Постанова від 20.11.2025 по справі 420/9471/25

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 листопада 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/9471/25

Перша інстанція: суддя Бутенко А.В.

Судова колегія П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого: Градовського Ю.М.

суддів: Бітова А.І.,

Єщенка О.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в м.Одесі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 5 червня 2025р. по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства соціальної політики України, Державного підприємства «Інформаційно-обчислювальний центр» Міністерства соціальної політики, за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів: Управління соціального захисту населення Сєвєродонецької районної державної адміністрації Луганської області, Попаснянський відділ державної виконавчої служби у Сєвєродонецькому районі Луганської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИЛА:

У квітні 2025р. ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до Міністерства соціальної політики України, Державного підприємства «Інформаційно-обчислювальний центр» Міністерства соціальної політики, за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів: Управління соціального захисту населення Сєвєродонецької районної державної адміністрації Луганської області, Попаснянський ВДВС у Сєвєродонецькому районі Луганської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , в якому просила:

- визнати протиправними дії Міністерства соціальної політики України та Державного підприємства «Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України» щодо утримання сум аліментів з державної допомоги особам з інвалідністю ОСОБА_2 та ОСОБА_3 у період з березня місяця 2022 року по березень місяць 2025 року;

- визнати протиправною бездіяльність Міністерства соціальної політики України та Державного підприємства «Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України» щодо неперерахування та невиплати утриманих сум аліментів з державної допомоги особам з інвалідністю ОСОБА_2 та ОСОБА_3 у період з березня місяця 2022 року по березень місяць 2025 року;

- зобов'язати Міністерства соціальної політики України та Державного підприємства «Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України» перерахувати та виплатити утримані суми аліментів з державної допомоги особам з інвалідністю ОСОБА_2 та ОСОБА_3 за період з березня місяця 2022 року по березень місяць 2025 року до Попаснянського відділу державної виконавчої служби у Сєвєродонецькому районі Луганської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції з метою їх подальшого перерахування ОСОБА_1 (стягувачу).

В обґрунтування своїх вимог позивачка зазначила, що вона є опікуном малолітньої дитини. На підставі рішенням Попаснянського районного суду Луганської області у справі за №423/601/20 отримує аліменти на утримання малолітнього ОСОБА_4 .

Позивачка зазначила, що до 1.03.2022р. сума аліментів на утримання ОСОБА_4 надходила у встановленому порядку.

Проте, з 1.03.2022р. будь-яких грошових коштів на покриття аліментів не надходить.

На підставі чого, позивачка звернулася із заявами до Міністерства соціальної політики України та до ДП «Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України» про перерахунок аліментів. Однак, листами відповідачі повідомили, що ОСОБА_2 та ОСОБА_3 перебувають на обліку в Управлінні соціального захисту населення Сєвєродонецького району Луганської області, де отримують державну допомогу особам з інвалідністю, останній місяць нарахування - січень 2025р.. Оскільки Сєвєродонецький район перебуває в тимчасовій окупації, нарахування державної соціальної допомоги особам з інвалідністю відбувається відповідно до норм Постанови КМУ від 7.03.2022р. за №215 «Про особливості нарахування та виплати грошових допомог, пільг та житлових субсидій на період дії воєнного стану», якою не передбачено перерахунок утриманих сум аліментів на користь особи або юридичної особи. Нарахування різниці між призначеним розміром соціальної допомоги та розміном утриманої суми виконана в повному обсязі.

Таким чином, згідно вищевказаної відповіді вбачається, що сума аліментів з громадянина ОСОБА_2 та громадянки ОСОБА_3 утримується, однак не перераховується отримувачу (стягувану), через органи державної виконавчої служби.

Відтак, вказані обставини свідчать про протиправну бездіяльність щодо неперерахування стягнутих коштів до Попаснянського відділу державної виконавчої служби у Сєвєродонецькому районі Луганської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції з метою їх подальшого перерахування стягувачу.

