18 листопада 2025 року справа №640/18772/22
Суддя Київського окружного адміністративного суду Марич Є.В., розглянувши порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Акціонерного товариства "Укртрансгаз" до Державної аудиторської служби України про визнання протиправним та скасування висновку,
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось АТ "Укртрансгаз" з позовом до Державної аудиторської служби України про визнання протиправним та скасування висновку від 14.10.2022р. №UA-2021-10-21-001837-а.
Ухвалою ОАСК від 01.11.2022р. відкрито спрощене позовне провадження у справі, вирішено здійснювати її розгляд у порядку письмового провадження.
Законом України від 13.12.2022р. №2825-IX "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" (далі - Закон №2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
Відповідно до п. 2 Прикінцевих та перехідних Закону №2825-IX, з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу передано на розгляд судді Київського окружного адміністративного суду Маричу Є.В.
Ухвалою суду справу прийнято до провадження, вирішено здійснювати її розгляд у спрощеному провадженні без призначення судового засідання.
На адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача заперечує щодо задоволення даного адміністративного позову. Вказав, що за результатами моніторингу закупівлі встановлено порушення замовником вимог абзацу другого пункту 1 частини першої статті 31 Закону № 922 (в частині не відхилення тендерної пропозиції учасника ТОВ «АНТАРЕС-3000»).
Розглянувши матеріали адміністративної справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Державною аудиторською службою України відповідно до частини другої статті 8 Закону України «Про публічні закупівлі», пункту 9 Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2016р. № 43, згідно з Наказом ДАСУ «Про початок моніторингу закупівель» № 214 від 21.09.2022р. було здійснено моніторинг закупівлі, що проводилась Акціонерним товариством «Укртрансгаз» по предмету закупівлі - «Охоронні послуги (Охорона об'єктів філій АТ "Укртрансгаз" (Дніпропетровська, Кіровоградська, Львівська, Полтавська, Харківська та Чернігівська області))» (оголошення UA-2020-10-21-001837-а), за результатами якого ДАСУ складено Висновок про результати моніторингу закупівлі (оприлюднений в електронній системі закупівель 14.10.2022) про порушення вимог абзацу другого пункту 1 частини першої статті 31 Закону.
За висновком Держаудитслужби України порушення полягає в тому, що на порушення абзацу другого пункту 1 частини першої статті 31 Закону не відхилив тендерну пропозицію ТОВ «АНТАРЕС-3000», як таку, що не відповідає кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, -установленим статтею 16 цього Закону.
Держаудитслужба України свій Висновок аргументує наступним:
«За результатами моніторингу установлено, що Замовник відповідно до пункту і розділу ІІІ тендерної документації зазначив вимогу щодо надання інформації та документів, що : підтверджують відповідність Учасника кваліфікаційним критеріям статті 16 Закону відповідності з вимогами Додатку 2 тендерної документації, зокрема учасник в складі тендерної пропозиції повинен подати довідку, що містить інформацію про штатну чисельність працівник учасника, які будуть залучатися для безпосереднього здійснення охорони об'єктів відповідно до технічних вимог та якісних характеристик предмета закупівлі зазначених у Додатку І «ТЕХНІЧНІ ВИМОГИ ТА ЯКІСНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ ПРЕДМЕТА ЗАКУПІВЛІ (ТЕХНІЧНЕ ЗАВДАННЯ)» до тендерної документації (далі - Додаток І до тендерної документації), не менше 190 охоронників, які мають кваліфікацію не нижче 3-го розряду.
Учасник ТОВ «АНТАРЕС-3000» у складі своєї тендерної пропозиції надав довідку про штатну чисельність працівників учасника, які будуть залучатися для безпосереднього здійснення охорони об?єктів відповідно до технічних вимог та якісних характеристик предмету закупівлі від :19.11.2021р. № 198 в кількості 192 охоронників.
