Рішення від 20.11.2025 по справі 440/9469/24

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 листопада 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/9469/24

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Канигіної Т.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) справу за позовом Товариство з обмеженою відповідальністю "ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ" до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування розпорядження,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ" (надалі - ТОВ "ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ") звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування розпорядження, а саме: просить визнати протиправним та скасувати розпорядження ГУ ДПС в Одеській області №128-р від 26.04.2024 про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями за реєстраційним номером №15540308202304207, терміном дії з 13.10.2023 до 13.10.2024, виданої ТОВ "ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ" на АЗС за адресою: Одеська область, м. Одеса, вул. Головатого отамана, буд. 151.

Позовні вимоги мотивує протиправністю розпорядження ГУ ДПС в Одеській області №128-р від 26.04.2024 про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, оскільки зазначена підстава для анулювання ліцензії указана як загальне посилання на норми статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального", проте, без належної конкретизації та мотивування правової підстави анулювання, а висновки перевірки є хибними та не узгоджуються з фактичними обставинами. Порушення статті 11 вищевказаного Закону передбачає лише відповідальність у вигляді штрафних санкцій, передбачених статтею 17 Закону, проте, неанулювання ліцензії. За доводами позивача, у ході проведення фактичної перевірки контролюючий орган не встановив ні факту зберігання немаркованої алкогольної продукції, ні факту її реалізації, тобто всі акцизні товари мали марки акцизного податку. ТОВ "ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ" не здійснювало ні виробництво, ні реалізацію, ні транспортування фальсифікованих алкогольних напоїв та алкогольних напоїв без акцизних марок. Зазначає, що перевірка чеків реєстратора розрахункових операцій за минулий період часу носить характер документальної перевірки, а не фактичної перевірки, оскільки правопорушення, на яке посилається податковий орган, мало місце 07.01.2023 та 08.01.2023, а фактична перевірка проводилася 12.03.2024. Як стверджує товариство, враховуючи відсутність підстав анулювання ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями за реєстраційним номером 15540308202304207, терміном дії з 13.10.2023 до 13.10.2024, виданої ТОВ "ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ" на АЗС за адресою: Одеська область, м. Одеса, вул. Головатого гетьмана, буд. 151, розпорядження №128-р від 26.04.2024 є протиправним та підлягає скасуванню.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 12.08.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/9469/24. Вирішено проводити розгляд даної справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано докази.

У наданому до суду 04.09.2024 відзиві на позов представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю /а.с. 46-52/. Свою позицію мотивував посиланням на відповідність спірного розпорядження вимогам чинного законодавства. Указував, що підставою для прийняття вказаного розпорядження слугувалі встановлення в ході проведення фактичної перевірки АЗС з магазином, що розташована за адресою: Одеська область, м. Одеса, вул. Головатого отамана, 151, відповідно до Системи обліку даних реєстраторів розрахункових операцій інформаційно-аналітичної системи ДПС України реалізації 13.11.2023 та 21.11.2023 горілки "Мороша" у кількості 2 плашки на загальну суму 111 грн через РРО, фіскальний номер 3001083992, із відображенням у фіскальних чеках №8106 та №10463 марок акцизного податку серія та номер АFSА804493. Таким чином, горілка "Мороша", яка відповідно до системи обліку даних реєстраторів розрахункових операцій Інформаційно-аналітичної системи ДПС України реалізовано в кількості 2-х повторів, вважається немаркованою, оскільки акцизні марки, номери яких зазначені на 2-х чеках реалізації вказаної продукції, відповідно, не могли бути використані більше одного разу, чим порушено вимоги статті 11 Закону України від 19.12.1995 №481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" (далі - Закон №481). При цьому у разі реалізації алкогольних напоїв, які немарковані, з підробленими марками акцизного податку або з марками акцизного податку, що не відповідають вимогам Положення №1251, до суб'єктів господарювання застосовуються санкції, зокрема, відповідно до статті 15 Закону №№481 - анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями. Керуючись статтею 15 Закону №481, ГУ ДПС в Одеській області видано розпорядження №128-р від 26.04.2024, яке з огляду на всі вищезазначені документи не містить будь-яких ознак протиправності, що надавало би можливість для його скасування /а.с. 46-52/.

