Постанова від 20.11.2025 по справі 420/2751/25

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 листопада 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/2751/25

Перша інстанція: суддя Іванов Е.А.

Судова колегія П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого: Градовського Ю.М.

суддів: Єщенка О.В.,

Скрипченка В.О.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м.Одесі апеляційну скаргу Головного управління ДПС в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2025р. по справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ТАТ ОЙЛ» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-

ВСТАНОВИЛА:

У січні 2025р. ТОВ «ТАТ ОЙЛ» звернулося до суду із позовом до ГУ ДПС в Одеській області, в якому просило визнати протиправними та скасувати:

- податкове повідомлення-рішення (форма «ПС») від 10.01.2025р. за №1491/15-32-09-05 про застосування суми штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за платежем штрафні санкції в сумі 2 040грн.;

- податкове повідомлення-рішення (форма «ПС») від 10.01.2025р. за №1492/15-32-09-05 про застосування суми штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за платежем штрафні санкції в сумі 20 000грн.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що податковим органом було проведено фактичну перевірку господарського об'єкту «АЗС з магазином» за адресою : Одеська обл., м.Балта , вул.Уварова,187, через яку здійснює діяльність ТОВ «ТАТ ОЙЛ», за результатами якої складено акт перевірки за №54122/15-32-09-05 від 13.12.2024р., у висновках якого встановлено порушення вимог пп.230.1.2, п.230.1, ст.230 ПК України, а саме встановлено, що резервуар СУГ-1ОН.1-УХЛІ ємністю 4,8мкуб., серійний номер №114800 обладнаний рівноміром: модель UL-2 серійний номер 0345. Даний рівномір не зареєстрований на акцизному складі №1017903 за адресою: Одеська обл., м. Балта , вул.Уварова,187 та відсутні дані щодо його повірки або оцінки відповідності відповідно до законодавства.

На підставі встановлених порушень прийнято оскаржувані податкові повідомлення-рішення, якими до позивача застосовано суми штрафних (фінансових) санкцій (штрафів).

Позивач вважає вказані рішення протиправними, незаконними та зазначив, що рівнемір-лічильник пального працює за принципом вимірювання висоти пального в резервуарі. Датчики, розташований на зовнішній поверхні резервуара, визначає рівень пального і передає дані на контролер. Контролер обробляє ці дані та відображає їх на дисплеї, а також може передавати їх на інші пристрої для подальшої обробки або моніторингу. Рівнемір-лічільник пального є важливим пристроєм, що використовується для моніторінгу та контролю рівня пального в резервуарах. Цей пристрій складається з кількох ключових компонентів: Перетворювач - UC-3-0174; Вимірювач -UL-2-0218; Вимірювач UL-2-0345; Вимірювач температури UT-2-0089. Весь цей комплекс складових і є безпосередньо рівнеміром, марки UBL-30 за заводським номером 0194. Вищевказане підтверджується паспортом, у якому вказані складові рівнеміра, їх номера, його креслення. Перевіряючі особи помилково визначили, що резервуар СУГ-10Н.1-УХЛІ ємністю 4,8 м куб. обладнаний рівноміром: модель UL-2 серійний номер 0345, оскільки UL -2 0344 це складова частина рівноміра UBL-30, серійний номер 0194 який безпосередньо встановлений та зареєстрований на акцизному складі № 1017903 за адресою: Одеська обл., м. Балта, вул. Уварова.187, , що підтверджується технічним паспортом пристрою, а також свідоцтвом про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 37-L-2023.

Посилаючись на вказане просив позов задовольнити.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2025р. адміністративний позов задоволено.

Визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення ГУ ДПС в Одеській області від 10.01.2025р. за №1491/15-32-09-05 про застосування суми штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за платежем штрафні санкції в сумі 2 040грн. та за №1492/15-32-09-05 про застосування суми штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за платежем штрафні санкції в сумі 20 000грн.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС в Одеській області на користь ТОВ «ТАТ ОЙЛ» судовий збір в розмірі 3 028грн.

В апеляційній скарзі апелянт просить рішення суду скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі, посилаючись на порушення норм права.

Судова колегія вважає, що у відповідності до п.1 ч.1 ст.311 КАС України, апеляційну скаргу можливо розглянути в порядку письмового провадження, оскільки в матеріалах справи достатньо доказів для вирішення справи по суті.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку про залишення скарги без задоволення, а рішення суду без змін, з наступних підстав.