На підтвердження інформації зазначеної в довідці від 19.11.2021р. № 198, учаснику у складі своєї тендерної пропозиції необхідно надати скановану/-і копію/-ї документа/-ів, що підтверджує/-ють проходження працівниками учасника, які зазначені в довідці, згідно вимог підпункту 2.2.1, професійної підготовки відповідно до вимог статті 14 Закону України «Про охоронну діяльність», а саме свідоцтва про присвоєння робітничої кваліфікації за професією «охоронник», не нижче 3 кваліфікаційного розряду.
На підтвердження інформації наданої в довідці від 19.11.2021р. № 198, учасник ТОВ «АНТАРЕС-3000» у складі своєї тендерної пропозиції надав свідоцтва про наявність у працівників . кваліфікації охоронника не нижче 3-го розряду усього на 162 охоронників.
Однак у складі тендерної пропозиції учасника ТОВ «АНТАРЕС-3000» відсутні свідоцтва про наявність у працівників кваліфікації охоронника не нижче 3-го розряду на 30 охоронників, а саме: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 .
Відповідно до частини шістнадцятої статті 29 Закону у разі якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника виявлено невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником у тендерній пропозиції та/або подання яких вимагалось тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель.
Тобто Замовник установлює до учасників вимоги про усунення невідповідностей у документах, що надані ними у складі тендерних пропозицій.
Відповідно до частини дев'ятої статті 26 Закону учасник процедури закупівлі виправляє невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у своїй тендерній пропозиції, виявлені замовником після розкриття тендерних пропозицій, шляхом завантаження через електронну систему закупівель уточнених або нових документів в електронній системі закупівель с протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей.
При цьому моніторингом встановлено, що Замовник розмістив в електронній системі закупівель учаснику ТОВ «АНТАРЕC-3000» повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей за документами (далі - Вимога), зокрема: на виконання вимог підпункту 2.2.1. пункту 2.2. Додатку І до тендерної документації учасником в складі тендерної пропозиції надано скановану копію довідки учасника, за встановленою формою, що містить інформацію про штатну чисельність працівників учасника, які будуть залучатися для безпосереднього здійсненням охорони об'єктів відповідно до технічних вимог та якісних характеристик предмета закупівлі зазначених у Додатку І до тендерної документації у якій в позиції 12 зазначений невірний номер сертифікату про проходження наркологічного огляду.
Замовником в повідомленні з вимогою про усунення невідповідностей не було зазначено вимоги щодо надання інших документів, а саме: свідоцтва про наявність у працівників кваліфікації охоронника не нижче 3-го розряду.
Однак, учасником ТОВ «АНТАРЕС-3000» було додатково надано в електронній системі закупівель нові документи, а саме: свідоцтва про наявність у працівників кваліфікації охоронника . не нижче 3-го розряду на 192 працівників, з яких на 30 охоронників, які на дату кінцевого строку подання тендерних пропозицій були відсутні у складі тендерної пропозиції учасника ТОВ «АНТАРЕС-3000».
Зважаючи на зазначене, Замовник на порушення абзацу другого пункту I частини першої статті 31 Закону не відхилив тендерну пропозицію ТОВ «АНТАРЕС-3000», як таку, що не відповідає кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, установленим статтею 16 цього Закону.».
Дійшовши таких висновків, Держаудитслужба України зобов'язала АТ «Укртрансгаз» здійснити заходи направлені на недопущення встановлених порушень у подальшому, зокрема шляхом притягнення до відповідальності осіб, якими допущені порушення та протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про вжиття таких заходів.
АТ «Укртрансгаз» не погоджується з оприлюдненою інформацією, викладеною у Висновку ДАСУ за результатами проведеного моніторингу закупівлі - «Охоронні послуги (Охорона об'єктів філій АТ "Укртрансгаз" (Дніпропетровська, Кіровоградська, Львівська, Полтавська. Харківська та Чернігівська області))» (оголошення UA-2020-10-21-001837-а), а також з заходами, які ДАСУ зобов'язав здійснити АТ «Укртрансгаз», вважає такий Висновок ДАСУ незаконним та необґрунтованим, що і послугувало підставою для звернення до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Положенням про Державну аудиторську службу України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2016 №43 (далі - Положення) визначено, що Державна аудиторська служба України (Держаудитслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів та який реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.