04.09.2024 до суду від Головного управління ДПС в Одеській області надійшло клопотання про зупинення провадження у справі №440/9469/24 до набрання законної сили рішенням суду у справі №440/9141/24.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 24.09.2024 клопотання Головного управління ДПС в Одеській області про зупинення провадження у справі №440/9469/24 задоволено. Провадження у справі №440/9469/24 за адміністративним позовом Товариство з обмеженою відповідальністю "ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ" до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування розпорядження зупинено до набрання законної сили судовим рішенням у справі №440/9141/24 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ" до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.

У подальшому до суду надійшло клопотання відповідача про поновлення провадження у справі.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 30.05.2025 клопотання Головного управління ДПС в Одеській області про поновлення провадження у справі задоволено. Поновлено провадження у справі за позовом Товариство з обмеженою відповідальністю "ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ" до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування розпорядження.

Відповідно до частини восьмої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їхні усні пояснення. Судові дебати не проводяться.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Як вбачається з матеріалів справи, Товариство з обмеженою відповідальністю "ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ" (ідентифікаційний код 44763172) зареєстроване як юридична особа та одним із зареєстрованих видів його економічної діяльності є: 47.25 роздрібна торгівля напоями в спеціалізованих магазинах, що підтверджується Випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 28.11.2023 /а.с. 32-34/.

ТОВ "ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ" видано ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями від 13.10.2023 №15540308202304207 терміном дії з 13.10.2023 до 13.10.2024 /а.с. 15-16/.

Наказом ГУ ДПС в Одеській області від 11.03.2024 №2248-п призначено фактичну перевірку ТОВ "ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ" за адресами господарських одиниць, зокрема, за адресою: м. Одеса, Головатого отамана, буд. 151, Автозаправочна станція з магазином з метою здійснення контролю дотримання вимог діючого законодавства у сфері обігу підакцизних товарів, ведення обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, наявності ліцензій, свідоцтв, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) /а.с. 18/.

У термін з 12.03.2024 по 20.03.2024 посадовими особами ГУ ДПС в Одеській області проведено фактичну перевірку ТОВ "ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ" з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним, за результатами якої складено акт №10602/15-32-09-02/44763172 від 21.03.2024 /а.с. 19-29/.

Перевіркою встановлено та у акті перевірки №10602/15-32-09-02/44763172 від 21.03.2024 зафіксовано порушення ТОВ "ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ" вимог статті 11 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" у зв'язку із встановленням фактів реалізації алкогольних напоїв, які вважаються немаркованими.

Так, у акті перевірки №10602/15-32-09-02/44763172 від 21.03.2024 зазначено, що "в ході проведення фактичної перевірки ТОВ "ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ" за адресою: м. Одеса, Головатого отамана, 151, Автозаправочна станція з магазином відповідно до Системи обліку даних реєстраторів розрахункових операцій Інформаційно-аналітичної системи ДПС України встановлено реалізацію 13.11.2023, 21.11.2023 горілки "Мороша" у кількості 2 пляшок на загальну суму 111 грн через РРО (фіскальний номер 3001083992) із відображенням у фіскальних чеках №8106, №10463 марок акцизного податку серія та номер АFSА804493. Таким чином, горілка "Мороша", яка відповідно до Системи обліку даних реєстраторів розрахункових операцій Інформаційно-аналітичної системи ДПС України реалізована в кількості 2-х повторів, вважається немаркованою, оскільки акцизні марки, номери яких зазначені на 2-х чеках реалізації вказаної продукції, відповідно, не могли бути використані більше одного разу, чим порушено вимоги статті 11 Закону України від 19.12.1995 №481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального".

18.04.2024 ГУ ДПС в Одеській області прийнято податкове повідомлення-рішення форми "С" №15681/15-32-09-02 /а.с. 30-31/, яким за порушення вимоги статті 11 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України та статті 17 Закону України від 19.12.1995 №481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" застосовано до ТОВ "ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ" штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за платежем "Адмін. штрафи та штрафні санкції за порушення закон. у сфері виробництва та обігу алк. напоїв та тютюну" у сумі 17000,00 грн.

Не погодившись із прийняттям податкового повідомлення-рішення ГУ ДПС в Одеській області від 18.04.2024 №15681/15-32-09-02, позивач оскаржив його до Полтавського окружного адміністративного суду (справа №440/9141/24).

Водночас, у зв'язку із встановленням факту торгівлі суб'єктом господарювання алкогольними напоями без марок акцизного податку ГУ ДПС в Одеській області, керуючись статтею 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального", прийнято розпорядження від 26.04.2024 №128-р про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями від 13.10.2023 №15540308202304207 терміном дії з 13.10.2023 до 13.10.2024.

Позивач, не погоджуючись із правомірністю прийняття контролюючим органом розпорядження від 26.04.2024 №128-р про анулювання ліцензії, звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням, суд дійшов таких висновків.

Порядок видачі та анулювання ліцензій на виробництво, зберігання, оптову та роздрібну алкогольними напоями врегульовано нормами Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" від 19.12.1995 №481/95-ВР (далі - Закон №481/95-ВР, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Статтею 1 Закону №481/95-ВР визначено, що:

- алкогольні напої - продукти, одержані шляхом спиртового бродіння цукровмісних матеріалів або виготовлені на основі харчових спиртів з вмістом спирту етилового понад 0,5 відсотка об'ємних одиниць, які зазначені у товарних позиціях 2203, 2204, 2205, 2206 (крім квасу "живого" бродіння), 2208 згідно з УКТ ЗЕД, а також з вмістом спирту етилового 8,5 відсотка об'ємних одиниць та більше, які зазначені у товарних позиціях 2103 90 30 00, 2106 90 згідно з УКТ ЗЕД;

- роздрібна торгівля - діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання (у тому числі іноземних суб'єктах господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) громадського харчування;

- ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ, що засвідчує право суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку;

- анулювання ліцензії - позбавлення суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) права на провадження діяльності, зазначеної в ліцензії.

Згідно з приписами статті 15 Закону №481/95-ВР роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин, а для малих виробників виноробної продукції алкогольних напоїв без додавання спирту: вин виноградних, вин плодово-ягідних, напоїв медових), тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або пальним може здійснюватися суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.

Плата за ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, крім сидру та перрі (без додання спирту), становить 8000 гривень на кожний окремий, зазначений в ліцензії електронний контрольно-касовий апарат (книгу обліку розрахункових операцій), що знаходиться у місці торгівлі; на роздрібну торгівлю тютюновими виробами на кожне місце торгівлі - 2000 гривень, а на території сіл і селищ, за винятком тих, що знаходяться у межах території міст, - 500 гривень на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, крім сидру та перрі (без додання спирту), на кожний окремий, зазначений у ліцензії електронний контрольно-касовий апарат (книгу обліку розрахункових операцій), що знаходиться у місці торгівлі, і 250 гривень - на роздрібну торгівлю тютюновими виробами на кожне місце торгівлі.

Плата за ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, справляється щоквартально рівними частками і зараховується до місцевих бюджетів згідно з чинним законодавством.

Ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади в містах, районах, районах у містах Києві та Севастополі за місцем торгівлі суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) терміном на один рік.

Ліцензія видається за поданою нарочно, поштою або в електронному вигляді заявою суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво), до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію (крім ліцензії на оптову торгівлю пальним за наявності місць оптової торгівлі пальним, роздрібну торгівлю пальним, зберігання пального з метою подальшої його реалізації іншим споживачам).

Ліцензія анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного розпорядження, зокрема, на підставі встановлення факту торгівлі суб'єктом господарювання (у тому числі іноземним суб'єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) алкогольними напоями або тютюновими виробами без марок акцизного податку.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 14.10.2024 у справі №440/9141/24, залишеним без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 26.03.2025, відмовлено у задоволенні адміністративного позову ТОВ "ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ" до Головного управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, буд. 5, м. Одеса, Одеська область, 65044, ідентифікаційний код ВП 44069166) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.

Так, ухвалюючи рішення від 14.10.2024 у справі №440/9141/24, суд виходив з того, що абзацом третім частини четвертої статті 11 Закону №481/95-ВР встановлено, що алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.

Згідно з підпунктами 14.1.4, 14.1.145, 14.1.107, 14.1.109 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (надалі - ПК України (у відповідній редакції):

акцизний податок - непрямий податок на споживання окремих видів товарів (продукції), визначених цим Кодексом як підакцизні, що включається до ціни таких товарів (продукції); підакцизні товари (продукція) - товари за кодами згідно з УКТ ЗЕД, на які цим Кодексом встановлено ставки акцизного податку;

марка акцизного податку - спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів;

маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів - наклеювання марки акцизного податку на пляшку (упаковку) алкогольного напою чи пачку (упаковку) тютюнового виробу в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України щодо виробництва, зберігання та продажу марок акцизного податку.

