П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
20 листопада 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/19823/25
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді - Коваля М.П.,
суддів - Осіпова Ю.В.,
- Скрипченка В.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одеса апеляційну скаргу Територіального управління Служби судової охорони у Херсонській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31 липня 2025 року, прийняте у складі суду судді Катаєвої Е.В. в місті Одеса, по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Служби судової охорони у Херсонській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-
У червні 2025 року ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Територіального управління Служби судової охорони у Херсонській області, в якому позивач просив суд:
- визнати протиправною бездіяльність ТУ ССО щодо не нарахування та невиплати йому - ОСОБА_1 , доплати за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час за період з 21.12.2022 по 06.10.2024 року включно;
- зобов'язати ТУ ССО нарахувати й виплатити йому - ОСОБА_1 , доплату за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час за період з 21.12.2022 по 06.10.2024 року включно;
- зобов'язати ТУ ССО нарахувати та виплатити йому - ОСОБА_1 , компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати грошового забезпечення за період з 21.12.2022 по 06.10.2024 року. включно відповідно до Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2011 №159, з 21.12.2022 року по день фактичної виплати грошового забезпечення.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 31 липня 2025 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Територіального управління Служби судової охорони у Херсонській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 доплати за службу в нічний час під час несення ним в періоди з грудня 2022 року по липень 2024 року, а також з вересня 2024 року по жовтень 2024 року, добової служби згідно добових наказів Територіального управління Служби судової охорони у Херсонській області по особовому складу, а саме у вигляді добового чергування на посту пропуску та охорони розташованого Територіального управління Державної судової адміністрації України в Херсонській області у Херсонській області та Територіального управління Служби судової охорони у Херсонській області, а також добового чергування шляхом здійснення авто патрулювання. Зобов'язано Територіальне управління Служби судової охорони у Херсонській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 доплату за службу в нічний час під час несення ним в періоди з грудня 2022 року по липень 2024 року, а також з вересня 2024 року по жовтень 2024 року, добової служби згідно добових наказів Територіального управління Служби судової охорони у Херсонській області по особовому складу, а саме у вигляді добового чергування на посту пропуску та охорони розташованого Територіального управління Державної судової адміністрації України в Херсонській області у Херсонській області та Територіального управління Служби судової охорони у Херсонській області, а також добового чергування шляхом здійснення авто патрулювання. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись із вказаним рішенням суду першої інстанції, Територіальне управління Служби судової охорони у Херсонській області звернулось до П'ятого апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою, в якій посилається на те, що при винесенні оскаржуваного рішення судом порушено норми матеріального та процесуального права, тому просить скасувати оскаржуване рішення, застосувати строки позовної давності та залишити позовну заяву без розгляду.
Доводи апеляційної скарги ґрунтуються на тому, що підставами для виконання службових обов'язків у нічний час є щоденні накази Служби або територіальних управлінь Служби по особовому складу, в яких зазначаються співробітники, які залучаються до охорони судів, органів та установ системи правосуддя. Апелянт зазначає, що відповідно до журналів несення служби Херсонського міського суду відсутні записи, які б підтверджували здійснення перевірок позивачем, який перебуваючи на добових чергуваннях, з урахуванням поточної оперативної обстановки, здійснював перевірки з метою охорони громадського порядку в приміщеннях та будівлях судів та установ систем правосуддя саме в нічний час. Щодо добових чергувань позивача на посту пропуску ТУ ДСА у Херсонській області, апелянт зазначає, що за період з 01.09.23 - 21.11.заступити до наказів ТУ ССО у Херсонській області, Позивач повинен був заступити на 35 добових чергувань, фактично ж позивач чергував тільки 25 діб. Крім того, апелянт вважає, що позивачем було пропущено тримісячний строк звернення до суду з адміністративним позовом, а судом першої інстанції було безпідставно визнано поважними причини пропуску зазначеного строку та поновлено його.
Представником позивача надано до апеляційного суду відзив на апеляційну скаргу, у якому зазначено про законність та обґрунтованість оскаржуваного судового рішення, просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 (паспорт серії НОМЕР_1 ) є офіцером згідно з посвідченням офіцера серії НОМЕР_2 та учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_3 від 10.05.2018 року.
Згідно з наказом начальника ТУ ССО від 06.04.2021 №99о/с позивача як переможця конкурсу прийнято на службу до ТУ ССО та призначено на посаду провідного спеціаліста відділу матеріально-технічного забезпечення. Вирішено вважати таким, що прийняв справи та посаду і приступив до виконання обов'язків за посадою з 07.04.2021 року.
7 квітня 2021 року на підставі наказу голови Служби судової охорони від 07.04.2021 №181o/c позивачу присвоєно спеціальне звання капітан Служби судової охорони.
Відповідно до наказу начальника ТУ ССО від 31.03.2023 №48о/с позивача як переможця конкурсу призначено на посаду начальника відділу матеріально-технічного забезпечення ТУ ССО увільнивши з попередньої посади. Вирішено вважати таким, що прийняв справи та посаду і приступив до виконання обов'язків за посадою з 01.04.2023 року.
На підставі наказу т.в.о. голови Служби судової охорони від 03.04.2023 №156о/с, оголошеного наказом т.в.о. начальника ТУ ССО від 03.04.2023 №50о/с, за досягнення високих показників у професійній діяльності, сумлінне виконання службових обов'язків, вагомий внесок у формування й розвиток Служби судової охорони та з нагоди відзначення 4-ї річниці з дня створення Служби судової охорони, вирішено ОСОБА_2 в порядку заохочення достроково присвоїти спеціальне звання майор Служби судової охорони.
15 листопада 2024 року позивача призвано на військову службу за призовом під час мобілізації та призначено на посаду командира взводу охорони та патрульно-постової служби роти ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 (по стройовій частині) від 15.11.2024 №328.
