Ухвала від 19.11.2025 по справі 366/3675/25

№366/3675/25

№2-о/366/105/25

УХВАЛА

19.11.2025 с-ще Іванків

Суддя Іванківського районного суду Київської області Н.Слободян, розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1 , проданої її представником, адвокатом Т.Марченко про встановлення факту, що має юридичне значення - факту народження дитини ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Сімферополі Автономної Республіки Крим,

ВСТАНОВИЛА:

17.11.2025 представник заявника звернулась в Іванківський районний суд Київської області із зазначеною заявою та просить встановити факт народження її дитини на тимчасово окупованій території України - у м. Сімферополі АР Крим.

До заяви додано копії:

?паспорта громадянина України, виданого заявниці, який був дійсний до 05.12.2022;

?картку латника податків заявниці, видану

?закордонного паспорта громадянина України, виданого заявниці 04.02.2019;

?паспорта громадянина Російської Федерації, виданий 06.02.2025, з відмітками про реєстрацію місця проживання від 15.06.2016 на території АР Крим;

?документів, виданих на тимчасово окупованій території (свідоцтво про встановлення батьківства від 09.01.2025, свідоцтво про реєстрацію за місцем проживання дитини від 09.01.2025, свідоцтво про народження дитини від 09.01.2025.

Дослідивши заяву та додані документи, суд дійшов висновку, що заява не відповідає вимогам ст. 175, 177, 318 ЦПК України, а виявлені недоліки виключають можливість відкриття провадження.

Так, подаючи свій український (внутрішній) паспорт, дія якого закінчилась 05.12.2022, заявниця одночасно надає:

• паспорт громадянина РФ,

• реєстрацію місця проживання в Криму, оформлену органом держави-окупанта,

Проте, даних про збереження громадянства України немає.

Таким чином, у матеріалах справи наявні два суперечливі документи, що посвідчують різні громадянства.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про громадянство України» дитина, яка народжена від громадянина України, набуває громадянства України автоматично.

Встановлення факту народження судом має безпосередні наслідки щодо набуття дитиною громадянства.

Отже, передумовою встановлення факту є доведеність того, що ХОЧА Б ОДИН з батьків - громадянин України.

Без встановлення цього суд не може здійснювати розгляд справи, оскільки:

• не визначена юридична заінтересованість;

• не встановлено зв'язок справи з юрисдикцією України;

• встановлення факту може породити юридичні наслідки для особи, чий статус не підтверджено.

Суд не може встановлювати юридичні факти для осіб, правовий статус яких не визначено, оскільки це виходить за межі юрисдикції.

При встановленні фактів, що мають юридичне значення, суд зобов'язаний перевірити належність заявника до кола осіб, для яких такі факти мають правові наслідки.

У разі сумніву - заяву залишають без руху.

Суперечливість документів, що посвідчують особу, потребує перевірки органом, компетентним щодо встановлення громадянства, а не судом.

Наявний у матеріалах справи російський паспорт з реєстрацією місця проживання, оформленою РФ, свідчить про набуття/використання громадянства РФ.

Позивачка не подала:

• відомостей ДМС України про громадянство;

• підстав видачі українського паспорта у 2019 році;

• доказів проживання в Україні;

• пояснень щодо подвійного документа.

Ці недоліки унеможливлюють перевірку правового статусу позивачки та підлягають усуненню до вирішення питання про відкриття провадження.

Крім того, відсутність доказів фактичних обставин народження.

Зокрема, ст. 318 ЦПК України передбачає обов'язок заявника довести факт народження, дату, місце та обставини, які унеможливлюють отримання документа встановленого зразка.

Позивачка не надала жодного документа, який би підтверджував:

• факт пологів,

• місце перебування у медичному закладі,

• дату народження дитини,

• зв'язок між нею та дитиною.

Документи, видані на тимчасово окупованій території, можуть прийматись як докази фактичних обставин, але не як юридичні акти.

Тобто, заявниця вправі подати:

• довідку пологового будинку,

• медичні виписки,

• будь-які медичні документи.

Хоча факт народження на ТОТ сам по собі означає, що органи РАЦС України там не функціонують, заявниця не зазначила, чи робила спробу зареєструвати дитину на підконтрольній Україні території, не подала пояснення щодо причин неможливості отримання медичних документів, не подала жодної довідки чи пояснення щодо перешкод ( про це в заяві нічого не зазначено).

Заявник має обґрунтувати, чому не може отримати документ встановленого зразка в Україні.

Крім того, не підтверджені особисті дані заявниці в частині оформлення паспорта України.

У 2018 році їй було видано внутрішній паспорт громадянина України (дійсний до 2022), а у 2019 році - закордонний паспорт, проте вона не надала:

• даних про перетин кордону,

• документів про перебування в Україні,

• доказів подання документів для оформлення паспорта,

• підтверджень посвідчення особи при оформленні.

За відсутності цих даних суд не може оцінити автентичність та відповідність даних, зазначених у паспорті, а отже - і належність позивачки до юрисдикції України.

Відповідно, зазначені недоліки:

• не дають можливості встановити правовий статус позивачки,

• виключають можливість оцінити юридичну природу вимог,

• унеможливлюють відкриття провадження.

Відповідно до ст. 185 ЦПК України позовна заява підлягає залишенню без руху.

На підставі наведеного, керуючисьст. 175, 177, 185, 318 ЦПК України,

УХВВАЛИЛА:

Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту народження дитини залишити без руху.

Запропонувати заявниці/її представнику протягом 10 днів з моменту отримання копії ухвали усунути недоліки та надати:

1. Документи, що підтверджують громадянство України:

• відомості ДМС України про належність позивачки до громадянства України;

• документальні дані про підстави видачі їй паспорта громадянина України (внутрішнього та закордонного);

• докази перебування позивачки на території України у період оформлення паспорта.

2. Документи щодо факту народження дитини:

• медичні документи, незалежно від органу, який їх видав (у т.ч. видані на території АР Крим після її окупації), що підтверджують факт пологів;

• документи або пояснення щодо причин неможливості отримання медичного документа встановленого українського зразка;

• докази, передбачені ст. 318 ЦПК України.

3. Інші документи:

• пояснення щодо причин неможливості реєстрації народження дитини в органах РАЦС України;

• інші докази, необхідні для встановлення юридичного факту.

Роз'яснити заявниці/її представнику, що у разі невиконання ухвали у визначений строк заява вважатиметься неподаною та буде повернута заявникові.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя Наталія СЛОБОДЯН