справа№380/9414/25
19 листопада 2025 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої - судді Потабенко В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (далі - ГУ ПФУ в Закарпатській області, відповідач), в якій просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області № 134450020946 від 04.04.2025 про відмову у призначенні пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (адреса: 89603, м. Ужгород, пл. Народна, 4, код ЄДРПОУ - 20453063) призначити ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 ) пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 28.03.2025 з зарахуванням до пільгового стажу за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників періоди роботи з 25.08.1989 по 02.02.1991, з 06.02.1991 по 11.08.1996, з 29.08.1996 по 04.11.1996, з 28.11.1996 по 28.02.2001, з 01.03.2001 по 23.01.2006.
В обґрунтування поданого позову покликається на те, що 28.03.2025 ОСОБА_1 через відповідний сервісний центр ГУ ПФУ в Львівській області звернувся із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, надавши копії документів, які підтверджують його вік, загальний та пільговий страховий стаж. За принципом екстериторіальності структурним підрозділом для прийняття рішення за результатами поданої заяви визначено ГУ ПФУ в Закарпатській області. Рішенням ГУ ПФУ в Закарпатській області №134450020946 від 04.04.2025 року позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, оскільки пільговий стаж роботи за Списком № 1 не підтверджено в установленому порядку. Рішення відповідачем мотивоване тим, що до пільгового стажу роботи за списком № 1 період роботи з 25.08.1989 по 02.02.1991, з 06.02.1991 по 11.08.1996, з 29.08.1996 по 04.11.1996, з 28.11.1996 по 28.02.2001, з 01.03.2001 по 23.01.2006 згідно довідок ТзОВ «Львівське АТП-14631» від 20.11.2023 №№ 1 1-1057, 11-1058, не зараховані, оскільки надані довідки, на думку відповідача, видані на підставі наказів про перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням від 05.05.1996 № 67 та від 03.07.2001 року № 53, в яких не зазначено за яким списком підтверджується право на пільгове пенсійне забезпечення. Однак, позивач не погоджується з рішенням ГУ ПФУ в Закарпатській області №134450020946 від 04.04.2025 року, вважає його протиправним та необґрунтованим, таким, що порушує його право на належне пенсійне забезпечення.
Ухвалою від 19.05.2025 суддя відкрила провадження в адміністративній справі та вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням сторін.
11.06.2025 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. №48461), відповідно до якого просить суд відмовити у задоволенні позову, мотивуючи тим, що 28.03.2025 ОСОБА_1 звернувся із заявою до ГУ ПФУ у Львівській області за призначенням пенсії за віком на пільгових умовах за Список № 1. За принципом екстериторіальності вказана заява розглядалася структурним підрозділом ГУ ПФУ в Закарпатській області. В подальшому, рішенням за № 134450020946 від 04.04.2025 відділом призначення пенсій управління пенсійного забезпечення ГУ ПФУ в Закарпатській області (структурного підрозділу, що розглядав заяву позивача за принципом екстериторіальності) позивачу було відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи. Страховий стаж позивача становить 38 років 10 місяців 29 днів, пільговий стаж за Списком 1 становить 0 років 0 місяців 0 днів. За доданими документами до страхового стажу не зараховано проходження військової служби згідно військового квитка НОМЕР_2 , оскільки на титульній сторінці дата народження містить виправлення. До пільгового стажу роботи за Списком №1 не враховано періоди роботи з 25.08.1989 по 02.02.1991, з 06.02.1991 по 11.08.1996, з 29.08.1996 по 04.11.1996, з 28.11.1996 по 28.02.2001, з 01.03.2001 по 23.01.2006 згідно довідок ТзОВ “Львівське АТП-14631» від 20.11.2023 №№11-1057, 11-1058 оскільки довідки видані на підставі наказів про перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням від 05.05.1996 №67 та від 03.07.2001 №53, в яких не зазначено за яким списком підтверджується право на пільгове пенсійне забезпечення. Згідно даним Реєстру застрахованих осіб у періоди в 1998 - 2005 роки позивач працював в ТзОВ “Львівське АТП-14631» на роботах, які дають право на пільгову пенсію за Списком №2. Пільговий стаж зараховується на підставі довідки, що відповідає додатку №5, Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній затвердженим ПКМУ від 12.10.1993. №637. Довідка повинна бути підписана посадовими особами підприємства ( керівником, бухгалтером та начальником відділу кадрів) і засвідчена печаткою. Оскільки у позивача відсутній необхідний страховий стаж для призначення пенсії, відповідач прийняв рішення про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, тому просить суд відмовити у задоволенні позову.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Оскільки відсутні клопотання будь-якої зі сторін про розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов наступного висновку.