Наказом начальника ТУ ССО від 27.11.2024 №281о/с ОСОБА_2 звільнено зі служби в Службі судової охорони у запас Збройних Сил України (із постановкою на військовий облік) за п.п.7 п.2 розділу ХІІ Положення про проходження служби співробітниками Служби судової охорони - за власним бажанням.
Позивач, вважаючи, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо не нарахування та невиплати йому доплати за службу в нічний час за період з 21.12.2022 по 06.10.2024 року, звернувся до суду з цим позовом.
Вирішуючи спірне питання, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем не доведено правомірності його бездіяльності щодо не нарахування та невиплати позивачу доплати за службу в нічний час під час несення ним в періоди з грудня 2022 року по липень 2024 року, а також з вересня 2024 року по жовтень 2024 року, добової служби згідно добових наказів ТУ ССО по особовому складу, а саме у вигляді добового чергування на посту пропуску та охорони розташованого ТУ ДСА у Херсонській області та ТУ ССО, а також добового чергування шляхом здійснення авто патрулювання.
Вирішуючи дану справу в апеляційній інстанції, колегія суддів виходить з наступного.
Згідно положень статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.1 ст.161 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 №1402-VІІІ (далі Закон №1402-VІІІ) Служба судової охорони є державним органом у системі правосуддя для забезпечення охорони та підтримання громадського порядку в судах.
Служба судової охорони складається з центрального органу управління та територіальних підрозділів Служби (ч.4 ст.161 Закону №1402-VІІІ);
Фінансування Служби судової охорони здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України (ч.7 ст.161 Закону №1402-VІІІ).
Згідно з ст.165 Закону №1402-VIII грошове забезпечення співробітників Служби судової охорони складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Грошове забезпечення співробітників Служби судової охорони виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України на рівні не нижчому, ніж установлений для поліцейських, і повинно стимулювати до комплектування Служби судової охорони кваліфікованими співробітниками.
Постановою Кабінету Міністрів України від 03.04.2019 №289 «Про грошове забезпечення співробітників Служби судової охорони» (далі Постанова №289) затверджені схеми посадових окладів, тарифних розрядів і коефіцієнтів за основними посадами і спеціальними званнями співробітників Служби судової охорони та встановлено, що порядок виплати грошового забезпечення співробітникам Служби судової охорони затверджується Державною судовою адміністрацією.
Механізм виплати грошового забезпечення співробітникам Служби судової охорони визначений Порядком виплати грошового забезпечення співробітникам Служби судової охорони, затвердженим наказом Державної судової адміністрації України від 26.08.2020 №384 (далі Порядок №384).
За змістом п.4-7 розділу І Порядку №384 грошове забезпечення співробітників Служби судової охорони включає: 1) щомісячні основні види грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, надбавка за стаж служби); 2) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, премія); 3) одноразові додаткові види грошового забезпечення (винагороди; допомоги).
До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать, зокрема, доплати.
Згідно з п.п.2 п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 03.04.2019 №289 «Про грошове забезпечення співробітників Служби судової охорони» установлено виплачувати доплату за службу в нічний час співробітникам Служби судової охорони - в розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.
Суд вважає, що п.п.2 п.4 постанови №289 містить імперативну норму, яка є вичерпною і встановлює умови своєї дії (служба в нічний час), права і обов'язки адресатів, за якими Служба судової охорони зобов'язана виплачувати співробітнику доплату за його службу в нічний час. Умови застосування цієї норми не пов'язані із фактом несення служби лише у мирний час або в особливий період, а пов'язується лише з несенням служби в нічний час.
Аналіз вищевказаної норми у її взаємозв'язку зі структурою грошового забезпечення, визначеною п.3-7 розділу І Порядку №384, свідчить про те, що доплата за службу у нічний час є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення співробітника Служби судової охорони.
Пункт 34 розділу ІІ Порядку №384 встановлює, що співробітникам, які виконують службові обов'язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.
Годинна ставка обчислюється шляхом ділення місячного посадового окладу на кількість годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні.
Службою в нічний час вважається виконання співробітниками службових обов'язків у період з 22:00 до 06:00.
Підставами для виконання службових обов'язків у нічний час є щоденні накази Служби або територіальних управлінь Служби по особовому складу, в яких зазначаються співробітники, які залучаються до охорони судів, органів та установ системи правосуддя.
Нарахування доплати здійснюється за фактичний час несення служби в нічний час, зазначений в довідці обліку несення співробітниками служби в нічний час (додаток 1 до цього Порядку), яка складається на підставі щоденних наказів Служби або територіальних управлінь Служби по особовому складу відповідно до фактичного часу несення служби в нічний час та надається до фінансового підрозділу центрального органу управління Служби або територіального управління Служби до 05 числа поточного місяця за минулий.
Співробітникам, що залучалися до служби в нічний час, виплата доплати за службу в нічний час за минулий місяць здійснюється одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.
Таким чином, доплата за службу в нічний час виплачується за фактичний час несення служби з 22:00 до 06:00 год.
Отже графіки чергувань, на які посилається позивач, не є підставою для нарахування та виплати доплати за службу в нічний час, оскільки не входять до переліку документів, на підставі яких передбачена Порядком №384 доплата виплачується.
Суд також не приймає доводи позивача про нібито невідповідність наданих відповідачем наказів про його призначення на добове чергування відомостям з графіків чергувань, враховуючи наступне.
Згідно з п.10 розділу VII наказу ДСА України від 06.11.2015 №191 працівники ТУ ССО виконують покладені на Службу завдання відповідно до графіків чергувань, що складаються й затверджуються начальниками ТУ ССО з урахуванням специфіки роботи на об'єктах охорони.
