20 листопада 2025 року м. Житомир справа № 240/14445/25
категорія 112030400
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Капинос О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернулася до суду з позовом, в якому просить:
Визнати протиправним і скасувати рішення Управління соціального захисту населення Житомирської РДА Житомирської області від 27.03.2025 про відмову в наданні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім'ї.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Житомирської РДА Житомирської області повторно розглянути заяву про призначення державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім'ї та призначити дану державну соціальну допомогу.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач перебувала на обліку в Управлінні та отримувала державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям на підставі Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям". Позивач зазначає, що рішенням від 25.03.2025 Управління припинило виплату вказаної державної соціальної допомоги у зв'язку з тим, що позивач здійснила купівлю іноземної валюти та/або банківських металів на суму, яка перевищує 50000 грн. протягом 12 місяців перед зверненням за допомогою, що є підставою для припинення виплат. На переконання позивача, рішення про припинення виплат державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї є протиправним, а вимога про повернення коштів безпідставною, оскільки вважає, що позивач не здійснювала операцій, які впливали на її право отримати державну соціальну допомогу, а кошти які вона обмінювала є аліментами, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідач надіслав суду відзив на позов, в якому просить у задоволенні позову відмовити. Зазначає, що факт придбання позивачем іноземної валюти у липні 2024 року, незалежно від джерела коштів, був підставою для проведення уточнюючої оцінки майнового становища заявника. Така перевірка проводилася в інтересах раціонального використання бюджетних коштів та не мала на меті обмеження прав заявниці. Витрачання значної суми, зокрема на валютні операції, є ознакою фінансової спроможності особи.
У відповіді на відзив позивач просить позов задовольнити та вказує, що вона не купувала валюту, а обмінювала.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 має статус багатодітної матері і на підставі посвідчення № НОМЕР_1 від 18.04.2011, строк дії якого продовжено до 13.01.2029 року, має право на пільги, передбачені законодавством для багатодітних сімей.
02.01.2025 начальник Радомишльського відділу № 6 управління соціального захисту населення Житомирської РДА надіслав позивачу повідомлення за № 4/06, у якому зазначено, що за інформацією, наданою банківськими установами, було виявлено факт про купівлю безготівкової та/або готівкової іноземної валюти на загальну суму, що на дату проведення операції перевищує 50 тис. гривень, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням допомоги й в результаті обробки даної інформації, було виявлено факт надмірно виплачених коштів в сумі 81 746,88 грн. за період з 01.08.2024 по 31.01.2025. У зв'язку з цим, суму переплати необхідно внести на рахунок УСЗН Житомирської РДА.
За наслідками розгляду звернення позивача щодо протиправних дій Радомишльського відділу № 6 УСЗН Житомирської РДА, Житомирська РДА у листі від 21.02.2025№ К-99/14 повідомила, що виплату допомоги як малозабезпеченій сім'ї з 01.08.2024 припинено, оскільки виявлено факт надміру виплачених державних коштів на суму 81 746,88 грн. за період з 01.08.2024 по 31.01.2025, у зв'язку з купівлею валюти на суму більше 50 тис. грн.
21.02.2025 позивач звернулася до Управління із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
27.03.2025 позивачу надіслано повідомлення про надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, у якому зазначено, що їй не призначено дану допомогу на підставі п.10 пп. 2 абз. 3 постанови КМУ № 250 від 24.02.2003 . Дана норма передбачає: "Державна соціальна допомога не призначається, якщо: 2) особи, які входять до складу малозабезпеченої сім'ї, протягом 12 місяців перед місяцем звернення за призначенням державної соціальної допомоги здійснили на суму, яка на дату проведення операції перевищує 50 тис. грн. купівлю безготівкової та/або готівкової іноземної валюти (крім валюти, отриманої від організацій або придбаної для оплати медичних та/або освітніх послуг), а також банківських металів".
27.03.2025 від відповідача надійшло повідомлення, що позивач не має права на отримання допомоги малозабезпеченим сім'ям, оскільки її середньомісячний дохід перевищує або дорівнює рівню прожиткового мінімуму для сім'ї.
