Вирок від 14.11.2025 по справі 766/9218/24

Справа № 766/9218/24

н/п 1-кп/766/1259/25

ВИРОК
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 листопада 2025 року м. Херсон

Херсонський міський суд Херсонської області в складі:

головуючого судді: ОСОБА_1 ,

за участю секретаря: ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції у залі суду в м. Херсоні в порядку спеціального судового провадження за відсутності обвинуваченої (in absentia) кримінальне провадження, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 17.01.2024 року за № 22024230000000045 за обвинуваченням:

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки м. Феодосія Автомоної республіки Крим, не заміжньої, утриманців не має, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , документована паспортом громадянина України НОМЕР_1 , виданим 01.03.2000року Суворовським РВ УМВС України в Херсонській області, раніше не судимої,

у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України,

за участю сторін кримінального провадження:

прокурора - ОСОБА_4 (в режимі відеоконференції),

захисника - адвоката ОСОБА_5 (в режимі відеоконференції),

ВСТАНОВИВ:

І. Формулювання обвинувачення, визнаного судом доведеним. Статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність, що передбачає відповідальність за кримінальне правопорушення.

У березні 2022 року, точний час не встановлено, представниками держави-агресора з метою впровадження на тимчасово окупованій території України політики та законодавства РФ створено окупаційний орган виконавчої влади - так звану «військово-цивільну адміністрацію Херсонської області» (мовою оригіналу: «военно-гражданскую администрацию Херсонской области», далі - «ВГА Херсонской области»).

До завдань «ВГА Херсонской области» відноситься: встановлення влади окупаційних військ рф на території населених пунктів Херсонської області; керування процесами створення та діяльності окупаційних органів влади; створення умов неможливості дії українських органів влади та законів на вказаній території; впровадження обігу грошової одиниці, використання системи оподаткування, реєстрації та діяльності суб'єктів господарської діяльності, органів влади та місцевого самоврядування, надання освітніх та медичних послуг, роботу правоохоронної та судової систем тощо за законами держави-агресора; організація та проведення незаконного референдуму з питання приєднання частини тимчасово окупованої території Херсонської області до рф.

Окупаційною владою Херсонської області було утворено незаконний орган, а саме так зване «Міністерство труда та соціальної політики Херсонської області», який розташовувався за адресою: м. Херсон, вул. Потьомкінська, буд. 13.

Достовірно знаючи, що за вищевказаною адресою знаходиться незаконно створений орган окупаційної влади, громадянка України ОСОБА_3 , знаходячись у м. Херсон, діючи з прямим умислом та передбачаючи настання суспільно небезпечних наслідків та бажаючи їх настання у період з 01.07.2022 року по 27.09.2022 року добровільно зайняла посаду головного бухгалтера у так званому (мовою оригіналу) «Департаменте труда и социальной политики Херсонской области», пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, а з 28.09.2022 року добровільно зайняла посаду головного бухгалтера, у так званому «Министерстве труда и социальной политики Херсонской области».

На вказаних посадах ОСОБА_3 користуючись організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями організовувала роботу бухгалтерської служби окупаційного органу щодо складання кошторису, нарахування і виплати заробітної плати працівникам незаконно створених окупаційних органів так званого «Департамента труда и социальной политики Херсонской области» та «Министерства труда и социальной политики Херсонской области», здійснювала контроль за підвідомчими міністерству установами.

Суд кваліфікує дії ОСОБА_3 за ч. 5 ст. 111-1 КК України, як добровільне зайняття громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора.

II. Застосовані судом правові процедури. Спеціальне судове провадження за відсутності обвинуваченої (in absentia).

З урахуванням того, що судовий розгляд здійснювався за відсутності обвинуваченої, дотримання процедур, встановлених процесуальним законом для такого розгляду, суд вважає за необхідне мотивувати окремо.

Процедура заочного судового розгляду не є деталізованою процесуальним законом, не має тривалої історії застосування у судовій практиці, а тому суд виходив із загальних засад кримінального провадження.

До загальних засад кримінального провадження, зокрема, відносяться: законність, презумпція невинуватості та забезпечення доведеності вини, забезпечення права на захист, доступ до правосуддя, змагальність сторін та свобода в поданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, безпосередність дослідження доказів.

При цьому зміст та форма кримінального провадження за відсутності підозрюваного або обвинуваченого (in absentia) повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, зазначеним уст. 7 КПК України, з урахуванням особливостей, встановлених законом та нормами міжнародного права.

Так, змістом абз. 1 ч. 3 ст.323 КПК України передбачено, що судовий розгляд у кримінальному провадженні щодо злочинів, зазначених у частині другій статті 297-1 цього Кодексу, може здійснюватися за відсутності обвинуваченого (in absentia), який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності (спеціальне судове провадження) та/або оголошений в міжнародний розшук.

Згідно положень ч. 2 ст.297-1 КПК України вбачається, що серед переліку злочинів, щодо яких може здійснюватися спеціальне досудове розслідування, наявне посилання на ст.111-1, за яким висунуто обвинувачення ОСОБА_3 .

Відповідно до ч. 1,2 ст.135 КПК України особа викликається до суду шляхом вручення повістки про виклик, надіслання її поштою, електронною поштою чи факсимільним зв'язком; здійснення виклику по телефону або телеграмою. У разі тимчасової відсутності особи за місцем проживання повістка для передачі їй вручається під розписку дорослому члену сім'ї особи чи іншій особі, яка з нею проживає, житлово-експлуатаційній організації за місцем проживання особи або адміністрації за місцем її роботи.

У відповідності до положень ч. 8 ст. 135 КПК України, повістка про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної ВР України державою-агресором, у випадку обґрунтованої неможливості вручення їй такої повістки згідно з частинами першою, другою, четвертою - сьомою цієї статті, публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, вважається такою, яка належним чином повідомлена про виклик, з моменту опублікування повістки про її виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Обвинувальний акт з додатками у кримінальному провадженні стосовно ОСОБА_3 , яка обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, надійшов до Херсонського міського суду Херсонської області для розгляду по суті 12.06.2024 року.

Ухвалою суду від 13.06.2024 року було призначено підготовче судове засідання.

Судом від призначення обвинувального акту до підготовчого судового засідання та до ухвалення рішення про проведення спеціального судового розгляду за відсутності обвинуваченої, було проведено судові засідання: 14.08.2024 року, 22.10.2024 року, 30.10.2024 та 10.12.2024 року.

У газеті «Урядовий кур'єр» № 161 (7821) від 09.08.2025 року, №217 (7877) від 25.10.2024 року, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, опубліковано оголошення із повісткою про виклик до суду ОСОБА_3 у підготовчі судові засідання. Повідомлення про виклик до суду ОСОБА_3 були розміщені на офіційному веб-сайті Херсонського міського суду Херсонської області та сайті Офісу Генерального прокурора.

Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 10.12.2024 року задоволено клопотання прокурора про здійснення спеціального судового провадження у кримінальному провадженні щодо ОСОБА_3 та ухвалою суду від 20.03.2025 року призначено судовий розгляд.

В подальшому, на виконання зазначених положень процесуального закону, повідомлення про виклик обвинуваченої ОСОБА_3 до призначених судових засідань опубліковані та оприлюднені у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, а саме у газеті «Урядовий кур'єр» та на сайті Офісу Генерального прокурора.

