Сквирський районний суд Київської області
Справа № 376/2674/25
Провадження № 2-о/376/184/2025
10 листопада 2025 року Сквирський районний суд Київської області у складі:
головуючого судді: Батовріної І.Г.,
присяжних: Колесник Н.В., Поспєлов Л.М.,
за участю секретаря судового засідання: Гіптенко Є.О.,
заявника ОСОБА_1 ,
представника заявника, адвоката Соболя Б.В.,
заінтересованої особи ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Сквира Київської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Міністерство оборони України, Сквирський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Білоцерківському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), ОСОБА_2 про оголошення фізичної особи померлою,-
Заявник ОСОБА_1 , інтереси якої представляє адвокат Соболь Б.В. звернулася до суду з вказаною заявою, в якій просить оголосити померлим свого чоловіка ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ..
В обґрунтування заяви зазначила, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зник безвісти 13.12.2023 року у районі населеного пункту Майорськ, Донецької області, де захищав суверенітет України від загарбників РФ, перебуваючи на посаді стрільця-санітара 3 стрілецького відділення 1 стрілецького взводу 2 стрілецької роти військової частини НОМЕР_1 .
ОСОБА_3 був призваний 31.01.2023 року ІНФОРМАЦІЯ_2 та з 31.03.2023 року і до зникнення безвісти 13.12.2023 року перебував на посаді стрільця-санітара 3 стрілецького відділення 1 стрілецького взводу 2 стрілецької роти військової частини НОМЕР_1 .
18.12.2023 року заявник звернулася із заявою до чергової частини відділу поліції № 1 Білоцерківського РУП ГУ НП в Київській області з приводу зникнення чоловіка. На підставі даної заяви було внесено відомості до ЄРДР за № 12023111260000378. Однак до цього часу відсутні будь - які результати у пошуках ОСОБА_3 ..
Зазначає, що з часу зникнення чоловіка пройшло вже більше ніж 6 місяців, а тому вона звернулася із даною заявою до суду про оголошення фізичної особи померлою.
Заява подається з метою отримання одноразової грошової допомоги сім'ям загиблих осіб, зазначених у п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» та у ст.ст. 16, 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Ухвалою Сквирського районного суду Київської області від 02.09.2025 року відкрито провадження у даній справі та постановлено здійснювати розгляд у порядку окремого провадження.
Ухвалою Сквирського районного суду Київської області від 20.10.2025 року залучено до участі у справі заінтересовану особу - ОСОБА_2 .
У судовому засіданні заявник та його представник адвокат Соболь Б.В. просили задовольнити заяву з підстав викладених у ній, надали пояснення аналогічні викладеним у заяві.
У судовому засіданні заінтересована особа ОСОБА_2 не заперечувала проти задоволення заяви.
У судове засідання представник заінтересованої особи - Міністерства оборони України не з?явився, про причини своєї неявки не повідомив, жодних заяв чи клопотань не подавав.
У судове засідання представник Сквирського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Білоцерківському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Київ) не з?явилася, про дату, час, місце судового засідання повідомлена належним чином, про причини своєї неявки не повідомила, жодних заяв чи клопотань не подавала.
Заслухавши учасників процесу, вивчивши заяву ОСОБА_1 та матеріали справи, оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, приходить до висновку, що заява про оголошення фізичної особи померлою є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Згідно з ч. 1 ст. 293 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є дружиною ОСОБА_3 , що підтверджується копією Свідоцтва про шлюб серія НОМЕР_2 , актовий запис № 142 (а.с.10).
Відповідно до витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 31.01.2023 року № 32 солдат ОСОБА_3 призваний по мобілізації ІНФОРМАЦІЯ_3 , призначений наказом командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_4 » від 21.12.2022 року № 326-РС на посаду старшого стрільця 2 стрілецького відділення 1 стрілецького взводу 2 стрілецької роти військової частини НОМЕР_3 і вважається таким, що справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов?язків (а.с.24).
Відповідно до витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 02.05.2023 № 128 солдат ОСОБА_3 вважається таким, що прибув до складу сил та засобів оперативно-тактичного угрупування військ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », що залучаються та беруть участь в угрупуванні об?єднаних сил для здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях (а.с. 25).
Згідно з копією повідомлення (про зникнення безвісти військовослужбовців військової частини НОМЕР_1 № 1015А від 28.05.2024 року за підписом тимчасово виконуючого обов?язки командира військової частини НОМЕР_1 повідомлено ІНФОРМАЦІЯ_6 , що солдат ОСОБА_3 , стрілець-санітар 3 стрілецького відділення 1 стрілецького взводу 2 стрілецької роти військової частини НОМЕР_1 , зник безвісти 13.12.2023 року під час захисту Батьківщини поблизу н.п. Майорськ Донецької області (а.с. 14).
