Постанова від 18.11.2025 по справі 160/6739/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 листопада 2025 року м. Дніпросправа № 160/6739/25

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Божко Л.А. (доповідач),

суддів: Дурасової Ю.В., Олефіренко Н.А.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях (філія ГСЦ МВС) на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.06.2025 в адміністративній справі №160/6739/25 (суддя Бондар М.В.) за позовом ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях (філія ГСЦ МВС), Головного сервісного центру МВС про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити пені дії,-

ВСТАНОВИВ:

У березні 2025 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях (філія ГСЦ МВС), в якій позивач, з урахуванням уточненої позовної заяви, просив:

- визнати протиправними дії РСЦ ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях (філія ГСЦ МВС) щодо переведення водійського посвідчення серії НОМЕР_1 від 02.08.23р., виданого на ім'я позивача, в статус "не дійсний";

- зобов'язати РСЦ ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях (філія ГСЦ МВС) внести відомості до Єдиного державного реєстру МВС (Міністерства внутрішніх справ) про дійсність водійського посвідчення серії НОМЕР_1 від 02.08.23р., виданого на ім'я позивача.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.06.2025 адміністративний позов задоволено .

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях (філія ГСЦ МВС) подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та прийняти нове судове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

Апеляційна скарга ґрунтується на тому, що листом ГСЦ МВС № 31/9366-13581-2023 від 27.06.2023 надійшло посвідчення водія серії НОМЕР_2 , яке було отримане від Посольства України в ОАЕ у зв'язку з їх обміном на аналогічний документ ОАЕ у рамках виконання Меморандуму про взаєморозуміння між МВС України та МВС ОАЕ про взаємне визнання та обмін національних посвідчень водія, РСЦ ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях направив до ТСЦ МВС №1242 для знищення. Дане посвідчення водія було знищено, що підтверджується актом знищення ТСЦ МВС № 1242 № 31/29-1242-266 від 13.03.2024. 08.12.2023 ОСОБА_1 звернулася із заявою в ТСЦ МВС № 1242 для обміну посвідчення водія виданого іноземною державою (Об'єднані Арабські Емірати). ТСЦ МВС №1242 звернулись з листом № 31/29/1242-М-7 від 08.01.2023 до РСЦ ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях (філія ГСЦ) для направлення відповідного запиту до компетентних органів ОАЕ з метою підтвердження видачі посвідчення водія. В свою чергу РСЦ ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях листом №31/29-363еп від 28.12.2023 звернувся до Посольства України в ОАЕ (королівство Бахрейн за сумісництвом) з метою підтвердження видачі посвідчення водія. На теперішній час відповідь не надійшла. У зв'язку з неотриманням відповіді з Посольства України в ОАЕ, РСЦ ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях направив до ГСЦ МВС лист №31/29/05-2114-2024 від 12.06.2024 з проханням перенаправлення запиту щодо підтвердження видачі посвідчення водія компетентними органами ОАЕ.

Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши обставини по справі, колегія суддів, вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з огляду на наступне.

Як встановлено судом першої інстанції та матеріалами справи підтверджено, 27.01.2015 Дніпропетровським ВРЕР-1 видано посвідчення водія серії НОМЕР_2 на право керування транспортними засобами категорії “В», з терміном дії до 27.01.2045, на ім'я ОСОБА_1 .

Водійське посвідчення серії НОМЕР_2 від 27.01.2015 обміняно позивачем на аналогічний документ (посвідчення № НОМЕР_3 ) в Об'єднаних Арабських Еміратах в рамках виконання Меморандуму взаєморозуміння між МВС України та МВС ОАЄ про взаємне визнання та обмін національних посвідчень водія.

Також, судом встановлено, що посвідчення водія № НОМЕР_3 Об'єднаними Арабськими Еміратами видано позивачу з терміном дії до 21.12.2023.

Листом ГСЦ МВС від 27.06.2023 №31/9366-13581-2023 до РСЦ ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях надійшло посвідчення водія серії НОМЕР_2 , яке було отримане від Посольства України в Об'єднаних Арабських Еміратах, у зв'язку з їх обміном на аналогічний документ ОАЕ у рамках виконання Меморандуму про взаєморозуміння між МВС України та МВС ОАЕ про взаємне визнання та обмін національних посвідчень водія.