Також, повідомлення про виклик до суду ОСОБА_3 були завчасно опубліковані на офіційному веб-сайті Херсонського міського суду Херсонської області щодо всіх судових засідань, які призначались у кримінальному провадженні.

Крім того, повістки про усі виклики обвинуваченої ОСОБА_3 до суду направлялися засобами поштового зв'язку за зареєстрованим місцем проживання останньої.

Водночас, незважаючи на наявні у матеріалах провадження докази відсутності ОСОБА_3 протягом тривалого часу на території України, яка підконтрольна законної владі, у органу досудового слідства, прокурора та суду відсутні будь-які відомості щодо адреси можливого проживання або перебування останньої за кордоном для направлення судового повідомлення про виклик в порядку ч. 7 ст. 135 КПК України.

З огляду на наявні матеріали провадження, суд не вбачає будь-яких інших можливостей, які могли б бути використані для повідомлення обвинуваченої, водночас є мотивовані підстави стверджувати, що обвинувачена була обізнана щодо судового провадження ще на стадії проведення судом підготовчих дій.

Щодо забезпечення права обвинуваченої на захист, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 5 ст. 374 КПК України у разі ухвалення вироку за наслідками кримінального провадження, у якому здійснювалося спеціальне досудове розслідування або спеціальне судове провадження (in absentia), суд окремо обґрунтовує, чи були здійснені стороною обвинувачення всі можливі передбачені законом заходи щодо дотримання прав підозрюваного чи обвинуваченого на захист та доступ до правосуддя з урахуванням встановлених законом особливостей такого провадження.

Відповідно до ч.2 ст.47 КПК України захисник зобов'язаний прибувати для участі у виконанні процесуальних дій за участю обвинуваченого. У разі неможливості прибути в призначений строк захисник зобов'язаний завчасно повідомити про таку неможливість та її причини суд, а у разі, якщо він призначений органом (установою), уповноваженим законом на надання безоплатної правової допомоги, - також і цей орган (установу).

Згідно з п. 1 ч. 1 ст.49 КПК України суд зобов'язаний забезпечити участь захисника у кримінальному провадженні у випадках, якщо відповідно до вимог статті 52 цього Кодексу участь захисника є обов'язковою, а підозрюваний, обвинувачений не залучив захисника.

Разом з цим, стосовно ОСОБА_3 здійснювалось спеціальне досудове розслідування, тому відповідно до п. 8 ч. 2 ст.52 КПК України участь захисника у цьому кримінальному провадженню є обов'язковою, але з моменту прийняття відповідного процесуального рішення.

Згідно доручення Південного міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги від 02.05.2024 року №002-140001281 захисником ОСОБА_3 було призначено адвоката ОСОБА_5 .

02.05.2024 року ОСОБА_3 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України - колабораційна діяльність, тобто добровільне зайняття громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора.

02.05.2024 року в газеті «Урядовий кур'єр» № 90 (7750), яка являється засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, опубліковано оголошення про повідомлення про підозру ОСОБА_3 із повістками про виклик останньої до СВ УСБУ в Херсонській області на 06.05.2024 року, 07.05.2024 року та 08.05.2024 року в період часу з 09:00 год. до 17:00 год., для вручення їй письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 України та проведення інших слідчих та процесуальних дій.

Крім того, 02.05.2024 року вказане повідомлення про підозру та повістки про виклик розміщені на веб-сайті Офісу Генерального прокурора у рубриці «Повістки про виклик та відомості про здійснення спеціального досудового розслідування».

Постановою слідчого СВ УСБУ в Херсонській області від 09.05.2024 року ОСОБА_3 оголошено у розшук.

Ухвалою слідчого судді Центрального районного суду м. Миколаєва від 28.05.2024 року надано дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування (in absentia) кримінального правопорушення за ч. 5 ст. 111-1 КК України у кримінальному провадженні внесеному до ЄРДР за № 22024230000000045 від 17.01.2024 року, стосовно ОСОБА_6 .

Під час підготовчого судового засідання та проведення подальшого спеціального судового провадження даного кримінального провадження, судом у повному обсязі було забезпечено участь захисника в захисті інтересів обвинуваченої.

На виконання вимог ч. 2 ст. 297-5 КПК України копії процесуальних документів направлялись захиснику, який крім того був обізнаний з матеріалами кримінального провадження. Будь-які клопотання від підозрюваної на стадії досудового розслідування та обвинуваченої на стадії судового розгляду на адресу суду не надходили.

Враховуючи наведене та з урахуванням здійснення у даному кримінальному провадженні спеціального досудового розслідування і спеціального судового провадження, суд вважає, що стороною обвинувачення було дотримано всіх можливих передбачених КПК заходів та способів повідомлення ОСОБА_3 , щоб забезпечити останній можливість безпосередньо та через призначеного захисника реалізовувати права підозрюваної на стадії досудового розслідування та обвинуваченої на захист та доступ до правосуддя.

Суд констатує, що всі передбачені КПК України умови для проведення судового розгляду за спеціальною процедурою «in absentia виконані та дотримані у повному обсязі.

III. Позиція сторін та інших учасників судового провадження.

Прокурор ОСОБА_4 в судовому засіданні вказав на доведеність винуватості обвинуваченої у вчиненні інкримінованого їй кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, та просив призначити відповідне покарання, в межах санкцій вказаної статті, у виді позбавлення волі на строк 10 років з позбавленням права обіймати певні посади та займатися певною діяльністю на строк 15 років та з конфіскацією всього належного їй майна.

У судовому засіданні допит обвинуваченої ОСОБА_3 не здійснювався, через проведення судового розгляду в порядку спеціального судового провадження на підставі ч. 3 ст. 323 КПК України (in absentia).

Захисник ОСОБА_5 у своїй промові під час судових дебатів, зазначив про необхідність належного дослідження наданих до суду доказів та ухвалення законного і обґрунтованого рішення.

IV. Докази, досліджені судом на підтвердження вини та обставин вчиненого кримінального правопорушення.

Вина ОСОБА_3 у вчиненні інкримінованого їй злочину за ч. 5 ст. 111-1 КК України, за вказаних вище обставин, підтверджується сукупністю досліджених в судовому засіданні доказів, які узгоджуються між собою і не викликають жодних сумнівів у своїй належності, достовірності та допустимості, а саме:

- протоколом огляду від 31.01.2024 року, з додатком оптичним диском з фіксацією процесуальної дії, відповідно до якого, під час огляду приміщень Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області за адресою м. Херсон, вул. Рєпіна, буд 1, виявлено фінансові документи за підписом головного бухгалтера так званого «Министерства труда и социальной политики Херсонской области» ОСОБА_3 , зокрема сертифікат ключа перевірки електронного підпису «главного бухгалтера» ОСОБА_3 , копію наказу про надання права підпису головному бухгалтеру ОСОБА_3 та інші документи, які містять відомості щодо зайняття ОСОБА_3 посади головного бухгалтера у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території;

- протоколом огляду від 02.02.2024 року, відповідно до якого об'єктом огляду є поліетиленовий пакет на якому виконаний пояснювальний напис «Додаток до протоколу огляду від 31.01.2024 будівлі ГУ Пенсійного фонду України в Херсонській області за адресою м. Херсон, вул. Рєпіна, 1 у кримінальному провадженні №22024230000000045 із підписами учасників та слідчого, у якому наявні наступні речі та документи, які свідчать про зайняття ОСОБА_3 посади головного бухгалтера у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, а саме:

- документ із назвою «Расходный кассовый ордер», складений російською мовою, який містить в собі підпис ОСОБА_3 ;

- документ із назвою «Ведомость потребности безналичных денежных средств от 13 сентября 2022 г», складений російською мовою;

- документ, складений російською мовою, із назвою «Приказ о наделении правом подписи»;

- документ «Анкета ОСОБА_7 от 07 сентября 2022 г.», складений російською мовою, має певний перелік відомостей, які безпосередньо стосуються ОСОБА_3 ;

- документ із назвою «Касса за 23 сентября 2022 г. лист 11» з підписом ОСОБА_3 , складений російською мовою та містить в собі фінансові дані;

- документ із назвою «Касса за 29 сентября 2022 г. лист 13» з підписом ОСОБА_3 , складений російською мовою та містить в собі фінансові дані;

- документ із назвою «Касса за 04 октября 2022 г. лист 14» з підписом ОСОБА_3 , складений російською мовою та містить в собі фінансові дані;

- документ із назвою «Касса за 06 октября 2022 г. лист 16» з підписом ОСОБА_3 , складений російською мовою, який містить в собі фінансові дані;

- документ із назвою «Касса за 26 октября 2022 г. лист 12» з підписом ОСОБА_3 , складений російською мовою, який містить в собі фінансові дані;

- документ із назвою «Касса за 05 октября 2022 г. лист 15», складений російською мовою, який містить в собі фінансові дані;

- документ із назвою «Касса за 05 октября 2022. Лист 15» з підписом ОСОБА_3 складений російською мовою, який містить в собі фінансові дані;

- документ «Запрос на создание сертификата ключа проверки электронной подписи г.Москва. 30.09.2022», текст якого складений російською мовою, містить в собі авторизовані дані ОСОБА_3 ;

- документ «Сертификат ключа проверки электронной подписи в системе электронного банкинга IBANK КБ «МРБ Банк» (ООО)», складений російською мовою, містить в собі паспортні дані ОСОБА_3 , а також печатку з двоголовим орлом синього кольору;

- документ із назвою «Запрос на создание сертификата ключа проверки электронной подписи г. Москва, 30.09.2022», текст якого складений російською мовою, містить в собі авторизовані дані ОСОБА_3 ;

- документ із назвою «Печатная форма сертификата ключа проверки электронной подписи г. Москва, 30.09.2022», складений російською мовою, містить у собі номер перевірки електронного підпису ОСОБА_3 , наявна мова програмування;

- документ із назвою «Ведомость о потребности безналичных денежных средств от 19 сентября 2022» з підписом ОСОБА_3 , складений російською мовою, де наявні банківські дані, описані види виплат та суми;

- документ із назвою «Ведомость о потребности безналичных денежных средств от 20 сентября 2022 г.» з підписом ОСОБА_3 складений російською мовою, у якому наявні банківські дані, описи видів виплат та суми, має відтиск печатки з двоголовим орлом синього кольору;

- документ із назвою «Ведомость о потребности безналичных денежных средств от 14 сентября 2022 г.» з підписом ОСОБА_3 , складений російською мовою, у якому наявні банківські дані, описані види виплат та суми;

- документ із назвою «Ведомость о потребности безналичных денежных средств от 19 сентября 2022 г.» з підписом ОСОБА_3 , складений російською мовою, де наявні банківські дані, описані види виплат та суми, має відтиск печатки з двоголовим орлом синього кольору;

- документ із назвою «Ведомость о потребности безналичных денежных средств от 19 сентября 2022 г.» з підписом ОСОБА_3 , складений російською мовою, де наявні банківські дані, описані види виплат та суми, має відтиск печатки з двоголовим орлом синього кольору;

- документ із назвою «Ведомость о потребности безналичных денежных средств от 19 сентября 2022 г.» з підписом ОСОБА_3 складений російською мовою, у якому наявні банківські дані, описані види виплат та суми, має відтиск печатки з двоголовим орлом синього кольору;

- документ із назвою «Ведомость о потребности безналичных денежных средств от 19 сентября 2022 г.» з підписом ОСОБА_3 складений російською мовою, де наявні банківські дані, описані види виплат та суми, має відтиск печатки з двоголовим орлом синього кольору;

- документ із назвою «Ведомость о потребности безналичных денежных средств от 14 сентября 2022 г.» з підписом ОСОБА_3 складений російською мовою, де наявні банківські дані, описані види виплат та суми, має відтиск печатки з двоголовим орлом;

- документ із назвою «Ведомость о потребности безналичных денежных средств от 14 сентября 2022 г.» з підписом ОСОБА_3 складений російською мовою, у якому наявні банківські дані, описані види виплат та суми з відтиском печатки з двоголовим орлом;

- протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 08.02.2024 року з додатками: фототаблицею, довідкою до фототаблиці та DVD+R диском з відео фіксацією процесуальної дії, за участі свідка ОСОБА_8 , під час якого свідок впізнала під фотозображенням № 3 ОСОБА_3 , яка працювала у так званому «Министерстве труда и социальной политики» на посаді головного бухгалтера;

- протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 23.02.2024 року з додатками: фото таблицею, довідкою до фото таблиці та DVD+R диском з відео фіксацією процесуальної дії, за участі свідка ОСОБА_9 , під час якого свідок впізнала під фотозображенням № 3 ОСОБА_3 , яка працювала головним бухгалтером у так званому «Министерстве труда и социальной политики» окупаційної влади;

- протоколом огляду від 27.02.2024 року, проведеного за участі спеціаліста, з додатком - DVD+R диском з фіксацією процесуальної дії, яким оглянуто ноутбук Acer Aspire 3 модель 20С5, який наданий свідком ОСОБА_10 , де виявлено листування в групі «Телеграм», де головний бухгалтер ОСОБА_3 спілкується, надає вказівки та приймає звіти від підлеглих, розміщує документи окупаційної адміністрації - «ВГА Херсонської області» та нормативні документи уряду рф;

- протоколом обшуку та огляду від 13.03.2024, проведеного за місцем проживання ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1 в ході якого виявлено та вилучено документи, які містять підпис ОСОБА_3 , а також документи, що підтверджують факт діяльності незаконно створеного міністерства та зайняття ОСОБА_3 посади головного бухгалтера у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території:

- заява позичальника ANW2R3159530206429; паспорт кредитку про умови кредитування А-БАНКУ від 06.01.2018; графік погашення кредиту від 01.06.2018; договір побутового підряду СІ09000000008906432 від 07.01.2018; Акт приймання-передачі робіт № 109000000008906432 07.01.2018; наряд-заказ №009000000008906432; наряд-заказ № 109-0007687851, які містять підписи ОСОБА_3 ;

- документи щодо відкриття рахунку на ім'я ОСОБА_3 в ПАО «Промсвязьбанк»;

- проекти службових записок на ім'я голови «ВГА Херсонской области ОСОБА_11 » від «начальника Департамента информационной политики ОСОБА_12 »;

- анкета ОСОБА_3 ;

- документи, складені російською мовою, із назвою «Акты приема-передачи денежных средств министерства труда и социальной политики»;