28.03.2025 ОСОБА_1 через відповідний сервісний центр ГУ ПФУ в Львівській області звернувся із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України. До заяви позивачем було долучено копії документів, які підтверджують його вік, загальний та пільговий страховий стаж.
За принципом екстериторіальності структурним підрозділом для прийняття рішення за результатами поданої заяви визначено ГУ ПФУ в Закарпатській області.
Рішенням ГУ ПФУ в Закарпатській області № 134450020946 від 04.04.2025 року позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, оскільки пільговий стаж роботи за Списком № 1 не підтверджено в установленому порядку.
Як вбачається із змісту оскаржуваного рішення, відповідач не зарахував до пільгового стажу роботи за Списком № 1 період роботи з 25.08.1989 по 02.02.1991, з 06.02.1991 по 11.08.1996, з 29.08.1996 по 04.11.1996, з 28.11.1996 по 28.02.2001, з 01.03.2001 по 23.01.2006 згідно довідок ТзОВ «Львівське АТП-14631» від 20.11.2023 №№ 1 1-1057, 11-1058, оскільки надані довідки видані на підставі наказів про перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням від 05.05.1996 № 67 та від 03.07.2001 № 53, в яких не зазначено за яким списком підтверджується право на пільгове пенсійне забезпечення.
Позивач не погоджується з рішенням ГУ ПФУ в Закарпатській області № 134450020946 від 04.04.2025 року, вважає його протиправним та необґрунтованим та таким, що порушує його право на належне пенсійне забезпечення з урахуванням його віку та набутого стажу, тому звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, особливості призначення, перерахунку і виплати пенсій врегульовано Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Встановлено, що на момент звернення позивача із заявою про призначення пенсії, йому виповнилося 57 років, що стверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_3 .
Як вбачається із змісту оскаржуваного рішення № 134450020946 від 04.04.2025, відповідач не оспорює наявність у позивача необхідного загального страхового стажу, який має становити не менше 25 років для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1, загальний страховий стаж позивача, який визнається відповідачем становить 38 років 10 місяців 29 днів.
Однак, відповідач не зарахував до пільгового стажу роботи за Списком № 1 період роботи з 25.08.1989 по 02.02.1991, з 06.02.1991 по 11.08.1996, з 29.08.1996 по 04.11.1996, з 28.11.1996 по 28.02.2001, з 01.03.2001 по 23.01.2006 згідно довідок ТзОВ «Львівське АТП-14631» від 20.11.2023 №№ 11-1057, 11-1058, оскільки надані довідки видані на підставі наказів про перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням від 05.05.1996 № 67 та від 03.07.2001 № 53, в яких не зазначено за яким списком підтверджується право на пільгове пенсійне забезпечення.
Проте, зарахування пільговий стаж у вказаний період підтверджується, зокрема копією трудової книжки ОСОБА_1 , та копіями уточнюючих довідок, які подавалися відповідачу.
Так, відповідно до відомостей трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_4 , останній має наступний трудовий стаж:
01.09.1983 по 16.07.1986 навчання в Львівському профтехучилищі № 20 м. Львова;
14.07.1986 по 09.06.1988 служба в рядах радянської армії;
16.08.1988 року прийнятий на посаду кабельщика - спайщика 4-го розряду кабельного цеху Станції «Львів», та 23.08.1989 звільнений із займаної посади за власним бажанням;
25.08.1989 прийнятий на посаду мідника 4-го розряду Львівського автотранспортного підприємства 14631, що підтверджується копією наказу про прийняття на роботу № 171 лс від 25.08.1989 рок);
В подальшому найменування Львівського автотранспортного підприємства змінювалося на ВАТ «Львівське АТП - 14631», та ТзОВ «Львівське АТП - 14631».
01.03.2001 позивач переведений мідником - ковалем ручного кування 4-го розряду;
30.07.2010 позивач продовжує працювати;
01.01.2011 мідник з виконання робіт по професії коваль ручного кування 4 го розряду;
01.12.2011 рахувати по професії мідник код КП 7213.
З наведеного вбачається, що починаючи з 25.08.1989 позивач працює на одному і тому ж підприємстві, яке станом на сьогоднішній час має найменування - ТзОВ «Львівське АТП - 14631».
Відповідно до копії довідки від 20.11.2023 № 11-1057 про підтвердження наявного страхового стажу роботи для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, яка видана ТзОВ «Львівське АТП-14631», ОСОБА_1 у період з 25.08.1989 по 02.02.1991, з 06.02.1991 по 11.08.1996, з 29.08.1996 по 04.11.1996, з 28.11.1996 по 28.02.2001 виконував роботи мідника, КП-7213, ручна обробка металу методом лудіння і паяння припоями, які містять свинець повний робочий день за професією, посадою мідника 4-го розряду. Мідники, постійно зайняті на лудінні і паянні припоями, які містять свинець, що передбачена Списком № 1 Розділом XI підрозділом 5, позиція 1110400а-14420, код КП 7213 відповідно до Постанови КМУ № 162 від 11.03.1994 року. Всього одинадцять років чотири місяці двадцять один день.
