за наслідками розгляду заяви про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення
20 листопада 2025 року ЛуцькСправа № 140/2227/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Плахтій Н.Б.,
розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника заявника Чернікова Дениса Юрійовича про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 30.06.2025 у даній справі позов задоволено.
Суд визнав протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , які полягають у застосуванні з 02.03.2022 по 14.06.2022 розрахункової величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018, при нарахуванні ОСОБА_1 грошового забезпечення (основних, додаткових та одноразових видів грошового забезпечення); зобов'язав ІНФОРМАЦІЯ_2 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 за період з 02.03.2022 по 14.06.2022 включно грошового забезпечення (основних, додаткових та одноразових видів грошового забезпечення), виходячи з розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» станом на 01.01.2022, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704), з урахуванням виплачених сум;
Також суд визнав протиправними дії військової частини НОМЕР_1 , які полягають у застосуванні з 03.07.2022 по 19.07.2022 розрахункової величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018, при нарахуванні ОСОБА_1 грошового забезпечення основних, додаткових та одноразових видів грошового забезпечення) та зобов'язав військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 за період з 03.07.2022 по 19.07.2022 включно грошового забезпечення (основних, додаткових та одноразових видів грошового забезпечення), виходячи з розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» станом на 01.01.2022, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до Постанови №704, з урахуванням виплачених сум.
03.11.2025 до суду надійшла заява представника заявника Чернікова Д.Ю. про встановлення на підставі статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судового контролю за виконанням судового рішення у цій справі з поданням відповідачем - військовою частиною НОМЕР_1 звіту. Заява обґрунтована тим, що в інтересах позивача був поданий адвокатський запит про надання копії розрахунків щодо перерахованого грошового забезпечення на виконання рішення суду, проте в/ч НОМЕР_1 не надала жодної відповіді на поданий адвокатський запит. Також наголошує, що рішення суду у справі №140/2227/25 не виконано.
На виконання вимог ухвали суду від 04.11.2025 у даній справі представником ІНФОРМАЦІЯ_1 надані документи та пояснення, у яких зазначено, що на виконання рішення суду у справі №140/2227/25 у добровільному порядку ОСОБА_1 було здійснено перерахунок та нарахування грошового забезпечення у сумі 26491 грн.
Вищевказана сума щомісячно включалася та включається до заявки-розрахунку на фінансування для виплати грошового забезпечення та підйомної допомоги військовослужбовцям, виконання рішень судів та видатків за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» за напрямом грошового забезпечення на відповідний місяць та встановленим порядком подаються до забезпечувального фінансового органу - ФЕУ КСВ (фінансово-економічного управління ІНФОРМАЦІЯ_3 ) на листопад 2025 року. Представник ІНФОРМАЦІЯ_4 просить врахувати суд ту обставину, що ІНФОРМАЦІЯ_5 листом №207859 від 06.11.2024 повідомило, що у Міністерстві оборони України триває робота щодо пошуку додаткового фінансового ресурсу для забезпечення виконання судових рішень по КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки», оскільки виділені асигнування на 2024 рік вичерпано. Враховуючи те, що наразі ІНФОРМАЦІЯ_6 в межах компетенції вчинено всі можливі дії для виконання рішення суду по справі №140/2227/25, а відсутність грошового нарахування на рахунки позивача не залежить від ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Станом на 17.11.2025 військова частина НОМЕР_1 пояснень з приводу поданої заяви не подала.
При розгляді заяви про зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення суд враховує таке.
За приписами частин першої, другої статті 381-1 КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.
Згідно із частиною першою статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до частин першої, другої, п'ятої статті 382-1 КАС України суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.
За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Ухвалу суду про відмову у задоволенні заяви може бути оскаржено в апеляційному порядку до суду апеляційної інстанції.
Заяву розглянуто судом в письмовому провадженні.
Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що у задоволенні заяви про зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення належить відмовити з таких мотивів та підстав.
Як установлено статтею 129-1 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
За змістом статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції (частина перша статті 373 КАС України).
Частиною другою статті 381-1 КАС України передбачено, що суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.
Згідно з частиною першою статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Пунктом 4-1 частини шостої статті 246 КАС України установлено, що у разі необхідності у резолютивній частині також вказується про здійснення судового контролю, передбаченого частинами п'ятою, шостою статті 382 цього Кодексу.
Отже, наведені процесуальні норми мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Та обставина, що у рішенні суд не зобов'язував відповідача подати звіт про виконання судового рішення, не позбавляє позивача права звернутися до суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду після його ухвалення.
Правовою підставою для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об'єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль.
При цьому суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов'язків згідно із судовим рішенням та можливості суб'єкта владних повноважень їх виконати. У разі невиконання судового рішення позивач має право вимагати вжиття спеціальних заходів впливу на боржника, передбачених законодавством про виконавче провадження.
З матеріалів справи судом встановлено, що на виконання рішення суду у даній справі в частині нарахування грошового забезпечення за період з 02.03.2022 по 14.06.2022 ІНФОРМАЦІЯ_6 проведено відповідні розрахунки та щодо виплати такого грошового забезпечення скеровано до начальника забезпечувального фінансового органу основні заявки-розрахунки на фінансування для виплати грошового забезпечення та підйомної допомоги військовослужбовцям, виконання рішень судів та видатків за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» за напрямом грошового забезпечення» на листопад 2025 року. Натомість, через відсутність своєчасного фінансування кошти на рахунки військової частини не надійшли.
Водночас при розгляді поданої ОСОБА_2 заяви судом встановлено, що в/ч НОМЕР_1 не виконала рішення Волинського окружного адміністративного суду від 30.06.2025 в частині виплати ОСОБА_1 грошового забезпечення (основних, додаткових та одноразових видів грошового забезпечення), виходячи з розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» станом на 01.01.2022, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до Постанови №704, за період з 03.07.2022 по 19.07.2022 включно, з урахуванням виплачених сум, доказів протилежного відповідач2 суду не надав.
Отже, встановлені обставини вказують на те, що в/ч НОМЕР_1 не вчинила дій на виконання судового рішення.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку про задоволення заяви представника заявника ОСОБА_2 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в частині зобов'язання в/ч НОМЕР_1 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 за період з 03.07.2022 по 19.07.2022 включно грошового забезпечення (основних, додаткових та одноразових видів грошового забезпечення), виходячи з розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» станом на 01.01.2022, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до Постанови №704, з урахуванням виплачених сум.
Керуючись статтями 248, 256, 382, 382-1 КАС України, суд
Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) в строк тридцять днів з дня отримання копії цієї ухвали подати до Волинського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 30 червня 2025 року у справі №140/2227/25 в частині перерахунку та виплати ОСОБА_1 за період з 03.07.2022 по 19.07.2022 включно грошового забезпечення (основних, додаткових та одноразових видів грошового забезпечення), виходячи з розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» станом на 01.01.2022, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням виплачених сум.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її проголошення.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 256 КАС України, та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з моменту її підписання.
Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій