П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
20 листопада 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/3040/23
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді - Коваля М.П.,
суддів - Осіпова Ю.В.,
- Скрипченка В.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одеса апеляційну скаргу Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06 серпня 2025 року, прийняте у складі суду судді Бойко О.Я. в місті Одеса, по справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ШЛЯХОВИК-97» до Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
У лютому 2023 року Товариство з обмеженою відповідальністю «ШЛЯХОВИК-97» звернулось до Одеського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, в якому позивач просив суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 24.01.2023 №160/Ж10/31-00-04-02-04.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 06 серпня 2025 року адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ШЛЯХОВИК-97» задоволено. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 24.01.2023 №160/Ж10/31-00-04-02-04, яким встановлені порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених ст.201 та згідно з п. 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України застосований штраф у сумі 1 887 286 (один мільйон вісімсот вісімдесят сім тисяч двісті вісімдесят шість),88 грн, прийняте на підставі акта “Про результати камеральної перевірки своєчасності реєстрації ТОВ “Шляховик-97» в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування, виписаних за період 31.10.2022 №1306/Ж5/31-00-04-02-04/3446334 від 02.12.2022.
Не погоджуючись із вказаним рішенням суду першої інстанції, Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків звернулось до П'ятого апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою, в якій посилається на те, що при винесенні оскаржуваного рішення судом порушено норми матеріального та процесуального права, а також неповно з'ясовано обставини справи, тому просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог ТОВ «Шляховик-97» відмовити.
Доводи апеляційної скарги ґрунтуються на тому, що за результатами камеральної перевірки позивача було встановлено реєстрацію податкової накладної №83 від 31.10.2022 року на суму ПДВ 18 872 868,72 грн. з порушенням граничних строків передбачених пунктом 201.10 статті 201 ПК України. Апелянт зазначає, що датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції. Крім того, апелянт зауважує, що протоколи подій програмного комплексу «M.E.DOC», які надано позивачем не є достатнім доказом виконання останнім обов'язку з направлення на реєстрацію спірної податкової накладної, оскільки при відповідному налаштуванні персонального комп'ютера можливе його штучне створення.
Представником позивача надано до апеляційного суду відзив на апеляційну скаргу, у якому зазначено про законність та обґрунтованість оскаржуваного судового рішення, просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, 1.10.2022 позивач виписав податкову накладну (далі - ПН) №83 та направив її до Державної податкової служби України у програмному забезпеченні “М.Е.Doc.» для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН).
Відповідно до квитанції №1 ПН від 31.11.2022 №83 доставлена до центрального рівня ДПС України 16.11.2022 о 08:06:49
16.11.2022 позивач звернувся до ДПС України з листом, в якому просив здійснити реєстрацію ПН №83 від 31.10.2022 за датою її відправлення 15.11.2022, про що внести відповідні відомості до ЄРПН та повідомлення про вжиті заходи.
02.12.2022 ДПС України листом повідомила, що ПН №38 надійшла на реєстрацію в ЄРПН 16.11.2022. В той же день відповідач провів камеральну перевірку щодо своєчасності реєстрації податкових накладних в ЄРПН, виписаних 31.10.2022.
За результатами перевірки відповідач склав акт. Згідно з актом від 02.12.2022 №1306/Ж5/31-00-04-02-04/3446334 “Про результати камеральної перевірки своєчасності реєстрації ТОВ “Шляховик-97» в ЄРПН податкових накладних, виписаних в період 31.10.2022 №1306/Ж5/31-00-04-02-04/3446334 від 02.12.2022 , встановлено порушення позивачем пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України та реєстрацію податкових накладних /розрахунків коригування з порушенням встановленого законодавством строку терміну.
Відповідно до скріншоту програмного забезпечення “М.Е.Doc.» щодо податкової накладної №83 - “Очікується доставка» 15.11.2022 15:11 год.
Позивач звернувся з запитом до ТОВ “М.Е.Doc.» про надання інформації стосовно відправки ПН №38 від 31.10.2022.
07.02.2023 від ТОВ “М.Е.Doc.» надійшла відповідь про те, що ПН №38 від 31.10.2022 була відправлена 15.11.2022 о 15:11 з використанням прямого з'єднання.
Позивач направив до податкового органу заперечення на акт перевірки, в яких вказав, що строк реєстрації ПН №38 він не порушував, а її реєстрація відбулася пізніше на 1 день після граничного строку для реєстрації - 16.11.2022 з причини неналежного функціонування Єдиного реєстра податкових накладних , що відбулося в результаті збою на сервері контролюючого органу.
18.01.2023 відповідач надав відповідь на заперечення про те, що висновки податкового органу, викладені в акті перевірки залишені без змін.
На підставі акту перевірки відповідач прийняв податкове повідомлення-рішення від 24.01.2023 №1610/Ж10/31-00-04-02-04, яким встановлено порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних та застосований штраф у сумі 1 887 286,88 грн.
Вважаючи вказане податкове повідомлення-рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
Вирішуючи спірне питання, суд першої інстанції виходив з того, що позивач підтвердив своєчасне направлення на реєстрацію податкової накладної від 31.10.2022 №83 (15.11.2022 о 15:11 год), відтак спірне податкове повідомлення-рішення про застосування штрафних санкцій за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних є протиправним та таким, що належить до скасування.