Відповідно до копії довідки від 20.11.2023 № 11-1058, яка підтверджує наявний страховий стаж роботи для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, видана ТзОВ «Львівське АТП-14631», ОСОБА_1 у період з 01.03.2001 по 23.01.2006 виконував роботу мідника-коваля ручного кування, ручна обробка металу методом кування, лудіння і паяння припоями, які містять свинець повний робочий день за професією, посадою мідника-коваля ручного кування 4-го розряду, що передбачена Списком № 1 Розділом XI, підрозділом 2,5, позиція 11.2а, 11.5а, код КП 7213 відповідно до Постанови КМУ № 36 від 16.01.2003 року. Всього чотири роки, десять місяців, двадцять три дні.
Відповідно до постанови КМУ № 162 від 11.03.1994 «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» до Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах Розділом XI підрозділом 5, позиція 1110400а-14420 включено посаду мідників, постійно зайняті на лудінні і паянні припоями, які містять свинець.
Згідно постанови КМУ № 36 від 16.01.2003 «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» до Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах Розділом XI, підрозділом 2,5, позиція 11.2а, 11.5а, код КП 7213 включено посаду мідника-коваля ручного кування, ручна обробка металу методом кування, лудіння і паяння припоями.
Таким чином, професія мідників, мідників - ковалів, які постійно зайняті на лудінні і паянні припоями, які містять свинець чинним на той час законодавством була включена до Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Як вбачається із копії трудової книжки ОСОБА_1 та копій довідок від 20.11.2023 №№ 11-1057,11-1058, страховий стаж позивача на роботах передбачених списком № 1, які дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах становить більше 10 років.
Разом з тим, ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Згідно з п. 3 цього Порядку за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Відповідно до п. 10 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 за № 383 та зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 за № 1451/11731 (далі - Порядок № 383), визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку № 637.
Згідно з п. 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути зазначено: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видано зазначену довідку.
У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Отже, необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до п. «а» ст.13 Закону № 1788-ХІІ є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у Списку № 1, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією (трудова книжка та (або) уточнюючі довідки). При цьому, надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки, як такої, або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 за №1451/11731, затверджено «Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» (далі Порядок №383), з метою забезпечення соціального захисту працівників, зайнятих на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт. Професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених КМУ.
Відповідно до п. 1 Порядку № 383 згідно з п. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників (36-2003-п) (далі - Список № 1) та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників (36-2003-п ) (далі - Список № 2), затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, які мали право на пенсію за віком на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
Згідно з п. 4 Порядку №383 проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92 № 442 (442- 92-п) (далі - Порядок проведення атестації робочих місць), атестація робочих місць за умовами праці (далі - атестація) проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років.
Підпунктом 4.1 п. 4 Порядку №383 визначено, що зазначена постанова (442-92-п) набула чинності з 21.08.1992. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.1992, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації.
Відповідно до п.п. 4.2 п. 4 Порядку №383 результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умов і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.
Згідно з п. 4.3 Порядку № 383 у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах за результатами атестації, проведеної до 21.08.1997 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць) до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи зі шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємств про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.
У разі не підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах за результатами чергової атестації, проведеної протягом 5 років з дати проведення попередньої атестації, до пільгового стажу зараховується період роботи на даному підприємстві, в установі чи організації до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення чергової атестації, якою відповідне право не підтверджене (п. 4.6 Порядку №383).
За п. 5 Порядку №383 у разі підтвердження за результатами атестації та висновку Державної експертизи умов праці права на пенсію за віком на пільгових умовах за Списками № 1 чи № 2 (36- 2003-п ) працівникам окремих видів виробництв, робіт, професій чи посад, які мають виражену специфіку, до пільгового стажу зараховується період їх роботи на даному підприємстві, за який умови праці на відповідних робочих місцях не змінювалися і який визначений наказом по підприємству чи організації про затвердження результатів проведення цієї атестації.
Пунктом 10 Порядку № 383 установлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку з оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку з наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та в разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку № 637.
Відповідно до вимог ст. 58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 81 Закону України «Про пенсійне забезпечення» призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України.