Позивачка вважає вищевказані дії Міністерства соціальної політики України та до ДП «Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України» протиправними та такими, що порушують її права, у зв'язку із чим звернулась в суд із даним позовом.

Посилаючись на вказане просила позов задовольнити.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 5 червня 2025р. у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить рішення суду скасувати та прийняти нову постанову, якою задовольнити адміністративний позов у повному обсязі, посилаючись на порушення норм права.

Судова колегія вважає, що у відповідності до п.1 ч.1 ст.311 КАС України, апеляційну скаргу можливо розглянути в порядку письмового провадження, оскільки в матеріалах справи достатньо доказів для вирішення справи по суті.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку про часткове задоволення скарги, скасування рішення суду та прийняття нової постанови про частково задоволення позовних вимог, виходячи з наступних підстав.

Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що в даному випадку відсутні протиправні дії Міністерства соціальної політики України та ДП «Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України» щодо утримання та неперерахування сум аліментів з державної допомоги особам з інвалідністю ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , оскільки Попаснянська міська територіальна громада Луганської області з 7.05.2022р. не входить до переліку територій, на яких ведуться бойові дії або є тимчасово окупованою територією Російською Федерацією, а тому Управління соціального захисту населення Сєвєродонецької районної державної адміністрації має можливість самостійно забезпечити підготовку виплатних документів та здійснити утримання аліментів із нарахованих сум державної допомоги особам з інвалідністю.

Проте, колегія суддів не може погодитися з такими висновками суду першої інстанції, оскільки вказаного висновку суд дійшов без належного з'ясування обставин по справі та належної оцінки доказів, допустив невірне застосування норм матеріального права та порушив норми процесуального права.

За правилами ст.242 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Судова колегія вважає, що вказані порушення норм права призвели до неправильного вирішення справи по суті, а тому апеляційний суд на підставі ст.315 КАС України, рішення суду скасовує та приймає по справі нову постанову про часткове задоволення позову, з наступних підстав.

Так, судом першої інстанції встановлено та підтверджено під час апеляційного розгляду, що Рішення Попаснянського районного суду Луганської області від 24 вересня 2020р. у справі за №423/601/20 позбавлено ОСОБА_2 та ОСОБА_3 батьківських прав стосовно їх малолітнього сина ОСОБА_4 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Попасна Луганської області.

Стягнуто з ОСОБА_2 , особи з інвалідністю ІІІ групи, на користь особи або установи, де буде виховуватись дитина, аліменти на утримання малолітнього сина ОСОБА_4 , у розмірі частини всіх видів його доходів щомісячно, але не менше ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку, починаючи з дня подання позову до суду 05.03.2020 і до досягнення дитиною повноліття.

Стягнуто з ОСОБА_3 , особи з інвалідністю ІІІ групи, на користь особи або установи, де буде виховуватись дитина, аліменти на утримання малолітнього сина ОСОБА_4 , у розмірі частини всіх видів її доходів щомісячно, але не менше ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку, починаючи з дня подання позову до суду 05.03.2020 і до досягнення дитиною повноліття.

ОСОБА_1 на підставі розпорядження голови районної державної адміністрації Попаснянської РДА Луганської області від 29.10.2020р. за №1152 є законним опікуном малолітнього ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2

12.11.2020р. заступником начальника Попаснянського районного відділу Державної виконавчої служби Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) Гордієнко Л.М. відкрито виконавче провадження за №63596961 про стягнення з ОСОБА_3 , особи з інвалідністю ІІІ групи, на користь особи або установи, де буде виховуватись дитина, аліменти на утримання малолітнього сина ОСОБА_4 , у розмірі частини всіх видів її доходів щомісячно, але не менше ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку, починаючи з дня подання позову до суду 5.03.2020р. і до досягнення дитиною повноліття.

