі клопотання прокурора відділу Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 про арешт майна у кримінальному провадженні №42025000000000946 від 20.10.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 204 КК України,
Як вбачається з клопотання прокурора, відділом детективів із розслідування кримінальних правопорушень, вчинених організованою групою осіб, Головного підрозділу детективів БЕБ здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42025000000000946 від 20.10.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 204 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що невстановлені особи здійснюють незаконне виготовлення спирту етилового у виробничих приміщеннях ТОВ «УКРАЇНСЬКА СОКО-ОЦТОВА КОМПАНІЯ» (код ЄДРПОУ 21641625) за адресою: Рівненська область, Дубенський район, м. Радивилів, вул. Невського, буд. 64.
Органом досудового розслідування отримано інформацію, що на території Рівненької області за допомогою обладнання для виготовлення оцту здійснюється незаконне виготовлення спирту етилового.
Встановлено, що товариство протягом 2023-2025 років здійснювало виготовлення та реалізацію оцту спиртового 12 % масової частки оцтової кислоти у загальному обсязі понад 3,4 млн літрів.
За технологічними розрахунками згідно ДСТУ 2450:2006 «Оцти з харчової сировини загальні технічні умови» на виробництво оцту спиртового 12 % масової частки оцтової кислоти використано понад 408 тис. літрів 96% спирту.
У подальшому, згідно з інформацією Державної податкової служби України виявлено змонтоване технологічне обладнання, яке за своєю конструкцією та функціональним призначенням призначене для виготовлення етилового спирту з харчової сировини (меляси бурякової). На території також розміщено комунікації, резервуари та вузли, що забезпечують технологічний процес ректифікації.
Відповідно до інформаційно-комунікаційних систем ДПС, встановлено придбання товариством технологічного обладнання, призначеного для масового виробництва етилового спирту, зокрема: дистиляційну колону 0400 мм; змійовик дистиляційної колони (F=3,5 м' + дефлегматор); колону очищення Д400 мм (міжтарілчаста відстань 170 мм, 12 тарілок); підгрівач бражки F=2 м'; теплообмінник спиртовий F=S м'; холодильник готового продукту F=3 м'.
Зазначене обладнання є типовим комплектом брагоректифікаційної установки промислового типу, що дозволяє здійснювати повний технологічний цикл виробництва етилового спирту з меляси бурякової.
Крім того, ДПС повідомило, що виявлено рідину з характерним запахом спирту, яка знаходилась в технологічних комунікацій, обладнанні (устаткувань та ємностях) товариства. У лабораторії товариства, комісійно проведено визначення міцності кожної із відібраних рідин, за результатами якої встановлено міцність характерну для спирту етилового, а саме 86,03%, 95,74% та 96,53%. Зразки рідин направлено для проведення експертного дослідження до Рівненського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України з метою визначення їх природи та відповідності вимогам ДСТУ.
Слід зазначити, що товариством не отримувалась ліцензія на право виробництва спирту.
Згідно із п. 215.1 ст. 215 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) до підакцизних товарів, зокрема, відносяться: спирт етиловий.
Відповідно до п. 14.1.237 ст. 14 ПКУ спирт етиловий - всі види ректифікованого спирту етилового, біоетанол, інші види спирту етилового, зазначені у товарних позиціях 2207 та 2208 згідно з УКТ ЗЕД.
Відповідно до вимог ст. 14.1.28' ПКУ виробництво підакцизних товарів (продукції) - технологічний процес, в тому числі змішування, здійснення якого внаслідок зміни форми, властивостей або складу сировини, напівфабрикатів або готової продукції призводить до отримання підакцизних товарів (продукції, у тому числі сировини), надання таким товарам інших властивостей, що призводить або не призводить до збільшення обсягів таких товарів.
Підпунктом а) пункту 14.1.6 ст. 14 ПКУ визначено, що акцизний склад -це спеціально обладнані приміщення на обмеженій території, розташовані на митній території України, де під контролем постійних представниківконтролюючого органу розпорядник акцизного складу провадить своюгосподарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів.
Згідно із ст. 1 Закону України від 18 червня 2024 року № 3817-IX «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі - Закон) спирт етиловий - спирт, що класифікується в товарних позиціях 2207 і 2208 згідно з УКТЗЕД та вироблений із сільськогосподарської продукції або з нехарчових видів сировини за спеціальними технологіями.
Виходячи зі змісту ст. 1 Закону незаконне виробництво, зокрема, спирту етилового є його виробництво без ліцензії на провадження відповідного виду господарської діяльності.
Вимогами ч. 1 ст. 3 Закону передбачено, що виробництво спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу здійснюється суб'єктамигосподарювання, які мають відповідну ліцензію: на право виробництва спирту етилового, на право виробництва спиртових дистилятів, на право виробництва біоетанолу.
Таким чином, відповідна продукція не може бути введена в обіг на митній території України та підлягає конфіскації та знищенню.
Під час досудового розслідування здійснено огляд інтернет-порталу https://columbusenergy.com.ua/projects/soko-ocetova-company/ згідно якого не виявлено інформації щодо виготовлення спирту етилового.
Протиправний механізм полягає у наступному: особи в порушення вимог п.п.14.1.56 - 4 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (далі - ПКУ),
п. 23 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів рідин, що використовуються в сигаретах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.10.2020 № 1251, п. 215.3.3-1 ПКУ, налагодили незаконне виробництво спирту етилового, які в подальшому за готівкові кошти збуваються замовникам без відображення у фінансово-господарській звітності та реалізуються кінцевим споживачам через мережі закладів роздрібної торгівлі, які не мають відповідної ліцензії, наявність якої передбачена податковим законодавством України.
З матеріалів досудового розслідування вбачається, що до організації виготовлення спирту етилового причетний директор ТОВ «Українська соко-оцтова компанія» ОСОБА_5 та інші особи, які на даний час встановлюються слідством.
На території Рівненська області для виробництва спирту етилового використовується складське приміщення розташоване за адресою: Рівненська обл., Дубенський район, м. Радивилів, вул. Невського О., буд. 64. У складському приміщенні знаходиться обладнання з незаконного виготовлення спирту етилового.
Разом з тим встановлено, що ТОВ «Українська соко-оцтова компанія» здійснює збут незаконно виготовленого спирту етилового замовникам без відображення у фінансово-господарській звітності.
Вищевказані особи здійснюють незаконне виготовлення спирту етилового, з метою подальшого збуту, зберігання з цією метою, транспортування з метою збуту, а також їх збут.
Опрацюванням інформації АІС «Податковий блок» по ТОВ «Українська соко-оцтова компанія» (код ЄДРПОУ 21641625) встановлено, що основним видом діяльності підприємства є КВЕД 10.84 Виробництво прянощів i приправ. Керівник є ОСОБА_5 .
Крім того, відповідно до огляду баз даних Державної податкової служби України встановлено, що у ТОВ «Українська соко-оцтова компанія» (код ЄДРПОУ 21641625) відсутнє виробництво спирту етилового (у тому числі біоетанолу).
Під час досудового розслідування встановлено, що виробничі потужності для виготовлення спирту етилового знаходяться на території цілісного комплексу нежитлових, промислових, виробничих, адміністративних будівель ТОВ «Українська соко-оцтова компанія» за адресою Рівненська обл., Дубенський район, м. Радивилів, вул. Невського О., буд. 64; буд. 64 нежитлове приміщення 1; буд. 64-Ж; буд. 64-Г; буд. 64-Д; буд. 64-Е; буд. 64-К.
У подальшому, реалізовуючи ухвалу слідчої судді Київського районного суду м.Одеси від 30.10.2025 головним підрозділом детективів Бюро економічної безпеки України, 31.10.2025-11.11.2025 в присутності двох понятих, проведено обшук за адресою Рівненська обл., Дубенський район, м. Радивилів, вул. Невського О., буд. 64; буд. 64 нежитлове приміщення 1; буд. 64-Ж; буд. 64-Г; буд. 64-Д; буд. 64-Е; буд. 64-К, яке використовується ТОВ «Українська соко-оцтова компанія» (код ЄДРПОУ 21641625), де знаходиться змонтована брагоректифікаційна установка (технологічне обладнання призначене для масового виробництва спирту та/або рідин що містять спирт етиловий з харчової сировини - меляси бурякової, яке зкомуніковане та з'єднане), що містить повний технологічний комплекс обладнання для масового виробництва етилового спирту, ємності із рідиною із різким запахом спирту, в ході якого було виявлено та в подальшому вилучено, а саме:
1. змонтована брагоректифікаційна установка, (технологічне обладнання призначене для масового виробництва спирту та/або рідин що містять спирт етиловий з харчової сировини - меляси бурякової, яке зкомуніковане та з'єднане), що містить повний технологічний комплекс обладнання для масового виробництва етилового спирту, що включає в себе:
- Бражна (дистиляційна) колона діаметром 400мм., 22 тарілки сітчастого типу з міжтарілочним простором 250мм.;
- Епюраційна колона, діаметром 400мм., ймовірно клапанного типу;
- Ректифікаційна колона, яка складається з двох частин, діаметром 400мм.
- Кип'ятильник бражної колони загальною площею теплообміну 5,5 м.кв.
- Підігрівач бражки, площею теплообміну 4 м.кв.
- Змійовиковий кип'ятильник, площею теплообміну 3,5 м.кв.
- Холодильник готового продукту (спирту), площею теплообміну 3 м.кв.
- Конденсатори, дефлегматори
- Лічильник коріолісового типу
- Датчики температури та тиску, контролери керування
- Система керування автоматикою установки
- насоси, крани, металеві труби різного діаметру, датчики тиску та температури тощо.
2. пластикова ємність об'ємом приблизно 12700 л., у якій знаходиться рідина прозорого кольору із різким запахом спирту приблизно у кількості 100 л.; пластикова ємність об'ємом приблизно 12700 л., у якій знаходиться рідина прозорого кольору із різким запахом спирту приблизно у кількості 750 л., (Дані ємності з'єднано комунікаціями, обладнанням (трубами) та устаткуванням. Тобто, після виробничого та технологічного процесу, продукція (рідина) після її виготовлення на колонах накопичується в даних ємностях);
3. 2 шт. пластикові ємності, об'ємом, приблизно 1 м.куб (1000л) з рідиною, яка має характерний запах спирту.
4. документи:
-Рахунок на оплату № 4 від 09.01.2023 на 1 арк.;
-Рахунок на оплату № 1 від 03.01.2023 на 1 арк.;
-Рахунок на оплату № 788 від 18.12.2023 на 1 арк.;
-Рахунок на оплату № 107 від 20.03.2024 на 1 арк.,
-Копія рахунку на оплату № 58 від 25.07.2024 на 1 арк.;
-Рахунок на оплату № 56 від 24.07.2024 на 1 арк.;
-Рахунок на оплату № 292 від 13.09.2024 на 1 арк.;
-Роздруківка видаткової накладної № 183 від 24.09.2024 на 1 арк.;
-Роздруківка накладної № 1 від 30.07.2024 на 1 арк.;
-Роздруківка накладної № 3 від 30.09.2024 на 1 арк.;
-Роздруківка накладної № 4 від 30.11.2024 на 1 арк.;
-Рахунок на оплату № 138 від 25.10.2024 на 1 арк.;
-Видаткова накладна № 269 від 28.11.2024 на 1 арк.;
-Рахунок на оплату № 152 від 11.12.2024 на 1 арк.;
-Роздруківка накладної № 3 від 31.03.2024 на 1 арк.;
-Договір підряду про виготовлення продукції № 11/08-2025 від 11.08.2025 року на 1 арк.;
-Акт № 9 приймання-передачі давальницької сировини на 1 арк.;
-Акт № 9 приймання-передачі наданих послуг по виготовленню продукції
з давальницької сировини від 11.08.2025 на 1 арк.;
-Акт № 9 приймання-передачі готової продукції на 1 арк.;
-Звіт № 9 про виробництво продукції та використання давальницької сировини на 1 арк.;
-Акт № 1 приймання-передачі наданих послуг по виготовленню продукції від 12.08.2025 на 1 арк.;
-Акт № 1 приймання-передачі наданих послуг по виготовленню продукції від 12.08.2025 на 1 арк.;
-Звіт № 1 про виробництво продукції у 2 примірниках на 1 арк. кожний;
-Договір підряду про виготовлення продукції № 11/08-2025 від 11.08.2025
у 2 примірниках на 1 арк. кожний;
-Акт № 1 приймання-передачі наданих послуг по виготовленню продукції
від 12.08.2025 на 1 арк.;
-Рахунок на оплату № 236 від 19.10.2023 на 1 арк.;
-Рахунок на оплату № 253 від 08.11.2023 на 1 арк.;
-Роздруківка посвідчення про якість № 7 на 1 арк.;
-Посвідчення про якість № 56 на 1 арк.;
-Роздруківка посвідчення про якість № 54 на 1 арк.;
-Чорнові рукописні записи на 3 арк.;
-Рахунок на оплату № 2 від 24.04.2025 на 1 арк.;
-Роздруківка листа до Державної податкової служби України вих. № 03
від 06.01.2022 на 10 арк.;
-Роздруківка рецептури засобу для дезінфекції рук на 1 арк.;
-Роздруківка рецептури засобу для дезінфекції рук на 1000л. на 1 арк.;
-Рахунок на оплату № 163 від 11.08.2025 на 1 арк.;
-Роздруківка рахунку на оплату № 55 від 12.06.2025 на 1 арк.;
-Рахунок на оплату № 44 від 23.05.2025 на 1 арк.;
-Рахунок на оплату № 48 від 29.05.2025 на 1 арк.;
-Рахунок на оплату № 147 від 26.09.2025 на 1 арк.;
-Роздруківка прибуткової накладної № 137 від 24.07.2024 на 1 арк.;
-Роздруківка рахунку на оплату № 65 від 07.08.2024 на 1 арк.;
-Рахунок на оплату № 120 від 26.09.2025 на 1 арк.;
-Рахунок на оплату № 115 від 24.09.2025 на 1 арк.;
-Рахунок на оплату № 5 від 29.05.2025 на 1 арк.;
-Роздруківка рахунку на оплату № 44 від 23.05.2025 на 1 арк.;
-Роздруківка рахунку на оплату № 48 від 29.05.2025 на 1 арк.;
-Рахунок на оплату № 37 від 07.05.2025 на 1 арк.;
-Рахунок на оплату № 55 від 12.06.2025 на 1 арк.;
-Рахунок на оплату № 64 від 03.07.2025 на 1 арк.;
-Рахунок на оплату № 80 від 17.07.2025 на 1 арк.
системний блок комп'ютера чорного кольору «Vinga»;
- копія договору оренди нежитлового приміщення № 4-Н від 15.01.2020 на 3 арк.;
-копія акту № 1 приймання-передачі нежитлового приміщення від 15.01.2020 на 1 арк.;
-копія договору поставки № ПБФ 230724 від 24.07.2024 на 2 арк.
8. Копія системи управління безпечністю харчових продуктів від 03.09.2024 на 4 арк.;
-Копія ДСТУ 3099-95, технічні умови «Спирт етиловий ректифікований» із меляси високоякісний» на 3 арк.;
-Копія ДСТУ 5072:2008, біологічний метод визначання цукру «Сировина цукровмісна для спиртового виробництва» на 6 арк.;
-Копія ДСТУ 2450:2006, загальні технічні умови «Оцти з харчової сировини» на 11 арк.;
-ДСТУ 4181:2003, ДСТУ 4221:2003, ДСТУ 4222:2003 «Спирт етиловий, горілки та водно-спиртові розчини» на 6 арк.
5. блокнот із чорновими записами синього кольору, який знаходився на робочому столі у робочому кабінеті директора філії ОСОБА_6 на 183 арк., у якому знаходяться чорнові записи на 12 арк.
6. системний блок комп'ютера чорного кольору ASUS;
7. аркуші із написом «Порядок роботи з обладнанням системи автоматизації процесу дистиляції на 2 арк.; та журнал із рукописним текстом з можливою інформацією роботи обладнання;
8. пачку із написом «Дріжджі спиртові сухі «Р» 0,5 кг» партія : Д283DC дата «вжити до 22.10.2027», журнал перевірки знань на 1 групу з електробезпеки із рукописними записами, які можуть свідчити про незаконне виготовлення сировини для виготовлення спирту етилового; чорнові записи на 4 арк.; журнал із чорновими записами; зошит із чорновими записами помаранчевого кольору; журнал обліку та збереження засобів захисту із рукописними записами, які можуть свідчити про незаконне виготовлення сировини для виготовлення спирту етилового.
Зазначені предмети, речі та документи, являються речовими доказами та відповідають вимогам, передбаченим ст. 167 КПК України, оскільки являються засобами та знаряддям вчинення кримінального правопорушення, у зв'язку з чим постановою детектива від 12.11.2025 року визнані речовими доказами у кримінальному провадженні.
Прокурор звертається з клопотанням про арешт майна з метою збереження речових доказів.
Процесуальний керівник в судовому засіданні подане клопотання підтримав, просив задовольнити з підстав викладених у клопотанні, окремо зауважив, що під час обшуку був присутній спеціаліст, який має спеціальні знання згідно диплому № НОМЕР_1 від 30.06.2010 Національний університет харчових технологій і отримав повну вищу освіту (спеціальність «Технологія бродильних виробництв і виноробства» та здобув кваліфікацію магістра з технології бродильних виробництв і виноробства) ОСОБА_7 , який встановив, що вилучене під час вищезазначеної слідчої дії обладнання призначене для виготовлення спирту.
Представник ТОВ «УКРАЇНСЬКА СОКО-ОЦТОВА КОМПАНІЯ» - адвоката ОСОБА_4 надав письмові заперечення на клопотання, які підтримав в судовому засіданні, просив відмовити у його задоволенні. Зауважив, що 22.10.2025 року представнику підприємства вручено копію акту перевірки від 22.10.2025 року про результати фактичної перевірки ТОВ «УКРАЇНСЬКА СОКО-ОЦТОВА КОМПАНІЯ» з питань дотримання вимог законодавства у сфері обігу підакцизних товарів за період з 15.10.2022 по 14.10.2025 року, будь якого рішення про застосування штрафних санкцій за результатами проведеної перевірки ГУ ДПС у Рівненській області не прийнято. У зв'язку із вищенаведеним, на думку представника, клопотання прокурора є необґрунтованим, таким, що не доводить доказів виготовлення спирту етилового та його зберігання з метою подальшого збуту, що ставить під сумнів встановлені обставини в рамках досудового розслідування. Зазначив, що підприємство здійснює виробництво оцту легально, має всі дозвільні документи, вилучені ємності призначені для зберігання харчової сировини та належить ТОВ «ЛУЧЕЗАР», що орендує частину приміщення за адресою проведення обшуку. Більш того, твердження прокурора про необхідність проведення експертних досліджень жодним чином не обґрунтовані.
Дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, якими прокурор обґрунтовує його задоволення, письмові заперечення представника власника майна, вислухавши думку учасників судового засідання, оцінивши всі обставини у сукупності, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання прокурора підлягає задоволенню в повному обсязі, з наступних підстав.
Відповідно до п.1, п.2 ст.131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження. Заходом забезпечення кримінального провадження є, зокрема, арешт майна.
Згідно з ч.1 ст.170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи.
У відповідності до ч.2 ст.170 КПК України, арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Відповідно до ч.10 ст.170 КПК України, арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна.
Не може бути арештовано майно, якщо воно перебуває у власності добросовісного набувача, крім арешту майна з метою забезпечення збереження речових доказів.
