Постанова від 20.11.2025 по справі 420/37185/24

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 листопада 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/37185/24

Перша інстанція: суддя Вовченко О.А.

Судова колегія П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого: Градовського Ю.М.

суддів: Єщенка О.В.,

Скрипченка В.О.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м.Одесі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14 травня 2025р. по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

У грудні 2024р. ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до ГУ ПФУ в Одеській області, у якому просив:

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області щодо зменшення ОСОБА_1 розміру базового ОСНП за 2022 та 2024 роки;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Одеській області здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату індексації базового ОСНП за 2022 та 2024 роки у розмірі, що передував зменшенню, а саме у розмірі - 2 294,88грн. за 2022 рік та 1 500грн. за 2024 рік.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Листом від 8.03.2024р. відповідач надав копію перерахунку пенсії позивача станом на 1.03.2024р..

У подальшому, 20.07.2024р. ГУ ПФУ в Одеській області надало новий перерахунок пенсії позивача від 1.03.2024р., де були зменшені розміри індексації базового ОСНП за 2022 та 2024 роки.

3.09.2024р. позивач звернувся до відповідача з заявою про нарахування та виплату індексації за 2022 та 2024 року у розмірі, що передував зменшенню.

Однак, листом від 2.10.2024р. ГУ ПФУ в Одеській області відмовило позивачу у задоволенні вказаної заяви, зазначивши, що пенсія обчислена та виплачується відповідно до норм чинного пенсійного законодавства.

Не погодившись із такими діями ПФУ, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 14 травня 2025р. у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

В апеляційній скарзі ОСОБА_1 , посилаючись на порушення норм права, просить рішення суду скасувати та прийняти нову постанову про задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Судова колегія вважає, що у відповідності до п.1 ч.1 ст.311 КАС України, апеляційну скаргу можливо розглянути в порядку письмового провадження, оскільки в матеріалах справи достатньо доказів для вирішення справи по суті.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про залишення скарги без задоволення, а рішення суду без змін, з наступних підстав.

Відповідно до ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем правомірно здійснено перерахунок пенсії позивача в частині нарахування та виплати індексації базового ОСНП за 2022 з розрахунку основного розміру пенсії 13 113,54грн. та коефіцієнту збільшення 1,14. Відповідно нарахування та виплата індексації базового ОСНП за 2024 здійснено з розрахунку: основний розмір пенсії + ОСНП 2022, 2023 на коефіцієнт збільшення 1,0796.

Вирішуючи спір судова колегія вважає, що суд першої інстанції повно та об'єктивно дослідив обставини по справі, надані докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.

Так, судом першої інстанції встановлено та підтверджено під час апеляційного розгляду справи, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; основний розмір пенсії - 80% сум грошового забезпечення.

3.09.2024р. позивач звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою про нарахування та виплату індексації базового ОСНП за 2022 та 2024 роки у розмірі, що передував зменшенню, а саме у розмірі 2 294,88грн. за 2022 рік, та у розмірі 1 500грн. за 2024 рік.

Однак, листом від 2.10.2024р. ГУ ПФУ в Одеській області відмовило у задоволенні вказаної заяви, зазначивши, що пенсія обчислена, перерахована та виплачується відповідно до норм чинного пенсійного законодавства.

Вважаючи вказану відмову відповідача протиправною, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Перевіряючи правомірність та законність дій ПФУ у спірних правовідносинах, з урахуванням підстав, за якими позивач пов'язує їх незаконність та протиправність в межах доводів апеляційної скарги, судова колегія виходить з наступного.

Положеннями ч.2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі закону в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9.04.1992р. за №2262-ХІІ (надалі - Закон №2262).

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно ст.18 Закону №2262 пенсії по інвалідності особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються в разі, якщо інвалідність настала в період проходження ними служби або не пізніше трьох місяців після звільнення зі служби, або якщо інвалідність настала пізніше тримісячного терміну після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби чи під час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства.

Групи і причини інвалідності, а також час її настання встановлюються медико-соціальними експертними комісіями, які діють на підставі положення про них, що затверджується КМУ.

Залежно від ступеня втрати працездатності особи з інвалідністю поділяються на три групи (ст.19 Закону №2262).

