Постанова від 20.11.2025 по справі 440/5211/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 листопада 2025 р. Справа № 440/5211/25

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Бегунца А.О.,

Суддів: Русанової В.Б. , П'янової Я.В. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління ДПС у Полтавській області на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 12.08.2025, головуючий суддя І інстанції: А.О. Чеснокова, вул. Пушкарівська, 9/26, м. Полтава, 36039, повний текст складено 12.08.25 по справі № 440/5211/25

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ІМЕНІ ГАГАРІНА"

до Головного управління ДПС у Полтавській області

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач Товариство з обмеженою відповідальністю "ІМЕНІ ГАГАРІНА" звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Полтавській області, у якому просив суд :

- визнати протиправним та скасувати попереднє рішення Головного управління ДПС України у Полтавській області №73/16-31-04-03 від 12.09.2024 щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового зобов'язання;

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС України у Полтавській області №79/16-31-04-03 від 08.10.2024 щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового зобов'язання;

- визнати поважними обставини, що унеможливлюють виконання Товариством з обмеженою відповідальністю "ІМЕНІ ГАГАРІНА" покладених на нього податкових обов'язків визначених у заяві до ГУ ДПС у Полтавській області №28 від 14.09.2022 з урахуванням доповнень;

- зобов'язати Головне управління Державної податкової служби у Полтавській області прийняти рішення про неможливість своєчасного виконання Товариством з обмеженою відповідальністю "ІМЕНІ ГАГАРІНА" своїх податкових обов'язків щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, а саме: подати декларації з податку на додану вартість за період, починаючи з лютого 2022 року і протягом 60 днів після відновлення можливості; подати декларації з екологічного податку за період, починаючи з 1 кварталу 2022 року і до скасування воєнного стану; подати фінансову звітність, а саме: Ф1. Баланс, Ф2. Звіт про фінансові результати, Ф3. Звіт про рух грошових коштів (за прямим методом), Ф4. Звіт про власний капітал, Ф5. Примітки до річної звітності за 2022 рік протягом 60 днів після відновлення можливості; подати податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого із них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за період, починаючи з 3 кварталу 2022 і протягом 60 днів після відновлення можливості; подати уточнюючі декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за період, починаючи з 2022 року протягом і протягом 60 днів після відновлення можливості; подати уточнюючу декларацію з плати за землю за період, починаючи з 2022 року і протягом 60 днів після відновлення можливості; зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригувань у Єдиному реєстрі податкових накладних за період, починаючи з лютого 2022 року і протягом 60 днів після відновлення можливості; здійснити оплату податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за період починаючи з 1 кварталу 2022 року і до скасування воєнного стану; здійснити оплату екологічного податку за період починаючи з 1 кварталу 2022 року і до скасування воєнного стану; здійснити оплату податку на додану вартість за період починаючи з лютого 2022 року і протягом 60 днів після відновлення можливості; здійснити оплату ПДФО, військового збору та єдиного соціального внеску за період починаючи з березня 2022 року і і протягом 60 днів після відновлення можливості; здійснити оплату орендної плати за землю за період починаючи з березня 2022 року і до скасування воєнного стану; здійснити оплату єдиного податку 4 групи за період починаючи з 1 кварталу 2022 року і до скасування воєнного стану.

В обґрунтування позову зазначено, що спірні у даній справі рішення ГУ ДПС у Полтавській області щодо можливості своєчасного виконання платником податків - ТОВ "ІМЕНІ ГАГАРІНА" свого податкового обов'язку від 20.10.2022 року №1536/35-00-04-02-22 є протиправним та таким, що порушує права позивача.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 12.08.2025 позовні вимоги задоволено частково.

Визнано протиправними та скасовано попереднє рішення Головного управління ДПС України у Полтавській області №73/16-31-04-03 від 12.09.2024 щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового зобов'язання.

Визнано протиправними та скасовано рішення Головного управління ДПС України у Полтавській області №79/16-31-04-03 від 08.10.2024 щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового зобов'язання.

Зобов'язано Головне управління ДПС у Полтавській області повторно розглянути заяву ТОВ "ІМЕНІ ГАГАРІНА" від 14.09.2022 №28 з урахуванням доповнень про неможливість своєчасного виконання Товариством з обмеженою відповідальністю "ІМЕНІ ГАГАРІНА" своїх податкових обов'язків щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності з урахуванням висновків суду у цій справі.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Стягнуто на користь Приватного акціонерного товариства ТОВ "ІМЕНІ ГАГАРІНА" витрати зі сплати судового збору у розмірі 1211 гривень 20 (двадцять) копійок за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Полтавській області.

Не погодившись з вказаним рішенням, відповідачем ГУ ДПС у Полтавській області подано апеляційну скаргу, в якій, вказуючи на порушення норм права та невідповідність висновків суду першої інстанції обстаинам справи, просить рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 12.08.2025 скасувати та ухвалити рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.

