Вирок від 17.11.2025 по справі 756/18388/25

17.11.2025 Справа № 756/18388/25

Справа № 756/18388/25

№ 1-кп/756/2054/25

ОБОЛОНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА
ВИРОК
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 листопада 2025 року місто Київ

Оболонський районний суд міста Києва у складі:

головуючої судді ОСОБА_1 ,

за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

прокурора ОСОБА_3 ,

обвинуваченого ОСОБА_4 ,

обвинуваченого ОСОБА_5

захисника ОСОБА_6

захисника ОСОБА_7

потерпілого ОСОБА_8 ,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі судових засідань Оболонського районного суду міста Києва угоди про визнання винуватості в межах кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 24 вересня 2025 року за №22025101110001111 за обвинуваченням:

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який народився у м. Київ, громадянин України, здобув вищу освіту, працює на посаді заступника директора з економічних питань КНП «Клінічний заклад з надання психіатричної допомоги «ПСИХІАТРІЯ» виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)» та за сумісництвом на посаді соціального менеджера-водія ТОВ «Міцне здоров?я», розлучений, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимий,

у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 358, ч. 4 ст. 358, ч. 4 ст. 190, ч. 3 ст. 27 ч. 1 ст. 366, ч. 3 ст. 27 ч. 2 ст. 366 КК України,

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який народився в російської федерації, громадянин України, здобув вищу освіту, працює на посаді директора ТОВ «Міцне здоров?я», одружений, має на утриманні неповнолітню дитину, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 , проживає за адресою: АДРЕСА_4 , раніше не судимий,

у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 366 КК України, -

УСТАНОВИВ:

1. Формулювання обвинувачення, в якому ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 визнають себе винуватими.

1.1. Формулювання обвинувачення стосовно ОСОБА_4 .

Департамент соціальної та ветеранської політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - Департамент) є структурним підрозділом виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), утвореним відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» у складі виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) рішенням Київської міської ради від 20 червня 2002 року №28/28 «Про утворення виконавчого органу Київської міської ради та затвердження його структури і загальної чисельності».

Департамент підзвітний і підконтрольний Київській міській раді, підпорядковується Київському міському голові, входить до структури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), виконує функції органу місцевого самоврядування та, у визначених законодавством України випадках, виконує функції державної виконавчої влади. Департамент з питань виконання функцій органу виконавчої влади взаємодіє з Міністерством соціальної політики України (далі Мінсоцполітики), Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, Міністерством у справах ветеранів України, Національною соціальною сервісною службою України (далі Нацсоцслужба) та іншими центральними органами виконавчої влади, обласними державними адміністраціями, районними в місті Києві державними адміністраціями, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування та їх посадовими особами, структурними підрозділами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), підприємствами, установами й організаціями, а також з об'єднаннями громадян.

Так, Департамент соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - Департамент) є головним розпорядником бюджетних коштів. Департамент забезпечує в місті Києві реалізацію державної політики з питань соціальної підтримки і надання соціальних послуг сім'ям та особам, які належать до вразливих груп населення та/або перебувають у складних життєвих обставинах (зокрема особам похилого віку, особам з інвалідністю, учасникам бойових дій, громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, малозабезпеченим особам, внутрішньо переміщеним особам, дітям, іншим категоріям осіб), оздоровлення та відпочинку дітей, запобігання домашньому насильству, забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків.

Відповідно до Положення про Департамент соціальної політики виконавчого органу Київської міської державної адміністрації (Київської міської ради), затвердженого розпорядженням виконавчого органу Київської міської державної адміністрації (Київської міської ради) від 10 серпня 2015 року №778, Стратегії розвитку міста Києва до 2025 року, визначені такі основні напрямки діяльності: - реалізація державних соціальних гарантій окремим категоріям громадян та заходів соціальної підтримки населення; - надання соціальних послуг (соціального обслуговування); - соціально-трудові відносини, оплата праці та зайнятості населення; - гендерна рівність та взаємодія з громадськими організаціями інвалідів, ветеранів війни та праці; - соціальна інтеграція інвалідів.

Також, відповідно до Положення про Департамент соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), затвердженого рішенням Київської міської ради від 02 березня 2023 року №6014/6055, Стратегії розвитку міста Києва до 2025 року, визначені такі основні напрямки діяльності: - організація надання соціальних послуг і проведення соціальної роботи в місті Києві шляхом визначення потреб населення у соціальних послугах, розвитку відповідних закладів, установ, служб і залучення недержавних організацій, які надають соціальні послуги; - виконання програм і заходів у сфері соціального захисту населення, спрямованих на покращення становища сімей, забезпечення оздоровлення та відпочинку дітей, забезпечення рівних прав і можливостей участі жінок і чоловіків у політичному, економічному та культурному житті, протидії дискримінації за ознакою статі та реалізація на території міста Києва державної політики у сфері запобігання та протидії домашньому насильству.

Завданням департаменту з метою забезпечення подальшого соціального захисту окремих категорій соціально незахищених верств населення міста Києва сприяти забезпеченню: - миючими засобами малозабезпечених громадян, які не здатні до самообслуговування та перебувають на обліку в міському та/або районних територіальних центрах соціального обслуговування міста Києва; - комплектами постільної білизни громадян, які не здатні до самообслуговування, мають V групу рухової активності та перебувають на обліку в міському та/або районних територіальних центрах соціального обслуговування міста Києва; - безкоштовним харчуванням та/або продуктовими наборами малозабезпечених одиноких громадян та інших верств населення міста Києва. Закон України «Про соціальні послуги» визначає основні організаційні та правові засади надання соціальних послуг, спрямованих на профілактику складних життєвих обставин, подолання або мінімізацію їх негативних наслідків, особам/сім'ям, які перебувають у складних життєвих обставинах.

Департаментом впровадженні соціальні послуги, що надаються шляхом соціального замовлення та здійснюється компенсація надавачам вартості соціальних послуг, наданих отримувачам на безоплатній основі та передбачається розширення переліку таких послуг та кількості їх утримувачів відповідно до потреби населення міста Києва.

07.10.2021 рішенням Київської міської ради затверджено міську цільову програму - «Турбота. Назустріч киянам» на 2022-2024 роки, з метою подальшого соціального захисту окремих категорій малозахищених верств населення міста Києва, встановлення додаткових до встановлених законодавством гарантій щодо соціального захисту населення.

Виконання Програми забезпечується за рахунок коштів бюджету міста Києва з урахуванням його можливостей у кожному бюджетному році в межах асигнувань, передбачених на соціальний захист та соціальне забезпечення та коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Категорія громадян, на яких поширюється дія Програми: учасники антитерористичної операції, діти віком до 14 років киян - учасників антитерористичної операції, діти загиблих (померлих) киян - учасників антитерористичної операції, віком до 18 років, ветерани війни та праці, сім'ї загиблих учасників бойових дій, сім'ї загиблих військовослужбовців, які загинули або померли в мирний час, жертви політичних репресій, громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, малозабезпечені одинокі громадяни, особи з інвалідністю, діти, студенти з інвалідністю, діти війни, громадяни, які не здатні до самообслуговування та мають групу рухової активності, сім?ї Героїв Небесної Сотні, малозабезпечені сім?ї, особи похилого віку, жінки, які зазнали мастектомії, особи, які опинились у складних життєвих обставинах.

Фінансове забезпечення Програми передбачається за рахунок коштів бюджету міста Києва, а також за рахунок інших джерел фінансування, не заборонених законодавством України.

Наказом №?336-ОС від 27.08.2019 громадянина України, матеріали щодо якого розслідуються в іншому провадженні (далі Особа 1) призначено на посаду заступника директора, наказом від 08.12.2022 громадянина України, матеріали щодо якого розслідуються в іншому провадженні (далі Особа 2) призначено на посаду заступника директора, наказом від 20.04.2023 звільнена з посади та наказом від 31.07.2023 Особа 2 призначено на посаду заступника директора за розпорядженням Київської міської голови №817 від 20.09.2019 громадянина України, матеріали щодо якого розслідуються в іншому провадженні (далі Особа 3) призначено на посаду директора Департаменту.

Так, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 11.01.2022, громадянину України, матеріали щодо якого розслідуються в іншому провадженні (далі Особа 4) 01.10.1966 р.н., стало достеменно відомо про прийняття рішення Київської міської ради, яким затверджено міську цільову програму «Турбота. Назустріч киянам» на 2022-2024 роки, а також про намір Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) провести конкурс із визначення надавача соціальних послуг у межах зазначеної програми.

Отримавши зазначену інформацію, Особа 4 усвідомив можливість неправомірного отримання бюджетних коштів шляхом їх відшкодування за нібито надані соціальні послуги, що фінансуються за рахунок коштів місцевого бюджету у формі компенсації.

З огляду на це, діючи умисно, з корисливих мотивів, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, а також високий ступінь ризику викриття правоохоронними органами, Особа 4 у невстановлений період часу, але не пізніше 11.01.2022, розробив злочинний план, спрямований на заволодіння чужим майном - грошовими коштами місцевого бюджету - шляхом зловживання службовим становищем службових осіб, вчиненого в складі організованої групи.

У межах цього злочинного плану було передбачено систематичне надання соціальних послуг за цінами, завідомо вищими за їх реальну собівартість, з подальшим отриманням компенсаційних виплат від Департаменту.

Відповідно до реалізації злочинного плану, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 11.01.2022, невстановлена досудовим розслідуванням особа з числа працівників Департаменту, діючи умисно, із корисливих мотивів, запросила до адміністративного приміщення Департаменту, розташованого за адресою: м. Київ, вул. Л. Гузара, 7, працівника ТОВ «Міцне здоров'я» ОСОБА_4 , якому в ході особистої розмови повідомила про проведення конкурсів з відбору надавачів соціальних послуг на умовах міської програми «Турбота. Назустріч киянам» на 2022-2024 роки та про заздалегідь встановлені, економічно необґрунтовані, завищені ціни на такі послуги, що, відповідно, створювало передумови для систематичного заволодіння частиною бюджетних коштів.

Також невстановлена досудовим розслідуванням особа повідомила ОСОБА_4 про реальну можливість забезпечити перемогу ТОВ «Міцне здоров'я» у конкурсах за умови надання останнім згоди на участь у запропонованій злочинній схемі та подальшу взаємодію з вищим керівництвом Департаменту. ОСОБА_4 погодився на запропоновані умови.

Надалі, після отримання попередньої згоди на участь ТОВ «Міцне здоров'я» у конкурсах, за ініціативою Особи 1 яка, діючи у змові з іншими невстановленими особами з числа працівників Департаменту, в невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 11.01.2022, організувала зустріч ОСОБА_4 із Особою 4 в приміщенні Департаменту.

Під час зустрічі Особа 4 озвучив додаткову умову участі в схемі - обов'язкове повернення 25% від суми компенсації, отриманої від Департаменту за надані соціальні послуги.

Отримавши вказану інформацію, ОСОБА_4 у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 11.01.2022, провів конфіденційну зустріч із директором ТОВ «Міцне здоров'я» ОСОБА_5 , під час якої довів йому відомості про обов'язковість повернення 25% від отриманих коштів у вигляді так званого «відкату». За результатами зазначеної зустрічі, обидва дійшли згоди щодо реалізації злочинного плану шляхом удаваного надання соціальних послуг, які в реальності не здійснювались, та оформлення фіктивних фінансово-господарських операцій з підконтрольними суб'єктами підприємницької діяльності послуг із оренди нерухомого майна, паркомісць, транспортних засобів, придбання продуктів харчування, засобів реабілітації, господарчих товарів.

Так, у подальшому, з метою реалізації спільного злочинного плану, спрямованого на заволодіння бюджетними коштами, виділеними на фінансування заходів із надання соціальних послуг в межах реалізації міської цільової програми «Турбота. Назустріч киянам» на 2022-2024 роки, ОСОБА_4 , діючи умисно, з корисливих мотивів та за попередньою змовою з іншими особами, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 11.01.2022, у невстановленому місці провів особисту зустріч із Особа 4, якому повідомив про погоджений механізм незаконного виведення надлишкових бюджетних коштів, перерахованих на користь ТОВ «Міцне здоров'я» на підставі укладених із Департаментом договорів.

Під час зустрічі ОСОБА_4 озвучив суть запропонованої злочинної схеми, яка передбачала документальне оформлення удаваного надання ТОВ «Міцне здоров'я» соціальних послуг, фактичне здійснення яких або взагалі не планувалося, або обсяг і якість таких послуг суттєво не відповідали умовам договорів. З метою легалізації отриманих надлишкових коштів та створення видимості належного виконання умов договорів, планувалося залучення підконтрольних ОСОБА_4 та іншим особам суб'єктів господарювання - юридичних осіб, які мали формально виступати контрагентами ТОВ «Міцне здоров'я» у частині постачання товарів та надання послуг, зокрема послуг із оренди нерухомого майна, паркомісць, транспортних засобів, придбання продуктів харчування, засобів реабілітації, господарчих товарів.

Таким чином, у ході зазначеної зустрічі ОСОБА_4 фактично підтвердив свою участь у злочинному плані, а також свою готовність забезпечити функціонування фіктивного фінансово-господарського механізму, спрямованого на легалізацію та подальше виведення бюджетних коштів через формально укладені договори із підконтрольними юридичними особами.

У зв'язку з цим, з метою усунення перешкод у проведенні конкурсних процедур ТОВ «Міцне здоров'я» у Департаменті, невстановлена досудовим розслідуванням особа з числа посадових осіб Департаменту надала ОСОБА_4 та ОСОБА_5 відповідні вказівки та рекомендації щодо внесення необхідних даних до конкурсної пропозиції ТОВ «Міцне здоров'я» з метою забезпечення її відповідності умовам конкурсу, необхідною кількістю матеріально-технічних засобів, кількістю працівників які б відповідали конкурсній вимозі задля перемоги у конкурсі.

У зв'язку з цим, діючи у межах попередньо досягнутої злочинної домовленості, з метою забезпечення перемоги ТОВ «Міцне здоров'я» у конкурсних процедурах, що проводилися Департаментом в межах реалізації міської цільової програми «Турбота. Назустріч киянам» на 2022-2024 роки, невстановлена досудовим розслідуванням особа з числа посадових осіб Департаменту, зловживаючи своїм службовим становищем, надала ОСОБА_4 та ОСОБА_5 відповідні вказівки та рекомендації щодо формального наповнення конкурсної пропозиції ТОВ «Міцне здоров'я».

Так, Особа 4, Особа 3, Особа 1, Особа 2, ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , розуміючи протиправний характер своїх дій, з корисливих мотивів, діючи умисно, попередньо домовились про спільну участь у вчиненні кримінального правопорушення з метою заволодіння бюджетними коштами, що виділялися на компенсацію витрат за надані соціальні послуги у межах реалізації вищевказаної міської програми.

У межах досягнутої злочинної домовленості учасники організованої групи розробили єдиний план злочинної діяльності, погодили порядок реалізації злочинного умислу та чітко розподілили ролі між собою, відповідно до функціоналу кожного.

ОСОБА_4 , працівник ТОВ «Міцне здоров'я» - виконував функції зв'язкового між організатором, керівництвом ТОВ та службовими особами Департаменту, особисто брав участь у комунікаціях із невстановленими працівниками Департаменту, виконував вказівки щодо підготовки конкурсної документації з урахуванням «рекомендацій» посадових осіб Департаменту, забезпечував технічну підготовку документів щодо фіктивного надання послуг та підготовку підконтрольних суб'єктів господарювання до участі у схемі виведення коштів, організовував укладання фіктивних договорів із підконтрольними суб'єктами господарювання, вчиняв дії щодо легалізації походження бюджетних коштів, перерахованих на рахунки ТОВ «Міцне здоров'я», координував фінансову частину реалізації схеми.

На виконання раніше розробленого злочинного плану спрямованого на заволодіння бюджетних коштів шляхом отримання відшкодування коштів місцевого бюджету, які виділяються в якості компенсації наданих соціальних послуг за цінами, які є завідомо вищими за собівартість послуг догляду у межах виконання міської цільової програми «Турбота. Назустріч киянам» на 2022-2024 роки між Департаментом в особі директора Особи 3 та директора ТОВ «Міцне здоров'я» ОСОБА_5 , укладено ряд договорів, зокрема: № 11 про надання соціальної послуги денного догляду для осіб з психічними розладами шляхом соціального замовлення та компенсації надавачу вартості соціальної послуги від 11.01.2022; № 4 про надання соціальної послуги паліативного догляду шляхом соціального замовлення та компенсації надавачу вартості соціальної послуги від 11.01.2022; № 20 про надання соціальних послуг шляхом соціального замовлення та компенсації надавачу вартості соціальної послуги за бюджетні кошти від 13.02.2023 та додатків до нього; № 24 про надання соціальних послуг шляхом соціального замовлення та компенсації надавачу вартості соціальної послуги за бюджетні кошти від 13.02.2023; № 27 про надання соціальних послуг шляхом соціального замовлення та компенсації надавачу вартості соціальної послуги за бюджетні кошти від 13.02.2023.

Крім того, відповідно до додатків до Договорів № 4, 24 вартість однієї соціальної послуги паліативного догляду визначено у розмірі 617,58 грн за одну людино-годину, відповідно до Договору №11, 20 вартість однієї соціальної послуги визначено у розмірі 125,96 грн, відповідно до Договору № 24 вартість однієї соціальної послуги визначено у розмірі 1267,69 грн., що є економічно необґрунтованим та значно перевищує ринкову вартість таких послуг, у зв'язку з чим передбачено завідомо завищене ціноутворення з метою подальшого привласнення частини бюджетних коштів.