Повернувшись до України, позивач за допомогою веб-порталу “ДІЯ» звернулась з вимогою видати нове посвідчення водія у зв'язку з втратою попереднього, у зв'язку з чим їй було видано посвідчення водія серії НОМЕР_1 від 02.08.2023 на право керування транспортними засобами категорії “В», з терміном дії до 02.08.2053.

На відповідне звернення представника позивача, відповідач-1 листом від 06.02.2025 за вих. №31/29/14/101-аз/10-2025-99-2025 повідомив про таке:

1.В Єдиному державному реєстрі Міністерства внутрішніх справ (далі - ЄДР МВС), станом на 04.02.2025 стосовно ОСОБА_1 містяться наступні відомості про видачу посвідчень водія на право керування транспортними засобами: 27.01.2015 Дніпропетровським ВРЕР-1 посвідчення водія серії НОМЕР_2 , на право керування транспортними засобами категорії “В», з терміном дії до 27.01.2045, статус “знищений»; 02.08.2023 ТСЦ МВС №1242 посвідчення водія серії НОМЕР_1 на право керування транспортними засобами категорії “В», з терміном дії до 02.08.2053, дане посвідчення має статус “не дійсний». Дане посвідчення водія 16.08.2023 переведено в статус “не дійсний», у зв'язку із отриманням ОСОБА_1 іноземного посвідчення водія (Об'єднані Арабські Емірати) взамін українського.

2. Відповідно до Єдиного державного реєстру МВС посвідчення водія у зв'язку з позбавленням на зберіганні не знаходиться.

3. Висновок про анулювання зазначеного посвідчення водія яке має статус “не дійсне» не складався. Відповідно до пункту 34 Положення про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 08.05.1993 № 340 у разі надходження до територіальних сервісних центрів МВС посвідчень водія, що отримані в Україні та обміняні в іноземних державах, інформація про їх обмін за кордоном вноситься до Єдиного державного реєстру МВС, після чого такі посвідчення водія вважаються недійсними. Також повідомлено, що відповідно особа має лише одне посвідчення водія, що підтверджує її право на керування транспортними засобами діючих категорій, зазначених у ньому.

4. Листом ГСЦ МВС № 31/9366-13581-2023 від 27.06.2023 надійшло посвідчення водія серії НОМЕР_2 , яке було отримане від Посольства України в ОАЕ у зв'язку з їх обміном на аналогічний документ ОАЕ у рамках виконання Меморандуму про взаєморозуміння між МВС України та МВС ОАЕ про взаємне визнання та обмін національних посвідчень водія, РСЦ ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях направив до ТСЦ МВС №1242 для знищення, у відповідності до пункту 2 розділу 14 “Інструкції про порядок приймання іспитів для отримання права керування транспортними засобами та видачі посвідчень водія» затвердженої Наказом МВС від 07.12.2009 №515 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.01.2010 за № 74/17369, дане посвідчення водія було знищено, що підтверджується актом знищення ТСЦ МВС № 1242 № 31/29-1242-266 від 13.03.2024.

5. 08.12.2023 ОСОБА_1 звернулася із заявою в ТСЦ МВС № 1242 для обміну посвідчення водія виданого іноземною державою (Об'єднані Арабські Емірати). ТСЦ МВС № 1242 звернулись з листом № 31/29/1242-М-7 від 08.01.2023 до РСЦ ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях (філія ГСЦ) для направлення відповідного запиту до компетентних органів ОАЕ з метою підтвердження видачі посвідчення водія.

В свою чергу, РСЦ ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях листом №31/29-363еп від 28.12.2023 звернувся до Посольства України в ОАЕ (королівство Бахрейн за сумісництвом) з метою підтвердження видачі посвідчення водія.

Відповідачем-1 повідомлено, що відповідь не надійшла. Також повідомлено, що у зв'язку з неотриманням відповіді з Посольства України в ОАЕ, РСЦ ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях направив до ГСЦ МВС лист №31/29/05-2114-2024 від 12.06.2024 з проханням перенаправлення запиту щодо підтвердження видачі посвідчення водія компетентними органами ОАЕ.

Переглядаючи рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції виходить із такого.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Отже, суб'єкти владних повноважень (до яких відноситься відповідач) мають діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином межі дій відповідача чітко визначені Конституцією та законами України.

