Справа № 127/34352/25
Провадження № 3/127/7220/25
"17" листопада 2025 р.м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Шидловського О.В.,
за участю: секретаря судового засідання Докійчук С.А.,
представника Вінницької митниці Стрекалової В.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду №21 в м. Вінниці матеріали, що надійшли від Вінницької митниці ДФС про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, проживаючу за адоесою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України,-
19.06.2024 особа, уповноважена на роботу з митницею громадянин України ОСОБА_2 (ДРФО НОМЕР_2 , паспорт НОМЕР_3 виданий Ленінським РВ УМВС України у Вінницькій області від 03.04.2007 року, адреса: АДРЕСА_2 ) на підставі договору доручення № 05/49 від 17.06.2024. підготував та подав до відділу митного оформлення №1 митного поста «Вінниця» Вінницької митниці електронну митну декларацію (далі ЕМД) типу «ІМ 40 ДЕ» № 24UA401020032807U7 на товар «Автомобіль легковий, б/в, марка VOLKSWAGEN, модель - TIGUAN, календарний рік виготовлення -2009 р., модельний рік виготовлення - 2010 р., дата першої реєстрації - 29.12.2009, кузов № НОМЕР_4 , двигун - дизельний, робочий об'єм циліндрів - 1968 см3., потужність двигуна - 103 кВТ, номер двигуна - немає даних, колісна формула - 4x4. кількість місць для сидіння згідно свідоцтва про реєстрацію - 5, для використання по дорогах загального призначення. Торговельна марка: VOLKSWAGEN. Фірма-виробник: VOLKSWAGEN. Країна виробництва: DE».
Заявлена фактурна вартість 46000 норвезьких крон (згідно курсу НБУ, станом на дату прийняття до митного оформлення ЕМД - 174606.8 грн.). Митна вартість 199893.89 грн. Одержувач громадянка України ОСОБА_1 (паспорт НОМЕР_5 , виданий органом 3516, дата видачі 18.04.2018 року, адреса проживання: АДРЕСА_3 ).
З метою виявлення ризиків та механізмів ухилення від сплати митних платежів, у відповідності до статті 2 Угоди між Урядом України та Урядом Королівства Норвегія про взаємодопомогу в митних справах від 14.02.2007. Вінницькою митницею листом від 31.01.2025 №7.12-1/20-03/4/681 на адресу Департаменту міжнародної взаємодії Держмитслужби України було ініційовано направлення проекту запиту до митних органів Королівства Норвегія про надання адміністративної допомоги у проведенні перевірки та інформації щодо фактів митного оформлення, продажу, зняття з реєстрації та вартості транспортних засобів, які надходили на адресу громадянки України ОСОБА_1 (паспорт НОМЕР_5 виданий органом 3516, дата видачі 18.04.2018 року, адреса проживання: АДРЕСА_1 ).
17.06.2025 на адресу Вінницької митниці листом Департаменту міжнародної взаємодії Держмитслужби України від 16.06.2025 № 26/26-04/7/1369 направлено лист Митного та податкового директорату Королівства Норвегія від 28.05.2025 № 25,08195-5 (вх. Держмитслужби від 28.05.2025 №14865/11/26), яким повідомлено, що транспортний засіб марки VOLKSWAGEN, модель - TІGUAN, VIN-код НОМЕР_4 , був проданий за 49600 норвезьких крон та про неможливість знайти експортну декларацію на даний транспортний засіб.
Митне оформлення даного транспортного засобу здійснювалось на підставі товаросупровідних документів, зокрема рахунку-фактури №2115 від 28.05.2024 з іноземною компанією «ILIA AS» (Ra terrasse 3. 1663 Rolvsoy,Norway), згідно якої вартість товару становить 46000 норвезьких крон.
Згідно інформації АСМО «Інспектор» встановлено, що транспортний засіб марки VOLKSWAGEN, модель - TIGUAN, VIN-код НОМЕР_4 був ввезений на митну територію України 18.06.2024 через пункт пропуску «Шегині-Медика» митного поста «Мостиська» Львівської митниці безпосередньо громадянкою України ОСОБА_1 .
З метою проведення опитування та надання підтверджуючих документів щодо вартості транспортного засобу марки VOLKSWAGEN, модель - TIGUAN, VIN-код НОМЕР_4 , на адресу громадянки України ОСОБА_1 30.06.2025 митницею направлено запрошення № 7.12-2/20-03/10/3916.
21.07.2025 громадянка України ОСОБА_1 надіслала на адресу Вінницької митниці пояснення, до якого додала копію листа іноземної компанії «ILIA AS», де наведено уточнення опису вартості транспортного засобу марки VOLKSWAGEN, модель - TIGUAN, VIN-код НОМЕР_4 у рахунку-фактурі № 2115 від 05.06.2024 і зазначено, що до вартості транспортного засобу 46000 норвезьких крон додана вартість зимових шин на дисках 3600 норвезьких крон. В зв'язку з чим, загальна ціна на транспортний засіб разом з зимовими шинами на дисках становить 49600 норвезьких крон (згідно курсу НБУ, станом на дату прийняття до митного оформлення ЕМД- 188271.68 грн.).
