20 листопада 2025 року м. ДніпроСправа № 360/715/25
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Борзаниця С.В., розглянувши в письмовому провадженні заяву адвоката Темник Ольги Борисівни про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі № 360/715/25 за позовом адвоката Темник Ольги Борисівни в інтересах ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,-
11 листопада 2025 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла заява адвоката Темник Ольги Борисівни про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі № 360/715/25 шляхом зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 подати звіт про виконання судового рішення у справі № 360/715/25 від 17.06.2025, встановити відповідний строк для цього (7 робочих днів), оскільки станом на момент подання даної заяви рішення суду у вказаній справі відповідачем не виконано ні добровільно, ні в примусовому порядку.
Ухвалою суду від 11 листопада 2025 року призначено заяву до розгляду у письмовому провадженні.
14 листопада 2025 року відповідач надав заяву, в якій зазначено, що згідно з даними з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів позивач відповідно до постанови КМУ № 932 від 01.04.2025 «Про реалізацію експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів» автоматично взятий на військовий облік з 01.04.2025 (де перебуває по теперішній час» до ІНФОРМАЦІЯ_2 . У зв'язку з вищевикладеним та тим, що позивач на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_3 не перебуває, посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_3 не мають законних підстав для внесення змін у Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів до військово-облікових даних позивача, а саме: виключити позивача з військового обліку військовозобов'язаних на підставі пункту 3 частини шостої статті 37 Закону України «Про військовий облік і військову службу» у зв'язку з непридатністю до військової служби за станом здоров'я з 07 квітня 2021 року.
Розглянувши подану заяву, дослідивши матеріали електронної справи, суд встановив таке.
Положеннями частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Частиною першою статті 382-1 КАС України встановлено, що суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 17.06.2025 у справі №360/715/25 позовні вимоги Темник Ольги Борисівни в інтересах ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії задоволені.
Визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не внесення відомостей, зазначених у тимчасовому посвідчені військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 09.07.2021 ОСОБА_1 до Єдиного державного Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_4 внести зміни до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про визнання непридатним до військової служби та виключення з військового обліку ОСОБА_1 у відповідності до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 09.07.2021, виданого ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 969,00 грн (дев'ятсот шістдесят дев'ять гривень 00 копійок).
Зазначене рішення набрало законної сили 18.07.2023.
В рішенні судом встановлено, що згідно тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 09.07.2021, виданого ІНФОРМАЦІЯ_5 , позивача визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку ст. 30 «А» гр. І наказу МО України № 402 від 14.08.2008. Зарахований у запас 07.04.2021 за ст. 37 ч. 6 п. 3 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», протокол № 5. Не підлягає повторному медичному пересвідченню. В пункті 13 тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 09.07.2021 наявна відмітка «Знято з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_6 , дата - 09.07.2021. 07.04.2021 виключений з військового обліку».
Згідно з інформації з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг" дані позивачем уточнено вчасно. Військово-обліковий документ не сформовано, не на обліку. Зазначено, що інформація в реєстрі Оберіг неповна.
Відповідно довідки внутрішньо переміщеної особи від 28.04.2022 № 1207-5001575582 фактичним місцем проживання позивача є: АДРЕСА_1 .
При цьому, відповідач зазначає, що відповідно до постанови КМУ № 932 від 01.04.2025 «Про реалізацію експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів» позивач автоматично взятий на військовий облік з 01.04.2025 до ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до частини третьої статті 1 Закону № 2232-XII військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Згідно із частиною п'ятою статті 1 Закону № 2232-ХІІ від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.
Згідно із частиною третьою статті 33 Закону № 2232-ХІІ військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.
Військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (частина п'ята статті 33 Закону № 2232-ХІІ).