Відповідно до підпункту 3 пункту 4 Положення Держаудитслужба реалізує державний фінансовий контроль через здійснення державного фінансового аудиту; перевірки закупівель; інспектування (ревізії); моніторингу закупівель.
Пунктом 7 Положення встановлено, що Держаудитслужба здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку міжрегіональні територіальні органи.
Отже, Державна аудиторська служба України безпосередньо і через утворені в установленому порядку міжрегіональні територіальні органи відповідно до статті 5 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» здійснює контроль за дотриманням законодавства у сфері закупівель шляхом проведення моніторингу закупівлі у порядку, встановленому статтею 8 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 №922-VIII (далі - Закон 922-VIII).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини першої статті 1 вказаного Закону здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю).
Згідно з пунктом 1 Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2016 №43 (зі змінами і доповненнями), Державна аудиторська служба України (Держаудитслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів та який реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.
Держаудитслужба здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку міжрегіональні територіальні органи (пункт 7 Положення).
Таким чином, Держаудитслужба здійснює контроль за дотриманням законодавства у сфері закупівель шляхом проведення моніторингу закупівлі через утворені в установленому порядку міжрегіональні територіальні органи, зокрема Управління Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області.
Як визначено частиною першою статті 2 Закону №2939-XII головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.
Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, інспектування, перевірки закупівель та моніторингу закупівлі (частина друга статті 2 Закону №2939-XII).
Контроль за дотриманням законодавства у сфері закупівель здійснюється шляхом проведення моніторингу закупівлі у порядку, встановленому Законом України «Про публічні закупівлі», проведення перевірки закупівель, а також під час державного фінансового аудиту та інспектування (стаття 5 цього ж Закону).
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад визначає Закон України від 25.12.2015 №922-VIII «Про публічні закупівлі» (далі - Закон №922-VIII).
Як закріплено частиною першою статті 8 Закону №922-VIII моніторинг процедури закупівлі здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його міжрегіональні територіальні органи (далі - органи державного фінансового контролю). Моніторинг процедури закупівлі здійснюється протягом проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та його дії.
Відповідно до пункту 14 частини 1 статті 1 Закону №922-VIII моніторинг процедури закупівлі - аналіз дотримання замовником законодавства у сфері публічних закупівель під час проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та протягом його дії з метою запобігання порушенням законодавства у сфері публічних закупівель.
Згідно із частиною другою статті 8 Закону №922-VIII рішення про початок моніторингу процедури закупівлі приймає керівник органу державного фінансового контролю або його заступник (або уповноважена керівником особа) за наявності однієї або декількох із таких підстав: 1) дані автоматичних індикаторів ризиків; 2) інформація, отримана від органів державної влади, народних депутатів України, органів місцевого самоврядування, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель; 3) повідомлення в засобах масової інформації, що містять відомості про наявність ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель; 4) виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель; 5) інформація, отримана від громадських об'єднань, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявлених за результатами громадського контролю у сфері публічних закупівель відповідно до статті 7 цього Закону.
Згідно з частинами шостою, сьомою статті 8 Закону №922-VIII за результатами моніторингу процедури закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю складає та підписує висновок про результати моніторингу процедури закупівлі (далі - висновок), що затверджується керівником органу державного фінансового контролю або його заступником.Такий висновок підлягає оприлюдненню в електронній системі закупівель протягом трьох робочих днів з дня його складання.
У висновку обов'язково зазначаються: 1) найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код замовника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, щодо якого здійснювався моніторинг процедури закупівлі; 2) назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися щодо кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності) та його очікувана вартість; 3) унікальний номер оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі, присвоєний електронною системою закупівель, та/або унікальний номер повідомлення про намір укласти договір про закупівлю у разі застосування переговорної процедури закупівлі; 4) опис порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявленого за результатами моніторингу процедури закупівлі; 5) зобов'язання щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель. У висновку може зазначатися додаткова інформація, визначена органом державного фінансового контролю.