Враховуючи викладене, встановлено, що транспортний засіб марки VOLKSWAGEN, модель - TIGUAN, VIN-код НОМЕР_4 , митне оформлення якого здійснено за ЕМД від 19.06.2024 № 24UA401020032807U7, переміщений через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу як підстави для переміщення товару документу, що містить неправдиві відомості, необхідні для визначення його митної вартості, а саме рахунку-фактури № 2115 від 28.05.2024.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася, про причини неявки в судове засідання суд не повідомила, хоча завчасно та належним чином повідомлялася судом про дату, час та місце розгляду справи.
У судовому засіданні представник Вінницької митниці Держмитслужби за довіреністю Стрекалова В.Д. підтримала протокол про порушення митних правил за яким ОСОБА_3 притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 МК України, вважає вину останньої доведеною доказами, що містяться у матеріалах справи.
Вислухавши думку представника Вінницької митниці Державної митної служби України, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, знайшла своє підтвердження у судовому засіданні.
Так, відповідно ч. 1 ст. 318 МК України митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України.
Згідно ч. 1 ст. 198 МК України органу доходів і зборів в пункті пропуску через державний кордон України у відповідності до положень статті 335 цього Кодексу подаються документи, що містять відомості про товари, достатні для їх ідентифікації та необхідні для прийняття рішення про пропуск їх через митний кордон України.
У розумінні положень п. 57 ст.4 МК України товари це будь-які рухомі речі, у тому числі ті, на які законом поширено режим нерухомої речі (крім транспортних засобів комерційного призначення), валютні цінності, культурні цінності, а також електроенергія, що переміщується лініями електропередач.
Згідно вимог ст. 336 МК України митний контроль здійснюється безпосередньо посадовими особами митного органу зокрема, шляхом, перевірки документів та відомостей, які відповідно до статті 335 цього Кодексу надаються органам доходів і зборів під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України; направлення запитів до інших державних органів, установ та організацій, уповноважених органів іноземних держав для встановлення автентичності документів, поданих органу доходів і зборів.
Відповідно до ч. 1 ст. 257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Частинами 6 та 8 статті 264 МК України визначено, що митна декларація приймається для митного оформлення, якщо вона подана за встановленою формою, підписана особою, яка її подала, і перевіркою цієї декларації встановлено, що вона містить всі необхідні відомості і до неї додано всі документи, визначені цим Кодексом. Факт прийняття митної декларації засвідчується посадовою особою митного органу, яка її прийняла, шляхом проставляння на ній відбитка відповідного митного забезпечення та інших відміток (номера декларації, дати та часу її прийняття тощо). З моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
Відповідно до п. 1.10 Наказу Міністерства фінансів України № 614 від 28.05.2012 «Про затвердження Порядку заповнення митної декларації для письмового декларування товарів, що переміщуються через митний кордон України громадянами для особистих, сімейних та інших потреб, не пов'язаних з провадженням підприємницької діяльності» - з моменту прийняття декларації посадовою особою митного органу для оформлення вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а громадянин або уповноважена особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
Таким чином, ОСОБА_1 перемістила через митний кордон України з приховуванням від митного контролю товар - транспортний засіб марки VOLKSWAGEN, модель - TIGUAN, VIN-код НОМЕР_4 , митне оформлення якого здійснено за ЕМД від 19.06.2024 № 24UA401020032807U7, з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу, як підстави для переміщення товару документу, що містить неправдиві відомості, необхідні для визначення його митної вартості, а саме рахунку-фактури № 2115 від 28.05.2024.
Згідно положень ч. 3 ст. 465 МК України конфіскація товарів, транспортних засобів, зазначених у пункті 3 статті 461 цього Кодексу, застосовується незалежно від того, чи є ці товари, транспортні засоби власністю особи, яка вчинила правопорушення.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, доведена: протоколом про порушення митних правил від 22.09.2025 № 0319/UA401000/2025 (а.с. 2-7); ЕМД та товаросупровідними документами (а.с. 8-14); відповіддю митних огранів Королівства Норвегії (а.с. 28-33); доповідною запискою (а.с. 54/58).
Дослідивши матеріали адміністративної справи, враховуючи особу порушника та ступінь її вини, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, суд вважає за необхідне визнати винною ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, застосувавши до неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товару з конфіскацією вказаного товару.
Окрім того, з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у розмірі 605,60 грн., оскільки відповідно до ч. 1 ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 4, 198, 257, 265, 266, 335, 336, 465, 483, 487 МК України, ст.ст. 16, 40-1, 283, 284 КУпАП,-
Визнати винною ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товару, що складає 188271 грн. 68 коп., в дохід держави, з конфіскацією товару - транспортного засобу марки «VOLKSWAGEN», модель «TІGUAN», VIN-код НОМЕР_4 .
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 605,60 грн. в дохід держави.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови, шляхом подачі апеляційної скарги до апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.
Суддя: