Постанова від 12.11.2025 по справі 569/9109/25

Рівненський апеляційний суд

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 листопада 2025 року м. Рівне

Справа № 569/9109/25

Провадження № 33/4815/566/25

Суддя Рівненського апеляційного суду - Збитковська Т.І.

з участю:

захисника - адвоката Вічинюка М.А.

представника митниці - Пастушенко Н.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи за апеляційною скаргою Рівненської митниці на постанову Рівненського міського суду Рівненської області від 29 травня 2025 року, -

ВСТАНОВИЛА:

Постановою Рівненського міського суду Рівненської області від 29 травня 2025 року ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України, і на підставі ст. 22 КУпАП звільнено від адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 485 МК України, обмежившись усним зауваженням, а провадження по справі закрито.

Згідно з протоколом про порушення митних правил №0078/UA204000/2025 від 29 квітня 2025 року, 29 вересня 2023 року декларантом ТОВ «Бразерс Плюс» гр. ОСОБА_2 в Рівненську митницю подано митну декларацію типу ІМ40ЕЕ №23UA204060010013U0 з метою переміщення через митний кордон України та подальшого митного оформлення в Рівненській митниці товару «сідельний тягач марки SCANIA, модель R410, бувший у використанні, ідентифікаційний номер кузова № НОМЕР_1 ». У зазначеній митній декларації заявлено, що отримувачем (графа 8) та особою, відповідальною за фінансове врегулювання (графа 9), являється ТОВ «Євро Транс Портал» (код ЄДРПОУ 44684997 Волинська область м. Луцьк вул. Рівненська буд. 76а). Вартість товару становить 21000 Євро.

На підставі вказаної митної декларації типу ІМ40ЕЕ 01.10.2023 року в зоні діяльності Волинської митниці громадянин України ОСОБА_3 (паспорт громадянина України для виїзду за кордон № НОМЕР_2 ) ввіз на митну територію України товар «сідельний тягач марки SCANIA, модель R410, бувший у використанні, ідентифікаційний номер кузова № НОМЕР_1 ».

06.10.2023 року декларантом ТОВ «Бразерс Плюс» гр. ОСОБА_2 в Рівненську митницю подано митну декларацію типу ІМ40ДЕ №23UA204060010319U7 для здійснення митного оформлення та випуску у вільний обіг товару «сідельний тягач марки SCANIA, модель R410, бувший у використанні, ідентифікаційний номер кузова № НОМЕР_1 » з пакетом товаросупровідних документів: свідоцтвами про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_3 від 13.07.2023 року, рахунком-фактурою (Інвойс) №710 від 29.09.2023 року, товаротранспортною накладною №б/н від 29.09.2023 року, зовнішньоекономічним договором (контрактом) №08/23 від 01.08.2023 року, сертифікатом про походження товару EUR.1 №D1420057 від 29.09.2023 року, експортною митною декларацією №23HU7210002B3E8251 від 29.09.2023 року.

За результатами аналізу товаросупровідних документів встановлено, що продавцем товару заявлено компанію «Koursounia Co LTD» (13 Tepeleniou str., P.O. Box 8010, Paphos, Cyprus), отримувачем - ТОВ «Євро Транс Портал» (код ЄДРПОУ 44684997 Волинська область м. Луцьк вул. Рівненська буд. 76а).

Відповідно до комерційного рахунку №710 від 29.09.2023 року, вартість товару «сідельний тягач марки SCANIA, модель R410, бувший у використанні, ідентифікаційний номер кузова № НОМЕР_1 » на умовах поставки ОСОБА_4 становить 21000 Євро (або еквівалент 809352,60 грн.) на дату здійснення митного оформлення.

Митними органами України проведено перевірку щодо автентичності та правильності вищезазначених сертифікатів з перевезення товару EUR.1, шляхом направлення відповідного запиту до уповноваженого органу Угорщини.

Уповноважений орган Угорщини листом Держмитслужби від 20.11.2024 року №15/15-03-01/7/6024) повідомив, що сертифікат з переміщення товару EUR.1 №D1420057 від 29.09.2023 року не може бути підтверджений. Під час перевірки встановлено, що вказаний сертифікат не був завірений уповноваженим органом, а штамп, який стоїть на сертифікаті, є фальшивим. На території Угорщини не було здійснено жодної процедури експорту, пов'язаної з відповідним документом.