В обгрунтування вимог апеляційної скарги зазначено, що сам по собі факт потерпання ТОВ "Імені Гагаріна" від негативних наслідків пов'язаних із збройною агресією рф проти України, атак ворога (авіа та ракетни удари) не є безумовною підставою для прийняття рішення щодо неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку, зважаючи на те, що наслідки такої агресії торкнулись практично всіх підприємств, що знаходяться на території України. При цьому, позивачем не надано доказів того, що пошкоджене та знищене майно внаслідок атак ворога знаходилось на балансі позивача і є об'єктом оподаткування, єдиним джерелом для сплати податків або яке перебуває у податковій заставі. При аналізі наданих позивачем документів, відповідач не встановив причинно-наслідкового з'вязку між обставинами непереборної сили, що сталися в результаті збройної агресії рф, безпосереднім впливом таких обставин на позивача та його можливість виконання податкового обов'язку станом на дату, на яку припадає граничний термін його виконання. Зазначає, що ТОВ "Імені Гагаріна" зазначено про відсутність можливості реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригувань в ЄРПН з лютого 2022 року і протягом 60 днів після відновлення можливості. Водночас, позивачем у період з 28.02.2022 по 22.04.2024 проводилась реєстрація податкових накладних з 17.06.2022 по 14.05.2024, податкові накладні виписувалися за лютий, березень-липень 2022 року, вересень 2022 року, червень 2023 року, квітень 2024 року, реєструвалися у лютому, червні, липні 2022 року, червні, липні 2023 року, травні 2024 року.

Відповідно до відзиву на апеляційну скаргу, позивач зазначає, що нерухоме майно ТОВ "Імені Гагаріна" розташоване на окупованих територіях, що підтверджується інформаційною довідкою та відомостями з реєстрів речових прав. Також зазначає, що відомостей щодо пошкодженого та знищеного належного позивачу майна внаслідок атак ворога не має, провести обстеження, інвентаризацію, фіксацію та визначення розміру пошкоджень чи зафіксувати втрату неможливо, оскільки все майно розташовано на тимчасово окупваній території, позивач втратив до нього доступ та контроль внаслідок збройної агресії, відносно чого Вінницьким РУП ГУНП у Вінніцькій області 28.10.2022 порушено кримінальне провадження, яке скероване за підслідністю до УСБУ в Херсонській області за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 438 КК України. Позивач вказує, що він частково, поза встановленими законом строком, намагався виконувати свої податкові обовязки, зокрема подавати податкові звіти та здійснювати реєстрацію податкових накладних з лютого по липень 2022 року. Після того, як припинився доступ до мережі інтернет, реєстрація податкових накладних взагалі не здійснювалась і відновилась у червні 2023 року. Починаючи з 01.06.2023, коли було поновлено можливість подавати податкові звіти, позивач здійснив відновлення облікових даних та робив все можливе, щоб максимально швидко сформувати і подати прострочені звіти за 2022 рік та подати звіти за 2023 рік. Отже, зазначені факти та обставин, а також документи, що надані відповідачу із заявою № 28 від 14.09.2022, а також із листами надісланими пізніше, підтверджують наявність причинно-наслідкового зв'язку між зазначеними в заяві обставинами та безпосереднім впливом таких обставин на позивача та підтверджують неможливість платника податків своєчасного виконання податкового обов'язку щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Заслухавши доповідь судді-доповідачча, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддіа дійшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Матеріалами справи підтверджено, що Товариство з обмеженою вдповідальністю "ІМЕНІ ГАГАРІНА" (код ЄДРПОУ 33515149), зареєстровано як юридична особа в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, юридична адреса: вул. Привокзальна, 5, м. Херсон, 73000.

Позивач вказує, що всі виробничі потужності підприємства знаходяться на території Великобілозерської територіальної громади Василівського (раніше Великобілозерського) району та Калинівської територіальної громади Веселівського району Запорізької області. Земельні ділянки, що перебувають в користуванні товариства, розташовані на території Великобілозерської територіальної громади Василівського (раніше Великобілозерського) району та Калинівської територіальної Веселівського району Запорізької області (с. Калинівка 109,7150 га, с. Велика Білозерка 3996,5660 га) загальною площею 4106,2810 га, які знаходяться в довгостроковому користування ТОВ "ІМЕНІ ГАГАРІНА" згідно договорів оренди. Позивач володіє на праві приватної власності об'єктами нерухомого майна, які використовувалися в процесі виробничо - господарської діяльності підприємства, що розташовані на території Великобілозерської територіальної громади Василівського (раніше Великобілозерського) району Запорізької області (с. Велика Білозерка), зокрема виробничими та офісними приміщеннями. Також Позивач має у власності транспортні засоби, сільськогосподарську техніку та обладнання, які знаходяться на території виробничих баз Великобілозерської територіальної громади Василівського (раніше Великобілозерського) району Запорізької області.

Все належне позивачу на праві власності майно знаходиться на території Великобілозерської територіальної громади Василівського (раніше Великобілозерського) району Запорізької області - території, яка повністю знаходиться в окупації по сьогоднішній день з перших днів повномасштабної агресії російської федерації.

Території, де розташовані як об'єкти нерухомості, так і все інше належне позивачу майно, окуповані російською федерацією з перших днів повномасштабного вторгнення і є тимчасово окупованими, на даний момент велися та тривають активні бойові дії, що вбачається, зокрема, із Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 №75, із змінами і доповненнями (чинний на момент звернення із заявою від 22.09.2022), а також Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року №309 (із змінами і доповненнями, чинний на сьогоднішній день). Крім того, село Велика Білозерка, де знаходяться основні виробничі потужності позивача, розташовано в безпосередній близькості до міста Енергодар (32 км), де знаходиться Запорізька АЕС та обмежено пересування через розміщення блокпостів окупаційних військ російської федерації, вимкнено інтернет та зв'язок.

14.09.2022 позивачем подано до податкового органу за місцем реєстрації заяву про неможливість виконання своєчасно свій податковий обов'язок на підставі пункту 3 розділу ІІ Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України, затвердженого наказом Мінфіну України від 29 липня 2022 року №225. Позивачем від 14.09.2022 додано наступні докази: 1) копію наказу про призупинення дії трудового договору з працівниками підприємства №45-3 від 01 квітня 2022 року; 2) копію листа ТПП України №2024/02.0-7.1 від 28.02.2022 про засвідчення форс-мажорних обставин; 3) копію листа № 11-07 від 11.07.2022 та Додаткової угоди № 1 від 11.07.2022 до Договору № 865098/22 від ТОВ " Нові технології -1" ( код ЄДРПОУ - 41963063) про припинення надання послуг доступу до мережі інтернет; 4) скрини сторінки електронного кабінету провайдера PROSTO від 11.07.2022 про неможливість надавати послуги; 5) копія Додатку до Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 75 від 25.04.2022 у редакції від 26.08.2022 № 193 "Перелік територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних ( бойових ) дій, або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні)" станом на 23.08.2022.

За результатами розгляду заяви ТОВ "ІМЕНІ ГАГАРІНА" про відсутність можливості виконання платником податків податкових обов'язків від 14.09.2022 №28 (вх. ГУ ДПС від 22.09.2022 № 28339/6/16-31) ГУ ДПС у Полтавській області листом від 27.09.2022 № 17509/6/16-31-04-02-03 повідомлено платника, що в поданій заяві не вказано які саме податкові обов'язки платник податків не може виконати, відсутнє чітке та стисле обґрунтування підстав для підтвердження неможливості виконання платником податків податкових обов'язків з посиланням на документальне підтвердження викладених фактів, відсутня інформація про податкові періоди, за які неможливо виконувати податкові обов'язки, або інформацію щодо обставин, пов'язаних з проведенням воєнних (бойових) дій. Тобто її зміст не відповідає вимогам зазначеним у Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункти 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні, положення" Податкового кодексу України затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 № 225.

У листі також зазначено, що оскільки Порядком № 225 передбачено термін для подання заяви про відсутність можливості виконання платником податкових обов'язків до 30.09.2022, відтак ТОВ "ІМЕНІ ГАГАРІНА" запропоновано, дотримуючись вимог передбачених Порядком №225, повторно подати заяву про відсутність можливості виконання податкових обов'язків разом з вичерпним переліком документів, (копій документів), інформації, які передбачені Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків-юридичної особи своєчасно виконати свій податковий обов'язок, що надасть змогу контролюючому органу встановити можливість чи неможливість платником податків своєчасно виконати свій податковий обов'язок.

26.06.2023 позивачем подано через електронний кабінет платника податків на адресу ГУ ДПС у Полтавській області повідомлення про неможливість вивезення первинних документів №19 (вх. ГУ ДПС у Полтавській області №25911/6/16-31ЕКПП від 28.06.2023, №25780/6/16-31/ЕККП від 27.06.2023) згідно пункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України. В зазначеному повідомленні Товариство, зокрема, вказувало про неможливість вивезення внутрішніх документів. Документ сформований в системі "Електронний суд" 16.04.2025 за період з серпня 2005 року по жовтень 2022 року. У відповідь на Повідомлення про документи отримано лист від ГУ ДПС у Полтавській області про розгляд повідомлення від 24.07.2023 № 25283/6/16-31-07-08-06, в якому зазначено, що Повідомлення про документи відповідає вимогам пункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України разом з проханням повідомити про можливість вивезення первинних документів після припинення дії воєнного стану.

Рішення щодо розгляду заяви позивача від 14.09.2022, позивач отримав 17.06.2024 разом з відповіддю на запит позивача на отримання публічної інформації від 11.06.2024 №17 щодо надання інформації про розгляд заяви ТОВ "ІМЕНІ ГАГАРІНА" (податковий номер 33515149) від 14.09.2022 №28 щодо неможливості своєчасного виконання свого податкового обов'язку. В даній відповіді податковим органом зазначено, що рішення від 27.09.2022 №17509/6/16-31-04-02-03 направлялось в електронний кабінет платника податків 28.09.2022, що заперечується позивачем.

ТОВ "ІМЕНІ ГАГАРІНА" подано скаргу від 27.06.2024 № 19 до ДПС України на рішення, викладене в листі від 17.06.2024 №51/ЗПІ/16-31-04-03-05.

Рішенням про результати розгляду скарги ДПС України від 23.08.2024 № 2588016/99-00-06-03-03-06 (вх. ГУ ДПС № 3260/8/16-31 від 23.08.2024) ГУ ДПС у Полтавській області зобов'язано забезпечити вжиття заходів щодо прийняття рішення/попереднього рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку за результатами розгляду заяви ТОВ "ІМЕНІ ГАГАРІНА" від 14.09.2022 № 28 (вх. ГУ ДПС від 22.09.2022 №28339/6/16-31).

За результатами розгляду заяви ТОВ "ІМЕНІ ГАГАРІНА" від 14.09.2022 № 28 (вх. ГУ ДПС від 22.09.2022 № 28339/6/16-31) ГУ ДПС у Полтавській області у зв'язку з недостатністю документів прийнято попереднє рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку № 73/16-31-04-03 від 12.09.2024 та запропоновано ТОВ "ІМЕНІ ГАГАРІНА" на підтвердження неможливості виконання податкових обов'язків надати додаткові документи (вручено представнику платника 20.09.2024).

В доповнення до заяви від 14.09.2022 №28 (вх. ГУ ДПС у Полтавській області від 22.09.2022 № 28339/6/16-31) та на виконання попереднього рішення, позивач разом з листами від 27.09.2024 №26 (вх. ГУ ДПС у Полтавській області 01.10.2024 № 50718/6/ЕКПП) та від 03.10.2024 №27 26 (вх. ГУ ДПС у Полтавській області 04.10.2024 № 51463/6/16-31 ЕКПП) додатково подав наступні документи:

1. Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань від 10.04.2024.

2. Заяву про вчинене кримінальне правопорушення у відповідності до вимог ст. 214 КПК України.

3. Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, номер кримінального провадження: 12022020010001239 від 28.10.2022 .

4. Розпорядження Херсонської обласної ради №29 від 24.03.2023 про включення ТОВ "ім. Гагаріна" в перелік підприємств які постраждали в наслідок непереборної сили в 2022 році.

5. Об'єднаний лист Запорізької обласної військової адміністрації №08-48/0979 від 21.02.2024 та Запорізької обласної ради № 01-26/0072 від 21.02.2024 щодо обставин непереборної сили у 2023 році у сільськогосподарських товаровиробників Запорізької області.

6. Витяг із Протоколу позачергового засідання регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Запорізької області №5 від 19.02.2024 з переліком сільськогосподарських товаровиробників, які у 2023 році постраждали внаслідок обставин непереборної сили.

7. Інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта Номер інформаційної довідки 320335172 від 17.01.2023 на підтвердження наявності у власності майна, розташованого на тимчасово окупованій території.

8. Повідомлення про неможливість вивезення первинних документів за період з серпня 2005 року по жовтень 2022 року включно № 19 від 26.06.2023.

9. Відповідь ГУ ДПС у Полтавській області №25283/6/16-31-07-08-06 від 24.07.2023 щодо розгляду повідомлення.

За результатами розгляду заяви №28 від 14.09.2022 (вх. ГУ ДПС у Полтавській області від 22.09.2022 № 28339/6/16-31) з урахуванням доповнень, наданих листом №26 від 27.09.2024, а також з огляду на обставини, викладені у скарзі від 27.06.2024 №19, відповідачем прийнято рішення №79/16-31-04-03 від 08.10.2024 (далі - рішення №2) щодо можливості своєчасного виконання позивачем свого податкового обов'язку. Підстави відмови зазначено: згідно автоматизованих інформаційних систем ДПС України позивачем починаючи з 26.02.2022 по вересень 2024 подавалась податкова звітність, реєструвалися податкові накладні, здійснювалась сплата податків і зборів та не надано документів, які б підтверджували відсутність коштів на банківських рахунках платників податків.

На переконання позивача, зазначені вище факти та обставини, а також документи, що надані відповідачу із заявою №28 від 27.09.2022 та в подальшому разом з листами №26 від 27.09.2024 та №27 від 04.10.2024, а також зі скаргою від 27.06.2024 №19, підтверджують наявність причинно-наслідкового зв'язку між зазначеними в даних заявах обставинами та безпосереднім впливом таких обставин саме на позивача, та підтверджують неможливість платника податків - ТОВ "ІМЕНІ ГАГАРІНА", своєчасного виконання податкового обов'язку щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності.

Частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що контролюючий орган, приймаючи спірне рішення, не навів жодних зауважень щодо поданих позивачем документів, не вказав, які документи конкретно необхідно подати для отримання позитивного для підприємства рішення, відтак вони є протиправними та підлягають скасуванню, також суд зобов'язав ГУ ДПС у Полтавській області повторно розглянути заяву ТОВ "Імені Гагаріна" від 14.09.2022 № 28 з урахуванням висновків суду.

Колегія суддів погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції, враховуючи наступне.

Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (пункт 1.1. статті 1 ПК України).

Відповідно до пункту 6.1 статті 6 Податкового кодексу України податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.

Підпункт 14.1.39 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України встановлює, що грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Відповідно до п.п. 14.1.156 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

Згідно з п.15.1 ст. 15 Податкового кодексу України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Відповідно до п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно з п. 36.1. ст. 36 Податкового кодексу України, податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

Відповідно до п. 36.5. ст. 36 Податкового кодексу України відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.

Виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк (п.38.1 ст.38 ПК України).

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який в подальшому неодноразово продовжувався.

За приписами статті 1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Законом України від 12.05.2022 № 2260-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" (далі - Закон № 2260), який набрав чинності 27.05.2022, внесено зміни до п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення Податкового кодексу України, згідно з яким тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 №2102-IX, встановлено особливості для справляння податків і зборів.

Отже, приписами п. 69.1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України передбачено, що у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності та/або документів (повідомлень), платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року №225 затверджено Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України.

Частиною II цього Порядку передбачено, що до платників податків / податкових агентів, які не можуть виконувати податкові обов'язки, передбачені Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, застосовуються правила для підтвердження можливості чи неможливості виконання платником такого обов'язку, передбачені цим Порядком.

Підставами неможливості виконання платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами податкових обов'язків (у тому числі обов'язків податкових агентів) є: 1) втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів, комп'ютерного та іншого обладнання внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації; 2) неможливість використати чи вивезти документи, комп'ютерне та інше обладнання внаслідок ведення бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації; 3) використання чи вивезення документів, комп'ютерного або іншого обладнання, пов'язане з ризиком для життя чи здоров'я посадової особи платника податків або неможливе у зв'язку з встановленням уповноваженими органами державної влади відповідно до закону в умовах воєнного стану заборон та/або обмежень; 4) можливість витоку інформації щодо обсягів та місць зберігання пального або спирту етилового та їх знищення надалі внаслідок складання та реєстрації акцизних накладних, та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо (виключно в частині виконання визначених цим абзацом обов'язків); 5) відсутність у платника податків інших посадових осіб, уповноважених відповідно до законодавства нараховувати, стягувати та вносити до бюджету податки, збори, а також вести бухгалтерський облік, складати та подавати податкову та фінансову звітність, відсутність можливості у власника призначити таких посадових осіб за умови відсутності у такого платника податків об'єктів оподаткування, або показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу, може бути пов'язана з такими обставинами: посадова особа є одночасно одним із власників юридичної особи за умови, що відсутність такого співвласника (акціонера, учасника, засновника) унеможливлює прийняття рішення про призначення на постійній або тимчасовій основі іншої посадової особи; юридична особа заснована на власності окремої фізичної особи, яка одночасно є єдиною посадовою особою такої юридичної особи; 6) перебування (податкова адреса платника податків та/або фактичне знаходження / знаходження виробничих потужностей тощо) на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями російської федерації; 7) інші обставини непереборної сили (форс-мажорні обставини), підтверджені документально.

Отже, кожна із підстав неможливості виконання податкових обов'язків є самодостатньою, а Порядок не вимагає одночасної наявності усіх визначених Порядком підстав для прийняття рішення про неможливість виконання податкових обов'язків.

Відтак, відповідно до підпункту 6 цього переліку, перебування позивача на території, на якій ведуться воєнні (бойові) дії - є підставою неможливості виконання позивачем податкових обов'язків.

Згідно з пунктом 3 розділу II Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, до платників податків, які на дату набрання чинності цим Порядком (а саме: на 06.09.2022) мають можливість подати до контролюючого органу заяву та документи (копії документів), інформацію про відсутність можливості виконання податкових обов'язків, застосовуються такі правила.

У разі неможливості виконання платником податків - юридичною особою податкового обов'язку, платник податків подає не пізніше 30 вересня 2022 року заяву про відсутність такої можливості разом з вичерпним переліком документів (копій документів), інформації, які передбачені Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року №225, до контролюючого органу в порядку передбаченому пунктом 8 цього розділу (пункт 8 передбачає, що платники податків подають до контролюючого органу заяву та документи в електронній формі шляхом надсилання через Електронний кабінет або у паперовій формі шляхом подання до контролюючого органу за місцем податкової адреси або будь-якого сервісного центру контролюючого органу, або надсилання поштою з повідомленням про вручення).

Пунктом 3 розділу II вищевказаного Порядку також встановлено, що заява має містити: повне найменування платника податків згідно з реєстраційними документами або прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) платника податків; код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті); податкову адресу платника податків; найменування контролюючого органу, до якого подається заява; дату подання заяви; чітке та стисле обґрунтування підстав для підтвердження неможливості виконання платником податків податкових обов'язків з посиланням на документальне підтвердження викладених фактів; вичерпний перелік додатків із зазначенням кількості сторінок кожного документа, їх повної назви та реквізитів (дата, номер, найменування органу, що видав документ); які саме податкові обов'язки не мав/не має можливості виконати платник податків; інформацію про податкові періоди, за які неможливо виконувати податкові обов'язки, або інформацію щодо обставин, пов'язаних з проведенням воєнних (бойових) дій, терористичними актами, диверсіями або іншими, обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), спричиненими військовою агресією Російської Федерації, тимчасовою окупацією збройними формуваннями Російської Федерації; підписи платника податку - фізичної особи або посадових осіб платника податку, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).

Згідно з пунктом 4 розділу II Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, до платників податків, у яких після дати набрання чинності цим Порядком з'явилася можливість подати до контролюючого органу заяву та документи (копії документів, інформацію про відсутність можливості виконання податкових обов'язків, застосовуються такі правила.

У разі відсутності у платника податків, можливості подати таку заяву та відповідні документи (копії документів), інформацію у строки, визначені пунктом 3 цього розділу, платник податків подає заяву та відповідні документи (копії документів), інформацію одночасно з набуттям можливості виконання одного із податкових обов'язків (реєстрації податкової накладної, подання звітності, сплати невиконаного податкового зобов'язання тощо) таким платником податку, передбачених Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючий орган, але не пізніше 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платника податків.

При цьому, пунктом 7 розділу II вищевказаного Порядку встановлено, що платники податків, які не подали, у строки, встановлені пунктами 3 та 4 цього розділу, заяви у довільній формі та відповідних документів (копії документів), що підтверджують неможливість виконання податкового обов'язку, передбаченого Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи або щодо яких контролюючий орган прийняв вмотивоване рішення щодо можливості своєчасного виконання таким платником податків свого податкового обов'язку, вважаються такими, що мають можливість своєчасно виконати податкові обов'язки у терміни, визначені Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи.

Згідно з пунктом 1 розділу III вищевказаного Порядку заява платника податків у довільній формі та відповідні документи (копії документів) розглядаються контролюючим органом протягом 20 календарних днів з дня, наступного за днем їх отримання, з можливістю продовження терміну розгляду з урахуванням строку, передбаченого для направлення попереднього рішення. Платники податків надають документ чи кілька документів (копію документа чи документів), інформацію, що можуть бути використані для підтвердження неможливості виконання ними своїх податкових обов'язків.

У разі недостатності документів (копій документів), що підтверджують неможливість виконання у платника податків податкових обов'язків, контролюючий орган направляє попереднє рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку (далі - Попереднє рішення) за формою, що додається, з пропозицією щодо надання платником податку конкретних додаткових документів (копій документів) на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання платниками податків податкових обов'язків.

Попереднє рішення має бути направлене платнику податків не пізніше 20 календарних днів з дня, наступного за днем отримання контролюючим органом заяви та відповідних документів (копії документів), інформації у порядку передбаченому пунктом 3 цього розділу.

Платник податку може подати до контролюючого органу додаткові документи (копії документів) обґрунтування/пояснення на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання платниками податків податкових обов'язків протягом 10 календарних днів з дня, наступного за днем отримання попереднього рішення.

Додаткові документи (копії документів) обґрунтування/пояснення розглядаються контролюючим органом протягом 20 календарних днів з дня, наступного за днем їх отримання.

Якщо платник податку не надав додаткових документів (копій документів), обґрунтувань/пояснень на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання податкових обов'язків, керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення на підставі попередньо поданої платником податків заяви, документів (копій документів) та інформації, що можуть бути використані для підтвердження можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податку своїх податкових обов'язків.

Контролюючий орган у разі потреби може звертатися до компетентних органів щодо додаткового підтвердження обставин, викладених у заяві платника податків та відповідних документах.

Обов'язок доведення щодо можливості чи неможливості платником податків своєчасно виконати свій податковий обов'язок покладається на контролюючий орган. Контролюючий орган встановлює причинно-наслідковий зв'язок між обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), що сталися в результаті збройної агресії російської федерації, безпосереднім впливом таких обставин саме на такого платника та можливістю виконання ним податкового обов'язку станом на дату, на яку припадає граничний термін виконання такого обов'язку, та керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає вмотивоване рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку (далі - Рішення) за формою, що додається.

Попереднє рішення та рішення, надіслане контролюючим органом до Електронного кабінету, вважається врученим платнику податків, якщо воно сформовано з дотриманням вимог, встановлених розділом II Кодексу.

Рішення контролюючого органу може бути оскаржено відповідно до Кодексу в адміністративному чи судовому порядку.

У разі прийняття контролюючим органом рішення про неможливість своєчасного виконання платником податків податкового обов'язку, визначеного цим Порядком, до такого платника податків не застосовується відповідальність, передбачена Кодексом або іншим законодавством, контроль за яким покладено на контролюючі органи, за його невиконання / несвоєчасне виконання.

Слід зазначити, що наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року №225 затверджено також Перелік документів, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, зокрема щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента, відповідно до якого такими документами є:

1. акт, що засвідчує факт пожежі, складений відповідно до вимог пункту 7 Порядку обліку пожеж та їх наслідків, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 грудня 2003 року №2030;

2. інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, у разі його знищення відповідно до Порядку надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року №1127 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 червня 2019 року №599);

3. витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, що засвідчує факт реєстрації відомостей про кримінальне правопорушення, отриманий у порядку, встановленому Кримінальним процесуальним кодексом України, у разі викрадення основних засобів або руйнування/втрати майна;

4. інші документи, складені відповідно до вимог підпунктів 14, 15 пункту 2 Порядку визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії російської федерації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року № 326;

5. документ, що підтверджує відсутність коштів на банківських рахунках платника податків (виписка з рахунків клієнта банку на дату подання до банку розрахункового документа на сплату податків);

6. копія наказу підприємства про призупинення роботи підприємства та його працівників або встановлення простою в роботі підприємства, викликане обставинами непереборної сили (із зазначенням дати початку і закінчення такого призупинення (за можливості));

7. документ або повідомлення оператора поштового зв'язку (вказується посилання на офіційну сторінку оператора, де розміщене таке повідомлення), що підтверджує призупинення функціонування оператора поштового зв'язку та/або об'єктів поштового зв'язку на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації;

8. документ або повідомлення банку (вказується посилання на офіційну сторінку банку, де розміщене таке повідомлення), що підтверджує призупинення роботи банку або його відокремлених підрозділів та/або платіжних систем у зв'язку із введенням воєнного стану;

9. копії платіжних доручень (розрахункових та інших документів щодо ініціювання переказу коштів) або їх скріншот (знімок екрану) платника податків на сплату узгоджених сум грошових зобов'язань, податкового боргу, поданих до банку, що залишилися невиконаними, оскільки кошти не були зараховані до бюджету у зв'язку з відключенням банку від системи електронних платежів або порушенням у роботі системи авторизації банку. Надається разом із документом або повідомленням, зазначеним у пункті 8 цього Переліку;

10. документ або повідомлення (вказується посилання на офіційну сторінку банку, де розміщено таке повідомлення), що підтверджує вимушене призупинення роботи головних управлінь Казначейства у зв'язку з введенням воєнного стану;

11. повідомлення, що підтверджує аварійне (незаплановане) відключення постачання електроенергії в умовах воєнного стану, суб'єкта господарювання до сфери обслуговування якого належить таке підприємство, зокрема скріншот повідомлення в месенджер (Viber, Telegram тощо) і мобільних додатках;

12. документ, що підтверджує вимушене відключення надання послуг глобальної мережі Інтернет, пов'язане з введенням воєнного стану, що унеможливило надання податкової звітності в електронній формі (інформаційне повідомлення інтернет - провайдера);

13. документи, що свідчать про пошкодження, знищення, втрату майна, що знаходиться на балансі підприємства і є об'єктом оподаткування, єдиним джерелом для сплати податків або яке перебуває у податковій заставі (акт про надзвичайну подію, інвентаризаційний опис, протокол інвентаризаційної комісії, підписаний представником територіального органу ДСНС, згідно з якими відбувається відображення таких подій у бухгалтерському обліку та викладаються фактичні події, зазначаються понесені матеріальні втрати (перелік майна, його вартість); заява до правоохоронних органів; акт незалежного оцінювача; наявність страхового полісу, заява про страховий випадок тощо);

14. документи, що свідчать про акти мародерства, грабежу, рейдерства, захоплення майна та примусове захоплення приміщення (копія заяви до територіального органу внутрішніх справ та документ, виданий відповідним правоохоронним органом щодо реєстрації кримінального провадження тощо);

15. документи, що свідчать про подання заяви до правоохоронних органів про вчинення кримінального правопорушення та реєстрації кримінального провадження за результатами розгляду такої заяви;

16. документи, що свідчать про пошкодження, втрату, знищення, зіпсуття документів бухгалтерського обліку або неможливості їх вивезення з територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації (інформація про подання до контролюючого органу повідомлення згідно пункту 44.5 статті 44 глави 1 розділу II Податкового кодексу України, повідомлення про неможливість вивезення первинних документів згідно пункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України);

17. подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації, програмними засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (Портал Дія).