В судовому засіданні встановлено, що вилучене в ході обшуку майно відповідає критеріям ч.1 ст.98 КПК України, оскільки може містити докази, які входять до предмету досудового розслідування у кримінальному провадженні №42025000000000946 від 20.10.2025.
Викладене в повній мірі підтверджується долученою до матеріалів клопотання постановою детектива про визнання та залучення в якості речових доказів, згідно якої вищезазначене вилучене майно визнано речовим доказом у кримінальному провадженні.
В свою чергу не накладення арешту на зазначене тимчасово вилучене майно може призвести до його знищення, приховання, що в свою чергу призведе до втрати доказів в рамках кримінального провадження та суттєво ускладнить процес встановлення істини по кримінальному провадженні.
Відповідно до положень ч.2 ст.94 КПК, жоден доказ не має наперед встановленої сили, та всі докази в даному кримінальному провадженні підлягають ретельній перевірці з наступною їх оцінкою згідно положень ч.1 ст.94 КПК.
Відповідно до ст.ст.89, 94 КПК, оцінка допустимості та належності доказів буде надана судом першої інстанції при розгляді кримінального провадження по суті.
Так, слідчий суддя на даній стадії досудового розслідування для вирішення питання, зокрема, про застосування заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді арешту майна, не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд при розгляді кримінального провадження по суті, тобто не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для вирішення питання про арешт майна, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити необхідність застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження.
Таким чином, враховуючи наявність правових підстав для накладення арешту на вилучене майно, оскільки існує необхідність в забезпеченні його збереження, слідчий суддя приходить до переконання, що клопотання прокурора про накладення арешту на вилучене майно підлягає задоволенню, й, відповідно захід забезпечення кримінального провадження у вигляді арешту майна підлягає застосуванню.
Положеннями статей 2,7 КПК України визначені завдання кримінального судочинства, відповідно до яких, зміст і форма кримінального провадження повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, до яких зокрема відносяться: верховенство права, недоторканність права власності, забезпечення права на захист, доступ до правосуддя, забезпечення права на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності.
Згідно з п. 1 ч. 3 ст. 132 КПК України застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження.
У відповідності до ч. 2 ст. 171 КПК України, у клопотанні слідчого, прокурора про арешт майна повинно бути зазначено: 1) підстави і мету відповідно до положень статті 170 цього Кодексу та відповідне обґрунтування необхідності арешту майна; 2) перелік і види майна, що належить арештувати; 3) документи, які підтверджують право власності на майно, що належить арештувати, або конкретні факти і докази, що свідчать про володіння, користування чи розпорядження підозрюваним, обвинуваченим, засудженим, третіми особами таким майном; 4) розмір шкоди, неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою, у разі подання клопотання відповідно до частини шостої статті 170 цього Кодексу. До клопотання також мають бути додані оригінали або копії документів та інших матеріалів, якими слідчий, прокурор обґрунтовує доводи клопотання.
Частиною другою статті 173 КПК України встановлено, що при вирішенні питання про арешт майна слідчий суддя, суд повинен враховувати: 1) правову підставу для арешту майна; 2) можливість використання майна як доказу у кримінальному провадженні (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої статті 170 цього Кодексу); 3) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення або суспільно небезпечного діяння, що підпадає під ознаки діяння, передбаченого законом України про кримінальну відповідальність (якщо арешт майна накладається у випадках, передбачених пунктами 3, 4 частини другої статті 170 цього Кодексу); 3-1) можливість спеціальної конфіскації майна (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 2 частини другої статті 170 цього Кодексу); 4) розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 4 частини другої статті 170 цього Кодексу); 5) розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження; 6) наслідки арешту майна для підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб.
Згідно з Конституцією України та Законом України «Про міжнародні договори і угоди», чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України і підлягає застосуванню поряд з національним законодавством України.
До основних стандартів у сфері правового регулювання відносин власності належить Загальна декларація прав людини (1948 р.) та Європейська конвенція про захист прав людини та основних свобод (1950 р.), учасником яких є Україна.
Статтею 1 Протоколу №1 (1952 р.) до Конвенції встановлено, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном, ніхто не може бути позбавлений свого майна, інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права.
Як свідчить практика Європейського суду з прав людини (далі ЄСПЛ), найчастіше втручання в право власності фізичних та юридичних осіб відбувається з боку державних органів, зокрема, органів виконавчої влади, іноді органів законодавчої й судової влади, шляхом прийняття законодавчих актів чи при винесенні незаконного рішення суду, тоді як ст.1 Першого Протоколу до Європейської конвенції з прав людини забороняє будь-яке невиправдане втручання державних органів.
Практика ЄСПЛ визначає, що стаття 1 Протоколу 1, яка спрямована на захист особи (юридичної особи) від будь-якого посягання держави на право володіти своїм майном, також зобов'язує державу вживати необхідні заходи, спрямовані на захист права власності (рішення по справі «Броньовський (Broniowski) проти Польщі» від 22.06.2004р.).
