20 листопада 2025 року м. Житомир справа № 240/15160/25
категорія 109020000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Капинос О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Благодійної організації "Благодійний фонд "ЮА Фенікс Флай" до Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
Визнати незаконною бездіяльність Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області при розгляді клопотань про надання дозволів на розроблення технічної документації із землеустрою, невиконанні обов'язку розглянути клопотання позивача від 08.04.2025 № 323 у встановлений законом строк.
Зобов"язати відповідача надати дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок (невитребуваних земельних паїв) №№ 409, 410, 411, 412, 413, 414 загальною площею 18,7682 га з метою передачі їх у користування на умовах оренди для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
В обгрунтування позову зазначає, що 08 квітня 2025 року Благодійний фонд "ЮА Фенікс Флай" звернувся до Оліївської сільської ради з заявою (вх. №323 від 08.04.2025) про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок (невитребуваних земельних паїв) в натурі (на місцевості) з метою отримання їх в оренду. 08 квітня 2025 року - в той самий день, коли надійшла заява позивача - відбулася 65 сесія VIII скликання Оліївської сільської ради, на якій прийнято рішення №1616 "Про розгляд заяв щодо надання дозволів на розроблення технічних документацій із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості)". Відповідно до Додатку 3 до рішення №1616, Оліївська сільська рада надала дозвіл КП "Агропромислове" Оліївської сільської ради на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж тих самих земельних ділянок (невитребуваних земельних часток (паїв)) в натурі (на місцевості), на які подавав заяву позивач. Таким чином, ті самі земельні ділянки, на які позивач подав заяву 08.04.2025, були того ж дня передані комунальному підприємству без розгляду заяви позивача. Заява позивача не розглянута у встановленому порядку та рішення по ній не прийнято.
Провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідач у встановлений строк відзиву на позов не надав.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
08 квітня 2025 року Благодійний фонд "ЮА Фенікс Флай" звернувся до Оліївської сільської ради з заявою (вх. №323 від 08.04.2025) про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок (невитребуваних земельних паїв) в натурі (на місцевості) з метою отримання їх в оренду.
Предметом заяви були земельні ділянки:
№409 площею 2,4716 га
№410 площею 2,8592 га
411 площею 2,8845 га
412 площею 3,5200 га
№413 площею 3,9301 га
№414 площею 3,1028 га
Загальна площа: 18,7682 га за межами населених пунктів Оліївської сільської ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код КВЦПЗ 01.01).
08 квітня 2025 року відбулася 65 сесія VIII скликання Оліївської сільської ради, на якій прийнято рішення №1616 "Про розгляд заяв щодо надання дозволів на розроблення технічних документацій із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості)".
Відповідно до Додатку 3 до рішення №1616, Оліївська сільська рада надала дозвіл КП "Агропромислове" Оліївської сільської ради на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок (невитребуваних земельних часток (паїв)) в натурі (на місцевості), а саме: земельні ділянки №409, 410, 411, 412, 413, 414 загальною площею 18,7682 га з метою передачі їх в користування на умовах оренди.
02 травня 2025 року позивач отримав лист від відділу містобудування, архітектури та земельних відносин Оліївської сільської ради (вих. №1474 від 02.05.2025) , в якій повідомлялось, що матеріали будуть винесені на розгляд чергової сесії.
16 квітня 2025 року позивач подав звернення (вх. №354 від 16.04.2025) з проханням пояснити, чому його звернення від 08.04.2025 не було винесено на розгляд сесії 08.04.2025, а ті ж самі земельні ділянки були передані КП "Агропромислове" без конкурентних засад.
25 квітня 2025 року позивач отримав відповідь (вих. №627/01-19/25 від 25.04.2025), в якій відповідач пояснив, що засідання Постійної комісії з питань будівництва, архітектури, земельних відносин, природокористування відбулось 03.04.2025, а заява позивача надійшла 08.04.2025, тому така не виносилась на розгляд чергової сесії.
Позивач вважає таку бездіяльність протиправною, тому звернувся з позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Згідно із частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами частини першої статті 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР) сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Відповідно до пункту 34 частини першої статті 26 Закону № 280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Частиною другою статті 59 Закону №280/97-ВР передбачено, що рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
За приписами частин першої - четвертої статті 55 Закону України "Про землеустрій" від 22.05.2003 № 858-IV (далі - Закон № 858-IV) встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється відповідно до відомостей Державного земельного кадастру, матеріалів Державного фонду документації із землеустрою та оцінки земель, матеріалів топографо-геодезичних робіт. Технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) розробляється за рішенням власника (розпорядника) земельної ділянки, землекористувача. У разі передачі у власність та користування земельної ділянки на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) за рішенням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування технічна документація розробляється на підставі дозволу, виданого відповідним органом (крім випадків, якщо відповідно до закону розроблення технічної документації здійснюється без надання такого дозволу).
Порядок видачі дозволів на розроблення технічної документації із землеустрою визначає Земельний кодекс України.
Згідно з частинами першою, другою статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до частини першої статті 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
За приписами частини першої статті 123 ЗК України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі: проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання) та/або надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; технічних документацій із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок у разі поділу та/або об'єднання земельних ділянок.
Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.
Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.
Відповідно до частини другої статті 123 ЗК України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за документацією із землеустрою, звертається з заявою про надання дозволу на розробку документації із землеустрою до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки. У заяві зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До заяви додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Нормами частини третьої статті 123 ЗК України визначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає заяву і дає дозвіл на розроблення документації із землеустрою або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації заяви Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення документації із землеустрою або мотивовану відмову у його наданні, особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, і якій належить право власності на об'єкт нерухомості (жилий будинок, іншу будівлю, споруду), розташований на такій земельній ділянці, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення документації із землеустрою без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Системний аналіз наведених норм законодавства дає суду підстави для висновку, що вирішення питання надання дозволу на складання технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі проводиться у порядку та спосіб, що визначені статтею 123 ЗК України, а органом, який уповноважений розглядати таке клопотання є Оліївська сільська рада і вирішення цього питання відповідно до статей 26 та 59 Закону №280/97-ВР повинно відбуватись виключно на пленарних засіданнях цієї ради шляхом прийняття відповідного рішення - про надання або відмову у наданні такого дозволу.
У розглядуваному випадку Оліївська сільська рада як орган місцевого самоврядування зобов'язана була розглянути у визначений законодавством місячний строк клопотання позивача про надання або відмову у наданні дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі шляхом прийняття відповідного рішення згідно з приписами статті 59 Закону №280/97-ВР.
Проте, заява позивача від 08.04.2025 на розгляд сесії у встановлений строк не виносилася та рішення по ній не приймалося, що свідчить про протиправну бездіяльність.
Як протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень треба розуміти зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу/його посадової особи, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи в невчиненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними й реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені. Для визнання бездіяльності протиправною недостатньо одного лише факту неналежного та/або несвоєчасного виконання обов'язкових дій. Важливими є також конкретні причини, умови та обставини, через які дії, що підлягали обов'язковому виконанню відповідно до закону, фактично не були виконані чи були виконані з порушенням строків.
Рішення про надання дозволу або про відмову у наданні дозволу на складання технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі оформляється розпорядчим індивідуальним правовим актом.
Відсутність належним чином оформленого рішення про надання дозволу або про відмову у наданні такого дозволу після спливу встановленого законом місячного строку розгляду клопотання особи, незважаючи на надсилання заявнику листа, свідчить про те, що орган не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен ухвалити за законом.
Отже, слід дійти висновку про допущення відповідачем протиправної бездіяльності, яка полягала у не розгляді заяви позивача від 08.04.2025 про надання дозволу на складання технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок.
Виходячи із наданих частиною другою статті 245 КАС України повноважень, суд дійшов переконання про наявність підстав для задоволення позовних вимог шляхом зобов"язання відповідача розглянути заяву позивача від 08.04.2025 та прийняття рішення встановленої форми.
Враховуючи неприйняття відповідачем рішення за результатами розгляду заяви позивача, вимоги про зобов"язання відповідача надати дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок (невитребуваних земельних паїв) №№ 409, 410, 411, 412, 413, 414 загальною площею 18,7682 га з метою передачі їх у користування на умовах оренди для ведення товарного сільськогосподарського виробництва задоволенню не підлягають, оскільки є передчасні.
Висновки суду у цій справі стосуються виключно недотримання процедури та порядку прийняття рішення за заявою позивача про надання дозволу на складання технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки. При цьому, відповідач самостійно після вивчення усіх матеріалів доданих заявником до відповідної заяви має прийняти рішення про наявність чи відсутність підстав для надання такого дозволу.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити частково.
Сплачений судовий збір підлягає відшкодуванню пропорційно задоволеним вимогам.
Керуючись статтями 242-246, 295 КАСУ,
вирішив:
Позов Благодійної організації Благодійної організації "Благодійний фонд "ЮА Фенікс Флай" (вул. Нескорених, 22,с. Довжик, Житомирський р-н, Житомирська обл.,12417. ЄДРПОУ 45029061) до Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області (вул. Леоніда Ступницького, 68,с. Оліївка,Житомирська обл., Житомирський р-н,12471. ЄДРПОУ 04348409), про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області щодо не розгляду у встановленому порядку заяви Благодійної організації "Благодійний фонд "ЮА Фенікс Флай" від 08.04.2025 №323 про надання дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок (невитребуваних земельних паїв) №№ 409, 410, 411, 412, 413, 414 загальною площею 18,7682 га з метою передачі їх у користування на умовах оренди для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Зобов"язати Оліївську сільську раду Житомирського району Житомирської області розглянути заяву Благодійної організації "Благодійний фонд "ЮА Фенікс Флай" від 08.04.2025 №323 та прийняття рішення встановленої форми.
В іншій частині позову відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області на користь Благодійної організації "Благодійний фонд "ЮА Фенікс Флай" судовий збір у розмірі 1211 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Капинос
20.11.25