Колегія суддів зазначає, що залежно від підстави, з якої платник податків пов'язує неможливість виконання податкових обов'язків (у тому числі обов'язків податкового агента), у кожному конкретному випадку визначається і перелік документів, які необхідно подати до податкового органу для підтвердження вказаної підстави. Тобто, на підтвердження певної підстави для визнання платника податків таким, що не мав можливості виконувати податковий обов'язок, необхідно надати до податкового органу інформацію, один документ або кілька документів, який/які стосуються та підтверджують саме цю підставу, а не всю сукупність документів, які передбачені у переліку Міністерства фінансів України.

Аналіз вищевказаних норм вказує, що підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення Податкового кодексу України, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 № 225, головною умовою застосування підстав (критеріїв), за якими платник податків став таким, що не може виконувати свій податковий обов'язок, є те, що вони виникли внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, які спричинені військовою агресією російської федерації.

При цьому, метою зазначеної процедури є убезпечення платників податків, які постраждали від збройної агресії російської федерації від негативних наслідків у зв'язку із об'єктивною неможливістю виконати свої податкові обов'язки щодо своєчасного подання звітності, сплати податків, тощо.

Таким чином, платник податків, який у зв'язку із проведенням бойових дій втратив можливість здійснювати господарську діяльність, отримувати дохід від підприємницької діяльності та/або навіть втратив основні засоби для ведення такої господарської діяльності не може бути притягнутий до відповідальності у зв'язку із невиконанням ним податкових обов'язків.

Матеріалами справи підтверджено, що земельні ділянки які перебувають у користуванні та власності позивача, об'єкти нерухомого майна, які використовуються в процесі виробничо-господарської діяльності знаходяться на території Великобілозерської територіальної громади Василівського району Запорізької області, підтверджується інформаційною довідкою №386139812, дата формування: 09.07.2024, що містить інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта.

Поряд із тим, наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 25 квітня 2022 року № 75 затверджений "Перелік територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 10 вересня 2022 року".

Відповідно до вказаного "Переліку" на момент виникнення спірних правовідносин Великобілозерська територіальна громада Василівського (раніше Великобілозерського) району Запорізької області (с. Велика Білозерка) є такою, що розташована в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).

Позивач вказує, що починаючи з 24 лютого 2022 року, і по теперішній час, не має можливості здійснювати виробничо - господарську діяльність. З травня місяця 2022 року і по теперішній час на території підприємства відсутні інтернет, мобільний зв'язок від українських операторів. Продовження виробничої діяльності стало пов'язане з ризиком для життя і здоров'я посадових осіб та працівників. Представники російської федерації проводили обшуки як в офісі підприємства, так і в домівках посадових осіб, шукаючи статутні документи, печатки і доступ до програмного забезпечення.

Крім того позивач звертає увагу суду, що 14 жовтня 2022 року на територію ТОВ "ІМЕНІ ГАГАРІНА" за адресою: Запорізька область, с. Велика Білозерка, вул. Таврійська, 10, де знаходяться офісні приміщення та виробнича база, увірвалися озброєні особи у військовій формі. Дані особи представились як представники російської федерації, оголосили про націоналізацію всього майна, яке належить Товариству.

Посилаючись на даний факт та погрожуючи застосуванням зброї, дані особи заявили, що з 15 жовтня 2022 року вони відстороняють директора та інших посадових осіб заявника від роботи, все майно Товариства вважається націоналізованим і незабаром окупаційною владою буде призначено нового керівника господарства. Через зазначені незаконні дії засновники та керівництво Товариства не могли здійснювати розпорядницькі та управлінські функції, а саме господарство не в змозі проводити свою господарську діяльність. Контроль над господарством повністю втрачений, зв'язок з працівниками Товариства відсутній.

За фактом погроз представниками органів окупаційної влади та військовослужбовцями російської федерації застосування зброї, насильства у відношенні працівників ТОВ "ІМЕНІ ГАГАРІНА", незаконного захоплення господарства, захоплення майна та позбавлення можливості здійснювати господарську діяльність у відповідності до вимог ч. 1 ст. 214 КПК України Вінницьким районним управлінням поліції ГУНП у Вінницькій області 28.10.2022 порушене кримінальне провадження №12022020010001239, яке скероване за підслідністю до Управління служби безпеки України в Херсонській області за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених 1 ст. 438 КК України та розпочато досудове розслідування.

ТОВ "ІМЕНІ ГАГАРІНА" включене до переліку суб'єктів господарювання, які у 2022, 2023 роках постраждали внаслідок форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) згідно відповідних рішень Херсонської обласної ради, а саме розпорядженням Херсонської обласної ради №29 від 24.03.2023 про доповнення переліку суб'єктів господарювання, постраждалих внаслідок обставин непереборної сили в 2022 році, об'єднаного листа Запорізької обласної військової адміністрації № 08-48/0979 від 21.02.2024 та Запорізької обласної ради № 01-26/0072 від 21.02.2024 щодо обставин непереборної сили у 2023 році у сільськогосподарських товаровиробників Запорізької області та Витяг із Протоколу позачергового засідання регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Запорізької області № 5 від 19.02.2024 з переліком сільськогосподарських товаровиробників, які у 2023 році постраждали внаслідок обставин непереборної сили.