Пунктом 17-1 Порядку реалізації експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 серпня 2024 р. № 932 (далі - Порядок № 932), визначено, що стосовно громадян України чоловічої статі віком від 16 до 60 років ДМС одноразово формує перелік відомостей, зазначених у підпунктах 1 - 11 пункту 5 цього Порядку, та передає їх Міноборони для внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів в установленому законодавством порядку з використанням засобів захисту інформації, що мають сертифікат відповідності або позитивний експертний висновок за результатами державної експертизи у сфері захисту інформації, з дотриманням вимог законодавства про захист персональних даних.
Подальше внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів і взяття на військовий облік громадян України чоловічої статі віком від 25 до 60 років, які на такому обліку не перебувають, здійснюється шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного демографічного реєстру, відомчої інформаційної системи ДМС, інших інформаційних систем, реєстрів та баз (банків) даних відповідно до статті 14 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» та Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів з використанням засобів системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів “Трембіта».
На підставі відомостей, отриманих Міноборони відповідно до абзацу першого і другого цього пункту, здійснюється автоматичне взяття зазначених осіб на військовий облік.
Взяття на військовий облік громадян України, зазначених в абзаці першому і другому цього пункту, здійснюється за зареєстрованим/задекларованим їх місцем проживання, а у разі, коли місце проживання не зареєстровано/не задекларовано, - територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, визначеними Генеральним штабом Збройних Сил
Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначений Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 (далі - Постанова № 1487).
При цьому, сам механізм внесення змін у разі невідповідності відомостей у військово-обліковому документі відомостям, що містяться у реєстрі, передбачений Порядком оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою КМУ від 16.05.2024 №559 (далі - Порядок № 559).
Згідно з пунктом 4 вказаного Порядку у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:
у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;
в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.
Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
З наданої сторонами інформації встановлено, що з 01.04.2025 позивач автоматично взятий на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_2 .
При цьому, згідно з довідкою внутрішньо переміщеної особи фактичним місцем проживання позивача є: місто Кам'янське Дніпропетровської області.
Отже, враховуючи вищезазначені норми чинного законодавства, саме відповідний орган за місцем перебування позивача на військовому обліку або його фактичного проживання має вирішити питання про внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про визнання непридатним до військової служби та виключення з військового обліку позивача у відповідності до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 09.07.2021, виданого ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Суд зазначає, що позивачем або його представником не зазначено та не надано доказів звернення до відповідного органу ІНФОРМАЦІЯ_7 за місцем перебування позивача на військовому обліку у відповідності до Порядку № 932 чи його новим місцем проживання.
Також доказів перебування позивача на військовому обліку у відповідності до Порядку № 932 саме у ІНФОРМАЦІЯ_1 стороною позивача також не надано, що свідчить про відсутність підстав для встановлення судового контролю в порядку статті 382 КАС України.
Суд зазначає, що встановлені статтею 382 КАС України процесуальні дії є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об'єктивних обставин, які підтверджені належними та допустимими доказами.
Слід зазначити, що стаття 382 КАС України має на меті забезпечення належного виконання судового рішення.
Разом з цим, підставами для їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача, та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із невиконанням судового рішення в цій справі.
Встановлені обставини та вищевказані норми чинного законодавства свідчать про відсутність протиправної бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо виконання судового рішення, що, як наслідок, вказує на відсутність підстав для встановлення судового контролю в порядку статті 382 КАС України стосовно вказаного органу.
Суд роз'яснює, що питання виконання рішення у цій справі повинно здійснюватися з урахуванням фактичних обставин, а саме: автоматичного взяття позивача з 01.04.2025 на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_2 та зміни фактичного місця проживання ще у 2022 році.
При цьому, суд звертає увагу, що ані Порядком №94, ані Порядком №559 не передбачено вимоги особистого прибуття до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Частиною другою статті 382-1 КАС України встановлено, що за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні заяви представника позивача про встановлення судового контролю в порядку статті 382 КАС України по справі №360/715/25.
Керуючись статтями 256, 294, 295, 297, 382 КАС України, суд
У задоволенні заяви адвоката Темник Ольги Борисівни про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі № 360/715/25 за позовом адвоката Темник Ольги Борисівни в інтересах ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Ухвала набирає законної сили після її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.
Суддя С.В. Борзаниця