Постанова від 11.11.2025 по справі 404/10320/24

ПОСТАНОВА

Іменем України

11 листопада 2025 року м. Кропивницький

справа № 404/10320/24

провадження № 22-ц/4809/1291/25

Кропивницький апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати у цивільних справах:

Мурашка С. І. (головуючий, суддя-доповідач), Єгорової С. М., Карпенка О. Л.,

за участі секретаря - Бойко В. В.,

учасники справи:

заявники - ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ,

заінтересована особа - Департамент соціальної політики Кропивницької міської ради,

розглянув в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницькому цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Кіровського районного суду м. Кіровограда від 16 квітня 2025 року у складі судді Мохонько В. В. і

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст вимог заяви

В листопаді 2024 року ОСОБА_1 , ОСОБА_2 звернулись до суду із заявою та просили встановити юридичний факт, а саме факт проживання однією сім'єю ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .

Заява мотивована тим, що ОСОБА_1 особою з інвалідністю другої групи, загального захворювання та йому рекомендовано отримання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі від фізичної особи.

ОСОБА_2 є вітчимом ОСОБА_1 та готовий надавати останньому на непрофесійній основі послуги з догляду.

За спільною домовленістю заявників у відповідності до встановленого порядку ОСОБА_2 звернувся до Управління соціального захисту Фортечного району із заявою про згоду надавати соціальні послуги на непрофесійній основі та призначення соціальної допомоги за догляд, надавши відповідні документи, а ОСОБА_1 подав згоду отримувати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.

Рішенням про відмову в призначенні соціальної допомоги № 22 від 13.09.2024 Управлінням соціального захисту населення Фортечного району департаменту соціальної політики КМР Гриднєву С. В. відмовлено в призначенні соціальної допомоги у зв'язку з невиконанням вимог п. 1 Порядку подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, затвердженого постановою КМУ від 23.09.2020 № 859, яким передбачено призначення компенсації особам із числа членів своєї сім'ї, які спільно з нею проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки, оскільки орган соціального захисту вважав недоведеним факт проживання однією сім'єю ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .

Заявники зазначали, що проживають однією сім'єю з 2006 року.

ОСОБА_2 після одруження з матір'ю ОСОБА_1 08.10.2006 як вітчим займався вихованням, розвитком, реабілітацією ОСОБА_1 , який на той час був неповнолітнім, утримував його матеріально.

До вимушеної евакуації через повномасштабне вторгнення військ Російської Федерації на територію України ОСОБА_1 та ОСОБА_2 разом проживали в с. Дніпровка Василівського району Запорізької області, мали спільний побут, спільний бюджет, спільне господарство, а їх стосунки можна охарактеризувати як відносини батька з сином.

Після вимушеного переміщення у березні 2023 року до м. Кропивницького заявники продовжують проживати однією сім'єю, мають спільний бюджет, який складається з соціальних допомог ОСОБА_1 , його матері і дружини ОСОБА_2 - ОСОБА_3 , мають спільне господарство і побут, мають взаємні права і обов'язки в сім'ї.

У зв'язку з тим, що ОСОБА_1 за станом здоров'я позбавлений можливості самостійно пересуватися і самообслуговуватися, ОСОБА_2 фактично на постійній основі надає ОСОБА_1 фізичну допомогу у повсякденному житті, моральну підтримку у складних життєвих ситуаціях, які склалися як через інвалідність ОСОБА_1 , так і через вимушену евакуацію.

ОСОБА_3 - мати ОСОБА_1 неспроможна здійснювати догляд за сином через погане здоров'я, а також через зайнятість постійним доглядом за своєю матір'ю ОСОБА_4 , яка є особою з інвалідністю І групи «А».

Заявники вважали, що зазначені обставини свідчать, що вони складають одну сім'ю в розумінні ст. 3СК України та ч. 6 ст. 13 Закону України «Про соціальні послуги», а тому звернулись до суду з відповідною заявою.

Короткий зміст оскаржуваного рішення суду першої інстанції

Рішенням Кіровського районного суду м. Кіровограда від 16 квітня 2025 року в задоволенні заяви ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , заінтересована особа: Департамент соціальної політики Кропивницької міської ради про встановлення факту проживання однією сім'єю відмовлено.

Рішення суду мотивовано тим, що матеріали справи не містять доказів, які б підтверджували доводи заявників щодо спільного побут у та наявності між ними взаємних прав та обов'язків.

Короткий зміст вимог апеляційної скарги

В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить скасувати рішення Кіровського районного суду м. Кіровограда від 16 квітня 2025 року та ухвалити нове, яким задовольнити заяву про встановлення юридичного факту у повному обсязі.

Апеляційна скарга мотивована тим, що суд першої інстанції упереджено і однобічно оцінив надані докази та безпідставно відмовив в задоволенні заяви.

Одностороння оцінка письмових доказів судом першої інстанції, відмова суду допитати в судовому засіданні свідків, свідчить про незаконність та необґрунтованість оскаржуваного рішення та невідповідність його вимогам ст. 263 ЦПК України.

Відмовляючи в задоволенні клопотання про виклик свідків, суд першої інстанції надав пріоритет формальним вимогам процесуального закону над завданням цивільного судочинства, визначеним КУ та ЦПК України.

Відносини ОСОБА_1 з ОСОБА_2 протягом майже 20 років повністю відповідають критеріям, визначеним в ст. 3 СК України та п. 4 ч. 6 ст. 13 ЗУ «Про соціальні послуги», що підтверджується наданими суду першої інстанції письмовими доказами, проте рішення суду першої інстанції про відмову в задоволенні заяви є необґрунтованим та незаконним, таким, що порушує право заявника на належний догляд.

Відзив на апеляційну скаргу

Від Департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому заінтересована особа просить відмовити в задоволенні апеляційної скарги та залишити рішення суду першої інстанції без змін.

Розгляд справи в судовому засіданні суду апеляційної інстанції

В судовому засіданні апеляційного суду представник ОСОБА_1 адвокат Іващенко О. П. підтримав доводи апеляційної скарги, представник Департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради Волосян Т. П. заперечував проти доводів апеляційної скарги.

ОСОБА_2 в судове засідання апеляційного суду не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення з судовою повісткою.

Відповідно до положень частини першої статті 372 ЦПК України суд апеляційної інстанції відкладає розгляд справи в разі неявки у судове засідання учасника справи, щодо якого немає відомостей про вручення йому судової повістки, або за його клопотанням, коли повідомлені ним причини неявки буде визнано судом поважними.

Оскільки заявник про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, суд вирішив розглядати справу без участі осіб, що не з'явились, що відповідає положенням ст. 372 ЦПК України.

Позиція апеляційного суду щодо апеляційної скарги

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції у встановлених статтею 367 ЦПК України межах, суд вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з огляду на таке.

З урахуванням вимог ст. 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Зазначеним вимогам закону рішення суду першої інстанції не відповідає.

Фактичні обставини справи, встановлені судом першої інстанції

Судом першої інстанції встановлено, що матір'ю ОСОБА_1 є ОСОБА_5 , про що свідчить копія свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 .

Відомості про батька ОСОБА_1 записані відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України, що підтверджено витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України від 04.12.2024.

06.10.2006 ОСОБА_2 та ОСОБА_6 , ОСОБА_7 зареєстрували шлюб, прізвище після реєстрації шлюбу чоловіка та дружини - ОСОБА_8 .

Згідно із довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12ААГ № 842611 ОСОБА_1 30.07.2024 повторно встановлено другу групу інвалідності загального захворювання на строк до 01.08.2025. Протипоказані значні фізичні та психоемоційні навантаження, тривала хода.

За висновком про наявність порушення функцій організму, через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі, від 03.09.2024 № 50, виданого лікарсько-консультативною комісією КНП «Поліклінічне об'єднання» Кропивницької міської ради» поліклінічне відділення № 5, ОСОБА_1 рекомендовано отримання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі від фізичної особи.

03.09.2024 ОСОБА_2 звернувся до управління соціального захисту населення Фортечного району департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради із заявою про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі ОСОБА_1 , який є особою з інвалідністю II групи загального захворювання.

Рішенням управління соціального захисту населення, Фортечного району департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради № 22 від 13.09.2024 відмовлено в призначенні соціальної допомоги з підстав невиконанням вимог п. 1 Порядку № 859, оскільки ОСОБА_2 та ОСОБА_1 не є сім'єю і не мають взаємних прав та обов'язків.

Мотиви, з яких виходить апеляційний суд, та застосовані норми права

Відповідно до частини першої статті 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Суд розглядає в порядку окремого провадження справи, зокрема, про встановлення фактів, що мають юридичне значення (пункт 5 частини другої статті 293 ЦПК України).

Перелік юридичних фактів, що підлягають встановленню в судовому порядку, зазначений у частині першій статті 315 ЦПК України, однак не є вичерпним.

Частинами першою та другою статті 315 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи про встановлення факту: 1) родинних відносин між фізичними особами; 2) перебування фізичної особи на утриманні; 3) каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню; 4) реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення; 5) проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу; 6) належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім'я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім'ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті; 7) народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження; 8) смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті; 9) смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.

Згідно з частиною другою статті 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

У порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, за наявності певних умов:

- згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян;

- чинним законодавством не передбачено іншого позасудового порядку їх встановлення;

- заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення;

- встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.

Схожі за змістом висновки викладені у постановах Великої Палати Верховного Суду: від 10 квітня 2019 року у справі № 320/948/18, від 18 січня 2024 року № 560/17953/21.

Так, порядок вирішення питання можливості оформлення постійного догляду за особами, що потребують постійного стороннього догляду, визначено Законом України «Про соціальні послуги», Порядком підготовки та перепідготовки фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 червня 2020 року № 430, Порядком подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності на професійній основі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 06 жовтня 2021 року № 1040, Порядком подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2020 року № 859, Порядком організації надання соціальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 червня 2020 року № 587.

Вказані нормативно-правові акти визначають порядок та підстави отримання статусу фізичної особи, яка надає соціальні послуги з догляду, внесення відомостей про таких осіб до Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг, порядок отримання витягу з такого Реєстру.

Догляд вдома, денний догляд є базовою соціальною послугою (пункт 1 частини шостої статті 16 Закону України «Про соціальні послуги» ).

Згідно з пунктом 17 частини першої статті 13 Закону України «Про соціальні послуги» соціальні послуги - дії, спрямовані на профілактику складних життєвих обставин, подолання таких обставин або мінімізацію їх негативних наслідків для осіб/сімей, які в них перебувають. Особі/сім'ї можуть надаватися одна або одночасно декілька соціальних послуг.

Порядок організації надання соціальних послуг затверджується Кабінетом Міністрів України.

Отримувачі соціальних послуг - особи/сім'ї, які належать до вразливих груп населення та/або перебувають у складних життєвих обставинах, яким надаються соціальні послуги (пункт 10частини першої статті 1 Закону України «Про соціальні послуги»).

За змістом пунктів 6, 14 частини першої статті 1 Закону України «Про соціальні послуги» надавачами соціальних послуг, зокрема, є фізичні особи, які включені до розділу «Надавачі соціальних послуг» Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг (автоматизованої інформаційно-телекомунікаційна системи, призначеної для збирання, реєстрації, накопичення, зберігання, використання, знеособлення і знищення визначених цим Законом даних про надавачів та отримувачів соціальних послуг).

Згідно з пунктами 1, 3 частини шостої статті 13 Закону України «Про соціальні послуги» фізичні особи, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності, можуть надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг отримувачам соціальних послуг з числа членів своєї сім'ї, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права і обов'язки та є особами з інвалідністю I групи; громадянами похилого віку з когнітивними порушеннями.

Фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності, виплачується компенсація за догляд (частина сьома статті 13 Закону України «Про соціальні послуги»).

Постановою Кабінету Міністрів України від 06 жовтня 2021 року № 1040 затверджено Порядок подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності на професійній основі. Згідно з частиною першою статті 11 Закону України «Про соціальні послуги» до уповноважених органів системи надання соціальних послуг належать:

1) центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення;

2) Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації;

3) виконавчі органи міських рад міст обласного значення, рад об'єднаних територіальних громад.

Відповідно до положень частини четвертої статті 11 Закону України «Про соціальні послуги» до повноважень районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських рад міст обласного значення, рад об'єднаних територіальних громад належать, серед іншого, визначення потреб населення адміністративно-територіальної одиниці/територіальної громади у соціальних послугах, у тому числі із залученням надавачів соціальних послуг недержавного сектору, оприлюднення відповідних результатів; інформування населення про перелік соціальних послуг, їх зміст і порядок надання у формі, доступній для сприйняття особами з будь-яким видом порушення здоров'я; здійснення заходів для виявлення вразливих груп населення та осіб/сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах; ) забезпечення за результатами оцінювання потреб особи/сім'ї надання базових соціальних послуг особам/сім'ям відповідно до їхніх потреб, вжиття заходів з надання інших соціальних послуг таким особам/сім'ям шляхом створення мережі надавачів соціальних послуг державного/комунального сектору та/або залучення надавачів соціальних послуг недержавного сектору (шляхом соціального замовлення, державно-приватного партнерства, конкурсу соціальних проектів, соціальних програм тощо), та/або на умовах договору з уповноваженими органами, передбаченими пунктами 2 і 3 частини першої цієї статті; забезпечення ведення Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг на місцевому рівні.