У подальшому, ОСОБА_5 та ОСОБА_9 діючи за попередньою змовою у складі організованої групи, в невстановлений досудовим розслідуванням час, перебуваючи на території міста Києва, з метою реалізації злочинного плану щодо заволодіння бюджетними коштами, підшукали та залучили підконтрольні їм суб'єкти господарювання, з якими надалі уклали завідомо фіктивні договори оренди транспортних засобів, оренди нерухомого майна, а також договори на постачання товарів.

Також, за злочинним задумом Особи 3, останній в невстановлений досудовим розслідування час, однак не пізніше 02.05.2022, досяг попередньої змови з громадянкою України, матеріали щодо якої розслідуються в іншому провадженні (далі Особа 5) та громадянином України, матеріали щодо якого розслідуються в іншому провадженні (далі Особа 6), які в свою чергу є фізичними особами підприємцями, та які надали добровільну згоду на укладення фінансово-господарських договір з ТОВ «Міцне здоров'я», для надання удаваних послуг придбання товарів та надання оренди транспортних засобів, за які ТОВ «Міцне здоров'я», перераховувало грошові кошти відповідно до договору на рахунки вказаних підприємств.

Зокрема, між ТОВ «Міцне здоров'я» та ФОП ОСОБА_10 (РНОКПП НОМЕР_1 ) були укладені: договір оренди б/н від 09.08.2022 щодо оренди транспортного засобу марки - «Fiat» модель - «Nuovo Doblo», д.н.з. НОМЕР_2 ; договір оренди б/н від 16.10.2023 щодо оренди того ж транспортного засобу; договір оренди б/н від 01.01.2024 щодо оренди транспортного засобу марки - «Citroen», модель - «Berlingo», д.н.з. НОМЕР_3 ; договір суборенди б/н від 02.05.2022 щодо суборенди транспортного засобу марки - «ВАЗ» модель - «211140», д.н.з. НОМЕР_4 ; а також договір постачання від 22.09.2022 щодо поставки медичних виробів, засобів індивідуального захисту, дезінфікуючих та гігієнічних засобів для використання у сфері соціальних послуг - «паліативний догляд»; крім того, між ТОВ «Міцне здоров'я» та ФОП ОСОБА_11 (РНОКПП НОМЕР_5 ) укладено договір суборенди б/н від 16.10.2023 щодо транспортного засобу марки - «ВАЗ», модель - «211140», д.н.з. НОМЕР_4 та договір постачання від 01.08.2023 щодо постачання медичних виробів і дезінфікуючих засобів.

Ці договори не мали на меті фактичного виконання зобов'язань, передбачених їх умовами, а були інструментом легалізації грошових коштів, здобутих злочинним шляхом, та прикриттям протиправної діяльності учасників організованої групи.

Так, на виконання спільного злочинного плану, спрямованого на заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовим становищем, а саме - бюджетними коштами місцевого бюджету м. Києва, директор ТОВ «Міцне здоров'я» ОСОБА_5 вносив до звітів про надання соціальних послуг «паліативний догляд» «денний догляд» та «реабілітація», завідомо неправдиві відомості про обсяги наданих послуг у межах виконання міської цільової програми «Турбота. Назустріч киянам» на 2022-2024 роки.

Вказані звіти в подальшому подавались до Департаменту ОСОБА_4 , який діяв у межах реалізації злочинного плану.

Згідно з розробленим механізмом, отримані грошові кошти ТОВ «Міцне здоров'я» перераховувало на рахунки підконтрольних фізичних осіб - підприємців, після чого ОСОБА_5 та ОСОБА_4 здійснювали їх обготівкування через банківські установи, привласнюючи частину для особистого збагачення.

Так, ОСОБА_4 , діяв у складі організованої групи з Особою 4, Особою 3, Особою 2, Особою 1, ОСОБА_5 , реалізовував свій злочинний умисел спрямований на заволодіння бюджетних коштів шляхом отримання відшкодування коштів місцевого бюджету, які виділяються в якості компенсації наданих соціальних послуг за цінами, які є завідомо вищими за собівартість послуг догляду у межах виконання міської цільової програми «Турбота. Назустріч киянам» на 2022-2024 роки, забезпечили безперешкодну діяльність злочинного механізму шляхом укладених ТОВ «Міцне здоров 'я» низки завідомо фіктивних договорів з фізичними особами - підприємцями, які прямо або опосередковано є пов'язаними з ТОВ «Міцне здоров'я» та фактично підконтрольні зазначеним особам.

З метою реалізації спільного злочинного плану, спрямованого на заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовим становищем, а саме - бюджетними коштами місцевого бюджету міста Києва, директор ТОВ «Міцне здоров'я» ОСОБА_5 , у невстановлений досудовим розслідуванням час, однак не пізніше 10.02.2022, перебуваючи за адресою: м. Київ, вул. Кирилівська, 103, діючи умисно, з корисливих мотивів, вніс до звіту за січень 2022 року про надання соціальних послуг по договору №4 від 11.01.2022, завідомо неправдиві відомості щодо обсягів фактично наданих послуг із «паліативного догляду».

Вказаний звіт в невстановлений досудовим розслідуванням час подався до Департаменту ОСОБА_4 , який діяв у межах реалізації злочинного плану.

Згідно з розробленим механізмом, отримані грошові кошти ТОВ «Міцне здоров'я» перераховувало на рахунки підконтрольних фізичних осіб - підприємців, після чого ОСОБА_5 та ОСОБА_4 здійснювали їх обготівкування через банківські установи, привласнюючи частину для особистого збагачення.

Крім того, на виконання узгодженого злочинного умислу, у невстановлений досудовим розслідуванням час та у невстановленому місці, ОСОБА_4 передав частину з вказаних грошових коштів Особі 4 який здійснював координацію протиправної діяльності та сприяв її реалізації, забезпечуючи стабільність функціонування схеми та уникнення її викриття.

ОСОБА_4 брав участь в умисній, корисливій діяльності організованої групи, до складу якої входили Особа 4 (організатор), Особа 3, Особа 1, Особа 2 та директор ТОВ «Міцне здоров'я» ОСОБА_5 . Метою групи було заволодіння бюджетними коштами територіальної громади м. Києва, виділеними Департаментом соціальної політики КМДА у рамках міської програми «Турбота. Назустріч киянам» на 2022-2024 роки.

Учасники групи розробили механізм систематичного отримання бюджетних коштів шляхом:

- завищення вартості соціальних послуг;

- укладення фіктивних договорів ТОВ «Міцне здоров'я» з підконтрольними ФОП;

- внесення завідомо недостовірних відомостей до конкурсної документації та щомісячних звітів про нібито надані послуги «денного догляду», «паліативного догляду» та «соціальної реабілітації».

ОСОБА_4 , знаючи про фіктивний характер операцій, умисно виконував визначені йому функції, а саме:

- виступав посередником між керівництвом ТОВ «Міцне здоров'я» та посадовцями Департаменту;

- брав участь у підготовці конкурсних пропозицій з недостовірними даними щодо персоналу і матеріально-технічної бази;

- організовував укладення фіктивних договорів з підконтрольними ФОП;

- подавав до Департаменту завідомо неправдиві звіти, складені ОСОБА_5 , за договорами №4, №11, №20 та №27;

- брав участь у подальшому обготівкуванні та привласненні незаконно отриманих коштів;

- передавав частину грошових коштів Особі 4, який координував діяльність групи.

ОСОБА_5 упродовж 2022-2024 років, однак не пізніше 09.12.2024, перебуваючи за адресою: м. Київ, пр-кт. Оболонський, 26, оф. 183, систематично вносив до місячних звітів за договорами №4, №11, №20, №27 неправдиві дані про обсяги соціальних послуг.

ОСОБА_4 у невстановлений досудовим розслідуванням час подавав ці звіти до Департаменту, де посадові особи: Особа 3, Особа 1, Особа 2, достовірно знаючи про їх фіктивність, підписували акти здавання-приймання послуг (акти №3-№10 за 2022 рік; №11-12 за 2022 рік; №1-9 за 2023 рік; №4 за 2023 рік; №1-12 за 2024 рік), тим самим забезпечуючи безперешкодне перерахування бюджетних коштів на рахунок ТОВ «Міцне здоров'я».

За 2022 рік на підставі фіктивних актів було безпідставно перераховано, зокрема:

- 225 676 грн (акт №3)

- 804 128,64 грн (акт №4)

- 1 221 308,16 грн (акт №5)

- 1 595 157,44 грн (акт №6)

- 1 797 701,04 грн (акт №7)

- 1 816 847,04 грн (акт №8)

- 1 845 062,05 грн (акт №9)

- 1 777 547,52 грн (акт №10).

За 2023-2024 роки суми за кожним актом становили від 121 тис. грн до понад 1,18 млн грн.

Судово-економічні експертизи підтвердили: завдання державі шкоди у великих та особливо великих розмірах, загальна сума підтверджених збитків становить понад 11,5 млн грн лише за частиною встановлених епізодів. Отримані кошти: перераховувалися на рахунки підконтрольних ФОП, обготівковувалися ОСОБА_5 та ОСОБА_4 , частково привласнювалися учасниками схеми, частково передавалися Особі 4 - координатору організованої групи.

ОСОБА_4 , був активним учасником організованої групи, умисно сприяв реалізації складної злочинної схеми, що полягала у систематичному отриманні бюджетних коштів на підставі фіктивних договорів, недостовірних звітів та підроблених актів приймання-передачі послуг. Його дії забезпечували подання фіктивних документів до Департаменту, подальше незаконне перерахування коштів на рахунки ТОВ «Міцне здоров'я», їх обготівкування та привласнення значних сум, що спричинило багатомільйонні збитки місцевому бюджету м. Києва.

Таким чином, ОСОБА_4 , обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, а саме в заволодінні чужим майном, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненому організованою групою.

Крім того, на виконання раніше розробленого Особою 4 злочинного плану, спрямованого на заволодіння бюджетними коштами шляхом отримання відшкодування з місцевого бюджету коштів, що виділяються як компенсація за надані соціальні послуги за цінами, які є завідомо вищими за їх фактичну собівартість у межах реалізації міської цільової програми «Турбота. Назустріч киянам» на 2022-2024 роки, у ОСОБА_4 та директора ТОВ «Міцне здоров'я» ОСОБА_5 у вересні 2024 року виник умисел, спрямований на складання службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів та внесення до них завідомо недостовірних відомостей.

У рамках реалізації цього злочинного плану ОСОБА_4 , усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, надав ОСОБА_5 , як відповідальній посадовій особі ТОВ «Міцне здоров'я», завідомо недостовірні відомості щодо нібито здійсненої оренди транспортних засобів, нерухомого майна та придбання предметів догляду, які начебто використовувалися під час надання соціальних послуг, чим сприяв останньому у складанні службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів - звітів про надання соціальної послуги, в які були внесені завідомо недостовірні відомості, зокрема щодо завищеного обсягу послуг та їх вартості.

Так, ОСОБА_5 , в невстановлений досудовим розслідуванням час, перебуваючи за адресами: м. Київ, пр-кт. Оболонський, 26, оф. 183 та м. Київ, вул. Кирилівська, 103, діючи на виконання спільного умислу та за погодженням з ОСОБА_4 , самостійно, в невстановлений досудовим розслідуванням спосіб, склав звіти про надання соціальної послуги, до яких включив завідомо неправдиві дані щодо фактично ненаданих та економічно необґрунтованих послуг.

У свою чергу, ОСОБА_4 , діючи в інтересах ТОВ «Міцне здоров'я» та усвідомлюючи неправдивість наданої інформації, сприяв поданню до Департаменту звітів від імені підприємства, які містили завідомо недостовірні відомості, чим створив підстави для подальшого незаконного перерахування бюджетних коштів.

Таким чином, ОСОБА_4 , обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 1 ст. 366 КК України, а саме у пособництві складанні службовою особою завідомо неправдивого офіційного документу та внесення до нього завідомо неправдивих відомостей.

ОСОБА_4 , діючи умисно та з корисливих мотивів у складі організованої групи з Особою 4, ОСОБА_5 , Особою 3, Особою 1 та іншими, у межах виконання міської програми «Турбота. Назустріч киянам» 2022-2024 років, забезпечував складання та подання до Департаменту соціальної політики КМДА завідомо неправдивих звітів про надання послуги «паліативний догляд» за договорами №4, №11 від 11.01.2022 та №24 від 13.02.2023. У звіти вносились фіктивні відомості про оренду транспорту, нерухомості, придбання предметів догляду та завищені обсяги й вартість послуг. На підставі цих звітів директор ТОВ «Міцне здоров'я» ОСОБА_5 за адресою: м. Київ, вул. Кирилівська, 103 складав завідомо неправдиві офіційні документи (звіти), а директор Департаменту Особа 3 та заступник директора Особа 1, достовірно знаючи про їх неправдивість, підписували акти здавання-приймання послуг, що забезпечило безпідставне перерахування бюджетних коштів на рахунок ТОВ «Міцне здоров'я» та заподіяння державі значних збитків.

Суми за договорами (відповідно до висновків судово-економічної експертизи):

Договір №4 від 11.01.2022 (акти №1-12 за січень-грудень 2022 року):

- перераховано з місцевого бюджету: 14 999 783,02 грн;

- збитки державі: 6 108 189,10 грн.

Договір №11 від 11.01.2022 (акти №3-12 за березень-грудень 2022 року):

- перераховано з місцевого бюджету: 14 923 254,58 грн;

- збитки державі: 6 368 984,71 грн.

Договір №24 від 13.02.2023 (акт №1 за січень 2023 року):

- перераховано з місцевого бюджету: 1 576 064,16 грн;

- збитки державі: 803 905,52 грн.

Усього: безпідставно перераховано 31 499 101,76 грн, чим заподіяно державі майнову шкоду на загальну суму 13 281 079,33 грн.

ОСОБА_4 , діючи у складі організованої групи разом з директором ТОВ «Міцне здоров'я» ОСОБА_5 та службовими особами Департаменту (Особа 3, Особа 1), реалізував єдиний злочинний план, спрямований на заволодіння бюджетними коштами шляхом систематичного складання завідомо неправдивих звітів та подальшого підписання актів здавання-приймання за договорами №20, №24 та №27 від 13.02.2023.

Для цього ОСОБА_4 надавав ОСОБА_5 завідомо недостовірні відомості щодо нібито оренди транспортних засобів, нерухомого майна, придбання предметів догляду та обсягів наданих послуг, ОСОБА_5 на їх підставі складав завідомо неправдиві звіти про надання соціальних послуг, а директор та заступник директора Департаменту, достовірно знаючи про фіктивність та економічну необґрунтованість даних, підписували відповідні акти, що ставали підставою для перерахування бюджетних коштів на рахунок ТОВ «Міцне здоров'я».

1.Договір №24 від 13.02.2023 (соціальна послуга «паліативний догляд»).

За цим договором за звітами за період з лютого 2023 року по червень 2024 року (акти №2-12 за 2023 рік, №1-6 за 2024 рік) щомісячно складалися завідомо неправдиві офіційні документи щодо обсягів та вартості послуг. На підставі актів №2 від 07.03.2023, №3 від 07.04.2023, №4 від 03.05.2023, №5 від 06.06.2023, №6 від 11.07.2023, №7 від 08.08.2023, №8 від 07.09.2023, №9 від 05.10.2023, №10 від 09.11.2023, №11 від 08.12.2023, №12 від 25.12.2023, а також №1 від 07.02.2024, №2 від 11.03.2024, №3 від 08.04.2024, №4 від 08.05.2024, №5 від 06.06.2024, №6 від 04.07.2024 на розрахунковий рахунок ТОВ «Міцне здоров'я» безпідставно перераховано 46 408 419,61 грн бюджетних коштів, чим, згідно з висновками судово-економічних експертиз, державі в особі Департаменту соціальної та ветеранської політики КМДА завдано збитків на загальну суму 23 671 615,42 грн.

2.Договір №20 від 13.02.2023 (соціальна послуга «денний догляд»).

За цим договором за звітами за січень-грудень 2023 року (акти №1-12) також вносилися завідомо недостовірні відомості про фактичний обсяг і вартість послуг. На підставі актів №1 від 21.02.2023, №2 від 07.03.2023, №3 від 07.04.2023, №4 від 03.05.2023, №5 від 06.06.2023, №6 від 11.07.2023, №7 від 08.08.2023, №8 від 07.09.2023, №9 від 05.10.2023, №10 від 09.11.2023, №11 від 08.12.2023, №12 від 25.12.2023 на рахунок ТОВ «Міцне здоров'я» незаконно перераховано 25 084 178,24 грн, унаслідок чого, за даними судово-економічної експертизи, завдано збитків державі на суму 12 795 002,00 грн.

3.Договір №27 від 13.02.2023 (соціальна послуга «соціальна реабілітація осіб з інтелектуальними та психічними порушеннями»).

За цим договором у липні 2023 року (акт №1 від 08.08.2023) та у червні 2024 року (акт №5 від 04.07.2024) також складалися завідомо неправдиві звіти та акти із завищенням обсягів і вартості послуг. На їх підставі з місцевого бюджету м. Києва на користь ТОВ «Міцне здоров'я» перераховано 1 136 648,88 грн, що спричинило збитки державі на суму 579 760,95 грн, підтверджені судово-економічною експертизою.

Усього внаслідок реалізації злочинного плану шляхом складання і використання завідомо неправдивих звітів та актів за договорами №20, №24 та №27 від 13.02.2023 на рахунок ТОВ «Міцне здоров'я» безпідставно перераховано бюджетні кошти місцевого бюджету м. Києва на загальну суму 72 629 246,73 грн, з яких розмір підтверджених судово-економічною експертизою збитків державі становить 37 046 378,37 грн.

Відповідно до Договору №20 від 13.02.2023, на підставі звіту:

- за грудень 2023 року вбачає, що у грудні 2023 року ОСОБА_4 та ОСОБА_5 склали завідомо неправдивий звіт про надання соціальної послуги за договором №20, до якого внесли фіктивні дані про оренду транспорту, нерухомості та придбання предметів догляду. На підставі цього директор Департаменту Особа 3 підписав акт №12 від 25.12.2023, за яким на рахунок ТОВ «Міцне здоров'я» безпідставно перераховано 1 047 987,20 грн, чим заподіяно збитків державі в сумі 534 560,00 грн (за висновком судово-економічної експертизи щодо послуги «денний догляд»).

- за липень 2023 року вбачається, що у серпні 2023 року за аналогічною схемою ОСОБА_4 надав ОСОБА_5 неправдиві відомості, які останній включив до звіту за договором №27 за липень 2023 року. Директор Департаменту Особа 3 підписав акт №1 від 08.08.2023, на підставі якого перераховано 659 997,44 грн, збитки держави склали 336 639,35 грн (послуга «соціальна реабілітація осіб з інтелектуальними та психічними порушеннями»).

- за січень 2024 року (денний догляд). У лютому 2024 року за договором №20 ОСОБА_4 та ОСОБА_5 подали завідомо неправдивий звіт за січень 2024 року. Директор Департаменту Особа 3 підписав акт №1 від 07.02.2024, внаслідок чого на рахунок ТОВ «Міцне здоров'я» перераховано 2 314 640,96 грн, а збитки держави, за висновком експертизи, склали 1 180 658,00 грн (послуга «денний догляд»).

Відповідно до Договору №27 від 13.02.2023, на підставі звіту:

- за червень 2024 року. У липні 2024 року, діючи за тим самим умислом, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 сфальсифікували звіт за договором №27 за червень 2024 року, включивши до нього завідомо неправдиві дані. Директор Департаменту Особа 3 підписав акт №5 від 04.07.2024, внаслідок чого ТОВ «Міцне здоров'я» отримало 476 651,44 грн, а збитки держави становили 243 121,60 грн (послуга «соціальна реабілітація осіб з інтелектуальними та психічними порушеннями»).

Відповідно до Договору №24 від 13.02.2023, на підставі звіту:

- за січень 2024 року (паліативний догляд). У лютому 2024 року за договором №24 ОСОБА_4 та ОСОБА_5 подали завідомо неправдивий звіт за січень 2024 року. Директор Департаменту Особа 3 підписав акт №1 від 07.02.2024, на підставі якого безпідставно перераховано 3 352 224,24 грн, збитки держави - 1 709 874,28 грн (послуга «паліативний догляд»).

- за лютий 2024 року (паліативний догляд). У березні 2024 року за тим самим договором №24 ОСОБА_4 та ОСОБА_5 подали сфальсифікований звіт за лютий 2024 року. Директор Департаменту Особа 3 підписав акт №2 від 11.03.2024; перераховано 3 107 662,56 грн, збитки - 1 585 130,32 грн.

- за березень 2024 року (паліативний догляд). У квітні 2024 року подано завідомо неправдивий звіт за березень 2024 року за договором №24. Директор Департаменту Особа 3 підписав акт №3 від 08.04.2024, за яким перераховано 3 112 603,20 грн, розмір збитків - 1 587 650,40 грн.

- за квітень 2024 року (паліативний догляд). У травні 2024 року ОСОБА_4 та ОСОБА_5 подали неправдивий звіт за квітень 2024 року. Директор Департаменту Особа 3 підписав акт №4 від 08.05.2024, на підставі якого перераховано 3 260 822,40 грн, збитки - 1 663 252,80 грн.

- за травень 2024 року (паліативний догляд). У червні 2024 року подано сфальсифікований звіт за травень 2024 року. Директор Департаменту Особа 3 підписав акт №5 від 06.06.2024, за яким перераховано 3 409 041,60 грн, збитки - 1 738 855,20 грн.

- за червень 2024 року (паліативний догляд). У липні 2024 року за договором №24 подано завідомо неправдивий звіт за червень 2024 року. Директор Департаменту Особа 3 підписав акт №6 від 04.07.2024, згідно з яким перераховано 2 964 384,00 грн, збитки держави - 1 512 048,00 грн.

- за липень 2024 року (паліативний догляд). У серпні 2024 року ОСОБА_4 та ОСОБА_5 подали неправдивий звіт за липень 2024 року. Заступник директора Департаменту Особа 1 підписала акт №7 від 08.08.2024, на підставі якого перераховано 2 556 781,20 грн, збитки - 1 304 141,40 грн.

- за серпень 2024 року (паліативний догляд). У вересні 2024 року подано сфальсифікований звіт за серпень 2024 року. Директор Департаменту Особа 3 підписав акт №8 від 09.09.2024, внаслідок чого перераховано 2 528 990,10 грн, збитки - 1 289 965,95 грн.

- за вересень 2024 року (паліативний догляд). У жовтні 2024 року подано завідомо неправдивий звіт за вересень 2024 року. Заступник директора Департаменту Особа 1 підписала акт №9 від 09.10.2024 (за текстом - акт №9 від 09.10.2024), за яким перераховано 2 412 267,48 грн, збитки - 1 230 429,06 грн.

- за жовтень 2024 року (паліативний догляд).У листопаді 2024 року подано неправдивий звіт за жовтень 2024 року. Директор Департаменту Особа 3 підписав акт №10 від 07.11.2024, на підставі якого перераховано 3 522 676,32 грн, збитки становлять 1 796 817,04 грн.

- за листопад 2024 року (паліативний догляд).У грудні 2024 року подано завідомо неправдивий звіт за листопад 2024 року. Директор Департаменту Особа 3 підписав акт №11 від 09.12.2024, за яким безпідставно перераховано 3 416 452,56 грн, збитки - 1 742 635,32 грн.

- за грудень 2024 року (паліативний догляд). У грудні 2024 року також було складено фальсифікований звіт за грудень 2024 року за договором №24. Заступник директора Департаменту Особа 1 підписала акт №12 від 25.12.2024, на підставі якого перераховано 3 438 685,44 грн, збитки - 1 753 975,68 грн.

Так, реалізуючи спільний злочинний умисел, спрямований на заволодіння бюджетними коштами Департаменту соціальної політики КМДА, ОСОБА_4 , надаючи ОСОБА_5 завідомо неправдиві відомості щодо нібито здійсненої оренди транспортних засобів, нерухомого майна та придбання предметів догляду, сприяв складанню останнім завідомо неправдивих звітів про надання соціальних послуг, які подавались до Департаменту на виконання договорів соціального замовлення, а посадові особи Департаменту (Особа 3, Особа 1), зловживаючи службовим становищем, підписували відповідні акти здавання-приймання послуг, що стало підставою для безпідставного перерахування бюджетних коштів на рахунок ТОВ «Міцне здоров'я».

Так, за договором №24 від 13.02.2023 про надання соціальних послуг шляхом соціального замовлення були складені завідомо неправдиві звіти та на їх підставі підписані:

- акт №2 від 07.03.2023 за лютий 2023 року, за яким перераховано 1 467 370,05 грн, збитки склали 748 463,73 грн;

- акт №3 від 07.04.2023 за березень 2023 року, перераховано 1 894 735,43 грн, збитки - 966 450,67 грн;

- акт №4 від 03.05.2023 за квітень 2023 року, перераховано 1 709 461,44 грн, збитки - 871 947,68 грн;

- акт №5 від 06.06.2023 за травень 2023 року, перераховано 2 008 370,16 грн, збитки - 1 024 412,52 грн;

- акт №6 від 11.07.2023 за червень 2023 року, перераховано 2 141 767,44 грн, збитки - 1 092 454,68 грн;

- акт №7 від 08.08.2023 за липень 2023 року, перераховано 2 522 196,72 грн, збитки - 1 286 500,84 грн;

- акт №8 від 07.09.2023 за серпень 2023 року, перераховано 3 050 845,20 грн, збитки - 1 556 149,40 грн;

- акт №9 від 05.10.2023 за вересень 2023 року, перераховано 2 890 274,40 грн, збитки - 1 474 246,80 грн;

- акт №10 від 09.11.2023 за жовтень 2023 року, перераховано 3 253 411,44 грн, збитки - 1 659 472,68 грн;

- акт №11 від 08.12.2023 за листопад 2023 року, перераховано 3 250 941,12 грн, збитки - 1 658 212,64 грн;

- акт №12 від 25.12.2023 за грудень 2023 року, перераховано 3 012 308,21 грн, збитки - 1 536 492,78 грн.

Аналогічним чином, за договором №20 від 13.02.2023 були складені завідомо неправдиві звіти про надання соціальної послуги «денний догляд» та на їх підставі підписані:

- акт №1 від 21.02.2023 за січень 2023 року, перераховано 2 216 896,00 грн, збитки - 1 130 800,00 грн;

- акт №2 від 07.03.2023 за лютий 2023 року, перераховано 2 015 360,00 грн, збитки - 1 028 000,00 грн;

- акт №3 від 07.04.2023 за березень 2023 року, перераховано 2 317 664,00 грн, збитки - 1 182 200,00 грн;

- акт №4 від 03.05.2023 за квітень 2023 року, перераховано 2 015 360,00 грн, збитки - 1 028 000,00 грн;

- акт №5 від 06.06.2023 за травень 2023 року, перераховано 2 317 664,00 грн, збитки - 1 182 200,00 грн;

- акт №6 від 11.07.2023 за червень 2023 року, перераховано 2 201 780,80 грн, збитки - 1 123 090,00 грн;

- акт №7 від 08.08.2023 за липень 2023 року, перераховано 2 098 997,44 грн, збитки - 1 070 662,00 грн;

- акт №8 від 07.09.2023 за серпень 2023 року, перераховано 2 317 664,00 грн, збитки - 1 182 200,00 грн;

- акт №9 від 05.10.2023 за вересень 2023 року, перераховано 2 116 128,00 грн, збитки - 1 079 400,00 грн;

- акт №10 від 09.11.2023 за жовтень 2023 року, перераховано 2 216 896,00 грн, збитки - 1 130 800,00 грн;

- акт №11 від 08.12.2023 за листопад 2023 року, перераховано 2 201 780,80 грн, збитки - 1 123 090,00 грн.

Усі зазначені звіти та складені на їх підставі акти містили завідомо недостовірні відомості щодо обсягів та вартості фактично ненаданих та економічно необґрунтованих послуг, що підтверджено висновками судово-економічних експертиз та спричинило державі в особі Департаменту соціальної та ветеранської політики КМДА істотну майнову шкоду у наведених розмірах.

Таким чином, ОСОБА_4 , обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 366 КК України, а саме у пособництві складанні службовою особою завідомо неправдивого офіційного документу та внесення до нього завідомо неправдивих відомостей, що спричинило тяжкі наслідки.

Установлено, що не пізніше 29.10.2022 ОСОБА_4 , знаючи про виготовлення невстановленими особами підроблених медичних документів, мав умисел незаконно отримати групу інвалідності. З цією метою він вступив у попередню змову з невстановленими особами щодо виготовлення фіктивних медичних документів від імені медичних закладів м. Києва про нібито його звернення, лікування та наявність захворювань для отримання передбачених законом прав особи з інвалідністю.

Діючи умисно, ОСОБА_4 передав свої персональні дані учасникам змови для підробки документів. У подальшому невстановлені особи підробили такі офіційні документи:

- виписку №1237/101 від 11.03.2022 з КНП «Київська міська клінічна лікарня №11»;

- витяг з історії хвороби №141022 від 09.09.2022 з КНП «Київська міська клінічна лікарня №6»;

- МРТ-дослідження від 07.09.2022, оформлене від імені ДУ «Інститут нейрохірургії».

До цих документів були внесені завідомо неправдиві відомості щодо звернення ОСОБА_4 до лікарень, проходження лікування та наявності в нього захворювань. Це робилося з метою створення підстав для отримання ОСОБА_4 статусу особи з інвалідністю та відповідних соціальних гарантій.

Таким чином, у результаті своїх умисних дій ОСОБА_4 обґрунтовано обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 358 КК України, тобто у підробленні інших офіційних документів, які видаються підприємством, установою, організацією, вчинене за попередньою змовою групою осіб.

Не пізніше 29.10.2022 у ОСОБА_4 виник умисел на безпідставне отримання групи інвалідності шляхом використання підроблених медичних документів. У невстановлений час та місці він отримав від невстановлених осіб підроблені офіційні документи:

- виписку №1237/101 від 11.03.2022 з КНП «Київська міська клінічна лікарня №11»;

- витяг з історії хвороби №141022 від 09.09.2022 з КНП «Київська міська клінічна лікарня №6»;

- МРТ від 07.09.2022, оформлене від імені ДУ «Інститут нейрохірургії».

У цих документах були внесені неправдиві відомості щодо нібито звернення Лепського, лікування та наявних захворювань. 29.10.2022 він подав їх до ТОВ «Система-Якість Життя» для подальшого направлення в Дніпровську міжрайонну МСЕК.

02.11.2022 Лепський, знаючи про підроблений характер документів, використав їх під час проходження медико-соціальної експертизи у МСЕК за адресою: м. Київ, вул. Петра Запорожця, 26. На підставі поданих підроблених довідок комісія МСЕК у період з 01.11.2022 по 02.11.2022 встановила йому ІІ групу інвалідності строком до 01.11.2024, про що складено акт огляду №11170 від 02.11.2022. ОСОБА_4 видано довідку МСЕК, а її копію направлено до Пенсійного фонду України в м. Києві.

Таким чином, у результаті своїх умисних дій ОСОБА_4 обґрунтовано обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 358 КК України, тобто у використанні завідомо підроблених документів.

Не пізніше 02.11.2022 у ОСОБА_4 виник умисел на заволодіння коштами державного бюджету шляхом обману службових осіб ГУ Пенсійного фонду України в м. Києві.

Для цього він домовився з невстановленими особами про виготовлення підроблених медичних документів від імені київських закладів охорони здоров'я. До підроблених документів внесли неправдиві дані про стан його здоров'я, щоб створити підстави для отримання статусу особи з інвалідністю та пов'язаних із цим соціальних виплат.

29.10.2022 ОСОБА_4 подав підроблені документи до ТОВ «Система - Якість Життя» для розгляду питання про встановлення йому групи інвалідності. На їх підставі 02.11.2022 Дніпровська міжрайонна МСЕК присвоїла йому ІІ групу інвалідності та видала відповідні документи.

16.11.2022, у робочий час, тобто з 09.00 год. до 16.00 год, перебуваючи у ГУ Пенсійного фонду України в м. Києві, що розташоване за адресою: місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, ОСОБА_4 подав заяву про призначення пенсії по інвалідності, використавши підроблені документи. Цього ж дня рішенням ПФУ № 262540010217 йому призначено пенсію по інвалідності.

У результаті, в період з 02.11.2022 по січень 2025 року ОСОБА_4 незаконно отримав та привласнив 424 746,06 грн з державного бюджету, що перераховувались на його банківський рахунок, завдавши відповідної шкоди інтересам держави в особі ГУ ПФУ в м. Києві.

Таким чином, у результаті своїх умисних дій ОСОБА_4 обґрунтовано обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України, тобто у шахрайстві, вчиненому в умовах воєнного чи надзвичайного стану, у великих розмірах.

2.Формулювання обвинувачення стосовно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

ОСОБА_5 обвинувачується в умисній, корисливій участі у діяльності організованої групи, спрямованій на заволодіння бюджетними коштами територіальної громади м. Києва, виділеними Департаментом соціальної та ветеранської політики КМДА в межах міської цільової програми «Турбота. Назустріч киянам» на 2022-2024 роки, за таких обставин.

Департамент соціальної та ветеранської політики виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) є структурним підрозділом виконавчого органу Київської міської ради, головним розпорядником бюджетних коштів у сфері соціального захисту, що забезпечує реалізацію державної та міської політики з питань соціальної підтримки вразливих категорій населення, у тому числі через надання соціальних послуг шляхом соціального замовлення та компенсації їх вартості надавачам за рахунок коштів місцевого бюджету.

Рішенням Київської міської ради від 07.10.2021 затверджено міську цільову програму «Турбота. Назустріч киянам» на 2022-2024 роки, спрямовану на додатковий соціальний захист малозабезпечених, осіб з інвалідністю, осіб похилого віку, учасників бойових дій, внутрішньо переміщених осіб та інших соціально вразливих категорій, фінансування якої здійснюється за рахунок бюджету м. Києва.

Не пізніше 11.01.2022 громадянину України Особі 4 стало відомо про затвердження програми «Турбота. Назустріч киянам» та намір Департаменту провести конкурс з визначення надавачів соціальних послуг. Усвідомивши можливість неправомірного отримання бюджетних коштів у формі компенсації за нібито надані соціальні послуги, Особа 4 розробив злочинний план, спрямований на заволодіння грошовими коштами місцевого бюджету шляхом зловживання службовим становищем службових осіб Департаменту, вчиненого у складі організованої групи.