Досліджуючи наявні в матеріалах справи графіки чергувань співробітників ВОЧС та відповідальних по ТУ ССО, суд встановив, що вони формуються заздалегідь (у попередньому місяці на наступний) і мають умовні позначки, які вказують на попередній розподіл чергувань («ОЧ», «ПОЧ»), резерву, відпусток, лікарняних, стажування, відряджень. Таким чином, зазначені графіки відображають лише попередній розподіл чергувань співробітників у нічний час, але самі по собі не підтверджують фактичного несення ними служби в цей період.
Враховуючи, що впродовж місяця можуть виникати зміни, зокрема, у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, відпустками, службовими відрядженнями, або замінами, суд дійшов висновку, що такі графіки мають плановий, а не обліковий характер. Вони не є підтвердженням фактичного несення співробітником ССО служби в нічний час, на відміну від щоденних наказів по особовому складу та складених на їх підставі довідок обліку служби в нічний час.
В матеріалах справи наявні добові накази ТУ ССО по особовому складу, згідно з якими позивач призначений на добову службу з 08 год до 08 год наступного дня у вигляді: 1) добового чергування на посту пропуску та охорони розташованого ТУ ДСА у Херсонській області та ТУ ССО у Херсонській області; 2) добового чергування шляхом здійснення авто патрулювання з урахуванням поточної оперативної обстановки, а саме:
- у грудні 2022 року авто патрулювання: наказ №4310/с від 16.12.2022: з 08 год 21.12.2022 до 08 год 22.12.2022 та з 08 год 24.12.2022 до 08 год 25.12.2022; наказ №444о/с від 26.12.2022: з 08 год 27.12.2022 до 08 год 28.12.2022; наказ №449о/с від 28.12.2022: з 08 год 30.12.2022 до 08 год 31.12.2022;
- у лютому 2023 року: авто патрулювання: наказ №17о/с від 31.01.2023 з 08 год 02.02.2023 до 08 год 03.02.2023; наказ №27о/с від 16.02.2023 з 08 год 18.02.2023 до 08 год 19.02.2023; та добове чергування на посту наказ №25о/с від 13.02.203 з 08 год 14.02.2023 до 15.02.2023;
- у березні 2023 року: авто патрулювання наказ №35о/с від 06.03.2023 з 08 год 08.03.2023 до 08 год 09.03.2023; та добове чергування на посту: наказ №36 о/с від 09.03.2023 з 08 год 12.03.2023 до 08 год 13.03.2023; наказ №37о/с від 13.03.2023 з 08 год 16.03.2023 до 8 год 17.03.2023; наказ № 39 о/с від 16.03.2023 з 08 год 20.03.2023 до 08 год 21.03.2023; наказ №40о/с від 20.03.2023 з 08 год 23.03.2023 до 08 год 24.03.2023; наказ №41о/с від 23.03.2023 з 08 год 26.03.2023 до 08 год 27.03.2023; наказ №45о/с від 27.03.2023 з 08 год 30.03.2023 до 08 год 31.03.2023;
- у квітні 2023 року: авто патрулювання: наказ №46о/с від 30.03.2023 з 08 год 03.04.2023 до 08 год 04.04.2023; та добове чергування на посту: наказ №53о/с від 06.04.2023 з 08 год 07.04.2023 до 08 год 08.04.2023; наказ №57о/с від 10.04.2023 з 08 год 11.04.2023 до 08 год 12.04.2023; наказ №58о/с від 13.04.2023 з 08 год 15.04.2023 до 08 год 16.04.2023; наказ №59о/с від 17.04.2023 з 08 год 19.04.2023 до 08 год 20.04.2023; наказ №60о/с від 20.04.2023 з 08 год 23.04.2023 до 08 год 24.04.2023; наказ №63о/с від 24.04.2023 з 08 год 27.04.2023 до 08 год 28.04.2023;
- у травні 2023 року добове чергування на посту: наказ №64о/с від 27.04.2023 з 08 год 01.05.2023 до 08 год 02.05.2023; наказ №68о/с від 04.05.2023 з 08 год 05.05.2023 до 08 год 06.05.2023; наказ №70о/с від 08.05.2023 з 08 год 09.05.2023 до 08 год 10.05.2023; наказ №72о/с від 11.05.2023 з 08 год 13.05.2023 до 08 год 14.05.2023; наказ №75о/с від 15.05.2023 з 08 год 17.05.2023 до 08 год 18.05.2023; наказ №77о/с від 18.05.2023 з 08 год 21.05.2023 до 08 год 22.05.2023; наказ №81о/с від 22.05.2023 з 08 год 25.05.2023 до 08 год 26.05.2023; наказ №85о/с від 25.05.2023 з 08 год 29.05.2023 до 08 год 30.05.2023;
- у червені 2023 року: добове чергування на посту: наказ №92о/с від 01.06.2023 з 08 год 02.06.2023 до 08 год 03.06.2023; наказ №95о/с від 05.06.2023 з 08 год 06.06.2023 до 08 год 07.06.2023; наказ №99о/с від 08.06.2023 з 08 год 09.06.2023 до 08 год 10.06.2023; наказ №101о/с від 12.06.2023 з 08 год 15.06.2023 до 08 год 16.06.2023; наказ №103о/с від 15.06.2023 з 08 год 17.06.2023 до 08 год 18.06.2023; авто патрулювання: наказ №104о/с від 19.06.2023 з 08 год 20.06.2023 до 08 год 21.06.2023; наказ №105о/с від 22.06.2023 з 08 год 23.06.2023 до 08 год 24.06.2023 і з 08 год 26.06.2023 до 08 год 27.06.2023; наказ №111о/с від 26.06.2023 з 08 год 29.06.2023 до 08 год 30.06.2023;