- документ, складений російською мовою, із назвою «Структура министерства труда и социальной политики»;

- копія «штатного расписания на 2022 год министерства труда и социальной политики в Херсонской области»;

- копії відомостей «потребности безналичных денежных средств министерства труда и социальной политики»;

- документ, складений російською мовою, із назвою «Выписки по счету министерства труда и социальной политики в КБ “МРБ Банк»»; проект «акта№ 20.10/22-1 от 10.10.2022г.»;

- документ, складений російською мовою, із назвою «Данные по численности бюджетных учреждений министерства труда и социальной политики»;

- копія «Согласия на обработку персональных данных ОСОБА_7 » від 22.07.2022;

- документи («акты приема-передачи денежных средств, приказы, расходные кассовые ордеры, копии паспортов граждан Украины, копии расчетных ведомостей» та інші) щодо діяльності незаконно створеного окупаційного органу влади, так званого «Министерства труда и социальной политики»;

- документ, складений російською мовою, із назвою «расходные кассовые ордеры министерства труда и социальной политики»;

- документ, складений російською мовою, із назвою «Ведомость № 10/1 социальных выплат управления труда и социальной политики г. Херсон по 30.09.2022 года»;

- документ, складений російською мовою, із назвою «Платежная ведомость министерства труда и социальной политики»;

- документ, складений російською мовою, із назвою - Акт № 20.10/22-1 від 10.10.2022 року;

- протоколом огляду від 19.03.2024 року, відповідно до якого об'єктом огляду є спец пакет, на одній з поверхонь якого наявний рукописний текст, а саме: «Пакет №1 до протоколу обшуку та огляду від 13.03.2024 року у кримінальному провадженні №22024230000000045 за адресою: АДРЕСА_1 », в якому містяться документи з підписами ОСОБА_3 та в подальшому використовувалися як вільні зразки підписів ОСОБА_3 при проведення судової почеркознавчої експертизи, а саме:

- «Заява Позичальника ANW2R3159350206429» від 06.01.2018 року; «Паспорт кредиту про умови кредитування A-Банку та сукупну вартість споживчого кредиту» від 06.01.2018 року; «Графік погашення кредиту (договору ANW2R3159350206429 від 2018-01-06 р; «Договір побутового підряду СІ09000000008906432 від 07.01.2018 року»; «Наряд-заказ № С109-0007687851»;

- протоколом огляду від 20.03.2024 року, відповідно до якого об'єктом огляду є спец пакет, на одній з поверхонь якого наявний рукописний текст, а саме: «Пакет №2 до протоколу обшуку та огляду від 13.03.2024 у кримінальному провадженні №22024230000000045 за адресою: АДРЕСА_1 », в якому містяться наступні документи:

- аркуш паперу, формата А4 «Реквизиты счета» з даними банку «ПАО «Промсвязьбанк»», до якого прикріплено два аркуші;

- аркуші паперу формат А4, під назвою «Служебная записка», які містять на собі текстовку, а саме: звернення до так званого «Главы военно-гражданской администрации Херсонской области ОСОБА_11 »;

- аркуші паперу формат А4, під назвою «Докладная Записка», яка містить на собі текстовку, а саме: звернення до так званого «Главы военно-гражданской администрации Херсонской области ОСОБА_11 »;

- аркуш паперу, формату А4, під назвою «Анкета», на якому міститься прізвище ОСОБА_3 , місце та дата її народження;

- аркуші паперу формату А4, на яких містяться інформація стосовно ОСОБА_3 ;

- аркуш паперу формату А4, під назвою «Развернутый перечень расходов к плану финансово-хозяйственной деятельности Департамента информационной полити Херсонской области за июль 2022 года» на якому міститься інформація стосовно витрат;

- аркуш паперу формату А4, під назвою «Департамент информационной политики Херсонской области (код НЗУ 10221040710), який містить на собі звернення до так званого «Главы военно-гражданской администрации Херсонской области ОСОБА_11 »;

- документ, складений російською мовою, із назвою «План финансово-хозяйственной деятельности Департамента информационной политики Херсонской области за июль 2022 года», в якому міститься інформація стосовно витрат вищевказаного департаменту;

- документ, складений російською мовою, із назвою «Ведомость №01/7 о потребности безналичных денежных средств от «18» июля 2022 г.», яка містить інформацію стосовно видів зарплат, грошових сум;

- аркуш паперу, формата А4, під назвою «Бюджет Департамента информационной политики», на якому міститься таблиця з переліком найменувань предметів, а також сума бюджету, наявне закреслення олівцем, а також галочки проставлені чорнилом синього кольору;

- документи із назвою «Приемы-передачи денежных средств, складений російською мовою;

- документ, складений російською мовою, із назвою «Ведомость №3 потребности безналичных денежных средств» з наявною печаткою з двоголовим орлом, чорного кольору;

- документ, складений російською мовою, із назвою «Смета расходов №6, 7, 8 на 19 октября 2022 года о социальных выплатах отдельным категориям граждан за июль-октябрь Управления труда и социальной политики Генического муниципального округа», на другій сторінці якої, наявна печатка чорного кольору з двоголовим орлом;

- документ, складений російською мовою, із назвою «Ведомость потребности денежных средств от 21.10.2022» з наявною печаткою, з двоголовим орлом, чорного кольору;

- документ, складений російською мовою, із назвою «Смета расходов Управления труда и социальной полити в г. Новая Каховка о социальных выплатах отдельным категориям граждан», де другій сторінці наявна печатка чорного кольору з двоголовим орлом;

- документ, складений російською мовою, із назвою «Ведомость операций с наличными денежными средствами» з печаткою чорного кольору з двоголовим орлом;

- документ, складений російською мовою, із назвою «Ведомость потребности денежных средств от 21.10.2022» з печаткою чорного кольору з двоголовим орлом;

- документ, складений російською мовою, із назвою «Смета расходов Управления и социальной политики Новокаховського городского округа о социальных выплатах отдельным категориям граждан» з наявною печаткою, двоголовим орлом;

- документ, складений російською мовою, із назвою «Штатное расписание на 2022 год (с 01.09.2022) Министерство труда и социальной политики Херсонской области»;

- документ, складений російською мовою, із назвою « ОСОБА_13 », в якому наявні персональні дані та інформацією стосовно ОСОБА_3 ;

- документ, складений російською мовою, із назвою «Развернутый перечень расходов к плану финансово-хозяйственной деятельности Департамента информационной полити Херсонской области за июль 2022 года;

- звернення так званого «Директора Департамента информационной политики» до так званого «Главы Военно-гражданской администрации Херсонской области ОСОБА_11 »;

- документ, складений російською мовою, із назвою «План финансово-хозяйственной деятельности Департамента информационной политики Херсонской области за июль 2022 года»;

- документ, складений російською мовою, із назвою «Ведомость №01/7 потребности безналичных денежных средств от «18» июля 2022 г» ;

- документ, складений російською мовою, із назвою «бюджет Департамента информационной политики»;

- документ, складений російською мовою, із назвою «Штатное расписание Департамента информационной политики;

- документ, складений російською мовою, із назвою «Бюджет (по факту)»;

- документ, складений російською мовою, із назвою «Структура Министерства труда и социальной полити Херсонской области»;