19.11.2020р. заступником начальника Попаснянського районного відділу Державної виконавчої служби Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) Гордієнко Л.М. винесено постанову про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника ОСОБА_3

12.11.2020р. заступником начальника Попаснянського районного відділу Державної виконавчої служби Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) Гордієнко Л.М. відкрито виконавче провадження № 63597593 про стягнення з ОСОБА_2 , особи з інвалідністю ІІІ групи, на користь особи або установи, де буде виховуватись дитина, аліменти на утримання малолітнього сина ОСОБА_4 , у розмірі частини всіх видів його доходів щомісячно, але не менше ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку, починаючи з дня подання позову до суду 5.03.2020р. і до досягнення дитиною повноліття.

14.01.2021р. заступником начальника Попаснянського районного відділу Державної виконавчої служби Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) Гордієнко Л.М. винесено постанову про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника ОСОБА_2 .

У березні 2024р. ОСОБА_1 звернулася до суду зі скаргою на бездіяльність заступника начальника Попаснянського районного відділу Державної виконавчої служби Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) Гордієнко Л.М.

В обґрунтування вимог скарги ОСОБА_1 посилалася на те, що 12 листопада 2020р. заступником начальника Попаснянського РВ ДВС Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) Гордієнко Л.М. відкриті виконавчі провадження на підставі виконавчих листів виданих з метою примусового виконання рішення Попаснянського районного суду Луганської області у справі №423/601/20 про стягнення з ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , осіб з інвалідністю ІІІ групи, на користь ОСОБА_1 аліментів на утримання малолітнього сина ОСОБА_4 у розмірі 1/4 частини всіх видів їх доходів щомісячно, але не менше ніж 50% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, починаючи з дня подання позову до суду 5 березня 2020р. і до досягнення дитиною повноліття. В межах вказаних виконавчих проваджень державним виконавцем винесені постанови про звернення стягнення на доходи боржників, які отримують дохід в УСЗН Попаснянської РДА. Також у цих постановах зазначено про необхідність здійснення відрахування з доходів боржників відповідно до чинного законодавства на користь стягувача за реквізитами Попаснянського РВ ДВС. Однак, з 1.03.2022р. по теперішній час будь-яких грошових коштів стягувачу на покриття аліментів боржників не надходить, що свідчить про протиправну бездіяльність державного виконавця. Згідно з наданою УСЗН Сєвєродонецької районної державної адміністрації Луганської області інформацією ОСОБА_2 та ОСОБА_3 щомісячно нараховується державна допомога, як особам з інвалідністю, з якої проводиться відрахування суми аліментів, однак стягувач не отримує аліменти, як опікун малолітнього ОСОБА_4 . При цьому, державний виконавець не вживає жодних заходів з метою виконання рішення суду від 24 вересня 2020р., про що свідчить направлення лише одного запиту в рамках виконавчих проваджень за більше ніж півтора року. На підставі викладеного ОСОБА_1 просила суд визнати протиправною бездіяльність державного виконавця Попаснянського РВ ДВС Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) щодо невжиття заходів примусового характеру під час виконання виконавчих листів №423/601/20 від 9.11.2020р., зобов'язати державного виконавця вжити заходи примусового характеру, передбачені ЗУ «Про виконавче провадження» та іншими нормативно-правовими актами з виконання вищевказаних виконавчих листів про перерахування на користь ОСОБА_1 , стягнутих з ОСОБА_2 та ОСОБА_3 сум аліментів на утримання малолітнього ОСОБА_4 , встановити судовий контроль за виконанням рішення Попаснянського районного суду Луганської області від 24 вересня 2020р. та встановити Попаснянському РВ ДВС 15-денний строк для перерахування на розрахунковий рахунок ОСОБА_1 аліментів.

Ухвалою Васильківського районного суду Дніпропетровської області від 9 травня 2024р. у справі за №423/601/20 відмовлено у задоволенні скарги ОСОБА_1 на бездіяльність заступника начальника відділу Попаснянського районного відділу Державної виконавчої служби Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) Гордієнко Л.М.

Постановою Дніпровського апеляційного суду від 16.07.2024р. апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, а ухвалу Васильківського районного суду Дніпропетровської області від 9 травня 2024р. залишено без змін.

В подальшому, ОСОБА_1 звернулася із запитом до Міністерства соціальної політики України наступного змісту: «Чи здійснюється перерахування утриманої суми аліментів (в разі їх утримання)? Якщо так, то прошу повідомити мені, як стягувану таких сум, дати таких перерахувань та на який розрахунковий рахунок здійснюється таке перерахування? Якщо ні, то прошу повідомити причини, у зв'язку з чим не здійснюється таке перерахування?».

Вказаний запит був переадресований до ДП «Інформаційно-обчислювальний центр» Міністерства соціальної політики.

Проте, листом ДП «Інформаційно-обчислювальний центр» Міністерства соціальної політики повідомило, що ОСОБА_2 та ОСОБА_3 перебувають на обліку в Управлінні соціального захисту населення Сєвєродонецького району Луганської області, де отримують державну допомогу особам з інвалідністю, останній місяць нарахування - січень 2025р. Оскільки Сєвєродонецький район перебуває в тимчасовій окупації, нарахування державної соціальної допомоги особам з інвалідністю відбувається відповідно до норм Постанови Кабінету Міністрів України від 7.03.2022р. за №215 «Про особливості нарахування та виплати грошових допомог, пільг та житлових субсидій на період дії воєнного стану», якою не передбачено перерахунок утриманих сум аліментів на користь особи або юридичної установи.

Нарахування різниці між призначеним розміром соціальної допомоги та розміром утриманої суми виконана в повному обсязі.

Вважаючи дії, щодо утримання проте не перерахунку сум аліментів з державної допомоги особам з інвалідністю ОСОБА_2 та ОСОБА_3 за період з березня місяця 2022р. по березень місяць 2025р. протиправними, позивачка звернулася до суду із даним позовом.

Перевіряючи правомірність та законність оскаржуваних дій відповідачів, з урахуванням підстав, за якими позивач пов'язує його протиправність та скасування, судова колегія виходить з наступного.

Приписами ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положеннями ст.3 Конституції України закріплено визнання найвищою соціальною цінністю в України людини, її життя і здоров'я, честі і гідності, недоторканності і безпеки, відповідальність держави перед людиною за свою діяльність та головний обов'язок держави щодо утвердження і забезпечення прав і свобод людини.

Відповідно до ст.52 Конституції України, утримання та виховання дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, покладається на державу.

У відповідності до п.1 Положення про Міністерство соціальної політики України, затверджене Постановою КМУ від 17.06.2015р. за №423 (надалі - Положення №423), Міністерство соціальної політики України (Мінсоцполітики) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України і який забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері соціальної політики, загальнообов'язкового державного соціального та пенсійного страхування, соціального захисту населення, волонтерської діяльності, з питань сім'ї та дітей, оздоровлення та відпочинку дітей, усиновлення та захисту прав дітей, внутрішньо переміщених осіб, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі, торгівлі людьми, забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, надання соціальних послуг та проведення соціальної роботи, соціальної та професійної адаптації військовослужбовців, які звільняються, осіб, звільнених з військової служби, ветеранів праці, ветеранів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, постраждалих учасників Революції Гідності, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України в частині організації виплати їм до Дня Незалежності України разової грошової виплати, ветеранів військової служби, жертв нацистських переслідувань, дітей війни та жертв політичних репресій, пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню, здійснення державного контролю за дотриманням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки (державна допомога, пільги, житлові субсидії та інші виплати, що проводяться за рахунок державного бюджету, соціальні послуги) та за дотриманням прав дітей, а також забезпечує формування та реалізує державну політику щодо здійснення державного нагляду у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності в частині забезпечення відповідності законодавству рішень уповноваженого органу управління в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку (далі - уповноважений орган управління), державного регулювання та нагляду за дотриманням норм Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсій у солідарній системі, у сфері гуманітарної допомоги.

Приписами пп.1 п.3 Положення №423 визначено, що основними завданнями Мінсоцполітики, зокрема, є забезпечення формування та реалізації державної політики з питань сім'ї та дітей, оздоровлення та відпочинку дітей, усиновлення та захисту прав дітей.