- у липні 2023 року: авто патрулювання: наказ №115о/с від 03.07.2023 з 08 год 05.07.2023 до 08 год 06.07.2023; наказ №118о/с від 06.07.2023 з 08 год 08.07.2023 до 08 год 09.07.2023; наказ №119о/с від 06.07.2023 з 08 год 11.07.2023 до 08 год 12.07.2023; наказ №120о/с від 13.07.2023 з 08 год 14.07.2023 до 08 год 15.07.2023; наказ №122о/с від 17.07.2023 з 08 год 20.07.2023 до 08 год 21.07.2023; наказ №124о/с від 20.07.2023 з 08 год 23.07.2023 до 08 год 24.07.2023; наказ №126о/с від 24.07.2023 з 08 год 26.07.2023 до 08 год 27.07.2023; наказ №132о/с від 27.07.2023 з 08 год 29.07.2023 до 08 год 30.07.2023;
- у серпні 2023 року: авто патрулювання: наказ №134о/с від 31.07.2023 з 08 год 01.08.2023 до 08 год 02.08.2023; наказ №138о/с від 03.08.2023 з 08 год 04.08.2023 до 08 год 05.08.2023 і з 08 год 07.08.2023 до 08 год 08.08.2023; наказ №139о/с від 07.08.2023 з 08 год 10.08.2023 до 08 год 11.08.2023; наказ №142о/с від 10.08.2023 з 08 год 13.08.2023 до 08 год 14.08.2023; наказ №146о/с від 14.08.2023 з 08 год 16.08.2023 до 08 год 17.08.2023; наказ №151о/с від 17.08.2023 з 08 год 19.08.2023 до 08 год 20.08.2023; наказ №152о/с від 21.08.2023 з 08 год 22.08.2023 до 08 год 23.08.2023;
- у вересні 2023 року: авто патрулювання: наказ №173о/с від 04.09.2023 з 08 год 03.09.2023 до 08 год 04.09.2023; наказ №168о/с від 31.08.2023 з 08 год 07.09.2023 до 08 год 08.09.2023; наказ №175о/с від 07.09.2023 з 08 год 11.09.2023 до 08 год 12.09.2023; наказ №180о/с від 14.09.2023 з 08 год 15.09.2023 до 08 год 16.09.2023 і з 08 год 18.09.2023 до 08 год 19.09.2023; наказ №182о/с від 18.09.2023 з 08 год 21.09.2023 до 08 год 22.09.2023; наказ №187о/с від 21.09.2023 з 08 год 22.09.2023 до 08 год 23.09.2023 і з 08 год 25.09.2023 до 08 год 26.09.2023; наказ №188о/с від 25.09.2023 з 08 год 28.09.2023 до 08 год 29.09.2023; наказ №193о/с від 28.09.2023 з 08 год 29.09.2023 до 08 год 30.09.2023;
- у жовтні 2023 року: авто патрулювання: наказ №193о/с від 28.09.2023 з 08 год 02.10.2023 до 08 год 03.10.2023; наказ №198о/с від 02.10.2023 з 08 год 03.10.2023 до 08 год 04.10.2023; наказ №200о/с від 05.10.2023 з 08 год 06.10.2023 до 08 год 07.10.2023 і з 08 год 09.10.2023 до 08 год 10.10.2023; наказ №202о/с від 09.10.2023 з 08 год 10.10.2023 до 08 год 11.10.2023; наказ №204о/с від 12.10.2023 з 08 год 13.10.2023 до 08 год 14.10.2023 і з 08 год 16.10.2023 до 08 год 17.10.2023; наказ №210о/с від 19.10.2023 з 08 год 20.10.2023 до 08 год 21.10.2023 і з 08 год 23.10.2023 до 08 год 24.10.2023; наказ №213о/с від 23.10.2023 з 08 год 26.10.2023 до 08 год 27.10.2023; наказ №215о/с від 26.10.2023 з 08 год 27.10.2023 до 08 год 28.10.2023 і з 08 год 30.10.2023 до 08 год 31.10.2023; та добове чергування на посту: наказ №205о/с від 16.10.2023 з 08 год 19.10.2023 до 08 год 20.10.2023;
- у листопаді 2023 року: авто патрулювання: наказ №220о/с від 30.10.2023 з 08 год 02.11.2023 до 08 год 03.11.2023; наказ №224о/с від 02.11.2023 з 08 год 03.11.2023 до 08 год 04.11.2023 і з 08 год 06.11.2023 до 08 год 07.11.2023; наказ №227о/с від 06.11.2023 з 08 год 09.11.2023 до 08 год 10.11.2023; наказ №228о/с від 09.11.2023 з 08 год 10.11.2023 до 08 год 11.11.2023 і з 08 год 13.11.2023 до 08 год 14.11.2023; наказ №230о/с від 13.11.2023 з 08 год 16.11.2023 до 08 год 17.11.2023; наказ №231о/с від 16.11.2023 з 08 год 17.11.2023 до 08 год 18.11.2023 і з 08 год 20.11.2023 до 08 год 21.11.2023; наказ №234о/с від 20.11.2023 з 08 год 23.11.2023 до 08 год 24.11.2023; наказ №235о/с від 23.11.2023 з 08 год 24.11.2023 до 08 год 25.11.2023; наказ №241о/с від 28.11.2023 з 08 год 29.11.2023 до 08 год 30.11.2023;
- у грудні 2023 року: авто патрулювання: наказ №243о/с від 30.11.2023 з 08 год 01.12.2023 до 08 год 02.12.2023; наказ №244о/с від 04.12.2023 з 08 год 05.12.2023 до 08 год 06.12.2023; наказ №246о/с від 07.12.2023 з 08 год 10.12.2023 до 08 год 11.12.2023; наказ №263о/с від 25.12.2023 з 08 год 28.12.2023 до 08 год 29.12.2023;
- у січні 2024 року: добове чергування на посту: наказ №265о/с від 28.12.2023 з 08 год 31.12.2023 до 08 год 01.01.2024; авто патрулювання: наказ №2о/с від 01.01.2024 з 08 год 03.01.2024 до 08 год 04.01.2024; наказ №3о/с від 04.01.2024 з 08 год 05.01.2024 до 08 год 06.01.2024; наказ №5о/с від 08.01.2024 з 08 год 09.01.2024 до 08 год 10.01.2024; наказ №7о/с від 11.01.2024 з 08 год 12.01.2024 до 08 год 13.01.2024; наказ №9о/с від 15.01.2024 з 08 год 16.01.2024 до 08 год 17.01.2024; наказ №12о/с від 18.01.2024 з 08 год 19.01.2024 до 08 год 20.01.2024; наказ №16о/с від 22.01.2024 з 08 год 23.01.2024 до 08 год 24.01.2024; наказ №23о/с від 25.01.2024 з 08 год 26.01.2024 до 08 год 27.01.2024; наказ №25о/с від 29.01.2024 з 08 год 30.01.2024 до 08 год 31.01.2024;