Для реалізації цього плану Особа 4 досяг попередньої змови з директором Департаменту (Особою 3), заступниками директора (Особою 1 та Особою 2), а також із керівництвом та працівниками підконтрольного суб'єкта господарювання - ТОВ «Міцне здоров'я», зокрема з директором товариства ОСОБА_5 та працівником ОСОБА_4 . Учасники групи розробили єдиний план, погодили порядок дій та розподілили ролі, передбачивши завищення вартості соціальних послуг, формальне документальне оформлення їх надання та подальше виведення частини бюджетних коштів через підконтрольні фізичні особи - підприємців.

Як директор ТОВ «Міцне здоров'я», ОСОБА_5 виконував ключову роль у реалізації злочинної схеми, а саме:

- організовував удаване надання соціальних послуг у межах програми «Турбота. Назустріч киянам»;

- забезпечував оформлення документів для участі у конкурсах Департаменту та отримання компенсаційних виплат;

- організовував укладення завідомо фіктивних фінансово-господарських договорів із підконтрольними суб'єктами господарювання (ФОПами) щодо оренди транспортних засобів, нерухомого майна та постачання товарів;

- вносив до звітів про надання соціальних послуг завідомо неправдиві відомості про обсяги фактично наданих послуг;

- координував фінансову частину реалізації схеми, включно з перерахуванням отриманих бюджетних коштів на рахунки підконтрольних ФОПів, їх подальшим обготівкуванням та розподілом;

-діяв умисно, з корисливих мотивів, у складі організованої групи, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій та їх наслідки для бюджету м. Києва.

За попередньою змовою між Особою 4, керівництвом Департаменту, ОСОБА_5 та ОСОБА_4 , за сприянням посадових осіб Департаменту було забезпечено перемогу ТОВ «Міцне здоров'я» в конкурсах з відбору надавачів соціальних послуг.

Посадові особи Департаменту (Особa 1, Особа 2, інші невстановлені працівники), зловживаючи службовим становищем, надавали ОСОБА_5 та ОСОБА_4 вказівки та рекомендації щодо формального наповнення конкурсної пропозиції ТОВ «Міцне здоров'я», зокрема щодо:

- внесення недостовірних відомостей про наявність достатньої кількості кваліфікованих працівників;

- зазначення наявності матеріально-технічної бази, яка фактично відсутня або не відповідає вимогам;

- приведення конкурсної документації у формальну відповідність умовам конкурсу.

За результатами конкурсного відбору, протоколами конкурсної комісії ТОВ «Міцне здоров'я» було визначено надавачем соціальних послуг за напрямами «паліативний догляд», «денний догляд» та «реабілітація».

На виконання злочинного плану між Департаментом в особі директора (Особи 3) та ТОВ «Міцне здоров'я» в особі директора ОСОБА_5 укладено низку договорів, зокрема:

- договір № 11 від 11.01.2022 про надання соціальної послуги денного догляду для осіб з психічними розладами шляхом соціального замовлення та компенсації вартості послуги;

- договір № 4 від 11.01.2022 про надання соціальної послуги паліативного догляду шляхом соціального замовлення та компенсації вартості послуги;

- договори № 20, № 24, № 27 від 13.02.2023 про надання соціальних послуг шляхом соціального замовлення та компенсації вартості соціальних послуг за бюджетні кошти.

Відповідно до додатків до цих договорів:

-вартість однієї людино-години паліативного догляду за договорами № 4, 24 визначена у розмірі 617,58 грн;

- вартість однієї послуги за договорами № 11, 20 - 125,96 грн;

- вартість однієї послуги за договором № 24 - 1267,69 грн.

Зазначені розцінки є економічно необґрунтованими та значно перевищують ринкову вартість відповідних послуг, що свідчить про завідомо завищене ціноутворення з метою подальшого привласнення частини бюджетних коштів.

З метою реалізації злочинної схеми ОСОБА_5 разом із ОСОБА_4 у невстановлений досудовим розслідуванням час підшукали та залучили підконтрольних фізичних осіб - підприємців, з якими були укладені завідомо фіктивні договори, що не передбачали реального виконання зобов'язань.

Зокрема, між ТОВ «Міцне здоров'я» та ФОП ОСОБА_10 укладено:

- договори оренди транспортних засобів: «Fiat Nuovo Doblo» (д.н.з. НОМЕР_2 ) від 09.08.2022, 16.10.2023; «Citroen Berlingo» (д.н.з. НОМЕР_3 ) від 01.01.2024;

- договір суборенди від 02.05.2022 щодо транспортного засобу «ВАЗ 211140» (д.н.з. НОМЕР_4 );

- договір постачання від 22.09.2022 щодо поставки медичних виробів, засобів індивідуального захисту, дезінфікуючих та гігієнічних засобів у межах послуги «паліативний догляд».

Також між ТОВ «Міцне здоров'я» та ФОП ОСОБА_11 укладено:

- договір суборенди від 16.10.2023 щодо транспортного засобу «ВАЗ 211140» (д.н.з. НОМЕР_4 );

- договір постачання від 01.08.2023 щодо постачання медичних виробів і дезінфікуючих засобів.

Зазначені договори використовувались як інструмент легалізації грошових коштів, отриманих ТОВ «Міцне здоров'я» від Департаменту, без реального надання передбачених ними послуг і товарів.

Реалізуючи спільний злочинний план, директор ТОВ «Міцне здоров'я» ОСОБА_5 , діючи умисно, з корисливих мотивів, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 10.02.2022, перебуваючи в м. Києві за адресою: вул. Кирилівська, 103, вніс до звіту за січень 2022 року про надання соціальних послуг за договором № 4 від 11.01.2022, завідомо неправдиві відомості щодо обсягів фактично наданих послуг з «паліативного догляду».

Вказаний звіт ОСОБА_4 , як співучасником злочину, був поданий до Департаменту та використаний як підстава для складання та підписання акту приймання-передачі соціальних послуг. Директор Департаменту (Особa 3), достовірно знаючи про неправдивість відомостей щодо обсягів і вартості послуг, підписав акт № 1 від 10.02.2022 про надання соціальної послуги «паліативний догляд» за договором № 4.

На підставі цього акту на розрахунковий рахунок ТОВ «Міцне здоров'я» було перераховано грошові кошти з місцевого бюджету у сумі 1 032 593,76 грн. Відповідно до висновку судово-економічної експертизи, розмір збитків, завданих державі в особі Департаменту, за вказаним актом становить 420 491,28 грн.

Згідно з попередньо розробленим механізмом, отримані від Департаменту грошові кошти ТОВ «Міцне здоров'я» за вказаними договорами перераховувало на рахунки підконтрольних фізичних осіб - підприємців. Надалі, за участю ОСОБА_5 та ОСОБА_4 , кошти обготівковувались через банківські установи, частина з них привласнювалася учасниками організованої групи для особистого збагачення, а інша частина передавалася Особі 4 як так званий «відкат» за забезпечення організаційного прикриття та сприяння у впровадженні злочинної схеми.

Таким чином, ОСОБА_5 , діючи умисно, з корисливих мотивів, у складі організованої групи разом з Особою 4, Особою 3, Особою 1, Особою 2 та ОСОБА_4 , брав активну участь в організації удаваного надання соціальних послуг, укладенні завідомо фіктивних договорів, внесенні до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, незаконному отриманні та подальшому обготівкуванні бюджетних коштів місцевого бюджету м. Києва, чим завдав істотної майнової шкоди державним інтересам.

ОСОБА_4 , діючи у складі організованої групи з Особою 4, Особою 3, Особою 1 та ОСОБА_5 , реалізовував злочинний умисел, спрямований на заволодіння бюджетними коштами м. Києва, що виділялися як компенсація за надані соціальні послуги в межах програми «Турбота. Назустріч киянам» на 2022-2024 роки. З цією метою учасники групи забезпечили функціонування схеми шляхом укладення ТОВ «Міцне здоров'я» фіктивних договорів із підконтрольними ФОПами, а також подання завідомо неправдивої звітності щодо обсягів і вартості соціальних послуг.

Не пізніше 21.03.2022 директор ТОВ «Міцне здоров'я» ОСОБА_5 , діючи умисно і з корисливих мотивів, вніс до звіту за лютий 2022 року по договору №4 від 11.01.2022 завідомо неправдиві дані про надані послуги «паліативного догляду». Зазначений звіт ОСОБА_4 подав до Департаменту, діючи в межах спільного злочинного плану.

Керівництво Департаменту - Особа 3 та Особа 1, достовірно знаючи про неправдивість внесених до звітності відомостей, умисно не здійснювали належного контролю та сприяли безперешкодному функціонуванню схеми. Зокрема, директор Департаменту Особа 3, перебуваючи за адресою: м. Київ, проспект Любомира Гузара, 7, підписав акт №2 від 21.03.2022 про надані послуги за договором №4 від 11.01.2022, хоча знав, що наведені в ньому дані не відповідають дійсності.

На підставі цього акту на рахунок ТОВ «Міцне здоров'я» перераховано 1 101 762,72 грн бюджетних коштів. Судово-економічна експертиза підтвердила збитки державі у сумі 448 658,16 грн.

Отримані кошти ТОВ «Міцне здоров'я» перераховувало на рахунки підконтрольних ФОПів, після чого ОСОБА_5 та ОСОБА_4 здійснювали їх обготівкування та привласнювали частину для власного збагачення.

ОСОБА_4 , діючи у складі організованої групи разом з Особою 4, Особою 3, Особою 1, Особою 2 та директором ТОВ «Міцне здоров'я» ОСОБА_5 , реалізовував злочинний умисел, спрямований на заволодіння бюджетними коштами територіальної громади м. Києва, виділеними Департаментом соціальної та ветеранської політики КМДА у межах міської цільової програми «Турбота. Назустріч киянам» на 2022-2024 роки.

Для забезпечення безперешкодної роботи злочинного механізму учасники організованої групи:

- уклали від імені ТОВ «Міцне здоров'я» низку завідомо фіктивних договорів з пов'язаними та фактично підконтрольними фізичними особами - підприємцями;

- систематично вносили до звітів про надання соціальних послуг («денний догляд», «паліативний догляд») завідомо неправдиві відомості про обсяги фактично наданих послуг;

- забезпечували підписання директором Департаменту (Особа 3), за відома Особи 1 та Особи 2, актів здавання-приймання наданих соціальних послуг, попри обізнаність про неправдивість зазначених у них відомостей;

- на підставі цих актів домоглися перерахування на рахунок ТОВ «Міцне здоров'я» бюджетних коштів, частина з яких є безпідставно отриманою та утворює збитки державі.

ОСОБА_4 безпосередньо подавав до Департаменту завідомо неправдиві звіти, діючи в інтересах організованої групи та сприяючи заволодінню бюджетними коштами.

У межах реалізації вказаного злочинного плану ОСОБА_5 вносив до звітів завідомо неправдиві дані, ОСОБА_4 подавав їх до Департаменту, а керівництво Департаменту (Особа 3, Особа 1, Особа 2) забезпечували підписання актів та проведення оплат.

ОСОБА_4 , діючи у складі організованої групи разом з Особою 4, Особою 3, Особою 2, Особою 1 та директором ТОВ «Міцне здоров'я» ОСОБА_5 , забезпечував подання до Департаменту соціальної та ветеранської політики КМДА завідомо неправдивих звітів про надання соціальних послуг за договорами №4 та №11, на підставі яких службові особи Департаменту підписували акти здавання-приймання послуг, що давало змогу безпідставно перераховувати бюджетні кошти на рахунок ТОВ «Міцне здоров'я». Надалі кошти перераховувалися на рахунки підконтрольних ФОП та обготівковувалися ОСОБА_5 і ОСОБА_4 з привласненням частини сум.

На підставі завідомо неправдивих звітів ОСОБА_5 , поданих до Департаменту ОСОБА_4 , та підписаних Особою 3 актів:

Договір №4 від 11.01.2022 (соціальна послуга «паліативний догляд»)

-березень 2022 - акт №3 від 27.04.2022 за договором №4;

перераховано 1 304 328,96 грн, збитки 531 146,88 грн.

-квітень 2022 - акт №4 від 03.06.2022 за договором №4;

перераховано 1 193 164,56 грн, збитки 485 878,68 грн.

-травень 2022 - акт №5 від 12.07.2022 за договором №4;

перераховано 1 279 625,76 грн, збитки 521 087,28 грн.

-червень 2022 - акт №6 від 12.07.2022 за договором №4;

перераховано 1 304 328,96 грн, збитки 531 146,88 грн.

-липень 2022 - акт №7 від 29.08.2022 за договором №4;

перераховано 1 341 383,76 грн, збитки 546 236,28 грн.

-серпень 2022 - акт №8 від 13.09.2022 за договором №4;

перераховано 1 452 548,16 грн, збитки 591 504,48 грн.

-вересень 2022 - акт №9 від 11.10.2022 за договором №4;

перераховано 1 413 023,02 грн, збитки 575 409,10 грн.

-жовтень 2022 - акт №10 від 15.11.2022 за договором №4;

перераховано 1 348 794,72 грн, збитки 549 254,16 грн.

-листопад 2022 - акт №11 від 07.12.2022 за договором №4;

перераховано 1 413 023,04 грн, збитки 575 409,12 грн.

Договір №11 від 11.01.2022 (соціальна послуга «денний догляд» / у висновках експертизи - «паліативний догляд»)

Аналогічним способом, шляхом внесення ОСОБА_5 до звітів завідомо неправдивих відомостей та їх подання ОСОБА_4 до Департаменту, службові особи Департаменту (Особа 3, Особа 2, Особа 1) підписали такі акти:

-січень 2022 - акт №1 від 14.02.2022 за договором №11;

перераховано 30 230,40 грн, збитки 12 309,60 грн.

-лютий 2022 - акт №2 від 21.03.2022 за договором №11;

перераховано 377 880,00 грн, збитки 153 870,00 грн.

-березень 2022 - акт №3 від 27.04.2022 за договором №11;

перераховано 225 676,00 грн, збитки 554 224,00 грн.

- квітень 2022 - акт №4 від 08.06.2022 за договором №11;

перераховано 804 128,64 грн, збитки 804 128,64 грн.

- травень 2022 - акт №5 від 22.06.2022 за договором №11;

перераховано 1 221 308,16 грн, збитки 497 307,84 грн.

- червень 2022 - акт №6 від 12.07.2022 за договором №11;

перераховано 1 595 157,44 грн, збитки 649 536,56 грн.

- липень 2022 - акт №7 від 29.08.2022 за договором №11;

перераховано 1 797 701,04 грн, збитки 732 010,80 грн.

- серпень 2022 - акт №8 від 14.10.2022 за договором №11;

перераховано 1 816 847,04 грн, збитки 737 342,85 грн.

-вересень 2022 - акт №9 від 20.10.2022 за договором №11;

перераховано 1 845 062,05 грн, збитки 751 295,89 грн.

- за жовтень 2022 - акт №10 від 01.11.2022 за договором №11;

перераховано 1 777 547,52 грн, збитки 723 804,48 грн.

- за листопад 2022 - акт №11 від 07.12.2022 за договором №11;

перераховано 1 951 876,13 грн, збитки 794 789,81 грн.

- за грудень 2022 - акт №12 від 19.12.2022 за договором №11;

перераховано 2 283 402,88 грн, збитки 929 785,12 грн.

Договір №24 від 13.02.2023 (соціальна послуга «денний догляд» / у висновках експертизи - «паліативний догляд»)

- за січень 2023 - акт №1 від 21.02.2023 за договором №24;

перераховано 1 576 064,16 грн, збитки 803 905,52 грн.

- за лютий 2023 - акт №2 від 07.03.2023 за договором №24;

перераховано 1 467 370,05 грн, збитки 748 463,73 грн.

- за березень 2023 - акт №3 від 07.04.2023 за договором №24;

перераховано 1 894 735,43 грн, збитки 966 450,67 грн.

- за квітень 2023 - акт №4 від 03.05.2023 за договором №24;

перераховано 1 709 461,44 грн, збитки 871 947,68 грн.

- за травень 2023 - акт №5 від 06.06.2023 за договором №24;

перераховано 2 008 370,16 грн, збитки 1 024 412,52 грн.

- за червень 2023 - акт №6 від 11.07.2023 за договором №24;

перераховано 2 141 767,44 грн, збитки 1 092 454,68 грн.

- за липень 2023 - акт №7 від 08.08.2023 за договором №24;

перераховано 2 522 196,72 грн, збитки 1 286 500,84 грн.

- за серпень 2023 - акт №8 від 07.09.2023 за договором №24;

перераховано 3 050 845,20 грн, збитки 1 556 149,40 грн.

- за вересень 2023 - акт №9 від 05.10.2023 за договором №24;

перераховано 2 890 274,40 грн, збитки 1 474 246,80 грн.

- за жовтень 2023 - акт №10 від 09.11.2023 за договором №24;

перераховано 3 253 411,44 грн, збитки 1 659 472,68 грн.

- за листопад 2023 - акт №11 від 08.12.2023 за договором №24;

перераховано 3 250 941,12 грн, збитки 1 658 212,64 грн.

- за грудень 2023 - акт №12 від 25.12.2023 за договором №24;

перераховано 3 012 308,21 грн, збитки 1 536 492,78 грн.

Договір №20 від 13.02.2023 (соціальна послуга «денний догляд» / у висновках експертизи - «денного догляду»)

- за січень 2023 - акт №1 від 21.02.2023 за договором №20;

перераховано 2 216 896,00 грн, збитки 1 130 800,00 грн.

- за лютий 2023 - акт №2 від 07.03.2023 за договором №20;

перераховано 2 015 360,00 грн, збитки 1 028 000,00 грн.