Правові та соціальні основи дорожнього руху з метою захисту життя та здоров'я громадян, створення безпечних і комфортних умов для учасників руху та охорони навколишнього природного середовища, визначає Закон України від 30.06.1993 № 3353-XII "Про дорожній рух".

Відповідно до приписів статті 15 Закону № 3353-XII, кожний громадянин, який досяг визначеного цим Законом віку, не має медичних протипоказань та пройшов повний курс навчання за відповідними програмами, може в установленому порядку отримати право на керування транспортними засобами відповідної категорії.

Особа, яка бажає отримати право на керування транспортними засобами відповідної категорії чи типу, зобов'язана пройти медичний огляд, підготовку або перепідготовку відповідно до типової навчальної програми, успішно скласти теоретичний і практичний іспити.

Порядок підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів визначається Кабінетом Міністрів України.

Право на керування транспортними засобами відповідної категорії підтверджується посвідченням водія транспортного засобу з установленим терміном дії.

На території України відповідно до Конвенції про дорожній рух діють національні та міжнародні посвідчення водія. Порядок видачі, обміну та встановлення терміну дії таких посвідчень визначається Кабінетом Міністрів України.

08.11.1968 у Відні була прийнята Конвенція про дорожній рух, яка була ратифікована Союзом РСР 12.07.1974. Після проголошення незалежності України, 12.09.1991 Верховною Радою України був прийнятий Закон України "Про правонаступництво України".

Відповідно до статей 6 та 7 цього Закону, Україна підтверджує свої зобов'язання за міжнародними договорами, укладеними Українською РСР до проголошення незалежності України.

Україна є правонаступником прав і обов'язків за міжнародними договорами Союзу РСР, які не суперечать Конституції України та інтересам республіки.

Таким чином, Україна підтвердила свої зобов'язання за Віденською Конвенцією про дорожній рух, яка ратифікована Союзом РСР та є обов'язковою для виконання Україною на її території.

Відповідно до підпункту "b" пункту 2 статті 41 Конвенції про дорожній рух, (в редакції, яка діяла на момент видачі позивачу посвідчення водія) «…договірні сторони визнаватимуть будь-яке національне посвідчення водія, яке відповідає приписам Додатка 6 до цієї Конвенції…».

Згідно частини 2 статті 19 Закону України від 29.06.2004 № 1906-IV "Про міжнародні договори", якщо міжнародним договором України, який набрав чинності в установленому порядку, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені у відповідному акті законодавства України, то застосовуються правила міжнародного договору.

Постановою Кабінету Міністрів України №597 від 09.06.2021 затверджено Меморандум про взаєморозуміння між Міністерством внутрішніх справ України та Міністерством внутрішніх справ Об'єднаних Арабських Еміратів про взаємне визнання та обмін національних посвідчень водія.

Параграфом 2 Меморандуму передбачено, що для громадян держав Сторін, які прибувають з метою проживання в державу іншої Сторони та які хочуть обміняти своє національне посвідчення водія, кожна Сторона звільняє таких громадян від відповідних теоретичних та практичних іспитів.

Таке звільнення обмежується категоріями посвідчень водія, зазначеними у цьому параграфі.

Обмін посвідчень водія для таких громадян дозволяється після видачі посвідки на проживання в державі іншої Сторони, а таке обміняне посвідчення буде дійсним на період, визначений національним законодавством держави відповідної Сторони.

Замінене національне посвідчення водія надсилається компетентному органу держави іншої Сторони через дипломатичні канали (параграф 4).

У випадку будь-яких сумнівів щодо дійсності чи справжності національного посвідчення водія, поданого для обміну, компетентний орган держави Сторони, що здійснює обмін, може запитувати компетентний орган держави іншої Сторони перевірити дійсність чи справжність такого посвідчення водія (параграф 5).

Питання щодо порядку видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами врегульовано Положенням про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами, затвердженого постановою КМУ від 8.05.1993 р. № 340 (Положення № 340) та Інструкцією про порядок приймання іспитів для отримання права керування транспортними засобами та видачі посвідчень водія затвердженою наказом МВС від 7.12.2009 р. № 515 (у редакції наказу МВС України від 22.05.2020 року №408) (Інструкція № 515).

Пунктом 34 Положення №340 встановлено, що у разі надходження до територіальних сервісних центрів МВС, посвідчення що отримані в Україні та обміняні в іноземних державах, інформація про їх обмін за кордоном вноситься до Єдиного державного реєстру МВС, після чого такі посвідчення водія вважаються недійсними.