Частинами десятою - одинадцятою статті 8 Закону №922-VIII установлено, що у разі незгоди замовника з інформацією, викладеною у висновку, він має право оскаржити висновок до суду протягом 10 робочих днів з дня його оприлюднення, про що зазначається в електронній системі закупівель протягом наступного робочого дня з дня оскарження висновку до суду.
Якщо замовник не усунув визначене у висновку порушення, що призвело до невиконання ним вимог, передбачених цим Законом, а також висновок не оскаржено до суду, орган державного фінансового контролю після закінчення строку на оскарження до суду, визначеного у частині десятій цієї статті, за результатами моніторингу вчиняє дії щодо притягнення до адміністративної відповідальності за порушення законодавства у сфері публічних закупівель.
Наведене дає підстави для висновку, що вимоги, визначені у висновку органу державного фінансового контролю, є обов'язковими до виконання замовником. Невиконання цих вимог є підставою для притягнення до адміністративної відповідальності за порушення законодавства у сфері публічних закупівель. Проте у разі незгоди замовника з інформацією, викладеною у висновку, останній має право оскаржити його до суду.
Форму висновку про результати моніторингу процедури закупівлі та порядок його заповнення затверджено наказом Міністерства фінансів України від 08.09.2020 №552 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 01.10.2020 за №958/35241; далі Порядок №552).
У розділі ІІІ Порядку №552 встановлені вимоги до заповнення констатуючої частини форми висновку. Так, у пункті 2 констатуючої частини висновку заповнюється висновок про наявність чи відсутність порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель за кожним із питань, що аналізувалися. У разі виявлення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель пункт 3 констатуючої частини висновку має містити посилання на структурну одиницю компетенційного нормативно-правового акта, на підставі якого орган державного фінансового контролю зобов'язує замовника усунути у встановленому законодавством порядку такі порушення, а також зобов'язання щодо їх усунення.
Вимоги до тендерної документації встановлені статтею 22 Закону №922-VIII.
Частинами першою-третьою цієї статті Закону №922-VIII передбачено, що тендерна документація безоплатно оприлюднюється замовником на веб-порталі Уповноваженого органу для загального доступу. Тендерна документація повинна містити:
1) інструкція з підготовки тендерних пропозицій;
2) один або декілька кваліфікаційних критеріїв відповідно до статті 16 цього Закону, підстави, встановлені статтею 17 цього Закону, та інформація про спосіб підтвердження відповідності учасників установленим критеріям і вимогам згідно із законодавством. Замовник не вимагає документального підтвердження інформації про відповідність підставам, встановленим статтею 17 цього Закону, у разі якщо така інформація є публічною, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України «Про доступ до публічної інформації», та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним.
Для об'єднання учасників замовником зазначаються умови щодо надання інформації та способу підтвердження відповідності таких учасників установленим кваліфікаційним критеріям та підставам, встановленим статтею 17 цього Закону;
3) інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі відповідну технічну специфікацію (у разі потреби - плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі). Технічні, якісні характеристики предмета закупівлі та технічні специфікації до предмета закупівлі повинні визначатися замовником з урахуванням вимог, визначених частиною четвертою статті 5 цього Закону;
4) інформація про маркування, протоколи випробувань або сертифікати, що підтверджують відповідність предмета закупівлі встановленим замовником вимогам (у разі потреби);
5) кількість товару та місце його поставки;
6) місце, де повинні бути виконані роботи чи надані послуги, їх обсяги;
7) строки поставки товарів, виконання робіт, надання послуг;
8) проект договору про закупівлю з обов'язковим зазначенням порядку змін його умов;
9) опис окремої частини або частин предмета закупівлі (лота), щодо яких можуть бути подані тендерні пропозиції, у разі якщо учасникам дозволяється подати тендерні пропозиції стосовно частини предмета закупівлі (лота). Замовник може передбачити можливість укладення одного договору про закупівлю з одним і тим самим учасником у разі визначення його переможцем за кількома лотами;
10) перелік критеріїв оцінки та методика оцінки тендерних пропозицій із зазначенням питомої ваги кожного критерію.