До підакцизних товарів належать, зокрема, спирт етиловий, спиртові дистиляти, алкогольні напої, пиво (крім квасу "живого" бродіння) /пункт 215.1 статті 215 ПК України/.

Відповідно до пункту 226.3 статті 226 ПК України виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюються відповідно до положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

Маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюється марками акцизного податку, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України (пункт 226.5 статті 226 ПК України).

Пунктом 226.7 статті 226 ПК України передбачено, що кожна марка акцизного податку на алкогольні напої повинна мати окремий номер, місяць і рік випуску марки та позначення про суму сплаченого акцизного податку за одиницю маркованої продукції, крім суми акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі алкогольних напоїв.

Згідно з першим та третім абзацами пункту 226.9 статті 226 ПК України вважаються такими, що немарковані, алкогольні напої, тютюнові вироби та рідини, що використовуються в електронних сигаретах, марковані з відхиленням від вимог положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України, відповідно до якого здійснюються виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та/або марками, що не видавалися безпосередньо виробнику або імпортеру зазначеної продукції.

Відповідно до пункту 5 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 №1251, (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 29.10.2020 № 1037, чинної з 03.11.2020):

Марка для алкогольних напоїв повинна містити двомірний штрих-код швидкого реагування (далі - QR-код) та лінійний штрих-код (далі - штрих-код).

На кожну марку наносяться такі реквізити:

слова "УКРАЇНА", "МАРКА АКЦИЗНОГО ПОДАТКУ", "ТЮТЮНОВІ ВИРОБИ" (для тютюнових виробів);

позначення виду марки, що складається із слів та літер "алкоголь вітчизняний (лікеро-горілчана продукція)" - "АВ ЛГП", "алкоголь вітчизняний (виноробна продукція)" - "АВ ВП", "алкоголь імпортний (лікеро-горілчана продукція)" - "АІ ЛГП", "алкоголь імпортний (виноробна продукція)" - "АІ ВП", "тютюн вітчизняний (сигарети з фільтром)" - "ТВ ЗФ", "тютюн вітчизняний (сигарети без фільтра, цигарки)" - "ТВ БФ", "тютюн вітчизняний (сигарили)" - "ТВ СГ", "тютюн імпортний (сигарети з фільтром)" - "ТІ ЗФ", "тютюн імпортний (сигарети без фільтра, цигарки)" - "ТІ БФ", "тютюн імпортний (сигарили)" - "ТІ СГ", "тютюн вітчизняний (інші вироби)" - "ТВ ІНШІ", "тютюн імпортний (інші вироби)" - "ТІ ІНШІ", "тютюновмісні вироби для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням вітчизняні" - "ТВЕН В", "тютюновмісні вироби для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням імпортні" - "ТВЕН І", "рідина імпортна" - "РІ", "рідина вітчизняна" - "РВ";

індекс регіону України (згідно з додатком), що відповідає місцезнаходженню виробника продукції, позначений двома цифрами (для маркування вітчизняної продукції), серія із чотирьох літер і шестизначний номер, два двозначних числа (місяць і рік, у якому вироблено марки для алкогольних напоїв) або двозначне та однозначне числа (рік і квартал, у якому вироблено марки для тютюнових виробів, тютюновмісних виробів для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням і рідин, що використовуються в електронних сигаретах) через скісну риску, сума акцизного податку (для алкогольних напоїв), сплаченого за одиницю продукції, з точністю до тисячного знака, крім суми акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі алкогольних напоїв, кількість штук у пачці або упаковці (для сигарет, цигарок та сигарил);

реквізити покупця марки (зазначаються на марках для алкогольних напоїв): для юридичних осіб - код згідно з ЄДРПОУ, для фізичних осіб - підприємців - код, який відображає реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті);

QR-код та штрих-код (зазначаються на марках для алкогольних напоїв).

Штрих-код містить інформацію про серію та номер марки.

QR-код містить інформацію про серію та номер марки, реквізити покупця марки: для юридичних осіб - код згідно з ЄДРПОУ, для фізичних осіб - підприємців - код, який відображає реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органові і мають відмітку в паспорті), та посилання на веб-ресурс для перевірки марки.

QR-код також може містити інформацію про геш-послідовність.