Отже, перебування виробничих потужностей на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями рф є підставою неможливості виконання платниками податків податкових обов'язків.

Пунктом 1 розділу ІІІ Порядку №225 визначено, що обов'язок доведення щодо можливості чи неможливості платником податків своєчасно виконати свій податковий обов'язок покладається на контролюючий орган та контролюючий орган встановлює причинно-наслідковий зв'язок між обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), що сталися в результаті збройної агресії російської федерації, безпосереднім впливом таких обставин саме на такого платника та можливістю виконання ним податкового обов'язку станом на дату, на яку припадає граничний термін виконання такого обов'язку, та керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає вмотивоване рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку.

Щодо доводів відповідача, що платник податків проводить господарську діяльність за періоди, які ним же вказані як періоди неможливості виконання податкових обов'язків, тобто встановлено подання позивачем податкової звітності та сплату задекларованих податкових зобов'язань:

- податкові декларації з ПДВ за лютий 2022 року - 24.03.2022, березень 2022 року - 19.04.2022, квітень 2022 року - 20.05.2022, травень 2022 року - 21.06.2022, червень-грудень 2022 року - 01.06.2023, січень-квітень 2023 року - 02.06.2023, травень 2023 року - 20.06.2023, червень 2023 року - 20.07.2023, липень 2023 року - 21.08.2023, серпень 2023 року - 19.09.2023, вересень 2023 року - 19.10.2023, жовтень 2023 року - 19.11.2023, листопад 2023 року - 19.12.2023, грудень 2023 року - 19.01.2024, січень 2024 року - 19.02.2024, лютий 2024 року - 19.03.2024, березень 2024 року - 20.04.2024, квітень 2024 року - 20.05.2024, травень 2024 року - 19.06.2024, червень 2024 року - 22.07.2024, липень 2024 року - 20.08.2024, серпень 2024 року - 20.09.2024.

- Баланс (Звіт про фінансовий стан) за 2022 рік, Звіт про фінансові результати за 2022 рік. Звіт про рух грошових коштів за 2022 рік, Звіт про власний капітал за 2022 рік, Примітки до річної фінансової звітності за 2022 рік - 19.06.2023, Баланс (Звіт про фінансовий стан) за 2023 рік, Звіт про фінансові результати за 2023 рік, Звіт про рух грошових коштів за 2023 рік, Звіт про власний капітал за 2023 рік, Примітки до річної фінансової звітності за 2023 рік - 23.02.2024.

- податкові розрахунки сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також нарахованого єдиного внеску за ІІІ квартал, IV квартал 2022 року, 1 квартал 2023 року - 13.07.2023, ІІ квартал 2023 року - 08.08.2023, ІІІ квартал 2023 року - 08.08.2023, 24.10.2023, IV квартал 2023 року - 07.02.2024, І квартал 2024 року - 08.05.2024, 09.05.2024, ІІ квартал 2024 року - 01.08.2024.

Також представником відповідача вказано, що ТОВ "ІМЕНІ ГАГАРІНА" у Єдиному реєстрі податкових накладних за період з 28.02.2022 по 22.04.2024 проводилася реєстрація податкових накладних з 17.06.2022 по 14.05.2024. Податкові накладні виписувалися за лютий, березень - липень 2022 року, вересень 2022 року, червень 2023 року, квітень 2024 року, реєструвалися у лютому, червні, липні 2022 року, червні, липні 2023 року, травні 2024 року.

З цього приводу колегія суддів зазначає, що наведені відповідачем обґрунтування в частині виконання платником податків у 2022 та 2023 роках певних податкових зобов'язань без урахування інших обставин, на які посилається позивач, не свідчать беззаперечно про те, що на дату прийняття контролюючим органом оскаржуваного рішення позивач має можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки.

З урахуванням викладеного, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції в повному обсязі дослідив положення нормативних актів, що регулюють спірні правовідносини та дійшов вірного висновку, що попереднє рішення Головного управління ДПС України у Полтавській області №73/16-31-04-03 від 12.09.2024 щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового зобов'язання та рішення Головного управління ДПС України у Полтавській області №79/16-31-04-03 від 08.10.2024 щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового зобов'язання є протиправними та підлягають скасуванню.

Також, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що оскільки вказані рішення відповідачем прийнято без врахування всіх обставин у справі та без надання оцінки поданій позивачем заяви, то з урахуванням ч. 2 ст. 9 КАС України є необхідним зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву ТОВ "ІМЕНІ ГАГАРІНА" №28 від 14.09.2022 з урахуванням доповнень про неможливість своєчасного виконання Товариством з обмеженою відповідальністю "ІМЕНІ ГАГАРІНА" своїх податкових обов'язків щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності з урахуванням висновків суду.

З урахуванням наведеного, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що належним та ефективним способом захисту прав позивача є зобов'язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкову накладну № 45 від 21.12.2022 датою її фактичного направлення на реєстрацію.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахування наведеного, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції в повному обсязі дослідив положення нормативних актів, що регулюють спірні правовідносини та дійшов вірного висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.

Згідно із ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Таким чином, колегія суддів, переглянувши рішення суду першої інстанції, дійшла висновку, що при прийнятті рішення, суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального права.

Наведені в апеляційній скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.

Керуючись ст. ст. 311, 315, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Полтавській області - залишити без задоволення.

Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 12.08.2025 по справі № 440/5211/25 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя А.О. Бегунц

Судді В.Б. Русанова Я.В. П'янова