У своїх висновках ЄСПЛ неодноразово нагадував, що перша та найважливіша вимога статті 1 Протоколу 1 полягає в тому, що будь-яке втручання публічної влади в право на мирне володіння майном має бути законним: друге речення п. 1 дозволяє позбавлення власності лише «на умовах, передбачених законом», а п. 2 визначає, що держави мають право здійснювати контроль за користуванням майном шляхом введення в дію «законів». Більше того, верховенство права, один з фундаментальних принципів демократичного суспільства, є наскрізним принципом усіх статей конвенції (рішення у справах «Амюр проти Франції», «Колишній король Греції та інші проти Греції» та «Малама проти Греції»).
Відповідно до ч.3 ст.170 КПК України, у випадку, передбаченому п.1 ч.2 цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу.
Згідно ч.1 ст.98 КПК України, речовими доказами є матеріальні об'єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об'єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
Слідчим суддею на даний час встановлено, що майно на яке накладається арешт відповідає критеріям ст.98 КПК України.
У кримінальному провадженні відповідно до ст.91 КПК України підлягає доказуванню, зокрема подія кримінального правопорушення час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення.
Стандарт доведення «достатні підстави», необхідність застосування якого передбачає ч.3 ст.170 КПК України, не вимагає від сторони обвинувачення надання безумовних та беззаперечних доказів, а передбачає необхідність наведення достатньо вагомих фактів та об'єктивних відомостей, аналіз яких у їх взаємозв'язку між собою дозволяє дійти висновку про відповідність вилученого майна критеріям речових доказів.
Також, слідчий суддя на стадії досудового розслідування для вирішення питання, зокрема, про застосування заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді арешту майна, не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд при розгляді кримінального провадження по суті, тобто не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для вирішення питання про арешт майна, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити необхідність застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження.
Вилучене стороною обвинувачення під час обшуку майно може свідчити про незаконний збут, незаконно виготовлених підакцизних товарів, що становлять загрозу для життя і здоров'я людей, зокрема за допомогою обладнання для виготовлення оцту здійснюється незаконне виготовлення спирту етилового, а тому є важливим доказом можливого вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.204 КК України.
Так, вилучене технологічне обладнання, яке за своєю конструкцією та функціональним призначенням може бути призначене для виготовлення етилового спирту з харчової сировини (меляси бурякової), яке є предметом кримінального правопорушення у даному кримінальному провадженні і містить ознаки, передбачені ч. 1 ст. 98 КПК України, оскільки у вилученому під час обшуку майні, містяться відомості, які використовуються як доказ факту та обставин, що встановлюються під час досудового розслідування у цьому кримінальному провадженні.
Зазначене технологічне обладнання, яке знаходиться на території (комунікації, резервуари та вузли, що забезпечують технологічний процес ректифікації), можуть містити відомості про обставини вчинення кримінального правопорушення, зокрема про осіб, задіяних в описаній злочинній схемі, фактичні дані, на підставі яких можливо встановити наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню, може бути використаний для проведення експертиз ідентифікації осіб, причетних до цього кримінального правопорушення тощо, тобто є речовим доказом у кримінальному провадженні у відповідності до ч. 1 ст. 98 КПК України.
Накладення арешту на вилучені електронні носії інформації та документи необхідно для проведення їх детального огляду, проведення судових експертиз, які неможливо провести без наявності у органу досудового розслідування вилученого майна, з метою встановлення наявності доказів, що можуть мати суттєве значення для кримінального провадження.
На цей час стороною обвинувачення у порядку, передбаченому ст.ст. 91- 93 КПК України, здійснюється збирання, перевірка та оцінка доказів з метою встановлення обставин, що мають значення для кримінального провадження.
Щодо доводів представника власника майна відносно необґрунтованості клопотання прокурора, слідчий суддя зазначає наступне: накладення арешту на вилучене майно на даному етапі досудового розслідування є першочерговим заходом, яке забезпечить дієвість кримінального провадження, збереження речових доказів та надасть стороні обвинувачення можливість встановити всі обставини кримінальних правопорушень, причетних осіб до їх вчинення, суму завданих збитків. Також, матеріалами клопотання підтверджено, що в даному випадку мають місце відповідні ризики щодо майна, а саме можливості його приховування, пошкодження, знищення, відчуження, доведено необхідність виконання завдання арешту майна, а саме запобігання можливості таких ризиків.
Крім того, арешт майна у даному кримінальному провадженню є необхідним для забезпечення всебічності, повноти та об'єктивності дослідження усіх обставин кримінального провадження, тобто для забезпечення виконання завдань кримінального провадження.
Зв'язок даного майна із вчиненням злочину, передбаченого ч.2 ст.204 КК України, підлягає встановленню в процесі здійснення досудового розслідування, а отже арешт даного майна є виправданим.
В клопотанні про арешт майна прямо зазначено підставу та мету арешту майна, наведено відповідне обґрунтування, вказано обсяг та вид майна, яке визнано речовим доказом у кримінальному провадженні, а також зазначено про відповідність цього майна критеріям ст.98 КПК України.
При вирішенні питання про арешт майна слідчий суддя повинен враховувати: правову підставу для арешту майна; можливість використання майна як доказу у кримінальному провадженні; розумність та співмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження; наслідки арешту майна для підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб.