Позивач вважає протиправним рішення Управління соціального захисту населення Житомирської РДА Житомирської області від 27.03.2025 про відмову в наданні державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім'ї, тому звернулася з позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положеннями статті 46 Конституції України проголошено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Закон України Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям (далі - Закон №1768-III) спрямований на реалізацію конституційних гарантій прав громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім'ям.
Відповідно до статті 1 Закону №1768-III державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї. Право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України (стаття 3 Закону №1768-III). При цьому, малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї (стаття 1 Закону №1768-III).
Відповідно до частини першої статті 5 Закону №1768-III розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом.
Середньомісячний сукупний дохід сім'ї - обчислений у середньому за місяць дохід усіх членів сім'ї, одержаний ними протягом шести місяців, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (абзац 7 статті 1 Закону №1768-III).
Прожитковий мінімум для сім'ї - визначена для кожної сім'ї залежно від її складу сума прожиткових мінімумів, розрахованих та затверджених відповідно до Закону України Про прожитковий мінімум для осіб, які відносяться до основних соціальних і демографічних груп населення.
Відповідно до частини першої статі 6 Закону №1768-III державна соціальна допомога призначається на шість місяців.
Умови призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям визначені Порядком призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 (далі - Порядок №250).
Пунктом 3 Порядку № 250 визначено, що призначення і виплата державної соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчими органами міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання (перебування) уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї з використанням функціоналу Єдиної інформаційної системи соціальної сфери (крім виплат, які здійснюються відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 7 березня 2022 р. № 215 "Про особливості нарахування та виплати грошових допомог, пільг та житлових субсидій на період дії воєнного стану".
За правилами пункту 5 Порядку № 250 для призначення державної соціальної допомоги уповноважений представник малозабезпеченої сім'ї, особа якого посвідчується паспортом громадянина України або іншим документом, що підтверджує право на постійне проживання в Україні (для іноземця та особи без громадянства), подає такі документи: заяву, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики; декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі декларація); довідку про доходи у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня в ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо та згідно із законодавством не може бути отримана за відповідним запитом органу соціального захисту населення. У разі неможливості підтвердження таких доходів довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; довідку про доходи за шість місяців перед місяцем звернення (за наявності), у разі коли для обчислення сукупного доходу враховуються шість місяців перед місяцем звернення; посвідчення учасника бойових дій встановленого зразка (за наявності). Інформація про склад малозабезпеченої сім'ї заявника зазначається в декларації. Якщо заявник вже отримує будь-який із видів державної допомоги, які призначаються органами соціального захисту населення, відомості про розмір допомоги враховуються цим органом без необхідності її декларування.
Судом встановлено, що позивачу було призначено державну допомогу малозабезпеченій сім'ї за період з 01.08.2024 по 31.01.2025.
Разом з тим, виплату вказаної допомоги було припинено, у зв'язку з тим, що згідно з даними верифікації Міністерства фінансів України та відповідно до інформації, яка надійшла від банківських установ у грудні 2024 року позивач протягом 12 місяців перед місяцем звернення за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї здійснила купівлю іноземної валюти одноразово на суму яка перевищує 50 тисяч гривень, чим порушила умови пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям", при цьому не вказавши вищезазначену інформацію у Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звертаються за призначенням усіх видів державної соціальної допомоги.
Спеціалістами Радомишльського відділу № 6 Управління соціального захисту населення Житомирської райдержадміністрації відповідно до законодавства припинено виплату допомоги малозабезпеченої сім'ї з 01.08.2024 та виявлено факт надміру виплачених державних коштів на суму 81746,88 гривень за період з 01.08.2024 по 31.01.2025, про що було проінформовано відповідним листом від 02.01.2025 № 04/06.
21.02.2025 позивач звернулася із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
Рішенням відповідача від 13.03.2025 відмовлено у призначенні такої допомоги, у зв'язку з відсутністю права на підставі п.10, пп.2, абз.3 постанови КМУ №250 від 24.02.2003.
27.03.2025 позивачу надіслано повідомлення про надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, у якому зазначено, що їй не призначено дану допомогу на підставі п.10 пп. 2 абз. 3 постанови КМУ № 250 від 24.02.2003 . Дана норма передбачає : Державна соціальна допомога не призначається, якщо: 2) особи, які входять до складу малозабезпеченої сім'ї, протягом 12 місяців перед місяцем звернення за призначенням державної соціальної допомоги здійснили на суму, яка на дату проведення операції перевищує 50 тис. грн. купівлю безготівкової та/або готівкової іноземної валюти (крім валюти, отриманої від організацій або придбаної для оплати медичних та/або освітніх послуг), а також банківських металів".
