20 листопада 2025 року о/об 16 год. 30 хв.Справа № 280/8397/25 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Махунові В.В., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 (зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 )
до ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_3 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_2 )
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_2 (надалі - відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_3 ), в якому позивач просить суд: 1) визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_4 в частині відмови у внесенні відомостей про виключення ОСОБА_1 з військового обліку військовозобов'язаних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі заяви ОСОБА_1 про внесення змін до військово-облікового документа від 08.08.2025 відповідно до посвідчення № НОМЕР_3 , виданого Військовим комісаром Калінінсько-Микитівського ОРВК м.Горлівка ; 2) зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 внести відомості про виключення ОСОБА_1 з військового обліку військовозобов'язаних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі заяви ОСОБА_1 про внесення змін до військово-облікового документа від 08.08.2025 відповідно до посвідчення № НОМЕР_3 , виданого Військовим комісаром Калінінсько-Микитівського ОРВК м.Горлівка .
У позовній заяві зазначено наступне: «… ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - Позивач або ОСОБА_1 ), відповідно до тимчасового посвідчення № НОМЕР_3 , виданого Військовим комісаром Калінінсько-Микитівського ОРВК м. Горлівка : - непридатний до військової служби з виключенням із військового обліку. Так, відповідно до пункту 5 тимчасового посвідчення № НОМЕР_3 , військовим комісаром Калінінсько-Микитівського ОРВК м. Горлівка : - виключений з військового обліку на підставі пункту «а» частини п?ятої статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" (у редакції чинній станом на момент видачі тимчасового посвідчення). У зв'язку з цим, на зворотному боці тимчасового посвідчення № НОМЕР_3 наявні відповідні відмітки, про: - визнання обмежено здатним на підставі підпункту "а" пункту 38 Наказу Міністерства оборони України "Про внесення змін та доповнень до наказу Міністра оборони України від 4 січня 1994 року № 2" № 207 від 12.07.1999 року (ймовірно, описка, оскільки положеннями Наказу не передбачено категорії "обмежено здатний", при цьому підпункт "а" пункту 38 свідчить про непридатність до військової служби); - виключення з військового обліку на підставі підпункту "а" частини п?ятої статті 37 Закону України "Про військовий обов?язок і військову службу " від 16.06.2005 року ; - взяття на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_6 від 16.06.2005 року; - взяття на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_7 від 26.08.2005 року; Крім того, відповідно до паспорту громадянина України серії НОМЕР_4 , виданому Микитівським РВ Горлівського МУ УМВС 1 лютого 2001 року, на сторінці 7 наявна відмітка від 23.06.2005 року Калінінського РВК міста Горлівка Донецької області про те, що ОСОБА_1 не є військовозобов?язаним. Тобто, на підставі відомостей з тимчасового посвідчення № НОМЕР_3 , виданого Військовим комісаром Калінінсько-Микитівського ОРВК м. Горлівка та паспорта громадянина України серії НОМЕР_4 , виданому Микитівським РВ Горлівського МУ УМВС 1 лютого 2001 року, Позивач непридатний до військової служби, у зв'язку з цим, виключений з військового обліку, а відтак не є військовозобов'язаним. Проте, відповідно до інформації з Електронного кабінету призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Резерв+" Позивач встановив, що є військовозобов'язаним та перебуває на обліку військовозобов'язаних осіб ІНФОРМАЦІЯ_4 . З метою актуалізації даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, 08.08.2025 року, приведення у відповідність до тимчасового посвідчення, Позивач засобами поштового зв'язку звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 із заявою про внесення змін до військово-облікового документа в порядку, передбаченому пунктом 4 Постанови Кабінету міністрів України № 559 від 16.05.2024 року "Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа" (підтверджується описом вкладення у цінний лист та трекінгом поштового відправлення за накладною № 0813500090368). 