Рішення від 20.11.2025 по справі 520/20371/25

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

20 листопада 2025 року Справа № 520/20371/25

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Сагайдак В.В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання незаконною бездіяльність протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати незаконною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 , що виражається у невнесенні змін до системи військового обліку " ІНФОРМАЦІЯ_4 " щодо військового обліку ОСОБА_1 .

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 внести актуальні дані до системи "Оберіг" відповідно до довідки даної замість військового квитка серія НОМЕР_4 із зазначенням виключення з військового обліку згідно з розпорядженням №1926 від 26.06.2006 року Ленінським райвійськкоматом АР Крим протягом 10 днів з моменту набрання судовим рішенням законної сили.

Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі.

Відповідач надав до суду відзив, з позовними вимогами не погоджується, просить відмовити в задоволені позовних вимог.

Таким чином суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в матеріалах справи доказами.

ОСОБА_1 , є громадянином України, який відповідно до довідки, виданої замість військового квитка (серія НОМЕР_4 ), був виключений з військового обліку згідно з розпорядженням № 1926 від 26.06.2006 р., виданим ІНФОРМАЦІЯ_6 згідно з станом здоров'я.

Станом на дату подання позову, у вказаному реєстрі "Оберіг" (номер особистого запису: 290520251455472200374) міститься інформація, що позивач є військовозобов'язаним.

З метою виправлення даних, позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_7 10 червня 2025 року, надіславши засобами поштового зв'язку (ідентифікатор листа 6101014629079) вмотивовану заяву, нотаріально засвідчену копію довідки та опис вкладення. Лист був отриманий ТЦК 11 червня 2025 року, що підтверджується відповідним поштовим повідомленням про вручення через засоби зв'язку визначенні поштовим оператором (повідомлення через систему Viber) .

У встановлений строк відповідь не отримана.

Не погоджуючись з бездіяльністю відповідача, позивач завернувся до суду з адміністративним позовом.

Надаючи оцінку спірним відносинам, суд зазначає наступне.

У зв'язку з військовою агресією російською федерації проти України, Указом Президента України від 24.02.2022 №64/202 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-IX, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.

Указами Президента України воєнний стан неодноразово продовжувався та є чинним на даний час.

В свою чергу, Указом Президента України "Про загальну мобілізацію" №69/2022 від 24.02.2022 постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію, проведення якої неодноразово продовжувалось та проводиться по теперішній час.

Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» (який діяв станом на 26.09.2022 рік) (далі - Закон №2232-ХІІ), статтею 1 визначено, що Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Також даною статтею встановлено, що військовий обов'язок включає: - підготовку громадян до військової служби; - взяття громадян на військовий облік; - прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу;

- проходження військової служби; - виконання військового обов'язку в запасі;

- проходження служби у військовому резерві; - дотримання правил військового обліку.

Частиною 5 та 6 даної статті встановлено, що від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом. Військовий обов'язок не поширюється на іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні.

Частиною 10 даної статті визначено, що громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, зобов'язані, зокрема: - виконувати військовий обов'язок у запасі; - виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Частиною 8 статті 2 Закону №2232-ХІІ встановлено, що виконання військового обов'язку в запасі полягає в дотриманні військовозобов'язаними порядку і правил військового обліку, проходженні зборів для збереження та вдосконалення знань, навичок і умінь, необхідних для виконання обов'язків військової служби в особливий період.

Статтею 33 Закону №2232-ХІІ закріплені загальні правила військового обліку, зокрема: - військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів; - військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально- якісний, персонально-первинний та персональний.

Частиною 1 статті 28 Закону №2232-ХІІ визначено, що запас військовозобов'язаних поділяється на два розряди, що встановлюються залежно від віку військовозобов'язаних.

Частиною 4 статті 28 Закону №2232-ХІІ визначено, що граничний вік перебування в запасі другого розряду є граничним віком перебування в запасі, що відповідно до частини 2 даної статті становить - до 60 років.