Згідно із частиною шостою статті 15 Закону України «Про соціальні послуги» формування Реєстру здійснюється шляхом внесення до нього відповідної інформації уповноваженими органами системи надання соціальних послуг.

Порядок формування, ведення та доступу до Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2021 року № 99, згідно з положеннями якого за заявою надавача соціальних послуг у розділі «Надавачі соціальних послуг - фізичні особи» мають бути внесені відомості про надавачів соціальних послуг, які мають право на отримання витягу з цього Реєстру (пункти 32, 35, 36, 41).

Таким чином, для засвідчення відповідного статусу, надавач та отримувач соціальних послуг можуть отримати витяг з Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг, який призначений для збирання, реєстрації, накопичення, зберігання, використання, знеособлення і знищення даних про надавачів та отримувачів соціальних послуг, визначених законодавством.

Крім того, Положенням про Єдиний державний вебпортал електронних послуг, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 04 грудня 2019 року № 1137 (далі - Положення), визначено, що Портал Дія призначений для реалізації права кожного на доступ до електронних послуг та інформації про адміністративні та інші публічні послуги, звернення до органів виконавчої влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій (у тому числі відповідно до Закону України «Про звернення громадян»), отримання інформації з національних електронних інформаційних ресурсів, яка необхідна для надання послуг, а також для проведення моніторингу та оцінки якості послуг у випадках, визначених цим Положенням.

Як слідує з Порталу Дія, довідка про здійснення догляду за громадянином (громадянкою), яка є особою з інвалідністю, видається протягом 30 днів безкоштовно на підставі індивідуального рішення органу місцевого самоврядування в межах території. Видача такої довідки здійснюється виконавчими органами селищних міських рад на підставі заяви, поданої особисто або через представника шляхом відправлення документів поштою (рекомендованим листом). Для отримання послуги необхідно також надати паспорти зареєстрованих у житловому будинку осіб та документ, що посвідчує статус інвалідності.

Наведене законодавство свідчить, що для отримання підтвердження факту здійснення догляду за особою з інвалідністю надавач соціальної послуги з догляду вдома має бути включений до Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг, який на місцевому рівні ведуть виконавчі органи місцевих рад та за заявою особи підтверджують такий статус шляхом видачі протягом 30 днів безкоштовної довідки про здійснення догляду за особою з інвалідністю.

Пунктом 1 Порядку надання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, затвердженим постановою КМУ від 23.09.2020 № 859 встановлено механізм призначення і виплати компенсації за догляд, що призначається фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності на непрофесійній основі, без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг (далі - фізична особа, яка надає соціальні послуги) особам із числа членів своєї сім'ї, які спільно з нею проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки (далі - соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі).

Матеріалами справи підтверджується, що матір'ю ОСОБА_1 є ОСОБА_5 , про що свідчить копія свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 .Відомості про батька ОСОБА_1 записані відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України, що підтверджено витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України від 04.12.2024 (а. с. 11).

06.10.2006 ОСОБА_2 та ОСОБА_6 зареєстрували шлюб, прізвище після реєстрації шлюбу чоловіка та дружини - ОСОБА_8 , що підтверджується копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 від 06.10.2006 (а. с. 6).

Згідно із копією довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12ААГ № 842611 ОСОБА_1 30.07.2024 повторно встановлено другу групу інвалідності загального захворювання на строк до 01.08.2025. Протипоказані значні фізичні та психоемоційні навантаження, тривала хода (а. с. 9 на звороті).

За висновком про наявність порушення функцій організму, через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі, від 03.09.2024 № 50, виданого лікарсько-консультативною комісією КНП «Поліклінічне об'єднання» Кропивницької міської ради» поліклінічне відділення № 5, ОСОБА_1 рекомендовано отримання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі від фізичної особи (а. с. 10).

Згідно копії довідки Департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради від 15.10.2024 № 1772 ОСОБА_3 з 01.06.2024 до 31.05.2025 призначено допомогу - компенсацію фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, утриманець ОСОБА_4 (а. с. 15).