Відповідно до витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань на підставі заяви ОСОБА_1 від 18.12.2023 року було порушено кримінальну справу № 12023111260000378 за фактом зникнення безвісти ОСОБА_3 (а.с. 12).
Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) № 661А від 26.12.2023 р. стрільця-санітара 3 стрілецького відділення 1 стрілецького взводу 2 стрілецької роти військової частини НОМЕР_1 солдата ОСОБА_3 , вважати таким, що зник безвісти під час виконання бойового завдання за особливих обставин, під час забезпечення здійснення заході з національної безпеки та оборони, відсічі та стримуванні збройної агресії російської федерації під час воєнних дій на території України під час виконання бойового завдання (а.с.22-23).
Відповідно до акту № 7681/1 від 23.12.2023 року службового розслідування, близько 09 год. 33 хв. 13 грудня 223 року, було ураження fpv-дроном противника по позиції вогневій «Аліканте» ротного опорного пункту «Скіф» військової частини НОМЕР_1 в районі населеного пункту АДРЕСА_1 , внаслідок влучання ворожого дрону, зник візуальний контакт (зник безвісти) зі стрільцем-санітаром 3 стрілецького відділення 1 стрілецького взводу 2 стрілецької роти військової частини НОМЕР_1 солдатом ОСОБА_3 . Військовослужбовець перебував в індивідуальних засобах захисту. Протиправних дій з боку військовослужбовців не виявлено. Вище згаданий військовослужбовець виконував бойові завдання згідно бойового розпорядження військової частини НОМЕР_1 № 295 від 09.12.2023 року та військової частини НОМЕР_4 №1749 від 28.11.2023 року (а.с.17-21).
Зникнення безвісти військовослужбовця солдата ОСОБА_3 стрільця-санітара 3 стрілецького відділення 1 стрілецького взводу 2 стрілецької роти військової частини НОМЕР_1 підтверджується фактами та поясненнями свідків події.
Окрім того вказаний акт № 7681/1 від 23.12.2023 року службового розслідування містить пояснення командира 2 стрілецького взводу 1 стрілецької роти військової частини НОМЕР_1 , старшого лейтенанта ОСОБА_4 та водія кулеметного взводу 3 стрілецької роти військової частини НОМЕР_1 , солдата ОСОБА_5 у яких вказано, що 13.12.2023 року на позиції вогневій «Аліканте» військової частини НОМЕР_1 в районі населеного пункту АДРЕСА_2 , внаслідок ураження fpv-дроном противника, зник візуальний та голосовий контакт зі стрільцем-санітаром 3 стрілецького відділення 1 стрілецького взводу 2 стрілецької роти військової частини НОМЕР_1 , солдатом ОСОБА_3 .. Пошуки результату не дали, зв?язку з ним не має (а.с. 17-21).
Відповідно до п.п. 1, 2 ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі встановлення у судовому порядку факту смерті. Державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого.
Відповідно до п. 1 Розділу І Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 року № 52/5, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, строк дії якого неодноразово продовжувався і який триває дотепер.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 ЦК України фізична особа може бути оголошена судом померлою, якщо у місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку, - протягом шести місяців, а за можливості вважати фізичну особу загиблою від певного нещасного випадку або інших обставин внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру - протягом одного місяця після завершення роботи спеціальної комісії, утвореної внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
Згідно з ч. 2 ст. 46 ЦК України фізична особа, яка пропала безвісти у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців.
За приписами ч. 3 ст. 46 ЦК України фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це. Фізична особа, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель від певного нещасного випадку або у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена померлою від дня її вірогідної смерті.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 11.12.2024 року у справі № 755/11021/22 року зробила висновок, що оголошення фізичної особи померлою (смерть in absentia) - це судове визнання померлою фізичної особи, щодо якої за місцем її постійного проживання немає будь-яких відомостей про місце перебування протягом встановленого законом строку.
У правовому контексті оголошення фізичної особи померлою є припущенням її смерті (praesumptio mortis), що має наслідком припинення правосуб'єктності. Суд під час оголошення фізичної особи померлою достеменно не може встановити факт її смерті, а лише припускає це на підставі непрямих доказів або у зв'язку із тривалою безвісною відсутністю.
У частині другій статті 46 ЦК України законодавець навів дві спеціальні норми: «фізична особа, яка пропала безвісти у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій» (речення перше) та «з урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців» (речення друге).
Велика Палата Верховного Суду враховує, що приписи частини другої статті 46 ЦК України пов'язують оголошення фізичної особи померлою у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, а не у зв'язку з воєнним станом як таким.