З даного приводу суд зазначає, що пунктом 10 Порядку № 250 визначено перелік підстав, за наявності яких державна соціальна допомога не призначається.
Зокрема, відповідно до підпункту 2 пункту 10 Порядку № 250 державна соціальна допомога не призначається, якщо: особи, які входять до складу малозабезпеченої сім'ї, протягом 12 місяців перед місяцем звернення за призначенням державної соціальної допомоги здійснили на суму, яка на дату проведення операції перевищує 50 тис. гривень, зокрема, купівлю безготівкової та/або готівкової іноземної валюти (крім валюти, отриманої від благодійних організацій або придбаної для оплати медичних та/або освітніх послуг), а також банківських металів.
Відповідно до пункту 16 Порядку № 250 виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється, в тому числі, якщо малозабезпеченою сім'єю подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на отримання державної соціальної допомоги та на визначення її розміру, або встановлено фактичну зайнятість особи, що приносить дохід (винагороду), без оформлення, реєстрації в установленому законодавством порядку, - з місяця, що настає за місяцем, у якому виявлено порушення. В такому разі на наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця, в якому виявлено порушення.
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про верифікацію та моніторинг державних виплат" від 03.12.2019 № 324-IX органи, що здійснюють державні виплати, мають такі повноваження: 1) проводити додаткові перевірки інформації, наданої реципієнтами під час звернення за державними виплатами та опрацювання рекомендацій, наданих органом, що здійснює верифікацію та моніторинг державних виплат; 2) надсилати запити для отримання інформації, що впливає на право реципієнтів на отримання державних виплат; 3) приймати рішення щодо припинення або продовження державних виплат реципієнтам за результатами опрацювання рекомендацій, наданих органом, що здійснює верифікацію та моніторинг державних виплат; 4) здійснювати передбачені законодавством заходи щодо повернення та/або стягнення сум неправомірно отриманих державних виплат.
Частина 3 ст. 16 зазначеного Закону передбачає, що за результатами опрацювання наданих рекомендацій орган, що здійснює державні виплати, приймає рішення щодо: 1)призначення (перерахунку) державної виплати; 2) припинення нарахування та/або здійснення державної виплати; 3) поновлення нарахування та/або здійснення державної виплати; 4) усунення невідповідностей даних у автоматизованих інформаційних системах, реєстрах, базах даних, володільцем, розпорядником та/або адміністратором яких є орган, що здійснює державні виплати. Прийняття рішення про припинення державних виплат, а також про перегляд розміру або строку їх призначення приймається органом, що здійснює державні виплати, відповідно до законодавства, що регламентує здійснення державних виплат.
У разі виявлення недостовірної інформації, наданої реципієнтом, на підставі якої було призначено, нараховано та/або здійснено державні виплати, органи, що здійснюють державні виплати, надсилають таким реципієнтам вимогу щодо повернення неправомірно або надміру отриманої державної виплати (ч. 5 ст. 16 Закону № 324-IX).
Пунктом 25 Порядку № 250 передбачено, що якщо малозабезпеченою сім'єю приховано або подано недостовірні дані про доходи та майновий стан або органом соціального захисту населення отримано інформацію про обставини, що вплинули на встановлення права на призначення державної соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого надміру виплачено кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів з місяця призначення державної соціальної допомоги та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану малозабезпеченої сім'ї; повідомляють уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення.
Суми надміру виплаченої державної соціальної допомоги повертаються: отримувачем державної соціальної допомоги самостійно; за згодою отримувача державної соціальної допомоги у повному обсязі за рахунок її наступних виплат; за рішенням органу соціального захисту населення за рахунок суми наступних виплат державної соціальної допомоги у розмірі, що не перевищує 20 відсотків щомісячної суми призначеної допомоги. У разі неможливості добровільного повернення або утримання надміру виплачених сум державної соціальної допомоги такі суми стягуються в судовому порядку.
