Справа № 931/815/25
Провадження № 3/931/444/25
18 листопада 2025 року селище Локачі
Суддя Локачинського районного суду Волинської області Безп'ятко О.І., з участю ОСОБА_1 розглянувши матеріали про адміністративні правопорушення, які надійшли від Володимирського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване та фактичне місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , непрацюючої, 30 грудня 2024 року притягувалася до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 184 КУпАП,
за ч. 2 ст. 184, ч. 2 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 596473 від 02.10.2025 року, ОСОБА_1 12.08.2025 року близько 12:00 год. в АДРЕСА_1 ухилилася від виконання, передбачених ст. 150 СК України, батьківських обов'язків щодо забезпечення належних умов проживання для своїх чотирьох малолітніх дітей, що виразилося у відсутності продуктів харчування, засобів гігієни, в будинку антисанітарія, також ОСОБА_1 зловживає алкоголем.
Дії ОСОБА_1 працівником поліції кваліфіковано, як адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.184 КУпАП.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 596474 від 02.10.2025 року, ОСОБА_1 29.09.2025 року близько 12:00 год. в АДРЕСА_1 ухилилася від виконання, передбачених ст. 150 СК України, батьківських обов'язків щодо забезпечення належних умов проживання для своїх чотирьох малолітніх дітей, внаслідок чого трьох малолітніх дітей було поміщено до Волинського обласного притулку для дітей.
Дії ОСОБА_1 працівником поліції кваліфіковано, як адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.184 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративних правопорушень не визнала.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справ про адміністративні правопорушення, приходжу до наступних висновків.
Диспозиція ч. 1 ст. 184 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Частиною 2 статті 184 КУпАП, передбачена відповідальність за ті самі дії, вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення.
Відповідно до ст.150 СК України батьки зобов'язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини, піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя, поважати дитину. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов'язку батьківського піклування щодо неї. Забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини. Забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.
Статтею 12 Закону України «Про охорону дитинства» передбачено, що батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.2 ст.184, ч.2 ст.184 КУпАП, підтверджується матеріалами справи, дослідженими в судовому засіданні, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 596473 від 02.10.2025 року; копією подання виконавчого комітету сектор-служби у справах дітей Локачинської селищної ради про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , згідно якого умови проживання дітей є незадовільними, а поведінка батьків свідчить про систематичне ухилення від виконання батьківських обов'язків; копією акта обстеження умов проживання від 12 серпня 2025 року та від 14 травня 2025 року; копією листа Волинського обласного притулку для дітей від 30.09.2025 року №462.
Об'єктивних підстав ставити під сумнів досліджені судом докази, які надані органом, що склав протоколи про адміністративне правопорушення, у судді не має.
Також варто зазначити, що адміністративне правопорушення відображене у протоколі серії ВАД № 596473 від 02.10.2025 року було вчинене ОСОБА_1 12.08.2025 року, тоді як у фабулі протоколу вказано, що факт правопорушення встановлено 02.10.2025 року.
Згідно ч. 2 ст. 38 КУпАП якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій - восьмій цієї статті.
Як вбачається з правових висновків, викладених в п. 17, 18 постанови Верховного Суду від 03.05.2018 року по справі № 487/2854/17, Кодекс України про адміністративні правопорушення не містить визначення поняття "триваюче" правопорушення. Характер триваючого правопорушення оцінюється судом в кожному конкретному випадку індивідуально. Верховний Суд у постанові від 11 квітня 2018 року у справі № 804/401/17 зазначив, що триваюче правопорушення - це проступок, пов'язаний з тривалим, неперервним невиконанням обов'язків, передбачених законом. Тобто, триваючі правопорушення характеризуються тим, що особа, яка вчинила якісь певні дії чи бездіяльність, перебуває надалі у стані безперервного продовження цих дій (бездіяльності). Ці дії безперервно порушують закон протягом якогось часу. Іноді такий стан продовжується значний час і увесь час винний безперервно вчиняє правопорушення у вигляді невиконання покладених на нього обов'язків. Триваюче правопорушення припиняється лише у випадку усунення стану за якого об'єктивно існує цей обов'язок, виконанням обов'язку відповідним суб'єктом або припиненням дії відповідної норми закону.
Таким чином, адміністративне правопорушення зазначене у протоколі серії ВАД № 596473 від 02.10.2025 року у даному випадку є триваючим, оскільки має систематичний характер та вчинено шляхом довгострокового та безперервного невиконання батьківських обов'язків, що підтверджується матеріалами справи. Відтак, строк притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності згідно вказаного протоколу не закінчився.
Дослідивши матеріали справи про адміністративні правопорушення, приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 184, ч. 2 ст.184 КУпАП.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. У даному випадку стягнення слід накласти за правопорушення, зазначене в протоколі серії ВАД № 596473 від 02.10.2025.
Враховуючи всі обставини справи та особу правопорушника, ступінь її вини у вчинених правопорушеннях, доказів в підтвердження своєї невинуватості не подала, вважаю, що до неї слід застосувати стягнення у виді штрафу в розмірі, передбаченому санкцією ч.2 ст.184 КУпАП.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення, сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 необхідно стягнути в користь держави судовий збір в розмірі 605,60 грн.
На підставі ст. 150 СК України, ст. 184 КУпАП, керуючись ст. ст. 33, 40-1, 252, 283, 284 КУпАП, ЗУ "Про судовий збір", суддя
Справи про адміністративні правопорушення № 931/814/25, № 931/815/25 об'єднати в одне провадження.
Об'єднаній справі присвоїти єдиний унікальний номер № 931/815/25, провадження №3/931/444/25.
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 184, ч. 2 ст. 184 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення за ч. 2 ст. 184 КУпАП у виді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (одна тисяча сімсот) грн.
Штраф має бути сплачений не пізніше як через 15 днів з дня одержання копії постанови на рахунок за такими реквізитами: отримувач коштів - ГУК у Волин.обл/смт Локачі/21081100, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38009371, банк отримувача - Казначейство України (ел. адм. подат.), рахунок отримувача - UA898999980313090106000003554, код класифікації доходів бюджету - 21081100.
У порядку примусового виконання штраф стягнути в подвійному розмірі в сумі 3400 (три тисячі чотириста) грн.
Стягнути із ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605 грн 60 коп, який має бути сплачений на р/р UА908999980313111256000026001, отримувач коштів - ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету - 22030106.
Строк звернення постанови до виконання становить три місяці з дати винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційну скаргу може бути подано до Волинського апеляційного суду через Локачинський районний суд Волинської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Локачинського районного суду О.І. Безп'ятко