Статтею 37 Закону №2232-ХІІ закріплено, хто з громадян України підлягає взяттю на військовий облік, зняттю та виключенню з нього.

П.2 ч. 1 даної статті визначено, що на військовий облік військовозобов'язаних підлягають громадяни України, зокрема: - звільнені з військової служби в запас; - військовозобов'язані, які прибули з інших місцевостей (адміністративно- територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання;- які відповідно до статті 18 цього Закону звільнені від призову на строкову військову службу; - які досягли 27-річного віку під час перебування на військовому обліку призовників.

Громадянам України, взятим на військовий облік, роз'яснюються права та обов'язки, правила військового обліку та відповідальність за порушення цих правил.

Ч. 3 даної статті закріплено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти після прибуття до нового місця проживання зобов'язані в семиденний строк стати на військовий облік.

У разі декларування місця проживання особи за декларацією про місце проживання, поданою в електронній формі засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, взяття на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів здійснюється відповідними районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки на підставі відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів в електронній формі, надісланих органами реєстрації через Єдину інформаційну систему Міністерства внутрішніх справ України до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

П.2 ч. 1 даної статті визначені підстави, за наявності яких військовозобов'язані знімаються з військового обліку, зокрема, зняттю з військового обліку військовозобов'язаних у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки підлягають громадяни України: з військового обліку військовозобов'язаних: - які вибули в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України і стали на військовий облік за новим місцем проживання; - які призвані чи прийняті на військову службу або навчання у закладах фахової передвищої військової освіти, вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти; - які направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру; - які зараховані до військового оперативного резерву; - в інших випадках - за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України.

П.4 ч. 6 статті 37 Закону №2232-ХІІ (в редакції Закону № 3633-IX від 11.04.2024) визначено, що виключенню з військового обліку у районних територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки підлягають громадяни України які:

- померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;

- припинили громадянство України;

- визнані непридатними до військової служби; - досягли граничного віку перебування в запасі.

У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.

Наказом Міністра оборони України 14.08.2008 № 402 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800) затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, яке є чинне по теперішній час (надалі - Положення № 402).

Відповідно до пункту 1.1 глави 1 розділу ІІ Положення № 402, військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Відповідно до пункту 1.2 глави 1 розділу ІІ Положення № 402, військово-лікарська експертиза, це, зокрема: визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом; установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.

Пункт 2.6.11. глави 2 розділу І Положення № 402 - документи позаштатних ВЛК скріплюються гербовою печаткою військового лікувального, цивільного лікувально-профілактичного закладу, військової частини, при яких ці комісії утворені.

Відповідно до пункту 3.1. глави 3 розділу ІІ Положення № 402, - медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням військового комісара ВЛК військових комісаріатів.

Пунктом 3.6. глави 3 розділу ІІ даного Положення закріплено, - картка обстеження та медичного огляду на солдатів, матросів, сержантів і старшин зберігається у військовому комісаріаті до чергового огляду, а на офіцерів, прапорщиків (мічманів) у їх особових справах - постійно.

Абз.7.пункту 3.8. глави 3 розділу ІІ даного Положення встановлено - Постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК (додаток 4 до Положення) у двох примірниках, яка не підлягає затвердженню штатною ВЛК і дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду. Копія довідки видається на руки особі, яка пройшла медичний огляд.

Відповідно до пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 (далі - Положення №154) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Пунктом 2 Положення №154 визначено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, актами Президента України, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, наказами та директивами Верховного Головнокомандувача Збройних Сил, Міноборони, Міністра оборони, Головнокомандувача Збройних Сил, Генерального штабу Збройних Сил.

Покладення на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки завдань, не передбачених законодавством, не допускається.

Пунктом 8 Положення №154 визначено, що завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених обов'язків, зокрема, є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

Відповідно до положень пункту 9 Положення №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема, здійснюють заходи оповіщення та призову громадян (крім військовозобов'язаних та резервістів СБУ та Служби зовнішньої розвідки): на військову службу за призовом осіб офіцерського складу; на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (зарахованих до військового

оперативного резерву); на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (незалежно від місця їх перебування на військовому обліку).