У разі застосування критерію оцінки вартість життєвого циклу, методика оцінки тендерних пропозицій повинна містити опис усіх складових вартісних елементів та перелік документів і інформації, які повинні надати учасники для підтвердження вартості складових елементів життєвого циклу. Замовник у разі необхідності дисконтування витрат життєвого циклу майбутніх періодів може використовувати поточну облікову ставку Національного банку України. Вартість життєвого циклу може рахуватися як сума всіх витрат життєвого циклу або сума всіх витрат життєвого циклу, поділена на розрахункову одиницю експлуатації предмета закупівлі;
11) строк дії тендерної пропозиції, протягом якого тендерні пропозиції вважаються дійсними, але не менше 90 днів із дати кінцевого строку подання тендерних пропозицій;
12) валюта, у якій повинна бути зазначена ціна тендерної пропозиції;
13) мова (мови), якою (якими) повинні бути складені тендерні пропозиції;
14) кінцевий строк подання тендерних пропозицій;
15) розмір та умови надання забезпечення тендерних пропозицій (якщо замовник вимагає його надати);
16) розмір, вид, строк та умови надання, повернення та неповернення забезпечення виконання договору про закупівлю (якщо замовник вимагає таке забезпечення надати);
17) прізвище, ім'я та по батькові, посада та електронна адреса однієї чи кількох посадових осіб замовника, уповноважених здійснювати зв'язок з учасниками;
18) вимога про зазначення учасником у тендерній пропозиції інформації (повне найменування та місцезнаходження) щодо кожного суб'єкта господарювання, якого учасник планує залучати до виконання робіт чи послуг як субпідрядника/співвиконавця в обсязі не менше 20 відсотків від вартості договору про закупівлю - у разі закупівлі робіт або послуг;
19) опис та приклади формальних (несуттєвих) помилок, допущення яких учасниками не призведе до відхилення їх тендерних пропозицій. Формальними (несуттєвими) вважаються помилки, що пов'язані з оформленням тендерної пропозиції та не впливають на зміст тендерної пропозиції, а саме - технічні помилки та описки.
Відповідно до абзацу першого частини третьої статті 22 Закону №922-VIII тендерна документація може містити іншу інформацію, вимоги щодо наявності якої передбачені законодавством та яку замовник вважає за необхідне включити до тендерної документації.
Так, підставою прийняття спірного висновку стало переконання органу фінансового контролю щодо невідповідності тендерної пропозиції учасником торгів вимогам тендерної документації.
Позиція відповідача полягає в тому, що АТ «Укртрансгаз» було порушено норми Закону України «Про публічні закупівлі», зокрема абз. 2, п.1, ч. 1 ст. 31. На думку відповідача Замовник мав відхилити тендерну пропозицію ТОВ «АНТАРЕС-3000» через те, що у складі тендерної пропозиції учасника немає свідоцтва про наявність у працівників кваліфікації охоронника не нижче 3-го розряду на 30 охоронників, а саме: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_31 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 .
Проте, такі документи були надані ТОВ «АНТАРЕС-3000» на виконання вимоги про усунення невідповідностей, що була опублікована АТ «Укртрансгаз» 03.12.2021 року.
Відповідач вважає, що подання таких документів є незаконним, тому що вимога про усунення невідповідностей містила лише вимогу щодо усунення невідповідностей у номері сертифікату про проходження наркологічного огляду. Крім цього, на думку відповідача, завантаження нових документів Законом України «Про публічні закупівлі» не передбачено. Тому на виконання вимоги про усунення невідповідностей учасники процедури закупівлі можуть усувати невідповідності лише у тих документах, які вже були подані учасником у складі тендерної пропозиції.
Так, відповідно до п. 1 розділу III Тендерної документації тендерна пропозиція подається в електронному вигляді через електронну систему закупівель шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про ціну', інші критерії оцінки' (у разі їх встановлення замовником), інформація від учасника процедури закупівлі про його відповідність кваліфікаційним/-ому критеріям/-ю, наявність/відсутність підстав, установлених у статті 17 Закону і в цій тендерній документації та шляхом завантаження необхідних документів/інформації/файла/-ів. перелік яких визначено в Додатку ІІ до даної документації.
Відповідно до пп. 2.2.1. п. 2.2. Додатку ІІ до Тендерної документації Інформація про наявність в учасника процедури закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід: Сканована/-і копія/-ї довідки учасника, за формою наведеною нижче, що містить інформацію про штатну чисельність працівників учасника, які будуть залучатися для безпосереднього здійснення охорони об?єктів відповідно до технічних вимог та якісних характеристик предмета закупівлі зазначених у Додатку І «ТЕХНІЧНІ ВИМОГИ ТА ЯКІСНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ ПРЕДМЕТА ЗАКУПІВЛІ (ТЕХНІЧНЕ ЗАВДАННЯ)» до тендерної документації (далі - Додаток І до тендерної документації), не менше 190 охоронників, які мають кваліфікацію не нижче 3-го розряду.
Відповідно до п. 8.3. учасник мав надати Скановану/-і копію/-ї документа/-ів, що підтверджує/-ють проходження працівниками учасника, які зазначені в довідці, згідно вимог підпункту 2.2.1, професійної підготовки відповідно до вимог статті 14 Закону України «Про охоронну діяльність», а саме свідоцтв про присвоєння робітничої кваліфікації за професією «охоронник», не нижче 3 кваліфікаційного розряду.
Відповідно до ст. 16 Закону України «Про публічні закупівлі» Замовник вимагає від учасників процедури закупівлі подання ними документально підтвердженої інформації про їх відповідність кваліфікаційним критеріям. Замовник установлює один або декілька з таких кваліфікаційних критеріїв:
1) наявність в учасника процедури закупівлі обладнання, матеріально-технічної бази та
технологій;
2) наявність в учасника процедури закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід;
3) наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного
(аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів);
4) наявність фінансової спроможності, яка підтверджується фінансовою звітністю.
Відповідно до ч. 9 ст. 26 Закону України «Про публічні закупівлі» учасник процедури закупівлі виправляє невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у своїй тендерній пропозиції, виявлені замовником після розкриття тендерних пропозицій, шляхом завантаження через електронну систему закупівель уточнених або нових документів в електронній системі закупівель протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей.
Замовник розглядає подані тендерні пропозиції з урахуванням виправлення або не виправлення учасниками виявлених невідповідностей.
Відповідно до ч. 16 ст. 29 Закону України «Про публічні закупівлі» якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника виявлено невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником у тендерній пропозиції та/або подання яких вимагалось тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель.
Замовник розміщує повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей в інформації та/або документах:
1) що підтверджують відповідність учасника процедури закупівлі кваліфікаційним критеріям відповідно до статті 16 цього Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 31 Закону України «Про публічні закупівлі» замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, якщо: не виправив виявлені замовником після розкриття тендерних пропозицій невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у своїй тендерній пропозиції, протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей.
У вимозі Замовника про усунення невідповідностей було зазначено: « 1) ПЕРЕЛІК ВИЯВЛЕНИХ НЕВІДПОВІДНОСТЕЙ На виконання вимог підпункту 2.2.1. пункту 2.2 Додатку ІІ до тендерної документації учасником в складі тендерної пропозиції надано скановану копію довідки учасника, за встановленою формою, що містить інформацію про штатну чисельність працівників учасника, які будуть залучатися для безпосереднього здійсненням охорони об'єктів відповідно до технічних вимог та якісних характеристик предмета закупівлі зазначених у Додатку І до тендерної документації у якій в позиції 12 зазначений невірний номер сертифікату про проходження наркологічного огляду. ВИМОГА ТЕНДЕРНОЇ ДОКУМЕНТАЦІЇ ТА ПОСИЛАННЯ НА НЕЇ, ЩОДО ЯКОЇ ВИЯВЛЕНІ НЕВІДПОВІДНОСТІ Згідно вимог підпункту 2.2.1. пункту 2.2. Додатку ІІ до тендерної документації: Сканована/-і копія/-ї довідки учасника, за встановленою формою, що містить інформацію про штатну чисельність працівників учасника, які будуть залучатися для безпосереднього здійсненням охорони об'єктів відповідно до технічних вимог та якісних характеристик предмета закупівлі зазначених у Додатку І «ТЕХНІЧНІ ВИМОГИ ТА ЯКІСНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ ПРЕДМЕТА ЗАКУПІВЛІ (ТЕХНІЧНЕ ЗАВДАННЯ)» до тендерної документації (далі - Додаток І до тендерної документації), не менше 190 охоронників, які мають кваліфікацію не нижче 3-го розряду. ПЕРЕЛІК ІНФОРМАЦІЇ ТА/АБО ДОКУМЕНТІВ, ЯКІ ПОВИНЕН ПОДАТИ УЧАСНИК ДЛЯ УСУНЕННЯ ВИЯВЛЕНИХ НЕВІДПОВІДНОСТЕЙ Привести у відповідність інформацію про наявність в учасника процедури закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід у відповідності до вимог Додатку ІІ до тендерної документації».
