Ухвала від 19.11.2025 по справі 344/20563/25

Справа № 344/20563/25

Провадження № 1-кс/344/8026/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 листопада 2025 року м. Івано-Франківськ

Слідчий суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області ОСОБА_1 , з участю секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваної ОСОБА_4 , законного представника підозрюваної ОСОБА_5 , захисника ОСОБА_6 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання Слідчого відділу розслідування злочинів, скоєних проти життя та здоров'я особи СУ ГУНП в Івано-Франківській області майора поліції ОСОБА_7 , про зміну запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою на поміщення до закладу з надання психіатричної допомоги в умовах, що виключають небезпечну поведінку щодо ОСОБА_4 в рамках кримінального провадження №12025090000000375 від 07.06.2025 за ознаками кримінального правопорушення передбаченого п. 2 ч. 2 ст. 115 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

Слідчий звернувся з вказаним клопотанням, яке погоджено з прокурором, в обґрунтування якого посилався на те, що Відділом розслідування злочинів, скоєних проти життя та здоров'я особи СУ ГУНП в Івано-Франківській області ГУНП в Івано-Франківській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12025090000000375 від 07.06.2025 за ознаками кримінального правопорушення передбаченого п. 2 ч. 2 ст. 115 КК України.

Встановлено, що 07.06.2025 близько 04 години ранку ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , знаходилась у орендованій квартирі за місцем свого проживання за адресою: АДРЕСА_1 і в цей час у неї виник умисел спрямований на протиправне позбавлення життя своєї малолітньої доньки.

Порушуючи вимоги Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», діючи умисно, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, діючи з особистих мотивів та мети, скориставшись тим, що донька в усьому їй довіряла, ОСОБА_4 поклала її у ванну, яку в подальшому заповнила водою.

ОСОБА_4 діючи умисно за допомогою обох рук із застосуванням фізичної сили почала топити малолітню доньку у ванні, яка в цей час в силу свого віку перебувала у безпорадному стані. Умисними діями ОСОБА_4 припинено доступ повітря до легень малолітньої ОСОБА_8 ІНФОРМАЦІЯ_2 до моменту доки остання перестала подавати ознак життя.

07 червня 2025 року в порядку ст. 208 КПК України, за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого п. 2 ч. 2 ст. 115 КК України затримано ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Цього ж дня ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого п. 2 ч. 2 ст. 115 КК України.

Обґрунтованість оголошеної підозри ОСОБА_4 повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме: протоколом огляду місця події від 07.06.2025, протоколами допитів свідків ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , протоколом затримання ОСОБА_4 , протоколом огляду трупа ОСОБА_8 , висновком судово-медичної експертизи трупа ОСОБА_8 , протоколом огляду мобільного телефону ОСОБА_4 , протоколом огляду відеозаписів з нагрудних камер працівників поліції, протоколом допиту підозрюваної ОСОБА_4 , висновком судово-психіатричного експерта та іншими матеріалами кримінального провадження у їх сукупності.

У відповідності до ст. 12 КК України кримінального правопорушення передбачене п. 2 ч. 2 ст. 115 України у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_4 є особливо тяжким злочином за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від десяти до п'ятнадцяти років або довічного позбавлення волі.

09 червня 2025 року слідчим суддею Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області щодо ОСОБА_4 застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, строком до 04.08.2025 включно.

30 липня 2025 року слідчим суддею Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області продовжено строк досудового розслідування у кримінальному провадженні до шести місяців, тобто до 07.12.2025.

30 липня 2025 року слідчим суддею Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області продовжено запобіжний захід у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_4 , строком до 02 жовтня 2025 року включно.

29 вересня 2025 року слідчим суддею Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області продовжено запобіжний захід у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_4 , строком до 27 листопада 2025 року включно, без визначення розміру застави.

Під час досудового розслідування були встановлені обставини, які свідчать про необхідність тривалого спостереження та дослідження особи підозрюваної ОСОБА_4 , експертами-психіатрами.

12 серпня 2025 року постановою слідчого призначено стаціонарну судово-психіатричну експертизу підозрюваної ОСОБА_4 .

Ухвалою слідчого суді Івано-Франківського міського суду від 18.06.2025 підозрювану ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , направлено до Львівської філії судових експертиз ДУ «Інститут судової-психіатрії МОЗ України», що за адресою: м. Львів, вул. Кульпарківська, 95, для проведення стаціонарної судово-психіатричної експертизи.

Згідно висновку судово-психіатричної експертизи № 70 встановлено, що на даний час ОСОБА_4 страждає тяжким психічним розладом у формі параноїдної шизофренії, не може усвідомлювати свої дії та керувати ними. У період інкримінованих їй дій, ОСОБА_4 також виявляла ознаки тяжкого психічного розладу у формі параноїдної шизофренії, не могла усвідомлювати свої дії та керувати ними. Враховуючи ступінь клінічного прояву психічного розладу у ОСОБА_4 , на даний час, рекомендовано застосування стаціонарних примусових заходів медичного характеру у вигляді поміщення в спеціальний лікувальний заклад з метою її обов'язкового лікування, а також запобігання вчиненню нею суспільно-небезпечних діянь.

