Справа № 727/11880/25
Провадження № 3/727/2511/25
20 листопада 2025 року м.Чернівці
Шевченківський районний суд м.Чернівців у складі:
головуючої судді Танасійчук Н.М.,
за участю:
секретаря судових засідань Кремзелюк О.В.,
прокурора Остапець О.М.,
особи, відносно якої розглядається справа про адміністративне правопорушення - ОСОБА_1 ,
захисника ОСОБА_1 - Бурми С.В.,
розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла із Управління стратегічних розслідувань в Чернівецькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт НОМЕР_1 , українця, громадянина України, проживаючого в АДРЕСА_1 , депутата Чернівецької міської ради за ст. 172-6 ч.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
встановив :
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 374 від 18.09.2025 року, ОСОБА_1 , будучи депутатом Чернівецької міської ради та відповідно до п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно, без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік (тобто всупереч встановленого строку - до 01.04.2024 року згідно із ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції»).
Згідно постанови Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області N? 71 від 14.12.2020 ОСОБА_1 набув депутатських повноважень 18.12.2020 року на першій сесії Чернівецької міської ради VIII скликання.
Відповідно до вимог ст. 68 Конституції України кожен зобов?язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено правопорушення, пов?язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-провову відповідальність.
Відповідно до ч. 1 статті 45 Закону, передбачено, що особи зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"- г" пункту 2 частини першої статті З цього Закону, зобов?язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за формою, що визначається Національним агентством.
Згідно вимог роз'яснення Національного агентства з питань запобігання корупції щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції N? 4 від 13.11.2023 року, декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік подається відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».
Встановлено, що ОСОБА_1 несвоєчасно, а саме 19.04.2024 року подав електронну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування при звільненні за 2023рік.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язаного з корупцією, у відповідності до п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону, несвоєчасно без поважних причин, 19.04.2024 року, подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік (при встановленому строку до 01.04.2024 р.), чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Одним з основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету державних органів та органів місцевого самоврядування та зашкодити суспільним інтересам, а отже не можуть бути визнані як малозначимі.
Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Прокурор в судовому засіданні просила визнати винним ОСОБА_1 за вчинення ним правопорушення передбаченого ч.1ст. 172-6 КУпАП та накласти стягнення в межах санкції статті.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вказав, що не заперечує того що ним було допущене порушення та подано декларацію несвоєчасно. Однак він просить врахувати тяжкий збіг обставин, які склалися у нього протягом останньої декади березня та початку квітня 2024 року, а саме раптове гостре та небезпечне захворювання його сина ОСОБА_2 2008 року народження (правобічний секреторний середній отит), у зв?язку із чим 26.03.2025 року йому (сину) було ургентно проведено хірургічну операцію по міринготомії обох вух і подальшого шунтування барабанної перетинки правого вуха, наслідками якої можуть бути ймовірні значні і небезпечні для здоров?я і життя його сина ускладнення. 3 огляду не це у період з 20.03.2024 року до 05.04.2024 року ОСОБА_1 займався організацією лікування та післяопераційним доглядом свого сина. Внаслідок пережитого стресу, пов?язаного із вище вказаним випадком, значно погіршився стан здоров?я самого ОСОБА_1 , який є особою з інвалідністю II групи, внаслідок онкозахворювання і пов?язаного з цим видалення щитоподібної залози та крім того він страждає багатьма супутніми захворюваннями, зокрема, цукровим діабетом ІІ типу та гіпертонією, опинився в ситуації, коли вже йому була необхідна термінова медична допомога, що супроводжувалося його відвідуваннями лікарів, здачею безлічі аналізів та проходженням додаткових обстежень, що об?єктивно завадило йому відвідати необхідні установи і організації для отримання необхідних для декларування виписок, витягів та інших документів. Не дивлячись на зайнятість доглядом за своїм прооперованим сином та на погіршення стану власного здоров?я ОСОБА_3 намагався своєчасно скласти та подати декларацію. Так, зокрема, 30.03.2024 року він здійснював вхід у реєстр з метою своєчасного подання декларації, однак відсутність у нього відповідних документів з інформацією, що необхідна для повного та достовірного декларування завадила йому скласти та подати повну і достовірну декларацію у строк до 01.04.2024 року. Після 01.04.2024 року, по мірі збору необхідних документів з відомостями для декларування ОСОБА_1 намагався скласти і подати декларацію 02.04.2024 року, 10.04.2024 року та 18.04.2024 року, що підтверджується вище вказаним листом НАЗК. Однак відсутність повного обсягу документально підтвердженої інформації, поряд із зайнятістю доглядом за своїм прооперованим сином, а в подальшому й вирішенням виниклих проблем із своїм здоров'ям, об'єктивно перешкоджало внесенню до декларації повної і, головне, достовірної інформації, яка підлягала декларуванню.