Таким чином, слідчий суддя вважає, що на даній стадії кримінального провадження існують достатні підстави для накладення арешту на зазначене майно, які виправдовують таке втручання у право власності та є співрозмірним із завданнями кримінального провадження.
Так, враховуючи наявність правових підстав для накладення арешту на вилучене майно, оскільки існує необхідність в забезпеченні його збереження, слідчий суддя приходить до переконання, що клопотання прокурора підлягає задоволенню, й, відповідно захід забезпечення кримінального провадження у вигляді арешту майна підлягає застосуванню.
Керуючись ст. ст.170, 171, 172, 173, 309, 395 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання прокурора відділу Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 про арешт майна у кримінальному провадженні №42025000000000946 від 20.10.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 204 КК України - задовольнити.
Накласти арешт на майно, вилучене в період 31.10.2025-11.11.2025 під час обшуку приміщень за адресою: Рівненська обл., Дубенський район, м. Радивилів, вул.Невського О., буд. 64; буд. 64 нежитлове приміщення 1; буд. АДРЕСА_1 ; буд. 64-Г; буд. 64-Д; буд. 64-Е; буд. 64-К, а саме:
1. змонтовану брагоректифікаційна установка, (технологічне обладнання призначене для масового виробництва спирту та/або рідин що містять спирт етиловий з харчової сировини - меляси бурякової, яке зкомуніковане та з'єднане), що містить повний технологічний комплекс обладнання для масового виробництва етилового спирту, що включає в себе:
- Бражну (дистиляційну) колону діаметром 400мм., 22 тарілки сітчастого типу з міжтарілочним простором 250мм.;
- Епюраційну колону, діаметром 400мм., ймовірно клапанного типу;
- Ректифікаційну колону, яка складається з двох частин, діаметром 400мм.
- Кип'ятильник бражної колони загальною площею теплообміну 5,5 м.кв.
- Підігрівач бражки, площею теплообміну 4 м.кв.
- Змійовиковий кип'ятильник, площею теплообміну 3,5 м.кв.
- Холодильник готового продукту (спирту), площею теплообміну 3 м.кв.
- Конденсатори, дефлегматори
- Лічильник коріолісового типу
- Датчики температури та тиску, контролери керування
- Систему керування автоматикою установки
- насоси, крани, металеві труби різного діаметру, датчики тиску та температури тощо.
2. пластикову ємність об'ємом приблизно 12 700 л., у якій знаходиться рідина прозорого кольору із різким запахом спирту приблизно у кількості 100 л.; пластикова ємність об'ємом приблизно 12700 л., у якій знаходиться рідина прозорого кольору із різким запахом спирту приблизно у кількості 750 л;
3. пластикові ємності, об'ємом, приблизно 1 м.куб (1000л) з рідиною, які мають характерний запах спирту 2 шт.
4. документи:
-Рахунок на оплату № 4 від 09.01.2023 на 1 арк.;
-Рахунок на оплату № 1 від 03.01.2023 на 1 арк.;
-Рахунок на оплату № 788 від 18.12.2023 на 1 арк.;
-Рахунок на оплату № 107 від 20.03.2024 на 1 арк.,
-Копія рахунку на оплату № 58 від 25.07.2024 на 1 арк.;
-Рахунок на оплату № 56 від 24.07.2024 на 1 арк.;
-Рахунок на оплату № 292 від 13.09.2024 на 1 арк.;
-Роздруківку видаткової накладної № 183 від 24.09.2024 на 1 арк.;
-Роздруківку накладної № 1 від 30.07.2024 на 1 арк.;
-Роздруківку накладної № 3 від 30.09.2024 на 1 арк.;
-Роздруківку накладної № 4 від 30.11.2024 на 1 арк.;
-Рахунок на оплату № 138 від 25.10.2024 на 1 арк.;
-Видаткову накладну № 269 від 28.11.2024 на 1 арк.;
-Рахунок на оплату № 152 від 11.12.2024 на 1 арк.;
-Роздруківку накладної № 3 від 31.03.2024 на 1 арк.;
-Договір підряду про виготовлення продукції № 11/08-2025 від 11.08.2025 року на 1 арк.;
-Акт № 9 приймання-передачі давальницької сировини на 1 арк.;
-Акт № 9 приймання-передачі наданих послуг по виготовленню продукції
з давальницької сировини від 11.08.2025 на 1 арк.;
-Акт № 9 приймання-передачі готової продукції на 1 арк.;
-Звіт № 9 про виробництво продукції та використання давальницької сировини на 1 арк.;
-Акт № 1 приймання-передачі наданих послуг по виготовленню продукції від 12.08.2025 на 1 арк.;
-Акт № 1 приймання-передачі наданих послуг по виготовленню продукції від 12.08.2025 на 1 арк.;
-Звіт № 1 про виробництво продукції у 2 примірниках на 1 арк. кожний;
-Договір підряду про виготовлення продукції № 11/08-2025 від 11.08.2025