Нарахування та виплата грошових допомог, пільг та житлових субсидій на період дії воєнного стану на території адміністративно-територіальних одиниць, де структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення)/органи Пенсійного фонду України не мають можливості забезпечити підготовку виплатних документів та проведення фінансування здійснюється на підставі постанови КМУ від 7 березня 2022р. №215 «Про особливості нарахування та виплати грошових допомог, пільг та житлових субсидій на період дії воєнного стану» (надалі - Постанова №215).

Так, за правилами пп.2 п.1 Постанови №215, нарахування та виплата грошових допомог, пільг та житлових субсидій на період дії воєнного стану на території адміністративно-територіальних одиниць, де структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м.Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення)/органи Пенсійного фонду України не мають можливості забезпечити підготовку виплатних документів та проведення фінансування, здійснюється з урахуванням таких особливостей: фінансування виплат грошових допомог, пільг та житлових субсидій проводиться Міністерством соціальної політики на підставі наявних в базах даних державного підприємства «Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики»/Пенсійного фонду України даних щодо одержувачів грошових допомог, пільг та житлових субсидій.

Державне підприємство “Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики»/Пенсійний фонд України формують інформацію (реєстри) щодо одержувачів грошової допомоги, пільг та житлових субсидій, які перебувають на обліку в органах соціального захисту населення/органах Пенсійного фонду України, які не мають можливості забезпечити підготовку виплатних документів та фінансування виплат:

- щодо одержувачів, які отримували виплати через уповноважені банки, - для перерахування АТ “Ощадбанк» коштів на банківський рахунок (за стандартом IBAN) в банку, в якому відкрито рахунок одержувача;

- щодо одержувачів, які отримували виплати через відділення організації, що здійснює виплату і доставку пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання, - для здійснення грошових переказів через міжнародну платіжну систему “MY TRANSFER».

Положеннями п.2 Постанови №215 передбачено, що виплата грошових допомог, пільг та житлових субсидій у разі застосування положень цієї постанови здійснюється без дотримання вимог Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення соціального захисту дітей та сім'ї, затвердженого Постановою КМУ від 30 грудня 2022р. за №1474 «Деякі питання соціального захисту дітей та сім'ї» (Офіційний вісник України, 2023р., №4, ст.316), Порядку використання коштів державного бюджету для забезпечення соціального захисту громадян, які потрапили у складні життєві обставини, затвердженого Постановою КМУ від 30 грудня 2022р. №1475 «Деякі питання соціального захисту громадян, які потрапили у складні життєві обставини» (Офіційний вісник України, 2023р., №4, ст.317), та Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для підтримки малозабезпечених сімей, затвердженого Постановою КМУ від 30 грудня 2022р. №1478 «Деякі питання соціального захисту малозабезпечених сімей» (Офіційний вісник України, 2023р., №4, ст.319), п.4,6 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті на виплату житлових субсидій та пільг громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу, затвердженого Постановою КМУ від 29 грудня 2023р. №1404 «Деякі питання виплати житлових субсидій та пільг громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу».

Постановою КМУ від 26 лютого 1993р. №146 затверджено перелік видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб (надалі - Перелік).

Положеннями п.1 Переліку передбачено, що утримання аліментів провадиться з усіх видів заробітку і додаткової винагороди як за основною роботою, так і за роботою за сумісництвом, в тому числі з, зокрема, відповідно до п.13 Переліку, утримання аліментів провадиться з суми заробітку (доходу), що належить особі, яка сплачує аліменти, після утримання з цього заробітку (доходу) податків.

Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, у тому числі з інвалідністю, грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім'ях за принципом «гроші ходять за дитиною», затверджений Постановою КМУ від 26.06.2019р. №552 (надалі - Порядок №552), відповідно до якого Цей Порядок визначає механізм призначення і виплати державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, у тому числі з інвалідністю, які перебувають у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім'ях (далі - державна соціальна допомога), грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім'ях (далі - грошове забезпечення) за принципом “гроші ходять за дитиною», а також сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за батьків-вихователів і прийомних батьків, які здійснюються за рахунок коштів, передбачених у загальному фонді державного бюджету Мінсоцполітики за відповідною програмою.

Приписами п.4 Порядку №552 визначено, що призначення і виплата державної соціальної допомоги, грошового забезпечення здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м.Києві держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - структурний підрозділ з питань соціального захисту населення) з використанням (за технічної можливості) функціоналу Єдиної інформаційної системи соціальної сфери (крім виплат, які здійснюються відповідно до Постанови КМУ від 7 березня 2022р. №215 «Про особливості нарахування та виплати грошових допомог, пільг та житлових субсидій на період дії воєнного стану» (Офіційний вісник України, 2022 р., № 25, ст. 1302) на підставі підготовлених службою у справах дітей документів, що зберігаються протягом п'яти років після припинення виплати соціальної допомоги та грошового забезпечення.

Відповідно до пп.11-12 Порядку №552, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення щомісяця до 10 числа, що настає за звітним періодом, подає структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської держадміністрацій інформацію про призначення державної соціальної допомоги та грошового забезпечення чи припинення їх виплати за формою, затвердженою Мінсоцполітики.

Державна соціальна допомога та грошове забезпечення виплачуються щомісяця структурним підрозділом з питань соціального захисту населення на особові рахунки батьків-вихователів та особовий рахунок одного з прийомних батьків у банківській установі за їх вибором або через структурні підрозділи АТ «Укрпошта» за місцем проживання дитини у дитячому будинку сімейного типу або прийомній сім'ї.

За правилами п.13 Порядку №522, у разі зміни місця проживання отримувача державної соціальної допомоги та грошового забезпечення виплата їх продовжується структурним підрозділом з питань соціального захисту населення за новим місцем проживання з місяця звернення на підставі електронної особової справи отримувача державної соціальної допомоги та грошового забезпечення, а для отримувачів державної соціальної допомоги та грошового забезпечення, які зверталися за їх призначенням раніше та на яких не сформовано електронної особової справи, - на підставі особової справи в електронному вигляді, зокрема сформованої з використанням функціоналу Єдиної інформаційної системи соціальної сфери.

Основними завданнями Управління соціального захисту населення є:

1) забезпечення реалізації державної політики з питань соціального захисту населення, дітей, внутрішньо переміщених осіб, підтримки сімей, у тому числі сімей з дітьми, багатодітних, молодих сімей, запобігання домашньому насильству, забезпечення рівності прав чоловіків та жінок, протидії торгівлі людьми, виконання програм і заходів у цій сфері;

2) призначення та виплата соціальної допомоги, адресної грошової допомоги, компенсацій та інших соціальних виплат, установлених законодавством, надання та виплата житлових субсидій, пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива;

3) координація надання соціальних послуг, проведення соціальної роботи шляхом розвитку комунальних закладів, установ і служб та залучення недержавних організацій, які надають соціальні послуги; співпраця з територіальними громадами щодо розвитку соціальних послуг у громаді;

4) розроблення та організація виконання комплексних програм і заходів щодо поліпшення становища соціально вразливих верств населення, внутрішньо переміщених осіб, сімей і громадян, які перебувають у складних життєвих обставинах, всебічне сприяння в отриманні ними соціальних виплат і послуг за місцем проживання, перебування;

5) забезпечення соціальної інтеграції осіб з інвалідністю, сприяння створенню умов для безперешкодного доступу осіб з інвалідністю до об'єктів соціальної інфраструктури;

6) забезпечення в межах повноважень контролю за діяльністю виконавчих органів місцевого самоврядування щодо опіки та піклування над повнолітніми недієздатними особами та особами, цивільна дієздатність яких обмежена;

7) моніторинг реалізації державної політики у сфері оздоровлення та відпочинку дітей;