07 листопада 2025 року постановою слідчого у кримінальному провадженні було змінено порядок досудового розслідування за даним кримінальним провадженням та постановлено продовжувати його за правилами глави 39 КПК України (кримінальне провадження щодо застосування примусових заходів медичного характеру).

В ході досудового розслідування не зменшились заявлені ризики, передбачені ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме:

п. 1 - переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду на території України та поза її межами, тому що підозрювана ОСОБА_4 останнім часом проживала у батьків в Чехії та приїхала в Україну 28.04.2025. Підозрювана усвідомлює, що підозрюється у вчиненні особливо тяжкого злочину, за який передбачено покарання виключно у виді позбавлення волі від десяти до п'ятнадцяти років або довічного позбавлення волі та про можливість призначення судом саме такого виду покарання в разі доведення її вини в суді;

п. 2 - знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, оскільки проведення експертиз по вилученим речам триває, може виникнути необхідність у призначенні додаткових експертиз;

п. 3 - незаконно впливати шляхом погроз на свідків у кримінальному провадженні, так як свідками є сусіди та родичі підозрюваної, також вона може змушувати їх змінити свої покази на неправдиві з метою уникнення кримінальної відповідальності за вчинене кримінальне правопорушення; Додатково до вказаного підозрювана може незаконно впливати на експертів у цьому ж кримінальному провадженні, оскільки проведення експертиз триває;

п. 4 - перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, оскільки ОСОБА_4 може не з'являтись на виклики до слідчого, прокурора чи суду;

п. 5 - вчинити інше кримінальне правопорушення, оскільки ОСОБА_4 ніде офіційно не працевлаштована, вчинила особливо тяжкий злочин проти життя малолітньої дитини та згідно висновку експерта активний перебіг її психічного захворювання на даний час зумовлює її неадекватну поведінку і відповідно може зумовити повторні суспільно небезпечні дії.

Встановлені ризики, а також психічний стан ОСОБА_4 не дозволяють застосувати стосовно останньої більш м'який запобіжний захід, аніж поміщення в спеціальний лікувальний заклад в умовах, що виключають її небезпечну поведінку.

Прокурор в судовому засіданні клопотання підтримав, посилаючись на викладені в ньому обставини, просив клопотання задоволити.

Захисник підозрюваної не заперечувала щодо задоволення клопотання про зміну запобіжного заходу.

Законний представник підозрюваної не заперечувала щодо задоволення клопотання.

Підозрювана погодилась з думкою захисника та законного представника.

Заслухавши прокурора, захисника, законного представника підозрюваної, підозрювану, дослідивши матеріали клопотання, вважаю наступне.

Згідно ст. 200 КПК України прокурор, слідчий за погодженням з прокурором має право звернутися в порядку, передбаченому статтею 184 цього Кодексу, до слідчого судді, суду із клопотанням про зміну запобіжного заходу, в тому числі про скасування, зміну або покладення додаткових обов'язків, передбачених частиною п'ятою статті 194 цього Кодексу, чи про зміну способу їх виконання.

Згідно вимог ч. 2 ст. 503 КПК України визначено, що якщо під час досудового розслідування будуть встановлені підстави для здійснення кримінального провадження щодо застосування примусових заходів медичного характеру, слідчий, прокурор виносить постанову про зміну порядку досудового розслідування і продовжує його згідно з правилами, передбаченими главою 39 КПК України.

Відповідно до вимог ст.508КПК України до особи, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного характеру або вирішувалося питання про їх застосування, можуть бути застосовані судом такі запобіжні заходи: 1) передання на піклування опікунам, близьким родичам чи членам сім'ї з обов'язковим лікарським наглядом; 2) поміщення до психіатричного закладу в умовах, що виключають її небезпечну поведінку. Застосування передбачених запобіжних заходів здійснюється згідно із загальними правилами, передбаченими КПК України.

09 червня 2025 року слідчим суддею Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області щодо ОСОБА_4 застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, строком до 04.08.2025 включно.

30 липня 2025 року слідчим суддею Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області продовжено строк досудового розслідування у кримінальному провадженні до шести місяців, тобто до 07.12.2025.

30 липня 2025 року слідчим суддею Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області продовжено запобіжний захід у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_4 , строком до 02 жовтня 2025 року включно.

29 вересня 2025 року слідчим суддею Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області продовжено запобіжний захід у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_4 , строком до 27 листопада 2025 року включно, без визначення розміру застави.

Згідно висновку судово-психіатричного експерта №70 від 17.09.2025 на даний час ОСОБА_4 страждає тяжким психічним розладом у формі параноїдної шизофренії, не може усвідомлювати свої дії та керувати ними. У період інкримінованих їй дій, ОСОБА_4 також виявляла ознаки тяжкого психічного розладу у формі параноїдної шизофренії, не могла усвідомлювати свої дії та керувати ними. Враховуючи ступінь клінічного прояву психічного розладу у ОСОБА_4 , на даний час, рекомендовано застосування стаціонарних примусових заходів медичного характеру у вигляді поміщення в спеціальний лікувальний заклад з метою її обов'язкового лікування, а також запобігання вчиненню нею суспільно-небезпечних діянь.