Речення друге частини другої статті 46 ЦК України не конкретизує обставини, за яких суд може застосувати скорочений шестимісячний строк замість дворічного, зазначеного у реченні першому цієї частини. Водночас суд може послатися на шестимісячний строк у разі наявності істотних підстав для припущення, що фізична особа загинула внаслідок воєнних дій, збройного конфлікту, і без обґрунтованих підстав очікувати, що з часом обставини зміняться або з'являться нові дані щодо місцезнаходження цієї особи.
Велика Палата Верховного Суду наголошує, що законодавець, формуючи припис речення другого частини другої статті 46 ЦК України («з урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців»), після слів «шести місяців» завершив речення. Зазначене унаочнює, що правильним є таке тлумачення цього припису, що здійснюватиметься без прив'язки до моменту скасування воєнного стану, припинення воєнних дій, збройного конфлікту як такого на усій території України.
Наведене тлумачення відповідає і європейським стандартам. Так, відповідно до Рекомендації CM/Rec(2009)12 Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам щодо принципів, які стосуються осіб, зниклих безвісти, та презумпції смерті (прийнята Комітетом Міністрів Ради Європи 09 грудня 2009 року на 1073-му засіданні заступників міністрів), якщо обставини зникнення безвісти особи є такими, що дають підстави для висновку про ймовірність її загибелі, то для подання запиту бажано, щоб час, що минув з моменту зникнення або з моменту отримання останньої звістки про те, що особа жива, становив не більше одного року (пункт 2 принципу четвертого).
Велика Палата Верховного Суду виснує, що шість місяців, які визначені в реченні другому частини другої статті 46 ЦК України, мають відраховуватися від дня закінчення активних бойових дій на місці (на території) ймовірної загибелі фізичної особи, що дозволятиме надати правову охорону людям, які постраждали від війни та у яких у зв'язку з вірогідною смертю зниклої фізичної особи виникають певні цивільні права та правомірні інтереси, і забезпечуватиме правову справедливість.
Воєнна дія, згідно з актом № 7681/1 службового розслідування мала місце 13.12.2023 року. Під час цього бою або воєнної дії поблизу населеного пункту н.п. Майорськ, Донецької області зник безвісти ОСОБА_3 за обставин безпосередньої участі у бойових діях під час захисту Батьківщини внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України. Заявник звернулась до суду із заявою 02.09.2025 року, тобто, після спливу шестимісячного строку, передбаченого ч. 2 ст. 46 ЦК України.
Район воєнних (бойових) дій - це визначена рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України частина сухопутної території України, повітряного або/та водного простору, на якій впродовж певного часу ведуться або/та можуть вестися воєнні (бойові) дії (стаття 1 Закону України "Про оборону України").
Бойові дії - це форма застосування з'єднань, військових частин, підрозділів (інших сил і засобів) Збройних Сил України, інших складових сил оборони, а також поліції особливого призначення Національної поліції України для вирішення бойових (спеціальних) завдань в операціях або самостійно під час відсічі збройної агресії проти України або ліквідації (нейтралізації) збройного конфлікту, виконання інших завдань із застосуванням будь-яких видів зброї (озброєння).
Основними видами бойових дій є оборона та наступ.
Статтею 47 ЦК України визначено, що правові наслідки оголошення фізичної особи померлою прирівнюються до правових наслідків, які настають у разі смерті.
Особливістю цієї категорії справ є те, що висновок суду про оголошення громадянина померлим ґрунтується на юридичному припущенні смерті особи.
Особа може бути оголошена в судовому порядку померлою у разі встановлення обставин, на підставі яких суд робить вірогідне припущення про смерть цієї особи. На цьому наголошено, зокрема, у постановах Верховного Суду від 31 травня 2023 року у справі № 177/11/20, від 07 листопада 2023 року у справі № 607/159/23.
У постановах від 26 квітня 2023 року у справі № 337/3725/22, від 29 березня 2023 року у справі № 753/8033/22 Верховний Суд дійшов висновків, що підставою для встановлення факту смерті є підтверджені доказами обставини, які свідчать про смерть громадянина в певний час і за певних обставин. Доказами, що підтверджують факт смерті особи в умовах воєнного стану або на тимчасово окупованій території України, можуть бути зокрема письмові докази; речові докази, у тому числі звуко- і відеозаписи; висновки експертів; копії лікарського свідоцтва/довідки про смерть; показання свідків, що можуть підтвердити ті обставини, на які посилається заявник; довідки з військкомату або від командира військової частини (у випадку загибелі військовослужбовців); заяви до правоохоронних органів про зникнення особи, в тому числі при обставинах, що загрожували їй смертю.