Відповідно до ст.21 Закону №2262 пенсії по інвалідності військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються в таких розмірах: а) особам з інвалідністю внаслідок війни I групи - 100 процентів, II групи - 80 процентів, III групи - 60 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку); б) іншим особам з інвалідністю I групи - 70 процентів, II групи - 60 процентів, III групи - 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку).

28.12.2011р. КМУ прийняв Постанову №1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» в якій установив, що розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислені відповідно до ст.27 та ч.2 ст.42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст.13 і 21 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку КМУ коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків.

Збільшення розмірів пенсій здійснюється без урахування передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, та інших доплат до пенсії.

З аналізу зазначених вище положень вбачається, що 25 відсотків збільшення пенсії вираховуються з основного розміру пенсії з врахуванням індексації пенсії на визначений КМУ коефіцієнт збільшення, в даному випадку за 2022, 2023 та 2024 роки.

Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до ч.4 ст.63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Кабінет Міністрів України Постановою від 16.02.2022р. №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова №118) з 1.03.2022р. установив, що перерахунок пенсій згідно з Порядком №124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14 (пункт 1).

Постановою КМУ від 23.02.2024р. №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - Постанова №185) з 1.03.2024р. було установлено, що перерахунок пенсій згідно з Порядком №124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796 (пункт 1).

Як вбачається із матеріалів справи, що згідно з протоколом перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 1.03.2024р. від 6.03.2024р. (а.с.8 зворотній бік) основний розмір пенсії позивача 80% грошового забезпечення визначено у розмірі: 13 113,54грн.. З урахуванням індексації: 18 408,42грн.. З урахуванням доплати:

Індексація базового ОСНП 2022 (16 391,92*0,140): 2 294,88грн.;

Індексація базового ОСНП 2023 (18 686,81*0,197): 1 500грн.;

Індексація базового ОСНП 2024 (20 186,81*0,0796): 1 500грн.;

в т.ч. збільшення основного розміру пенсії 25% від суми 13 113,54грн.: 3 278,39грн..

З огляду на зазначене, пенсійний орган при здійсненні розрахунку пенсії збільшив основний розмір пенсії за формулою: основний розмір пенсії х 25% підвищення відповідно до Постанови №1381, а вже потім індексував пенсії згідно Постанов КМУ за №118, 168 та 185.

При цьому, в порушення вищезазначених вимог п.1 Постанови №1381 ПФУ повинен був здійснити розрахунок збільшення пенсії на 25% вже з урахуванням індексації.

Разом з тим, як вбачається із протоколу перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 1.03.2024р. від 20.07.2024р. (а.с.9 зворотній бік) основний розмір пенсії позивача 80% грошового забезпечення у розмірі: 13 113,54грн.. З урахуванням індексації: 17 758,82грн.. З урахуванням доплати:

Індексація базового ОСНП 2022 (13 113,54*0,1400): 1 835,9грн.;

Індексація базового ОСНП 2023 (14 949,44*0,1970): 1 500грн.;

Індексація базового ОСНП 2024 (16 449,44*0,0796): 1 309,38грн.;

в т.ч. збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 17 758,82грн.: 4 439,71грн..

З огляду на зазначений протокол перерахунку пенсії позивача від 20.07.2024р. ПФУ правильно застосував п.1 Постанови №1381 та збільшив основний розмір пенсії позивача саме з урахуванням індексації, встановленої Постановами КМУ №118, №168 та №185, внаслідок чого підсумок пенсії підвищився з 24 681,21грн. до 25 192,93грн..

Отже, з огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог позивача.

У контексті оцінки доводів апеляційної скарги, колегія суддів звертає увагу на позицію Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах «Проніна проти України» (пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п.1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

У доводах апеляційної скарги апелянт посилається на неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права. На думку судової колегії, викладені у скарзі доводи не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи порушення норм процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи по суті.

Отже, судова колегія вважає, що рішення суду ухвалене з додержанням норм процесуального та матеріального права, а тому не вбачає підстав для його скасування.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.311,315,316,322,325 КАС України, колегія суддів

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14 травня 2025р. залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її ухвалення та оскарженню не підлягає, крім випадків встановлених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Головуючий: Ю.М. Градовський

Судді: О.В. Єщенко

В.О. Скрипченко