12.08.2025 року відповідну заяву із долученими документами отримано ІНФОРМАЦІЯ_8 , шляхом вручення представнику за довіреністю (відповідна інформація узгоджується із даними вебсайту ПАТ «Укрпошта»). У вказаній заяві ОСОБА_2 просив: - Внести зміни до військово-облікового документа, Електронного кабінету призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Резерв+", порталу "Дія", Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних і резервістів "Оберіг в частині виключення мене, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , серії НОМЕР_4 , виданий Микитівським РВ Горлівського МУ УМВС України в Донецькій області 01.02.2005 року, з військового обліку військовозобов'язаних у зв'язку з непридатністю до військової служби. - Вжити заходів щодо приведення у відповідність відомостей Електронного кабінету призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Резерв+", порталу "Дія", Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних і резервістів "Оберіг" у відповідність до тимчасового посвідчення № НОМЕР_3 , виданого ІНФОРМАЦІЯ_9 в частині виключення із обліку військовозобов'язаних ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , серії НОМЕР_4 , виданий Микитівським РВ Горлівського МУ УМВС України в Донецькій області 01.02.2005 року, в порядку встановленому пунктом 19 Постанови № 559 "Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа" протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації цієї заяви. Відповідно до пункту 4 Постанови Кабінету міністрів України № 559 від 16.05.2024 року "Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа" (далі - Постанова № 599) у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку. Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви. Відповідно до пункту 19 Постанови № 599 зміни до військово-облікового документа на бланку вносяться за письмовим зверненням громадянина України протягом п'яти робочих днів з дати реєстрації заяви, поданої громадянином України, крім відомостей щодо проходження військової служби, якщо її строк потребує уточнення у військовій частині (установі) або архівній установі. 15.08.2025 року від ІНФОРМАЦІЯ_4 надійшла відповідь ОСОБА_1 №ЩТ/1279, у якій зазначено наступне: - ОСОБА_1 автоматично зараховано на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_10 . - ІНФОРМАЦІЯ_3 рішень щодо взяття ОСОБА_1 не приймалося. - ІНФОРМАЦІЯ_3 не має сформованої облікової документації ОСОБА_1 ; - прийняття будь-яких рішень щодо ОСОБА_1 є неможливим. Таким чином, Позивачу фактично відмовлено у задоволенні заяви про внесення змін до військово-облікового документа та до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів . У зв?язку з цим, з метою додаткового підтвердження статусу Позивача як виключеного з військового обліку, адвокатом Штуць Наталею Григорівною в інтересах Позивача засобами поштового зв?язку направлено адвокатський запит № 68109472 - 2 від 19.08.2025 року щодо приведення у відповідність відомостей з «Резерв+» до тимчасового посвідчення № НОМЕР_3 (підтверджується описом вкладення у цінний лист та трекінгом поштового відправлення за накладною №0505356094977) з наступними вимогами: - Вжити заходів щодо приведення у відповідність відомостей Електронного кабінету призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Резерв+", порталу "Дія", Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних і резервістів "Оберіг" у відповідність до тимчасового посвідчення № НОМЕР_3 , виданого ІНФОРМАЦІЯ_9 в частині виключення із обліку військовозобов'язаних ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , серії НОМЕР_4 , виданий Микитівським РВ Горлівського МУ УМВС України в Донецькій області 01.02.2005 року, в порядку встановленому пунктом 19 Постанови № 559 "Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа" протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації цієї заяви. - Внести зміни до Електронного кабінету призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Резерв+", порталу "Дія", Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних і резервістів "Оберіг в частині виключення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , серії НОМЕР_4 , виданий Микитівським РВ Горлівського МУ УМВС України в Донецькій області 01.02.2005 року, з військового обліку військовозобов'язаних у зв'язку з непридатністю до військової служби. - Вжити заходів щодо відображення у Електронному кабінеті призовників, військовозобов'язаних та резервістів "РЕЗЕРВ+", порталі "ДІЯ", Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних і резервістів "ОБЕРІГ" достовірних та актуальних відомостей про виключення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , серії НОМЕР_4 , виданий Микитівським РВ Горлівського МУ УМВС України в Донецькій області 01.02.2005 року, з військового обліку військовозобов'язаних у зв'язку з непридатністю до військової служби. 