Ухвала від 19.11.2025 по справі 140/13686/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про передачу адміністративної справи за підсудністю

19 листопада 2025 року ЛуцькСправа № 140/13686/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Мачульського В.В., отримавши позовну заяву ОСОБА_1 до Центральної медичної (військово-лікарської) комісії ДУ «ГМКЦ МВС України», третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Військова частина НОМЕР_1 Національної гвардії України про визнання частково протиправною відмову та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в Волинський окружний адміністративний суд з позовом до Центральної медичної (військово-лікарської) комісії ДУ «ГМКЦ МВС України», третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Військова частина НОМЕР_1 Національної гвардії України в якому заявлені наступні позовні вимоги:

1) Визнати частково протиправною відмову Центральної медичної (військово-лікарської) комісії ДУ «ГМКЦ МВС України» щодо перегляду рішення М(ВЛ)К в частині формулювання причинного зв'язку діагностованих у ОСОБА_1 захворювань та травм у формулюванні «Захворювання, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби» на «Захворювання, ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини.

2) Зобов'язати Центральну медичну (військово-лікарську) комісію ДУ «ГМКЦ МВС України» повторно розглянути скаргу ОСОБА_1 в частині перегляду постанови ВЛК стосовно формулювання «Захворювання, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби» на «Захворювання, ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини».

Відповідно до частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви, серед іншого, з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.

Перевіряючи відповідність позовної заяви вказаним вимогам, суд зазначає наступне.

Поняття «підсудність» розкривається законодавцем у параграфі 3 глави 2 розділу І КАС України та визначається останнім як територіальна юрисдикція, питання якої врегульовані приписами статей 25-30 КАС України.

Відповідно до частини першої статті 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Відповідно до частини другої статті 26 КАС України позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.

З аналізу вищевикладених правових норм видно, що КАС України встановлює декілька видів територіальної підсудності, в тому числі: загальну (залежно від місцезнаходження відповідача) та альтернативну (за вибором позивача).

Тобто, якщо предметом позову є оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної особи, то позивач може застосувати альтернативну підсудність.

У зв'язку з цим, у даному випадку, застосуванню підлягають положення частини першої статті 25 КАС України (за вибором позивача).

Згідно абзацу п'ятого статті 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини.

Документи, до яких вносяться відомості про місце проживання - паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист (абзац дев'ятий статті 3 вказаного Закону).

Як з'ясовано судом зі змісту поданого позову та доданих до нього матеріалів, зокрема, копії Договору оренди об'єкта нерухомості від 22.04.2025 фактичне місце проживання ОСОБА_1 є АДРЕСА_1 , тобто фактичне місце проживання є Волинська область.

Разом з тим, документом, який підтверджує відповідні відомості про місце проживання особи, є витяг із реєстру територіальної громади. Такий документ видається органом реєстрації або центром надання адміністративних послуг у паперовій формі за зверненням особи, яка декларує/реєструє місце проживання (перебування), власника (співвласників) житла, законного представника (представника) особи або власника (співвласника) житла, уповноваженої особи житла, іпотекодержателя або довірчого власника.

Позивачем не додано до позовної заяви Витяг з Реєстру територіальної громади.

Разом з тим як слідує з копії паспорта громадянина України зареєстрованим місцем проживання позивача ОСОБА_1 є АДРЕСА_2 .

Дані фактичні обставини також підтверджуються відповіддю з Єдиного державного демографічного реєстру №2023983 від 19.11.2025 отриманої на запит суду.

Також як слідує з матеріалів справи відповідач - Центральної медичної (військово-лікарської) комісії ДУ «ГМКЦ МВС України» - знаходиться за адресою: місто Київ, вулиця Бердичівська, будинок 1.

Таким чином, ні позивач, ні відповідач у справі не зареєстровані у встановленому законом порядку у Волинській області, що вказує на те, що адміністративна справа №140/13686/25 територіально не підсудна та не підлягає вирішенню Волинським окружним адміністративним судом.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 08.10.2020 у справі №9901/44/20 сформувала правовий висновок про те, що за відсутності волевиявлення позивача, до якого суду необхідно передати справу, її розгляд судом за місцем проживання позивача об'єктивно сприятиме його захисту прав і свобод.

Суддя звертає увагу, що відповідно до частини першої статті 318 КАС України, рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25-28 цього Кодексу.

Таким, чином, порушення окружним адміністративним судом правил як предметної, так і територіальної підсудності є підставою для скасування судового рішення з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю.

Наведене дає підстави стверджувати, що процесуальний закон забороняє адміністративним судам розглядати справи, які йому територіально не підсудні, і зобов'язує суд направити таку справу на розгляд за встановленою законом підсудністю.

Крім того, згідно з рішенням Європейського суду з прав людини від 20 липня 2006 року у справі «Сокуренко і Стригун проти України», заяви № 29458/04 та № 29465/04, пункт 24, фраза «судом, встановленим законом» у п. 1 ст. 6 Конвенції поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність.

Вирішуючи справу «Занд проти Австрії», рішення від 12 жовтня 1978 року, Європейський суд з прав людини вказав на те, що поняття «суд, встановлений законом» передбачає «усю організаційну структуру судів, включно з (…) питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів (…)». З огляду на це не вважається «судом, встановленим законом» орган, котрий, не маючи юрисдикції, здійснює судовий розгляд на підставі практики, яка не передбачена законом.

Згідно з пунктом 2 частини першої статті 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Відповідно до частинами шостою та восьмою статті 29 КАС України питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного п.п. 4-6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.

Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.

Відповідно до частини першої статті 30 КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 08.10.2020 у справі №9901/44/20 сформувала правовий висновок про те, що за відсутності волевиявлення позивача, до якого суду необхідно передати справу, її розгляд судом за місцем проживання позивача об'єктивно сприятиме його захисту прав і свобод.

Відтак, оскільки справа за позовом ОСОБА_1 до Центральної медичної (військово-лікарської) комісії ДУ «ГМКЦ МВС України», третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Військова частина НОМЕР_1 Національної гвардії України про визнання частково протиправною відмову та зобов'язання вчинити дії Волинському окружному адміністративному суду територіально не підсудна, тому її належить передати за підсудністю на розгляд іншого адміністративного суду - Львівському окружного адміністративного суду (за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання позивача).

Керуючись статтями 19, 20, 25, 29, 248, 256, 295 КАС України, суддя

УХВАЛИВ:

Адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центральної медичної (військово-лікарської) комісії ДУ «ГМКЦ МВС України», третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Військова частина НОМЕР_1 Національної гвардії України про визнання частково протиправною відмову та зобов'язання вчинити дії передати на розгляд іншого адміністративного суду - Львівського окружного адміністративного суду (79000, Львівська область, місто Львів, вулиця Чоловського, будинок 2).

Копію ухвали надіслати представнику позивача для відома.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя В.В. Мачульський