Відповідно до ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Задовольняючи частково адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що висновки податкового органу про ненадання товариством технічного паспорту рівноміру модель UL-2, серійний номер 0345, а також про те, що даний рівномір не зареєстрований на акцизному складі №1017903 є хибними, оскільки вимірювач UL-2 0345 не є окремим рівноміром, а є складовою ультразвуковий датчик рівня SIGMA моделі ULВ-30 заводський номер 0194, який в свою чергу зареєстрований на акцизному складі та має паспорт, свідоцтво про приймання, протокол пломбування від 30.07.2020р..

Вирішуючи спір, судова колегія вважає, що суд першої інстанції повно та об'єктивно дослідив обставини по справі, надані докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.

Так, судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи під час апеляційного розгляду, що відповідно до наказу від 2.12.2024р. за №12422-п головним державним інспектором відділу адміністрування акцизного податку управління контролю за підакцизними товарами ГУ ДПС в Одеській області Кузик В.М., згідно направлення №24597/15-32-09-05 від 2.12.2024р. та головним державним інспектором відділу адміністрування акцизного податку управління контролю за підакцизними товарами ГУ ДПС в Одеській області Федорюк Ф.В. згідно направлення за №24596/15-32-09-05 від 2.12.2024р. проведено перевірку господарського об'єкту «АЗС з магазином» за адресою: Одеська обл., м.Балта , вул.Уварова,187, через яку здійснює діяльність ТОВ «ТАТ ОЙЛ», за результатами якої складено акт №54122/15-32-09-05 від 13.12.2024р.

Згідно вищевказаному акту перевірки під час фактичної перевірки господарського об'єкту «АЗС з магазином» за адресою: Одеська обл., м.Балта , вул.Уварова,187, через яку здійснює ТОВ «ТАТ ОЙЛ» було вручений запит від 3.12.2024р. про надання документів, пов'язаних з предметом перевірки. Станом на 12.12.2024р. до перевірки не надано документи, які відносяться до предмету перевірки, а саме технічний паспорт на рівномір UL-2, серійний номер 0345 та дані його перевірки, чим порушено вимоги п. 85.2 ст. 85 ПКУ.

Представником АЗС за адресою: Одеська обл., Одеська обл., м.Балта , вул.Уварова,187 наданий Х-звіт, з урахуванням якого був складений додаток №1, №2 до акту фактичної перевірки, в якому співставлені фактичні та облікові залишки та врахована похибка заміру фактичних залишків (бензин, дизельне паливо) 0,8 відсотків, газ 0,5 відсотків.

За результатами співставлення облікових залишків (Х-звіт) та фактичних залишків, (додаток №1 до акту перевірки) розбіжностей не встановлено.

Відповідно до даних довідки «про розпорядника акцизного складу пального, акцизний склад, розташовані на ньому резервуари пального, витратоміри та рівноміри», ТОВ «ТАТ ОЙЛ», зареєстрував за адресою: Одеська обл., м.Балта , вул. Уварова,187 наступне обладнання для реалізації скрапленого газу: резервуар СУГ-10Н.1-УХЛІ ємністю 4,8 м куб., серійний номер № 115200 та резервуар СУГ-10Н.1-УХЛІ ємністю 4,8 м куб., серійний номер № 114800 на якому встановлено рівномір SIGMA ULB-30 серійний номер 0194.

В ході проведення фактичної перевірки встановлено, що резервуар СУГ-10Н.1-УХЛІ ємністю 4,8 м куб. обладнаний рівноміром: модель UL-2 серійний номер 0345. Даний рівномір не зареєстрований на акцизному складі № 1017903 за адресою: Одеська обл., м.Балта, вул.Уварова,187 та відсутні дані щодо його повірки або оцінки відповідності відповідно до законодавства, чим порушено пп.230.1.2, п.230.1, ст.230 ПК України.

На підставі встановлених порушень в акті перевірки, 10.01.2025р. ГУ ДПС в Одеській області прийнято податкові повідомлення-рішення (форма «ПС»):

- за №1491/15-32-09-05 про застосування суми штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за платежем штрафні санкції в сумі 2 040грн.;

- за №1492/15-32-09-05 про застосування суми штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за платежем штрафні санкції в сумі 20 000грн.

Позивач не погоджується із вищезазначеними податковими повідомленнями-рішення, у зв'язку із чим звернувся до суду із даним позовом.

Перевіряючи правомірність оскаржуваних рішень податкового органу, з урахуванням підстав, за якими позивач пов'язує їх протиправність та скасування, судова колегія виходить з наступного.

Приписами ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положеннями пп.14.1.6 п.14.1 ст.14 ПК України встановлено, що акцизний склад - це приміщення або територія на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального.