- картотека «Выписки Филиал №4 КБ «МРБ Банк» (ООО) БИК 340101105 р/с 40106810240001000034» з «Выписками по счету Министерства труда и социальной политики Херсонской области»;

- аркуш паперу формата А4, з таблицею «Данные по численности бюджетных учреждений Министерства труда и социальной политики»;

- документ, складений російською мовою, із назвою «Налоговая декларация по налогу с оборота» з наявним підписом ОСОБА_3 від 20.09.2022;

- документ, складений російською мовою, із назвою «Отчетные данные о работниках» від 20.09.2022 з наявним підписом ОСОБА_3 , чорнилами синього кольору;

- документ, складений російською мовою, із назвою «Отчетные данные о работниках» від 25.08.2022 з наявним підписом ОСОБА_3 , чорнилами синього кольору;

- документ, складений російською мовою, із назвою «Налоговая декларация по налогу с оборота» з наявним підписом ОСОБА_3 , від 22.08.2022;

- документ, складений російською мовою, із назвою «Согласие на обратботку персональных данных ОСОБА_7 » з наявним особистим підписом ОСОБА_3 від «22 июля 2022»;

- документ, складений російською мовою, із назвою «Расходный кассовый ордер»;

- документ, складений російською мовою, із назвою «Ведомость №10/1 социальных выплат управления труда и социальной политики г. Херсон с 01.07.2022 по 30.09.2022 года»;

- документ, складений російською мовою, із назвою «Платежная ведомость Министерства труда и социальной политики» від 19.10.2022;

Картотека в якій містяться документи (копії документів), складені російською мовою із назвою:

- «Расходные кассовые ордеры; «Акты приема-передачи денежных средств»; аркуши паперу формату А4 - «Касса»; «Расчетные ведомости начисления и выплаты заработной оплаты за сентябрь 2022 года» у трьох примірниках; «Копии приказов о получении денежных средств»; рапорт так званому «Директору ГБУ «Гуманитарный штаб Херсонской области»; копія паспорта громадянина України ОСОБА_14 ; «Квитанция и расходная накладная; «Наряд-Замовлення»; «Расходный кассовый ордер Министерства труда и социальной политики» з прикріпленою копією паспорта громадянина України ОСОБА_15 та два примірники «Счета 44 от 05 октября 2022»; «Расходный кассовый ордер» з прикріпленим чеком на аркуші формата А4; «Расходный кассовый ордер» з прикріпленою «Расчетной ведомостью №2» за «сентябрь 2022 год Министерства труда и социальной политики Херсонской области»; «Расходный кассовый ордер» з прикріпленою «Расчетной ведомостью за октябрь 2022 год Министерства труда и социальной политики Херсонской области»;

- висновком експерта від 02.04.2024 року № СЕ-19/115-24/5141-ПЧ за результатами проведення судової почеркознавчої експертизи щодо результатів дослідження за експертною спеціальністю «Дослідження почерку та підписів», яким підтверджено, що:

- підпис у документі «Расходный кассовый ордер» в графі «главный бухгалтер» - виконаний ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- підписи у документі «Касса за 23 сентября 2022 г. Лист 11» в графі «Кассир», а також в графі «получ. Бухгалтер» - виконані ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- підписи у документі «Касса за 29 сентября 2022 г. Лист 13» в графі «Кассир», а також в графі «получ. Бухгалтер» - виконані ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- підписи у документі «Касса за 04 октября 2022 г. Лист 14» в графі «Кассир», а також в графі «получ. Бухгалтер» - виконані ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- підписи у документі «Касса за 06 октября 2022 г. Лист 16» в графі «Кассир», а також в графі «получ. Бухгалтер» - виконані ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- підписи у документі «Касса за 26 сентября 2022 г. Лист 12» в графі «Кассир», а також в графі «получ. Бухгалтер» - виконані ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- підписи у документі «Касса за 05 октября 2022 г. Лист 15» в графі «Кассир», а також в графі «получ. Бухгалтер» - виконані ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- підпис у документі «Ведомость № потребности безналичных денежных средств от «19» сентября 2022 г.» в графі «Главный бухгалтер ОСОБА_7 » - виконаний ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- підпис у документі «Ведомость № потребности безналичных денежных средств от «20» сентября 2022 г.» в графі «Главный бухгалтер ОСОБА_7 » - виконаний ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- підпис у документі «Ведомость № потребности безналичных денежных средств от «14» сентября 2022г.» в графі «Исполнитель: Главный бухгалтер ОСОБА_7 » - виконаний ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- підпис у документі «Ведомость № потребности безналичных денежных средств от «14» сентября 2022г.» в графі «Исполнитель: Главный бухгалтер ОСОБА_7 » - виконаний ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- підпис у документі «Ведомость № потребности безналичных денежных средств от «14» сентября 2022г.» в графі «Исполнитель: Главный бухгалтер И.Б.Сарвина» - виконаний ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- підпис у документі «Ведомость № потребности безналичных денежных средств от «19» сентября 2022г.» в графі «Главный бухгалтер И.Б. Сарвина» - ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- підпис у документі «Ведомость № потребности безналичных денежных средств от «19» сентября 2022г.» в графі «Главный бухгалтер И.Б.Сарвина» - виконаний ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- підпис у документі «Ведомость № потребности безналичных денежных средств от «19» сентября 2022г.» в графі «Главный бухгалтер И.Б.Сарвина» - виконаний ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- підпис у документі «Ведомость № потребности безналичных денежных средств от «19» сентября 2022 г.» в графі «Главный бухгалтер ОСОБА_7 » - виконаний ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- протоколом огляду від 25.04.2024 року, проведеного за участі спеціаліста, з додатком - DVD+R диском з фіксацією процесуальної дії, яким оглянуто загальнодоступний Інтернет - ресурс, де виявлено сторінку за посиланням: https:egrul.nalog.ru/index.html, на якій міститься сервіс надання відомостей з «Единый государственный реестр юридических лиц» рф в електронному виді, де міститься інформація щодо реєстрації, так званого - «Министерства труда и социальной политики Херсонской области» за адресою: Херсонська обл., м. Херсон, вул. Потьомкінська, буд. 13-А, яку збережено, роздруковано і долучено до вказаного протоколу від 25.04.2025 року;

- копією документу, складеного російською мовою: «выписка из Единого государственного реестра юридических лиц от 25.04.2024 №ЮЭ9965-24-51063630», який містить відомості щодо реєстрації юридичної особи, так званого «Министерства труда и социальной политики Херсонской области»;

- протоколом огляду від 26.04.2024 року, проведеного за участі спеціаліста, з додатком - DVD+R диском з фіксацією процесуальної дії, об'єктом огляду якого є Інтернет сайт за посиланням-https://khogov.ru/ із назвою (мовою оригіналу) «Губернатор Херсонской области - Официальный портал» де виявлено документальний файл окупаційної адміністрації, складений російською мовою: «Указ Губернатора Херсонской области от 24.01.2023 №9-у О системе и структуре исполнительных органов Херсонской области», який збережено, роздруковано і є додатком до вказаного протоколу від 26.04.2024 року і містить відомості щодо утворення так званого - «Министерства труда и социальной политики Херсонской области».

Також вина обвинуваченої ОСОБА_3 підтверджуюся показами свідків, допитаних в ході судового засідання.