- за березень 2023 - акт №3 від 07.03.2023 за договором №20;

перераховано 2 317 664,00 грн, збитки 1 182 200,00 грн.

- за квітень 2023 - акт №4 від 03.05.2023 за договором №20;

перераховано 2 015 360,00 грн, збитки 1 028 000,00 грн.

- за травень 2023 - акт №5 від 06.06.2023 за договором №20;

перераховано 2 317 664,00 грн, збитки 1 028 000,00 грн.

- за червень 2023 - акт №6 від 11.07.2023 за договором №20;

перераховано 2 201 780,80 грн, збитки 1 123 090,00 грн.

- за липень 2023 - акт №7 від 08.08.2023 за договором №20;

перераховано 2 098 997,44 грн, збитки 1 070 662,00 грн.

- за серпень 2023 - акт №8 від 07.09.2023 за договором №20;

перераховано 2 317 664,00 грн, збитки 1 182 200,00 грн.

- за жовтень 2023 - акт №10 від 09.11.2023 за договором №20;

перераховано 2 216 896,00 грн, збитки 1 130 800,00 грн.

- за листопад 2023 - акт №11 від 08.12.2023 за договором №20;

перераховано 2 201 780,80 грн, збитки 1 123 090,00 грн.

- за грудень 2023 - акт №12 від 25.12.2023 за договором №20;

перераховано 1 047 987,20 грн, збитки 534 560,00 грн.

- за січень 2024 - акт №1 від 07.02.2024 за договором №20;

перераховано 2 314 640,96 грн, збитки 1 180 658,00 грн.

- за лютий 2024 - акт №2 від 11.03.2024 за договором №20;

перераховано 2 114 112,64 грн, збитки 1 078 372,00 грн.

- за березень 2024 - акт №3 від 08.04.2024 за договором №20;

перераховано 2 116 128,00 грн, збитки 1 079 400,00 грн.

- за квітень 2024 - акт №4 від 08.05.2024 за договором №20;

перераховано 2 216 896,00 грн, збитки 1 130 800,00 грн.

- за травень 2024 - акт №5 від 06.06.2024 за договором №20;

перераховано 2 317 664,00 грн, збитки 1 182 200,00 грн.

- за червень 2024 - акт №6 від 04.07.2024 за договором №20;

перераховано 2 015 360,00 грн, збитки 1 028 000,00 грн.

- за липень 2024 - акт №7 від 08.08.2024 за договором №20;

перераховано 2 027 956,00 грн, збитки 1 034 425,00 грн.

- за серпень 2024 - акт №8 від 09.09.2024 за договором №20;

перераховано 2 064 484,40 грн, збитки 1 053 057,50 грн.

- за вересень 2024 - акт №9 від 09.10.2024 за договором №20;

перераховано 1 890 911,52 грн, збитки 964 521,00 грн.

- за жовтень 2024 - акт №10 від 07.11.2024 за договором №20;

перераховано 2 294 487,36 грн, збитки 1 170 378,00 грн.

- за листопад 2024 - акт №11 від 07.11.2024 за договором №20;

перераховано 2 196 742,40 грн, збитки 1 120 520,00 грн.

- за грудень 2024 - акт №12 від 25.12.2024 за договором №20;

перераховано 1 815 839,36 грн, збитки 926 228,00 грн.

Договір №27 від 13.02.2023 («соціальної реабілітації осіб з інтелектуальними та психічними порушеннями»)

- за липень 2023 - акт №1 від 08.08.2023 за договором №27;

перераховано 659 997,44 грн, збитки 336 639,35 грн.

- за вересень 2023 - акт №2 від 05.10.2023 за договором №27;

перераховано 599 997,68 грн, збитки 306 035,78 грн.

- за жовтень 2023 - акт №3 від 10.11.2023 за договором №27;

перераховано 417 070,01 грн, збитки 212 731,40 грн.

- за грудень 2023 - акт №4 від 25.12.2023 за договором №27;

перераховано 476 651,44 грн, збитки 243 121,60 грн.

- за лютий 2024 - акт №1 від 11.03.2024 за договором №27;

перераховано 357 488,58 грн, збитки 182 341,20 грн.

- за березень 2024 - акт №2 від 08.04.2024 за договором №27;

перераховано 238 325,72 грн, збитки 121 560,80 грн.

- за квітень 2024 - акт №3 від 08.05.2024 за договором №27;

перераховано 417 070,01 грн, збитки 212 731,40 грн.

- за травень 2024 року - акт №5 від 13.02.2023 за договором №27;

перераховано 476 651,44 грн, збитки 243 121,60 грн.

- за липень 2024 року - акт №6 від 13.02.2023 за договором №27;

перераховано 297 907,15 грн, збитки 151 951,00 грн.

- за серпень 2024 року - акт №7 від 13.02.2023 за договором №27;

перераховано 297 907,15 грн, збитки 151 951,00 грн.

- за вересень 2024 року - акт №9 від 09.10.2024 за договором №27;

перераховано 297 907,15 грн, збитки 151 951,00 грн.

- за жовтень 2024 року - акт №10 від 13.02.2023 за договором №27;

перераховано 297 907,15 грн, збитки 151 951,00 грн.

- за листопад 2024 року - акт №11 від 07.11.2024 за договором №27;

перераховано 297 907,15 грн, збитки 151 951,00 грн.

- за грудень 2024 року - акт №12 від 25.12.2024 за договором №27;

перераховано 297 907,15 грн, збитки 151 951,00 грн.

- за січень 2024 року - акт №12 від 25.12.2024 за договором №27;

перераховано 297 907,15 грн, збитки 151 951,00 грн.

Договір №24 від 13.02.2023 (соціальна послуга «денний догляд» / у висновках експертизи «паліативного догляду».)

- за січень 2024 року - акт №1 від 07.02.2024 за договором №24;

перераховано 3 352 224,24 грн, збитки 1 709 874,28 грн.

- за лютий 2024 року - акт №2 від 11.03.2024 за договором №24;

перераховано 3 107 662,56 грн, збитки 1 585 130,32 грн.

- за березень 2024 - акт №3 від 08.04.2024 за договором №24;

перераховано3 112 603,20 грн, збитки 1 587 650,40 грн.

- за квітень 2024 - акт №4 від 08.05.2024 за договором №24;

перераховано 3 260 822,40 грн, збитки 1 663 252,80 грн.

- за травень 2024 - акт №5 від 06.06.2024 за договором №24;

перераховано3 409 041,60 грн, збитки 1 738 855,20 грн.

- за червень 2024 - акт №6 від 04.07.2024 за договором №24;

перераховано 2 964 384,00 грн, збитки 1 512 048,00 грн.

- за липень 2024 - акт №7 від 08.08.2024 за договором №24;

перераховано 2 556 781,20 грн, збитки 1 304 141,40 грн.

- за серпень 2024 - акт №8 від 09.09.2024 за договором №24;

перераховано 2 528 990,10 грн, збитки1 289 965,95 грн.

- за вересень 2024 - акт №9 від 09.10.2024 за договором №24;

перераховано 2 412 267,48 грн, збитки 230 429,06 грн.

- за вересень2024 - акт №10 від 07.11.2024за договором №24;

перераховано 3 522 676,32 грн, збитки 1 796 817,04 грн.

- за листопад 2024 - акт №11 від 25.12.2024 за договором №24;

перераховано 3 438 685,44 грн, збитки 1 753 975,68 грн.

- за грудень 2024 - акт №12 від 25.12.2023 за договором №24;

перераховано 1 047 987,20 грн, збитки 534 560,00 грн.

Таким чином, ОСОБА_5 , обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, а саме в заволодінні чужим майном, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненому організованою групою.

Крім того, на виконання раніше розробленого Особою 4, злочинного плану, спрямованого на заволодіння бюджетними коштами шляхом отримання відшкодування з місцевого бюджету коштів, що виділяються як компенсація за надані соціальні послуги за цінами, які є завідомо вищими за їх фактичну собівартість у межах реалізації міської цільової програми «Турбота. Назустріч киянам» на 2022-2024 роки, у ОСОБА_4 та директора ТОВ «Міцне здоров'я» ОСОБА_5 у лютому 2022 року виник умисел, спрямований на складання службовою особою завідомо неправдивого офіційного документа та внесення до нього завідомо недостовірних відомостей, а саме - звіту про надання соціальної послуги по договору №11 від 11.01.2022 за січень 2022 року.

У рамках реалізації цього злочинного плану ОСОБА_4 , усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, надав ОСОБА_5 , як відповідальній посадовій особі ТОВ «Міцне здоров'я», завідомо недостовірні відомості щодо нібито здійсненої оренди транспортних засобів, нерухомого майна та придбання предметів догляду, які начебто використовувалися під час надання соціальних послуг, чим сприяв останньому у складанні службовою особою завідомо неправдивого офіційного документу - звіту про надання соціальної послуги по договору №11 від 11.01.2022 за січень 2022 року, в який були внесені завідомо недостовірні відомості, зокрема щодо завищеного обсягу послуг та їх вартості.

Так, ОСОБА_5 , в невстановлений досудовим розслідуванням час однак не пізніше 14.02.2022, перебуваючи за адресою: м. Київ, вул. Кирилівська, 103, діючи на виконання спільного умислу та за погодженням з ОСОБА_4 , самостійно, в невстановлений досудовим розслідуванням спосіб, склав звіт про надання соціальної послуги по договору №11 від 11.01.2022, до якого включив завідомо неправдиві дані щодо фактично ненаданих та економічно необґрунтованих послуг.

У свою чергу, ОСОБА_4 , діючи в інтересах ТОВ «Міцне здоров'я» та усвідомлюючи неправдивість наданої інформації, сприяв поданню до Департаменту звіту від імені підприємства, який містив завідомо недостовірні відомості, чим створив підстави для подальшого незаконного перерахування бюджетних коштів.

У подальшому, у невстановлений досудовим розслідуванням час, перебуваючи за адресою: м. Київ, проспект Любомира Гузара, 7, директор Департаменту Особа 3, діючи умисно, з корисливих мотивів, в рамках реалізації спільного злочинного плану, спрямованого на заволодіння бюджетними коштами місцевого бюджету м. Києва, зловживаючи своїм службовим становищем, підписав акт №1 здавання-приймання наданих соціальних послуг та компенсації надавачу вартості соціальної послуги за бюджетні кошти від 14.02.2022, складений між ТОВ «Міцне здоров'я» (виконавець) та Департаментом на виконання договору №11 від 11.01.2022 про надання соціальних послуг шляхом соціального замовлення.

При цьому, Особа 3 достовірно знав, що зазначені в акті відомості щодо обсягів та вартості фактично наданих соціальних послуг є неправдивими. У результаті підписання вказаного акту та подальшого його використання як підстави для проведення розрахунків, на розрахунковий рахунок ТОВ «Міцне здоров'я» перераховано грошові кошти з місцевого бюджету у сумі 30 230,40 грн.

Відповідно до висновку судово-економічної експертизи Київського відділення Національного наукового центру «Інститут судових експертиз ім. Засл. Проф. М.С. Бокаріуса», в обсязі наданих на дослідження документів та межах компетенції експерта економіста, розмір збитків, завданих державі в особі Департаменту соціальної та ветеранської політики КМДА, внаслідок необґрунтованого перерахування бюджетних коштів на адресу ТОВ «Міцне здоров'я» за актом №1 від 14.02.2022 про надання соціальної послуги «паліативний догляд» підтверджується на суму 12 309,60 грн.

Таким чином, ОСОБА_5 , обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України, а саме у складанні службовою особою завідомо неправдивого офіційного документу та внесення до нього завідомо неправдивих відомостей.

Крім того, встановлено, що ОСОБА_4 , діючи спільно з директором ТОВ «Міцне здоров'я» ОСОБА_5 , Особою 3 та Особою 1, на виконання раніше розробленого Особою 4 злочинного плану заволодіння бюджетними коштами за міською програмою «Турбота. Назустріч киянам» на 2022-2024 роки, упродовж 2022 року систематично надавав ОСОБА_5 завідомо неправдиві відомості про нібито здійснену оренду транспортних засобів, нерухомого майна та придбання предметів догляду, які фактично не використовувалися при наданні соціальних послуг. На підставі цих даних ОСОБА_5 складав завідомо неправдиві офіційні документи - звіти про надання соціальних послуг за договорами №4 та №11 від 11.01.2022 за період з січня по грудень 2022 року із завищеними обсягами та вартістю послуг, а ОСОБА_4 сприяв їх поданню до Департаменту. Надалі Особа 3 (та в окремому випадку - Особа 1), достовірно знаючи про неправдивість відомостей, підписували акти приймання-передачі наданих соціальних послуг та компенсації вартості послуг за актами №1-12 за договором №4 та №3-9 за договором №11, на підставі яких на рахунок ТОВ «Міцне здоров'я» з місцевого бюджету м. Києва безпідставно перераховано грошові кошти: за договором №4 - у загальній сумі 14 999 783,02 грн, чим заподіяно збитки державі на 6 108 189,10 грн, за договором №11 - у загальній сумі 8 910 428,05 грн, чим заподіяно збитки на 3 920 605,30 грн, а всього за обома договорами незаконно перераховано 23 910 211,07 грн бюджетних коштів, чим спричинено державі шкоду в розмірі 10 028 794,40 грн.

Крім того, на виконання розробленого Особою 4 злочинного плану заволодіння бюджетними коштами, передбаченими міською цільовою програмою «Турбота. Назустріч киянам» на 2022-2024 роки, ОСОБА_4 разом із директором ТОВ «Міцне здоров'я» ОСОБА_5 , діючи узгоджено з посадовими особами Департаменту соціальної політики КМДА (Особою 3 та Особою 1), у період з жовтня 2022 року по грудень 2023 року неодноразово організовували складання та подання до Департаменту завідомо неправдивих звітів про надання соціальних послуг і підписання на їх підставі актів здавання-приймання послуг за договорами №11 від 11.01.2022, №24 від 13.02.2023 та №20 від 13.02.2023.

З цією метою ОСОБА_4 систематично надавав ОСОБА_5 завідомо недостовірні відомості про нібито здійснену оренду транспортних засобів, нерухомого майна, придбання предметів догляду та інші витрати, які начебто використовувалися при наданні соціальних послуг «паліативний догляд» і «денний догляд», тоді як відповідні послуги фактично не надавалися або їх обсяг та вартість були штучно завищені. На підставі цих даних ОСОБА_5 в невстановлений досудовим розслідуванням час перебував за адресою: м. Київ, вул. Кирилівська, 103, діяв на виконання спільного умислу та за погодженням з ОСОБА_4 , самостійно, в невстановлений досудовим розслідуванням спосіб, складав завідомо неправдиві звіти про надання соціальних послуг за вищевказаними договорами за відповідні місяці, до яких вносив завідомо недостовірні відомості щодо обсягу та вартості послуг.

ОСОБА_4 , усвідомлюючи фіктивність зазначених відомостей та діючи в інтересах ТОВ «Міцне здоров'я», забезпечував подання цих звітів до Департаменту як офіційних документів, тим самим створюючи підстави для подальшого незаконного відшкодування бюджетних коштів.

Надалі директор Департаменту Особа 3 та заступник директора Департаменту Особа 1, діючи умисно, з корисливих мотивів, зловживаючи своїм службовим становищем та достовірно знаючи про неправдивість відомостей, відображених у звітах, підписували відповідні акти здавання-приймання наданих соціальних послуг та компенсації вартості послуг за рахунок бюджетних коштів (акти №10-12 за договором №11, акти №1-12 за договором №24 та акти №1-7 за договором №20).

У результаті підписання цих актів і їх подальшого використання як підстави для проведення розрахунків на розрахункові рахунки ТОВ «Міцне здоров'я» було безпідставно перераховано значні суми коштів місцевого бюджету міста Києва, а завдані державі збитки у кожному епізоді підтверджуються висновками судово-економічних експертиз Київського відділення Національного наукового центру «Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса».

ОСОБА_4 , діючи у складі організованої групи разом з Особою 4, директором ТОВ «Міцне здоров'я» ОСОБА_5 , директором Департаменту (Особа 3) та його заступником (Особа 1), впродовж 2023-2024 років реалізовував злочинний план заволодіння бюджетними коштами м. Києва, виділеними за міською цільовою програмою «Турбота. Назустріч киянам» на 2022-2024 роки. З цією метою за договорами №20, №24 та №27 від 13.02.2023 за низку місяців 2023-2024 років («паліативний догляд», «денний догляд», «соціальна реабілітація осіб з інтелектуальними та психічними порушеннями») систематично складалися завідомо неправдиві звіти про надання соціальних послуг із внесенням завідомо недостовірних даних щодо нібито оренди транспортних засобів, нерухомого майна, придбання предметів догляду, завищених обсягів послуг та їх вартості.

Зважаючи на узгоджений злочинний умисел, ОСОБА_4 надавав ОСОБА_5 завідомо недостовірні відомості для включення до звітів, останній в невстановлений досудовим розслідуванням час перебував за адресою: м. Київ, вул. Кирилівська, 103, діяв на виконання спільного умислу та за погодженням з ОСОБА_4 , самостійно, в невстановлений досудовим розслідуванням спосіб, складав завідомо неправдиві офіційні документи (звіти про надані послуги), після чого ці звіти подавались до Департаменту. Директор Департаменту (Особа 3) та його заступник (Особа 1), достовірно знаючи про неправдивість відомостей, підписували відповідні акти здавання-приймання наданих соціальних послуг і компенсації їх вартості за бюджетні кошти, що створювало юридичні підстави для перерахування на рахунок ТОВ «Міцне здоров'я» значних сум бюджетних коштів. Висновками судово-економічних експертиз підтверджено, що внаслідок необґрунтованого перерахування коштів за вказаними актами державі в особі Департаменту соціальної та ветеранської політики КМДА завдано збитків у особливо великих розмірах.

