Постанова від 19.11.2025 по справі 280/1573/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 листопада 2025 року м. Дніпросправа № 280/1573/25

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Щербака А.А. (доповідач),

суддів: Баранник Н.П., Малиш Н.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю «Лидер - 2016» та Головного управління ДПС у Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 08 травня 2025 року (суддя Артоуз О.О.) у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Лидер - 2016» до Головного управління ДПС у Запорізькій області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ТОВ «Лидер - 2016» звернулося з позовом до Головного управління ДПС у Запорізькій області, Державної податкової служби України, в якому просить:

- визнати протиправними та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Запорізькій області, а саме: рішення №12250666/40551620 від 24.12.2024 щодо неприйняття податкової накладної №1 від 26.08.2024; рішення №12250668/40551620 від 24.12.2024 щодо неприйняття податкової накладної №1 від 12.09.2024;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних днем фактичного надходження подані Товариством з обмеженою відповідальністю «Лидер - 2016» (ЄДРПОУ 40551620): податкову накладну №1 від 26.08.2024; податкову накладну №1 від 12.09.2024.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 08 травня 2025 року позов задоволено частково.

Суд вирішив визнати протиправними та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Запорізькій області №12250668/40551620 від 24.12.2024 щодо відмови у реєстрації податкової накладної від 12.09.2024 №1 .

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних днем фактичного надходження подану Товариством з обмеженою відповідальністю «Лидер - 2016» (ЄДРПОУ 40551620) податкову накладну від 12.09.2024 №1.

В задоволенні решти вимог відмовити.

Позивачем подана апеляційна скарга, просить рішення суду першої інстанції скасувати в частині відмовлених позовних вимог, позов задовольнити у повному обсязі.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права.

Головним управлінням ДПС у Запорізькій області також подана апеляційна скарга, просить рішення суду першої інстанції скасувати, в задоволенні позову відмовити.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права.

Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до пункту 3 частини 1 ст.311 КАС України в порядку письмового провадження, на підставі наявних у ній доказів.

Колегія суддів доходить висновку, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню.

Як було встановлено судом першої інстанції, Товариство з обмеженою відповідальністю «Лидер - 2016» (код ЄДРПОУ 40551620) зареєстроване як юридична особа 08.06.2016 (номер запису: 11031360000040356).

Місцезнаходження юридичної особи за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: Україна, 69013, Запорізька обл., м. Запоріжжя, вул. Базова, буд. 5.

Відповідно Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, видами економічної діяльності за КВЕД позивача зазначено: 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна (основний); 27.20 Виробництво батарей і акумуляторів; 45.31 Оптова торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів; 45.32 Роздрібна торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів; 49.41 Вантажний автомобільний транспорт; 33.14 Ремонт і технічне обслуговування електричного устатковання.

Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єкту нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна у власності позивача з 21.09.2016 перебувала будівля механічної мийки літ.В загальною площею 1105,5 кв.м., що знаходиться за адресою: Запорізька обл., м. Запоріжжя, вул. Базова, буд. 5.

На підставі договору оренди нежитлового приміщення від 10.04.2023 № 1/10-04, укладеного між ТОВ «Лидер - 2016» (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «ВП Запорізькі акумулятори» (ЄДРПОУ 42828599) (орендар), та акту приймання-передачі від 10.04.2023, позивачем передано в строкове платне користування ТОВ «ВП Запорізькі акумулятори» нежитлові приміщення (будівля мийки механічної літ.В) за адресою: Запорізька обл., м. Запоріжжя, вул. Базова, буд. 5 загальною площею 1105,5 кв.м.

Відповідно до розділу 4 Договору оренди нежитлового приміщення від 10.04.2023 № 1/10-04 розрахунки за користування Приміщенням здійснюються у безготівковому порядку, в національній валюті України, шляхом перерахування орендарем грошових коштів (орендної плати) на розрахунковий рахунок орендаря у відповідності з умовами договору.

Сторони попередньо погодили, що розмір орендної плати становить: з 10 квітня по 30 квітня 2023 року 8 040,00 грн., в т.ч. ПДВ, з 01 травня 2023 року становить 11 873,08 грн в т.ч. ПДВ за місяць.

