Справа № 420/16909/25
20 листопада 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Самойлюк Г.П., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Адміністрації Державної прикордонної служби України, треті особи, на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача- НОМЕР_1 прикордонний загін (військова частина НОМЕР_2 ) Державної прикордонної служби України, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, -
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Адміністрації Державної прикордонної служби України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - НОМЕР_1 прикордонний загін (військова частина НОМЕР_2 ) Державної прикордонної служби України, в якій позивач просить суд:
-визнати протиправною бездіяльність Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо відмови у поданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновлених грошового атестату та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням нарахованих та виплачених сум відповідно до рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2024 року у справі №420/22731/24, для перерахунку призначеної ОСОБА_1 з 18.05.2024 пенсії;
- зобов'язати Адміністрацію Державної прикордонної служби України подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області підготовлені НОМЕР_1 прикордонним загоном (військова частина НОМЕР_2 ) Державної прикордонної служби України оновлені грошовий атестат та довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням нарахованих та виплачених сум відповідно до рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2024 року у справі №420/22731/24, для перерахунку призначеної ОСОБА_1 з 18.05.2023 пенсії.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що оскільки рішенням суду установлено, що у період часу з 29.01.2020 по 19.05.2023 НОМЕР_1 прикордонний загін грошове забезпечення позивачу виплачував не в повному обсязі, то інформація, що була внесена цим відповідачем до грошового атестату та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначання пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», потребує коригування. Така інформація може бути відкоригована, у тому числі шляхом видачі позивачу грошового атестату та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначання пенсії відповідно до Закону №2262-ХП, в яких будуть вказані дійсні розміри грошового забезпечення позивача (тобто з урахуванням рішенням суду у справі №420/22731/24 та проведеної на його виконання виплати грошового забезпечення). Підпунктами 1-4 п.1 розд. II Інструкції №760 визначено, що уповноважені структурні підрозділи: 1) організують роботу з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсію відповідно до чинного законодавства; 2) розглядають листи та звернення із питань оформлення документів для призначення та перерахунку пенсій, для отримання пільг, а також здійснюють прийом громадян, які звертаються з цих питань; 3) приймають від підрозділів персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерських підрозділів) документи, передбачені Порядком та цією Інструкцією для призначення (перерахунку) пенсій; 4) готують та подають у встановленому чинним законодавством порядку до органів, які призначають пенсії, документи для призначення (перерахунку) пенсій. Таким чином, виходячи із положень Порядку №3-1 та Інструкції №760, саме на відповідача покладено обов'язок підготувати та подати до пенсійного органу документи, необхідні для призначення (перерахунку) пенсії позивача.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справа розподілена на суддю Левчук О.А.
Ухвалою від 02.06.2025 року прийнято до розгляду вказану позовну заяву та відкрито провадження у справі. Ухвалено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. Залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області.
Згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями справа розподілена на суддю Самойлюк Г.П.
Ухвалою від 01.09.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду, вирішено розгляд справи здійснити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Представником Адміністрації Державної прикордонної служби України надано відзив на позовну заяву, в якому відповідача заперечує проти задоволення позовних вимог, просить суд у задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі та вказує, що видача грошових атестатів належить до компетенції органу Державної прикордонної служби України, в якому військовослужбовець проходив військову службу, в даному випадку це компетенція НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України, в якому проходив військову службу позивач. При цьому, відповідно до п. 4 постанови Кабінету Міністрів України № 704 (зі змінами, внесеними постановою КМУ від 28.10.2020 № 1038 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2006 р. № 1644 і від 30 серпня 2017 р. № 704») у грошовому забезпеченні діючим військовослужбовцям розміри посадових окладів та окладів за військовим званням продовжують встановлюватись, виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01.01.2018 року. За відсутності на сьогоднішній день відповідних змін до діючої постанови Кабінету Міністрів України в Адміністрації Держприкордонслужби відсутні підстави для застосування при розрахунках розмірів посадових окладів, окладів за військовим званням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року. Отже, інше застосування розрахункової величини, аніж визначено п. 4 Постанови КМУ № 704буде протиправним та суперечитиме частині другій статті 19 конституції України. Окрім того, за загальним правилом, визнання таким, що втратив чинність, нормативного акта чи його скасування не поновлює дію актів, які ним скасовані або змінені. Дія нормативного акта поновлюється шляхом прийняття аналогічного нового акта або нового акта, що містить спеціальну норму про відновлення її попереднього акта та визначення спеціального порядку такого відновлення регулювання відповідних правовідносин.
Позивачем надано до суду відповідь на відзив, в якій позивач заперечує проти викладених доводів у відзиві на позовну заяву та вказує, що доводи відповідача про те, що за судовим рішенням, за яким перераховано розмір грошового забезпечення позивача, не було зобов'язано відповідача видати відповідну довідку та атестат, є помилковими, оскільки підставою для їх видачі є зміна розміру грошового забезпечення позивача, тому позивач має право отримати оновлені грошовий атестат та довідку про грошове забезпечення. Розмір пенсії позивача повинен бути обчислений із розміру того грошового забезпечення, яким позивач був забезпечений під час проходження служби (з урахуванням положень п. 7 постанови КМУ № 393).
За приписами ч.5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Відповідно до п.10 ч.1 ст.4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відтак, справу розглянуто в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд,
18 травня 2024 року начальником НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України видано наказ № 299-ос, яким виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення штаб-сержанта ОСОБА_1 .
ОСОБА_1 є пенсіонером та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 18 травня 2024 року.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2024 року по справі № 420/22731/24, яке набрало законної сили, визнано протиправними дії НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 в період з 29.01.2020 р. по 19.05.2023 року грошового забезпечення, а також виплачених за вказаний період: грошової допомоги для оздоровлення, премії, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлено законом на 01.01.2018, на відповідні тарифні коефіцієнти, тобто без врахування положень пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (в редакції чинній з 29.01.2020 року); зобов'язано НОМЕР_1 прикордонний загін Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) здійснити ОСОБА_1 перерахунок грошового забезпечення за період з 29.01.2020 р. по 19.05.2023 року, а також виплачених за вказаний період: грошової допомоги для оздоровлення, премії, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня відповідного календарного року, а саме встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» станом на 01 січня 2020 року, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» станом на 01 січня 2021 року, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» станом на 01 січня 2022 року, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» станом на 01 січня 2023 року на відповідні тарифні коефіцієнти, та провести їх виплату, з урахуванням раніше виплачених сум.
На виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2024 року по справі № 420/22731/24, яке набрало законної сили, НОМЕР_1 прикордонним загоном Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) проведено нарахування та виплату грошового забезпечення.
ОСОБА_1 звернувся до Адміністрації Державної прикордонної служби України та НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) із заявою, в якій просив НОМЕР_1 прикордонний загін підготувати та направити до уповноваженого органу, через який було подано заяву про призначення пенсії за вислугою років - структурного підрозділу Адміністрації Держприкордонслужби, оновлених грошового атестату та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до рішення Одеського окружного адміністративного суду у справі № 420/22731/24 від 15.10.2024, для перерахунку призначеної 18.05.2024 пенсії; Адміністрацію Держприкордонслужби подати до ГУ ПФУ в Одеській області підготовлені в/ч НОМЕР_2 оновлені грошовий атестат та довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, з урахуванням нарахованих та виплачених сум відповідно до рішення Одеського окружного адміністративного суду у справі № 420/22731/24 від 15.10.2024, для перерахунку призначеної 18.05.2024 пенсії.
05 травня 2025 року позивачем отримано лист від НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України, яким запропоновано звернутись до фінансово-економічного управління Адміністрації Державної прикордонної служби України який є єдиним уповноваженим підрозділом, на яке покладаються функції щодо підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України необхідних документів для призначення (перерахунку) пенсій військовослужбовцям Державної прикордонної служби України та членам їхніх сімей.
20 травня 2025 року Адміністрацією Державної прикордонної служби України надано відповідь та повідомлено, що рішенням суду від 15.10.2024 на Адміністрацію Державної прикордонної служби України, а також на НОМЕР_1 прикордонний загін, не покладено жодних зобов'язань щодо підготовки та подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на ім'я ОСОБА_1 оновлених грошового атестату та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, з урахуванням здійснених НОМЕР_1 прикордонним загоном на виконання цього рішення суду доплат відповідних видів грошового забезпечення, для проведення перерахунку його пенсії. Оскільки, з 01.03.2018 по 19.05.2023 відповідно до положень пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (зі змінами) у грошовому забезпеченні військовослужбовців усіх силових міністерств та відомств, у т.ч. військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, розміри посадових окладів та окладів за військовим званням встановлювались, виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018, то Адміністрацією Державної прикордонної служби України відмовлено у проханні позивача щодо витребування від НОМЕР_1 прикордонного загону ат в подальшому подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нового грошового атестату за період з 01.05.2024 по 17.05.2024, який не зазнав змін, та нової довідки за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, зокрема за період з 01.05.2022 по 19.05.2023, для проведення перерахунку пенсії, з урахуванням здійснених НОМЕР_1 прикордонним загоном на виконання рішення суду доплат відповідних видів грошового забезпечення.
Оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про наступне.
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 25 Закону України "Про Державну прикордонну службу України" військовослужбовці Державної прикордонної служби України користуються правовими і соціальними гарантіями відповідно до Закону України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", цього Закону, інших актів законодавства.
Згідно статті 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
У відповідності до ч. 2 ст. 25 Закону України "Про Державну прикордонну службу України" пенсійне забезпечення військовослужбовців Державної прикордонної служби України здійснюється у порядку та у розмірах, встановлених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно ст. 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України № 393 від 17 липня 1992 року затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб (далі - Порядок № 393).
Пунктом 7 Порядку № 393 передбачено, що пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідного окладу за посадою (для поліцейських, відряджених до органів державної влади, установ та організацій із залишенням на службі в Національній поліції, які отримували при цьому грошове забезпечення та звільнені із служби безпосередньо з посад у таких органах, установах та організаціях, - відповідних окладів, установлених за рівнозначними (аналогічними) посадами в Національній поліції), окладу/доплати за військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту - щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки/доплати за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 760 від 17.09.2018 року, затверджено Інструкцію про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань (даді - Інструкція № 760), яка визначає процедуру організації в Міністерстві внутрішніх справ України, центральних органах виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (Національна поліція України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Адміністрація Державної прикордонної служби України (далі - ЦОВВ)), та Національній гвардії України роботи з, зокрема, оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (пункт 1 Інструкції № 760).
Згідно з п. 3 розділу 1 Інструкції № 760, уповноважені структурні підрозділи - визначені МВС, ЦОВВ та Національною гвардією України структурні підрозділи, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів.
Відповідно до підпунктів 1-4, пункту 1 розділу ІІ Інструкції № 760 уповноважені структурні підрозділи, зокрема, організують роботу з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсію відповідно до чинного законодавства; розглядають листи та звернення із питань оформлення документів для призначення та перерахунку пенсій, для отримання пільг, а також здійснюють прийом громадян, які звертаються з цих питань; приймають від підрозділів персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерських підрозділів) документи, передбачені Порядком та цією Інструкцією для призначення (перерахунку) пенсій; готують та подають у встановленому чинним законодавством порядку до органів, які призначають пенсії, документи для призначення (перерахунку) пенсій.
Згідно п. 1 розділу ІІІ Інструкції № 760, уповноважені структурні підрозділи приймають від особи, яка набула право на пенсію відповідно до Закону, заяву про призначення пенсії, документи згідно з Порядком.
Не пізніше наступного робочого дня інформують письмово в довільній формі підрозділи персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерські підрозділи) про необхідність оформлення та подання уповноваженому структурному підрозділу документів для призначення (перерахунку) пенсії.
Відповідно до п. 4 розділу ІІІ Інструкції № 760 підрозділи фінансового забезпечення (бухгалтерські підрозділи) апарату МВС, територіальних органів з надання сервісних послуг МВС, закладів, установ та підприємств, що належать до сфери управління МВС, ЦОВВ та Національної гвардії України, готують: грошовий атестат; довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
В 5-денний строк після отримання інформації про прийняття від особи заяви про призначення пенсії грошовий атестат та довідка про додаткові види грошового забезпечення подаються до уповноваженого структурного підрозділу.
Постановою Правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007 року затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 3-1).
Відповідно до п. 2 розділу ІІ Порядку № 3-1 до заяви про призначення пенсії за вислугу років, по інвалідності додаються такі документи, зокрема, грошовий атестат та довідка про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно пунктів 1, 2 розділу ІІІ Порядку № 3-1 уповноважений орган (структурний підрозділ) у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і подання про призначення пенсії і направляє до органу, що призначає пенсії.
Уповноважений орган (структурний підрозділ) надає допомогу особі в одержанні необхідних для призначення пенсії документів. У разі якщо підготовлено не всі необхідні документи для призначення пенсії, то подаються наявні, а документи, яких не вистачає, подаються додатково.
Тобто, аналізуючи вищенаведені положення Порядку № 3-1 можна дійти висновку, що заява про призначення (перерахунок) пенсії подається до уповноваженого органу, який формує відповідний пакет документів та направляє його для розгляду до відповідного пенсійного органу.
Адміністрацією Державної прикордонної служби України видано наказ № 86/0/8-22-ОД від 11 листопада 2022 року "Про визначення єдиного уповноваженого структурного підрозділу, на який покладаються функції підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України необхідних документів для призначення (перерахунку) пенсій" (далі - Наказ № 86/0/8-22-ОД).
Відповідно до п. 1 Наказу № 86/0/8-22-ОД фінансово-економічне управління Адміністрації Державної прикордонної служби України визначене єдиним уповноваженим підрозділом, на яке покладаються функції щодо підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України необхідних документів для призначення (перерахунку) пенсій військовослужбовцям Державної прикордонної служби України та членам їхніх сімей.
За таких підстав, з аналізу вищевикладеного слідує, що уповноваженим органом щодо підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України необхідних документів для призначення (перерахунку) пенсій військовослужбовцям Державної прикордонної служби України є Адміністрація Державної прикордонної служби України.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 призначено пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 18 травня 2024 року.
При цьому, розрахунок грошового забезпечення, на підставі якого позивачу призначено пенсію за вислугу років, здійснювався виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року.
Однак, на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2024 року по справі № 420/22731/24, позивачу проведено перерахунок та виплату грошового забезпечення за період з 29.01.2020 року по 19.05.2023 року, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, що підтверджено довідкою НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України № 221 від 10.04.2025 року та не заперечується відповідачем.
Суд зазначає, що довідка про розмір основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відображають дійсні показники отриманого особою грошового забезпечення. Здійснення донарахування та виплати сум грошового забезпечення та не відображення цього в грошовому атестаті та довідці призводить до невідповідності сум, які вказані у первинних документах тим, що отримані позивачем.
За таких підстав, оскільки позивачу було видано грошовий атестат та довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії, які своєю чергою обчислені, із розміру грошового забезпечення із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військовим званням визначних шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, а тому, у зв'язку з набранням рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2024 року по справі № 420/22731/24 законної сили, у позивача виникло право на отримання оновлених грошового атестату та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії, які своєю чергою мають бути обчислені, із розміру грошового забезпечення із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військовим званням визначних шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2021, 2022 та 2023 року.
Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Згідно положень ст. 75 КАС України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. При цьому в силу положень ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З урахуванням висновку суду про задоволення позову, наявні підстави для стягнення з відповідача на користь позивача судового збору у розмірі 1211,20 грн.
Керуючись ст. ст. 143, 241-246, 250, 255, 260, 262, 295, 297 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ) до Адміністрації Державної прикордонної служби України (код ЄДРПОУ 0003439, адреса місцезнаходження: 01601, м. Київ, вул. Володимирська, 26), треті особи, на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору - НОМЕР_1 прикордонний загін (військова частина НОМЕР_2 ) Державної прикордонної служби України (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 , адреса місцезнаходження: АДРЕСА_2 ), Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, адреса місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, -задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо відмови у поданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновлених грошового атестату та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням нарахованих та виплачених сум відповідно до рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2024 року у справі №420/22731/24, для перерахунку призначеної ОСОБА_1 з 18.05.2024 пенсії;
Зобов'язати Адміністрацію Державної прикордонної служби України подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області підготовлені НОМЕР_1 прикордонним загоном (військова частина НОМЕР_2 ) Державної прикордонної служби України оновлені грошовий атестат та довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням нарахованих та виплачених сум відповідно до рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2024 року у справі №420/22731/24, для перерахунку призначеної ОСОБА_1 з 18.05.2023 пенсії.
Рішення набирає законної сили у порядку ст.255 КАС України.
Рішення може бути оскаржене у порядку та строки встановлені ст.ст.295-297 КАС України.
Суддя Самойлюк Г.П.