ОСОБА_4 , діючи у складі організованої групи разом з директором ТОВ «Міцне здоров'я» ОСОБА_5 та посадовими особами Департаменту (Особа 3, Особа 1), на виконання раніше розробленого Особою 4 злочинного плану заволодіння бюджетними коштами за договором №20 від 13.02.2023, у період з квітня по грудень 2024 року забезпечував складання завідомо неправдивих звітів про надання соціальної послуги «денний догляд» за березень-грудень 2024 року. До цих звітів умисно вносилися фіктивні дані про нібито оренду транспортних засобів, нерухомого майна та придбання предметів догляду, а також завищені обсяги та вартість послуг, на підставі чого ОСОБА_5 складав завідомо неправдиві звіти, які ОСОБА_4 сприяв подати до Департаменту.

Надалі Особа 3 та Особа 1, зловживаючи службовим становищем і достовірно знаючи про неправдивість відомостей, підписали акти здавання-приймання наданих соціальних послуг та компенсації їх вартості за бюджетні кошти:

- акт №3 від 08.04.2024 (за березень 2024 року) на 2 116 128,00 грн, збитки - 1 079 400,00 грн;

- акт №4 від 08.05.2024 (за квітень 2024 року) на 2 216 896,00 грн, збитки - 1 130 800,00 грн;

- акт №5 від 06.06.2024 (за травень 2024 року) на 2 317 664,00 грн, збитки - 1 182 200,00 грн;

- акт №6 від 04.07.2024 (за червень 2024 року) на 2 015 360,00 грн, збитки - 1 028 000,00 грн;

- акт №7 від 08.08.2024 (за липень 2024 року) на 2 027 956,00 грн, збитки - 1 034 425,00 грн;

- акт №8 від 09.09.2024 (за серпень 2024 року) на 2 064 484,40 грн, збитки - 1 053 057,50 грн;

- акт №9 від 09.10.2024 (за вересень 2024 року) на 1 890 911,52 грн, збитки - 964 521,00 грн;

- акт №10 від 07.11.2024 (за жовтень 2024 року) на 2 294 487,36 грн, збитки - 1 170 378,00 грн;

- акт №11 від 09.12.2024 (за листопад 2024 року) на 2 196 742,40 грн, збитки - 1 120 520,00 грн;

- акт №12 від 25.12.2024 (за грудень 2024 року) на 1 815 839,36 грн, збитки - 926 228,00 грн.

У результаті за актами №3-12 за договором №20 від 13.02.2023 на рахунок ТОВ «Міцне здоров'я» безпідставно перераховано кошти місцевого бюджету м. Києва на загальну суму 20 956 469,04 грн, чим державі в особі Департаменту соціальної та ветеранської політики КМДА заподіяно збитків на суму 10 689 529,50 грн.

Таким чином, ОСОБА_5 , обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 366 КК України, а саме у складанні службовою особою завідомо неправдивого офіційного документу та внесення до нього завідомо неправдивих відомостей, що спричинило тяжкі наслідки.

3.Закон України про кримінальну відповідальність, що передбачає кримінальні правопорушення, у вчиненні яких обвинувачуються особи:

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 :

ч. 5 ст. 191 КК України - заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовим становищем, вчиненому організованою групою;

ч. 5 ст. 27, ч. 1 ст. 366 КК України - пособництво в складанні службовою особою завідомо неправдивого офіційного документу та внесення до нього завідомо неправдивих відомостей;

ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 366 КК України - пособництво в складанні службовою особою завідомо неправдивого офіційного документу та внесення до нього завідомо неправдивих відомостей, якщо вони спричинили тяжкі наслідки;

ч. 3 ст. 358 КК України - підроблення інших офіційних документів, які видаються підприємством, установою, організацією, вчинене за попередньою змовою групою осіб;

ч. 4 ст. 358 КК України - використання завідомо підроблених документів;

ч. 4 ст. 190 КК України - заволодіння чужим майном шляхом обману, вчинене у великих розмірах.

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 :

ч. 5 ст. 191 КК України - заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовим становищем, вчиненому організованою групою;

ч. 1 ст. 366 КК України - складання службовою особою завідомо неправдивого офіційного документу та внесення до нього завідомо неправдивих відомостей;

ч. 2 ст. 366 КК України - складання службовою особою завідомо неправдивого офіційного документу та внесення до нього завідомо неправдивих відомостей, якщо вони спричинили тяжкі наслідки.

4.Відомості про укладені угоди, їх реквізити, зміст та узгоджена міра покарання.

4.1. 06 жовтня 2025 року укладено угоду про визнання винуватості між прокурором відділу Київської міської прокуратури ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , в присутності захисника - адвоката ОСОБА_6 .

На укладання даної угоди потерпілими у даному кримінальному провадженні Київською міською Військовою адміністрацією м. Київ та Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві надані відповідні письмові згоди.

Відповідно до угоди, обвинувачений ОСОБА_4 повністю та беззастережно визнає свою винуватість у вчиненні кримінальних правопорушень в обсязі висунутих йому обвинувачень.

За змістом угоди ОСОБА_4 зобов'язується:

а) беззастережно визнати обвинувачення у судовому провадженні;

б) сприяти суду у дослідженні обставин вчинення даного кримінального правопорушення, виявленні та припиненні інших відомих йому подібних кримінальних правопорушень;

в) передати потерпілому - територіальній громаді м. Києва в особі Київської міської військової адміністрації в якості компенсації завданої шкоди наступне майно:

- автомобіль ЗАЗ А08, реєстраційний номер НОМЕР_6 ;

- автомобіль Mercedes-Benz 316, реєстраційний номер НОМЕР_7 ;

- автомобіль Fiat Fiorino, реєстраційний номер НОМЕР_8 .

г) передати Головному управлінні розвідки МО України наступне майно:

- автомобіль Fiat Fiorino, реєстраційний номер НОМЕР_9 ;

- автомобіль Fiat Ducato, реєстраційний номер НОМЕР_10 ;

- автомобіль Fiat Fiorino, реєстраційний номер НОМЕР_11 .

В угоді про визнання винуватості зазначено істотні обставини, передбачені ст. 470 КПК України, які враховані прокурором при вирішенні питання про її укладення, а саме:

Обставини, які відповідно до ст. 66 КК України пом'якшують покарання ОСОБА_4 є щире каяття, активне сприяння розкриттю кримінального правопорушення, викриття організатора корупційного кримінального правопорушення, добровільне відшкодування завданого збитку у розмірі 10 000 000 грн. Крім того, останній раніше не судимий, має постійне місце проживання, на обліку у лікаря-нарколога та лікаря-психіатра не перебуває, характеризується позитивно.

ОСОБА_4 у ході досудового розслідування надавав показання, які викривають організатора вчинення корупційного правопорушення.

Обставини, які відповідно до ст. 67 КК України обтяжують покарання ОСОБА_4 , досудовим розслідуванням не встановлені.

При вирішення питання щодо укладання угоди про визнання винуватості враховано наявність суспільного інтересу у забезпеченні більш швидкого проведення досудового розслідування та подальшого судового розгляду вказаного кримінального провадження. Такий суспільний інтерес полягає у найшвидшому судовому розгляді та затвердженні угоди про визнання винуватості щодо ОСОБА_4 з метою захисту осіб, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорони прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

Сторони угоди узгодили покарання ОСОБА_4 :

- за ч. 5 ст. 191 КК України - у виді позбавлення волі строком на 8 (вісім) років з позбавленням права займатися організаційно-розпорядчою діяльністю, пов'язану із розпорядженням коштами міського чи державного бюджету на строк 2 роки.

- за ч. 5 ст. 27, ч. 1 ст. 366 КК України - у виді обмеження волі строком на 2 (два) роки з позбавленням права займатися діяльністю, пов'язану із наданням соціальних послуг на строк 2 роки.

- за ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 366 КК України - у виді позбавлення волі строком на 3 (три) роки з позбавленням права займатися організаційно-розпорядчою діяльністю, пов'язану із розпорядженням коштами міського чи державного бюджету на строк 2 роки, зі штрафом розміром 750 (сімсот п'ятдесят) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

- за ч. 3 ст. 358 КК України - у виді обмеження волі строком на 3 (три) роки.

- за ч. 4 ст. 358 КК України - у виді обмеження волі строком на 2 (два) роки.

- ч. 4 ст. 190 КК України - у виді позбавлення волі строком на 3 (три) роки.

На підставі статті 70 КК України шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим призначити ОСОБА_4 остаточне покарання у виді 8 (восьми) років позбавлення волі, на підставі ч. 4 ст. 72 КК України додаткові покарання у виді позбавлення права займатися організаційно-розпорядчою діяльністю, пов'язану із розпорядженням коштами міського чи державного бюджету на строк 2 роки та штраф розміром 750 (сімсот п'ятдесят) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян виконувати самостійно.

На підставі ст. 75 КК України звільнити ОСОБА_4 від відбування основного покарання із випробуванням.

ОСОБА_4 засвідчив в тексті угоди, що йому зрозумілі наслідки укладення цієї угоди, передбачені ст. 473 КПК України, наслідки невиконання умов угоди, передбачені ст. 476 КПК України, а також наслідки відмови від реалізації свого права (права обвинуваченої особи) на справедливий судовий розгляд, яке передбачено абз. 1, 4 п.1 ч.4 ст. 474 КПК України.

4.2. 06 жовтня 2025 року укладено угоду про визнання винуватості між прокурором відділу Київської міської прокуратури ОСОБА_3 та ОСОБА_5 , в присутності захисника - адвоката ОСОБА_12 .

На укладання даної угоди потерпілим у даному кримінальному провадженні Київською міською Військовою адміністрацією м. Київ надано відповідну письмову згоду.

Відповідно до угоди, обвинувачений ОСОБА_5 повністю та беззастережно визнає свою винуватість у вчиненні кримінальних правопорушень в обсязі висунутих йому обвинувачень.

За змістом угоди ОСОБА_5 зобов'язується:

а) беззастережно визнати обвинувачення у судовому провадженні;

б) сприяти суду у дослідженні обставин вчинення даного кримінального правопорушення, виявленні та припиненні інших відомих йому подібних кримінальних правопорушень.

В угоді про визнання винуватості зазначено істотні обставини, передбачені ст. 470 КПК України, які враховані прокурором при вирішенні питання про її укладення, а саме:

Обставини, які відповідно до ст. 66 КК України пом'якшують покарання ОСОБА_5 є щире каяття, активне сприяння розкриттю кримінального правопорушення, викриття організатора корупційного кримінального правопорушення, добровільне відшкодування завданого збитку у розмірі 2 млн. грн. Крім того, останній раніше не судимий, має постійне місце проживання, на обліку у лікаря-нарколога та лікаря-психіатра не перебуває, характеризується позитивно.

ОСОБА_5 у ході досудового розслідування надавав показання, які викривають організатора вчинення корупційного правопорушення, яка підтверджується здобутими у провадженні доказами.

Обставини, які відповідно до ст. 67 КК України обтяжують покарання

ОСОБА_5 , досудовим розслідуванням не встановлені.

При вирішення питання щодо укладання угоди про визнання винуватості враховано наявність суспільного інтересу у забезпеченні більш швидкого проведення досудового розслідування та подальшого судового розгляду вказаного кримінального провадження. Такий суспільний інтерес полягає у найшвидшому судовому розгляді та затвердженні угоди про визнання винуватості щодо ОСОБА_5 з метою захисту осіб, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорони прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

Сторони угоди узгодили покарання ОСОБА_5 :

- за ч. 5 ст. 191 КК України - у вигляді 8 (восьми) років позбавлення волі з позбавленням права займатися організаційно-розпорядчими чи адміністративно-господарськими функціями пов'язаними із розпорядженням коштами міського чи державного бюджету на строк 2 роки.

- за ч. 1 ст. 366 КК України - у виді обмеження волі строком на 2 (два) роки з позбавленням права займатися організаційно-розпорядчими чи адміністративно-господарськими функціями пов'язаними із розпорядженням коштами міського чи державного бюджету на строк 2 роки.

- за ч. 2 ст. 366 КК України - у виді позбавлення волі строком на 3 (три) роки з позбавленням права займатися організаційно-розпорядчими чи адміністративно-господарськими функціями пов'язаними із розпорядженням коштами міського чи державного бюджету на строк 2 роки, зі штрафом розміром 750 (сімсот п'ятдесят) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

На підставі статті 70 КК України шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим призначити ОСОБА_5 остаточне покарання у виді 8 (восьми) років позбавлення волі, на підставі ч. 4 ст. 72 КК України додаткове покарання у виді позбавлення права займатися організаційно-розпорядчими чи адміністративно-господарськими функціями пов'язаними із розпорядженням коштами міського чи державного бюджету на строк 2 роки та штраф розміром 750 (сімсот п'ятдесят) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян виконувати самостійно.

На підставі ст. 75 КК України звільнити ОСОБА_5 від відбування основного покарання із випробуванням.

ОСОБА_5 засвідчив в тексті угоди, що йому зрозумілі наслідки укладення цієї угоди, передбачені ст. 473 КПК України, наслідки невиконання умов угоди, передбачені ст. 476 КПК України, а також наслідки відмови від реалізації свого права (права обвинуваченої особи) на справедливий судовий розгляд, яке передбачено абз. 1, 4 п.1 ч.4 ст. 474 КПК України.

5.Мотиви, з яких суд виходив при вирішенні питання про відповідність угод вимогам Кримінального процесуального Кодексу України.

Суд доходить висновку про необхідність затвердження угод про визнання винуватості, виходячи з наступного.

ОСОБА_4 , підтримав укладення угоди, зробив це добровільно. Насильства, примусу чи погроз до нього ніхто не застосовував. Обіцянок, чи будь-яких інших обставин, не передбачених угодою йому ніхто не надавав. Зі скаргами на сторону обвинувачення під час здійснення провадження він не звертався. Обвинувачений повідомив, що беззастережно визнає свою вину у вчинених кримінальних правопорушеннях. Розуміє характер обвинувачення та погоджується з його формулюванням, що зазначене в угоді.

Обвинувачений зазначив, що він цілком розуміє, що має право на повний судовий розгляд, у якому прокурор має довести усі обставини кримінального правопорушення. І він при цьому має право мовчати, допитати під час такого розгляду свідків обвинувачення, подати клопотання про виклик свідків і подати докази, що свідчать на його користь. Однак, при цьому наполягає на укладенні угоди. Він повністю усвідомлює вид покарання, призначення якого обумовлене угодою, а також інші заходи, що будуть застосовані до нього у разі її затвердження. Зазначив, що виконання взятих на себе за угодою зобов'язань є реальним, обізнаний про вид та розмір покарання, яке йому буде призначено у випадку затвердження угоди, погоджується на призначення такого покарання, а також підтвердив, що усвідомлює правові наслідки призначення такого покарання. Також обвинувачений підтвердив узгодження з ним відповідних умов за яких укладено угоду, в тому числі, передбачені в ній обов'язки, які він має виконати. Підтвердив, що передбачені в угоді обов'язки він може виконати. Обвинувачений в судовому засіданні зазначив про виконання ним обов'язку щодо добровільного відшкодування збитку потерпілим стосовно себе та ОСОБА_5 , з огляду на скрутний матеріальний стан його сім'ї, що підтверджується відповідними квитанціями, платіжними дорученнями та актами передачі транспортних засобів в якості безоплатної благодійної допомоги військовій частині НОМЕР_12 .

Захисник ОСОБА_6 в судовому засіданні просив затвердити угоду. Долучив в судовому засіданні документи, зокрема: квитанції та платіжні інструкції, щодо добровільного відшкодування збитків та характеристику з КНП «Психіатрія», де зазначено, що ОСОБА_4 працює на посаді заступника директора з економічних питань з 01.09.2020 (наказ № 672/к від 19.08.2020),за період роботи проявив себе позитивно, як принципова людина, зарекомендував себе, як кваліфікований фахівець, який завжди працює на досягнення позитивного результату для підприємства, до виконання покладених на нього завдань ставиться відповідально, має необхідну професійну підготовку для виконання функціональних обов'язків відповідно до затвердженої посадової інструкції, посадові обов'язки виконує в повному обсязі та своєчасно, в роботі проявляв себе як кваліфікований, відповідальний і вимогливий працівник. Взаємовідносини з колективом склалися хороші, підтримував співробітників в складний період. Неодноразово залишався на усне прохання керівництва на роботі після завершення робочого часу для вирішення проблем під час кризової ситуації. Завжди враховував в роботі пропозиції підлеглих. Користується авторитетом серед працівників. До дисциплінарної відповідальності за останні три роки не притягався. Як особистість, ОСОБА_4 , можна охарактеризувати, як доброзичливого, стриманого, урівноваженого, привітного та щирого, крім того він наділений гарним почуттям гумору.

Прокурор угоду підтримав, оскільки вона відповідає вимогам закону. Долучив в судовому засіданні документи, зокрема: довідку про витрати на проведення експертизи у кримінальному провадженні №22024101110001310 від 16.12.2024 до висновку експерта №СЕ-19/111-24/76110-ДД від 17.03.2025; акт здачі-приймання висновку експерта №2141/25-71; згоду на укладання угоди про визнання винуватості у кримінальному провадженні №22025101110001111 від 24.09.2025, між ОСОБА_4 та ГУ Пенсійного фонду України в м. Києві; заяву Київської міської військової адміністрації за №10-1211 вих.-25 від 07.10.2025, про те, що не заперечують проти укладання угоди про визнання винуватості між прокурором та підозрюваним ОСОБА_4 ; протокол затримання особи, підозрюваної у вчиненні злочину від 18.03.2025, стосовно ОСОБА_4 ; ухвалу Солом'янського районного суду м. Києва від 21.03.2025 про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою; довідку про те, що ОСОБА_4 не звертався за медичною допомогою у КНП «Міський заклад з надання психіатричної допомоги; довідку про те, що ОСОБА_4 не перебуває на обліку під наркологічним диспансерно-динамічним наглядом. Підтвердив факт відшкодування збитків, завданих кримінальними правопорушеннями.

Представник потерпілого - Київської міської Військової адміністрації в судове засідання з'явився, проти затвердження угоди не заперечував, на підтвердження чого прокурором надана відповідна заява. Підтвердив факт відшкодування шкоди, в тому числі шляхом безоплатної передачі транспортних засобів військовій частині.

Потерпілий Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлявся належним чином. Надав заяву про судовий розгляд за його відсутності, надав згоду на укладення угоди в письмовому вигляді.

ОСОБА_5 , підтримав укладення угоди, зробив це добровільно. Насильства, примусу чи погроз до нього ніхто не застосовував. Обіцянок, чи будь-яких інших обставин, не передбачених угодою йому ніхто не надавав. Зі скаргами на сторону обвинувачення під час здійснення провадження він не звертався. Обвинувачений повідомив, що беззастережно визнає свою вину у вчинених кримінальних правопорушеннях. Розуміє характер обвинувачення та погоджується з його формулюванням, що зазначене в угоді.

Обвинувачений зазначив, що він цілком розуміє, що має право на повний судовий розгляд, у якому прокурор має довести усі обставини кримінального правопорушення. І він при цьому має право мовчати, допитати під час такого розгляду свідків обвинувачення, подати клопотання про виклик свідків і подати докази, що свідчать на його користь. Однак, при цьому наполягає на укладенні угоди. Він повністю усвідомлює вид покарання, призначення якого обумовлене угодою, а також інші заходи, що будуть застосовані до нього у разі її затвердження. Зазначив, що виконання взятих на себе за угодою зобов'язань є реальним, обізнаний про вид та розмір покарання, яке йому буде призначено у випадку затвердження угоди, погоджується на призначення такого покарання, а також підтвердив, що усвідомлює правові наслідки призначення такого покарання. Також обвинувачений підтвердив узгодження з ним відповідних умов за яких укладено угоду, в тому числі, передбачені в ній обов'язки, які він має виконати. Підтвердив, що передбачені в угоді обов'язки він може виконати, а шкода відшкодована обвинуваченим ОСОБА_4 .

Захисник ОСОБА_7 в судовому засіданні просив затвердити угоду.

Прокурор угоду підтримав, оскільки вона відповідає вимогам закону. Долучив в судовому засіданні документи, зокрема: довідку про витрати на проведення експертизи у кримінальному провадженні №22024101110001310 від 16.12.2024 до висновку експерта №СЕ-19/111-24/76110-ДД від 17.03.2025; акт здачі-приймання висновку експерта №2141/25-71; заяву Київської міської військової адміністрації за №10-1212 вих.-25 від 07.10.2025, про те, що не заперечують проти укладання угоди про визнання винуватості між прокурором та підозрюваним ОСОБА_5 ; довідку про те, що ОСОБА_5 не перебуває на обліку під наркологічним диспансерно-динамічним наглядом; довідку про те, що ОСОБА_5 не звертався за медичною допомогою у КНП «Міський заклад з надання психіатричної допомоги; ухвалу Солом'янського районного суду м. Києва від 01.04.2025 про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Представник потерпілого - Київської міської Військової адміністрації в судове засідання з'явився, проти затвердження угоди не заперечував, на підтвердження чого надана відповідна заява.

Відповідно до вимог статті 468 КПК України у кримінальному провадженні може бути укладена угода між прокурором та підозрюваним чи обвинуваченим про визнання винуватості.

Угода про визнання винуватості між прокурором та підозрюваним чи обвинуваченим може бути укладена щодо кримінальних проступків, злочинів, внаслідок яких шкода завдана лише державним чи суспільним інтересам. Укладення угоди про визнання винуватості у кримінальному провадженні щодо кримінальних правопорушень, внаслідок яких шкода завдана державним чи суспільним інтересам або правам та інтересам окремих осіб, у яких беруть участь потерпілий або потерпілі, не допускається, крім випадків надання всіма потерпілими письмової згоди прокурору на укладення ними угоди.

Кримінальне правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 358 відповідно до вимог ст. 12 КК України, відноситься до кримінального проступку.

Кримінальні правопорушення, передбачені ч. 3 ст. 358, ч. 3 ст. 27 ч. 1 ст. 366, ч. 3 ст. 27 ч. 2 ст. 366, ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 366 КК України відповідно до вимог ст. 12 КК України, відносяться до нетяжких злочинів.

Кримінальне правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 190 відповідно до вимог ст. 12 КК України, відноситься до категорії тяжких злочинів.

Санкція ч. 5 ст. 191 КК України, інкримінованої обвинуваченим, передбачає покарання у виді позбавлення волі на строк від семи до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна. Зазначене кримінальне правопорушення згідно з приписами ст. 12 КК України належить до особливо тяжкого злочину.

Відповідно до примітки до ст. 45 КК України корупційним кримінальним правопорушенням відповідно до цього Кодексу, зокрема, вважається кримінальне правопорушення, передбачене ст. 191 КК України.

За таких обставин в частині інкримінованих діянь укладення угод про визнання винуватості з обвинуваченими ОСОБА_4 та ОСОБА_5 не суперечить вимогам ч. 2 ст. 469 КПК України та п. 2 ч. 4 ст. 469 КПК України щодо віднесення кримінального правопорушення до корупційних.

Згідно з п. 9 ч. 2 ст. 52 КПК України передбачено, що у разі укладення угоди про визнання винуватості участь захисника є обов'язковою та забезпечується з моменту ініціювання укладення угоди. Суд встановив, що угоди між прокурором та обвинуваченими ОСОБА_4 та ОСОБА_5 складені та підписані 06 жовтня 2025 року у присутності їх захисників адвокатів ОСОБА_12 та ОСОБА_6 , про що свідчить підпис останніх на тексті угоди. Крім того, в судовому засіданні сторони підтвердили участь захисника з моменту ініціювання угоди.

Відповідно до частини 7 статті 474 КПК України суд перевіряє угоду на відповідність вимогам цього Кодексу та/або закону. Суд відмовляє в затвердженні угоди, якщо: 1) умови угоди суперечать вимогам цього Кодексу та/або закону, в тому числі допущена неправильна правова кваліфікація кримінального правопорушення, яке є більш тяжким ніж те, щодо якого передбачена можливість укладення угоди; 2) умови угоди не відповідають інтересам суспільства; 3) умови угоди порушують права, свободи чи інтереси сторін або інших осіб; 4) існують обґрунтовані підстави вважати, що укладення угоди не було добровільним, або сторони не примирилися; 5) очевидна неможливість виконання обвинуваченим взятих на себе за угодою зобов'язань; 6) відсутні фактичні підстави для визнання винуватості.

Умови угод не суперечать вимогам закону, дії ОСОБА_4 за ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 358, ч. 4 ст. 358, ч. 4 ст. 190, ч. 3 ст. 27 ч. 1 ст. 366, ч. 3 ст. 27 ч. 2 ст. 366 КК України, та ОСОБА_5 за ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 366 КК України кваліфіковано вірно, за ними можливе укладення угод.

Умови угод відповідають інтересам суспільства, який полягає у швидкому здійсненні правосуддя, призначенні особам узгодженого покарання, запобігання вчинення обвинуваченим та іншими особами кримінальних правопорушень, з метою захисту осіб, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорони прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

У пункті 87 рішення ЄСПЛ від 29 квітня 2014 року у справі «Natsvlishvili and Togonidze v. Georgia» зазначено, що угоди про визнання винуватості, окрім важливих переваг швидкого розгляду кримінальних справ та полегшення навантаження на суди, прокурорів та адвокатів, також можуть бути успішним інструментом у боротьбі з корупцією, якщо їх правильно застосовувати, та організованої злочинності і може сприяти зменшенню кількості призначених покарань і, як наслідок, кількості ув'язнених.

На думку суду, затвердження угод у цьому провадженні відповідатиме інтересам суспільства, оскільки забезпечить справедливе та в розумні строки вирішення кримінальної справи щодо злочинів, досягнення цілей та завдань кримінального провадження, враховуючи беззаперечне визнання обвинуваченими своєї вини та їх ставлення до вчиненого, надання ними зізнавальних показань стосовно себе та викривальних показів щодо інших осіб.

Відповідно до правової позиції, висловленої у постанові Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду від 07 квітня 2020 року в справі №761/13021/19, за змістом ст. 474 КПК України, перевірка доказів щодо викриття підозрюваним дій інших учасників групи чи інших вчинених групою злочинів не належить до повноважень суду при прийнятті рішення щодо затвердження угоди про визнання винуватості. Натомість, відповідно до приписів ст. 470 КПК України, обов'язок враховувати ступінь та характер сприяння підозрюваного чи обвинуваченого у проведенні кримінального провадження щодо нього або інших осіб при укладенні угоди про визнання винуватості покладено саме на прокурора.

Умови угод не порушують права, свободи чи інтереси сторін або інших осіб.

Обставини пред'явленого ОСОБА_4 та ОСОБА_5 обвинувачення відповідно до статті 17 КПК України не можуть бути використані на підтвердження винуватості будь-яких інших осіб окрім обвинувачених у цьому провадженні. Угодою також не вирішується питання щодо майна третіх осіб.

Добровільність укладення угод не викликає жодних сумнівів.

Виконання обвинуваченими взятих на себе за угодами зобов'язань є цілком можливим.

Крім того, суд також враховує, що станом на день укладення угоди завдану кримінальними правопорушеннями шкоду відшкодовано, зобов'язання щодо передачі потерпілому майна в якості компенсації за завдану шкоду виконано, потерпілі не заперечують проти укладення угод, що відображено у в актах приймання-передачі транспортних засобів у вигляді безоплатної благодійної допомоги, квитанціях та заявах потерпілих, які досліджені судом.

Отже, укладені угоди відповідають загальним засадам призначення покарання, є співмірною та достатньою реакцією держави на вчинені обвинуваченими кримінальні правопорушення.

Судом встановлено фактичні підстави для визнання винуватості ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .

На підставі викладеного суд визнає ОСОБА_4 винуватими у вчиненні злочину за ч. 5 ст. 191 КК України - заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовим становищем, вчиненому організованою групою; ч. 5 ст. 27, ч. 1 ст. 366 КК України - пособництво в складанні службовою особою завідомо неправдивого офіційного документу та внесення до нього завідомо неправдивих відомостей; ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 366 КК України - пособництво в складанні службовою особою завідомо неправдивого офіційного документу та внесення до нього завідомо неправдивих відомостей, якщо вони спричинили тяжкі наслідки; ч. 3 ст. 358 КК України - підроблення інших офіційних документів, які видаються підприємством, установою, організацією, вчинене за попередньою змовою групою осіб; ч. 4 ст. 358 КК України - використання завідомо підроблених документів; ч. 4 ст. 190 КК України - заволодіння чужим майном шляхом обману, вчинене у великих розмірах.

На підставі викладеного суд визнає ОСОБА_5 , винуватими у вчиненні злочину за ч. 5 ст. 191 КК України - заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовим становищем, вчиненому організованою групою; ч. 1 ст. 366 КК України - складання службовою особою завідомо неправдивого офіційного документу та внесення до нього завідомо неправдивих відомостей; ч. 2 ст. 366 КК України - складання службовою особою завідомо неправдивого офіційного документу та внесення до нього завідомо неправдивих відомостей, якщо вони спричинили тяжкі наслідки.

6.Щодо призначення покарання.

Сторонами угоди визначено узгоджене ними покарання, яке ОСОБА_4 та ОСОБА_5 повинні понести за вчинені кримінальні правопорушення.

За вчинення кримінального правопорушення сторони домовились про покарання:

- ОСОБА_4 за ч. 5 ст. 191 КК України - у виді позбавлення волі строком на 8 (вісім) років з позбавленням права займатися організаційно-розпорядчою діяльністю, пов'язану із розпорядженням коштами міського чи державного бюджету на строк 2 роки; за ч. 5 ст. 27, ч. 1 ст. 366 КК України - у виді обмеження волі строком на 2 (два) роки з позбавленням права займатися діяльністю, пов'язану із наданням соціальних послуг на строк 2 роки; за ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 366 КК України - у виді позбавлення волі строком на 3 (три) роки з позбавленням права займатися організаційно-розпорядчою діяльністю, пов'язану із розпорядженням коштами міського чи державного бюджету на строк 2 роки, зі штрафом розміром 750 (сімсот п'ятдесят) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; за ч. 3 ст. 358 КК України - у виді обмеження волі строком на 3 (три) роки; за ч. 4 ст. 358 КК України - у виді обмеження волі строком на 2 (два) роки; ч. 4 ст. 190 КК України - у виді позбавлення волі строком на 3 (три) роки. На підставі статті 70 КК України шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим призначити ОСОБА_4 остаточне покарання у виді 8 (восьми) років позбавлення волі, на підставі ч. 4 ст. 72 КК України додаткові покарання у виді позбавлення права займатися організаційно-розпорядчою діяльністю, пов'язану із розпорядженням коштами міського чи державного бюджету на строк 2 роки та штраф розміром 750 (сімсот п'ятдесят) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян виконувати самостійно. На підставі ст. 75 КК України звільнити ОСОБА_4 від відбування основного покарання із випробуванням.

- ОСОБА_5 за ч. 5 ст. 191 КК України - 8 (вісім) років з позбавленням права займатися організаційно-розпорядчими чи адміністративно-господарськими функціями пов'язаними із розпорядженням коштами міського чи державного бюджету на строк 2 роки; за ч. 1 ст. 366 КК України - у виді обмеження волі строком на 2 (два) роки з з позбавленням права займатися організаційно-розпорядчими чи адміністративно-господарськими функціями пов'язаними із розпорядженням коштами міського чи державного бюджету на строк 2 роки; за ч. 2 ст. 366 КК України - у виді позбавлення волі строком на 3 (три) роки з позбавленням права займатися організаційно-розпорядчими чи адміністративно-господарськими функціями пов'язаними із розпорядженням коштами міського чи державного бюджету на строк 2 роки, зі штрафом розміром 750 (сімсот п'ятдесят) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. На підставі статті 70 КК України шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим призначити ОСОБА_5 остаточне покарання у виді 8 (вісім) років позбавлення волі, на підставі ч. 4 ст. 72 КК України додаткове покарання у виді позбавлення права займатися організаційно-розпорядчими чи адміністративно-господарськими функціями пов'язаними із розпорядженням коштами міського чи державного бюджету на строк 2 роки та штраф розміром 750 (сімсот п'ятдесят) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян виконувати самостійно. На підставі ст. 75 КК України звільнити ОСОБА_5 від відбування основного покарання із випробуванням.

Покарання сторонами угоди визначено відповідно до положень статей 50, 65-67 КК України, з урахуванням характеру та тяжкості висунутого обвинувачення, а саме: його класифікації за статтею 12 КК України, особливостей і обставин вчинення: форми вини, мотиву і мети, способу, стадії вчинення, характеру і ступеня тяжкості наслідків, що настали, даних про особу обвинуваченого, обставин, що пом'якшують та обтяжують покарання.

Згідно з частиною п'ятою статті 65 Кримінального кодексу України у випадку затвердження вироком угоди про визнання винуватості, суд призначає покарання, узгоджене сторонами угоди.

Відповідно до вимог абз. 2 ч.2 ст. 75 КК України, у кримінальних провадженнях щодо корупційних кримінальних правопорушень, кримінальних правопорушень, пов'язаних з корупцією, суд приймає рішення про звільнення від відбування покарання з випробуванням у випадку затвердження угоди про визнання винуватості, якщо сторонами угоди узгоджено звільнення від відбування покарання у виді позбавлення волі на строк не більше восьми років або іншого більш м'якого покарання, а також узгоджено звільнення від відбування покарання з випробуванням.

З огляду на викладене, на підставі ч. 2 ст. 75 КК України суд вважає за можливе при затвердженні угоди про визнання винуватості звільнити особу від відбування покарання із випробуванням, шляхом установлення їй іспитового строку, у тому числі у разі її засудження за корупційне кримінальне правопорушення.

Відповідно до вимог ст. 77 КПК України та абз. 5 п.9 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику призначення судами кримінального покарання» №7 від 24 жовтня 2003 року, судам необхідно мати на увазі, що при звільненні з випробуванням від відбування основного покарання суд, відповідно до ст. 77 КК України, може призначити додаткові покарання: штраф (за умови, що він передбачений санкцією закону, за який засуджується особа); позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю; позбавлення військового, спеціального звання, рангу, чину або кваліфікаційного класу. Додаткові покарання підлягають реальному виконанню, про що суд зазначає в резолютивній частині вироку.

Покарання, повністю узгоджується з критерієм справедливості, правову позицію щодо якого висловив Конституційний Суд України у своєму рішенні від 02 листопада 2004 року № 15-рп/2004 у справі N 1-33/2004, зазначивши, що окремим виявом справедливості є питання відповідності покарання вчиненому злочину; категорія справедливості передбачає, що покарання за злочин повинно бути домірним злочину. Справедливе застосування норм права є передусім недискримінаційний підхід, неупередженість. Це означає не тільки те, що передбачений законом склад злочину та рамки покарання відповідатимуть один одному, а й те, що покарання має перебувати у справедливому співвідношенні із тяжкістю та обставинами скоєного та особою винного.

Стосовно узгодженого сторонами звільнення від відбування покарання із випробуванням, суд враховує, що обвинуваченні ОСОБА_4 та ОСОБА_5 беззастережно визнали свою вину в інкримінованих їм кримінальних правопорушеннях, надали викривальні показання стосовно себе та підтверджених доказами детальних, значних за обсягом та релевантних для кримінального провадження викривальних показань стосовно співучасті інших осіб у вчиненні цих кримінальних правопорушень. З урахуванням наведеного, суд вважає, що узгоджене сторонами звільнення від відбування покарання з випробуванням відповідає вимогам ст. 75 КК України.

Крім цього, суд врахував особу обвинувачених, зокрема те, що ОСОБА_4 - раніше не судимий, здобув вищу освіту, має постійне місце проживання та працевлаштований, за даними наявної медичної документації під наркологічним та психіатричним наглядом не перебував та не перебуває, за місцем роботи характеризується позитивно, добровільно відшкодував шкоду. ОСОБА_5 - раніше не судимий, з його слів одружений та має на утриманні неповнолітню дитину, здобув вищу освіту, працевлаштований та має постійне місце проживання, шкода, завдана ним внаслідок вчинених кримінальних правопорушень добровільно відшкодована ОСОБА_4 .

Отже, із урахуванням викладеного, у суду є достатні підстави вважати, що узгоджене сторонами покарання за своїм видом та розміром відповідає загальним засадам призначення покарання та іншим вимогам КК України і інтересам суспільства, є пропорційним та достатнім і забезпечить досягнення мети його застосування.

З огляду на викладене, враховуючи наявність в обвинувачених стійких соціальних зв'язків та беручи до уваги їх особисті обставини, суд вважає, що їх виправлення можливе без ізоляції від суспільства, а тому узгоджене сторонами покарання за своїм видом та розміром відповідає характеру, тяжкості вчинених діянь та особам обвинувачених, а також загальним засадам його призначення, встановленим законом України про кримінальну відповідальність, та здатне забезпечити досягнення мети його призначення.

Згідно зі ст. 77 КК України у разі звільнення від відбування покарання з випробуванням на підставі угоди про визнання винуватості у кримінальному провадженні щодо корупційного кримінального правопорушення, кримінального правопорушення, пов'язаного з корупцією, може бути також призначене додаткове покарання у виді конфіскації майна за умови його узгодження сторонами угоди.

Як вбачається зі змісту угоди, сторони не погоджували застосування додаткового покарання у виді конфіскації майна.

Оскільки питання визначення тривалості іспитового строку, який необхідно застосувати до обвинуваченого, зокрема у випадку затвердження угоди про визнання вини, належить до дискреційних повноважень суду у визначених ст. 75 КК України межах та беручи до уваги тяжкість вчинених кримінальних правопорушень, характер та ступінь участі кожного з обвинувачених у реалізації злочинного плану, суд вважає необхідним встановити ОСОБА_4 та ОСОБА_5 іспитовий строк тривалістю 3 (три) роки з покладенням на них обов'язків, передбачених п. 1, 2 ч. 1 ст. 76 КК, а саме:

- періодично з'являтись для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації;

- повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання, роботи або навчання.

7. Обставини, що пом'якшують та обтяжують покарання

7.1. Обставини, які відповідно до ст. 66 КК України пом'якшують покарання ОСОБА_4 є щире каяття та активне сприяння розкриттю кримінального правопорушення, добровільне відшкодування завданого збитку.

Обставини, які відповідно до ст. 66 КК України пом'якшують покарання ОСОБА_5 є щире каяття та активне сприяння розкриттю кримінального правопорушення, добровільне відшкодування завданого збитку.

7.2. Обставин, які відповідно до ст. 67 КК України обтяжують покарання ОСОБА_4 судом не встановлено.

Обставин, які відповідно до ст. 67 КК України обтяжують покарання ОСОБА_5 судом не встановлено

З урахуванням викладеного суд дійшов висновку про можливість затвердження угоди про визнання винуватості між сторонами шляхом ухвалення вироку і призначення обвинуваченим узгодженої міри покарання.

7. Мотиви ухвалення інших рішень щодо питань, які вирішуються судом при ухваленні вироку, та положення закону, якими керувався суд.

7.1. Згідно зі ст. 124, 368 КПК України, при ухваленні судового рішення, яким закінчується кримінальне провадження, суд повинен вирішити, на кого мають бути покладені процесуальні витрати і в якому розмірі.

Як слідує з п. 11 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про відшкодування витрат на стаціонарне лікування особи, яка потерпіла від злочину, та судових витрат» № 11 від 07.07.1995 року, у справі в якій засуджено декількох осіб, судові витрати мають визначатися в певних частках з урахуванням ступеня вини та майнового стану кожного із засуджених.

Таким чином, відповідно до положень глави 8 КПК України встановлено принцип дольової відповідальності при стягненні процесуальних витрат відповідно до положень глави 8 КПК України. У тому разі, якщо винуватими буде визнано декілька осіб, суд зобов'язаний визначити, в якому розмірі повинні бути стягнені ці витрати з кожного, враховуючи при цьому ступінь вини та майновий стан засуджених.

З огляду на наведене, судові витрати мають бути покладені на кожного обвинуваченого у певній частці - 1/2 від розміру витрат за кожну проведену в межах кримінального провадження експертизу.

Тому, за наведених обставин суд приходить до висновку про стягнення таких витрат на проведення експертиз:

- судово-економічної експертизи, оформленої висновком від 14.03.2025 №2141/25-71, що складають 25 444 гривень 80 копійок: стягнути з ОСОБА_4 1/2 частину вартості в розмірі 12 722 (дванадцять тисяч сімсот двадцять дві) гривні 40 копійок на користь держави; стягнути з ОСОБА_5 1/2 частину вартості в розмірі 12 722 (дванадцять тисяч сімсот двадцять дві) гривні 40 копійок на користь держави.

- технічної експертизи документів, оформленої висновком від 17.03.2025 № СЕ-19/111-24/76110ДД, що складають 11 142 гривень 60 копійок: стягнути з ОСОБА_4 1/2 частину вартості в розмірі 5 571 (п'ять тисяч п'ятсот сімдесят одна) гривня 30 копійок на користь держави; стягнути з ОСОБА_5 1/2 частину вартості в розмірі 5 571 (п'ять тисяч п'ятсот сімдесят одна) гривня 30 копійок на користь держави.

Існування інших процесуальних витрат судом не встановлено.

7.2. Доля речових доказів з огляду на те, що матеріали даного кримінального провадження є виділеними з основного та позицію прокурора, в межах розгляду цих угод вирішенню не підлягає.

Враховуючи положення статті 100 КПК України та Інструкції про порядок вилучення, обліку, зберігання та передачі речових доказів у кримінальних справах, цінностей та іншого майна органами дізнання, досудового слідства і суду затвердженої Наказом Генеральної прокуратури України, Міністерства внутрішніх справ України, Державної податкової адміністрації України, Служби Безпеки України, Верховного суду України, Державної судової адміністрації України, документи, надані сторонами, слід залишити в матеріалах кримінального провадження.

7.3. Відповідно до ч. 4 ст. 174 КПК України, суд одночасно з ухваленням судового рішення, яким закінчується судовий розгляд, вирішує питання про скасування арешту майна. Суд скасовує арешт майна, зокрема у випадку виправдання обвинуваченого, закриття кримінального провадження судом, якщо майно не підлягає спеціальній конфіскації, не призначення судом покарання у виді конфіскації майна та/або незастосування спеціальної конфіскації, залишення цивільного позову без розгляду або відмови в цивільному позові.

Разом з цим, вирішення питання про скасування арешту майна, з огляду на те, що матеріали даного кримінального провадження є виділеними з основного та позицію прокурора, в межах розгляду цих угод вирішенню не підлягає.

7.4. Під час судового провадження прокурор просив змінити запобіжний захід з тримання під вартою на особисте зобов'язання, проти чого не заперечували учасники судового провадження.

Вирішуючи питання про зарахування до строку відбування покарання терміну попереднього ув'язнення на підставі ч. 5 ст. 72 КК України, суд вважає, що термін попереднього ув'язнення необхідно зарахувати у строк відбування покарання, - з розрахунку один день попереднього ув'язнення за один день позбавлення волі.

Початок строку відбування покарання з випробуванням слід обчислювати з моменту проголошення вироку.

На підставі викладеного та керуючись ст. 373,469,472,475 КПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Затвердити угоду про визнання винуватості від 06 жовтня 2025 року у кримінальному провадженні за №22025101110001111 від 24.09.2025 (яке виділено з кримінального провадження № 22024101110001310 від 16.12.2024) між прокурором відділу Київської міської прокуратури ОСОБА_3 та обвинуваченим ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за участі захисника - адвоката ОСОБА_6 .

ОСОБА_4 , 28.06.1975 визнати винуватим у вчинені кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 358, ч. 4 ст. 358, ч. 4 ст. 190, ч. 3 ст. 27 ч. 1 ст. 366, ч. 3 ст. 27 ч. 2 ст. 366 КК України, та призначити на підставі угоди про визнання винуватості йому покарання:

- за ч. 5 ст. 191 КК України - у виді позбавлення волі строком на 8 (вісім) років з позбавленням права займатися організаційно-розпорядчою діяльністю, пов'язану із розпорядженням коштами міського чи державного бюджету на строк 2 (два) роки;

- за ч. 5 ст. 27, ч. 1 ст. 366 КК України - у виді обмеження волі строком на 2 (два) роки з позбавленням права займатися діяльністю, пов'язану із наданням соціальних послуг на строк 2 (два) роки;

- за ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 366 КК України - у виді позбавлення волі строком на 3 (три) роки з позбавленням права займатися організаційно-розпорядчою діяльністю, пов'язану із розпорядженням коштами міського чи державного бюджету на строк 2 (два) роки, зі штрафом розміром 750 (сімсот п'ятдесят) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 12 750 (дванадцять тисяч сімсот п'ятдесят) гривень;

- за ч. 3 ст. 358 КК України - у виді обмеження волі строком на 3 (три) роки;

- за ч. 4 ст. 358 КК України - у виді обмеження волі строком на 2 (два) роки;

- ч. 4 ст. 190 КК України - у виді позбавлення волі строком на 3 (три) роки.

На підставі статті 70 КК України шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим призначити ОСОБА_4 , 28.06.1975 остаточне покарання у виді 8 (восьми) років позбавлення волі.

На підставі ч. 4 ст. 72 КК України додаткові покарання у виді позбавлення права займатися організаційно-розпорядчою діяльністю, пов'язану із розпорядженням коштами міського чи державного бюджету на строк 2 (два) роки та штраф розміром 750 (сімсот п'ятдесят) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 12 750 (дванадцять тисяч сімсот п'ятдесят) гривень виконувати самостійно.

На підставі ст. 75 КК України звільнити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 від відбування основного покарання у виді 8 (восьми) років позбавлення волі з випробуванням, встановивши йому іспитовий строк на 3 (три) роки за умови, що він протягом іспитового строку не вчинить нового кримінального правопорушення і виконає покладені на нього обов'язки.

Відповідно до ч. 1 ст. 76 КК України покласти на ОСОБА_4 , 28.06.1975 обов'язки:

1)періодично з'являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації;

2)повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання та роботи.

Запобіжний захід ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до набрання вироком законної сили змінити з тримання під вартою на особисте зобов'язання.

На підставі ч. 5 ст. 194 КПК України, до набрання вироком законної сили покласти на ОСОБА_4 , 28.06.1975 такі обов'язки: прибувати за кожною вимогою до суду; повідомляти суд про зміну свого місця проживання.

Звільнити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з-під варти негайно.

Початок строку відбування покарання ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з випробувальним строком обчислювати з моменту проголошення вироку суду, з 17.11.2025.

На підставі ч. 5 ст. 72 КК України зарахувати в строк відбування покарання період попереднього ув'язнення ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з 18.03.2025 року по 17.11.2025 року з розрахунку один день попереднього ув'язнення за один день позбавлення волі.

Затвердити угоду про визнання винуватості від 06 жовтня 2025 року у кримінальному провадженні за №22025101110001111 від 24.09.2025 (яке виділено з кримінального провадження № 22024101110001310 від 16.12.2024) між прокурором відділу Київської міської прокуратури ОСОБА_3 та ОСОБА_5 , 09.10.1985 за участі захисника - адвоката ОСОБА_7 .

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 визнати винуватим у вчинені кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 366 КК України та призначити на підставі угоди про визнання винуватості йому покарання:

- за ч. 5 ст. 191 КК України - у виді позбавлення волі строком на 8 (вісім) років з позбавленням права займатися організаційно-розпорядчими чи адміністративно-господарськими функціями, пов'язаними із розпорядженням коштами міського чи державного бюджету на строк 2 (два) роки;

- за ч. 1 ст. 366 КК України - у виді обмеження волі строком на 2 (два) роки з позбавленням права займатися організаційно-розпорядчими чи адміністративно-господарськими функціями пов'язаними із розпорядженням коштами міського чи державного бюджету на строк 2 (два) роки;

- за ч. 2 ст. 366 КК України - у виді позбавлення волі строком на 3 (три) роки з позбавленням права займатися організаційно-розпорядчими чи адміністративно-господарськими функціями пов'язаними із розпорядженням коштами міського чи державного бюджету на строк 2 (два) роки, зі штрафом розміром 750 (сімсот п'ятдесят) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 12 750 (дванадцять тисяч сімсот п'ятдесят) гривень.

На підставі статті 70 КК України шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим призначити ОСОБА_5 , 09.10.1985 остаточне покарання у виді 8 (восьми) років позбавлення волі.

На підставі ч. 4 ст. 72 КК України додаткове покарання у виді позбавлення права займатися організаційно-розпорядчими чи адміністративно-господарськими функціями пов'язаними із розпорядженням коштами міського чи державного бюджету на строк 2 (два) роки та штраф розміром 750 (сімсот п'ятдесят) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 12 750 (дванадцять тисяч сімсот п'ятдесят) гривень виконувати самостійно.

На підставі ст. 75 КК України звільнити ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 від відбування основного покарання у виді 8 (восьми) років позбавлення волі з випробуванням, встановивши йому іспитовий строк на 3 (три) роки за умови, що він протягом іспитового строку не вчинить нового кримінального правопорушення і виконає покладені на нього обов'язки.

Відповідно до ч. 1 ст. 76 КК України покласти на ОСОБА_5 , 09.10.1985 обов'язки:

1)періодично з'являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації;

2)повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання та роботи.

Запобіжний захід ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 до набрання вироком законної сили змінити з тримання під вартою на особисте зобов'язання.

На підставі ч. 5 ст. 194 КПК України, до набрання вироком законної сили покласти на ОСОБА_5 , 09.10.1985 такі обов'язки: прибувати за кожною вимогою до суду; повідомляти суд про зміну свого місця проживання.

Звільнити ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 з-під варти негайно.

Початок строку відбування покарання ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 з випробувальним строком обчислювати з моменту проголошення вироку суду, з 17.11.2025.

На підставі ч. 5 ст. 72 КК України зарахувати в строк відбування покарання період попереднього ув'язнення ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 з 01.04.2025 року по 17.11.2025 року з розрахунку один день попереднього ув'язнення за один день позбавлення волі.

Витрати на проведення судово-економічної експертизи, що оформлена висновком від 14.03.2025 №2141/25-71 стягнути з ОСОБА_4 , 28.06.1975 в розмірі 12 722 (дванадцять тисяч сімсот двадцять дві) гривні 40 копійок на користь держави та стягнути з ОСОБА_5 , 09.10.1985 в розмірі 12 722 (дванадцять тисяч сімсот двадцять дві) гривні 40 копійок на користь держави.

Витрати на проведення технічної експертизи документів, що оформлена висновком від 17.03.2025 № СЕ-19/111-24/76110ДД стягнути з ОСОБА_4 , 28.06.1975 в розмірі 5 571 (п'ять тисяч п'ятсот сімдесят одна) гривня 30 копійок на користь держави та стягнути з ОСОБА_5 , 09.10.1985 в розмірі 5 571 (п'ять тисяч п'ятсот сімдесят одна) гривня 30 копійок на користь держави.

Документи, надані сторонами, залишити в матеріалах кримінального провадження.

Вирок може бути оскаржений в апеляційному порядку з підстав, передбачених статтею 394 КПК України та з урахуванням обмежень визначених частиною другою статті 473 КПК України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги до Київського апеляційного суду.

Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку. Копія вироку негайно після його проголошення вручається обвинуваченим та прокурору.

Роз'яснити учасникам провадження, що згідно статті 476 КПК України, у разі невиконання угоди про примирення або про визнання винуватості потерпілий чи прокурор відповідно мають право звернутися до суду, який затвердив таку угоду, з клопотанням про скасування вироку. Клопотання про скасування вироку, яким затверджена угода, може бути подано протягом встановлених законом строків давності притягнення до кримінальної відповідальності за вчинення відповідного кримінального правопорушення.

Умисне невиконання угоди є підставою для притягнення особи до відповідальності за статтею 389-1 КК України.

Суддя ОСОБА_1