8) реалізація державної політики у сфері оздоровлення осіб з інвалідністю, громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, ветеранів війни (в тому числі учасників АТО / ООС), осіб, на яких поширюється дія законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань;

9) нагляд за дотриманням вимог законодавства під час призначення (перерахунку) та виплати пенсій органами Пенсійного фонду України; проведення інформаційно-роз'яснювальної роботи;

10) розроблення та організація виконання комплексних програм і заходів щодо забезпечення рівних прав і можливостей чоловіків та жінок, протидії торгівлі людьми, запобігання домашньому насильству;

11) забезпечення взаємодії з органами місцевого самоврядування, центрами надання адміністративних послуг щодо надання соціальної підтримки населенню.

Аналізуючи вищевказані норми законодавства, судова колегія зазначає, що на період дії воєнного стану ДП «Інформаційно-обчислювальний центр» Міністерства соціальної політики України здійснює нарахування грошових допомог, формує інформацію (реєстри) щодо одержувачів грошової допомоги, пільг та житлових субсидій, які перебувають на обліку в органах соціального захисту населення/органах Пенсійного фонду України, які не мають можливості забезпечити підготовку виплатних документів та фінансування виплат, оскільки перебувають на територіях на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, відповідно до Постанови КМУ №215.

При цьому, Мінсоцполітики здійснює виплату виключно на підставі тих відомостей, які передані від Державного підприємства «Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики» до Міністерства на підставі відповідних реєстрів.

Приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції виходив з того, що в даному випадку відсутні протиправні дії Міністерства соціальної політики України та ДП «Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України» щодо утримання та неперерахування сум аліментів з державної допомоги особам з інвалідністю ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , оскільки Попаснянська міська територіальна громада Луганської області з 7.05.2022р. не входить до переліку територій, на яких ведуться бойові дії або є тимчасово окупованою територією Російською Федерацією, а тому Управління соціального захисту населення Сєвєродонецької районної державної адміністрації має можливість самостійно забезпечити підготовку виплатних документів та здійснити утримання аліментів із нарахованих сум державної допомоги особам з інвалідністю.

Апеляційний суд звертає увагу суду першої інстанції на те, що відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства розвитку громад та територій України 28 лютого 2025р. за №376 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11 березня 2025р. за №380/43786, що Попаснянська міська територіальна громада Луганської області, в якій проживала позивачка, з 7.05.2022р. не входить до переліку територій, на яких ведуться бойові дії.

Проте, в цьому ж Переліку чітко вказано на те, що Попаснянська міська територіальна громада Луганської області з 7.05.2022р. є тимчасово окупованою територією Російською Федерацією.

Отже, в даному випадку суд першої інстанції помилково та необґрунтовано дійшов висновку про те, що Управління соціального захисту населення Сєвєродонецької районної державної адміністрації має можливість самостійно забезпечити підготовку виплатних документів та здійснення утримання аліментів із нарахованих сум державної допомоги особам з інвалідністю.

Під час апеляційного розгляду даної справи, що судом витребовувались від Мінсоцполітики та ДП «Інформаційно-обчислювальний центр» Міністерства соціальної політики України пояснення та належні документи щодо рішень про утримання сум аліментів з державної допомоги особам з інвалідністю ОСОБА_2 та ОСОБА_3 у період з березня місяця 2022 року по березень місяць 2025 року та не виплати ОСОБА_1 спірних сум у зазначений період.

Так, ДП «Інформаційно-обчислювальний центр» повідомило, що ДП здійснює виключно нарахування допомог для органів соціального захисту населення, які перебувають на тимчасово окупованих територіях або на територіях на яких ведуться бойові дії. При цьому зазначило, що відповідно до даних Центрального сховища баз даних Міністерства соціальної політики, сім'ї та єдності України з державної допомоги особам з інвалідністю ОСОБА_3 здійснюється утримання аліментів в розмірі 50% та заборгованості по аліментах на підставі рішення ВДВС Попаснянського РУЮ №63596961 від 19.11.2020р. та ОСОБА_2 здійснюється утримання аліментів в розмірі 50% та заборгованості по аліментах на підставі рішення ВДВС Попаснянського РУЮ №63597593 від 14.01.2021р. Також представником ДП було надано інформацію про розміри утриманих аліментів.