- у лютому 2024 року: авто патрулювання: наказ №29о/с від 01.02.2024 з 08 год 02.02.2024 до 08 год 03.02.2024; наказ №30о/с від 05.02.2024 з 08 год 06.02.2024 до 08 год 07.02.2024; наказ №32о/с від 08.02.2024 з 08 год 09.02.2024 до 08 год 10.02.2024; наказ №33о/с від 12.02.2024 з 08 год 14.02.2024 до 08 год 15.02.2024; наказ №36о/с від 15.02.2024 з 08 год 16.02.2024 до 08 год 17.02.2024; наказ №37о/с від 19.02.2024 з 08 год 21.02.2024 до 08 год 22.02.2024; наказ №38о/с від 22.02.2024 з 08 год 23.02.2024 до 08 год 24.02.2024; наказ №48о/с від 26.02.2024 з 08 год 28.02.2024 до 08 год 29.02.2024;
- у березні 2024 року: авто патрулювання: наказ №49о/с від 29.02.2024 з 08 год 03.03.2024 до 08 год 04.03.2024; наказ №50о/с від 04.03.2024 з 08 год 07.03.2024 до 08 год 08.03.2024; наказ №53о/с від 11.03.2024 з 08 год 14.03.2024 до 08 год 15.03.2024; наказ №54о/с від 14.03.2024 з 08 год 16.03.2024 до 08 год 17.03.2024; наказ №55о/с від 18.03.2024 з 08 год 20.03.2024 до 08 год 21.03.2024; наказ №57о/с від 21.03.2024 з 08 год 22.03.2024 до 08 год 23.03.2024; наказ №58о/с від 25.03.2024 з 08 год 27.03.2024 до 08 год 28.03.2024; наказ №61о/с від 28.03.2024 з 08 год 30.03.2024 до 08 год 31.03.2024;
- у квітні 2024 року: авто патрулювання: наказ №68о/с від 01.04.2024 з 08 год 04.04.2024 до 08 год 05.04.2024; наказ №72о/с від 04.04.2024 з 08 год 07.04.2024 до 08 год 08.04.2024; наказ №74о/с від 08.04.2024 з 08 год 09.04.2024 до 08 год 10.04.2024; наказ №76о/с від 11.04.2024 з 08 год 15.04.2024 до 08 год 16.04.2024; наказ №77о/с від 15.04.2024 з 08 год 17.04.2024 до 08 год 18.04.2024; наказ №81о/с від 18.04.2024 з 08 год 21.04.2024 до 08 год 22.04.2024; наказ №82о/с від 22.04.2024 з 08 год 23.04.2024 до 08 год 24.04.2024 і з 08 год 25.04.2024 до 08 год 26.04.2024; наказ №86о/с від 25.04.2024 з 08 год 27.04.2024 до 08 год 28.04.2024;
- у травні 2024 року: авто патрулювання: наказ №95о/с від 29.04.2024 з 08 год 01.05.2024 до 08 год 02.05.2024; наказ №98о/с від 02.05.2024 з 08 год 04.05.2024 до 08 год 05.05.2024; наказ №102о/с від 09.05.2024 з 08 год 12.05.2024 до 08 год 13.05.2024; наказ №104о/с від 13.05.2024 з 08 год 16.05.2024 до 08 год 17.05.2024; наказ №105о/с від 16.05.2024 з 08 год 20.05.2024 до 08 год 21.05.2024; наказ №110о/с від 23.05.2024 з 08 год 26.05.2024 до 08 год 27.05.2024; наказ №114о/с від 27.05.2024 з 08 год 29.05.2024 до 08 год 30.05.2024; та добове чергування на посту: наказ №100о/с від 06.05.2024 з 08 год 08.05.2024 до 08 год 09.05.2024; наказ №108о/с від 20.05.2024 з 08 год 23.05.2024 до 08 год 24.05.2024;
- у червні 2024 року: авто патрулювання: наказ №120о/с від 30.05.2024 з 08 год 01.06.2024 до 08 год 02.06.2024; наказ №124о/с від 10.06.2024 з 08 год 13.06.2024 до 08 год 14.06.2024; наказ №125о/с від 13.06.2024 з 08 год 16.06.2024 до 08 год 17.06.2024; наказ №126о/с від 17.06.2024 з 08 год 19.06.2024 до 08 год 20.06.2024; наказ №131о/с від 21.06.2024 з 08 год 22.06.2024 до 08 год 23.06.2024; та добове чергування на посту: наказ №136о/с від 24.06.2024 з 08 год 25.06.2024 до 08 год 26.06.2024;
- у липні 2024 року: авто патрулювання: наказ №141о/с від 27.06.2024 з 08 год 30.06.2024 до 08 год 01.07.2024; наказ №149о/с від 08.07.2024 з 08 год 09.07.2024 до 08 год 10.07.2024; наказ №152о/с від 11.07.2024 з 08 год 12.07.2024 до 08 год 13.07.2024; наказ №155о/с від 15.07.2024 з 08 год 17.07.2024 до 08 год 18.07.2024;
- у вересні 2024 року: авто патрулювання: наказ №205о/с від 29.08.2024 з 08 год 01.09.2024 до 08 год 02.09.2024; наказ №207о/с від 02.09.2024 з 08 год 03.09.2024 до 08 год 04.09.2024; наказ №208о/с від 05.09.2024 з 08 год 07.09.2024 до 08 год 08.09.2024; наказ №228о/с від 26.09.2024 з 08 год 27.09.2024 до 08 год 28.09.2024; та добове чергування на посту: наказ №209о/с від 09.09.2024 з 08 год 11.09.2024 до 08 год 12.09.2024; наказ №217о/с від 16.09.2024 з 08 год 17.09.2024 до 08 год 18.09.2024; наказ №220о/с від 19.08.2024 з 08 год 23.09.2024 до 08 год 24.09.2024; наказ №228о/с від 26.09.2024 з 08 год 29.09.2024 до 08 год 30.09.2024;
- у жовтні 2024 року: авто патрулювання: наказ №231о/с від 30.09.2024 з 08 год 02.09.2024 до 08 год 03.09.2024; наказ №233о/с від 03.10.2024 з 08 год 05.10.2024 до 08 год 06.10.2024.