26.08.2025 року адвокатський запит із долученими документами отримано ІНФОРМАЦІЯ_8 , шляхом вручення представнику за довіреністю (відповідна інформація узгоджується із даними вебсайту ПАТ «Укрпошта»). 28.08.2025 року від ІНФОРМАЦІЯ_4 надійшла відповідь ОСОБА_1 № ЩТ/1409, у якій зазначено наступне: - ОСОБА_1 автоматично зараховано на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_10 . - ІНФОРМАЦІЯ_3 рішень щодо взяття ОСОБА_1 не приймалося. - ІНФОРМАЦІЯ_3 не має сформованої облікової документації ОСОБА_1 , через що прийняття будь-який рішень щодо нього є неможливим. Як вбачається зі змісту листа, ІНФОРМАЦІЯ_4 двічі надав відповіді, що мають ідентичний зміст та форму. Таким чином, Відповідачем відмовлено у задоволенні вимог, заявлених в адвокатському запиті. Крім того, адвокат Штуць Наталя Григорівна в інтересах ОСОБА_1 засобами поштового зв?язку направила адвокатські запити № 68109472_3 від 02.09.2025 року, № 68109472_4 від 02.09.2025 року та № 68109472_5 від 02.09.2025 року до Генерального штабу Збройних Сил України (за належністю до Міністерства оборони України та ІНФОРМАЦІЯ_11 ), Галузевого державного архіву Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України відповідно, з наступними вимогами (докази направлення долучені у додатках): - Надати належним чином завірену копію рішення (довідки, постанови) військово-лікарської комісії, постановленої ІНФОРМАЦІЯ_9 за результатами медичного огляду ОСОБА_3 від 16.06.2005 року народження. - Надати належним чином завірену копію рішення ІНФОРМАЦІЯ_5 про виключення ОСОБА_3 від 16.06.2005 року з військового обліку на підставі рішення (довідки, постанови) військово-лікарської комісії, постановленої ІНФОРМАЦІЯ_9 . 09.09.2025 року Листом від ІНФОРМАЦІЯ_11 № 08-02-2352 надано наступну відповідь: - Відповідно до вимог спільної директиви Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 04.11.2014 року NєД-322/1/39дск «Про проведення додаткових організаційних заходів у Збройних Силах України у 2014 році» та наказу командира військової частини НОМЕР_5 від 08.11.2014 року Nє1046 «Про розформування військових комісаріатів Донецької та Луганської областей», військові комісаріати Донецької області , які були окуповані після 2014 року розформовано. Евакуація або реорганізація ІНФОРМАЦІЯ_12 , які були окуповані після 2014 року не здійснювалась. - Надати або підтвердити інформацію щодо перебування на військовому обліку громадянина України, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проходження військово-лікарської комісії та документування військово-обліковими документами не має можливості. Будь-які відомості - відсутні. Листом № 179/1/9086 від 08.09.2025 року Галузевим державним архівом Міністерства оборони України надано наступну відповідь: - Надати належним чином засвідчену копію рішення (довідки, постанови) військово-лікарської комісії немає можливості, тому що документи військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_13 на зберігання до ГДА Міноборони не надходили. Станом на день подання позовної заяви, відповіді на адвокатські запити № 68109472_3 від 02.09.2025 року та № 68109472_5 від 02.09.2025 року щодо надання належним чином засвідчених копій документів від Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України відповідно, не надходило. У зв'язку з цим, відмова у внесенні відомостей про виключення ОСОБА_1 з військового обліку військовозобов'язаних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг" є порушенням законодавства. Оскільки Позивач вважає дії ІНФОРМАЦІЯ_14 щодо відмови у внесенні відомостей про його виключення з військового обліку військовозобов'язаних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів протиправними, він змушений звернутись до суду із даною позовною заявою. …».
Позивач підтримав позовну заяву.
Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне: «… ІНФОРМАЦІЯ_3 , з огляду на позовні вимоги надає наступний відзив: З огляду на позовні вимоги надаємо наступний відзив: відповідно до ч. 1 ст.5 Закону України (далі - Закон) "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" від 16.03.2017 №1951-VIII Держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) є Міністерство оборони України (далі - Держатель Реєстру). Відповідно до п.2 ч.2 ст. 5 Закону Держатель Реєстру вносить на розгляд Кабінету Міністрів України пропозиції щодо Порядку ведення Реєстру, в яких визначає процедури збирання, зберігання, обробки та використання відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Постановою Кабінету Міністрів України від 16 серпня 2024 р. № 932 затверджено Порядок реалізації експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Порядок), яким реалізовано механізм автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - експериментальний проект) шляхом електронної інформаційної взаємодії між національними електронними інформаційними ресурсами у цілях національної безпеки та оборони України. Відповідно до п.17 вищезазначеного Порядку взяття на військовий облік громадян України, зазначених у пунктах 13 і 14 цього Порядку, здійснюється територіальним центром комплектування та соціальної підтримки (далі - ІНФОРМАЦІЯ_4) за зареєстрованим/задекларованим їх місцем проживання, а у разі, коли місце проживання не зареєстроване/не задеклароване, - ІНФОРМАЦІЯ_8, визначеними Генеральним штабом Збройних Сил. Крім того, відповідно до абз.2 п.7 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 Генеральний штаб Збройних Сил встановлює особливості ведення військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_8. На підставі вищевикладеного, ОСОБА_1 , автоматично, рішенням вищого штабу, зараховано на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_10 . Водночас Постановою КМУ № 932 від 16 серпня 2024 р вказано: Міністерству оборони: протягом 10 робочих днів з дня отримання від Адміністрації Державної прикордонної служби відомостей про громадян України чоловічої статі віком від 16 до 60 років забезпечити внесення записів або змін до записів в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Відповідно до ч.4 ст.37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", ОСОБА_1 , рекомендовано встати на військовий облік за місцем фактичного проживання. ІНФОРМАЦІЯ_3 рішень, щодо взяття ОСОБА_1 , на військовий облік не приймалося. На теперішній час ІНФОРМАЦІЯ_3 не має сформованої облікової, медичної(виснока ВЛК), документації про рішення комісії на громадянина ОСОБА_1 , прийняття будь яких рішень не є можливим, ксерокопій(сканкопій) наданих документів не достатньо(оскільки копії взагалі не є документами). Прийняте рішення на підставі наданих ОСОБА_1 буде суперечить чинному законодавству, що призведе до притягнення до відповідальності службовців ІНФОРМАЦІЯ_10 . З метою врегулювання питання виключення з військового обліку ОСОБА_1 , рекомендовано встати на військовий облік за місцем фактичного проживання, що відповідає вимогам ч.3 ст.33, ч.4 ст.37, п.2 ч.1 ст. 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", за якими повинні діяти громадяни України, а саме будучи військовозобов'язаними громадяни України повинні стати на військовий облік за місцем фактичного проживання, але Позивач ігнорує ці норми. Наданих копій документів не достатньо для вирішення питання про виключення з військового обліку. …».
Відповідач проти позовної заяви заперечував.
Судом вивчено відповідь позивача на відзив відповідача на позовну заяву.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 29.09.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.
У Військово-обліковому документі «Резерв+» міститься наступна інформація, зокрема: «Сформовано:» - «30.07.2025, 11:19»; «На обліку»; « ОСОБА_4 »; «Категорія обліку» - «Військовозобов'язаний»; «Підстава зняття/виключення:» - «-»; «Відстрочка до» - «-»; «Тип відстрочки» - «-»; «ІНФОРМАЦІЯ_4» - « ІНФОРМАЦІЯ_8 »; «Постанова ВЛК» - «-»; «Дата ВЛК» - «-»; «Звання» - «Рекрут»; «ВОС» - «-»; «Номер в реєстрі Оберіг» - «280520251458450704312»; «Адреса проживання» - « АДРЕСА_2 »; «Телефон» - « НОМЕР_6 »; «Email» - «ІНФОРМАЦІЯ_15»; «Дані уточнено вчасно»; «Дата уточнення даних» - «01.07.2024».
