Ухвала від 20.11.2025 по справі 646/11817/25

Справа № 646/11817/25

Провадження № 1-кс/646/2794/2025

УХВАЛА

20 листопада 2025 року м. Харків

Слідчий суддя Основ'янського районного суду міста Харкова ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 ,

розглянувши у судовому засіданні клопотання заступника керівника Куп'янської окружної прокуратури Харківської області ОСОБА_3 , про здійснення спеціального досудового розслідування, у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12024226100000073 від 21.02.2024, відносно:

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Біле, Куп'янського р-ну, Харківської обл., громадянки України, з вищою освітою, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , раніше несудимої,

підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111-1 КК України,

ВСТАНОВИВ:

Заступник керівника Куп'янської окружної прокуратури Харківської області ОСОБА_3 звернувся до суду із вказаним клопотанням.

Клопотання обґрунтоване тим, що СД Куп'янського РВП ГУНП в області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12024226100000073 від 21.02.2024 за підозрою ОСОБА_5 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111-1 Кримінального кодексу України.

24.02.2022 військовослужбовці зс рф, шляхом збройної агресії, із застосуванням зброї незаконно вторглись на територію України через державні кордони України в Донецькій, Луганській, Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській та інших областях і здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, що мають важливе народногосподарське або оборонне значення, житлові масиви та інші цивільні об'єкти, та здійснили окупацію частини території України, чим вчинили дії з метою зміни меж території та державного кордону України всупереч порядку, встановленому Конституцією України, що продовжується по теперішній час та призводить до загибелі значної кількості людей та інших тяжких наслідків.

Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні», який затверджено Верховною Радою України, у зв'язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.

Воєнний стан на території України неодноразово продовжувався. Відтак, з 24.02.2022 року по теперішній час діє правовий режим воєнного стану на території України.

Відповідно до Закону України № 2265-ІХ від 22.05.2022 «Про заборону пропаганди російського нацистського тоталітарного режиму, збройної агресії російської федерації як держави-терориста проти України, символіки воєнного вторгнення російського нацистського тоталітарного режиму в Україну» визначено, що російська федерація (далі рф) є державою-терористом, однією з цілей політичного режиму якої є геноцид Українського народу, фізичне знищення, масові вбивства громадян України, вчинення міжнародних злочинів проти цивільного населення, використання заборонених методів війни, руйнування цивільних об'єктів та об'єктів критичної інфраструктури, штучне створення гуманітарної катастрофи в Україні або окремих її регіонах.

Відповідно до п. 6 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» окупаційна адміністрація російської федерації - сукупність державних органів і структур російської федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних російській федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи. нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.

Згідно п. 7 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована російською федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.

Після незаконного вторгнення на територію України збройних сил рф та окупації території м. Куп'янська та Куп'янського району Харківської області, тобто після 24.02.2022, більш точний час в ході досудового розслідування встановити не виявилось можливим, у громадянки України ОСОБА_5 виник кримінальний протиправний умисел, направлений на колабораційну діяльність з державою-агресором рф, а саме, на зайняття громадянином України посади, не пов'язаної з виконанням організаційно розпорядчих та адміністративно - господарських функцій у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, у тому числі тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора.

ОСОБА_5 , у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 15.08.2022, більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено, перебуваючи на території тимчасово окупованого м. Куп'янськ Харківської області, діючи умисно та усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, добровільно зайняла посаду не пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, а саме посаду т.зв. «специалиста отдела назначения и перерасчетов пенсий отделения Пенсионного фонда Купянского района Харьковской области», на яку була призначена розпорядженням «и.о. начальника Управления Пенсионного фонда Харьковской области ОСОБА_6 № 8 от 15.08.2022.

Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення (проступку), передбаченого ч. 2 ст. 111-1 КК України, а саме: у добровільному зайнятті громадянином України посади, не пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово-окупованій територій, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора.

04.07.2024 ОСОБА_5 , в порядку ч. 8 ст. 135 КПК України повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення (проступку), передбаченого ч. 2 ст. 111-1 КК України. Відповідно до вимог КПК України повідомлення про підозру опубліковано у засобі масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур'єр» випуск № 135 від 04.07.2024 та на сайті офісу Генерального прокурора.

В ході досудового розслідування, під час виконання доручення прокурора Куп'янської окружної прокуратури Харківської області працівниками Куп'янського РВП ГУНП в Харківській області встановлено, що ОСОБА_5 згідно наявних даних БД IMITC «АРКАН» ДПС України державний кордон не перетинала.

Також, з показань свідка ОСОБА_7 встановлено, що ОСОБА_5 , наразі перебуває в м. Белгород, рф. Вказана інформація підтверджується рапортом старшого оперуповноваженого ВКП Куп'янського РВП ГУНП в Харківській області ОСОБА_8 та відомостями з ГЦ обробки спеціальної інформації ДПС України.

04.07.2024 дізнавачем у кримінальному провадженні СД Куп'янського РВП ГУНП в Харківській області лейтенантом поліції ОСОБА_9 винесено постанову про оголошення ОСОБА_5 в міждержавний розшук, здійснення якого доручено ВКП Куп'янського РВП ГУНП в Харківській області. На підставі доручення заведено ОРС «Розшук» та здійснено відповідно оперативно-розшукові заходи направлені на встановлення ОСОБА_5 на території України. Позитивних результатів розшукові заходи не дали, місцезнаходження ОСОБА_5 органом досудового розслідування не встановлено.

Підозрювана ОСОБА_5 неодноразово викликалася, а саме 15.07.2024, 16.07.2024 та 17.07.2024 до органу досудового розслідування для проведення з нею слідчих дій в якості підозрюваної шляхом розміщення повідомлення про виклик на сайті видання газети «Урядовий кур'єр» та на сайті Офісу Генерального прокурора, однак підозрювана жодного разу у призначений час та місце не з'явилася, про неможливість та причини неприбуття не повідомила.

Матеріалами, що дають підстави підозрювати ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111-1 КК України, є:

-копія документу з назвою «Распоряжение от 15 августа 2022 г. № 8 Об утверждении сотрудников управления Пенсионного фонда Харьковской области» який містить інформацію про те, що у сформований окупаційним органом влади відділ УПФ призначено на посаду спеціаліста громадянку ОСОБА_5 ;

-документ з назвою «Заявление о принятии на должность специалиста отдела назначения и перерасчетов пенсий», який містить підпис кульковою ручкою синього кольору;

-документ з назвою « ОСОБА_10 »;

-документ з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_2 », напроти графи працівник проставлено підпис кульковою ручкою;

-документ з назвою «Согласие на обработку персональных данных, подпись» який написаний від імені ОСОБА_5 та містить підпис кульковою ручкою;

-документ з назвою «Подписка о неразглашении информации» написаний від імені ОСОБА_5 ;

-документ з назвою «Автобиография» написаною власноруч від імені ОСОБА_5 ;

-протокол допиту свідка ОСОБА_11 , яка розповіла, що на момент окупації ОСОБА_5 працювала в адміністрації окупаційного органу влади м. Куп'янська та займала посаду т.зв «специалиста отдела назначения и перерасчётов пенсий Купянского отделения Управления Пенсионного фонда Харьковской области» у період з липня 2022 року до моменту деокупації м. Куп'янськ. ОСОБА_5 фактично виконувала функції спеціаліста, а саме: здійснювала прийом заяв на виплату грошової матеріальної допомоги у вигляді 10 000 рублів рф, збір та обробку персональних даних таких осіб;

-протокол допиту в свідка ОСОБА_12 , яка розповіла, що з липня 2022 року, вона почала добровільно співпрацювати з окупаційною владою в УПФ м. Куп'янська та під час виконання своєї роботи бачила ОСОБА_5 , яка займала посаду «специалиста отдела назначения и перерасчета пенсий Купянского отделения Управления Пенсионного фонда ВГА Харьковской области». Повний перелік її посадових обов'язків їй невідомий, але остання формувала списки на отримання грошової винагороди та здійснювала роботу щодо розгляду заяв та звернень пенсіонерів, перевіряла їх за базами даних та складала таблиці зазначених осіб для виплати грошової винагороди;

-протокол допиту свідка ОСОБА_13 , яка розповіла, що з липня 2022 року, вона почала працювати в управлінні пенсійного фонду ВГА Харківської області, та під час роботи регулярно бачила ОСОБА_5 , яка займала посаду «специалиста отдела назначения и перерасчета пенсий Купянского отделения Управления Пенсионного фонда ВГА Харьковской области»;