Нарахування орендної плати здійснюється з дати підписання Акту приймання - передачі №1 (Додаток № 1 до цього Договору). Підписання Акту приймання - передачі №1 свідчить, що орендар отримав Приміщення у володіння та користування відповідно до умов цього Договору. Орендна плата сплачується орендарем в порядку та строки, передбачені цим договором.

Орендар зобов'язаний щомісячно, не пізніше 30 числа місяця наступного за звітним, сплачувати орендодавцю плату за оренду Приміщення шляхом перерахування її на поточний рахунок орендодавця.

Плата за неповний останній місяць оренди нараховується і сплачується пропорційно до кількості днів, протягом яких орендар користувався приміщенням.

26 серпня 2024 року ТОВ «Лидер - 2016» складено податкову накладну № 1 за господарською операцією з ТОВ «ВП Запорізькі акумулятори» щодо оренди приміщень будівля механічної мийки (літ.В) за серпень 2024 року на суму 11 873,08 грн. у тому числі ПДВ 1 978,85 грн.

Згідно квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 27.08.2024 документ збережено, реєстрація зупинена. Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної реєстрація податкової накладної від 26.08.2024 №1 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 68.20, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=17.2230%, "Рпоточ"=0. Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Пропонуємо надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Згідно з даними картки рахунку 361 позивачем 26.08.2024 взято на облік кредиторську заборгованість з орендної плати по договору оренди від 10.04.2023 № 1/10-04 на суму 11 873,08 грн.

На підтвердження факту надання ТОВ «Лидер - 2016» ТОВ «ВП Запорізькі акумулятори» послуг оренди приміщень будівля механічної мийки (літ.В) за серпень 2024 року сторонами 31.08.2024 підписано Акт надання послуг від 31.08.2024 № р8.

Згідно з даними картки рахунку 361 позивачем 31.08.2024 отримано орендну плату на суму 11 873,08 грн.

На підставі додаткової угоди до Договору оренди нежитлового приміщення від 10.04.2023 № 1/10-04 від 12.09.2024, акту приймання-передачі з 12.09.2025 припинено дію Договору оренди нежитлового приміщення від 10.04.2023 № 1/10-04 та ТОВ «ВП Запорізькі акумулятори» послуг повернуто позивачу нежитлові приміщення (будівля мийки механічної літ.В) за адресою: Запорізька обл., м. Запоріжжя, вул. Базова, буд. 5 загальною площею 1105,5 кв.м.

На підтвердження факту надання ТОВ «Лидер - 2016» ТОВ «ВП Запорізькі акумулятори» послуг оренди приміщень будівля механічної мийки (літ.В) за вересень 2024 року сторонами 12.09.2024 підписано Акт надання послуг від 12.09.2024 № р9.

12 вересня 2024 року ТОВ «Лидер - 2016» складено податкову накладну № 1 за господарською операцією з ТОВ «ВП Запорізькі акумулятори» щодо оренди приміщень будівля механічної мийки (літ.В) за вересень 2024 року на суму 4749,23 грн. у тому числі ПДВ 791,54 грн.

Згідно квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 20.09.2024 документ збережено, реєстрація зупинена. Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної реєстрація податкової накладної від 12.09.2024 №1 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 68.20, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=18.3124%, "Рпоточ"=0. Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Пропонуємо надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Згідно з даними картки рахунку 361 позивачем 12.09.2024 отримано орендну плату на суму 4749,23 грн.

Позивач скористався своїм правом та 16.12.2024 надав Повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо ПН/РК, реєстрацію яких зупинено з документами 33 (Договір №11/11/2024/1 від 11.11.2024; пояснення; виписку Реєстру; відомість про держреєстрацію об'єкта нерухомості; форму 20-ОПП від 16.05.2023; форму 20-ОПП від 14.11.2024; штатний розпис №2 від 19.07.2024; податкову декларацію з податку на нерухоме майно 2024; оборотна-сальдову відомість 103 рах.; податкову накладну 1 від 26.08.2024; квитанцію до податкової накладної від 26.08.2024; податкову накладну 1 від 12.09.2024; квитанцію до податкової накладної від 12.09.2024; Договір оренди 1/10-04 від 10.04.2023; акт приймання-передачі до Договору 1/10-04 від 10.04.2023; Додаткову угоду до Договору 1/10-04 від 10.04.2023; акт приймання-передачі до Договору 1/10-04 від 12.09.2024; договір оренди №02/01-10 від 01.10.2024; акт надання послуг №8 від 31.08.2024; акт надання послуг №9 від 12.09.2024; картку рах. 361 21. ОСВ рах 361; платіжні інструкції 2667 від 26.08.2024, 2844 від 20.09.2024, 97 від 27.09.24 - нерух. майно 3 кв. 2024; табелі серпень 2024, вересень 2024; розрахункові відомості за серпень 2024 року, вересень 2024 року; банківські виписки 22.08.2024 ЗП, податки серпень 2024, від 06.09.2024 ЗП, податки серпень 2024 року, від 20.09.2024 ЗП, податки вересень 2024 року; від 07.10.2024 ЗП, податки вересень 2024).

18 грудня 2024 року відповідачем 1 було направлено позивачу повідомлення № 12220519/40551620 та № 12220520/40551620 про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН, в яких зазначено, що у зв'язку із необхідністю надання додаткових пояснень та/або документів для розгляду питання прийняття Комісією рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування (далі - ПН/РК) в ЄРПН, пропонується надати копії документів на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній/розрахунку коригування: письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено. В графі додаткова інформація вказано: відсутня інформація та підтверджуючі документи щодо придбання комунальних послуг; недостатньо інформації щодо складського обліку основних засобів.

Позивач 19.12.2024 додатково надав комісії ГУ ДПС України у Запорізькій області пояснення разом із додатковими документами (ОСВ рах.1521; акт введення в експлуатацію 07.09.2016; протокол №07/09 від 07.09.2016; акт №1 від 08.09.2016 приймання-передачі; ОСВ рах. 103; Акт введення об'єкта в експлуатацію; ОЗ-6).

Рішенням комісії ГУ ДПС України у Запорізькій області від 24.12.2024 №12250666/40551620 за результатами розгляду повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, відмовлено в реєстрації податкової накладної від 26.08.2024 №1 в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підставою для відмови визначено ненадання/часткове надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку. Поле конкретна інформація не заповнене.

Рішенням комісії ГУ ДПС України у Запорізькій області від 24.12.2024 №12250668/40551620 за результатами розгляду повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, відмовлено в реєстрації податкової накладної від 12.09.2024 №1 в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підставою для відмови визначено ненадання/часткове надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку. Поле конкретна інформація не заповнене.

Рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Запорізькій області від 24.12.2024 №12250666/40551620 та від 24.12.2024 №12250668/40551620 позивачем в адміністративному порядку не оскаржувалися.

Позивач звернувся до суду з даним позовом.

Задовольняючи позов частково, суд першої інстанції зазначив, що відповідачем правомірність оскарженого рішення №12250668/40551620 від 24.12.2024 щодо відмови у реєстрації податкової накладної від 12.09.2024 №1 не було доведено.

Колегія суддів з висновками суду першої інстанції погоджується.

Відповідно до п.п. «б» п. 185.1 ст. 185 ПК України об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.

Пунктом 187.1 ст. 187 ПК України визначено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Відповідно до абзацу першого п. 201.1 ст. 201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Абзацами першим, другим п. 201.10 ст. 201 ПК України встановлено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Функціонування Єдиного реєстру податкових накладних (далі - ЄРПН, Реєстр) відбувається в автоматизованому режимі за правилами, визначеними Порядком затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних».

Зокрема, п. 12 Порядку № 1246 передбачено, що саме в автоматизованому режимі здійснюється перевірка одержаної від платника податків податкової накладної на предмет наявності підстав для зупинення реєстрації.

Згідно з п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів визначено Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

Відповідно до п. 2 Порядку № 1165 автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.

Відповідно до п. 5 Порядку № 1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Відповідно до пункту 7 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет (п. 8 Порядку № 1165).

Відповідно до п. 10 Порядку № 1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

Згідно з п. 11 Порядку № 1165 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Суд першої інстанції вірно зазначив про необхідність надати оцінку як правомірності дій податкового органу по зупиненню реєстрації податкової накладної та наявності підстав для витребування від позивача пояснень та копій документів, так і законності та обґрунтованості прийнятого Комісією рішення про відмову в її реєстрації.

Згідно з квитанціями від 27.08.2024 та 20.09.2024 реєстрацію податкових накладних від 26.08.2024 №1 та від 12.09.2024 № 1 зупинено з посиланням на п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної реєстрація податкової накладної від 26.08.2024 №1 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 68.20, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку).

Критерії ризиковості здійснення операцій визначені у Додатку № 3 до Порядку № 1165.

Відповідно до п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій Додатку № 3 до Порядку № 1165 під таке визначення підпадає відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

Суд вірно зазначив, що для того, аби встановити наявність у господарської операції такої ознаки мають існувати визначені цим пунктом передумови, а також для підтвердження відповідності господарської операції вказаному критерію слід навести обґрунтований розрахунок за цим критерієм, якому відповідає платник податку (пп. 2 п. 11 Порядку № 1165).

Колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що відповідачем не наведено жодного розрахунку за п.1 Критеріїв ризиковості, що не відповідає вимогам пп. 2 п. 11 Порядку № 1165.

У квитанції про зупинення реєстрації спірної податкової накладної відсутня інформація про те, чому позивач визначений ризиковим або які саме його операції стали причиною для визнання його ризиковим. Нечітке формулювання п.1 Критеріям ризиковості платника податку унеможливлює встановлення конкретних ознак ризиковості платника.

Суд також вірно врахував, що квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної хоча і містить перелік документів, які необхідно надати платнику податків. Проте, такий перелік за своїм змістом повторює норму п. 5 Порядку № 520 та не є персоналізованим по відношенню до платника податків та підконтрольної операції. При цьому відсутність конкретизації документів, які вимагалися контролюючим органом для реєстрації податкових накладних фактично ставить платника податку у стан невизначеності у питанні документального спростування існуючих на думку відповідача ризиків.

Відповідно до п. 5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за № 1245/34216, перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Відповідно до п. 9 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:

або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

або направляє повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування;

або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.

За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту.

Згідно з п. 10 Порядку № 520 Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання/часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Як встановлено судом першої інстанції, позивач після отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної надіслав податковому органу письмові пояснення разом з копіями документів на підтвердження обґрунтованості її складення.

Відповідно до п. 44.1 ст. 44 ПК України визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Суд зазначає, що підставою для формування сум податкового кредиту з ПДВ, підставою для формування ПН та, відповідно, підставою для реєстрації ПН є реальне виконання господарських операцій, які є об'єктом оподаткування. Проведення будь-якої господарської операції підприємства фіксується і підтверджується первинними документами, на підставі яких ведеться бухгалтерський облік.

При розгляді таких спорів необхідно встановити настання обставини, яка обумовлює обов'язок платника податків скласти податкову накладну та зареєструвати її в ЄРПН.

Так, відповідно до пункту 187.1 статті 187 ПК України, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Пунктом 198.2 статті 198 ПК України, передбачено, що датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг.

Суд першої інстанції вірно зазначив, що оскільки для виникнення податкового зобов'язання з ПДВ достатньо настання однієї з подій, то обов'язок продавця виписати і зареєструвати в ЄРПН податкову накладну на відповідну суму ПДВ, кореспондує з правом контролюючого органу вимагати у платника ПДВ ту документацію, яка підтверджує настання саме такої події, а не обох подій одночасно.

Якщо мова йде про зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку в якості оплати товарів/послуг, що підлягають постачанню, то документами, достатніми для підтвердження такої операції будуть розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків, а також відповідні договори та рахунки на оплату, що підтверджують наявність правових підстав для зарахування відповідної суми коштів. Тому, саме такі документи можуть вважатися необхідною передумовою для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН.

Стосовно документів щодо податкової накладної від 26.08.2024 №1, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що відображена в ній операція не є підтвердженою.

Суд вірно врахував відсутність розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків, а також відповідні договори та рахунки на оплату, що підтверджують наявність правових підстав для зарахування відповідної суми коштів (11 873,08 грн) на рахунок ТОВ «Лидер - 2016».

Умовами розділу 4 Договору оренди нежитлового приміщення від 10.04.2023 № 1/10-04 передбачено, що орендар зобов'язаний щомісячно, не пізніше 30 числа місяця наступного за звітним, сплачувати орендодавцю плату за оренду Приміщення шляхом перерахування її на поточний рахунок орендодавця.