У Тимчасовому посвідченні (взамін військового квитка) НОМЕР_7 зазначено, зокрема: «… 2. Прізвище, ім'я та по батькові - ОСОБА_1 … 4. Придатність до служби - непридатний до в/служби із виключенням з в/обліку 5. Відношення до військової служби, призов - 23.02.2005. Зарахований до запаса, звільнення - за станом здоров'я … Військовий комісар ІНФОРМАЦІЯ_5 полковник (підпис) (печатка) ОСОБА_5 … виключений з в/обліку ст.37 п.5а 16.06.2005 … взятий на в/облік ІНФОРМАЦІЯ_7 26.08.2005 … ВИКЛЮЧЕНИЙ з військового обліку згідно ст.37 п.6.6 Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» 08.06.2010 …».
У листі ІНФОРМАЦІЯ_11 від 09.09.2025 за №08-02-2352 на адресу представника позивача зазначено: «… На Ваш запит № 68109472-2 від 02.09.2025 року, який надійшов до ІНФОРМАЦІЯ_11 (далі ІНФОРМАЦІЯ_4), повідомляю наступне: Відповідно до вимог спільної директиви Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 04.11.2014 року №Д-322/1/39дск «Про проведення додаткових організаційних заходів у Збройних Силах України у 2014 ропі» та наказу командира військової частини НОМЕР_5 від 08.11.2014 року №1046 «Про розформування військових комісаріатів Донецької та Луганської областей», військові комісаріати Донецької області, які були окуповані після 2014 року розформовано. Евакуація або реорганізація ІНФОРМАЦІЯ_12 , які були окуповані після 2014 року не здійснювалась. Надати або підтвердити інформацію щодо перебування на військовому обліку громадянина України, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проходження військово-лікарської комісії та документування військово-обліковими документами не має можливості. Будь-які відомості - відсутні. Додатково інформую, що частиною другою статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Згідно із частиною першою статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. …».
У листі ІНФОРМАЦІЯ_10 від 15.08.2025 за №ЩТ/1279 на адресу позивача зазначено: «… ІНФОРМАЦІЯ_8 Луганської області Ваш запит в інтересах ОСОБА_1 , розглянуто. По суті порушеного питання повідомляємо, що відповідно до ч. 1 ст.5 Закону України (далі - Закон) "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" від 16.03.2017 №1951-VIII Держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) є Міністерство оборони України (далі - Держатель Реєстру). Відповідно до п.2 ч.2 ст. 5 Закону Держатель Реєстру вносить на розгляд Кабінету Міністрів України пропозиції щодо Порядку ведення Реєстру, в яких визначає процедури збирання, зберігання, обробки та використання відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Постановою Кабінету Міністрів України від 16 серпня 2024 р. № 932 затверджено Порядок реалізації експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Порядок), яким реалізовано механізм автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - експериментальний проект) шляхом електронної інформаційної взаємодії між національними електронними інформаційними ресурсами у цілях національної безпеки та оборони України. Відповідно до п.17 вищезазначеного Порядку взяття на військовий облік громадян України, зазначених у пунктах 13 і 14 цього Порядку, здійснюється територіальним центром комплектування та соціальної підтримки (далі - ІНФОРМАЦІЯ_4) за зареєстрованим/задекларованим їх місцем проживання, а у разі, коли місце проживання не зареєстроване/не задеклароване, - ІНФОРМАЦІЯ_8, визначеними Генеральним штабом Збройних Сил. Крім того, відповідно до абз.2 п.7 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 Генеральний штаб Збройних Сил встановлює особливості ведення військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_8. На підставі вищевикладеного, ОСОБА_1 , автоматично, рішенням вищого штабу, зараховано на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_10 . Рекомендуємо, відповідно до ч.4 ст.37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", ОСОБА_1 встати на військовий облік за місцем фактичного проживання, де вирішувати порушені в заяві питання. Додатково повідомляємо, що ІНФОРМАЦІЯ_3 рішень, щодо взяття Вас на військовий облік не приймалося. На теперішній час ІНФОРМАЦІЯ_3 не має сформованої облікової документації на громадянина ОСОБА_1 , прийняття будь яких рішень не є можливим. …».
