20 листопада 2025 року
м. Київ
cправа № 906/1512/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Міщенка І. С. - головуючого, Берднік І. С., Зуєва В. А.,
за касаційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «Надслучанська Перлина»
на постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 10.03.2025 і рішення Господарського суду Житомирської області від 02.12.2024 у справі
за позовом керівника Звягельської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Звягельської міської ради
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Надслучанська Перлина»
про усунення перешкод у користуванні майном шляхом скасування державної реєстрації права власності на земельну ділянку та зобов'язання повернути земельну ділянку водного фонду,
Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду ухвалою від 21.04.2025 відкрив касаційне провадження за касаційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «Надслучанська Перлина» на постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 10.03.2025 і рішення Господарського суду Житомирської області від 02.12.2024 у цій справі.
Під час вивчення матеріалів касаційної скарги Верховний Суд встановив, що на розгляд Великої Палати Верховного Суду передано справу № 911/906/23 з метою вирішення виключної правової проблеми щодо комплексного застосування норм статей 15, 16, 387, 388 Цивільного кодексу України, статей 18, 20 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», частини 10 статті 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» з урахуванням статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод у контексті належного/ефективного способу захисту прав власника при вирішенні спорів про витребування земельної ділянки, припинення за відповідачем у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно права власності на земельну ділянку, скасування державної реєстрації земельної ділянки.
Ураховуючи подібність правовідносин, ухвалою від 28.05.2025 зупинено касаційне провадження у справі № 906/1512/23 до закінчення перегляду Великою Палатою Верховного Суду судових рішень у справі № 911/906/23.
Розгляд справи № 911/906/23 завершено прийняттям постанови від 03.09.2025 (повний текст постанови оприлюднено в Єдиному державному реєстрі судових рішень 11.11.2025).
За приписами статті 230 ГПК України провадження у справі поновлюється за клопотанням учасників справи або за ініціативою суду не пізніше десяти днів з дня отримання судом повідомлення про усунення обставин, що викликали його зупинення. Про поновлення провадження у справі суд постановляє ухвалу.
З дня поновлення провадження у справі перебіг процесуальних строків поновлюється.
Провадження у справі продовжується із стадії, на якій його було зупинено.
На підставі зазначеного Суд вважає за необхідне поновити провадження у справі № 906/1512/23 і повернутися до розгляду касаційної скарги.
Згідно з частиною третьою статті 301 ГПК розгляд справи в суді касаційної інстанції здійснюється у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.
Разом з цим Суд враховує, що не вкладається у строки розгляду касаційної скарги, що визначені статтею 306 ГПК, однак вважає за можливе розглянути справу у строк "розумний", тобто такий, що є об'єктивно необхідним для виконання процесуальних дій і вирішення справи з метою забезпечення своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту.
За таких обставин, керуючись статтями 230, 234, 314 ГПК, Суд
1. Провадження у справі № 906/1512/23 поновити.
2. Судове засідання з розгляду касаційної скарги відбудеться 14 січня 2026 року о 13:40 год. у приміщенні Касаційного господарського суду за адресою: м. Київ, вул. О. Копиленка, 6, зал судових засідань № 202.
3. Явку сторін у судове засідання визнати не обов'язковою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Головуючий І. С. Міщенко
Судді І. С. Берднік
В. А. Зуєв