Обов'язок по сплаті орендної плати за серпень 2024 року орендар мав виконати не пізніше 30 вересня (місяця наступного за звітним) 2024 року.

На підтвердження факту надання ТОВ «Лидер - 2016» ТОВ «ВП Запорізькі акумулятори» послуг оренди приміщень будівля механічної мийки (літ.В) за серпень 2024 року сторонами 31.08.2024 підписано Акт надання послуг від 31.08.2024 № р8.

Суд вірно врахував, що умовами договору оренди нежитлового приміщення від 10.04.2023 № 1/10-04 не передбачено можливості сплати орендної плати орендарем шляхом попередньої оплати.

Щодо доводів, що підтверджуючим документом щодо операції відображеної в податковій накладній від 26.08.2024 № 1 є платіжне доручення від 30.08.2024 № 123 на суму 11873,08 грн., то суд вірно взяв до уваги, що платіжне доручення в матеріалах справи відсутнє і відповідачу, також, разом із поясненнями не надавалося, а з огляду на дату платіжного доручення від 30.08.2024 № 123 воно не може бути підтвердженням настання підстав для реєстрації податкової накладної від 26.08.2024 № 1 та факту реальності відображеної у ній операції.

Суд першої інстанції обґрунтовано погодився з позицією ГУ ДПС в Запорізькій області, що у податкового органу були підстави витребування документів на підтвердження обґрунтованості реальності здійснення господарської операції.

Суд вірно встановив, що господарська операція за результатами якої позивачем складено 26.08.2024 податкову накладну № 1 не підтверджується первинними документами, оскільки позивачем не надано розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків, а також відповідні договори та рахунки на оплату, що підтверджують наявність правових підстав для зарахування відповідної суми коштів (11 873,08 грн) на рахунок ТОВ «Лидер - 2016».

Відтак відповідачем доведено правомірність рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Запорізькій області №12250666/40551620 від 24.12.2024 щодо відмови у реєстрації податкової накладної №1 від 26.08.2024.

Щодо рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Запорізькій області №12250668/40551620 від 24.12.2024 щодо відмови у реєстрації податкової накладної від 12.09.2024 №1.

Як зазначив суд першої інстанції, надані документи та пояснення стосовно здійснених господарських операцій, містять достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних. Відповідачем не зазначено підстав їх не врахування та неможливості зареєструвати податкову накладну.

Підставою для прийняття оскаржуваних рішень слугувало ненадання/часткове надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.

В графі «Додаткова інформація (зазначити конкретні документи)» - будь-яка інформація відсутня.

Суд вірно врахував, що контролюючим органом повинно бути зазначено об'єктивні обставини, які перешкоджають реєстрації податкової накладної з урахуванням відсутності таких документів, при цьому, обов'язково повинна бути надана оцінка тим документам, що фактично подано платником податку.

Колегія суддів погоджується з судом першої інстанції щодо відсутності обґрунтованих недоліків щодо поданих позивачем документів.

Подані позивачем документи для реєстрації спірної податкової накладної від 12.09.2024 №1 є достатніми для прийняття рішення про її реєстрацію в ЄРПН.

Суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що оскаржуване рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Запорізькій області №12250668/40551620 від 24.12.2024 щодо відмови у реєстрації податкової накладної від 12.09.2024 №1 не є обґрунтованим та вмотивованим, та не містить переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття, не встановлює, які саме документи не подані і що вони мали б підтвердити або спростувати, а рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Запорізькій області №12250668/40551620 від 24.12.2024 щодо відмови у реєстрації податкової накладної від 12.09.2024 №1 є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення);

неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду (пункт 20 Порядку №1246).

Суд вірно зазначив, що оскільки рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної підлягає скасуванню, відповідно пунктів 19 - 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 29.12.2010 № 1246, то наявні підстави для зобов'язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних зазначену податкову накладну.

Доводи апеляційних скарг вказаного не спростовують.

Підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.

Керуючись ст. ст. 315, 316, 321, 322 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю «Лидер - 2016» та Головного управління ДПС у Запорізькій області залишити без задоволення.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 08 травня 2025 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Лидер - 2016» до Головного управління ДПС у Запорізькій області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий - суддя А.А. Щербак

суддя Н.П. Баранник

суддя Н.І. Малиш