Адвокат Бурма С.В. в судовому засіданні, також, наполягав на відсутності умислу в діях ОСОБА_1 на несвоєчасне подання ним декларації та, в зв'язку із цим, просив звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за малозначністю вчиненого адміністративного правопорушення, обмежившись усним зауваженням.
У ст.1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено, у тому числі адміністративну відповідальність.
Згідно з приміткою до ст. 172-6 КУпАП суб'єкт правопорушень у цій статті визначається за ознакою наявності у особи повноважень на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Такими повноваженнями особа може володіти лише у зв'язку з заняттям певної посади за місцем роботи.
Заслухавши прокурора, пояснення ОСОБА_1 , його захисника, дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та долучені до нього докази, суд дійшов наступного висновку:
В ході розгляду справи встановлено, що постановою Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області N? 71 від 14.12.2020 року ОСОБА_1 набув депутатських повноважень 18.12.2020 року на першій сесії Чернівецької міської ради VIII скликання.
Згідно із ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Частиною 1 статті 172-6 КУпАП визначено адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до примітки статті 172-6 КУпАП суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Відповідно до п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», та згідно вимог роз'яснення Національного агентства з питань запобігання корупції щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції N? 4 від 13.11.2023 року, декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік подається відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією - це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині 1 статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким було внесено зміни до ч. 2 ст. 45 Закону № 1700-VII та визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у відповідності до п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону, несвоєчасно без поважних причин, 19.04.2024 року, подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 (при встановленому строку до 01.04.2024 р.).
З наданого витягу з офіційного сайту НАЗК з відомостями про послідовність дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, вбачається, що до 30.03.2024 року ОСОБА_1 жодних дій щодо заповнення та подання вищевказаної декларації вчинено не було.
На переконання суду надані докази на підтвердження винуватості ОСОБА_1 є належними, допустимими і достовірними, оскільки отримані з передбачених законом джерел, у передбачений законом спосіб, зафіксовані у належній процесуальній формі, узгоджуються між собою.
Відповідно до положень статті 255 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ст.172-6 КУпАП, (за винятком правопорушень, вчинених службовими особами, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище), складають уповноважені на те службові особи органів Національної поліції.
Відповідно до змісту диспозиції ч. 1 ст.172-6 КУпАП з об'єктивної сторони протиправний намір цього адміністративного правопорушення реалізується у формі дії (несвоєчасне подання декларації) та бездіяльності (неподання декларації). При цьому, характеризуючою ознакою вчинення особою такого проступку є саме відсутність поважних причин несвоєчасного подання нею декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави.
Матеріали справи не містять даних про поважні причини, які об'єктивно перешкоджали ОСОБА_1 своєчасно подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік, не встановлено таких і судом.
Жодних даних щодо тривалого лікування та/або неможливості у зв'язку із цим до 01.04.2024 року подати декларацію за 2023 рік матеріали справи, також, не містять, а тому відповідні доводи ОСОБА_1 про те, що він та його син перебували на лікуванні не є такими причинами , що виключали можливість здійснити свій обов"язок щодо вчасного подання декларації та , відповідно, судом до уваги не приймаються.
Отже, ОСОБА_1 , будучи депутатом Чернівецької міської ради та суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, зобов'язаний був подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік не пізніше 01.04.2024 року, проте, маючи реальну можливість подати таку декларацію своєчасно, всупереч вимогам наведених вище законодавчих актів, подав її з порушенням встановлених строків - лише 19.04.2025 року, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов?язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку, що на ОСОБА_1 слід накласти стягнення у виді штрафу в його мінімальному розмірі, визначеному санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме - п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850,00 гривень.
Відповідно до статті 40-1 КУпАП, статті 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення у дохід держави.
Відомостей про належність ОСОБА_1 до осіб, на яких поширюється дія ст.5 Закону України «Про судовий збір» щодо підстав для звільнення від його сплати не встановлено; відповідно до наявних відомостей на даний час йому встановлено ІІІ групу інвалідності.
За таких обставин, керуючись ст.ст. 24, 33-35, 40-1, ч. 1 ст. 172-6, п.4 ч.1 ст. 213, ст.ст. 221, 256, 283-285 КУпАП, суд
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень. (Отримувач: Чернівецьке ГУК/Чернівецька область, Код отримувача (ЄДРПОУ) 37836095, Банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.), Номер рахунку (IBAN) UA718999980313050106000024405, Код класифікації доходів бюджету: 21081100, Найменування коду класифікації доходів бюджету: Адміністративні штрафи та інші санкції.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605 грн. 60 коп. (Отримувач: Чернівецьке ГУК Чернівецька ТТ 22030101, Код отримувача (ЄДРПОУ): 37836095, Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), номер рахунку (IBAN): UA828999980313141206000024405, Код класифікації доходів бюджету: 22030101, найменування коду класифікації доходів бюджету: Судовий збір Шевченківський райсуд м. Чернівці.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів до Чернівецького апеляційного суду.
Суддя Танасійчук Н.М.