Тобто, вказане свідчить про те, що в даному випадку ДП «Інформаційно-обчислювальний центр» здійснює свої повноваження щодо надання послуг з адміністрування, супроводження і підтримки, впровадження та супроводження інформаційно-комунікаційних систем, реєстрів, комплексів, баз данних, держателем яких є Мінсоцполітики, зокрема надання щомісячних регламентних послуг: нарахування та підготовка документів на виплату допомог та компенсацій по територіях адміністративно-територіальних одиниць, де органи соціального захисту населення не мають можливості виконувати свої функції відповідно до вимог Постанови КМУ від 7 березня 2022р. за № 215 «Про особливості нарахування та виплати грошових допомог, пільг та житлових субсидій на період дії воєнного стану», а тому, судова колегія вважає, що в діях ДП «Інформаційно-обчислювальний центр» відсутні протиправні дії.

Що стосується протиправності дій Мінсоцполітики в даних правовідносинах, то судовою колегією встановлено, що саме Мінсоцполітики відповідно до вимог закону здійснює виплату виключно на підставі тих відомостей, які передані від ДП «Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики» до Міністерства на підставі відповідних реєстрів. Тобто, Мінсоцполітика в порушення прямих повноважень утримувала та не виплачувала позивачці суми аліментів з державної допомоги з інвалідності ОСОБА_2 та ОСОБА_3 у період з березня місяця 2022р. по березень 2025р.

При цьому, судова колегія зазначає, що Мінсоцполітики на вимоги суду так і не надали відповідних та зрозумілих пояснень та належних доказів щодо поставленого питання в ухвалі П'ятого апеляційного адміністративного суду від 3.11.2025р..

На підставі вказаного, судова колегія вважає, що Мінсоцполітики протиправно не виплачено суми аліментів з державної допомоги особам з інвалідністю ОСОБА_2 та ОСОБА_3 у період з березня 2022р. по березень місяць 2025р., а тому позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.

У контексті оцінки доводів позовної заяви та апеляційної скарги, колегія суддів звертає увагу на позицію Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах «Проніна проти України» (пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п.1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

Виходячи з наведеного, судова колегія дійшла висновку, що вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції на ці обставини уваги не звернув, належної оцінки не дав, та дійшов помилкового висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, а тому вважає за необхідне рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти по справі нову постанову про часткове задоволення позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.246,315,317 КАС України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - частково задовольнити.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 5 червня 2025р. - скасувати.

Прийняти по справі нове рішення, яким адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства соціальної політики України, Державного підприємства «Інформаційно-обчислювальний центр» Міністерства соціальної політики, за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів: Управління соціального захисту населення Сєвєродонецької районної державної адміністрації Луганської області, Попаснянський відділ державної виконавчої служби у Сєвєродонецькому районі Луганської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Міністерства соціальної політики України невиплати утриманих сум аліментів з державної допомоги особам з інвалідністю ОСОБА_2 та ОСОБА_3 у період з березня місяця 2022 року по березень місяць 2025 року.

Зобов'язати Міністерства соціальної політики України виплатити утримані суми аліментів з державної допомоги особам з інвалідністю ОСОБА_2 та ОСОБА_3 за період з березня місяця 2022 року по березень місяць 2025 року до Попаснянського відділу державної виконавчої служби у Сєвєродонецькому районі Луганської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції з метою їх подальшого перерахування ОСОБА_1 (стягувачу).

В решті позовних вимог - відмовити.

Постанова суду набирає законної сили з дати її ухвалення та оскарженню не підлягає, крім випадків встановлених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Головуючий: Ю.М. Градовський

Судді: А.І. Бітов

О.В. Єщенко