Рішення від 20.11.2025 по справі 480/172/25

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 листопада 2025 року Справа № 480/172/25

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравченка Є.Д., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/172/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі- відповідач), в якій просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, щодо зменшення за наслідками індексації з 01.03.2023 року, основного розміру пенсії від середнього заробітку на 2341,90 грн. та зменшення за наслідками індексації з 01.03.2024 року, основного розміру пенсії від середнього заробітку на 358,17 грн.;

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, яка полягає у непроведенні з 20.03.2024 перерахунку та виплаті пенсії по інвалідності без обмеження десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести з 20.03.2024 перерахунок та виплату пенсії по інвалідності без обмеження її максимальним розміром у десять прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше виплачених сум.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, інвалідом ІІІ групи від захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідківаварії на ЧАЕС, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фондуУкраїни в Сумській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Вважає, що відповідач протиправно здійснює виплату його пенсії з обмеженням максимального розміру та з обмеженням максимального розміру індексації пенсії. На переконання позивача, законні підстави для такого обмеження відсутні, що обумовило звернення останнього до суду з цим позовом.

Ухвалою суду позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження по справі № 480/172/25, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, встановлені строки для подання відзиву, відповіді на відзив та заперечень.

Копія даної ухвали була направлена відповідачу через підсистему "Електронний суд" та отримана ним 13.01.2025, про що свідчить довідка про доставку електронного листа. Проте, відповідач не скористався правом на подання заперечень - відзиву на позовну заяву суду надано не було.

Згідно із ч. 6 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні в ній докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Як встановлено судом, ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, інвалідом ІІІ групи від захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідківаварії на ЧАЕС, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фондуУкраїни в Сумській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

З 01.03.2023 відповідач на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" провів індексацію пенсії позивача внаслідок якої розмір пенсії з надбавками склав 21964,54 грн. із розрахунку: основний розмір пенсії від середнього заробітку 23343,84 грн; підвищення інвалідам армії, прирівняних до інвалідів війни 3 групи (30% від 2093 грн.) 627,90 грн; цільова допомога інвалідам війни ІІІ-ї групи - 50,00 грн.; додаткова пенсія інвалідам ІІІ-ї групи з числа ліквідаторів ЧАЕС 284,70 грн.; обмеження в індексації з 01.03.2023 (-2341,90 грн.). При цьому, розмір пенсійної виплати обмежений максимальним та склав - 20930,00 грн. (а.с. 25).

З 01.03.2024 відповідач на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 року №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" провів індексацію пенсії позивача внаслідок якої розмір пенсії з надбавками склав 23544,94 грн. із розрахунку: основний розмір пенсії від середнього заробітку 25202,01 грн; підвищення інвалідам армії, прирівняних до інвалідів війни 3 групи (30% від 2361 грн.) 708,30 грн; цільова допомога інвалідам війни ІІІ-ї групи - 50,00 грн; додаткова пенсія інвалідам ІІІ-ї групи з числа ліквідаторів ЧАЕС 284,70 грн.; обмеження в індексації з 01.03.2023 (-2341,90 грн).; обмеження в індексації з 01.03.2024 (-358,17 грн.) (а.с.26).

У зв'язку із ухваленням Рішення Конституційного Суду України від 20.03.2024 № 2-р(ІІ)/2024 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській област із заявою від 05.12.2024, в якій просив виплатити з 20.03.2024 пенсію без обмежень максимальним розміром у відповідності з рішенням № 2-р(ІІ)/2024 від 20.03.2024 року Другого сенату Конституційного Суду України № 7-р(І)/2023 (а.с. 7).

Листом від 16.12.2024 (а.с. 8) Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повідомило позивача, що його пенсійна виплата з 01.03.2024 становить 23544,94 грн. Її виплата здійснюється у сумі 23544,94 грн. та не обмежується максимальним розміром, що станом на дату надання відповіді становить 23610,00 грн. (2361,00 грн. х 10). Разом з тим, на виконання постанов Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова № 168) та від 24.02.2024 № 185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - Постанова № 185) проведено індексацію пенсії з 01.03.2023 та з 01.03.2024. Згідно з пунктом 10 Постанови № 168 та пункту 3 Постанови № 185 розмір індексації не повинен перевищувати 1500,00 грн. Враховуючи зазначене, оскільки після проведення індексації пенсії з 01.03.2023 та з 01.03.2024 її розмір перевищив 1500,00 грн., відповідно застосовується її обмеження з 01.03.2023 та з 01.03.2024.

Не погоджуючись із діями пенсійного органу щодо обмеження розміру пенсії у зв'язку з прооведенням індексації, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.

Згідно з пунктом 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Відповідно до статті 1 Закону № 796-XII, Закон спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв'язання пов'язаних з цим проблем медичного і соціального характеру.

Згідно зі статтею 49 Закону № 796-XII пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Частиною першою статті 54 Закону № 796-XII встановлено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.

Судом встановлено, що позивачу призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону № 796-XII.

Поряд з цим, спірним у цій справі є правомірність дій Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо виплати ОСОБА_2 пенсії з обмеженням максимального розміру, у зв'язку з чим суд вказує наступне.

Обмеження максимального розміру пенсії вперше були введені в дію Законом №3668-VІ, що набрав чинності з 01.10.2011.

За положеннями статті 2 Закону № 3668-VІ максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Закону №796-XII, не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Аналогічне положення з 01.10.2011 передбачене у частині третій статті 67 Закону № 796-XII. Зокрема, згідно з частиною третьою статті 67 Закону № 796-XII максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Однак, 20.03.2024 Конституційний Суд України ухвалив Рішення №2-р(II)/2024, яким визнав такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), припис статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року № 3668-VI зі змінами, що поширює свою дію на Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами, припис першого речення частини третьої статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами.

Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

У пункті 2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 20.03.2024 № 2-р(II)/2024 визначено, що припис статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року № 3668-VI зі змінами, що поширює свою дію на Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами, припис першого речення частини третьої статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами, визнані неконституційними, утрачають чинність із дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Отже, з 20.03.2024 - з дня ухвалення Конституційним Судом України Рішення № 2-р(II)/2024 стаття 67 Закону № 796-XII не містить норм про обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність; так само, як і припис статті 2 Закону № 3668-VI зі змінами, що поширює свою дію на Закон №796-XII, зі змінами, оскільки їх визнано неконституційними.

З урахуванням наведеного вище суд зазначає, що з 20.03.2024 відповідач не має правових підстав обмежувати пенсію позивача максимальним розміром десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, оскільки Рішенням Конституційного Суду України від 20.03.2024 № 2-р(II)/2024 визнано неконституційними припис статті 2 Закону № 3668-VI зі змінами, що поширює свою дію на Закон № 796-XII, припис першого речення частини третьої статті 67 Закону №796-XII.

Разом з тим, суд зазначає, що відповідно до протоколу про перерахунок пенсії від 28.02.2024, розмір пенсії позивача з 01.03.2024 складає 23544,94 грн. та не обмежується максимальним розміром, що становить 23610,00 (а.с.26).

Таким чином, в матеріалах справи відсутні докази, що відповідач здійснив нарахування та виплату пенсії позивачу з обмеженням максимального розміру десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність (23610,00 грн.). Таких доказів суду не надано.

Стосовно позовних вимог про проведення індексації з обмеженням її розміру, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 67 Закону № 796-XII пенсії, передбачені цим Законом, підвищуються відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

У свою чергу згідно із частиною другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Пунктом 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону № 2710-IX та пунктом 6 розділу "Прикінцеві положення" Закону № 3460-IX установлено, що у 2023 та 2024 роках частина друга статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", частині друга статті 67 Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.

Кабінетом Міністрів України 24 лютого 2023 року прийнято постанову № 168 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" (далі - Постанова № 168).

Відповідно до п. 1 Постанови № 168 установлено, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

Пунктом 2 Постанови № 168 установлено, що з 1 березня 2023 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

При цьому п. 10 Постанови № 168 установлено, що зокрема, розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

Разом з тим, 23.02.2024 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" (далі - Постанова № 185), пунктом 1 якої установив, що з 1 березня 2024 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796.

Пунктом 2 Постанови № 185 встановлено, що з 1 березня 2024 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" (Офіційний вісник України, 2023 р., № 26, ст. 1475) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2023 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень (абзац другий пункту 3 Постанови № 185).

Таким чином, з аналізу наведених норм суд дійшов висновку, що на виконання вимог Постанови № 168 та Постанови № 185 перерахунок пенсії проводиться із застосуванням коефіцієнта у розмірі 1,197, та у розмірі 1,0976, однак розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії не може перевищувати 1500 гривень.