Вирішуючи дану справу в апеляційній інстанції, колегія суддів виходить з наступного.
Згідно положень статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, порядок їх адміністрування, права та обов'язки платників податків, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України).
Згідно з пп. 14.1.60 п. 14.1 ст. 14 ПК України Єдиний реєстр податкових накладних - це реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконаної влади, що реалізує державну податкову політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Відповідно до пп. 16.1.3 п. 16.1 ст. 16 ПК України, платник податків зобов'язаний, зокрема, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Згідно з п. 201.1 ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Пунктом 201.10 ст. 201 ПК України встановлено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Згідно пунктом 120-1.1 статті 120 ПК України, порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 1 0 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Порядок №1246), який визначає механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до ЄРПН.
Згідно п. 5 Порядку № 1246 Податкова накладна та/або розрахунок коригування приймаються до Реєстру у разі дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192, пунктами 200-1.3, 200-1.9 статті 200-1 та пунктами 201.1, 201.10 і 201.16 статті 201 Кодексу, а також з урахуванням Законів України «Про електронні довірчі послуги", "Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Реєстрації підлягають податкові накладні та/або розрахунки коригування (у тому числі ті, що не надаються отримувачу (покупцю) товарів/послуг, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, складені за операціями з постачання послуг нерезидентом) незалежно від суми податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.
Відповідно до п.п. 11-15 Порядку після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДПС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.
Після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки податкової накладної.
За результатами перевірок, визначених п. 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДПС.
У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.
При цьому, за п. 3 Порядку операційний день триває в робочі дні з 8 години 00 хвилин до 20 години 00 хвилин. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо граничні строки реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.
Таким чином, ПК України визначено обов'язок платника податку зареєструвати в ЄРПН податкові накладні/розрахунки коригування, та встановлено відповідальність за порушення визначених законодавством граничних строків для такої реєстрації у вигляді штрафних санкцій.
Разом з тим, законодавець передбачив можливість застосування до платника податків наслідків несвоєчасної реєстрації податкової накладної, передбачених ст. 120-1 ПК України, лише за наявності його вини.
Як правильно встановлено судом першої інстанції, податкова накладна №83 від 31.10.2022 року була надіслана позивачем до ДПС України 15.11.2022 о 15:11. У відповідній програмі зазначено: очікується доставка - 15.11.2022 о 15:11, квитанція №1 - 16.11.2022 о 08:06:49.
Зі змісту листа КП “М.Е.Doc.» №07/02-01 від 07.02.2023, вбачається, що властивості документа податкових накладних по податковій накладній №83 від 31.10.2022 року підписи і печатки проставлялися 15.11.2022. У свою чергу, функція такого протоколу «очікується доставка» свідчить про те, що податкова накладна №83 від 31.10.2022 року відправлена, очікується доставка до податкового органу, про факт якої буде свідчити квитанція №1, яка надсилається платнику податків не пізніше наступного дня.
Отже, колегія суддів вважає, що позивачем вчинені усі необхідні дії щодо надсилання податкової накладної №83 від 31.10.2022 року протягом операційного дня у строк, встановлений п. 201.10 ст. 201 ПК України.
Разом з тим, доказів того, що програма «M.E.Doc» містить неправдиві відомості, апелянт не надав. При цьому, колегія суддів враховує, що відповідно до ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Більш того, впродовж розгляду цієї справи суд призначив проведення комп'ютерно-технічної експертизи, яке доручив Одеському науково-дослідному інституту судових експертиз. На вирішення перед експертом суд поставив запитання:
1. Чи відповідають системі дата та час, які встановлені на серевері ТОВ “Шляховик-97» астрономічній даті та часу?
2. Чи здійснювалися зміна дати та часу на сервері ТОВ “Шляховик-97» за період часу з 14.11.2022 з 8:00 по 16.11.2022
У Висновку експерта №23-2718 від 20.03.2025 судовий експерт виснував, що при дослідженні параметрів операційної системи наданого на дослідження персонального комп'ютера, в результаті дослідження виявлено, що показники системного часу та дати встановлювалися автоматично. Зміни дати та часу за період з 14.11.2022 з 8:00 по 16.11.2022 не виявлено.
Крім того, апеляційний суд зазначає, що Верховний Суд у постанові від 22.11.2021 по справі №160/10558/19 дійшов висновку про те, що при розгляді справ про застосування штрафних санкцій за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних принциповим є не дата фактичного надходження податкових накладних до Єдиного реєстру податкових накладних, а дата їх відправлення виходячи з технічного способу реєстрації податкових накладних.
Отже, враховуючи те, що Позивачем податкова накладна подана на реєстрацію у строк встановлений ПК України та Порядком № 1246, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про відсутність підстав для застосування до нього відповідальності.
Враховуючи викладене, проаналізувавши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вони не спростовують висновків суду першої інстанції, яким повно та правильно встановлено обставини справи і ухвалено судове рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до положень статті 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи викладені обставини та з огляду на наведені положення законодавства, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а судове рішення без змін.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 292, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06 серпня 2025 року - залишити без задоволення.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06 серпня 2025 року по справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ШЛЯХОВИК-97» до Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Верховного Суду.
Головуючий суддя: М. П. Коваль
Суддя: Ю.В. Осіпов
Суддя: В.О. Скрипченко