Також пунктом 11 Положення № 154 визначено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, зокрема: сприяють організації призовними комісіями проведення медичного огляду, обстеження та лікування призовників; організовують з визначеною періодичністю проведення медичних оглядів та психологічних обстежень військово-лікарськими комісіями військовозобов'язаних і резервістів.

Мобілізаційною директивою Генерального штабу Збройних Сил України від 18.06.2018 № 321/1167/дск затверджено Організаційно-методичні вказівки щодо особливостей ведення військового обліку військовозобов'язаних в органах військового управління, військових частинах та у військових комісаріатах.

П.9. розділу І Директиви - Р(М)ВК забезпечують ведення військового обліку військовозобов'язаних, які зареєстровані на території району, міста, та несуть відповідальність за повноту, достовірність військового обліку військовозобов'язаних в інтересах своєчасного комплектування військ (сил) особовим складом у мирний час та в особливий період.

На Р(М)ВК покладається, зокрема: забезпечення максимального охоплення військовим обліком усіх військовозобов'язаних, які зареєстровані на території, що обслуговується; ведення електронних баз даних щодо військового обліку військовозобов'язаних, які зареєстровані на території, що обслуговується (з впровадженням ІТС “Оберіг»), та своєчасне внесення змін до них; своєчасне оформлення взяття військовозобов'язаних на військовий облік і зняття (виключення) їх з військового обліку;

направлення військовозобов'язаних для проходження військово-лікарської комісії (далі - ВЛК) для медичного пере освідчення з метою визначення їх придатності до військової служби за станом здоров'я; направлення на медичне пере освідчення військовозобов'язаних, які заявили про зміни у стані здоров'я;

П.12. даного розділу - Р(М)ВК ведуть персонально-якісний військовий облік військовозобов'язаних та статистичний за кожну адміністративну одиницю та територію відповідальності в цілому.

П.2.4. розділу ІІІ Директиви - для оформлення військово-облікових документів військовозобов'язаних щодо їх взяття або зняття з військового обліку використовуються відповідні штампи (додаток 13).

Пп.2.5.3. пункту 2.5 розділу ІІІ Директиви - для взяття на військовий облік усі військовозобов'язані зобов'язані особисто прибути до Р(М)ВК за місцем проживання та подати заяву на ім'я військового комісара Р(М)ВК про взяття їх на військовий облік

(додаток 14) та необхідні документи.

Пп.2.7.2. пункту 2.7 розділу ІІІ Підставами для виключення військовозобов'язаних з військового обліку у Р(М)ВК є, зокрема: для військовозобов'язаних, які визнані ВЛК непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, - постанови ВЛК;

Пп.2.7.3. пункту 2.7 розділу ІІІ Директиви - у ході виключення військовозобов'язаних з військового обліку посадові особи Р(М)ВК зобов'язані: перевірити підстави для виключення з військового обліку персонально для кожного військовозобов'язаного, які визначені в підпункті 2.7.2 пункту 2.7 розділу ІІІ; оформити військово-облікові документи (заповнити відповідний розділ військового квитка або тимчасового посвідчення військовозобов'язаних, підписати у військового комісара Р(М)ВК та завірити гербовою печаткою); Пп.2.7.5. пункту 2.7 розділу ІІІ - У ході виключення з військового обліку військовозобов'язаних, які визнані ВЛК непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку посадові особи Р(М)ВК, крім заходів, визначених у підпункті 2.7.3 пункту 2.7 розділу ІІІ, зобов'язані вилучити постанови ВЛК та долучити їх до справи, яка зберігається встановленим порядком.

Відповідно до вищезазначених вимог та змісту законодавства, вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_8 , лише за бажанням позивача та наявною Довідкою №122, (яка відповідно законодавства та нормативно-правових документів - не є військово-обліковим документом військовозобов'язаного), не має законних підстав та достатньої інформації необхідної для внесення інформації до ІКС «Оберіг» рішення військово-лікарської комісії Ленінського району АР Крим від 18.10.2006 року, про непридатність до військової служби та виключення з військового обліку.