-протокол допиту свідка ОСОБА_14 , яка розповіла, що перебуваючи на посаді прибиральниці УПФ, особисто бачила ОСОБА_5 , яка займала посаду «специалиста отдела назначения и перерасчета пенсий Купянского отделения Управления Пенсионного фонда ВГА Харьковской области», остання безпосередньо приймала участь у формуванні та виготовленні таблиць із списками пенсіонерів, які мають право на отримання грошової винагороди у розмірі 10 000 рублів рф;

-протокол допиту свідка ОСОБА_15 , яка розповіла, що під час окупації м. Куп'янськ вона займала посаду так званого «главного специалиста отдела выплаты пенсий отделения пенсионного фонда г. Купянска, Управления пенсионного фонда Харьковской области». Під час виконання своїх обов'язків вона регулярно бачила ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка займала посаду так званого «специалиста отдела назначения и перерасчета пенсий Купянсокго отделения Управления пенсионного фонда ВГА Харьковской области»;

-протокол допиту свідка ОСОБА_16 , яка розповіла, що їй відома ОСОБА_5 протягом тривалого часу. Після окупації збройними формуваннями рф м. Куп'янська ОСОБА_5 , працевлаштувалася на посаду так званого «специалиста отдела назначения и перерасчета пенсий Купянского отделения Управления пенсионного фонда Харковской области». Що стосується посадових обов'язків на даній посаді, то вона приймала документи від громадян на оформлення матеріальної допомоги у розмірі 10 000 рублів рф;

-протокол допиту свідка ОСОБА_7 , яка розповіла, що їй відома ОСОБА_5 , яка працювала у т.зв. «Купянском отделении Управления пенсионного фонда ВГА Харковской области» у період з липня 2022 року до моменту деокупації Куп'янського району;

-іншими матеріалами досудового розслідування в їх сукупності.

Отже, вищевказані матеріали досудового розслідування дають достатні та безсумнівні підстави вважати, що підозрювана ОСОБА_5 умисно переховується від слідства на тимчасово окупованій території України або на території держави, визнаної ВРУ державою-агресором з метою уникнення кримінальної відповідальності за вчинене нею кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 111-1 КК України.

Прокурор в судовому засіданні просив задовольнити клопотання з підстав зазначених в ньому.

У судовому засіданні захисник підозрюваної заперечувала проти задоволення клопотання.

Положеннями ч. 2 ст. 297-2 КПК України, визначено, що у клопотанні про здійснення спеціального досудового розслідування зазначаються: 1) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв'язку з яким подається клопотання; 2) правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; 3) виклад обставин, що дають підстави підозрювати особу у вчиненні кримінального правопорушення, і посилання на обставини; 4) відомості щодо оголошення особи у міждержавний та/або міжнародний розшук; 5) виклад обставин про те, що підозрюваний переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності; 6) перелік свідків, яких слідчий, прокурор вважає за необхідне допитати під час розгляду клопотання.

Слідчий суддя, дослідивши матеріали клопотання за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин провадження, керуючись законом, оцінюючи сукупність зібраних доказів лише щодо пред'явленої підозри з точки зору їх достатності та взаємозв'язку, не вирішуючи наперед питання про винуватість підозрюваної у вчиненні інкримінованого їй злочину, правильність кваліфікації її дій, допустимість доказів щодо встановлення винуватості підозрюваної, вважає, що зміст клопотання та долучених до нього матеріалів кримінального провадження можуть свідчити про існування фактів і інформації, які можуть переконати об'єктивного спостерігача у тому, що ОСОБА_5 могла вчинити інкриміноване їй кримінальне правопорушення.

Таким чином, ОСОБА_5 , обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення (проступку), передбаченого ч. 2 ст. 111-1 КК України, а саме: у добровільному зайнятті громадянином України посади, не пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово-окупованій територій, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора.

Відносно факту переховування підозрюваної від органів досудового слідства, то матеріали клопотання свідчать на наявність такого факту.

Відповідно до ч. 5 ст. 139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним та оголошення його у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування.

Згідно із ч. 2 ст. 1 КПК України кримінальне процесуальне законодавство України складається з відповідних положень Конституції України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цього Кодексу та інших законів України.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 КПК України - процесуальна дія проводиться, а процесуальне рішення приймається згідно з положеннями цього Кодексу, чинними на момент початку виконання такої дії або прийняття такого рішення.

Приписами статті 297-1 КПК України передбачено, що спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими КПК України, з урахуванням положень глави «Особливості спеціального досудового розслідування кримінальних правопорушень».

Спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо кримінальних правопорушень, передбачених, зокрема, ст. 111-1 КК України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.

Зібрані у кримінальному провадженні докази беззаперечно вказують на те, що підозрювана ОСОБА_5 належним чином повідомлена про проведення стосовно неї досудового розслідування, набуття нею статусу підозрюваної у цьому кримінальному провадженні, про необхідність явки до слідчого для проведення процесуальних дій, а також на те, що підозрювана переховується від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності на терирорії держави-агресора або на тимчасово окупованій території України.

З досліджених матеріалів убачається, що повідомлення та оголошення ОСОБА_5 проведені відповідно до вимог національного законодавства.

Чинне процесуальне законодавство не визначає, якими саме доказами має бути доведено, що особа перебуває у будь-якому із видів розшуку, однак регламентує, що про оголошення розшуку (державного та міжнародного) органом досудового розслідування має бути винесена відповідна постанова (ч. 2 ст. 281 КПК України), що в даному випадку і було здійснено органом досудового розслідування шляхом винесення постанови про оголошення підозрюваної в розшук, що вбачається з постанови про оголошення у розшук від 04.07.2024 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 219 КПК України - строк досудового розслідування обчислюється з моменту повідомлення особі про підозру до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності, клопотанням про закриття кримінального провадження або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.

Частиною 3 ст. 219 КПК України передбачено, що з дня повідомлення особі про підозру досудове розслідування повинно бути закінчене: 1) протягом сімдесяти двох годин - у разі повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку або затримання особи в порядку, передбаченому частиною четвертою статті 298-2 цього Кодексу; 2) протягом двадцяти діб - у разі повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку у випадках, якщо підозрюваний не визнає вину або необхідності проведення додаткових слідчих (розшукових) дій, або вчинення кримінального проступку неповнолітнім; 3) протягом одного місяця - у разі повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку, якщо особою заявлено клопотання про проведення експертизи у випадку, передбаченому частиною другою статті 298-4 цього Кодексу; 4) протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину.

19.11.2025 прокурором надано до суду клопотання про долучення додаткових доказів, з матеріалів якого вбачається та підтверджено прокурором під час судового розгляду, що постановою заступника керівника Куп'янської окружної прокуратури Харківської області ОСОБА_3 від 17.11.2025 у кримінальному провадженні № 12024226100000073 від 21.02.2024 відносно ОСОБА_5 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111-1 КК України продовжено строки досудового розслідування до 20 діб і на час розгляду цього клопотання цей строк не закінчився.

Отже, враховуючи, що прокурором клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування подано з дотриманням процесуальних строків, передбачених статтею 219 КПК України та зважаючи на надані слідчому судді матеріали кримінального провадження, що свідчать про причетність ОСОБА_5 до вищевказаного кримінального правопорушення, а також, враховуючи той факт, що остання переховується від органів досудового розслідування з метою ухилення від кримінальної відповідальності, оголошена у розшук та знаходиться на території держави-агресора чи тимчасово окупованій території України, слідчий суддя дійшов висновку про наявність обґрунтованих підстав, визначених ст.ст. 297-1, 297-2, 297-4 КПК України, для задоволення клопотання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12024226100000073 від 21.02.2024 відносно ОСОБА_5 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111-1 КК України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 139, 297-1, 297-2, 297-3, 297-4, 372, 376 КПК України, слідчий суддя

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання заступника керівника Куп'янської окружної прокуратури Харківської області ОСОБА_3 , про здійснення спеціального досудового розслідування, у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12024226100000073 від 21.02.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111-1 КК України - задовольнити.

Надати дозвіл на здійснення у кримінальному провадженні № 12024226100000073 від 21.02.2024 спеціального досудового розслідування відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Біле, Куп'янського р-ну, Харківської обл., громадянки України, з вищою освітою, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , раніше несудимої, яка підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111-1 КК України.

Внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному 21.02.2024 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12024226100000073 відносно ОСОБА_5 підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111-1 КК України.

Якщо підстави для здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному 21.02.2024 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12024226100000073 перестануть існувати, органу досудового слідства звернутись до суду із клопотанням про припинення здійснення спеціального досудового розслідування та здійснення подальшого досудового розслідування згідно із загальними правилами, передбаченими КПК України.

Копію ухвали суду надати органу досудового розслідування та захиснику.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1