Пунктом 2 Положення № 340 встановлено, що особа має лише одне посвідчення водія, що підтверджує її право на керування транспортними засобами діючих категорій, зазначених у ньому.

Пунктом 8 Розділом ІХ Інструкції №515 встановлено, що у разі надходження до ТСЦ МВС посвідчень водія, що отримані в Україні та обміняні в іноземних державах, інформація про їх обмін за кордоном вноситься до ЄДР МВС, після чого такі посвідчення водія вважаються недійсними.

Згідно з розділом Х Інструкції №515 видані громадянам України за кордоном міжнародні посвідчення та посвідчення водія іноземної держави, які відповідають вимогам Конвенції про дорожній рух 1968 року, підлягають обміну на національне посвідчення водія без складання теоретичного і практичного іспитів, за умови, що зазначені громадяни України постійно проживають на території України.

Видані громадянам України за кордоном міжнародні посвідчення та посвідчення водія іноземної держави, які не відповідають вимогам Конвенції про дорожній рух 1968 року, підлягають обміну на національне посвідчення водія за умови, що зазначені громадяни України постійно проживають на території України, із складанням теоретичного і практичного іспитів.

Обмін посвідчення водія іноземної держави, з якою укладено міжнародний договір про взаємне визнання та обмін посвідчень водія, здійснюється відповідно до умов, визначених міжнародним договором.

Після внесення інформації про посвідчення водія, яке обміняне на нове, до ЄДР МВС таке посвідчення водія вважається недійсним та долучається до документів, які стали підставою для його обміну.

Даних щодо отримання позивачем ще одного іноземного посвідчення відповідачами не надано.

Відповідно до пункту 1 розділу І Положення про Головний сервісний центр МВС, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07.11.2015 року №1393 (у редакції наказу Міністерства внутрішніх справ України від 28.02.2025 року № 142) (Положення), ГСЦ МВС утворений як юридична особа публічного права та є міжрегіональним територіальним органом з надання сервісних послуг Міністерства внутрішніх справ.

ГСЦ МВС відповідно пункту 4 розділу 1 Положення складається зі структурних підрозділів та відокремлених структурних підрозділів регіональних сервісних центрів (РСЦ).

РСЦ складається зі структурних підрозділів, до яких, у тому числі, входять територіальні підрозділи територіальні сервісні центри МВС (ТСЦ МВС).

РСЦ підзвітні та підконтрольні керівництву ГСЦ МВС.

ГСЦ МВС, РСЦ і ТСЦ МВС разом становлять систему сервісних центрів МВС.

Пунктом 6 розділу І Положення встановлено, що ГСЦ МВС у своїй діяльності керується Конституцією, міжнародними договорами України, законами України, актами Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України, наказами МВС та цим Положенням.

Територіальні сервісні центри МВС (ТСЦ МВС) створені та функціонують як структурні підрозділи регіональних сервісних центрів ГСЦ МВС.

ТСЦ МВС у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції України, іншими актами законодавства України, у тому числі міжнародними договорами України, наказами та дорученнями Міністерства внутрішніх справ України, Головного сервісного центру МВС, Положенням про відповідний територіальний сервісний центр регіонального сервісного центру ГСЦ МВС, затвердженого наказом РСЦ ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях від 02.11.2023 №1 (далі - Положення про ТСЦ МВС).

Територіальний сервісний центр МВС №1242 (ТСЦ МВС №1242) створений та функціонує як структурний підрозділ регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях (філія ГСЦ МВС).

З огляду на викладене, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що внесення відомостей до ЄДР МВС про дійсність водійського посвідчення позивачки є належним способом відновлення порушеного права ОСОБА_1 .Таким чином, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову.

Вищезазначене є мотивом для не врахування судом апеляційної інстанції аргументів, викладених в апеляційній скарзі, оскільки аргументи позивача та норми законодавства України, що регулюють дані правовідносини спростовують доводи відповідача.

Доводи апеляційної скарги щодо суті спору не спростовують правове обґрунтування, покладене в основу рішення суду першої інстанції, тому не можуть бути підставою для його скасування.

Керуючись 241-245, 250, 311, 316, 321, 322, 327, 328, 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях (філія ГСЦ МВС) - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.06.2025 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий - суддя Л.А. Божко

суддя Ю. В. Дурасова

суддя Н.А. Олефіренко