Згідно із ст. 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
У відповідності до вимог ст. ст. 82, 104 Закону України «Про пенсійне забезпечення» документи про призначення пенсій розглядаються органами Пенсійного фонду не пізніше 10 днів з дня їх надходження. Повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причин відмови та порядку оскарження орган, що призначає пенсії, видає або надсилає підприємству, організації або заявникові не пізніше 5 днів після винесення відповідного рішення. Зазначене рішення органу, який призначає пенсії, може бути оскаржено до суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону №1058-IV починаючи з 01.01.2018 право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу, зокрема з 01.01.2024 по 31.12.2024 - не менше 31 року.
Статтею 24 Закону №1058-IV встановлено, зокрема, наступне: страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.
Згідно з ст. 62 Закону №1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 56 Закону №1788-XII до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
Працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських документів на підприємстві, у свою чергу неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства, не може бути підставою для позбавлення позивача конституційного права на соціальний захист в частині призначення пенсії.
Згідно з ст. 62 Закону № 1788-XII та п.п. 4 п. 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
За наведеного правового регулювання та встановлених у справі обставин, суд приходить висновку про наявність правових підстав для визнання протиправним та скасування рішення ГУ ПФУ в Закарпатській області № 134450020946 від 04.04.2025 про відмову позивачу у призначенні пенсії.
Що ж стосується позовної вимоги про зобов'язання ГУ ПФУ в Закарпатській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 28.03.2025, з зарахуванням до пільгового стажу за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників періоди роботи з 25.08.1989 по 02.02.1991, з 06.02.1991 по 11.08.1996, з 29.08.1996 по 04.11.1996, з 28.11.1996 по 28.02.2001, з 01.03.2001 по 23.01.2006, то суд зазначає наступне.
За приписами ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування у спорі покладається на відповідача - суб'єкта владних повноважень, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.
З урахуванням наведеного, а також відсутності доказів, які б свідчили про недостовірність записів трудової книжки ОСОБА_1 щодо спірних періодів роботи, суд дійшов висновку, що ГУ ПФУ в Закарпатській області протиправно не зараховано позивачу до пільгового стажу за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників періоди роботи з 25.08.1989 по 02.02.1991, з 06.02.1991 по 11.08.1996, з 29.08.1996 по 04.11.1996, з 28.11.1996 по 28.02.2001, з 01.03.2001 по 23.01.2006, оскільки надані довідки видані на підставі наказів про перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням від 05.05.1996 №67 та від 03.07.2001 року №53, в яких не зазначено за яким списком підтверджується право на пільгове пенсійне забезпечення.
Інших підстав для незарахування вищевказаних періодів роботи позивача до страхового стажу відповідачем не наведено, а судом не встановлено.
Таким чином, вирішуючи позовні вимоги зобов'язального характеру, суд доходить висновку про необхідність зарахування до страхового стажу позивача спірних періодів роботи, а саме 25.08.1989 по 02.02.1991, з 06.02.1991 по 11.08.1996, з 29.08.1996 по 04.11.1996, з 28.11.1996 по 28.02.2001, з 01.03.2001 по 23.01.2006.
Також позивач просить зобов'язати відповідача призначити позивачу пенсію за віком з 28.03.2025 відповідно до вимог ст. 26 Закону №1058-IV.
Як випливає з аналізу норми ст. 26 Закону №1058-IV, умовами для призначення пенсії за віком є досягнення пенсійного віку та наявність необхідного страхового стажу.
Оскільки остаточний розмір страхового стажу позивача буде встановлено після зарахування територіальним управлінням Пенсійного фонду України окремих періодів на виконання цього рішення, то вимога в частині зобов'язання відповідача прийняти рішення про призначення пенсії є передчасною та задоволенню не підлягає.
Водночас, з метою належного та ефективного захисту порушеного права позивача належить зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача від 28.03.2025 про призначення пенсії за віком, з врахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних у матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 244 КАС України, під час ухвалення рішення суд вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.
Щодо судового збору, то відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. ст. 2, 6-9, 19-20, 22, 25-26, 72, 77, 90, 139, 143, 241-246, 255, 257-258, 293, 295, п.п. 15.5 п.15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд
адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області № 134450020946 від 04.04.2025 про відмову у призначенні пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (код ЄДРПОУ 20453063, адреса місцезнаходження: 88008, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4) зарахувати ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 ) до пільгового стажу за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників періоди роботи з 25.08.1989 по 02.02.1991, з 06.02.1991 по 11.08.1996, з 29.08.1996 по 04.11.1996, з 28.11.1996 по 28.02.2001, з 01.03.2001 по 23.01.2006.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (код ЄДРПОУ 20453063, адреса місцезнаходження: 88008, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 ) від 28.03.2025 про призначення пенсії за віком, з врахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (код ЄДРПОУ 20453063, адреса місцезнаходження: 88008, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок, рівно.
Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений 19.11.2025.
Суддя Потабенко В.А.