Таким чином, законодавець встановив обмеження не призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, яке полягає в тому, що особи, які входять до складу малозабезпеченої сім'ї, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням цієї допомоги не можуть купляти іноземну валюту на суму, що перевищує 50 тис. грн.
Як вбачається з матеріалів справи, згідно з результатами верифікації державних виплат Мінфіну встановлено здійснення позивачем 19.07.2024 операції з купівлі готівкової іноземної валюти, що перевищує 50 тис грн. протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням державної соціальної допомоги.
Суд зазначає, що звертаючись і 13.08.2024, і 21.02.2025 із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї позивач подала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів державної соціальної допомоги.
У розділі ІV декларації міститься графа, яку необхідно заповнити "Інформація про купівлю безготівкової та/або готівкової іноземної валюти/банківських металів на загальну суму, що на дату проведення операції перевищує 50 тис. грн., протягом 12 місяців перед місяцем звернення з призначенням пенсії".
Разом з тим, вказана графа позивачем не заповнювалась.
При зверненні в Управління із заявою про призначення соціальної допомоги на наступний період позивач не задекларувала проведення зазначеної операції, що могло вплинути на встановлення права на отримання державної соціальної допомоги.
За результатами рекомендацій Мінфіну виплату допомоги малозабезпеченим сім'ям припинено у січні 2025 року та визначено суму надміру отриманих коштів.
У позові позивач посилається на те, що кошти, як вона обміняла, були не її особистими доходами, а заборгованістю по аліментам на дітей, на прохання яких вона і здійснила такий обмін валют.
Суд такі доводи відхиляє, оскільки Порядок 250 не ставить в залежність відмову на призначення допомоги від того, з якою метою здійснювалась купівля валюти та чи є кошти, за які вона придбана особистими доходами. Визначальним в даному випадку є факт купівлі валюти на суму, що перевищує 50 тис. грн., незалежно від джерела походження коштів, за які вона придбана.
Більше того, якщо особа здійснює купівлю валюти від свого імені та зазначає свої персональні дані, то вона здійснює розпорядження коштами як своїми.
Крім того, суд зазначає, що аліментами на дітей розпоряджається їх законний представник, який у даному випадку - позивач.
Також суд не бере до уваги посилання позивач на те, що вона здійснювала обмін валют, а не купівлю, оскільки відповідно до постанови правління Національного банку України 10.08.2005 № 281 купівля іноземної валюти - це операція з купівлі іноземної валюти за гривні. Обмін (конвертація) іноземної валюти - це операція з купівлі (продажу) однієї іноземної валюти за іншу іноземну валюту.
Тобто, обмін валют є купівлею (продажем) однієї валюти на іншу.
Вказане свідчить на користь висновку, що позивач протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням допомоги малозабезпеченим сім'ям купила іноземну валюту на суму, що перевищує 50 тис. грн., що має наслідком відмову у її призначенні.
Крім того, суд зазначає, що позивачем у декларації про доходи та майновий стан, поданій 24.02.2025 разом із заявою було приховано факт купівлі валюти у липні 2024, тобто протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням допомоги, тобто подано недостовірну дані.
Системний аналіз фактичних обставин справи та їх правового регулювання, дає підстави для висновку, що позивач не має право на отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, а тому рішення Управління соціального захисту населення Житомирської РДА Житомирської області про відмову в наданні ОСОБА_1 державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім'ї є правомірним.
Отже, вимоги позивача щодо зобов'язання Управління соціального захисту населення Житомирської РДА Житомирської області повторно розглянути заяву про призначення державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім'ї та призначити дану державну соціальну допомогу задоволенню не підлягають.
Згідно з частиною 1 статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно із частиною 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
В ході судового розгляду адміністративної справи позивачем не доведено ті обставини, на яких ґрунтуються його позовні вимоги, натомість відповідач виконав процесуальний обов'язок доказування та підтвердив правомірність своїх дій, а тому в задоволенні позову слід відмовити повністю.
Керуючись статтями 242-246, 295 КАСУ,
вирішив:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП НОМЕР_2 ) до Управління соціального захисту населення Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області (вул. Лесі Українки, 1, м. Житомир,Житомирська обл., Житомирський р-н,10003 ЄДРПОУ 20406164), про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії , відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Капинос
20.11.25