Ухвала від 19.11.2025 по справі 320/19356/25

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

19 листопада 2025 року м. Київ № 320/19356/25

Суддя Київського окружного адміністративного суду Марич Є.В., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить:

Визнати протиправними дії працівників ІНФОРМАЦІЯ_1 , щодо відмови здійснити внесення актуальної інформації до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а саме інформації, згідно якої ОСОБА_1 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку згідно ст. 73 наказ МОУ № 2 від 04.01.1994 року рішенням Голопристанської районної призовної комісії.

Зобов'язати працівників ІНФОРМАЦІЯ_1 здійснити внесення актуальної інформації щодо ОСОБА_1 у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а саме інформації, згідно якої ОСОБА_1 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку згідно ст. 73 наказ МОУ № 2 від 04.01.1994 року рішенням Голопристанської районної призовної комісії.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 14.05.2025 та позовну заяву залишено без руху із наданням строку для усунення недоліків.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 04.08.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

13.08.2025 до суду надійшов відзив ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому останній вказує про те, що не є належним відповідачем у справі.

В обґрунтування зазначено, що положеннями ч. 10 ст. 1, ч. 1 ст. 27, ч. 1 ст. 34 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», а також п.п. 16, 78, 79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 № 1487, передбачено наступне:

- громадянин з метою взяття на військовий облік, проходження медичного огляду ВЛК тощо зобов'язаний прибувати саме до районного ТЦК та СП;

- військовозобов'язані перебувають на військовому обліку саме у районних ТЦК та СП;

- ведення персонально-якісного обліку військовозобов'язаних покладається на відповідні районні (міські) ТЦК та СП;

- районні (міські) ТЦК та СП організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці;

- обласні ТЦК та СП в межах своїх повноважень здійснюють керівництво військовим обліком на території адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом, зокрема в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку.

Вказує, що позивач взагалі не звертався з метою реалізації своїх прав до відповідного районного ТЦК та СП, до безпосередніх повноважень якого віднесено внесення даних до Реєстру, здійснювати взяття військовозобов'язаних на військовий облік, зняття та/або виключення з нього. Матеріали позову доказів такого звернення не містять. Натомість позивач обмежився зверненням виключно до ІНФОРМАЦІЯ_2 .

За вказаних обставин, заявник вказує про помилкове пред'явлення вимог до ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Крім того, позивач у прохальній частині просить визнати протиправними дії працівників ІНФОРМАЦІЯ_1 та зобов'язати працівників ІНФОРМАЦІЯ_1 здійснити певні дії.

Водночас, суд не може зобов'язати до вчинення дій певних осіб суб'єкта владних повноважень, оскільки відповідно до статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:

1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;

2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;

3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;

4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;

5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;

6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Отже позивачу у порядку усунення недоліків необхідно подати уточнену позовну заяву із уточненням відповідача у справі, до якого звернуті позовні вимоги.

У той же час, суд, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку, що позовну заяву було подано без додержання вимог, викладених ст. 161 КАС України, а тому її належить залишити без руху, з огляду на таке.

Відповідно до пунктів 4, 5 частини п'ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.

Відповідно до ч. 13 ст. 171 КАС України суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.

В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Вищенаведені обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам встановленим ст. 161 КАС України, а тому згідно з ч. 13 ст. 171 КАС України вона підлягає залишенню без руху, з наданням позивачеві строку для усунення вказаних недоліків.

Вказані недоліки повинні бути усунені позивачем шляхом подання до суду:

- уточненої позовної заяви із уточненням відповідача у справі.

Керуючись статтями 120, 160, 161, 171 КАС України суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій - залишити без руху.

Встановити позивачу строк п'ять днів з дня отримання копії цієї ухвали, для усунення недоліків.

Відповідно до ч. 15 ст. 171 КАС України якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, позовна заява залишається без розгляду.

Відповідно до ст. 256 КАС України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та окремо оскарженню не підлягає.

Суддя Марич Є.В.