До того ж відповідно до записів, які містяться в Довідці №122, замість військового квитка, військовозобов'язаний ОСОБА_1 - виключений з військового обліку згідно розпорядження №1926 від 26.06.2006 року. Згідно розпоряджень виключалися з обліку призовників, які відповідно до законодавства повинні були стати на військовий облік військовозобов'язаних.

До того ж як вбачається з записів у Довідці №122, особа не може бути виключена з військового обліку за станом здоров'я, як стверджує позивач, раніше ніж ВЛК прийняло би таку постанову (розпорядження від 26.06.2006 - рішення ВЛК про придатність від 18.10.2006р).

Відповідно до запису у розділі особливі відмітки зазначено: - 18 жовтня 2006 року лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_9 - визнаний придатним до нестройової служби за ст.73 «в» Наказу №2 від 1994 року. А також в п.6 Довідки у графі «придатність до військової служби» записано - обмежено здатний. Що не є та не може бути та розумітись як рішення ВЛК - виключення з військового обліку за станом здоров'я.

Як вбачається військовозобов'язаний ОСОБА_1 не визнаний ВЛК особою, яка підлягає виключенню з військового обліку за станом здоров'я та за змістом Довідки відсутні будь-які записи про виключення з військового обліку саме за станом здоров'я.

До того ж відповідно до записів у Довідці №122 у розділі «відмітка про військовий облік» у графі прийнято на військовий облік міститься відмітка - виключений з військового обліку згідно розпорядження №1926 від 26.06.2006 року, яка не може вважатись та трактуватись як виключений з обліку за станом здоров'я, а також рішення ВЛК оформлюються відповідною постановою (довідкою), а не розпорядженнями, як помилково вважає позивач, що також підтверджується нижче проставленою печаткою про взяття на військовий облік - 15.03.2007 року.

Також у графі «знято з військового обліку» міститься печатка та вписана дата - 13.03.2008 року. Відповідно до нормативно-правових та керівних документів, заповнення даної графи передбачено у випадку зняття військовозобов'язаного з військового обліку у зв'язку з вибуттям у іншу місцевість на нове місце проживання. Що також підтверджується записом у паспорті громадянина ОСОБА_1 , «місце проживання» - зареєстрований за адресою у АДРЕСА_4 - 19.03.2008 року, та не є записом про виключення з військового обліку за станом здоров'я, як зазначає позивач.

Тобто ОСОБА_1 прибувши до нового місця проживання, в супереч вимогам законодавства та нормативно-правовим актам, не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_10 (на той час РВК) та не став на військовий облік військовозобов'язаних.

Також звернення ОСОБА_1 щодо внесення до ІКС «Оберіг» даних про виключення останнього з військового обліку, були розглянуті ІНФОРМАЦІЯ_11 .

За результатом розгляду, за вих.№777/ГрБр від 19.06.2025 року та повторно за вих. №1120/ВВОБ від 08.07.2025 року ІНФОРМАЦІЯ_11 , за вказаною адресою у зверненні ОСОБА_1 , засобами поштового зв'язку АТ «Укрпошта» було надані відповіді.

Як висновок, вбачається, що військовозобов'язаний ОСОБА_1 , не був виключений з військового обліку за станом здоров'я, рішення ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_9 про виключення з військового обліку за станом здоров'я - не приймалось, запис у Довідку №122 про виключення з військового обліку за станом здоров'я не вносився, а останній з 15.03.2007 року перебував на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_12 та 13.03.2008 року знятий з обліку у зв'язку з вибуттям в іншу місцевість, та прибувши до нового місця проживання на військовий облік у відповідному РТЦК та СП (РВК) не став.

Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку що позовні вимоги слід залишити без задоволення.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання незаконною бездіяльність протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,- залишити без задоволення.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Сагайдак В.В.