Відповідно до пп.14.1.224 п.14.1 ст.14 ПК України, розпорядник акцизного складу - суб'єкт господарювання, який одержав ліцензію на право виробництва спирту етилового, алкогольних напоїв, зареєстрований платником акцизного податку, або суб'єкт господарювання - платник акцизного податку, який здійснює виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізацію пального на акцизному складі та має документи, що підтверджують право власності або користування приміщеннями та/або територією, що відносяться до акцизного складу ().

За правилами пп.230.1.2 п.230.1 ст.230 ПК України, акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, а для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 10 00 10 - також можуть бути обладнані пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.

Витратоміри-лічильники та резервуари повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, а рівнеміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства. У разі відсутності позитивного результату повірки або оцінки відповідності, або калібрування витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників для цілей цього Кодексу акцизні склади, на яких вони розташовані, вважаються необладнаними витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.

Відповідальність за порушення правил обліку, виробництва та обігу пального або спирту етилового на акцизних складах передбачена ст.128-1 ПК України.

Так, відповідно до п.128-1.1 ст.128-1 ПК України, необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, а також необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового витратоміра-лічильника спирту етилового на місці отримання та відпуску спирту етилового, розташованого на акцизному складі, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 20000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу або за кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, та/або незареєстрований витратомір-лічильник/витратомір-лічильник спирту етилового.

Санкція, встановлена п.128-1.1 ст.128-1 ПК України, застосовується не конкретно за реалізацію пального за відсутності встановлених витратомірів-лічильників на кожному місці відпуску пального наливом, а у випадку виробництва, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального, за відсутності встановлених витратомірів-лічильників на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірів-лічильників рівня таких товарів (продукції) у резервуарі. При цьому, такі витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники повинні бути зареєстровані у Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників.

Як вбачається із матеріалів справи, що відповідно до наданого паспорту на ультрозвуковий датчик рівня Sigma ULB -хх до його складу входить декілька пристроїв: Перетворювач - UC-3-0194; Вимірювач -UL-2-0218; Вимірювач UL-2-0345; Вимірювач температури UT-2-0089.

Дослідивши матеріали справи та надані пояснення сторін, судова колегія вважає, що перевіряючими податкового органу помилково було визначено, що резервуар СУГ-10Н.1-УХЛ1 ємністю 4,8м.куб. обладнаний рівноміром: модель UL-2 серійний номер 0345, оскільки UL-2 серійний номер 0345 - це складова частина рівноміра UBL-30, серійний номер 0194, який безпосередньо встановлений та зареєстрований на акцизному складі №1017978 за адресою: за адресою: Одеська обл., м.Балта вул.Уварова,187, що підтверджується технічним паспортом пристрою, а також свідоцтвом про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №37-L-2023 від 7.06.2023р. з терміном дії до 7.06.2025р.

Відтак, висновки про ненадання технічного паспорту рівноміру модель UL-2, серійний номер 0345 (порушення п.85.2 ст.85 ПК України), а також про те, що даний рівномір не зареєстрований на акцизному складі №1017903 (порушення пп.230.1.2 п.230.1 ст.230 ПК України) є хибними, оскільки вимірювач UL-2 0345 не є окремим рівноміром, а є складовою ультразвуковий датчик рівня SIGMA моделі ULВ-30 заводський номер 0194, який в свою чергу зареєстрований на акцизному складі та має паспорт, свідоцтво про приймання, протокол пломбування від 30.07.2020р.

Крім того, судова колегія звертає увагу на те, що в межах даної справи ГУ ДПС в Одеській області жодним чином не спростовано дані твердження ТОВ «ТАТ ОЙЛ», та не доведено правомірності прийнятих ним податкових повідомлень-рішень.

Відтак, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, судова колегія вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

У контексті оцінки доводів позовної заяви та апеляційної скарги, колегія суддів звертає увагу на позицію Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах «Проніна проти України» (пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п.1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

В доводах апеляційної скарги апелянт посилався на неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права. На думку судової колегії, викладені у скарзі доводи не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи порушення норм процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи по суті.

За таких обставин, судова колегія вважає, що рішення суду ухвалено з додержанням норм процесуального та матеріального права, а тому не вбачає підстав для його скасування.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.246,315,316 КАС України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС в Одеській області - залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2025р. - залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її ухвалення та оскарженню не підлягає, крім випадків встановлених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Головуючий: Ю.М. Градовський

Судді: О.В. Єщенко

В.О. Скрипченко