Інформаційні набори даних для генерації QR-кодів та штрих-кодів, що наносяться на марку для алкогольних напоїв, генеруються ДПС та передаються підприємству-виробнику з використанням засобів захисту інформації у зведеній заявці-розрахунку.

Отже, перелічені вище норми унеможливлюють факт дублювання марки акцизного податку та повторного її використання.

Як встановлено перевіркою та зафіксовано в акті перевірки №10602/15-32-09-02/44763172 від 21.03.2024, у ході проведення фактичної перевірки ТОВ "ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ" за адресою: м. Одеса, Головатого отамана, 151, Автозаправочна станція з магазином відповідно до Системи обліку даних реєстраторів розрахункових операцій Інформаційно-аналітичної системи ДПС України встановлено реалізацію 13.11.2023 та 21.11.2023 горілки "Мороша" у кількості 2 пляшок на загальну суму 111 грн, через РРО (фіскальний номер 3001083992) із відображенням у фіскальних чеках №8106, №10463 марок акцизного податку: серія та номер АFSА804493.

Указані у акті перевірки обставини підтверджені доданими до нього фіскальними чеками №8106, №10463 /а.с. 66, 67/.

Таким чином, за висновками суду у справі №440/9141/24, позивачем здійснена реалізація алкогольних напоїв із дублюванням марок акцизного податку, що не відповідає вимогам Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 №1251, та свідчить про те, що позивачем здійснено реалізацію алкогольного напою (1пл. горілки "Мороша") без марки акцизного податку встановленого зразка.

За приписами статті 2 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995 №265/95-ВР розрахунковий документ - документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, видатковий чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, операцій з видачі готівкових коштів держателям електронних платіжних засобів, отримання (повернення) коштів, торгівлю валютними цінностями в готівковій формі, створений в паперовій та/або електронній формі (електронний розрахунковий документ) у випадках, передбачених цим Законом, зареєстрованим у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або програмним реєстратором розрахункових операцій, чи заповнений вручну.

За змістом пункту 2 розділу ІІ Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 21.01.2016 №13, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 11.02.2016 за №220/28350 (у редакції, чинній з 01.07.2021) фіскальний чек має містити такі обов'язкові реквізити, як: цифрове значення штрихового коду марки акцизного податку на алкогольні напої (зазначається у випадках, передбачених чинним законодавством) (рядок 9).

Відповідно до пункту 1.1 розділу І Порядку передачі інформації від реєстраторів розрахункових операцій, програмних реєстраторів розрахункових операцій дротовими або бездротовими каналами зв'язку до органів Державної податкової служби України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 08.10.2012 №1057, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.10.2012 за №1744/22056 (надалі - Порядок №1057), цим Порядком встановлюється механізм передачі електронних копій розрахункових документів, фіскальних звітних чеків реєстраторів розрахункових операцій (далі - РРО) / програмних реєстраторів розрахункових операцій (далі - ПРРО), фіскальних звітів ПРРО і повідомлень, що передбачені Порядком реєстрації, ведення реєстру та застосування програмних реєстраторів розрахункових операцій, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 14 червня 2016 року N 547, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05 липня 2016 року за N 918/29048, що необхідні для обліку роботи ПРРО фіскальним сервером контролюючого органу, дротовими або бездротовими каналами зв'язку до органів ДПС для суб'єктів господарювання, що використовують РРО/ПРРО.

За визначеннями, наведеними у пункту 1.2 розділу І Порядку № 1057, система зберігання і збору даних РРО (далі - СЗЗД РРО) - загальнодержавна система, призначена для збору даних РРО та передачі цих даних до системи обліку даних РРО в ДПС за технологією зберігання і збору даних РРО для Державної податкової служби України; система обліку даних РРО (далі - СОД РРО) - інформаційна система, призначена для збору, зберігання, використання даних реєстраторів розрахункових операцій та програмних реєстраторів розрахункових операцій (у тому числі електронних копій розрахункових документів та фіскальних звітних чеків, створених реєстраторами розрахункових операцій і програмними реєстраторами розрахункових операцій), перевірки справжності та достовірності розрахункових документів.

Пунктом 1.7 розділу І Порядку №1057 передбачено, що суб'єкти господарювання, які використовують ПРРО, повинні передавати до органів ДПС по дротових або бездротових каналах зв'язку інформацію у формі електронних копій розрахункових документів, електронних фіскальних звітів, електронних фіскальних звітних чеків та іншу інформацію, необхідну для обліку роботи ПРРО фіскальним сервером контролюючого органу, яка створюється засобами таких ПРРО.

Згідно з пунктом 2.2 розділу ІІ Порядку №1057 СЗЗД РРО забезпечує збір та внесення даних РРО у бази даних СОД РРО у такому вигляді, в якому дані сформовані в РРО, перевірку цілісності і незмінності даних та ідентифікацію РРО засобами НСМЕП.

Отже, система зберігання і збору даних РРО забезпечує збір та внесення даних РРО у бази даних системи обліку даних РРО у такому вигляді, в якому дані сформовані в РРО, перевірку цілісності і незмінності даних та ідентифікацію РРО засобами національної системи масових електронних платежів.

Як встановлено судом у рішенні від 14.10.2024 у справі №440/9141/24, фіскальні чеки №8106 від 13.11.2023 та №10463 від 21.11.2023 містять відомості про реалізацію через РРО (фіскальний номер 3001083992) товару - горілки "Мороша" по 1 пляшці вартістю 55,50 грн (на загальну суму 111 грн) із однаковим зазначенням серії та номеру марки акцизного податку - АFSА804493.

Таким чином, дані РРО, а саме: фіскальні чеки (з усіма реквізитами), що внесені у бази даних системи обліку даних РРО у такому вигляді, в якому дані сформовані в РРО, є цілісними та незмінними, а тому суд у рішенні від 14.10.2024 у справі №440/9141/24 відхилив довід позивача про недоведеність факту реалізації алкогольного напою без марки акцизного податку встановленого зразка.

Водночас, за висновками суду у справі №440/9141/24, позивачем не спростовані факти реалізації 13.11.2023 та 21.11.2023 горілки "Мороша" по 1 пляшці вартістю 55,50 грн з однією і тією ж акцизною маркою - АFSА804493, яка зазначена у фіскальних чеках № 8106 від 13.11.2023 та №10463 від 21.11.2023.

Відповідно до пункту 226.11 статті 226 ПК України та пункту 24 Положення №1251 ввезення на митну територію України, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та продаж на митній території України маркованих з порушенням вимог цього Порядку алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюновмісних виробів для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, забороняється.

Згідно з пунктом 228.9 статті 228 ПК України відповідальність за недодержання порядку маркування, продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, несплату чи несвоєчасну сплату податку несуть виробники (замовники), імпортери, продавці таких товарів та їх посадові особи відповідно до закону.

Відповідно до частини першої статті 17 Закону №481/95-ВР за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пальним та зберігання пального, тютюнової сировини посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

З огляду на викладене та враховуючи підтвердження в судовому порядку під час розгляду справи №440/9141/24 правильності встановлення контролюючим органом факту торгівлі суб'єктом господарювання ТОВ "ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ" алкогольними напоями без марок акцизного податку встановленого зразка, суд у цій справі № 440/9469/24 дійшов висновку про правомірність прийняття ГУ ДПС в Одеській області на підставі положень статті 15 Закону України №481/95-ВР розпорядження від 26.04.2024 №128-р про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями від 13.10.2023 №15540308202304207 терміном дії з 13.10.2023 до 13.10.2024 у зв'язку із встановленням факту торгівлі суб'єктом господарювання алкогольними напоями без марок акцизного податку.

Таким чином, позовні вимоги ТОВ "ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ" про визнання протиправним та скасування розпорядження від 26.04.2024 №128-р про анулювання ліцензії слід залишити без задоволення.

При прийнятті рішення у даній справі суд враховував позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки інших аргументів учасників справи), сформовану, зокрема у справах "Салов проти України" (заява №65518/01; від 06.09.2005; пункт 89), "Проніна проти України" (заява №63566/00; 18.07.2006; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (заява № 4909/04; від 10.02.2010; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; 09.12.1994, пункт 29).

Відповідно до частини першої статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа, у разі задоволення позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень.

Проте у цій справі суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову, у зв'язку з чим відсутні підстави для відшкодування судових витрат, понесених позивачем.

Керуючись статтями 2, 9, 77, 243-246, 250, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ" (вул. Кісельова Володимира Капітана, буд. 29, офіс 8, м. Полтава, Полтавська область, 36014, код ЄДРПОУ 44763172) до Головного управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ ВП 44057192) про визнання протиправним та скасування розпорядження відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Т.С. Канигіна