Оскільки право на отримання доплати за службу в нічний час безпосередньо пов'язане з фактом фактичного залучення співробітника Служби судової охорони до виконання службових обов'язків у період з 22:00 до 06:00, а матеріали справи підтверджують, що позивач був залучений до служби в такий час, суд дійшов висновку про наявність у нього права на відповідну доплату. Зокрема, йдеться про добове чергування на постах пропуску та охорони розташованого ТУ ДСА у Херсонській області та ТУ ССО у Херсонській області та добове чергування шляхом здійснення авто патрулювання.
Сторонами не заперечується, що позивачу доплата за службу в нічний час виплачена лише за 6 годин служби з 13 по 14 квітня 2024 року на підставі довідки обліку несення служби співробітниками чергової служби відділу оперативно-чергової служби ТУ ССО за квітень 2024 року.
Як вірно зазначено судом першої інстанції, відсутність довідок обліку несення служби в нічний час, які мали бути складені відділом матеріально-технічного забезпечення на підставі відповідних наказів по особовому складу, не може слугувати підставою позбавлення позивача права на виплату зазначеної доплати.
Апеляційний суд критично оцінює доводи апелянта, що залучення позивача до несення служби в нічний час під час авто патрулювання фактично здійснювалось тільки у випадку форс-мажорних обставин, оскільки згідно з добовими наказами ТУ ССО по особовому складу позивач призначався до несення добової служби з урахуванням поточної оперативної обстановки.
Між тим, жодних доказів на підтвердження заявлених обставин невиконання позивачем таких наказів, відповідачем як суб'єктом владних повноважень до суду першої інстанції не надано, а згідно з ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Натомість, до суду апеляційної інстанції апелянтом було надано копії окремих сторінок журналу несення служби у Херсонському міському суді на 110 аркушах, копії сторінок журналу несення служби ТУ ССО у Херсонській області на 41 аркуші, а також копії дорожніх листів на 23 аркушах, які до суду першої інстанції не надавались.
В обґрунтування поважності причин ненадання таких доказів апелянтом було зазначено, що наказом № 147 від 20.04.2022 про тимчасове переміщення, у зв'язку з тимчасовою окупацією росією території Херсонської області командування співробітників та інших працівників ТУ ССО у Херсонській області до 24.04.2022, було переміщено до міста Кропивницького Кіровоградської області та розташовано та території командування територіального управління Служби 6 y судової охорони у Кіровоградській області, відповідно всю документацію ТУ ССО у Херсонській області також було переміщено до м. Кропивницький. У зв'язку деокупацією Збройними силами України правобережної частини Херсонської області, наказом № 526 від 07.12.2022 командування та працівників ТУ ССО Херсонській області переміщено до основного місця дислокації - міста Херсон, але у зв'язку із офіційним знаходженням міста Херсон, в зоні активних бойових дій, частково документація ТУ ССО у Херсонській області, в тому числі журнали несення служби, все ще знаходяться в ТУ ССО у Кіровоградській області, на підставі ухвалення Одеським окружним адміністративним судом, рішення від 31.07.25 по даній справі про часткове задоволення позовних вимог Позивача та визнання протиправною бездіяльності ТУ ССО у Херсонській області, з метою подальшого захисту ТУ ССО у Херсонській області вищезазначені журнали були переміщенні до міста Херсон, у зв'язку із чим апелянт просить врахувати зазначені докази.
Згідно вимог ч.4 ст. 308 КАС України, докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об'єктивно не залежали від нього.
Таким чином, відповідно до положень КАС України, суд апеляційної інстанції має право досліджувати нові докази, якщо неподання таких доказів до суду першої інстанції було зумовлене поважними причинами. Вказане положення закріплене законодавцем з метою забезпечення змагальності процесу в суді першої інстанції, де сторони повинні надати всі наявні в них докази, і недопущення зловживання стороною своїми правами. Вищевказана правова позиція викладена зокрема у постанові Верховного Суду від 19 листопада 2019 року (справа № 826/12675/15) та відповідно до вимог ч. 5 ст. 242 КАС України, підлягає врахуванню судом при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.
У відповідності до положень ч. 3, 4 ст. 79 КАС України, відповідач, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, повинні подати суду докази разом із поданням відзиву або письмових пояснень третьої особи. Якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об'єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк. Учасник справи також повинен надати докази, які підтверджують, що він здійснив усі залежні від нього дії, спрямовані на отримання відповідного доказу.