Відповідно до ч. 1 ст. 36 Митного кодексу України, країна походження товару визначається з метою оподаткування товарів, що переміщуються через митний кордон України, застосування до них заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, заборон та/або обмежень щодо переміщення через митний кордон України, а також, забезпечення обліку цих товарів у статистиці зовнішньої торгівлі.

Отже, під час митного оформлення товару «сідельний тягач марки SCANIA, модель R410, бувший у використанні, ідентифікаційний номер кузова № НОМЕР_1 » у Рівненську митницю подавався сертифікат з перевезення товарів EUR.1 №D1420057 від 29.09.2023 року, що містить неправдиві відомості стосовно преференційного походження автомобіля.

Таким чином, сідельний тягач марки SCANIA, модель R410, бувший у використанні, ідентифікаційний номер кузова № НОМЕР_1 , митне оформлення якого здійснено за митною декларацією ІМ40ДЕ №23UA204060010319U7 від 06.10.2023 року, не може бути визнаний таким, що має преференційне походження з Європейського Союзу, та, відповідно, не має права на тарифну преференцію за кодом «410».

Проведеним розрахунком (службова записка управління контролю та адміністрування митних платежів від 11.03.2025 року №15-02/15-01/2164) встановлено, що вказані дії призвели до незаконного зменшення розміру митних платежів на загальну суму 97122,31 грн., в т.ч. мито - 80935,26 грн, ПДВ - 16187,05 грн.

Статтею 74 Митного кодексу України визначено, що імпорт (випуск для вільного обігу) - це митний режим, відповідно до якого іноземні товари після сплати всіх митних платежів, встановлених законами України на імпорт цих товарів, та виконання усіх необхідних митних формальностей випускаються для вільного обігу на митній території України.

Частиною 1 статті 257 Митного кодексу України передбачено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії.

У відповідності до п. 1, п. 3 та п. 4 ч. 1 ст. 266 Митного кодексу України, декларант зобов'язаний: здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого Митним кодексом України; надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей; у випадках, визначених Митним кодексом України та Податковим кодексом України, сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату відповідно до розділу Х Митного кодексу України.

Відповідно до граф 8, 9 митної декларації ІМ40ДЕ №23UA204060010319U7 від 06.10.2023 року, ТОВ «Євро Транс Портал» (код ЄДРПОУ 44684997 Волинська область м. Луцьк вул. Рівненська буд. 76а) є одержувачем і особою, відповідальною за фінансове регулювання.

Згідно з ч. 2 ст. 459 та пп. 7, 43 ст. 4 Митного кодексу України, суб'єктами відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємства - керівники та інші працівники підприємств, які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов'язків відповідають за виконання вимог, встановлених Митним кодексом України, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України, укладеними у встановленому законом порядку.

Відповідно до ч. 5 ст. 65 Господарського кодексу України, керівник підприємства без доручення діє від імені підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади і органах місцевого самоврядування, інших організаціях, у відносинах з юридичними особами та громадянами.

Відповідно до інформації, наявної в ІКС «Податковий блок», на час оформлення товарів за вищевказаними митними деклараціями директором ТОВ «Євро Транс Портал» (код ЄДРПОУ 44684997 Волинська область м. Луцьк вул. Рівненська буд. 76а) значиться ОСОБА_1 .

Таким чином, громадянин України ОСОБА_1 директор ТОВ «Євро Транс Портал» (код ЄДРПОУ 44684997 Волинська область м. Луцьк вул. Рівненська буд. 76а), з метою неправомірного зменшення розміру митних платежів, за посередництва декларанта ТОВ «Бразерс Плюс» гр. ОСОБА_2 , надав митним органам України документ (сертифікат з перевезення товару EUR.1 №D1420057 від 29.09.2023 року), що не є автентичним, оскільки уповноважений орган Угорщини повідомив, що сертифікат з переміщення товару EUR.1 №D1420057 від 29.09.2023 року не може бути підтверджений. Під час перевірки встановлено, що вказаний сертифікат не був завірений уповноваженим органом, а штамп, який стоїть на сертифікаті, є фальшивим.

