з питань залишення позову без розгляду
19 листопада 2025 рокусправа №380/16026/25
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Хома О.П., розглянувши клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду у справі за позовом Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Приватного підприємства «ГАЛЕКСПРЕС» про стягнення адміністративно-господарських санкцій,
Львівське обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (далі - позивач) звернулося до суду з позовом до Приватного підприємства «ГАЛЕКСПРЕС» (далі - відповідач) про стягнення адміністративно-господарських санкцій.
Предметом позову є стягнення з відповідача адміністративно-господарських санкцій та пені в сумі 54 618 грн 32 к. за невиконання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю.
Ухвалою від 08.08.2025 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без виклику сторін.
Відповідачем 22.08.2025 (вх. №68494) подано заяву про залишення позовної заяви без розгляду з підстав пропуску позивачем передбаченого статтею 122 КАС України тримісячного строку звернення до суду.
В обґрунтування заяви зазначено, що за правилами частини 2 статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог. Вказує, що з 16 квітня відповідного року у контролюючого органу виникає право на стягнення несплачених підприємством самостійно сум санкцій у судового порядку. Як вбачається позивач звернувся до суду з позовом 05.08.2025, тобто з пропуском встановленого законом 3 місячного строку.
Від позивача 22.08.2025 (вх. №68523) надійшли заперечення на заяву про залишення позовної заяви без розгляду, суть яких полягає у тому, що відповідно до частини 4 статті 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» - позови про стягнення адміністративно-господарських санкцій і пені пред'являються протягом шести місяців після закінчення строку для самостійної сплати.
Суд, розглянувши заяву, перевіривши доводи сторін на їх обґрунтування, дійшов таких висновків.
Згідно із частиною першою статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається від дня виникнення права на адміністративний позов, тобто дня, коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Тому при вирішенні питання щодо дотримання строку звернення до адміністративного суду необхідно чітко диференціювати поняття «дізналася» та «повинна була дізнатись».
День, коли особа дізналася про порушення свого права, - це встановлений доказами день, коли їй стало відомо про прийняття певного рішення, вчинення дії чи допущення бездіяльності, внаслідок чого відбулося порушення прав, свобод чи інтересів особи. Якщо цей день встановити точно неможливо, строк обчислюється з дня, коли особа повинна була дізнатися про порушення своїх прав (свобод чи інтересів).
При цьому «повинна» слід тлумачити як неможливість незнання, припущення про високу вірогідність дізнатися, а не обов'язок особи дізнатися про порушення своїх прав.
Зокрема, особа повинна була дізнатися про порушення своїх прав, якщо вона знала про обставини прийняття рішення чи вчинення дії, і у неї не було перешкод для того, щоб дізнатися про те, яке рішення прийняте або які дії вчинені.
Саме така правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 28.05.2021 в справі №380/2355/20.
Згідно з частиною другою статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.
Отже, КАС України передбачає можливість встановлення цим Кодексом та іншими законами спеціальних строків звернення до адміністративного суду, які мають перевагу в застосуванні порівняно із загальним строком, визначеним у частині другій статті 122 зазначеного Кодексу.
Таким спеціальним строком для звернення до суду у спірних правовідносинах є визначений частиною 4 статті 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21.03.1991 № 875-XII (далі - Закон № 875-XII) шестимісячний строк звернення до суду для стягнення адміністративно-господарських санкцій.
Норми спеціального законодавства мають пріоритет перед загальними нормами в певних сферах правовідносин, оскільки вони створені для врегулювання конкретних, специфічних ситуацій. Загальне законодавство застосовується лише тоді, коли спеціальним законом не передбачено врегулювання певних правових питань.
Суд звертає увагу, що посилання відповідача на правову позицію Верховного Суду, відповідно до якої передбачено тримісячний строк звернення до суду суб'єкта владних повноважень у спірних правовідносинах не є релевантною, оскільки така була сформована під час дії старої редакції статті 20 Закону № 875-XII, яка передбачала тримісячний строк звернення до суду.
Натомість, 21.08.2024 прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання окремих питань у сферах охорони здоров'я, реабілітації, соціального захисту та державної реєстрації окремих об'єктів санітарних заходів» №3911-ІХ, відповідно до якого частину четверту статті 20 Закону № 875-XII викладено в такій редакції:
«Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. Позови про стягнення адміністративно-господарських санкцій і пені пред'являються протягом шести місяців після закінчення строку для самостійної сплати, встановленого частиною четвертою цієї статті».
Отже, для звернення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до суду із позовом про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені застосовуються строки, передбачені частиною 4 статті 20 Закону № 875-XII (в редакції Закону №3911-ІХ), тобто шість місяців після закінчення строку для самостійної сплати цих санкцій.
З огляду на викладене, суд виснує про необґрунтованість заяви відповідача про залишення позовної заяви без розгляду, тому у задоволенні такої слід відмовити.
Керуючись статтями 122, 183, 240, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволені заяви Приватного підприємства «ГАЛЕКСПРЕС» про залишення позовної заяви без розгляду, - відмовити повністю.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Суддя О. П. Хома