07 листопада 2025 року постановою слідчого Слідчого відділу СУ ГУНП в Івано-Франківській області майором поліції ОСОБА_7 у кримінальному провадженні було змінено порядок досудового розслідування за даним кримінальним провадженням та постановлено продовжувати його за правилами глави 39 КПК України (кримінальне провадження щодо застосування примусових заходів медичного характеру).

Таким чином, досліджені матеріали клопотання дають достатньо підстав для зміни підозрюваній ОСОБА_4 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою на поміщення до закладу з надання психіатричної допомоги, оскільки відсутні підстави вважати, що інші (менш суворі) запобіжні заходи, передбачені ст. 508 КПК України, можуть забезпечити виконання особою процесуальних обов'язків, що випливають із ст. 177 КПК, та її належну поведінку.

Залишається достатньо підстав вважати, що ОСОБА_4 , враховуючи тяжкість інкримінованого їй діяння, опинившись на волі, може переховуватись від органу досудового розслідування та суду, знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на свідків; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, вчинити інше кримінальне правопорушення.

Вирішуючи дане питання, суд враховує позицію Європейського суду з прав людини з приводу того, що серйозність пред'явленого обвинувачення і ризик втечі може бути аргументом лише при обранні запобіжного заходу і відповідно до п.3 ст.5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зі спливом певного часу саме тільки існування обґрунтованості підозри перестає бути підставою для позбавлення свободи.

Згідно з рішенням Європейського суду «Марченко проти України» від 10.02.2011, яке є частиною національного законодавства, продовження тримання під вартою може бути виправданим тільки за наявності конкретного суспільного інтересу, який незважаючи на презумпцію невинуватості переважує принцип поваги до свободи особистості.

Під суспільним інтересом в даному конкретному випадку слідчий суддя розуміє обставини даної конкретної справи, її наслідки, перебіг.

З огляду на викладене, слідчим та прокурором в ході розгляду даного клопотання доведено, що вказані в клопотанні ризики є достатніми для переконання, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів в даному випадку є недоцільним, враховуючи, що ОСОБА_4 не може усвідомлювати своїх дій (бездіяльності) і керувати ними, тому слід змінити застосований запобіжний захід у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_4 на поміщення її до закладу з надання психіатричної допомоги, в умовах, що виключають її небезпечну поведінку, а саме до Комунального некомерційного підприємства «Прикарпатський обласний клінічний центр психічного здоров'я Івано-Франківської обласної ради» віддалений структурний підрозділ № 2 за адресою: Івано-Франківська область, Івано-Франківський район, с. Підмихайлівці, вул. Медична, 1,.

Враховуючи, що строк досудового розслідування за даним кримінальним провадженням продовжено до 07.12.2025, тому строк дії даної ухвали, в межах строку досудового розслідування, слід рахувати - до 07.12.2025 включно.

На підставі викладеного, керуючись ст.177,200,503,508,372,376 КПК України, слідчий суддя,

УХВАЛИВ:

Клопотання задоволити.

Змінити підозрюваній ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою на поміщення до психіатричного закладу з надання психіатричної допомоги в умовах, що виключають її небезпечну поведінку.

Помістити підозрювану ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до психіатричного закладу Комунальне некомерційне підприємство "Прикарпатський обласний клінічний центр психічного здоров'я Івано-Франківської обласної ради» віддалений структурний підрозділ № 2 за адресою: Івано-Франківська область, Івано-Франківський район, с. Підмихайлівці, вул. Медична, 1, в межах строку досудового розслідування, тобто до 07.12.2025.

До поміщення у психіатричний заклад Комунальне некомерційне підприємство "Прикарпатський обласний клінічний центр психічного здоров'я Івано-Франківської обласної ради» віддалений структурний підрозділ № 2, утримувати ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у ДУ «Івано-Франківська установа виконання покарань № 12».

Етапування ОСОБА_4 до психіатричного закладу Комунальне некомерційне підприємство "Прикарпатський обласний клінічний центр психічного здоров'я Івано-Франківської обласної ради» віддалений структурний підрозділ № 2, доручити роті конвойної служби ГУНП в Івано-Франківській області.

Контроль за виконанням ухвали покласти на прокурора Івано-Франківської обласної прокуратури ОСОБА_3 .

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_1

Попередній документ
131922713
Наступний документ
131922715
Інформація про рішення:
№ рішення: 131922714
№ справи: 344/20563/25
Дата рішення: 19.11.2025
Дата публікації: 24.11.2025
Форма документу: Ухвала
Форма судочинства: Кримінальне
Суд: Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Категорія справи: Кримінальні справи (з 01.01.2019); Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про; зміну запобіжного заходу
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Розглянуто (19.11.2025)
Результат розгляду: клопотання (заяву) задоволено, у тому числі частково
Дата надходження: 18.11.2025
Предмет позову: -
Учасники справи:
головуючий суддя:
ПАСТЕРНАК ІРИНА АНДРІЇВНА
суддя-доповідач:
ПАСТЕРНАК ІРИНА АНДРІЇВНА