Згідно копій довідок про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 08.04.2024 № 3525-5003220607 та від 19.03.2023 № 3525-7501570425 фактичним місцем перебування ОСОБА_2 та ОСОБА_1 є: АДРЕСА_1 (а. с. 7 на звороті, 8), що свідчить про те, що заявники фактично проживаються разом.

Крім того, додатково фіскальними чеками підтверджується, що ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , проживаючи разом купують їжу, сплачують за житло тощо (а. с. 79-103).

Відповідно до частини другої статті 3 Сімейного кодексу України сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки.

Таким чином, дослідивши вказані докази, суд приходить до висновку про те, що ОСОБА_2 та ОСОБА_1 спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки.

Листом Департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради від 08.10.2024 ОСОБА_3 на її звернення щодо порядку надання компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі повідомлено, що вона перебуває на обліку соціального захисту населення Фортечного району департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради як внутрішньо переміщена особа та отримувач компенсації по догляду за своєю матір'ю ОСОБА_4 та може отримувати тільки одну компенсацію незалежно від кількості осіб, за якими вона доглядає.

03.09.2024 ОСОБА_2 звернувся до Управління соціального захисту населення Фортечного району департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради із заявою про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі ОСОБА_1 , який є особою з інвалідністю II групи загального захворювання та рішенням управління соціального захисту населення Фортечного району департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради № 22 від 13.09.2024 відмовлено в призначенні соціальної допомоги з підстав невиконанням вимог п. 1 Порядку № 859, оскільки ОСОБА_2 та ОСОБА_1 не є сім'єю і не мають взаємних прав та обов'язків (а. с. 13).

Листом від 28.02.2025 Департамент соціальної політики Кропивницької міської ради на заяву ОСОБА_2 повідомив останнього, що в департаменту відсутні підстави для складення та видачі акта сумісного проживання його ОСОБА_1 (а. с. 51-52).

Таким чином, ОСОБА_2 дотримався порядку, встановленого законом, звернувшись до Управління соціального захисту населення Фортечного району департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради із заявою про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі ОСОБА_1 , однак, йому було відмовлено у зв'язку з відсутністю документів, що підтверджують факт того, що вони є сім'єю та мають спільні права та обов'язки.

Оскільки від встановлення заявленого факту залежить можливість отримання ОСОБА_2 компенсації як особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі та який має право на отримання такої виплати, суд дійшов висновку, що заява є обґрунтованою і підлягає задоволенню.

Суд першої інстанції, вирішуючи справу, на вказане уваги не звернув та дійшов помилкового висновку щодо відсутності підстав для задоволення заяви про встановлення факту, що має юридичне значення.

Отже, рішення суду першої інстанції не можна визнати законним та обґрунтованим.

Висновки за результатами розгляду апеляційної скарги

Невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи, порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права згідно пунктів 3 та 4 частини першої статті 376ЦПК України є підставами для скасування рішення.

За таких обставин, апеляційна скарга ОСОБА_1 підлягає задоволенню, рішення Кіровського районного суду м. Кіровограда від 16 квітня 2025 року скасуванню з ухваленням нового про задоволення заяви ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про встановлення факту проживання однією сім'єю.

Щодо судових витрат

Відповідно до підпункту «в» пункту 4 частини першої статті 382 ЦПК України суд апеляційної інстанції повинен вирішити питання про розподіл судових витрат, понесених у зв'язку з переглядом справи у суді апеляційної інстанції.

Оскільки відповідно до ч. 7 ст. 294 ЦПК України при ухваленні судом рішення в порядку окремого провадження судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом, відсутні підстави для вирішення питання про розподіл судових витрат апеляційним судом.

Керуючись ст. ст. 374, 375, 376, 381-384 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.

Рішення Кіровського районного суду м. Кіровограда від 16 квітня 2025 року скасувати та ухвалити нове, яким заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , заінтересована особа: Департамент соціальної політики Кропивницької міської ради, про встановлення факту проживання однією сім'єю задовольнити.

Встановити факт проживання однією сім'єю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_4 .

Постанова набирає законної сили з дня її ухвалення та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту постанови в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду у випадках передбачених ст. 389 ЦПК України.

Повний текст постанови складено 20.11.2025.

Головуючий суддя С. І. Мурашко

Судді С. М. Єгорова

О. Л. Карпенко