Вочевидь вказаний перелік доказів не є вичерпним та може бути конкретизований у кожній справі залежно від встановлених у ній обставин.
Подібні висновки висловлені у постанові Верховного Суду від 25 жовтня 2023 року справі № 607/1612/23 (провадження № 61-6323св23).
У ст. 306 ЦПК України визначено, зокрема, обов'язкове зазначення для якої мети необхідно заявникові визнати фізичну особу безвісно відсутньою або оголосити її померлою; обставини, що підтверджують безвісну відсутність фізичної особи, або обставини, що загрожували смертю фізичній особі, яка пропала безвісти, або обставини, що дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку.
Ці відомості дозволяють визначити право осіб на звернення до суду в справі цієї категорії коло заінтересованих осіб, необхідні докази.
Оголошення померлим ОСОБА_3 необхідно заявнику з метою отримання одноразової грошової допомоги сім'ям загиблих осіб, зазначених у п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» та у ст.ст. 16, 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Від встановлення факту загибелі військовослужбовця під час виконання бойового завдання внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України залежить виникнення та реалізація особистих майнових та немайнових прав заявника як члена сім'ї загиблого військовослужбовця, тобто має індивідуальний характер.
У п. 13 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 31.03.1995 року № 5 зазначено, що громадянин може бути оголошений в судовому порядку померлим у разі встановлення обставин, на підставі яких суд робить вірогідне припущення про смерть громадянина, коли немає доказів про факт його смерті. У цих справах суд визнає днем смерті громадянина, оголошеного померлим, день його гаданої смерті, якщо він пропав безвісті за обставин, які загрожували смертю або давали підстави припускати його загибель від певного нещасного випадку, а в інших випадках днем смерті вважається день набрання законної сили рішення суду про оголошення громадянина померлим.
Слід наголосити, що суд не констатує смерть фізичної особи, а оголошує фізичну особу померлою у судовому порядку у разі встановлення обставин, зазначених у частині другій статті 46 ЦК України, на підставі яких суд робить вірогідне припущення про смерть громадянина.
Оголошення судом громадянина померлим усуває невизначеність у правовідносинах за участю особи, яка тривалий час є відсутньою.
Водночас частиною другою статті 20 Закону України "Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин" передбачено, якщо особа, зникла безвісти за особливих обставин, оголошена померлою, але її останки не знайдено, проведення розшуку не припиняється до встановлення її місцеперебування, місця поховання чи місцезнаходження останків такої особи.
Відповідно до ч. 1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом (ч. 1 ст. 81 ЦПК України).
Суд роз'яснює заявнику, що відповідно до ч. 1 ст. 309 ЦПК України у разі одержання заяви про появу фізичної особи, яку було визнано безвісно відсутньою або оголошено померлою, або відомостей про місцеперебування цієї особи суд за місцеперебуванням особи або суд, який ухвалив рішення про визнання особи безвісно відсутньою або оголосив її померлою, призначає справу до слухання за участю цієї особи, заявника та інших заінтересованих осіб і скасовує своє рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою. Заяву може бути подано особою, яку було визнано безвісно відсутньою або оголошено померлою, або іншою заінтересованою особою.
Водночас, якщо фізична особа, яка була оголошена померлою, з'явилася або якщо одержано відомості про місце її перебування, суд за місцем перебування цієї особи або суд, що постановив рішення про оголошення її померлою, за заявою цієї особи або іншої заінтересованої особи скасовує рішення суду про оголошення фізичної особи померлою (частина перша статті 48 ЦК України).
Фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це. Фізична особа, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель від певного нещасного випадку або у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена померлою від дня її вірогідної смерті (ч. 3 ст. 46 ЦК України).
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 46, 47 Цивільного кодексу України, ст.ст. 13, 76, 81, 293, 294, 305-309, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Міністерство оборони України, Сквирський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Білоцерківському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), ОСОБА_2 про оголошення фізичної особи померлою - задовольнити.
Оголосити померлим ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця м. Сквира, Київської області, паспорт громадянина України серії НОМЕР_5 , виданий Сквирським РВ ГУ МВС України в Київській області 30.12.1997 року.
Днем смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_6 , вважати день набрання законної сили рішенням суду.
Місцем смерті (загибелі) вважати населений пункт Майорськ Донецької області, Україна.
Рішення суду після набрання ним законної сили надіслати до Сквирського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Білоцерківському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Київ) для реєстрації смерті ОСОБА_3 , а також до Київського обласного державного нотаріального архіву з метою передачі його за належністю уповноваженому нотаріусу для вжиття заходів з охорони спадкового майна.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається учасниками справи до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя І.Г.Батовріна
Присяжні Н.В. Колесник
Л.М. Поспєлов