Так, допитана у судовому засіданні свідок ОСОБА_17 показала, що в період тимчасової окупації вона працювала заступником директора Херсонського обласного центру комплексної реабілітації дітей з інвалідністю Херсонської обласної ради. На засіданні департаменту, приблизно в серпні 2022 року, коли окупаційна влада формувала штат, ОСОБА_3 була представлена перед колективом, як головний бухгалтер окупаційного "департаменту", на той час це ще був департамент, який приблизно в кінці серпня 2022 року став "міністерством". До обов'язків ОСОБА_3 входило фінансування органів соціального захисту населення, які були створені окупаційною владою, зокрема заробітна плата, штатні розписи, контроль податків тощо. Заробітна плата виплачувалась в рублях рф, робота вказаних "департаменту" та "міністерства" відбувалась за стандартами та законодавством рф.

Свідок ОСОБА_9 у судовому засіданні показала що, вона працювала головним бухгалтером в Херсонському обласному центрі комплексної реабілітації дітей з інвалідністю Херсонської обласної ради. З ОСОБА_3 познайомилася в період тимчасової окупації, яку їй представила ОСОБА_18 (перший заступник міністра по Херсонській області), як головного бухгалтера міністерства окупаційної влади, яке розміщувалося в будівлі департаменту соціального розвитку ХОДА по вулиці Потьомкінській, 13-а в м.Херсоні. Свідок зазначила, що спілкувалася з ОСОБА_3 з робочих питань, обговорювали перехід на стандарти рф. Спілкування відбувалось по телефону через телеграм канал, де було створено групу «бухгалтери». До обов'язків ОСОБА_3 входило набір бухгалтерів, ведення кошторису, складання штатного розпису, нарахування заробітної плати, здійснення контролю за організаціями соціального захисту окупаційної влади стосовно фінансування, а також проведення виплат допомоги на дітей, які пішли до школи. В ході спілкування ОСОБА_3 ніколи не повідомляла, що працювала під примусом.

V. Оцінка доказів. Мотиви суду щодо висунутого обвинувачення.

При вирішенні питання про допустимість та належність досліджених доказів суд враховує, що Європейський суд з прав людини неодноразово зазначав, що допустимість доказів є прерогативою національного права і, за цим правилом, саме національні суди повноважні оцінювати надані ним докази (параграф 34 рішення у справі «Тейскера де Кастро проти Португалії» від 09.06.1998 року, параграф 54 рішення у справі «Шабельника проти України» від 19.02.2009 року), а порядок збирання доказів, передбачений національним правом, має відповідати основним правам, визнаним Конвенцією, а саме: на свободу, особисту недоторканість, на повагу до приватного і сімейного життя (статті 5, 8 Конвенції) тощо.

Окрім цього, відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди застосовують Європейську конвенцію з прав людини та основоположних свобод, а також практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Європейський суд з прав людини у п. 65 справи «Коробов проти України» (заява № 39598/03, остаточне рішення від 21.10.2011 року) зазначив, що при оцінці доказів суд, як правило, застосовує критерій доведення «поза розумним сумнівом» (див. рішення від 18 січня 1978 року у справі «Ірланд проти Сполученого Королівства» (Ireland v. the United Kingdom), n. 161, заява № 25). Проте, така доведеність може випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту.

У судовому засіданні були досліджені документи, які сталі підставою для реєстрації кримінального провадження.

Одночасно слід зазначити, що суд не покладає в обґрунтування даного вироку в якості доказів вини ОСОБА_3 у вчиненні інкримінованого їй кримінального правопорушення, матеріали та процесуальні документи, що надані стороною обвинувачення, оскільки за своїм змістом вказані документи не містять ознак доказів, що мають значення для вирішення кримінального провадження, а лише засвідчують відповідність окремих проведених слідчих та процесуальних дій вимогам закону та належними процесуальними особами, а також характеризують особу обвинуваченої.

Аналізуючи вище перелічені докази в їх сукупності, провівши судовий розгляд в межах висунутого обвинувачення, відповідно до обвинувального акту, за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому досліджені всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінюючи кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів з точки зору достатності та взаємозв'язку, а також в сукупності з показаннями свідків, суд приходить до висновку, що вказані докази належні, оскільки вони підтверджують існування обставин, що підлягають доказуванню, допустимі, оскільки вони отримані в порядку встановленому КПК України, достовірні, оскільки фактичні дані отримані з цих доказів, не спростовані жодним іншим доказом, наданим сторонами кримінального провадження.

Допитані у судовому засіданні свідки надавали свої показання добровільно, без будь-якого стороннього примусу, будучи приведені судом до присяги та попереджені про можливі негативні наслідки в разі надання неправдивих показань.

Крім того, у судовому засіданні встановлено, неприязних відносин, між свідками сторони обвинувачення та обвинуваченою ОСОБА_3 не було, що свідчить про відсутність у свідків будь-яких підстав для спотворення вказаних ними подій, шляхом надання неправдивих показань.

За викладених підстав суд дійшов до висновку, що стороною обвинувачення надано достатньо доказів винуватості обвинуваченої ОСОБА_3 у скоєнні інкримінованого їй кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України в об'ємі пред'явленого обвинувачення, надані докази суд визначає допустимими доказами, оскільки вони отримані у порядку, встановленому діючим КПК України, будь-яких порушень вимог діючого законодавства під час руху кримінального провадження не встановлено.

Під час судового слідства не встановлено обставин, на підтвердження того, що дії обвинуваченої ОСОБА_3 вчинено під фізичним чи психологічним примусом.

Аналізуючи, чи наявна у діях обвинуваченої ОСОБА_3 ознака добровільності, суд враховує постанову Третьої судової палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду від 31.01.2024 у справі №638/5446/22, провадження №51-4092км23, відповідно до якої зазначено, що в кримінальному праві добровільним вважається діяння, яке вчинено при можливості вибрати декілька варіантів поведінки, з урахуванням сукупності обставин, які можуть виключати кримінальну протиправність за приписами статей 39, 40 КК України.

Зміст досліджених судом доказів, а також показів свідків, допитах в судовому засіданні, дає підстави стверджувати, що обвинувачена ОСОБА_3 , будучи громадянкою України, з власної ініціативи, перебуваючи на тимчасового окупованій території України за місцем свого проживання, зайняла посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території Херсонської області м. Херсон - добровільно, що обумовлено її позитивним ставленням до окупаційної влади, при цьому ОСОБА_3 мала вибір та можливість відмовитись від дій, які є кримінально-караними.

За викладених обставин, розглянувши кримінальне провадження в межах висунутого обвинувачення, суд, оцінивши сукупність зібраних доказів, які є належними та допустимими, узгоджуються між собою, ставити їх під сумнів підстав немає та доводять факт вчинення обвинуваченою протиправних дій, а також за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, приходить до висновку, що вина обвинуваченої у вчиненні інкримінованого їй кримінального правопорушення та кваліфікація її дій за ч. 5 ст. 111-1 КК України, знайшли своє підтвердження в судовому засіданні і доведена повністю поза розумним сумнівом у повному обсязі.

VІ. Обставини, які пом'якшують або обтяжують покарання

Обставини, які відповідно до ст.66 КК України пом'якшують покарання, судом не встановлені.

