Іменем України
№ 610/4524/25 № 3/610/1066/2025
м. Балаклія20 листопада 2025 року
Суддя Балаклійського районного суду Харківської області Стригуненко Володимир Миколайович, розглянувши матеріали за обвинуваченням
ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 122 КУпАП,
Відповідно до статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Статтею 254 КУпАП встановлено, що основним документом, який фіксує юридичний факт адміністративного правопорушення, є протокол, вимоги до змісту якого встановлені статтею 256 цього Кодексу.
За правилом ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання, зокрема:
2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
При підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення встановлено, що даний протокол про адміністративне правопорушення складений без додержання вимог ст. 256 КУпАП.
У протоколі про адміністративне правопорушення (п. 9) не зазначені відомості про свідків. Проте у своїх письмових поясненнях ОСОБА_1 зазначив, що у нього було 2 пасажири ОСОБА_2 та прізвище іншого нерозбірливо. Через відсутність відомостей про свідків - їх ПІБ, місце проживання/перебування, контактні дані суд позбавлений можливості здійснити їх виклик. Відсутні письмові пояснення цих свідків.
Відсутні реєстраційні дані на транспортні засоби у вигляді фотокопій свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів, офіційних відомостей з відповідних баз даних тощо.
Наявність вказаних недоліків перешкоджає у відповідності до ст. 245 КУпАП розглянути справу своєчасно, всебічно та повно з'ясувати усі обставини справи, унеможливлює прийняття у справі законного й обґрунтованого судового рішення.
Тобто, без усунення зазначених недоліків протоколу про адміністративне правопорушення розгляд справи є неможливим.
Усунути виявлені недоліки можливо лише шляхом повернення протоколу для належного оформлення, що не заборонено законом, є усталеною судовою практикою, як реалізація вищенаведених вимог КУпАП та права на справедливий суд.
На підставі викладеного, керуючись ст. 245, 256, 278, 284 КУпАП,
Матеріали справи при протоколі про адміністративне правопорушення - повернути до ВП № 1 Ізюмського РУП ГУНП в Харківській області - для додаткової перевірки та належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Стригуненко В.М.