При цьому, питання застосування граничного розміру індексації пенсій зокрема з 01.03.2023 відповідно до Постанови № 168 було предметом судового розгляду Верховним Судом у справі № 420/25804/23.

Так, у постанові від 07.06.2024 у згаданій справі Верховний Суд дійшов висновку, що обмеження верхньої межі індексації здійснюється для того, щоб збалансувати потреби та захистити якомога більшу кількість громадян через інструмент індексації, передусім тих громадян, пенсії яких є дуже низькими, і з іншого боку, щоб збалансувати фінансовий ресурс для проведення індексації для широких категорій осіб та утримати зростання нерівності між розміром пенсії громадян, а також з урахуванням того, що в умовах дії воєнного стану видатки в першу чергу спрямовуються на національну безпеку і оборону та на здійснення заходів правового режиму воєнного стану.

Отже положеннями постанови № 168 визначено верхню межу розміру індексації пенсії у граничному розмірі 1500,00 грн, яку не може перевищувати сума індексації (підвищення) у разі здійснення на виконання пункту 2 цієї постанови.

Тобто, це означає, що якщо сума індексації пенсії в результаті проведеного перерахунку перевищує 1500,00 грн., доплата до пенсії встановлюється у межах граничної величини - в розмірі 1500,00 грн.

На підставі викладеного Верховний Суд у постанові від 07.06.2024 у справі №420/25804/23 дійшов висновку про правомірність дій пенсійного органу щодо встановлення позивачу індексації пенсії з 01.03.2023 у розмірі граничної величини, передбаченої пунктом 10 постанови №168, - 1500,00 грн.

Аналогічні висновки щодо правозастосування у спірних відносинах викладені у постановах Верховного Суду від 13.06.2024 у справі №120/14637/23, від 20.06.2024 у справі №420/23990/23, від 21.06.2024 у справі №620/13042/23, від 25.06.2024 у справах №№ 420/25467/23, 420/24063/23, 440/12646/23, від 26.06.2024 у справі №580/9314/23, від 02.07.2024 у справі №620/12774/23.

Повертаючись до обставин цієї справи, суд враховує, що на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 відповідачем було проведено індексацію пенсії позивача, у зв'язку з чим з 01.03.2023 основний розмір пенсії від середнього заробітку збільшився на 3841,90 грн. (23343,84 грн. -19501,90 грн.) (а.с. 28).

Отже, оскільки після проведеної індексації відповідачем з 01.03.2023 основний розмір пенсії від середнього заробітку збільшився на 3841,90 грн. та перевищив граничну суму індексації, відтак відповідачем правомірно обмежено збільшення індексації у розмірі 2341,90 грн. (3841,90 грн -1500,00 грн).

Таким чином, індексація пенсії позивача з 01 березня 2023 року проведена відповідачем у межах чинного законодавства із дотриманням умови, що підвищення, відповідно до пункту 10 Постанови № 168, не може перевищувати 1500,00 грн.

Також, на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2024 № 185 відповідачем було проведено індексацію пенсії позивача з 01.03.2024, у зв'язку з чим з 01.03.2024 основний розмір пенсії від середнього заробітку збільшився на 1858,17 грн. (25202,01 грн.-23343,84 грн.) (а.с. 26).

Отже, враховуючи, що після проведеної індексації відповідачем з 01.03.2024 основний розмір пенсії від середнього заробітку збільшився на 1858,17 грн., та перевищив граничну суму індексації, відтак відповідачем правомірно обмежено збільшення індексації у розмірі 358,17 грн. (1858,17 грн. -1500,00 грн).

А отже індексація пенсії позивача з 01 березня 2024 року проведена відповідачем у межах чинного законодавства із дотриманням умови, що підвищення, відповідно до пункту 3 Постанови № 185, не може перевищувати 1500,00 грн.

Інших доводів, що можуть вплинути на правильність вирішення судом спору, що розглядається, матеріали справи не містять.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ст. 90 КАС України).

Оскільки у даній справі в межах спірних правовідносин не встановлено протиправних дій/бездіяльності або рішень відповідача, які б порушували права позивача, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованимии та такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки в задоволенні адміністративного позову відмовлено, суд не вирішує питання про понесені судові витрати у вигляді сплаченого судового збору.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Є.Д. Кравченко