До обставин, які відповідно до ст.67 КК України обтяжують покарання, суд відносить вчинення злочину з використанням умов воєнного стану.

VІІ. Мотиви призначення покарання

Згідно зі ст. 50, 65 КК України особі, яка вчинила кримінальне правопорушення, має бути призначено покарання необхідне й достатнє для її виправлення і попередження нових кримінальних правопорушень. Виходячи з указаної мети й принципів справедливості, співмірності та індивідуалізації, покарання повинно бути адекватним характеру вчинених дій, їх небезпечності та даним про особу винного.

Призначаючи обвинуваченій покарання, суд враховує, що покарання, як захід державного реагування на осіб, які вчинили кримінальне правопорушення, є головною і найбільш поширеною формою реалізації кримінальної відповідальності, роль і значення якого багато в чому залежать від обґрунтованості його призначення і реалізації.

Застосування покарання є одним із завершальних етапів кримінальної відповідальності, на якому суд вирішує питання, визначені ч. 1ст. 368 КПК України, та яке виступає правовим критерієм, показником негативної оцінки як самого правопорушення, так і особи, котра його вчинила. Покарання завжди має особистий, індивідуалізований характер, а його призначення і виконання можливе тільки щодо особи, визнаної винуватою у вчиненні кримінального правопорушення.

Вивченням особи обвинуваченої ОСОБА_3 встановлено, що вона є громадянкою України, має зареєстроване місце проживання, не заміжня, утриманців не має, раніше не судима та вперше притягається до кримінальної відповідальності.

При обранні виду та розміру покарання суд враховує ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, яке у відповідності до ст.12 КК України відноситься до тяжкого злочину, сукупність усіх характеризуючих обвинувачену даних, характер, ступінь її суспільної небезпеки.

Враховуючи підвищену суспільну небезпеку вчиненого обвинуваченою злочину в тому числі проти основ національної безпеки України в умовах воєнного стану, яка посягає на захист життєво важливих інтересів громадян, суспільства та держави, на її суверенітет, територіальну цілісність, недоторканість та обороноздатність, а також на суспільні відносини, які забезпечують саме існування України як суверенної, незалежної, демократичної і правової держави та дані про особу винної, відсутність обставин, що пом'якшують та наявність обставин, що обтяжують покарання, суд дійшов висновку, що виправлення та перевиховання обвинуваченої ОСОБА_3 можливо виключно в умовах ізоляції її від суспільства.

Конкретні обставини кримінального провадження та наведені дані про особу обвинуваченої, дають підстави для призначення ОСОБА_3 покарання у виді позбавлення волі строком у межах санкції встановленої ч. 5 ст. 111-1 КК України, з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування та займатися діяльністю, пов'язаною з наданням публічних послуг із застосуванням додаткового покарання у виді конфіскації всього належного обвинуваченій майна, й водночас указує на неможливість досягнення мети покарання шляхом застосування більш м'якого, оскільки є винятково високий ступінь суспільної небезпеки вчиненого злочину й особи винної.

Підстав для звільнення від відбування покарання з випробуванням, у відповідності до вимог ст. 75 КК України, або ж застосування ст. 69 КК України суд не знаходить, у зв'язку з відсутністю передумов, за яких дані правові норми можуть бути застосовані.

VІІІ. Мотиви ухвалення інших рішень щодо питань, які вирішуються судом при ухваленні вироку, та положення закону, якими керувався суд.

Ухвалою слідчого судді Центрального районного суду м. Миколаєва від 28.05.2024 року відносно ОСОБА_3 обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, який суд вважає за доцільне залишити без змін, до набрання вироком законної сили.

У резолютивній частині вироку серед іншого у разі визнання особи винуватою зазначається рішення про відшкодування процесуальних витрат (ч. 4 ст. 374 КПК України).

Процесуальні витрати на залучення експертів під час досудового розслідування склали:

- за проведення судової почеркознавчої експертизи № СЕ-19/115-24/5141-ПЧ від 02.04.2024 року у розмірі 3029 гривень 12 копійок.

У відповідності до ст. 124 КПК України, процесуальні витрати за проведення вказаної експертизи, підлягають стягненню з ОСОБА_3 на користь держави.

Ухвалою слідчого судді Центрального районного суду м. Миколаєва від 27.05.2024 року накладено арешт на майно ОСОБА_3 , яке належить їй на праві спільної часткової власності, а саме: 1/3 квартири за адресою: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1677454465101 (право власності набуто відповідно до свідоцтва про право на спадщину, серія та номер: 2754, виданий 26.10.2018, видавник: приватний нотаріус Херсонського міського нотаріального округу ОСОБА_19 ), шляхом заборони відчуження та розпорядження.

Підстави для скасування вказаного арешту майна, належного ОСОБА_3 накладеного ухвалою слідчого судді Центрального районного суду м. Миколаєва від 27.05.2024 року відсутні, з огляду на призначення останній додаткового покарання у вигляді конфіскації всього належного майна.

Також, ухвалою слідчого судді Центрального районного суду м. Миколаєва від 25.03.2024 року накладено арешт на майно, яке належить ОСОБА_3 , вилучене під час проведення обшуку за місцем її проживання, за адресою: АДРЕСА_1 , а саме: заява позичальника ANW2R3159530206429; паспорт кредитку про умови кредитування А-БАНКУ від 06.01.2018; графік погашення кредиту від 01.06.2018; договір побутового підряду С109000000008906432 від 07.01.2018; акт приймання-передачі робіт № 109000000008906432 від 08.02.2022; наряд-заказ №С109000000008906432; наряд-заказ № 109-0007687851; документи та проект документів окупаційних органів влади та підприємств російської федерації, а саме: документи щодо відкриття рахунку на ім'я ОСОБА_3 в ПАО «Промсвязьбанк»; проекти службових записок на ім'я голови «ВГА Херсонской области ОСОБА_11 » від «начальника Департамента информационной политики ОСОБА_12 » у 4-х примірниках; анкета ОСОБА_3 ; документи щодо діяльності «Департамента информационной политики»; «Акты приема-передачи денежных средств министерства труда и социальной политики»; «Структура министерства труда и социальной политики»; копія «штатного расписания на 2022 год министерства труда и социальной политики в Херсонской области»; копії відомостей «потребности безналичных денежных средств министерства труда и социальной политики» разом; «Выписки по счету министерства труда и социальной политики в КБ “МРБ Банк»»; проект «Акта № 20.10/22-1 от 10.10.2022г.»; «Данные по численности бюджетных учреждений министерства труда и социальной политики»; документи щодо діяльності «ЧП «АНТАРЕС» під час окупації м. Херсон; копія «Согласия на обработку персональных данных ОСОБА_7 »від 22.07.2022; документи («акты приема-передачи денежных средств, приказы, расходные кассовые ордеры, копии паспортов граждан Украины, копии расчетных ведомостей» та інші) щодо діяльності окупаційного органу влади «министерства труда и социальной политики»; «расходные кассовые ордеры министерства труда и социальной политики»; «Ведомость № 10/1 социальных выплат управления труда и социальной политики г. Херсон по 30.09.2022 года»; «Платежная ведомость министерства труда и социальной политики»; акт № 20.10/22-1 від 10.10.2022 року, з метою забезпечення збереження речових доказів.