3 аналізу тексту вимоги про усунення невідовідностей вбачається вимога Замовника привести у відповідність інформацію про наявність працівників відповідної кваліфікації відповідно до вимог, що встановлені у Додатку ІІ до Тендерної документації.
В свою чергу, Додаток ІІ містить вимогу про надання свідоцтв про присвоєння робітничої кваліфікації за професією «охоронник», не нижче 3 кваліфікаційного розряду.
Тому, на виконання зазначеної вимоги 02.12.2021 року ТОВ «АНТАРЕС-3000» було завантажено такі файли:
Додаток 2 п. 8.3. Кваліфікаційний розряд част. 10.pdf
Додаток 2 п. 8.3. Кваліфікаційний розряд част. 9.pdf
Додаток 2 п. 8.3. Кваліфікаційний розряд част. 8.pdf
Додаток 2 п. 8.3. Кваліфікаційний розряд част. 7.pdf
Додаток 2 п. 8.3. Кваліфікаційний розряд част. 6.pdf
Додаток 2 п. 8.3. Кваліфікаційний розряд част. 5.pdf
Додаток 2 п. 8.3. Кваліфікаційний розряд част. 4.pdf
Додаток 2 п. 8.3. Кваліфікаційний розряд част. 3.pdf
Додаток 2 п. 8.3. Кваліфікаційний розряд част. 2.pdf
Додаток 2 п. 8.3. Кваліфікаційний розряд част. 1.pdf
Відтак, враховуючи той факт, що ТОВ «АНТАРЕС-3000» виконав всі положення вимоги про усунення невідповідностей, то, на думку суду, жодних підстав для відхилення тендерної пропозиції у Замовника не було.
Закон України «Про публічні закупівлі» чітко встановлює перелік документів або інформації, що надана у складі тендерної пропозиції, щодо якої Замовник може опублікувати вимогу про усунення невідповідностей. Зокрема, така вимога може стосуватися документів/інформації, що підтверджують відповідність учасника кваліфікаційним критеріям. В свою чергу, перелік кваліфікаційних критеріїв чітко визначений у ст. 16 Закону України «Про публічні закупівлі», які передусім стосуються наявності у працівників відповідної кваліфікації.
Крім цього, ч. 9 ст. 26 Закону України «Про публічні закупівлі» чітко передбачена можливість подання нових документів з метою усунення недоліків, які визначені у вимозі про усунення недоліків. Тому, посилання Відповідача на те, що учасник процедури закупівлі може усувати недоліки виключно у тих документах, які були надані учасником у складі тендерної пропозиції є абсолютно безпідставними.
Таким чином, зважаючи на положення Закону України «Про публічні закупівлі», зокрема ст. ст. 16, 26, 29, твердження відповідача є безпідставними, водночас дії АТ «Укртрансгаз» відповідали вимогам Закону України «Про публічні закупівлі».
Щодо зобов?язання позивача здійснити заходи з усунення виявленого порушення.
Відповідач стверджує, що визначений ДАСУ у висновку від 14.10.2022р. захід щодо усунення порушень шляхом недопущення таких порушень надалі шляхом притягнення до відповідальності осіб, якими допущено порушення є чітким та зрозумілим способом усунення виявленого порушення. Відповідач зазначає, що оскаржуваний висновок складено відповідно до вимог Наказу № 552, а отже він є законним.
Відповідно до розділу III Порядку «Порядок заповнення констатуючої частини форми висновку» ; 552 у пункті 1 зазначаються:
1) дата закінчення моніторингу процедури закупівлі відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі»;
2) питання, що стало предметом аналізу дотримання замовником законодавства у сфері публічних закупівель, перелік проаналізованих документів та інформації, інші дії органу державного фінансового контролю, яких було вжито відповідно до законодавства для забезпечення проведення моніторингу процедури закупівлі;
3) опис порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявленого (их) за результатами моніторингу процедури закупівлі, із зазначенням:
- структурної одиниці нормативно-правового акта, норми якої порушено, його виду, найменування суб?єкта нормотворення, дати прийняття та його реєстраційного індексу (крім законів), заголовка, а в разі відсилання до зареєстрованого нормативно-правового акта - також дати і номера його державної реєстрації в Міністерстві юстиції України. Під час зазначення структурної одиниці закону зазначається лише її заголовок (крім законів про внесення змін);
- найменування та реквізитів документів, на підставі яких зроблено висновок про наявність порушення у разі потреби також деталізуються суть та обставини допущення порушення).
У пункті 2 заповнюється висновок про наявність чи відсутність порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель за кожним із питань, що аналізувалися.
У разі виявлення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель пункт 3 має містити посилання на структурну одиницю компетенційного нормативно-правового акта, на підставі якого орган державного фінансового контролю зобов'язує замовника усунути у встановленому законодавством порядку такі порушення, а також зобов?язання щодо їх усунення.
Із системного аналізу зазначених положень, можна дійти висновку, що Порядок № 552 містить загальні вимоги щодо висновку, який складається за результатами проведення моніторингу. Проте, вимога щодо усунення порушень має випливати із опису виявлених порушень, тобто в кожному конкретному випадку вона має бути конкретизована.
Разом з тим, на думку суду, зміст спірної вимоги щодо недопущення з боку позивача порушень у майбутньому має превентивний характер і не стосується даної процедури закупівлі, щодо якої було проведено моніторинг, при цьому суперечить вимогам приписів ч. ч. 6, 8 ст. 8 Закону «Про публічні закупівлі» та ст. 5, 10 Закону «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», позаяк спрямований на врегулювання правовідносин, які носять майбутній характер.
За наведених вище обставин, відповідачем не подано суду будь-яких належних та допустимих доказів на підтвердження того, що вказані у спірному висновку порушення свідчать про порушення позивачем основних принципів здійснення державних закупівель, визначених Законом № 922.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду достатніх беззаперечних доказів на обґрунтування своєї позиції, не довів повноти правопорушення позивача у сфері публічних закупівель, а тому приймаючи оскаржуваний висновок, діяв протиправно, без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття такого рішення, непропорційно, зокрема без дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване таке рішення.
Таким чином, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій, суд дійшов висновку, що за наведених у позовній заяві мотивів і підстав позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
У такому випадку, на підставі частини 1 статті 139 КАС України, сплачений при зверненні до суду судовий збір в розмірі 2481,00 грн, належить стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд
1. Адміністративний позов АТ "Укртрансгаз" (місцезнаходження: 01021, м. Київ, Кловський узвіз, 9/1; код ЄДРПОУ 30019801) до Державної аудиторської служби України (місцезнаходження: 04070, м. Київ, вул. Сагайдачного, 4; код ЄДРПОУ 40165856) про визнання протиправним та скасування висновку, - задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати Висновок Державної аудиторської служби України від 14.10.2022р. про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2021-10-21-001837-a.
3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної аудиторської служби України (місцезнаходження: 04070, м. Київ, вул. Сагайдачного, 4; код ЄДРПОУ 40165856) на користь АТ "Укртрансгаз" (місцезнаходження: 01021, м. Київ, Кловський узвіз, 9/1; код ЄДРПОУ 30019801) судовий збір у розмірі 2481,00 (дві тисячі чотириста вісімдесят одна гривня).
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Марич Є.В.