у 2 примірниках на 1 арк. кожний;
-Акт № 1 приймання-передачі наданих послуг по виготовленню продукції
від 12.08.2025 на 1 арк.;
-Рахунок на оплату № 236 від 19.10.2023 на 1 арк.;
-Рахунок на оплату № 253 від 08.11.2023 на 1 арк.;
-Роздруківку посвідчення про якість № 7 на 1 арк.;
-Посвідчення про якість № 56 на 1 арк.;
-Роздруківку посвідчення про якість № 54 на 1 арк.;
-Чорнові рукописні записи на 3 арк.;
-Рахунок на оплату № 2 від 24.04.2025 на 1 арк.;
-Роздруківку листа до Державної податкової служби України вих. № 03
від 06.01.2022 на 10 арк.;
-Роздруківку рецептури засобу для дезінфекції рук на 1 арк.;
-Роздруківку рецептури засобу для дезінфекції рук на 1000л. на 1 арк.;
-Рахунок на оплату № 163 від 11.08.2025 на 1 арк.;
-Роздруківку рахунку на оплату № 55 від 12.06.2025 на 1 арк.;
-Рахунок на оплату № 44 від 23.05.2025 на 1 арк.;
-Рахунок на оплату № 48 від 29.05.2025 на 1 арк.;
-Рахунок на оплату № 147 від 26.09.2025 на 1 арк.;
-Роздруківку прибуткової накладної № 137 від 24.07.2024 на 1 арк.;
-Роздруківку рахунку на оплату № 65 від 07.08.2024 на 1 арк.;
-Рахунок на оплату № 120 від 26.09.2025 на 1 арк.;
-Рахунок на оплату № 115 від 24.09.2025 на 1 арк.;
-Рахунок на оплату № 5 від 29.05.2025 на 1 арк.;
-Роздруківку рахунку на оплату № 44 від 23.05.2025 на 1 арк.;
-Роздруківку рахунку на оплату № 48 від 29.05.2025 на 1 арк.;
-Рахунок на оплату № 37 від 07.05.2025 на 1 арк.;
-Рахунок на оплату № 55 від 12.06.2025 на 1 арк.;
-Рахунок на оплату № 64 від 03.07.2025 на 1 арк.;
-Рахунок на оплату № 80 від 17.07.2025 на 1 арк.
-системний блок комп'ютера чорного кольору «Vinga»;
- копію договору оренди нежитлового приміщення № 4-Н від 15.01.2020 на 3 арк.;
-копію акту № 1 приймання-передачі нежитлового приміщення від 15.01.2020 на 1 арк.;
-копію договору поставки № ПБФ 230724 від 24.07.2024 на 2 арк.
8. Копію системи управління безпечністю харчових продуктів від 03.09.2024 на 4 арк.;
-Копію ДСТУ 3099-95, технічні умови «Спирт етиловий ректифікований» із меляси високоякісний» на 3 арк.;
-Копію ДСТУ 5072:2008, біологічний метод визначання цукру «Сировина цукровмісна для спиртового виробництва» на 6 арк.;
-Копію ДСТУ 2450:2006, загальні технічні умови «Оцти з харчової сировини» на 11 арк.;
-ДСТУ 4181:2003, ДСТУ 4221:2003, ДСТУ 4222:2003 «Спирт етиловий, горілки та водно-спиртові розчини» на 6 арк.
5. блокнот із чорновими записами синього кольору, який знаходився на робочому столі у робочому кабінеті директора філії ОСОБА_6 на 183 арк., у якому знаходяться чорнові записи на 12 арк.
6. системний блок комп'ютера чорного кольору ASUS;
7. аркуші із написом «Порядок роботи з обладнанням системи автоматизації процесу дистиляції на 2 арк.; та журнал із рукописним текстом з можливою інформацією роботи обладнання;
8. пачку із написом «Дріжджі спиртові сухі «Р» 0,5 кг» партія : Д283DC дата «вжити до 22.10.2027», журнал перевірки знань на 1 групу з електробезпеки із рукописними записами, які можуть свідчити про незаконне виготовлення сировини для виготовлення спирту етилового; чорнові записи на 4 арк.; журнал із чорновими записами; зошит із чорновими записами помаранчевого кольору; журнал обліку та збереження засобів захисту із рукописними записами,
шляхом заборони будь-кому розпоряджатися, відчужувати та користуватися зазначеним майном до скасування арешту у встановленому КПК України.
Виконання ухвали покласти на уповноваженого детектива, який здійснює досудове розслідування у кримінальному провадженні №42025000000000946.
Роз'яснити, що відповідно до ч.1 ст.174 КПК України, підозрюваний, обвинувачений, їх захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково. Таке клопотання під час досудового розслідування розглядається слідчим суддею, а під час судового провадження - судом. Арешт майна також може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження за клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисника чи законного представника, іншого власника або володільця майна, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо вони доведуть, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.
Ухвала може бути оскаржена протягом п'яти діб з дня її проголошення до Одеського апеляційного суду.
Слідчий суддя ОСОБА_1