За відсутності заборон визначених ч. 4 ст. 174 КПК України, з огляду на те, що арешт вилученого майна, було застосовано лише з метою збереження речових доказів, суд вважає за можливе скасувати раніше обрані заходи забезпечення кримінального провадження у вигляді арешту майна, накладеного Центрального районного суду м. Миколаєва від 25.03.2024 року.

Питання щодо речових доказів суд вирішує відповідно до вимог ст. 100 КПК України.

Керуючись ст. ст.124, 369-371, 373-374, 381-382 КПК України, суд,

УХВАЛИВ:

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, та призначити покарання у виді позбавлення волі на строк 9 (дев'ять) років з позбавленням права обіймати будь-які посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування та займатися діяльністю, пов'язаною з наданням публічних послуг на строк 15 (п'ятнадцять) років та з конфіскацією всього належного їй майна.

Запобіжний захід ОСОБА_3 у виді тримання під вартою, застосований ухвалою слідчого судді Центрального районного суду м. Миколаєва від 28.05.2024 року, до набрання вироком законної сили - залишити без змін.

Початок строку відбуття покарання у виді позбавлення волі ОСОБА_3 рахувати з моменту її фактичного затримання у порядку виконання вироку.

Строк додаткового покарання у вигляді позбавлення права обіймати посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування та займатися діяльністю, пов'язаною з наданням публічних послуг, рахувати з моменту відбуття ОСОБА_3 основного покарання.

Стягнути з ОСОБА_3 на користь держави витрати на залучення експерта для проведення судової почеркознавчої експертизи № СЕ-19/115-24/5141-ПЧ від 02.04.2024 року у розмірі 3029 (три тисячі двадцять дев'ять) гривень 12 копійок.

Арешт, накладений ухвалою слідчого судді Центрального районного суду м. Миколаєва від 27.05.2024 року на майно ОСОБА_3 , а саме: 1/3 квартири за адресою: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1677454465101 (право власності набуто відповідно до свідоцтва про право на спадщину, серія та номер: 2754, виданий 26.10.2018, видавник: приватний нотаріус Херсонського міського нотаріального округу ОСОБА_19 ) - залишити без змін до приведення вироку до виконання в частині конфіскації майна.

Арешт на вилучене під час проведення обшуку за місцем проживання ОСОБА_3 , за адресою: АДРЕСА_1 , майно, накладений ухвалою слідчого судді Центрального районного суду м. Миколаєва від 25.03.2024 року, після набрання вироком законної сили - скасувати.

Речові докази:

- документи, вилучені 31.01.2024 року під час проведення огляду приміщень ГУПФУ в Херсонській області за адресою м. Херсон, вул. Рєпіна, буд 1, із назвою: «Расходный кассовый ордер»; «Ведомость потребности безналичных денежных средств от 13 сентября 2022 г»; «Приказ о наделении правом подписи»; «Анкета Сарвиной И.Б от 07 сентября 2022 г.»; «Касса за 23 сентября 2022 г. лист 11»;«Касса за 29 сентября 2022 г. лист 13»;«Касса за 04 октября 2022 г. лист 14»; «Касса за 06 октября 2022 г. лист 16»;«Касса за 26 октября 2022 г. лист 12»; «Касса за 05 октября 2022 г. лист 15»; «Касса за 05 октября 2022. Лист 15»; «Запрос на создание сертификата ключа проверки электронной подписи г. Москва. 30.09.2022»; «Сертификат ключа проверки электронной подписи в системе электронного банкинга IBANK КБ «МРБ Банк» (ООО)»; «Запрос на создание сертификата ключа проверки электронной подписи г. Москва, 30.09.2022»; «Печатная форма сертификата ключа проверки электронной подписи г. Москва, 30.09.2022»; «Ведомость о потребности безналичных денежных средств от 19 сентября 2022»; «Ведомость о потребности безналичных денежных средств от 20 сентября 2022 г.»; «Ведомость о потребности безналичных денежных средств от 14 сентября 2022 г.»; «Ведомость о потребности безналичных денежных средств от 19 сентября 2022 г.»; «Ведомость о потребности безналичных денежных средств от 19 сентября 2022»; «Ведомость о потребности безналичных денежных средств от 19 сентября 2022»; «Ведомость о потребности безналичных денежных средств от 19 сентября 2022»; «Ведомость о потребности безналичных денежных средств от 14 сентября 2022»; «Ведомость о потребности безналичных денежных средств от 14 сентября 2022» - зберігати в матеріалах кримінального провадження;

- документи, вилучені 13.03.2024 року під час проведення обшуку за місцем проживання ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1 , із назвою: заява позичальника ANW2R3159530206429; паспорт кредитку про умови кредитування А-БАНКУ від 06.01.2018; графік погашення кредиту від 01.06.2018; договір побутового підряду СІ09000000008906432 від 07.01.2018; акт приймання-передачі робіт № 109000000008906432 07.01.2018; наряд-заказ №009000000008906432; наряд-заказ № 109-0007687851; документи щодо відкриття рахунку на ім'я ОСОБА_3 в ПАО «Промсвязьбанк»; проекти службових записок на ім'я голови «ВГА Херсонской области ОСОБА_11 » від «начальника Департамента информационной политики ОСОБА_12 »; анкета ОСОБА_3 ; документи щодо діяльності «Департамента информационной политики»; «Акты приема-передачи денежных средств министерства труда и социальной политики»; «Структура министерства труда и социальной политики»;копія «штатного расписания на 2022 год министерства труда и социальной политики в Херсонской области»;копії відомостей «потребности безналичных денежных средств министерства труда и социальной политики»; «Выписки по счету министерства труда и социальной политики в КБ “МРБ Банк»»; проект «Акта№ 20.10/22-1 от 10.10.2022г.»; «Данные по численности бюджетных учреждений министерства труда и социальной политики»; документи щодо діяльності «ЧП «АНТАРЕС» під час окупації м. Херсон; копія «Согласия на обработку персональных данных ОСОБА_7 » від 22.07.2022; документи («акты приема-передачи денежных средств, приказы, расходные кассовые ордеры, копии паспортов граждан Украины, копии расчетных ведомостей» та інші) щодо діяльності окупаційного органу влади «министерства труда и социальной политики»; «расходные кассовые ордеры министерства труда и социальной политики»;«Ведомость № 10/1 социальных выплат управления труда и социальной политики г. Херсон по 30.09.2022 года»; «Платежная ведомость министерства труда и социальной политики»; Акт № 20.10/22-1 від 10.10.2022 року - зберігати в матеріалах кримінального провадження;

На вирок може бути подана апеляційна скарга протягом 30 (тридцяти) днів з дня проголошення до Херсонського апеляційного суду через Херсонський міський суд Херсонської області.

Вирок суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Учасники судового провадження протягом строку апеляційного оскарження мають право заявити клопотання про ознайомлення з матеріалами кримінального провадження.

Копію вироку негайно після його проголошення вручити прокурору та захиснику обвинуваченого, якому вручались всі процесуальні рішення у цьому провадженні на підставі ч. 2 ст. 297-5 КПК України, та з урахуванням положень ч. 4 ст. 46 КПК України про те, що захисник користується процесуальними правами обвинуваченого, захист якого він здійснює.

Повідомлення про ухвалений вирок опублікувати на офіційному веб-сайті суду, в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Суддя ОСОБА_1