Згідно вимог ч.8 ст. 79 КАС України, докази, не подані у встановлений законом або судом строк, до розгляду судом не приймаються, крім випадку, коли особа, що їх подає, обґрунтувала неможливість їх подання у вказаний строк з причин, що не залежали від неї.
Таким чином, процесуальний закон встановлює для відповідача можливість надання доказів не у встановлений у законі строк, проте за умови наявності об'єктивних обставин, що унеможливлювали їх подання у вказаний строк з причин, що не залежали від відповідача, із наданням відповідних підтверджуючих документів.
Згідно з частиною першою статті 45 КАС України учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами. Зловживання процесуальними правами не допускається.
Відповідно до пункту шостого частини п'ятої статті 44 КАС України учасники справи зобов'язані виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки.
Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків.
Підстави пропуску строку можуть бути визнані поважними, строк поновлено лише у разі, якщо вони пов'язані з непереборними та об'єктивними перешкодами, труднощами, які не залежать від волі особи та унеможливили своєчасне, тобто у встановлений законом або строк, вчинення відповідних процесуальних дій.
Отже, тільки наявність об'єктивних перешкод для своєчасної реалізації прав у строк, встановлений процесуальним законом або судом, може бути підставою для висновку про пропуск строку з поважних причин.
Натомість, колегія суддів вважає, що апелянтом належним чином не було доведено неможливість надання зазначених вище доказів до суду першої інстанції, а дії щодо отримання додаткових доказів почали вчинятись у зв'язку із частковим задоволенням судом першої інстанції адміністративного позову, що свідчить про відсутність об'єктивних та непереборних обставин, які б заважали відповідачу виконувати свій процесуальний обов'язок щодо доведення правомірності своєї бездіяльності у встановлені КАС України строки.
Колегія суддів також враховує, що у межах даної справи предметом спору є ненарахування та невиплати ОСОБА_1 доплати за службу в нічний час під час несення ним в періоди з грудня 2022 року по липень 2024 року, а також з вересня 2024 року по жовтень 2024 року. Оскільки наказом № 147 від 20.04.2022 ТУ ССО в Херсонській області було переміщено до міста Кропивницького, а вже наказом № 526 від 07.12.2022 командування та працівників ТУ ССО Херсонській області переміщено до основного місця дислокації - міста Херсон, посилання на знаходження журналів, які були створені пізніше, у місті Кропивницький у період до серпня 2025 року, є неспроможними.
Колегія суддів наголошує, що неналежна організація роботи з боку відповідальних осіб, виникнення організаційних складнощів у суб'єкта владних повноважень є суто суб'єктивною причиною, залежить від волі його керівника, а негативні наслідки, які настали у зв'язку з такою причиною, є певною мірою відповідальністю за неналежне виконання своїх процесуальних обов'язків, які для усіх учасників справи мають бути рівними. Відповідач, що діє від імені держави, як суб'єкт владних повноважень, не може та не повинен намагатись отримати вигоду від організаційних складнощів, які склались у нього на поточний день, шляхом уникнення або зволікання виконання ним своїх процесуальних обов'язків, в тому числі і щодо вчасного подання доказів або повідомлення про причини їх неподання.
Таким чином, з урахуванням вимог ч.4 ст. 308 КАС України, надані апелянтом до суду апеляційної інстанції докази не можуть бути прийняті судом апеляційної інстанції.
Зважаючи на викладене, колегія суддів погоджується із висновками суду першої інстанції, що відповідачем не доведено правомірності його бездіяльності щодо не нарахування та невиплати позивачу доплати за службу в нічний час під час несення ним в періоди з грудня 2022 року по липень 2024 року, а також з вересня 2024 року по жовтень 2024 року, добової служби згідно добових наказів ТУ ССО по особовому складу, а саме у вигляді добового чергування на посту пропуску та охорони розташованого ТУ ДСА у Херсонській області та ТУ ССО, а також добового чергування шляхом здійснення авто патрулювання.
Щодо доводів апелянта про пропуск позивачем строку звернення до суду та відсутність підстав для поновлення такого строку, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно з ч.ч. 3, 5 ст.122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Натомість, ч.2 ст.233 КЗпП України встановлено, що працівник може звернутися із заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до суду в тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті. Із заявою про вирішення трудового спору у справах про звільнення працівник має право звернутися до суду в місячний строк з дня вручення копії наказу (розпорядження) про звільнення, а у справах про виплату всіх сум, що належать працівникові при звільненні, - у тримісячний строк з дня одержання ним письмового повідомлення про суми, нараховані та виплачені йому при звільненні (стаття 116)».
Разом із тим, до позовної заяви було долучено заяву про поновлення пропущеного строку звернення до суду з цим позовом, у якій позивач зазначив, що 15.11.2024 року (до звільнення з ТУ ССО від 27.11.2024) його мобілізовано та призвано на військову службу, яку він наказі проходить на посаді командира взводу охорони та патрульно-постової служби роти ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Також позивач зазначав, що при звільненні він отримав на руки лише наказ, який не містить всієї інформації про грошове забезпечення. 17.02.2025 року після виникнення можливості він звернувся за правничою допомогою до свого представника, який тричі звертався до відповідача із адвокатськими запитами (від 17.02.2025, 24.02.2025, 31.03.2025), у зв'язку з наданням неповної інформації та не всіх витребуваних документів.
Колегія суддів зазначає, що причина пропуску строку може вважатися поважною, якщо вона відповідає одночасно усім таким умовам: 1) це обставина або кілька обставин, яка безпосередньо унеможливлює або ускладнює можливість вчинення процесуальних дій у визначений законом строк; 2) це обставина, яка виникла об'єктивно, незалежно від волі особи, яка пропустила строк; 3) ця причина виникла протягом строку, який пропущено; 4) ця обставина підтверджується належними і допустимими засобами доказування.