Аналогічне зазначено у листі ІНФОРМАЦІЯ_10 від 28.08.2025 за №ЩТ/1409 на адресу представника позивача.
Судом досліджено всі документи, наявні у даній адміністративній справі.
При вирішенні публічно-правового спору по суті суд виходить з викладеного вище та наступного.
Указом Президента України від 24.02.2022 за №64/2022 «Про введення воєнного стану» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації в Україні введений воєнний стан.
За Указом Президента України від 24.02.2022 за №65/2022 «Про загальну мобілізацію» оголошено та проводиться загальна мобілізація.
Згідно з п.3 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затвердженого 30.12.2022 постановою Кабінету Міністрів України №1487 (надалі - «Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів») військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - інші військові формування) особовим складом у мирний час та в особливий період. Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до п.4 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» завданнями військового обліку є: утворення військового резерву людських ресурсів, накопичення військово-навчених людських ресурсів, необхідних для укомплектування Збройних Сил, інших військових формувань у мирний час та в особливий період; проведення аналізу кількісного складу та якісного стану призовників, військовозобов'язаних та резервістів для їх ефективного використання в інтересах оборони та національної безпеки держави; своєчасне оформлення військово-облікових документів призовників, військовозобов'язаних та резервістів; організація своєчасного бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час; забезпечення контролю за станом військового обліку в державних органах, на підприємствах, в установах та організаціях; забезпечення контролю за дотриманням призовниками, військовозобов'язаними та резервістами правил військового обліку; забезпечення громадян України інформацією щодо виконання ними військового обов'язку.
За п.9 «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», затвердженого 23.02.2022 постановою Кабінету Міністрів України №154 (надалі - «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки»), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань: (…); ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"; (…); оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; (…); розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи; (…).
У п.11 «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки» зазначено: «11.Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення: …; оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних; …».
Згідно з п.1.1 глави 1 розділу IІ «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», затвердженого 14.08.2008 наказом Міністра оборони України №402, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за №1109/15800 (надалі - «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України»), постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3). Розклад хвороб розроблений відповідно до вимог Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров'я 10-го перегляду (далі - МКХ-10).
Судом вивчено й інші норми права, які стосуються виниклого публічно-правового спору.
Судом прийнято до уваги наведене у листі ІНФОРМАЦІЯ_11 від 09.09.2025 за №08-02-2352, у листі ІНФОРМАЦІЯ_10 від 15.08.2025 за №ЩТ/1279, у листі ІНФОРМАЦІЯ_10 від 28.08.2025 за №ЩТ/1409.
Судом враховано, що до «Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, служби у військовому резерві військової служби», «Пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби», «Таблиці додаткових вимог до стану здоров'я», які є, відповідно, Додатками 1, 2, 3 до «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», вносились зміни та вони мали різні редакції.
На думку суду, лише військово-лікарська комісія має встановити чи можна на підставі останніх редакцій «Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, служби у військовому резерві військової служби», «Пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби», «Таблиці додаткових вимог до стану здоров'я», які є, відповідно, Додатками 1, 2, 3 до «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», визнати позивача непридатним до військової служби.
Зарахування позивача на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_10 сприяє реалізації п.3, п.4 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів».
Враховуючи наведені та інші норми права, обставини справи, суд не вбачає протиправності дій відповідача.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене вище, позовна заява позивача є не обґрунтованою і не підлягає задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
У стягненні на користь позивача з відповідача судових витрат має бути відмовлено.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_3 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити у повному обсязі.
У стягненні на користь позивача з відповідача судових витрат відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Рішення виготовлено у повному обсязі 20.11.2025.
Суддя О.О. Прасов