Вчинення таких дій директором ТОВ «Євро Транс Портал» (код ЄДРПОУ 44684997 Волинська область м. Луцьк вул. Рівненська буд. 76а) ОСОБА_1 призвело до неправомірного зменшення розміру митних платежів на загальну суму 97122,31 грн., в т.ч. мито - 80935,26 грн, ПДВ - 16187,05 грн.

У поданій апеляційній скарзі Рівненська митниця, погоджуючись з фактом визнання ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 485 МК України, за наведених в рішенні суду обставин, оспорює звільнення ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за малозначністю, оскільки його дії призвели до неправомірного зменшення розміру митних платежів державі на значну суму.

Просить оскаржувану постанову скасувати, ухвалити нову постанову, якою ОСОБА_1 притягнути до відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України, та застосувати щодо нього стягнення у виді штрафу в розмірі від 50 до 150 відсотків несплаченої суми митних платежів - 97 122, 31 грн.

У запереченні на апеляційну скаргу представник ОСОБА_1 - адвокат Вічинюк М.А. доводить, що ОСОБА_1 не мав наміру порушувати законодавства, що підтверджується тим, що він ще до складання протоколу про порушення митних правил добровільно сплатив всю необхідну суму, яка була вказана в протоколі.

Просить апеляційну скаргу Рівненської митниці залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Заслухавши доводи представника Рівненської митниці Пастушенко Н.А. на підтримання апеляційної скарги, доводи представника ОСОБА_1 - адвоката Вічинюка М.А, який вважає рішення суду першої інстанції законним та обґрунтованим і просить залишити його без змін, перевіривши матеріали справи й доводи апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню.

Вина ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 485 МК України ніким не оспорюється, а тому апеляційний суд не наводить доказів на підтвердження таких висновків суду першої інстанції.

Застосовуючи до ОСОБА_1 положення ст. 22 КУпАП, суд першої інстанції виходив з того, що аналіз доказів і встановлених фактичних обставин справи свідчать про те, що діями ОСОБА_1 значної шкоди не завдано, тобто, вчинені ОСОБА_1 дії є малозначними.

Відповідно до вимог ст. 33 КУпАП, стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

На переконання апеляційного суду, при накладенні на ОСОБА_1 стягнення за вчинене адміністративне правопорушення суддя не дотримався вимог ст.33 КУпАП.

Судом першої інстанції встановлено, що вчинені директором ТОВ «Євро Транс Портал» ОСОБА_1 неправомірні дії призвели до неправомірного зменшення розміру митних платежів на загальну суму 97122,31 грн., в т.ч. мито - 80935,26 грн, ПДВ - 16187,05 грн.

З огляду на наведене, апеляційний суд вважає, що дії ОСОБА_1 не можуть бути кваліфіковані, як малозначні, а, відтак, застосування судом першої інстанції до ОСОБА_1 положень ст. 22 КУпАП є безпідставним.

Відповідно до ч.1 ст.485 МК України, дії, спрямовані на неправомірне звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру, а також інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі від 50 до 150 відсотків несплаченої суми митних платежів.

Враховуючи характер вчиненого правопорушення, апеляційний суд вважає, що на ОСОБА_1 можливо накласти мінімальне стягнення, передбачене санкцією ч. 1 ст. 485 МК України.

Керуючись ст. 294 КУпАП, -

П О С Т А Н О В И ЛА:

Апеляційну скаргу Рівненської митниці задовольнити частково.

Постанову Рівненського міського суду Рівненської області від 29 травня 2025 року відносно ОСОБА_1 скасувати.

Винести нову постанову, якою ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 485 МК України.

Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення за порушення митних правил, передбачених ч. 1 ст. 485 МК України, у виді штрафу в розмірі 50 відсотків несплаченої суми митних платежів, що становить 48 561,15 грн. (сорок вісім тисяч п'ятсот шістдесят одна гривня 15 копійок).

Постанова набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню не підлягає.

Суддя Рівненського

апеляційного суду Т.І.Збитковська