Отже, поновленню підлягають лише порушені з поважних причин процесуальні строки, встановлені законом. У свою чергу, поважною може бути визнано причину, яка носить об'єктивний характер, та з обставин незалежних від сторони унеможливила звернення до суду з адміністративним позовом.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 08 жовтня 2020 року у справі №9901/32/20 дійшла висновку, що інакшого способу визначити, які причини належить віднести до поважних, ніж через зовнішню оцінку (кваліфікацію) змісту конкретних обставин, хронологію та послідовність дій суб'єкта правовідносин перед зверненням до суду за захистом свого права, немає. Під таку оцінку мають потрапляти певні явища, фактори та їх юридична природа; тривалість строку, який пропущений; те, чи могли і яким чином певні фактори завадити вчасно звернутися до суду, чи перебувають вони у причинному зв'язку із пропуском строку звернення до суду; яка була поведінка суб'єкта звернення протягом цього строку; які дії він вчиняв, і чи пов'язані вони з готуванням до звернення до суду тощо.
Відповідно до частини п'ятої статті 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Правовий статус ветеранів війни, забезпечення створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяння формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них, визначає Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22 жовтня 1993 року №3551-XII.
У зв'язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану", Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який, в подальшому, Указами Президента України від 14 березня 2022 року №133/2022, від 18 квітня 2022 року №259/2022, від 17 травня 2022 року №341/2022, від 12 серпня 2022 року №573/2022, від 07 листопада 2022 року №757/2022, від 06 лютого 2023 року №58/2023, від 01 травня 2023 року №254/2023, від 26 липня 2023 року №451/2023, від 06 листопада 2023 року №734/2023, від 05 лютого 2024 року №49/2024, від 06 травня 2024 року №271/2024, від 23 липня 2024 року №469/2024 та від 28 жовтня 2024 року №740/2024 неодноразово продовжувався.
Як вбачається з матеріалів справи, 15 листопада 2024 року (тобто ще до звільнення з ТУ ССО в Херсонській області) позивача призвано на військову службу за призовом під час мобілізації та призначено на посаду командира взводу охорони та патрульно-постової служби роти ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 (по стройовій частині) від 15.11.2024 №328.
Слід зазначити, що проходження особою військової служби, призваною по мобілізації у Збройні Сили України, може бути підставою для поновлення строку звернення до суду з кількох причин, пов'язаних із особливим статусом військовослужбовців та характером їхньої служби:
1. Обмеження доступу до правової допомоги: під час служби військовослужбовці можуть перебувати у віддалених, в тому числі й небезпечних місцях, де відсутній доступ до адвокатів чи інших правових ресурсів, що обмежує можливість своєчасного звернення до суду.
2. Виконання обов'язків служби: військовослужбовці, особливо в умовах воєнного стану, часто перебувають у стані, коли фізично або психологічно неможливо займатися приватними справами, зокрема ініціювати судові спори.
3. Фактор часу: участь військовослужбовця у довготривалих операціях, навчаннях або відрядженнях може унеможливити дотримання, визначеного процесуальним законом, строку для звернення до суду.
4. Повага до особливого статусу військовослужбовців: враховуючи виконання військовослужбовцями важливої функції із захисту держави, законодавство та судова практика мають враховувати обставини, пов'язані з проходженням військової служби, як вагому підставу для поновлення строку.
5. Обов'язок держави забезпечувати реалізацію принципу рівного доступу до правосуддя: проходження військової служби може суттєво ускладнити реалізацію особами цього права, а отже, з метою належного забезпечення зазначеного принципу, може визнаватися об'єктивною причиною пропуску процесуального строку.
Вказані обставини свідчать про пропуск строку звернення позивача до суду за захистом його прав з поважних причин та є підставою для поновлення судом строків, встановлених частиною другою статті 122 КАС України.
Аналогічний підхід було застосовано Верховним Судом під час вирішення питання про поновлення процесуальних строків в ухвалах від 02 червня 2022 року у справі №757/30991/18-а, від 14 липня 2022 року у справі №380/10696/21, від 27 липня 2022 року у справі №380/13558/21, від 27 липня 2022 року у справі №380/12913/21, від 04 серпня 2022 року у справі №420/2429/20, від 12 серпня 2022 року у справі №400/3957/21 та від 21
Суд також вважає за необхідне зазначити, що протягом усього періоду дії воєнного стану, запровадженого на території України у зв'язку із збройною агресією рф, суворе застосування адміністративними судами процесуальних строків стосовно звернення до суду із позовними заявами, апеляційними і касаційними скаргами, іншими процесуальними документами може мати ознаки невиправданого обмеження доступу до суду, гарантованого статтями 55, 124, 129 Конституції України, статтею 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права та статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Аналогічної позиції дотримується Верховний Суд, зокрема, у постанові від 29 вересня 2022 року у справі №500/1912/22.
За таких обставин, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що з урахуванням вищевказаних фактичних обставин справи, підстави пропуску позивачем строку звернення до суду є поважними, тому строк звернення до суду підлягає поновленню.
Враховуючи викладене, проаналізувавши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вони не спростовують висновків суду першої інстанції, яким повно та правильно встановлено обставини справи і ухвалено судове рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до положень статті 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи викладені обставини та з огляду на наведені положення законодавства, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а судове рішення без змін.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 292, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Територіального управління Служби судової охорони у Херсонській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31 липня 2025 року - залишити без задоволення.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31 липня 2025 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Служби судової охорони у Херсонській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Верховного Суду.
Головуючий суддя: М. П. Коваль
Суддя: Ю.В. Осіпов
Суддя: В.О. Скрипченко